Ikmaai&i Mei de ttijnwew Zal Scandinavië een „neutraal bloc" vormen? N HOLLANDSE PERS 19^5 Blaskowitz sprong van tweede verdieping: dood Amerikaans verzet tegen Belgische tin-leveranties aan Rusland Ernstige berichten over bestandsschendingen Zal tempo terugkeer der troepen worden verhoogd? 4e Jaargang No 1155 Vrijdag 6 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting Wnd. hoofdred. A. Eriks. Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3967 Wai de mensen scheidi Donderdag hadden we het voordeel de heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer, te mogen horen over „Christe lijke en Sociale Roeping". Hij behan delde daarin de vraag, waarom de Christelijke vakorganisatie door hem als noodzakelijk werd beschouwd. Men zie hiervoor het verslag van de vergadering. Als journalist behoort men in zo verre tot de bevoorrechten, dat men vergaderingen bezoekt van mensen, van zeer uiteenlopende richtingen. En men krijgt daar soms de gedachte, dat het goed zou zijn, wanneer zij, die zich min of meer opsluiten in hun eigen organisatie, ook eens over de ichotjes konden heenkijken, die hen gescheiden houden van anderen. We maken ons sterk, dat er dan meer on derlinge waardering zou zijn. De spreker legde er herhaaldelijk de nadruk op, dat de noodzakelijkheid ener afzonderlijke Christelijke orga nisatie in het bijzonder was geboden, opdat onze samenleving zou worden doordrongen van de Christelijke begin selen. We veronderstellen, dat alle aanwezigen het daarmee eens zullen zijn geweest en dat ze de vergadering misschien hebben verlaten met de ge dachte, dat ze geestelijk gezien toch wel een heel stuk beter zijn dan de leden van die organisaties, die niet 't woord Christelijk in hun naam schrij- 7en. Dat dunkt ons niet Juist. Want in de neutrale arbeidersorga nisaties is het allerminst zo, dat daar geen behoefte wordt gevoeld aan gees telijke ontplooiing. Men is daar niet gewend de bepaling van wat als goed of slecht moet worden beschouwd, te zoeken in de Heilige Schrift. Maar het zou onjuist zijn te denken, dat de niet-kerkelijke arbeid als regel geheel onverschillig staat tegenover de kwes tie, wat goed en kwaad is. Ook hij komt tot een resultaat. Weliswaar langs andere wegen, maar we geloven toch te durven zeggen, dat dit niet in sterke mate verschilt van wat zijn Christelijk georiënteerde medearbei der er onder verstaat. We geloven met de hee. Smeenk, dat er een tijd is geweest, waarin de vak vereniging een anti-religieuze inslag had. Maar die tijd is stellig voorbij. De tegenwoordige arbeidersbeweging is i iet on religieus. Men kan draromtrent niet van in zicht verschillen, hoogstens kan men zich bezig houden met de vraag, wat precies onder religie is te verstaan. „Religie is verering en liefde voor het p4V>'9"h ideaal en het verlangen dgt ideaal ip het leven te verwezen lijken", ze» Huxley er. Feuerbach om schreef religie, in we1'"» vorm ze ook optreedt, als de ideale behoefte der mensheid. Lavater noemde religie een gewetenszaak. „Die haar dwingt, doodt haar. Dwang schept partijen, vijan den, huichelaars". Kant achtte religie het besef van al onze plichten als god- Jelijke geboden. Zo zouden we kunnen doorgaan. De kloof zal wel blijven. De oor zaak daarvan echter is. dat de mens helaas al te vaak zozeer overtuigd is van zijn eigen onfeilbaarheid en lat hij niet de moeite neemt zich ern stig te overtuigen van wat anderen willen en denken. A. ERIKS STAKING IN SPINNERIJ Bij de spinnerij „Oosterve" T' te En schede zijn 150 arbeiders in staking geg-rn Men wensi niet accoord te ;aan met verlaging der lonen als uit vloeisel van de nieuwe CAO. Alleen de EVC staat ac..ur de staKenden. Rectificatie bonnenlijst Tot onze spijt is er eeu fout ge slopen in de bonnenlUst. Niet 177 re serve, doch 177 algemeen is aange wezen voor 400 gr. brood. weerbericht WAT MEER WIND Krachtige, aan de kust tijdelijk har de wind uit Zuid-Westelijke richting. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk uiige regen. Weinig verandering van ten-»jeratuur. In Mei 1945 was hij Duiis bevelhebber in Nederland Generaal Blaskowitz in Mei 1945 bevelhebber van de Duitse troepen in ons land, heeft gistermorgen enke le uren voordat zijn proces te Nen- renberg zou beginnen zelfmoord gepleegd. Omstreeks half elf zag hü kans van de tweede verdieping van de gevangenis naar beneden te sprin gen en hij overleed enkele uren daar na aan zijn verwondingen. Johannes Blaskowitz werd 10 Juli 1883 geboren. In 1900 ving hij zijn mi litaire loopbaan aan als luitenant. Gedurende de eerste wereldoorlog was Blaskowitz aan de generale staf toegevoegd. Ook na de capitulatie in 1918 bleef hij in militaire dienst. Bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog was hij opperbevelhebber van de derde legergroep in Dresden. Met deze legergroep trok hij in Maart 1939 Tsjecho-Slowakije binnen en veroverde zes uur, nadat hij de grens was overgetrokken, Praag. Na de strijd in Polen, waaraan hij ac tief deelnam, leidde hij de onderhan delingen bij de overgave van War schau. In October 1939 werd Blasko witz bevorderd tot „generaloberst". in deze rang werd hij opperbevelhebber van een legergroep in het Oosten. In New-York opnieuw in wit kleed Als gevolg van sneeuwstormen moest te New York al het luchtver keer worden gestaakt. De treinen rij den nog. maar ondervinden veel ver traging. Woensdagavond lag er reeds 10 cm. sneeuw en verwacht wordt, dat er nog zo'n hoeveelheid bij zou komen. De sneeuwlaag heeft de stad deze winter al ongeveer zes millioen dollar gekost NEDERLANDS VRACHTWAGENS SMOKKELDEN BENZINE NAAR FRANKRIJK Reeds enige tijd passeerden verschei dene keren per week zware Neder landse vrachtwagens beladen met ton nen bier het douanekantoor te Hale wijn (Frankrijk). Woensdag ontdekten de douane-be ambten, nadat een vrachtauto en vijf aanhangwagens waren gelost, twee va ten die in plaats van met bier elk met 175 liter benzine waren gevuld. In een gereedschapskist bleek zich 17 kg. koffie te bevinden. De goederen en vrachtauto's werden in beslag ge nomen, de bestuurder en de begelei der onder bewaking gesteld. Volgens de bepalingen zullen zij een boete van negen franc per liter ge smokkelde benzine moeten betalen. Hebzucht dreef tot moord Een 80-jarige grijsaard uit Roosen daal was enige tijd geleden inge trokken bij zijn 66-jarige „vriend" D. die hem verzorgen zou, in ruil voor het geld van de zieke man, wanneer deze zou sterven. De „vriend" aasde zo op deze centen, dat hij de dood van de grijsaard zo veel mogelijk bespoedigde: hij ont hield hem van voedsel en weigerde een dokter tt laten halen. Door longontsteking en onhygiëni sche verzorging overleed de man. Te gen D. werd gisteren voor de Brc- 'ase rechtbank 8 maanden gevange nisstraf geëist. WEST-INDISCHE DELEGATIES BEZOCHTEN AMSTERDAM De West-Indische delegaties heb ben een bezoek gebracht aan Am sterdam en met o.a. de burgemeester van de hoofdstad, minister Jonkman en de commissaris van de Koningin in Noord-Holland in het Vondelpark paviljoen gedineerd. Er ./erden lange toasts uitgebracht op de betere toe komstige samenwerking. Mr Dr. J A. E. Buiskool zeide als woordvoer der van de Surinaamse delegatie o.m.: ..Suriname is lang vergeten geweest. Wü hopen, dat de huidige Rijkscon ferentie het aan deze vergetelheid zal ontrukken". het voorjaar van 1944 werd hij belast met het opperbevel van een leger groep in het Westen. Bij de capitula tie-onderhandelingen met Gen. Foul- kes in Hotel „De Wereld" in Wage- ningen trad Blaskowitz op als lei der van de Duitse delegatie. SOWJET-MINISTER VAN JUSTITIE VERVANGEN In Moskou is bekend gemaakt, dat Nikolai Michailovitsj Rytsjko onthe ven is van zijn functie als Sowjet- minister van Justitie, daar hij „niet voor zijn taak berekend is". Tot zijn opvolger is benoemd Konstantin Gors- jenin. Osendarp: 12 jaar met aftrek Tinus Osendarp, die eens als hard loper op de Olympische Spelen te Berlijn de Nederlandse klenren ver dedigde, hoorde zich te 's-Gravenha- ge veroordeeld tot 12 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest Voorts werd hij ontzet uit de beide kiesrechten, het recht om ambten bekleden en het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Hem werd het recht van beroep in cassatie ver leend. In zijn uitspraak overwoog het Hof o.m. dat Osendarp over beperkte geest vermogens beschikte en nimmer zijn arrestanten had mishandeld. Integen deel, hij had zelfs verscheidene malen gevoel van medeleven doen blijken. Voorts nam het Hof in aanmerking, dat Osendarp, die grote populariteit genoot misbruikt is door de vijan delijke propaganda. De eis van 14 da gen geleden was 15 jaar. Benelux zal in Londen worden gehoord Obstakels voor „Westerse Unie" worden weggenomen Tc Stockholm verwacht men, dat de Scandinavische landen zich aaneen zullen sluiten tot een .neutraal bloc". De ministers-presidenten van Zweden, Denemarken en Noorwegen zullen bin nenkort samenkomen; «de ministers van Buitenlandse Zaken dezer landen waren, naar In de pers gemeld wordt, reeds overeengekomen zich te distan- ciëren van het plan-Bevin voor een llWore» TTnia». - J. l V. kend maakte dat het zich niet bij fltt plan zou aansluiten. Hector Mc. Neil, de Britse minister van staat, heeft te Brussel verklaard, dat de Britse regering erop aange drongen heeft, dat België, Neder land en Luxemburg uitgenodigd zouden worden om op de Driemogend- hedenconferentie, die 19 Februari te Londen zal beginnen, hun standpunt over de toekomst van West-Duitsland uiteen te zetten. „Benelux over Duitsland meent Kirby De Ben'elux-landen zullen binnen kort de ontwerp-tekst van de „Wes terse Unie" voorgelegd krijgen. Men Wat is de beste Amerikaanse? „Gentlemans Agrument" is aangewezen als de beste Amerikaanse film van 1947, door de New-Yorkse film critici. De Amerikaanse vrouwen voelen echter meer voor Chaplin's „Monsieur Ver- doux". Als beste actrice werd ge kozen Deborah Kerr, als beste acteur William Po- wel.. De regisseursprijs ontving Elia Kazan voor zijn „Gent lemans Agrument" en „Boo merang". Doesburg door rattenplaag bezocht Gekookte aardappels, 's avonds op het fornuis gezet, werden 's nachts geconsumeerd door ratten. De ma tras van een kinderledikantje werd, terwijl het kind sliep, door ratten stukgevreten. Vloeren en dorpels ver dwijnen door knagende rattentanden. Alles wat men bedenken kan doen de inwoners van Doetinchem tegen de rattenplaag, die het stadje reeds een paar dagen teistert, maar zij staan machteloos. Schuschnigg naar Amerika Kurt von Schuschnigg. de vroegere Oostenrijkse kanselier, heeft een pro fessoraat aanvaard aan de Universi teit van St. Louis. Hij zal college ge- ven over: „De moderne democratische staat". is er zich -n Londen en Parijs ter dege van bewust, dat het Duitse pro bleem voor de drie kleine landen het criterium voor overeenstemming zal zijn. Generaal-majoor Kirby, voorma lig Brits administrateur voor bezet Duitsland, heeft zelfs verklaard dat het Benelux-plan uitgebreid behoort te worden over West-Duitsland „ten einde het communisme te bestrijden". „Meer hulp van buiten" Sir Brian Robertson heeft op een persconferentie te Berlijn twee pun ten genoemd die hij essentiëel acht .wx net opussen van xxe uuitse voea- selcrisis: 1. Er moet meer hulp van buiten ko men door grotere import door de ge allieerden; 2. De Duitse bestuursinstellingen moe ten drastische maatregelen nemen om het bijeenbrengen en verdelen van voedsel te verbeteren, opdat het nor male consumentenrantsoen weer op 't officiële peil van 1500 calorieën wordt gebracht Russen vroegen ook uranium De „New York Times" verneemt uit Brussel dat de Sowjet Unie ge tracht heef België te bewegen ura nium en tin te leveren in ruil voor tarwe. Yan de levering van uranium was geen sprake, doch Be'glë heeft toegezegd, dat het zal trachten tin voor Rusland te verkrijgen. Toen te Washinton bekend werd, dat de Sowjet Unie dit verzoek aan de Belgische handelsdelegatie te Mos kou had gedaan, heeft men onmiddel lijk stappen ondernomen om een der gelijke transactie tegen te gaan en indien nodig en mogelijk te verhinde ren. Eerder heeft Rusland zonder succes getracht tin te verkrijgen van Enge land en van Nederland. De tinproduc tie van de Belgische Congo bedraagt 14.500 ton per jaar. De Belgische be hoeften bedragen slechts 4.000 ton en het exportsurplus van 10.000 12.000 ton wordt door het internationale tin comité verdeeld. Toespitsing van artsen-conflict in België Meer dan 5.0000 Belgische artsen hebben de regering laten weten, dat zij weigeren het bij de wet voorge schreven kwitantieboekje te gebrui ken en, indien een strafvervolging tegen één van hen wordt i-gezet, 't werk, behoudens in dringende ge vallen, zal worden neergelegd. REGERING DREIGT Aanleiding tot deze scherpe hou ding was, dat de regering er in een rondschrijven de aandacht van genees- niet-nakomii.g van c" bij de wet vast gestelde bepalingen, de artsen een gevangenisstraf variërend van acht dagen tot een jaar en een boete van maximum fr. 100.0000 kan worden op gelegd. „De weloverwogen weigering van het verbond van geneesheren", ai- dus dit rondschrijven." zich niet te schikken naar een voorschrift, dat door het parlement is goedgekeurd, is buitengewoon ernstig en kan niet worden geduld. De Sowjet Unie zou om circa 3 a 5000 ton hebbe verzocht. De V.S. hebben thans aan België te kennen gegrven, dat zij tin als een der "essentiële grondstoffen beschou wt. die benodigd zijn voor de uit voering van het Europese herstelpro gramma. Oost-Java nog onrustig De Commissie voor Goede Diensten heeft zowel van Nederlandse a's Re publikeinse zyde berichten on over bestandsschendingen, vc name lijk op Oost-Java. Nederland Yr ul- digt de Republiek van sa* -ge en beschietingen, die na de v. :r-i til- stand onverminderd vcorfg 1.5 von den en waarbij minstens 23 Neder landse militairen 7«?n grdcod en 50 gewond. Volgens de Republiek zouden inci denten hebben plaats gehad te Ka- rangjoenti en Negla op 26 Januari en zouden onder de bevolking 285 doden zjjn gevallen. Een hon er t l militai ren zou in deze kampongs zijn bin nengevallen. In Karangdjoenti zouden aldus de Republikeinse brief 36 huizen zijn verbrand, en in Negla 1C0. De aanleiding tot de Nederlands- ope raties", die 5 uren duurden. i zijn dat de bevolking werd besefc dl d te van spoorwegen. Regering geeft een all-round overzicht Voorlopig blijft textiel nog op punten De regering heeft de politieke be schouwingen van de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting uit voerig M. v. A. beantwoord. Daarbij heeft de minister-president verschil lende belangrijke zaken zwart op wit vastgelegd. Over de economische po litiek wordt opgemerkt, dat deze tot grondslag heeft het „activeren, coördi neren, en, waar nodig, dirigeren van het gezonde particuliere initiatief". Het is de noodtoestand, die de rege ring thans er toe brengt, zelf op ve lerlei terrein in te grijpen, waar zij zich onder normale verhoudingen afzij dig zou houden. Bedrijfsorganisatie vordert Het concept voor een uitgewerkt wetsontwerp aangaande de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie is de zer dagen door de commissie-Van der Ven in eindbehandeling genomen. N.a.v. de nieuwe ontwikkeling welke thans in Indonesië verwacht kan worden deelt de regering o.m. mede, dat ook het tempo van terugkeer der troepen opnieuw in ernstige overweging zal worden genomen, zodra er een verbete ring in de verhoudingen intreedt. Aandacht voor de stief kinderen. Wat de sociaal-economische politiek betreft: de regering constateert, dat zij er in geslaagd is de kosten van le vensonderhoud ongeveer stabiel te houden. Er wordt naar gestreefd door een herziening van het bezoldigings besluit tot de nodige aanpassing te komen voor de salarissen van. die groepen van overheidspersoneel, voor. wie de tot dusver toegepaste verho gingen onvoldoende zullen blijken te zijn. De textiel-rantsoenering kan voor lopig nog niet worden opgeheven; de regering heeft er niets op tegen, naar de wenselijkheid van een „Kamer van Bezwaren", een nieuw lichaam in de volksvertegenwoordiging, een onder zoek te doen Instellen door een com missie; de bestrijding van het com munisme ziet de regering het best gewaarborgd door een beleid, gericht op de versterking van de Christelij ke grondslagen onzer samenleving en op het verwezenlijken van sociale rechtvaardigheid; ziedaar nog enige van de belangrijkste mededelingen uit dit regeringsepisteL „JAPI" BRACHT 1.500.000.KG BIJEEN Door de Jeugd Actie Papier Inzame ling werd in de maanden Novem ber en December 1947 ca. 1.500.000 kg. oud papier bij elkaar gebracht. Berekend tegen de prijs, welke bij import van oud papier betaald zou moeten worden, vertegenwoordigt de ze hoeveelheid een bedrag van fL 255.000. LENTE Terwijl er op de tuinderij en nog steeds najaarsbloem kool gesneden wordt, die goede afzet vindt, zijn de eerste koolwitjes reeds ge signaleerd, zo wordt uit Venlo gemeld. Meikevers ko men in steeds groter getale te voorschijn. Enquête-commissie dreigt met stating Veio van Eerste Kamer kan onoverkome ijke hinderpaal blijken De meerderheid der Commissie, al dus staa'. te lezen in het thans ge publiceerde eerste verslag van de en- quette-commissie die zich bezig houdt met het onderzoek naar het beleid onzer „Londense" kabinetten, acht de moeilijkheden, welke de bestaande wet tengevolge van het verbod om de beraadslagingen in de ministerraad voorwerp van verhoor of ondervraging te doen zijn, aan haar onderzoek in de weg legt, zo groot, dat zij ernstig heeft overwogen of voortzetting van de enquête ira het votum van de Eer ste Kamer, dat wegneming van deze belemmering onmogelijk maakte, wel zin heeft. Zij is na rijp beraad tot de conclusie gekomen, aat het onderzoek, althans voorlopig, behoort te worden voortgezet. Mochten daarbij de moei lijkheden zo ernstig blijken, dat een verdere voortzetting niet verantwoord is, dan zal zij niet nalaten een voor stel tot stopzetting te doen. Het risico, dat het thans aangevangen werk zal blijken vergeefs te zijn gedaan, zal naar haar oordeel moeten worden aanvaard. W. van der Vall jr. j" HEILOO Donderdagmorgen is te Heiloo, na een vrij langdurige ziekte, in de leeftijd van 38 jaar overleden de heer W. v. d. Vall, hoofdcommies ter gemeente-secretarie. De heer v. d. Vall werd in 1928 benoemd tot amb tenaar ter secretarie en werd op 1 Jan. 1940 bevorderd tot hoofdcom mies. Gedurende de oorlogsjaren ver bleef de heer van der Vall enige ja ren voor herstel van gezondheid in een sanatorium om na de bevrijding zijn werk weer op te vatten. Onder zijn bevoegdheid ressorteerde in de laatste jaren het bureau woningdis tributie. De gemeente Heilo verliest in hem een sympathiek en toegewijd ambtenaar De Va-era, president van Eire, heeft bij de verkiezingen die gister gehou den werden, 7 zetels behaald, de ge matigde oppositie 3, de overige par tijen samen ook drie.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1