maaide!' Orniei de Schijnwerpec N.-HOLLANDSE PERS 1945 Deense coaster voerde moordende strijd voor Wijk aan Zee „Vernieuwingsproces belangrijker dan stembusuitslag" Moskou ontkent juistheid van Amerikaanse publicaties Palestir ina-commissie wenst daf'en Franco's horizon wordt ruimer J 4e Jaargang No 1158 Dinsdag 10 Februari 1918 Uitgave voor de gelijknamige Stichting, tt'nd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338. Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3967 Wee de mens Op 26 Juli 1938 ik weet de datum precies, want de brief ligt voor me kreeg ik een schrijven van een Duitse kennis. Hij^was met vacantie in het Schwarzwald en berichtte me: „Er zijn hier veel Hollanders. Ze zijn verwonderd, dat het zo rustig is bij ons,* nadat men hun allerlei ver schrikkelijks over Duitse oorlogsvoor bereidselen heeft verteld. Het is een voudig ten hemel schreiend, wat mpn zich de laatste tijd aan fantastische verhalen in dit opzicht heeft veroor loofd-. Juli 1938, dat- was een jaar vóór de veldtocht tegen Polen, die de we reldoorlog ontketende Het was in de dagen van Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk. De Duitser, die mij schreef, rang schik ik onder de verstandige Duit sers. Hij leefde met zijn ogen open en is nooit lid geweest van de „par tij". Hij was er van overtuigd, dat hij- zich zelf door Göbbels geen knollen voor citroenen liet verkopen. En toch sohreef hij gelijk hij deed. Hij was er van overtuigd, dat zijn woorden overeenkwamen met de wer kelijkheid en dat er van oorlogsdrei ging eenvoudig geen sprake was. Hoe kon dit mogelijk zijn? In April 1935 vaardigde Göbbels een strenge perswet uit, terwijl aan Max Amann de eerste bewind voerder van de partij uit die dagen, waarin ze nog slechts weinig leden telde werd opgedragen de uitoefe ning ter hand te nemen. Alle redac teuren en verslaggevers konden wille keurig zonder opgave van redenen worden ontslagen Het resultaat is geweest, dat vijftienduizend Duitse journalisten werden getransformeerd in een georganiseerd korps propagan disten. Men dcnke niet, dat het publier, waarvan ieder sedert jaav.en dqg ziin eigen blad las, van dez' maatregelen veel bespeurde. Het bleef zijn courant ontvangen, gelijk het dat altijd had gedaan, de kop bleef de zelfde, af en toe veranderden misschien enkele na men, maar dat dit somwijlen beteken de dat nieuwe personen hun entree hadden gedaan ir een concentratie kamp, wie zou dat weten? Hst Duitse volk werd vergiftigd met een zeer speciale propaganda Niemand die er iets van bespeurde. Het werd alleen duidelijk bij contact met niet vergiftigden in het buiten land. die hun hoofd schudden en zich afvroegen hoe het mogelijk kon zijn dat een overigens helder verstand op dusdanige wijze werd verduisterd. We halen dit alles aan als een be wijs hoe door propaganda, die welbe wust wordt gevoerd en die de midde len bezit om te voorkomen dat gelijk bij een werkelijk vrije pers al tijd het geval is het benodigde te gengif wordt gegeven, een volk op een dwaalspoor wordt gebracht. Nu wordt iedere pers tot een pro paganda apparaat, wanneer de nieuws voorziening wordt tot een tak van staatszorg. Toen we er in ons vorig hoofdartikel op wezen, dat de mens voor de keu ze is geplaatst tussen ondergang of vriendschappelijke samenwerking met anderen, toen veronderstelden we als vanzelfsprekend, dat hij bekwaam zou ziin tot kiezen. We namen aan. dat hij zich een oordeel zou kunnen vor men omdat hij behoorlijk was voor gelicht. Is dat echter zo? Ziin er geen landen, waar de cou rant. staat onder staatscont.rfile*> Helaas, we wenden de blik naar P.""land en we vrezen het ereste. We twijfelen er niet aan of tal van Nfi»rlandnrs, die het pok niet weten, wier symtnthieën echter naar het 0««?+en uitgaan, zullen zeggen: Dat is ni^t waar. Zo iets zeiden de nazi's ook en die wts'en zelfs wel beter. Maar dat doet er niet toe of iemand ia of nee zeet. Waar het oo aankomt is slechts, hoe h°t in werkeliikheid is. Want indien in een machtig land als Rusland de pers is gemaakt tot een prooaeanda-apparaat van de over heid, dan betekent dit. dat de kans groot is. dat het publiek daar oo een dwaalspoor is geleid, dat het niet kan oordelen en dat het als een geblind doekte de toekomst tegemoet gaat. We beweren niet. dat het zo is. Dat kunnen we niet. Maar er zijn dmeen. die ons het ereste doen vre zen. En wanneer we ons daarin niet ve*-"issen, dan:* Wo* «Je. mens! Neellje Jacoba redde 19 schipbreukelingen Gistermiddag tussen twaalf en half een is de 1420 ten metende Deense Coaster „Lotte Skou" voor de Nederlandse kust tussen Wjjk aan Zee en XJmuiden gezonken. Omstreeks 2 uur sloeg het schip voor de 3e maal van zijn ankers los en dreef tamelijk snel af naar de kust. Aangezien de storm sleepboot- assistentie uit IJmuiden onmogelijk maakte vertrok uit Den Helder de „Noordholland" van de firma Wijs muller over de kolkende zee naar 't Zuiden. De reddingsboot „Neeltje Ja coba" verliet de haven van LTmuïden. Zware strijd. De „Lotte Skou" behoort toe aan de r^tierij Lauritsen te Kopenhagen. Dit is dezelfde maatschappij, aan wie het stoomschip „Lilian" behoort, dat vorige winter bij Den Helder strand de. Van de bemanning van 19 koppen had de „Neeltje Jacoba" om vier uur 10 personen overgenomen. De red dingboot bleef nog in de buurt om eventueel nadere hulp te verlenen. De ..Noordholland" naderde snel, maar het was twijfelachtig of zij tijdig aan wezig zou zijn om de „Lotte Skou" voor een stranding te behoeden. Het geteisterde schip lag toen 2 mijl uit Wijk aan Zee, dwars voor de kust in vliegend stormweer. De hoge zeeën sloegen voortdurend over het voor schip. waarvan de luiken van het voor-logies waren ingeslagen. Het schip dreef nog steeds in de richting van de kust en naderde de banken, waarop het ieder ogenblik kon stran den. Mevr. Roosevelt in April in ons land Mevr. Roosevelt zal op 15 April in ons land arriveren. Zij zal zich dan naar Utrecht begeven en aldaar pro moveren tot ere-doctor. in de rechts wetenschappen. Nieuwe Consumenten- Credietbonnen DE CONSUMENTENCREDIET-BON- NEN 11. 14 en 15 ZIJV GELDIG VAN 9 FEBRUARI TOT 31 MAART. De „Lotte Skou" zelf verging. De wand van de machinekamer was lek geslagen en de ruimte liep vol wMer toen 'de laatste negen opvarenden, o.w. de kapitein, zich door een sprong in het springnet van de „Neeltje »a- coba" in veiligheid stelden. Een van hen miste echter en kwam tussen schip en reddingsboot in zee terecht; na enige hachelijke ogenblikken werd hij echter aan boord gehesen en --'n de kajuit van droge kleren voorzien. Merkwaardig bij deze moeilijke red ding is, dat slechts een der zeelie den werd gewond - een onbetekenen de snij wond aan de hand liep hij op. Allen zijn gastvrij in IJmuiden op genomen; zij zullen per eerste gelegen heid naar Denemarken terugkeren. Bus vloog na botsing in brand: 12 doden Zondagavond is een autobus, die de verbinding onderhoudt tussen Viséen Weerst, geslipt en tegen een boom gereden. De bus, die een 50-tal rei zigers vervoerde, geraakte onmiddel lijk in brand en ondanks de ter stond geboden hulp kwamen 15 per sonen in de vlammen om. Dertig an dere reizigers moesten in het zieken huis te Luik worden opgenomen. Er waren geen Nederlanders onder de slachtoffers. Ooggetuigen verklaarden, dat 'de bus in volle vaart tegen een boom reed en onmiddellijk daarop in lich terlaaie stond. De inzittenden, voor zover zij niet het bewustzijn verlo ren hadden, trachtten de ruiten van de bus te breken om aan de vlammen te ontsnappen. De buschauffeur, die gewond is, heeft verklaard, dat hij zich ker ogenblik plotseling voor een groep fietsers heeft bevonden. Hij wilde deze groep ontwijken en stuur de naar links. Hij maakte een bewe ging om de wagen weer in de oor spronkelijke richting te brengen, doch op dat ogenblik werkte de stuurin richting niet meer. De schok van de bus tegen de dikke boom was zo he vig. dat de boom gedeeltelijk werd ontworteld. Koos Vorrink over P. v. d. A. „Indonesië-koers bleef bewaard" „Het bleek, dat de menselijke natuur een stevige conservatieve inslag bezit en op de dag der bevrijding liepen zeer velen instinctief terug naar hun oude, vertrouwde vaandels en leuzen. Toen zij eenmaal haar beslag had gekregen, bezat de Partij van de Arbeid voor velen de beko ring van het nieuwe. De waarheid is dan ook, dat zij in het staatkundige leven van Nederland practisch de enige poging vertegenwoordigt om, temidden van een tot in haar grondslagen omgewoelde wereld, te beant woorden aan de verwachtingen uit de jaren van onze nationale beproe ving", aldus de heer Koos Vorrink gisteravond in een radiorede ter gelegenheid van het twee-jarig bestaan van de Partij van de Arbeid. Kerk en socialisme Sprekend over het nieuwe begin, het samengaan van kerkelijke en bui tenkerkelijke groepen in 't bijzonder belichtend, zeide de heer Vorrink vervolgens: De uit zo menig verontrust gemoed opgerezen vraag of een oprecht Chris ten ook socialist kan zijn, vond reeds vele jaren geleden zijn beantwoor ding in de enkqje nobele figuren, die niet aarzelden door de daad daarop een positief antwoord te geven. Op de 9e Februari 1948. twee jaar na de oprichting van de Partij van de Arbeid, heeft die vraag eindelijk een massale, bevestigende beantwoor ding gekregen: de duizenden belij dende Christenen staan met hun bui ten-kerkelijke partijgenoten schou der aan schouder in hun gemeenschap pelijke strijd voor een democratisch- socialistiscbe maatschappij." Ooievaars - nu komt de lente De eerste ooievaars zijn in de Elzas aangekomen, zes weken vroeger dan gewoon lijk. Men concludeert hier uit, dat' de „winter" nog maar kort zal zijn: de ooie vaar kan men als een echte lentebode beschouwen. Juiste koers Ten aanzien van Indonesië zeide de heer Vorrink, dat ondanks de gebeur tenissen van 20 Juli 1947 de koers op 't gestelde' doel, algehele liquidatie van de koloniale verhouding en de vorming van de souvereine V. S. van Indonesië bewaard bleef. Met Slankbaarheid gewaagde spre ker van de constructieve politiek van de P .v. d. A.-min;sters Drees, Mans- holt en Lieftinck en wees op de oor zaken de internationale verhou dingen die met zich brachten dat niet alles kon worden bereikt. Vertrouwen In het slot van zijn rede zeide de heer Vorrink, dat het Nederlandse volk vermoedelijk in 1948 de gele genheid zal krijgen zich over het ge voerde beleid uit te spreken en be sloot met de woorden: Maar zelfs vér uit boven de vraag, hoe de stembusuitslag er precies zal uitzien, gaat het onloochenbare feit, dat de P. v. d. A. als een rots staat in de branding. Zij is, niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West en Midden-Europa een wegwijzer voor het noodzakelijke vernieuwingsproces van het democratische social'sme, dat geroepen is om in de worsteling om de hoogste waarden der Europese cul tuur op politiek en sociaal-economisch terrein de stuwende kracht te zijn." LANGS DE STRAAT WAREN ALLE MENSEN ALS DEZE.... We zijn reeds de hele mor gen op stap geweest. Dan met de één, dan met de an der gesproken. Resultaat: Notitieboekje vol, sigaret tenkoker leeg. 's Middags echter moeten er nog een paar slachtoffers behandeld worden. En zo iets gaat nu eenmaal niet zonder sigaretten. Na lang aarzelen waag ik het Ik stap een sigaren- Winkel binnen en toon mijn rokerskaart Waar geen bon meer opzit zoals de winke lier me met ernstig gelaat vertelt. Ik aanvaard die wijs heid met even ernstig ge laat en probeer hem te ver murwen me reeds op voor te verkopen. De plaats is ech ter vreemd. Ik ken hem niet en hij kent mij niet Weigert dus pertinent Dan komt de redding. In de winkel is nog een vreem de. Heeft reeds twee pakjes sigaretten gekocht, offreert ze me, onder voorwaarde, dat ik eerstvolgende geldige bon zal opzenden. Hoewel de sigaretten niet in over eenstemming zijn met mijn financiële positie heb ik ze dankbaar aanvaard. Als alle mensen waren als deze vreemdeling, zou de wereld er heel wat beter uitzien. Stoutjesdijk9 jaar met aftrek Tegen de 53-jarige ex-waarnemend burgemeester van Langedük Dirk Stoutjesdijk uit Zuid-Scharwoude luidde gistermorgen de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam negen jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle politieke en burgerlijke rechten voor het leven. De veroordeelde had in de periode April 1943 tot Mei 1944 burgers uit zijn gemeente opgeroepen en ge dwongen tot het verrichten van "graafwerk en andere werkzaamheden ten behoeve van de Duitsers. Voorts had hij namen en adressen van personen, die weigerden aan deze opdracht gevolg te geven, doorgege ven aan de Ortscommandant. Stoutjesdijk had ook bij herhaling deelgenomen aan het verhoren van personen, die door de Duitsers wa ren gearresteerd en namen van on dergrondse werkers aan de Duitsers opgegeven. in scheervlucht De Amerikaanse commissie voor coördinatie op luchtvaartbebied het hoogste orgaan voor luchtvaartpoli- tiek in de Ver. Staten verklaart in een rapport aan president Truman, dat de huidige „ongeregelde" wereld toestand een verdrievoudiging van de huidige productie van militaire vliegtuigen rechtvaardigt. In Washington gelooft men, dat de 16 „Mashall-landen" in de tweede week van Maart bij een zullen komen en dat het steunbedrag voor de eerste 15 maanden met niet minder dan een milliard dollar besnoeid zal worden. Volgens een Republikeinse afge vaardigde zouden de V.S. overwegen, een troepenmacht van 40.000 man naar Palestina te zenden. Barbara Ann Scott, die te St. Moritz de Olympi sche titel in het kunstrijden won, wordt de „beste athlete der wereld"' genoemd door het oudste sportblad van Amerika, de „Police Gazette", die Barbara een gouden beker schonk. Het schijnt niet onmogelijk, dat de Ronde-Tafel Conferentie een zeer spoedig einde vindt. Men zou het niet eens kunnen worden over de status van Curagao en Aruba. weerbericht OPNIEUW REGEN Toenemende bewolking met later op de dag op de meeste plaatsen enige regen. Naar het Zuid-West of Zuid draaiende matige, aan de kust tij delijk tot krachtig toenemende wind. Verhouding met Berlijn zou verdraaid zijn voorgesteld „Leugens en laster" Het Sovjet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hëeft de Ameri kaanse publicatie over de betrekkin gen tussen Duitsland en de Sovjet- Unie, voor deze twee landen met el kander in oorlog kwamen, „lasterlijk" en „verraderlijk" genoemd. „Het ware doel van de pulficatie", aldus deze verklaring, „is een ver draaide voorstelling van de gebeurte- nisen te geven. Deze verraderlijke hou ding is in overeenstemming met de menigen omtrent het karakter van intergeallieerde betrekkingen, die ty pisch zijn voor de heersende krin gen in de Engels-Amerikaanse landen en waarvan het essentiële is, dat, in plaats van eerlijke en oprechte betrek kingen tussen de geallieerden, in plaats van wederzijds vertrouwen en steun, er een politiek wordt gevolgd, waarbij elk middel, tot laster toe, wordt gebruikt, om een geallieerd land te verzwakken, het in het eigen klein hartige belang te exploiteren en zijn eigen positie ten koste van dat gealli eerd land te versterken". Dichter Jan Prins overleden In het diaconessenhuis te Naarden. waar hü verpleegd werd, is gisteravond om kwart voor zeven in de ouderdom van juist een en zeventig jaar overle den Christiaan Louis Schepp, de dich ter Jan Prins. In '1911 kwam de eerste bundel ge dichten, „Tochten" uit van deze wegens lichaamsgebreken gepensionneerde Kapitein-Luitenant ter Zee. Later volg den o.m. bundels: „Getijden", „Ver schijningen", „Indische Gedichten". Zeer bekend werd zijn gedicht over Rotterdam, zijn geboortestad, na het bombardement- van de Duitsers in 1940 geschreven. Dit gedicht werd opgeno men in de bundel „Later Werk", dat in 1945 verscheen. Tegen - publicaties aangekondigd „De Westelijke mogendheden" zo gaat de verklaring verder, „dragen de volle verantwoordelijkheid voor de ge volgen van hun actie." De Sovjet-Russische regering acht zich thans gerechtigd geheime docu menten over de betrekkingen van de drie Westelijke mogendheden met de Nazi's te publiceren, welke door het Rode Leger zenn buitgemaakt". Het Sovjet—informatiebureau be schuldigt de Westelijke mogendheden ervan, dat zij gedurende de gehele vooroorlogse periode de Nazi's de vrije hand hebben gelaten. De V. S. zouden geholpen hebben de Duitse herbewapening te financieren, terwijl Engeland en Frankrijk een systeem van collectieve veiligheid hadden ver worpen. Washington heeit o... de. documenten gepubliceerd zouden zijn in overleg met Engeland en Fran :r jk Internationale s - 'it verzoch' De Commissie vcor Pale tfna fc :tt de Veiligheidsraad verzocht, han ij lend op te treden in Palestina daar de vrede bedreigd wordt. De Commissie is van oordeel, dat de Arabieren pogen met geweld t plan der Ver. Volken voor verdeling van bet Heilige Land te wijzigen. Zij zou in haar verzoek aan de Veilig heidsraad de nadruk gelegd hebben op de noodzakelijkheid van een in ternationale strijdmacht, wil het plan uitgevoerd kunnen worden. s De Frans-Spaanse grens ie weer geopend, met ingang van de He Fabr. Het realisme zegevierde en Franco insgelijks. In December 1946 kon men nog ge loven, dat zij die het Duitse en Itali aanse fascisme hadden verslagen met opoffering van millioenen mensenle vens, het Spaanse fascisme misschien zonder bloedvergieten maar even vast beraden, de ruggegraat zouden bre ken. Dat zij, die Europa en de wereld hadden bevrijd van hongerdood en geestelijke moord, van tyrannie en sla vernij cok het laatste roversnest in Europa zouden uithalen en 't Spaan se volk, dat reeds enige jaren langer zuchtte in knechtschap, niet in de steek zouden laten. Begin December 1946 namen de Verenigde Volken het besluit, hun gezanten uit Madrid te rug te roepen. Dat leek het begin van een diplomatieke en economische blokkade. Maar het bleef bij een ge baar. Voor de ecopomische blokkade, een wapen, dat dieper in eigen vlees snijdt naarmate het minder algemeen wordt toegepast, voelden slechts zeer weinigen. Toch was dit het enige wa pen, <lat de verwaten caudillo van het paard had kunnen doen tuimelen; nog slechts een korte tijd voor het V.N.-besluit stond Franco's regering financieel, economisch en administra tief op het punt van instorten. Maar Franco's Argentijnse vriend, Juan Perón, heerser bij eigen gratie als de Spanjool, zag het „gevaar" na deren en stak hem de helpende hand toe: op 14 November 1946 werd een handelsverdrag gesloten waarbij Fran co aan het graan werd geholpen dat een algemeene opstand kon smoren, en aan 350 millioen pesos die hem konden laten lachen om wat de Ver. Volken tegen hem beraamden. Toen het besluit van politieke boycot viel, noemde Franco dit, biet de koude hoon die hem eigen schijnt te zijn, „een grove inbreuk op het Handvest der Volken" en hij beloofde, dat „de meesten binnenkort spijt zouden heb ben van hun vijandige houding". Franco wist dat hij sterk stond. Niet alleen omdat Perón hem uit de nood had geholpen; niet alleen, om dat een klein land aan de Noordzee waarvan men zegt dat het verknocht is aan vrijheid en democratie voor zichzelf en anderen het bestaan i;.d om Perón reeds voor te zijn maar hoofdzakelijk omdat Spanje aan de Middellandse Zee ligt. Noch Engeland nodh Amerika telden het gevaar van een fascistisch Spanje zo zeer als het gevaar van een links georiënteerd Spanje. Franco is. strategisch gezien, geen probleem. Hij hield op dat te zijn, toen zijn vrienden Adolf en Be- nito ophielden te zijn; Franco mag dan een onaangenaam rudiment we zen uit de vrijheidsoorlog die gestre den is. hij is geen onhandelbaar ele ment. In ruil voor zijn vrijheid de vrijheid om over een geheel volk te heersen en het in onvrijheid te hou den is hij vanzelfsprekend bereid om veel, om alles te doen. En over Franco's stroef gelaat trok voor het eerst na vele angstige jaren een glimlach, toen hij van Washing ton vernam, dat men daar niet onge negen was om ook hem in het Mars hall-plan te laten delen. Hij verklaar de zich voldaan.... Buitenlands Overzicht Parijs deed dom. nu 2 jaar geleden, om de grenzen met Spanje te sluiten. Het domste wat staatslieden kunnen doen: het hield geen rekening met de realiteit. Terwille van een hersen schim, terwille van de idee van recht en rechtvaardigheid, belastte 't eigen armoede en anderen plukten daar van de vruchten. Frankrijk ziet nu in dat de wereld er zo nu en dan nog moeite mee heeft, woorden en daden met elkander in overeenstemming te brengen en de man, die zich het ere-- burgerschap van Guernica, door z**:n» Duitse helpers in 1937 uitgemoord, liet aanmeten triumfeert. Wat zal zijn volgende triomf zijn? Lid te worden van de „Westerse Unie" misschien? A. H. Nederland sloot op 22 October '46 een handelsverdrag met Spanje waar bij overeengekomen werd dat Neder land o.m. rubber, kunstmest, poot- aardappelen, koeien, paarden, chemi sche producten zou leveren in ruil voor gedroogd fruit, ijzererts, pyriet, kurk, kwikzilver, textiel, huiden en ansjovis.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1