maaidei' Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 peil Fietsen, fietsbanden van de Textielvoorziening op huidig vrijwel gewaarborgd en serviesgoed bon Schoenendistributie kan nog niet opgeheven worden Tabaksvooruitzichten zijn matig Evacuatie der Republikeinse troepen vindt goede voortgang Militaire Dakota bij Padalarang neergestort 4e Jaargang No 1159 Woensdag 11 Februari Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338. Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Het moeilijke kleine-boerenvraagstuk Er zijn weinig organisaties in Ne derland, die het nut van goed statis tisch cijfermateriaal zo zeer hebben begrepen als die uit onze boeren stand. Cijfers geven bewijskracht en wanneer men, gelijk tegenwoordig zo dikwijls het geval is, naar Den Haag trekt om daar ten departemente zijn belangen te bepleiten, dan is het zaak niet met lege handen te staan. De boerenorganisaties weten dat en ze maken er een gereed gebruik van, omdat ze reeds sedert jaar en dag de coöperatie heeft daar krachtig toe bijgedragen materiaal hebben ver zameld. Dit materiaal toont intussen duide lijk voor welke moeilijkheden degene komt te staan, die tot taak heeft re gelingen vast te stellen ten aanzien van de prijzen. Voor ons ligt een overzicht van de bedrijfsresultaten bij verschillende «vakprijzen in Friesland en Noord- Holland op klei of veen, in Zuid- Hol land en op het Friese en Noord-Hol landse zand. Natuurlijk zijn de gemiddelde be- dr;ifsgrootten verschillend. Op de Friese klei zijn deze 26.4 HA. op het zand aldaar 19.5 H.A., op de Noord- hnPandse "klei 14.5 H.A., in de duin- ttreek 16.5 H A. De Zuidhollandse eonsumptiemelkers beschikken ge middeld over 19.5 HA., de zelfkazers fldaar over 16.1 HA. Maar nu de resultaten. Terwijl de Friese kleiboer bij een tndkprijs van 18 cent gemiddeld een winst maakt van f 101 per HA, be draagt deze voor de Noordhollandse boer f 63. De Zuidhollandse consump- tienipiker verdient per H.A. nog f 47, de Zuidhollandse zelfkazer verliest altijd nog bij een melkprijs van 18 cent per H.A. f 20. De Friese zand boer verliest f 6 en de boer in de N~nrdhollandse duinstreek moet het stellen met een gemiddeld verlies van f 3 per HA. De lasten die op de bedrijven druk ken. worden verdeeld in loon, vee- vn»r, kunstmest, diversen en pacht. E^n blik' isvoldoende om te zien, .dat het probleem niet is op te lossen door regelend op te reden ten aan zien van de pacht, t»«-« bedragen de zes genoemde gebieden gemid doid per H A. f 97. f 113.89, f 93.76, 95 80, f 82 97 en f 73 06. Fen verschil in bedrijfsresultaat van f 121 kan daardoor onmogelijk wor- iden verklaard. De oorzaak ligt voor- li omeliik in de opbrengst. De melk productie per H.A. bedraagt in de N^ordhollandse duinstreek 2.695 kg. te^en 4.187 kg. op de klei. Daarbij is het vetgehalte op het zand gemid- «?°'d 3.38 tegen 3.54% on de klei O-» de Friese klei is het zelfs 3-84%. bedenkt men daarbij, dat op een b°->aalde grondsoort de resultaten s^ms ook nog sterk uiteenlopen, dan k"::gt men te -maken met een zoda- jj?rre spreiding, dat het bijna zinloos b«»Mint hier naar een bevredigende ©Hissing te zoeken. In een en ander zit echter de ge- -.'stellende gedachte, dat bij de cal- c'atie van het loon ook rekening is gehouden met de arbeid, weke doo- d» boer en zijn gezin is vericht.. Winst b°+"kent dus winst boven dit loon, verlies betekent als het ware een kor- ti"" np dit loon bewondering mag men hebben voor d» moed, waarmee minister Mansholt bakens zijn uitlatingen deze week in Utrecht gedaan, deze uiterst róoel- li'ke materie te* lijf wil gaan. Het is V-rnrnameliik het kleine-boerenvraag- dat zich hier voordoet. Zo het »5°t kan worden opgelost, is onze bce- ren stand niet meer te redden, aldus de minister. Zulke woorden getuigen van de ernst, waarmee de bewinds man de zaak bekijkt. A F.RTKS VERRASSING VAN DE MAAND: weerbericht TOENEMENDE BEWOLKING Aanvanke'ijk weinig wind met op- k'iringen, doch hier en daar nevel of m;st. Later weer toenemende wind Uit Zuidelijke richtingen. In de loop Van de dag toenemende bewolking toet later enige regen. In het Noord- Oosten van het land iets lagere tem pex alT-"r, elders weinig verandering. Eigenlijk nog geheel onverwacht is gister de rantsoenering van fietsen, fietsbanden en serviesgoed opgeheven. Het ministerie van Economische Zaken heeft bij deze ingrijpende maatregel een uitgebreide uiteenzetting gegeven over de motieven, die tot dit besluit leidden. Ook wordt de toestand op het gebied van de textielvoorziening, de schoenen-, tabaks brandstoffen- en zeepdistributie besproken. (dit in tegenstelling tot de toestand van een half jaar geleden) in vrij ruime mate. tegen redelijke prijzen nuttige textielgoedcren kan kopen. Ondanks de huidige moeilijke devie- zenpositie is het waarschijnlijk, dat de binnenlandse voorziening met tex- tielgoederen voorlopig ongeveer op het huidige peil kan worden gehand haafd. Het is evenwel nog niet mo gelijk met zekerheid te zeggen hoe veel textielpunten in totaal over het jaar 1948 zullen worden geldig ver klaard. Koopt slechts indien U serviesgoed nodig hebt Verwacht mag worden, dat het in elk geval mogelijk zal zijn de' pro ductie van fietsen en fietsbanden op een peil te handhaven^ dat aan een redelijke behoefte kan worden vol daan. Aangaande serviesgoed kan het vol gende worden opgemerkt. De produc tie is vrijwel op voor-oorlogs peil. In vroegere jaren werden echter re gelmatig grote hoeveelheden geïm porteerd. Dit laatste en het fpit, dat er tengevolge van de oorlogsomstan digheden een grote inhaalvraag 'be staat, veroorzaken de schaarste aan serviesgoed. De huidige distributieregeling is echter onbevredigend geworden, om dat na voorzening van repatrieëren- den, huwenden enz thans een aan zienlijke hoeveelheid overblijft. Het is evenwel onmogelijk door mfSdel van een eenvoudig distributie-sysfPem te zorgen, dat deze goederen daar ko men, waar zij het meest nodig zijn, aldus het ministerie. Aangezien 85 pet. van de productie uit utility-aardewerk bestaat, is te verwachten, dat na opheffing van de distributie, slechts zij, die aardewerk strikt nodig hebben, dit eenvoudige goed zullen kopen. Verwacht mag toch worden, dat degenen, die met hun resterende serviesgoed nog even voortkunnen, niet tot aanschaffing van het utilitygoed zullen overgaan. Er is voorts een regeling getroffen, dat die speciale soorten aardewerk, voor ziekenhuizen e.d. daar terecht zullen komen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrachten en door gedeeltelijke mechanisering de productie van serviesgoed dusdanig wordt opgevoerd, dat binnen- afzien bare tijd een redelijk voorzienings- peil zal zijn bereikt. Verdere perspectieven De situatie op het terrein der tex tielvoorziening kan het beste zó wor den getypeerd, dat ondanks het feit, dat bepaalde textielgoederen nog moeilijk verkrijgbaar zijn, men op de geldig verklaarde textielpunten „SCHRIKBAREND Direct nadat de radio gistermiddag om één uur het bericht had omge roepen volgde overal in het land een stormloop op de winkels. De drukte werd soms zo groot, dat verkoop van andere artikelen stop gezet moest worden en hier en daar kwam het zelfs tot handtastelijkheden tussen de zich verdringende dames. Sommige winkeliers hadden de ra dio niet gehoord, waren volkomen verrast en allesbehalve tevreden over de wijze van aankondiging, waardoor de klanten plotseling min of meer dreigend kopjes en schoteltjes op eisten. Er waren natuurlijk ook han delaars, die niets in voorraad hadden en dan werd het bepaald lelijk. Geen wonder, dat een winkelier sprak van een „schrikbarende*' reactie van het publiek.,... SCH. V WEER THUIS Het is eindelijk gelukt om de log ger Sch. 5 die bij Terheide sinds de nacht van 17 op 18 November met de neus tegen het duin zat, vlot te krij gen. Men heeft gezwoegd en meter voor meter het schip met behulp van ankertouwen naar volle zee getrok ken. Veilig, ligt het nu weer in de haven van Scheveningen. in scheervlucht John Williamson, de organisatie secretaris der Communistische Partij in de V.S. is gearresteerd. Hij zal wor den uitgewezen, De Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft aanbevolen een administrateur met kabinetsrang aan te stellen voor de uitvoering van het herstelprogramma voor Europa. In Jeruzalem hebben zich de ernstigste botsingen voorgedaan sinds de aan vaarding van het verdelingsplan. Het civiele verkeer in de stad werd geheel stilgelegd De Britse regering heeft de Commissies voor Palestina gewaar schuwd, dat de voedselsituatie in het Heilige land critiek is. Op 1 Maart zullen de tarwevoorraden zijn uitge put. Een ambtenaar van het Cen trale Haarlemse distributiekantoor, Koers, is veroordeeld tot 7 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voor waardelijke gevangenisstraf wegens 't stelen van bonnen voor 1500 mud ko len. Prins Bernhard bracht gister een bezoek aan de „Johan van Olde- barnevelt", die met 1500 gedemibili- seerden aan boord in het Noordzee kanaal lag te wachten. De schoenindustrie is in belangrijke mate afhankelijk van de mogelijkheid voldoende grondstoffen te importeren. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat mag het niet verant woord worden geacht, de schoenen - rantsoenering op te heffen. Het is, in verband met de huidige productie- en importmogelijkheden, noodzakelijk gebleken het vastgestel de rantsoen brandstoffen voor het huidige stookseizoen op 12 eenheden per gezin te handhaven. Gebleken 1s dat buiten deze normale verstrekking om een kleine hoeveelheid kolen extra ter beschikking kon worden ge steld. Deze hoeveelheid was zo klein, dat een keuze moest worden gedaan tussen een aantal categorieën, welke min of meer gelijke rechten konden doen gelden. De keuze is gevallen op de grote gezinnen en als motief hier voor heeft gegolden, dat hiermede een groot aantal kleine kinderen en een belangrijk deel der studerende jeugd werd geholpen. Minder tabak? Ondanks de moeilijke deviezenpo- sitie is er steeds naar gestreefd, het tabaksrantsoen zo ruim mogelijk te houden. Juist in verband met deviezen- schaarste zal het in de naaste toe komst zeker niet mogelijk zijn het tabaksrantsoen te verhogen, zelfs moet met de mogelijkheid van een kleine rantsoenverlaging rekening worden gehouden. In verband met ge ruchten omtrent een mogelijke op heffing van de rantsoenering van kerftabak kan nog worden medege deeld, dadt een dergelijke opheffing, zoals indertijd voor sigaren is ge schied, niet wordt overwegen. De regering streeft er naar ,om ook voor het artikel zeep een systeem van keuze-bonnen in te voeren, waar op dan óf harde zeep óf zachte zeep óf waspoeder kan worden gekocht. Aanvankelijk opende de olie- en vet- positie hiertoe gunstige perspectieven. De moeilijke voorziening met chemi caliën maakt het echter noodzakelijk deze plannen voorlopig nog op te schorten, zo besluit het ministerie. Voorzichtig beleid In een meer algemene toelichting op het distributiebeleid zegt het minsterie: „Het spreekt vanzelf, dat ook de regering zich bij voortduring afvraagt of het handhaven van de bestaande distributiemaatregelen nog langer noodzakelijk is, terwijl wordt nage gaan op welke wijze de huidige dis tributiemaatregelen aan de zich steeds wijzigende economische situatie die nen te worden aangepast. De regering laat zich leiden door de gedachte, dat een zo spoedig mo gelijke opheffing der rantsoenerings maatregelen niet alleen gewenst, doch noodzakelijk is. Zij meent echter, voornamelijk in verband met onze benarde deviezenpositie, voorlopig ten aanzien van bepaalde gebruiks goederen nog de nodige voorzichtig heid in acht te moeten nemen. On zekerheid ten aanzien van de devle- zensituatie brengt met zich mede, dat -van een verzekerde import van tal van onontbeerlijke grond- en hulp stoffen nog niet kan worden gespro ken. Sneeuw redde Amerikaanse tarwe De zware sneeuwval heeft s - de Amerikaanse tarwe oogst op bijna wonderbaarlijke wijze gered, aldus het Ame rikaanse ministerie v Land bouw. Een milliard bushels graan, die door de droogte van het vorig jaar ernstig waren ver laat, zijn door het zware sneeuwdek, dat de zaden te gen vorst en het omwoelen van de grond heeft be schermd, gehoed! Wederom verschil van mening Republiek wenst eigen buitenlandse betrekkingen Volgens „Antara' 'heeft Hadji Agoes Salim, de Republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, te Djokjakarta ojn. verklaard, dat de betrekkingen tussen de Republiek en Egypte, India, de Arabische landen en andere staten, blijven voortbestaan. Z.i. impliceert de overeenkomst van de „Renville" dat de Republikeinse regering niet het recht heeft eigen internationale betrekkingen te onder houden. In verband met deze uitlatingen wij zen gezaghebbende Nederlandse krin gen te Batavia op het feit, dat de z.g. 6 politieke punten van de Commissie voor Goede Diensten nadrukkelijk stellen, dat de Nederlandse souverei- niteit bij het Koninkrijk berust en zal blijven berusten, totdat zij zal zijn overgedragen aan de Verenigde Sta ten van Indonesië. Bedoelde bepalingen betekenen, dat de Republiek onder meer geen eigen buitenlandse betrekkingen zal kunnen onderhouden. Gevecht met smokkel- pantserwagen In de nacht van Maandag op Dins dag werd in de grensstreek van West- Brabant wederom een pantserwagen gesignaleerd, waarmee smokkelaars vee naar België trachten uit te voe ren. Commiezen hebben de wagen achtervolgd en van weerskanten werd gebruik gemaakt van vuurwapenen. Voor zover bekend werd echter nie mand gewond. De wagen werd in de buurt van het dorp Rucphen ontdekt. Na een wilde rit door het dorp, waarbij de smok kelaars handig gebruik maakten van een ingewikkelde verkeerssituatie, wisten zij te ontkomen in de richting Zundert, waar zij tenslotte de grens passeerden Lippenstiften en oorbelletjes Bij het grenskantoor te Wernhout werd een auto aangehouden, waarin een geheime bergplaats werd ontdekt. Daarin bevonden zich lippenstiften, oorbelllen en armbnadjes en andere atrikelen van waarde voor een be drag van ruim f 1000. De inzittenden kwamen uit Den Haag de auto werd in beslag geno;- men. Amerika zal tijdelijk geen olie uitvoeren Het Amerikaanse ministerie van handel heeft medegedeeld, dat met ingang van gister tot 31 Maart een uitvoerverbod van petroleumproduc- ten uit de Atlantische havens der V.S. is ingesteld. Minister Harriman zou in de loop van de dag een officiële verklaring afleggen, waarin hij de redenen van deze maatregel uiteenzet. Aan de buitenlandse regeringen is gevraagd of de'reeds verminderde pe- troleumlevering niet nog verder ver minderd zouden kunnen worden. Te vens is ook een exportverbod aange kondigd van olie voor verwarmings doeleinden, dat tot 31 Maart van kracht zal blijven en bij voortduring van het critieke tekort mogelijk nog verlengd zal worden. Het onderzoek in dc zaak tegen de voormalige burgemeester van Haar lem, S. L. A Plekker, is zover gevor derd, dat de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal in Maart as. zijn zaak in openbare zitting zal be handelen. Gouverneur zal in Jeruza'em hoogste macht bezitten De V.N. garanderen de territoriale onaantastbaarheid van de stad en de handhaving van het speciale inter nationale bestuur. De stad wordt gedemilitariseerd en para-militaire organisaties zijn verboden. De gou verneur wordt voor drie jaar be noemd en oefent de hoogste uitvoe rende macht uit en ontvangt slechts instructies van de beheersraad der V. N. HU heeft de verantwoordelijk heid voor de bescherming der heilige plaatsen. Dit zijn de voornaamste punten uit het ontwerp-statuut voor het inter nationale bestuur van Jeruzalem, dat dezer dagen door de Ver. Naties be handeld zal worden en waarin tevens is vastgelegd, dat er naast de belang rijke functie van gouverneur een wetgevende raad zal komen. Deze wetgevende raad wordt ge kozen door burgers van Jeruzalem boven 24 jaar en heeft zitting voor de tijd van vier jaar. welke termijn door de gouverneur kan worden ver lengd. De stad zal een onafhankelijke rechterlijke macht bezitten m°+ een hoge raad, waarvan drie van rte vijf rechters benoemd zullen worden door de beheersraad der V.N. Burgers van de Arabische en de Joodse staat, als mede buitenlandse pelgrims hebben vrije toegang tot de stad De stad vormt een geheel met de economische unie van Palestina Enoe'and vreest geen Sovjet-publicaties Groot-Brittannië. zo zeggen autori teiten te Londen heeft geen bezwaar tegen het plan van de Sowjet-Unie om ducumenten te publiceren met ..compromitterend materiaal" over de Britse betrekkingen met nazi-Duits- land van voor dc oorlog. Dc beschul diging, dat in overleg met Engeland Frankrijk en de Ver. Staten er.toe overgingen ,de documenten over de Russisch-Duitse verhoudingen te pu bliceren, werd nogmaals én te Lon den én te Parijs van de hand gewezen. Trekken de wolken op in Indonesië? Ernstige incidenten doen zich niet voor Commissie voor Goede Diensten tevreden Een gisteravond door de Commissie voor Goede Diensten te Bataria uit gegeven communiqué geeft een guns tig resumé van de stand van zaken by de uitvoering van het bestand. De evacuatie der Republikeinse troepen heeft een vlot verloop en er doen zich geen ernstige incidenten voor. „Aan de commissie is medege deeld" aldus het communiqué „dat, aangezien goede vooruitgang is gemaakt en in verband met onver mijdbare vertragingen in enkele ge bieden, de Nederlandse ondercomman danten gemachtigd zijn, de oorspron kelijk voor de evacuatie vastgestelde 21 dagen te verlengen, waar zq zulks nodig achten". Het communiqué zegt voorts, dat op 7 Februari te middernacht het tijdstip van het einde der evacuatie ingevolge de bepalingen van wapen stilstandsovereenkomst meer dan 11.000 Republikeinse „combattanten" Al'e negentien inzittenden kwamen om het leven Reuter meldt uit Batavia ,dat een Dakota van bet Nederlandse leger gisteren 24 kilometer ten Noord-Wes- ten van Bandoeng, 20 minuten na het vertrek uit Batavia, is neergestort. Alle 19 inzittenden te weten de be manning van 4 koppen, 11 soldaten en vier burgers onder wie twee vrou wen, kwamen om het leven. De doden werden door een Neder land»* *~^*ro»tr',nlHe gevonden. 1500 DEMOB1L1- SERENDEN IN HET VADERLAND. Drie uur vroeger dan verwacht werd arriveerde gistermorgen de „Johan van Oldebarneveldt in IJmuidens sluizen Om ongeveer één uur ging Prins Bernhard aan boord van de „Johan", die om drie uur in Amster dam aan de kade kwam. Vanmorgen begint de ontscheping. RODE DUIVELS SPELEN GELIJK TEGEN ZWALUWEN De Rode Duivels hebben gister middag in Gent met 11 gelijk ge speeld tegen de Zwaluwen. Na de eerste helft steden ze met 10 voor waren geëvueueerd uit de „zakken". Voorts zijn naar thans bekend is, sedert 7 Februari minstens nog 4000 man geëvacueerd, f ..In Oost Java is de situatie niet bevredigend" zegt het communiqué echter: rond Loemadjang in Oost-Ja- va zijn de republikeinse „combattan ten" nog niet geëvacueerd. Maar er zijn nieuwe en hoopvolle maatregelen getroffen om contact te maken met Republikeinse commandanten in moei lijk bereikbare gebieden en gehoopt wordt, dat binnen enkele dagen de zwaarste problemen zullen zijn opge lost. Pluim voor militaire waarnemers Een woordvoerder der Nederlands- Indische regering deelde naar aanlei ding van dit communiqué aan Aneta mede, dat het geregelde verloop van de evacuatie voor een niet gering deel is te danken aan de arbeid van de militaire waarnemers der Commis sie voor Goede Diensten, die zich gro te moeite hebben gegeven en voor wie geen inspanning te veel was, om de uitvoering van dit belangrijke on derdeel der bestandsovereenkomst te bevorderen. „Het communiqué spreekt van „com battanten. aldus deze woordvoerder, die vervolgde: „De regering heeft zich tegen een zeer ruime interpretatie van de bestandsovereenkomst niet verzet doch gaarne goede wil getoond door mede te werken aan de evacua tie ook van anderen dan geregelde T.N.T.-troepen, waarvan in de over eenkomst sprake is".* DODEN-AANTAL VAN WEEKST TOT 19 GESTEGEN. Maandagavond was het aantal slachtoffers van het tragische auto busongeval nabU Weerst reeds tot 1§ gestegen. Men vreest voor het leven wan nog enkele gewonden.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1