DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Dagen op een reddingsvlot Een tiental jaren geleden werd Ba tavia opgeschrikt door een politie- schandaal. De hoofdcommissaris die enkele dagen te voren nog op Bui tenzorg bij de gouverneur-generaal had gedineerd, bleek op last van de justitie gearresteerd onder verdenking van ernstige fraudes. Het betrof een bedrag van niet min der dan f 300.000, nevenc nog andere manipulaties, waarover echter nooit bet juiste licht is opgegaan. Natuur lijk heeft het hoofd der politie zijn vergrijp met gevangenisstraf moeten boeten. - Neen, zo ernstig is 't geval met de Amsterdamse hoofdinspecteur (tevens hulp-officier van justitie) ge lukkig niet, doch een feit is het dat heel Amsterdam over het geval spreekt en zal blijven spreken, zolang aan bet recht der openbaarheid niet volledig is voldaan. Officieel is hieromtrent het volgende bekend geworden. De hoofdinspecteur heeft een zwart handelaar in Bussum, zich te Am sterdam in hechtenis bevind onder ver denking van collaboraties, toegestaan zo nu en dan naar huis te gaan, (on der toezicht van 2 rechercheurs) en zelfs een cabaret te mogen bezoeken. Of by dit laatste bezoek ook recherche aanwezig was, is niet bekend gewor- dei- 't Lijkt ons anders geen genoege lijke amusement onder politie-toezicht Wij geloven er dan ook niets van, mL van het politietoezicht Officieel is verder bekend geworden dat de hoofdinspecteur het huis van de verdachte te Bussum enkele malen bezocht naar hij verklaarde „ex-of- ficio", om iets meer van 't geval te Weten. Dat men hem hierbij bescha duwde, geschiedde alleen om hem te kunnen compromitteren. Disciplinaire of andere strafmaatregelen zijn dan ook niet tegen hem genomen, alleen is hij overgeplaatst van de economi sche afdeling naar een andere. De justitie stelt zich hiermede ech ter niet tevreden en heeft door mid del van de procureur-generaal bij t gerechtshof een onderzoek naar de Twee schapen over de dam. De ernstige klacht die buitenland se toeristen over ons land hebben, is dat hier zo ontzettend op fooien wordt geaasd. .Werkelijk bewezen dien sten worden natuurlijk gaarne beloond maar het hindert de vreemdeling nog meer dan de landgenoot (die er he laas al aan gewend is geraakt) dat allerlei lieden hun hand plegen op te houden voor „ongevraagde diensten" die deze naam niet waard zijn. Onder deze zogenaamde diensten neemt de langzamerhand berucht geworden „ac tiviteit" van de bioscoopportier bij de plaatsbesprekingscassa een der voor naamste plaatsen in. Daarom acht de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, die in het belang van een gezonde groei van het bezoek van buitenlandse toeristen aan ons laiid, de strijd tegea de excessen van het fooienstelsel heeft aangebonden, het van belang te signaleren dat de eerste bressen in het front -der gegalloneerde bioscoopportiers zijn geslagen Bij de cassa van het Metropole-the- ater in Den Haag is een bord opge hangen. waarop vermeld staat, dat het d portiers verboden is bij de plaats bespreking fooien aan te nemen. En bij de Cineac op het Buitenhof mo gen de portiers zich, behoudens by overstelpende drukte, niet langer bij de cassa ophouden. Wie volgt? Heb! U al een cm Nog met Koopt er vandaag dan nog een paar gedragingen van haar collega gelast, waarvan zij reeds een rapport heeft ontvangen. Is het intussen te verwon deren dat allerlei vragen rijzen? Waarom ging de inspecteur alleen in 't huis van de zwarthandelaar en niet, zoals politioneel toch gebruike lijk, vergezeld van een rechercheur? Waarom bleef de hoofdcommissaris onkundig, van deze wijze van onder zoek, ook van de toegestane vrijheden en moest dit eerst ondekt worden door het schaduwen van wege het politie-controle-apparaat? Zo de in specteur dus, officieel althans vrij uit gaat. waarom heeft men 'n dan over geplaatst naar een andere afdeling dan de ecomische? 't Een klopt niet met het rndere. Dit staat echter vast: men begint ook van rechterlijke zijde te betwijfe len of in het hoofdstedelijk politie corps wel voldoende discipline wordt toepast en de leiding daar wel be hoorlijk strak in de hand wordt ge houden. In 1947 passeerde weer veel wat niet door de beugel kon. Men weet o.a. reeds van de geraffineerde spoorwegdiefstallen in Oost, waarbij een politieagent betrokken was, ver der van een inspecteur van 't bureau Kattenburg, die deel uitmaakte van een complot zwarthandelaren in siga retten, terwijl nu weder een diep gaand onderzoek is ingesteld naar handelingen der economische recher che van *t bureau Daniël Meijerplein. Er moet daar op grove wijze geknoeid zijn. De verhoren zijn in volle gang en arrestaties iedere dag te verwach ten. In een openbare zitting heeft de officier Mr. Reigersman ook sterk de houding gehekeld van een rechercheur die een der verdachten buiten het dos sier trachtte te houden, met hem - ook al aan huis! - ging praten en het onderzoek op een verkeerd spoor zocht te leiden. De justitie was echter op haar qui-vive. Zou dit óok het geval zijn met het verlangde politierapport aan de pro cureur-generaal? Mr. van Thiel is een zeer scherpzinnig rechtsgeleerde, 't zal zeker niet gemakkelijk vallen hem te misleiden. Op dit terrein ligt ook veel de schuld bij de hogere leiding van het corps, die van strafbare feiten in ei gen boezem eerst melding maakt, als ieder in Amsterdam er reeds dagen lang over spreekt -o- „Maken wij het Kerstfeest kapot"? Dominee Groenewegen schrijft in het Kerkbeurtenblad dat hij tot zijn ver bazing niet daif enthousiaste instem ming heeft ontvangen met hetgeen hjj over wijdingen en sommige Kerstvie ringen heeft geschreven. Een brief echter is geheel flagrant De schrijver meent dat men hem onder de nieuwe Kerkorde kan afzetten, welke illusie de predikant hem echter moet ontne men. Hij blijft aandringen op versobe ring. Intussen vernamen wij van andere zijde 'at in Kampen van wege het kerkbestuur alle voorafgaande Kerst wijdingen en nachtvieringen in 1947 reeds waren verboden. M. schrijvende lezers De vergeten Middenstander In de rubriek „Onder de Schijnwer per" las ik j.1. Maandag met belang stelling hetgeen de heer v.Z. schreef met als opschrift .Het vergeten hoofd stuk". Kan ik het in hoofdzaak met de strekking van dit artikel eens zijn, toch moeten mij een paar opmerkin gen van het hart. De zaak lijkt mij namelijk wat al te summier behandeld. Daarom zou ik de heer v.Z. willen vragen: 1. Had U in Uw betoog alle onder nemers en-ondernemingen in de ruim ste zin op het oog? 2. Wat noemt U een „redelijke standaard" voor ondernemerswinst? Ik kan mij zo goed voorstellen dat menig „ondernemer" bij het lezen van het artikel is geschrokken van de sug gestie van „een zo laag mogelijk ge houden ondernemerswinst". Vooral die grote groep van ondernemers die reeds in zo'n benauwde hoek zitten. Met name de „handeldrijvende mid denstand". Niet voor niets wordt er tegenwoordig over een „middenstands- probleem" gesp oken. De tijd is voorbij dat de vooroorlogse .winkeldochters" toch nog goed aan de man kwamen en de daardoor ontstane schijn-winsten zijn veelal „naar waar de "enoten". Nu zijn de omzetten veelal nog te gering terwijl de bedrijfskosten en vaste lasten steeds hoger worden en de (vaak achterstallige) fiscale ver plichtingen nagenoeg niet te dragen zijn. Wat betreft de „redelijke winst" wil ik opmerken dat het niet eenvoudig is uit te maken wanneer winst rede lijk is. Redelijk is ze m.i. wanneer er uit bestreden kunnen worden: a. behoorlijke lonen en beloningen (ook aan de ondernemers, c.q. de lei ding der onderneming); b. behoorlijke renten voor in de on derneming geïnvesteerde gelden; c. voldoende reserve voor bedrijfs- verbeteringen, en d. voldoende reserve voor minder goede tijden. De winst hangt niet alleen af van ee- bepaald winst-percentage, maar ook - en vooral - van dé omzet. In de practijk heb ik reeds meerdere malen gezien dat overheids- of semi overheidsbemoeiing op het gebied van prijzen tot welhaast catastrophale gevolgen leidde. En altijd was de han deldrijver.de middenstander de dupe! Wil men een redelijke en verant woorde ondernemerswinst? Mij best! Maar laten de daarvoor aangewezen instanties dan beginnen met de groot industrie en de groothandel. Daar worden tegenwoordig vaak exhorbi- tant hoge winsten gemaakt! Niet bij de door mij aangeduidde groep van ondernemers. En men houde de appa ratuur voor de uitvoering van - en contröle op dergelijke maatregelen zo zuinig mogelijk. Ook daar mankeert tegenwoordig veel aan! Daar weet de middenstand ook van mee te praten! Wanneer de heer v. Z. het met bovenstaande eens kan zijn lijkt t raij toch noodzakelijk dat in dit hoofdstuk ook „de vergeten midden stander" (in de afgelopen jaren soms terecht, vaak ten onrechte: „verguis de middenstander") de aandacht krijgt die hij verdient. K. Kirpensteijn NASCHRIFT REDACTIE De heer K. stelt twee positieve vra gen, die ik even positief zal beant woorden: Wanneer ik in mijn betoog heb gesproken over ondernemers en ondernemingen, heb ik natuurlijk op het oog gehad grote ondernemingen met veel personeel. Immers alleen daar is het vraagstuk Ionen-prijzen te grote winsten actueel! Een redelijke standaard voor onder nemerswinst is niet omlijnd aan te geven. De ondernemers die echter van het bewuste artikel geschrokken mochten zijn, kan ik direct gerust stellen. Want evenals de heer K. stel ik mij op het standpunt, dat de on dernemerswinst nog steeds redelijk is wanneer de factoren, die hij in zijn artikel opnoemt er uit bestreden kun nen worden. Slechts ten aanzien van punt d. maak ik dit voorbehoud, dat wanneer van de winst wordt gereserveerd voor minder goede tijden, de bedrijfsvoering dan ook inderdaad zo moet zijn, dat die minder goede tijden kunnen wor den doorstaan, zonder direct om steun maatregelen te schreeuwen. De heer K. en ik zijn het echter volmaakt met elkaar eens, dat begon nen en wat mij betreft ook geëindigd moet worden bij degrootindustrie en groothandel, die exorbitante win sten maakt Wat de „verguisde" middenstand be treft, niets geen bezwaar tegen, dat ook deze bij de categorie van het verge ten hoofdstuk wordt ingelijfd. Want ook zij vinden waarschijnlijk baat bij verlaagde prijzen. v. Z. 23. Jimmy keek verstrooid naar de grote Pieperda en scheen met zich zelf te overleggen of hij van dit man netje een carbonade of een biefstuk tartaar zou makenMaar Sietske, die begreep, dat de hele Elfsteden tocht in gevaar zou komen als meneer Pieperda van het aardse toneel zou verdwenen zijn, redde de situatie door Jimmy mee te tronen. Zij toonde hem de lekkere warme trui van haar broer Douwe en zij zette hem zelf haar eigen Zondagse Schotse baret op het hoofd, die zij had meegebracht. En nu mee naar de start, riep ze, want je moet een plaatsje vooraan hebben. Ambtelijke „eenvoud" Indertijd heeft het Ministerie van Oorlog een tijdlang aan onze militai ren „vaste bedragen" uitgekeerd in plaats van datgene, wat hun precies toekwam, hetwelk geschiedde „ter- wille van de eenvoud der administra tie". Het betreft hier 150.000 gevallen en thans zal het Centraal Bureau De- legatiën, dat onder de competentie van het Ministerie valt, geval voorge val gaan narekenen en de verschillen verrekenen. Waarin, welbeschouwd, de eenvoud van deze destijds genomen maatregel schuilt, is ons niet duidelijk. Het ziet er meer naar uit, dat men met een verziende blik voor een aantal amb tenaren de gelegenheid heeft gescha pen, om voorlopig aan het werk te blijven. Maar, om de ambtelijke romps lomp nog te vergroten, militairen, die in moeilijke omstandigheden ver keren, kunnen hun geval bij voorrang behandeld zien. Zij moeten daarvoor een verzoek indienen en dit verzoek moet weer vergezeld gaan van een verklaring. Als men nog eens een aan tal ambtenaren aanstelde om te con troleren, of de in verzoekschriften vermelde feiten in overeenstemming zijn met de werkelijkheid? GEEN RIJST NAAR DUITSLAND Een der Nederlandse dagbladen heeft in zijn blad van een speciale be- rich' ver uit New York een verhaal opgenomen onder het hoofd .Hijst uit Nederland naarDuitsland". Ter informatie van de dagbladredac ties deelt het Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselxoorziening mede, dat ^an enigerlei officiële Nederlandse medewerking aan de verzending van rijstpakketten of van voedselpakket ten met rijst, geen sprake is. Voor zo ver van pakketten met rijst voor ver zending naar Duitsland sprake zou kunnen zij, kunnen dat alleen inciden tele gevallen van clandestien verkre gen rijst en/of clandestien verzonden pakketten betreffen. Geld op de bon Vandaag kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters LL t.m. Me. aan het plaatselijke Post kantoor, tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707, terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. De kantoren zijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 nur. Woensdag 11 Febr. Is het de benrt voor hen, wier namen beginnen met de letters Mi. t.m, No. Moffen-enquête Voor de detailhandel in textielgoe- deren zijn nieuwe winstmarges vast gesteld, o.a. in verband met de door berekening van de omzetbelasting. De grossiers komen er, volgens de steeds meer in practijk gebrachte opvattin gen der overheid, zeer bekaaid af en naar men ons verzekert, is de toege stane winstmarge zodanig, dat men er niet van komer kan. Het mooiste van alles is echter, dat de nieuwe regeling gebaseerd is op een enquête, die in 1940 onder Duits régime werd inge steld. 66 Officieren en manschappen van de RAF zullen op 18 Februari in ze ven vliegtuigen een vlucht maken naar het gebied van de Noordpool om ervaringen op te doen in het vliegen in dat gebied. De Zwitserse luchtbeschermings commissie heeft de bevolking opmerk zaam gemaakt op de gevaren van een toekomstige luchtoorlog. Zij beveelt instandhouding aan van de bestaande schuilkelders en de inrichting van schuilplaatsen in nieuwe woningen. De schillenophaler en de huisvrouw De aardappelschillen en andere af vallen van levensmiddelen worden in elke gemeente regelmatig opgehaald door de erkende ophalers van levens- middelenafvallen. Het kan uiteraard voorkomen, dat de ophaler verstek laa* gaan. Dat kan zijn redelijke oor zaken hebben, maar indien men meent voortdurend te worden „vergeten", ge lieve men zich te wenden tot de ge meentelijke reinigingsdienst of tot de secretarie der gemeente ingeval aldaar geen gemeentelijke reinigingsdienst bestaat. De ophalers oefenen hun werkzaamheid namelijk uit op vergun ning, waaraan de gemeenten voor waarden hebben verbonden. Worden deze niet nagekomen, dan loopt de op haler kans dat zijn vergunning wordt ingetrokken. Weliswaar is er controle van overheidszyde, doch het publiek dient daarbij een aanvullende taak te verrichten door van vermeend verzuim van de zijde van de ophaler kennis te geven aan de hierboven genoemde officiële instantie. Men is overigen? op grond van het z.g. Afvallenbesluit verplicht de levensmiddelenafvallen bij de ophalers in te leveren, een ver plichting, welke elke huisvrouw gaar ne vervult, daar zij weet, dat elke kilogram schillen de mëlkgift van de koe bevordert. Brouwgerslketiringen De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat het Nationaal Comité voor Brouwgerst (Nacobrouw) de brouwgerstkeuringen in de week. eindigende op 14 Febru ari 1948, zal beëindigen. Telers, die de door hen geteelde gerst nog als brouwgerst wensen af te zetten, die nen met het bovenstaande rekening te houden, aangezien partijen gerst alleen als brouwgerst verhandeld kun nen worden, indien en voorzover hier voor door het Nacobrouw certificaten zijn afgegeven. Binnenkort zal be kend gemaakt worden tot welk datum de handelaren in de gelegenheid zijn om gerst met Nacobrouw-certificaat te verkopen voor een prijs, waarin de brouwgersttoeslag is verdisconteerd. Deze datum zal echter niet vóór 29 Februari 1948 komen te liggen. STEEDS MEER RADIO-LUISTERAARS! Het aantal aangegeven radio-toe stellen in Nederland bedroeg op 1 Fe bruari 959 646 tegen 939.252 op 1 Jan. Op 1 Januari j.L waren, 492.046 aangeslotenen op het Rijkere*'o butienet tegen 489.823 op i U. cember. WOENSDAG NA 16 UUR Hilverusm I 16.00 Pianomuziek; 16.15 Jongenskoor; 1645 Voor de jeugd; 17.15 Sans Soucci; 18.00 Harmo niekorps; 18.30 Regeringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Engelse les voor gevorderden; 20.00 Nieuws; 20.155 Ra dio-Philharmonisch orkest (Beetho ven en RimskyKorsakof); 21.10 Eerste Lijdensoverdenking: 21.40 Ensemble Euphonia; 22.10 Volksliederen uit ver schillende landen; 22.30 Nieuws. Hilverusm II 16.15 Vragen staat vrij; 16.15 Het in de krant; 17.15 Frans cabaret progr 18.00 Nieuws; 1820 Tonny Schiff.rr *n. piano; 18.30 Plato spreekt tot ons; 19.00 Het be ginselprogram der P.v.dA; 19.15 Het nieuws uit Indië; 19.30 Cursus ..Am sterdam 1948"; 19.455 Lezen in de Bij bel; 20.00 Nieuws; 20.15 Orkest MVjyi- do; 20.45 „De wereld is ee.- .ito- neel", hoorspel; 214-, Cen- ^-'-•nouw- orkest Mendelssohn, Mahler Brahms: 22.30 In de tuin der poëzie. DONDERDAG 12 FEBRUARI VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 720 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Ochtendconcert; 12.03 Pianospel: 12.33 en 13.25 Dansorkest Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws: 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Amati-trio; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Kwintet van Danzi; Hilversum n 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.-platen; 7.50 Dagopening; 8.42 Vioolmuziek; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvi taminen: 10255 Koorzang, 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Vrouwen in de om roep; 12.00 Les gars de Paris; Operette-klanken; 13.00 Nieuws; 13.10 Orgel en dameskoor; 14.00 Voor de vrouw: 14.20 Solisten-concert; 15.00 Voor zieken en gezonden; Donderdag na 16 uur Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram. platen; 17.00 Rrdio-jeugd- journaal; 1720 Liederen van De Seve- rac, Auric en Ibert; 18.00 Gram. pla ten; 18.15 Voor de landbouw; 18 30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 NCRV-kwartet; 1920 Reportages 20.00 Nieuws: 20.15 Een Hongaarse steravond; 21.30 Familiecompetitie; 21.50 Met baad en plaat voor U pa raat; 22.15 De vaart der Volkeren; 22.30 Nieuws: 22 45 Avondoverdenking Hilversum I 16.05 Reprises: 16.45 Vergeten Nederlandse muziek uit de pruikentijd; 17.00 Kaleidoscoop; 1720 Welk dier deze week; 17.30 Jeugden- semble; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraat je; 18.30 The Skymasters; 19.05 Tom Poes; 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest (Haydn en Brahms); 21.15 „Anna de koning van Siam", hoorspel; 22.15 Onder Hollands vlag, cabaret-program ma; 22.46 Rondom het Zuidérzee- vraagstuk. FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULL 82.) Vis werd steeds talrijker en verschaf te ons, om zo te zeggen, aanschouwe lijk onderwijs in natuurlijke historie. Weldra verschenen er verscheidene •oorten grotere vissen die aasden op de kleinere die aangetrokken sche nen tot ons vlot. De grote knapen •prongen in hun vraatlust en jacht od hun kleinere soortgenoten soms hoog uit het water, waarbij het kleine grut haastig zijn heil zocht in de viucht. Een dergelijke voorstelling veroor zaakte onveranderlijk de nodige op winding aan boord. Voortdurend hoop ten we dat een van de kleinere vis sen wanneer zij op de vlucht in het blinde weg uit het water omhoog schenen te schieten in de boot zou be landen. Maar dat gebeurde niet, en ook slaagden we er niet meer in er neg eentje aan het mes te rijgen. We werden niet zodanig door ons eigen lot in beslag genomen dat we geen belangstelling koesterden voor 't bruisende leven om ons heen. Soms op stille avonden tegen zonsondergang scheen de hele oppervlakte van de oceaan zover het oog reikte een zie dende en kolkende massa visjes, die over elkaar heen tuimelden als een massa haringen in een net Het hal- me water, groen en effen als glas ruiste en schuimde soms in de .letterlij ke zin des woords wanneer al dat kleine grut angstig trachtte te vluch ten zodra een grote rover uit de diep te omhoog en d; lucht in schoot Op het ogenblik echter dat de grote vis bij zijn sprong het water verliet, kal meerde het kleine grut dan weer tot het een andere grote kanjer aan zag komen. Een bepaald soor van de grotere vis zwom onveranderlijk in groepen van drie of vier. Deze vissen kwa men in bouw veel overeen met baars alleen veel groter. Naar schatting wo gen ze gemakkelijk ongeveer vijftien tot dertig kilo elk. Zij sprongen meters hoog 't water uit meestal onder een hoek van ten naaste by 45 gr. Deze veroorzaakten onder het kleine grut echter niet zo'n beroering als 'n an dere die de vorm en de lijn had van een torpedo. Deze laatste gulzigaard was een anderhalve meter lang en woog op z'n minst een dertig kilo, mogelyk meer. Zijn flanken wa ren versierd met een fraaie blauwe streep, aie zijn moordlustig uiterlijk nog verscherpte. Dit soort schoot door gaans lijnrecht de lucht In, soms met minder dan een meter of tien hoog. Zolang een van deze kanjers ln de buurt was, heerste er 'n ware paniek onder het kleine grut dat het water koken en schuimen deed in hun koorstachtige pogingen om te ontsnap pen. Talrijk waren bij zulke gelegen heden ook de haaien die in scholen rondzwommen, op zoek naar gewonde vis. Kennelijk leden zU geen gebrek. De machtige springer scheen bij eiken sprong er minstens een te vangen of te verwonden. Eenmaal zagen wij een school grote schildpadden. Zij doken uit de diepte op, bleven enkele minuten lang om 't vlot heen zwemmen en verdwenen dan weer om niet meer terug te komen. De vogels deden zich te goed wan neer er een school kleine vissen aan de oppervlakte kwam. Er waren tal van vogelsoorten, coch het talrijkst waren de meeuwen en een vogel met drie lange veren in zijn staart Dit sierlijke vogeltje was een duiker. Doorgaans ging hij hoog de lucht In om dan in peilsnelle vaart op zUn prooi neer te schieten. Hij scheen nogal onafhankeiyk van aanleg Nen bemoeide zich uitsluitend met zijn wijf je, terwijl de andere soorten doorgaans de voorkeur schenen te geven aan talrijke gezelschappen. Al deze vogels, met uitzondering van de albatros, hadden kennelijk een heilig respect voor de grotere vis sen. Ze bleven nooit langer dan en kele seconden op het water drijven; juist lang genoeg om een visje te verschalken en weer op te vliegen. Na een lange, harde regenbui waren de vogels altijd onmiskenbaar uitge put Zij hadden de grootste moeite om in de lucht te blijven tot hun verenpak droogde en zy het gewicht van het water kwjjt waren. Vele er van probeerden dan ook herhaal delijk zich op het vlot neer te zetten doch het zien van mensen weerhield hen er van. Hun gepiep en ge schreeuw was erbarmeiyk wanneer zij dan moeizaam weer wegfladder- den. De meest majestueuse van al en, evenals de haai, zonder een spoor van vrees drijvend en zwierend, stijgend en dalend, in schier einde loze kringen, was de machtige alba tros. Hij is de onbetwiste heerser der lucht. Als zeeman ken ik natuuriyk de bijgelovige verhalen die onder ons voortleven. Telkens en telkens weer, terwyi ik deze majestueuse vogel gadesloeg, kwamen mij «1 de oude legenden weer in de herinnering en dacht ik aan het oude bygeloof dat het schieten van een albatros onge luk aanbrengt. (Wordt vervolgd»

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3