kmaadlef Onder de Schijnwerpei JOCH IS 'T ZO N.HOLLANDSE PERS 1945 Rauter komt op 1 April voor Handelsverdrag Engeland - Nederland gesloten Eretentöonstelling Joh. Plas 4e Jaargang No 1160 Donderdag 12 Februari 194 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg S38 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Malaise dienI zich aan Het is een bekend verschijnsel, dat enige jaren na een grote oorlog de malaise begint op te treden. In de regel ziet men eerst alles een kolos sale vlucht nemen, de behoeften schij nen onbeperkt, industriën zetten zich uit en dan meldt zich vrij plotseling de baisse De berichten van de Amerikaanse beurs melden de laatste dagen gewel dige koersdalingen, te Chicago zak ken de graanprijzen geregeld. Is het ogenblik aangebroken, dat menigeen misschien heeft voorzien en waarvoor het Marshall-plan stellig mede in het leven was geroepen? Voor eên land als Nederland, dat werkt met een groot invoeroverschot, betekent een daling van het interna tionale goederenniveau een verbete ring van positie Immers de aange kochte goederen kunnen met een ge ringer aantal deviezen worden be taald. Daartegenover staat dat voor onze exoort de situatie moeiliikei* wordt. Alles wat we uitvoeren komt aan de internationale markt en treedt daar in concurrentie m°t de voortbrengse len van elders. Dalei} deze laatste, dan zullen ook wij omlaag moeten. W<» hebben de laatste tijd af en toe melding gemaakt van moeilnkheden, waarmee de voortbrengselen van onze bodem meer en meer te kamoen had den. Bii die gelegenheid heben we het woord „malaise" nog niet In de mond durven nemen. Nu. bii wat er in Amerika gebeurt, kriigt de gedachte ecbfer meer grond. Ook daar zijn goe deren. waarvoor blijkbaar geen afzet m°er is te vinden. Als zwar^kiikers willen we niet fun geren. Misschien valt alles wat mee Trouwens, nie^s is zozeer bij machte om de hier allerwegen gewenste goe d°renr)riisverlagïng te verwerkelijken, dan een be^/eging aTs dié. welke zich thans bezig is te voltrekken. In zo verre behoeft men er dus nh*» be vrpp"d voor te zon. Voor de Neder landse ondernemer, onverschillig of hii zieh boer of fabrikant- noemt zal hef echter zaak zijn, zich schrap te zetten. B" dit alles komt. dat wij in Ne derland voor de naaste toekomst nog een goede niïl op onze boog hebben. T.ï<*t .niet nnnct ons het hongerende Thii'sland* We hebben daamp de ti'd ook al h°rhaaldeiiik gewe zen. De daar levende mons^n m',0+en voedsel hebben, "Verschillende artike len. welke daar nodig zün kunnen al- leon door do naaste om<*ev»ng worden «roioverd We denken daarbii in het m;-rr.n<*or pan groenten. M®er dan ooit. is het thans zaak het iizeren gordiin. dat is opgericht tussen ons en ons natuurlijk afzetge bied te doorbreken Het is een waan zinnige gedachte, dat bier goederen naar de mestvaalt worden gebracht, waaraan ginds een nijpend gebrek bestaat. De gedachte wordt echter nog doller, wanneer bij een malaise oon de wereldmarkt mogelijkheden "ls d"ze "iet ten volle worden uit- "eb"it. Eurona gaat aan soort"e1iike wanstaltigheden ten gronde en met Vuropa de hele wereld. A. ERTKS. in schee-v'ueht De bekende Sovjet-filmregisseur Sergej Michailowitsj Eisens'ein is gis teren te Moskou overleden. Tegen Peyer c.s., de leider van de Hongaarse sociaah-democrateh en 14 anderen, is te Boedapest „de hoogste straf" geëist; Zij zouden een complot gesmeed heb ben ter omverwerping van de regering. In een nieuwe Sovjet-publicatie wordt gezegd, dat Hitier de oorlog voorbereidde met direct medeweten van Engeland en Frankrijk, die „streef den naar een afleiding der agressie in Oostelijke richting". München en het Brits-Duitse en Frans-Duilsc pact van 1938 worden hiervoor als .be wijs aangehaald. Plankton, het in de oceanen bij trilliarden voorkomend mi cro-organisme dat de vissen tot voed sel dient, kan ook voor oi s mensen gebruikt worden. Amerikaanse labora toria hebben uit 20.000 van deze micro- organisme een libogst voedzame en vi- tamineryke sandwich vervaardigd Men heeft de sandwich „planktonbur ger" gedoopt; geleerden zijn het er over eens dat deze ontdeking het we- rcldvoedseltekort voor een groot deel kan opheffen! Twee Turkse Spitfires boven Bulgarije neergeschoten Een piloot verdronk Volgens een officiële Bulgaarse ver klaring zijn Maandag boven het Bul gaarse plaatsje Sozopool, 64 kilometer van de Turkse grens, twee Turkse Spiifires door Bulgaarse grenswachten neergeschoten. Twee maal werd ter waarschuwing een vuurpijl afgeschoten, doch de vliegtuigen landden niet. Het ene werd daarop neergeschoten en kwam in zee terecht; de piloot verdronk. De piloot van het andere vliegtuig, dat vijf kilometer ten Noorden van So zopool tot dalen gedwongen werd, kreeg slechts lichte verwondingen. Volgens de Bulgaarse verklaring kun nen de vliegtuigen zich niet in de weg vergist hebben, daar het weer voor treffelijk was en de toestellen tussen de 160 en 350 meter hoog vlogen. Blum fulmineert tegen Engeland en Amerika Leon Blum heeft in zijn blad „Le Populaire" zijn •verbittering uitge sproken over de heropening van de Frans-Spaanse grens. Hij verweet Engeland en Amerika, dat zij Frank rijk niet gesteund hadden bij zijn po ging de regering van Franco tegen te werken. Blum zeide, dat Amerika daarbij beïnvloed was door de vrees voor de ..Sowjet-Weerwolf". Men heeft echter niet het recht, aldus Blum, het probleem të beperken tot Bde keuze tussen Franco en het com munisme. Al zou men moeten kie zen, dan heeft men nog geen recht Franco te kiezen. Het is zeer aanne melijk, dat in Spanje de democratie in <de plaats zou zijn gekomen van de dictatuur van Franco. Ik zie dan ook niet in, waarom Amerika meent meer te winnen bij het handhaven van die dictatuur dan bij een herstel van de democratie, zo besloot Blum. Gandhi's as naar India's heilige stad gebracht Meer dan 30.000 rouwenden bevon den zich Woensdagochtend aan het station te New Delhi, vanwaar Gan dhi's as in een speciale trein naar Alahabad vervoerd zou worden om op het punt van samenvloeiing van de heilige rivieren Ganges en Djoem- na ondergedompeld te worden. Reeds in de nacht wachtten honderden om langs de middelste wagon te mogen gaan, waarin zich de urn, versierd met kransen en bloemen, bevond. De wagon yias met schijnwerpers ver licht en aan beide zijden waren zes Jandsvlaggen halfstok opgesteld. Fandit Nehroe, de ministers en 'n menigte waaronder inval! vluch telingen en vrouwen met slapende baby's zagen toe, toen de urn in het rijtuig gebracht werd. Toen het sein van vertrek gegeven werd ontstak men heilige lampen en verzen uit de heilige Hindoegeschriften werden gelezen. Volgens het Hindoese ritueel bete kent het onderdompelen van de as de reiniging van de ziel. Den Haag reeds uitgeteld Trygve Lie, de secretaris van de Ver. Volken heeft verklaard dat Den Haag in verband met het huisvestingsvraag- stuk wellicht uitgeschakeld zal wor den als zetel voor de a.s. algemene vergadering der Ver. Volken. Naar wij vernemen zal de straf zaak tegen Generaal Rauter, die tij dens de bezetting van ons land de functie van „Hohere S.S. und P-ilizei- führer" vervulde op Donderdag 1 April en volgende dagen door 't Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage worden behandeld. De zitting vangt 1 April des morgens te tien uur aan. De zittingen zullen wordqp gepre sideerd door Jhr. Mr. P. 'G. M. van Meeuwen en als procureur-fiscaal treedt op mr. J. Zaayer. Vier N.I.W.I.N. - artisten werden bij vliegramp gedood Bij de vliegtuigramp van Dinsdag middag bij Padalarang op Java zijn vier N.LW.I.N.-artisten om het leven gekomen: Johan Gütlich uit Rotter dam en Elisabeth Everts, Francien Gerritsen en Rudy Broer van Dijk, alle drie uit Den Haag. Sedert midden October var het vorig jaar traden zij voor militairen en bur gers in geheel Indonesië met succes op; over twee dagen zouden-zij weer naar Nederland terugkeren. In Indo nesië zullgn alle N.I.W.I.N.-voorstel- lingen een dag worden gestaakt. Slechte dag voor Gooise autobussen Vier autobussen van de Ned. Buurt spoorwegen in 't Gooi zijn binnen 20 uur betrokken geweest bij ongeluk ken. Gistermiddag omstreeks 12.30 uur ontmoetten twee bussen van de ljjn Hilversum-Vreeland elkaar op ëiö smalle dorpsweg te Kortenhoef. Eén der bussen kwam daarbij te ver op de zachte berm, zakte weg en kantelde in de Kortenhoefsevaart. De 15 inzittenden wisten zich door een noodraam in veiligheid te stellen en kwamen er met een nat pak, enkele builen en de schrik af. Gistermorgen brak van de bus van de lijn Hilversum-Amsterdam de stuurstang, waardoor de in valJe snel heid rijdende bus over de weg slin gerde in de richting van de langs de weg gelegen vaart. De chauffeur rem de uit alle macht en wist de bus, geen 10 cm van .le vaart verwijderd, tot stilstand te brengen, daardoor een ramp voorkomend, aangezien de bus geheel gevuld was met passagiers. Bovendien kwamen in Laren en Blaricum nog twee bussen in aanrij ding met andere auto's, waarbij eni ge materiele schade ontstond. Heintje Davids gaat in Hollywood filmen TSJECHISCHE ONDERSCHEI DING VOOR PRINS BERNHARD Dinsdagochtend heeft de Tsjechi sche gezant in Nederland, generaal Serge Ingr., op het Paleis Soestdjjk het Tsjechische oorlogskruis aan Pr. Bernard overhandigd. Het oorlogs kruis is door President Benesj aan Prins Bernhard verleend naar aanlei ding vftn zyn verdienstelijk werk ty- dens de tweede wereldoorlog. Film over onderduiktijd „Laat men toch niet rondbazuinen, dat ik als een soort Mariene Dietrich naar Hollywood ga", klaagde Hen- riëtte Davids gistermorgen. „Ik ga inderdaad naar Amerika en wel in ieder geval voor 1 Mei, hoogstwaar schijnlijk op 12 of 14 April. De K.L.M. zal mij dan maar New York brengen, waar ik 5 dagen zal blijven. Vandaar reis ik door naar Hollywood. Mijn ge hele verblijf in Amerika zal ongeveer 6 weken duren". Op een persconferentie heeft Mevr. Davids medegedeeld, dat zij naar Hollywood zal gaan, waar een docu mentaire film over de onderduiktijd zal worden vervaardigd. Het scenario hiervoor wordt gedeeltelijk ontleend aan haar eigen levensbeschrijving, die kort geleden onder de titel „Mijn le venslied" is verschenen en waarin o.m. de gebeurtenissen in de Holland se Schouwburg worden weergegeven. Mevr. Davids zal in deze film een der hoofdrollen vertolken. Haar tegen spelers zullen uitsluitend Amerikanen zijn. In New York zal zij de laatste besprekingen voeren met de film maatschappijen, waarmee zij thans nog in onderhandeling is. BEUL VAy AMERSFOORT IN KAMP VUGHT GETROUWD De „Beul van- Amersfoort", Theun van Esch, momenteel geinterneerd in het bewakingskamp te Vught is Dins dagmiddag in dat kamp in het huwe lijk getreden met een inwoonster uit de gemeente Vught, Mej. D. Voor de ze bijzondere ceremonie moesten zes getuigen aanwezig zijn. De huwelijks plechtigheid werd voltrokken voor de ambtenaar van de burgerlijke stand uit Vught.. O.a. was ook de kamp commandant aanwezig. AN.W.B. waarschuwttegen meenemen van lifters Naar aanleiding van recente mis drijven en ongevallen, waarbij lifters berokken waren, heeft men de A.N. W.B, die ongeveer 100.000 bezitters van een motorvoertuig in zijn gele deren telt, gevraagd zijn standpunt te formuleren, inzake meenemen van lifters. De A.N.W.B. is van mening, dat, nu ten opzichte van het liften de morele onontkoombaarheid is weg gevallen tengevolge van het verbe teren der verbindingen er geen enkele reden meer is om liftende personen mede te nemen, enkele uitzonderings gevallen, welke van tijd of plaats af hangen, wellicht daargelaten. In het algemeen meent de bond dan ook alle automobilisten met klem te* moeten waarschuwen tegen het mee nemen van onbekende passagiers. Ge beurtenissen *van de laatste tijd heb ben afdoende bewezen, dat naast alle risico's in verband met wettelijke aansprakelijkheid bij eventuële onge vallen, het meenemen van lifters gro te gevaren met zich. kan brengen. BELGISCH MINISTERIE VAN VOEDSELVOORZIENING OPGEHEVEN Het Belgisch ministerie van voed selvoorziening zal, gezien de bevre digende levensmiddelen-positie in Bel gië, binnenkort worden opgeheven. Voor zeventig millioen pond sterling wordt aan goederen uitgewisseld De gecombineerde handelspolitieke en financiële besprekingen tussen Groot-Brittannië en Nederland zijn gisteren op succesvolle wijze beëin digd. Er werd overeenstemming bereikt op alle hoofdpunten, welke besproken werden, met inbegrip van dat van de K.L.M. deze zomer alle dagen naar New-York Naar het ANP verneemt, zal met ingang van 26 April a.s. de K.L.M. vijfmaal per week de route Amster dam-Ne w York gaan vliegen en tweemaal per week de route Am- sterdam-New York-Curacao. Op 24 Mei zal de frequentie verhoogd wor den tot zesmaal in de week Amster- dam-New York en met ingang van 14 Juni wordt dat zevenmaal per week en tweemaal irï de week Am- sterdam-CuraQao. Bij dezedienst zullen dus per week'achttien KL.M - vluchten over de Oceaan uitgevoerd worden, waarmede een van de drukst bevlogen routes van de wereld zal zijn ontstaan. MELKSLIJTERS VAN GROTE AMSTERDAMSE MELKFABRIEK GEARRESTEERD Vijf employe's van een grote Am sterdamse melkfabriek hebben na een langdurig verhoor door He recherche bekend, dat zij maandenlang melk hebben verkocht, waarvan zij de ba ten in eigen zak staken. Vier van hen waren bestellers, de vijfde was belast met de contróle op retourzen dingen melk van de bestellers. Hy vulde de ladinglijsten met opzet fou tief in, zodat deze bestellers in staat waren ieder dag een bepaald aantal liters ten eigen bate van de hand te doen. Eigen controleurs van het be drijf ontdekten de fraude, maar de vijf verdachten hielden hun onschuld vol. AMERIKANEN ROKEN MINDER SIGAREN. De verkopen van sigaren in de V. S^yn in 1947 in vergelijking met 1946 met ruim 3 gedaald. De ver koop van sigaren in de prijsklasse van 5 tot 15 dollarcents bedroeg onge veer 5 milliard stuks of 88 van de totale ve^fopen. Het American Cigar Institute, dat deze gegevens publi ceerde, voegde hieraan toe, dat de pryzen voor sigaren niet kunnen wor den verlaagd voordat ook de belas tingen en de kosten van ruwe tabak zullen zijn verlaagd. financiële regeling der oorlogsschulden In 1948 zullen er op basis van het handelsverdrag voor een waarde van zestig millioen pond sterling aan goe deren, tussen Gro^-Brittannië en Ne derland worden uitgewisseld, Neder land zal in 1948 grotere hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, met inbegrip van eieren, spek en zuivel producten. Het zal van Groot-Brittannië indus triële producten ontvangen. De verschepingen van steenkolen van het Ver.'Koninkrijk naar Neder land zöllen worden hervat. Werkloosheid neem! loe In Januari nam de werkloosheid toé met 10.642; per 31 Januari waren er in totaal 60 322. Een stijging dus van on geveer 20 pCt. In Noord Holland is 't aantal werklozen het grootst: 11025 op 31 Dec.. 12.898 op 31 Jan. Voorna melijk gaat het hier om seizoen werk loosheid. GEHEIMZINNIGE ONDERZEE BOOT BIJ DE NOORSE KUST De Noorse admiraliteit heeft het bericht bevestigd, dat een onderzee boot van onbekende nationaliteit door een Noors vliegtuig is waargenomen ten Zuiden van de Lofoten. Volgens de inzittenden van het vliegtuig dook de onderzeeër onder toen hij het vliegtuig bemerkte. Stakingen in België duren nog voort De staking onder de in Frankrijk werkende Belgische grensarbeiders breidt zich snel uit en gisteren bleek, dat van de 47.000 arbeiders die in de textielfabrieken te Rijssel, Roubaik enz plegen te werken er 32.000 niet op het werk waren verschenen. Aan genomen wordt, dat de staking ln de mrjnwerkerscentra niet lang meer zal duren. De mijnwerkers nabij Luik hebben, nadat zij een uiteenzetting van hun vakbondleiders hadden aan gehoord, besloten het werk te hervat ten. Intussen heeft de katholieke centrale voor het personeel in het gas- en eïectriciteitsbedrijf de rege ring doen weten, dat indien geen be vredigende oplossing gevonden wordt inzake de .toekenning van een extra- premie, de arbeiders van dit bedrijf in geheel België het werk zullen neer leggen. TEKORT AAN VROUWEN IN NIERUP N.-NIEDORP Blijkens de bevol kingscijfers telde N. Niedorp op 1 Jan. 1948 2045 zielen, waarvan 1056 man nen en 989 vrouwen (vandaar de dienstboden-nood). Het aantal geboorten over 1947 be droeg 25 mannén en 34 vrouwen. Hef aantal overledenen bedroeg 9 mannen en 8 vrouwen. Ingekomen personen 127, t.w. 70 mannen en 57 vrouwen. Het aantal vertrokken personen over het afgelopen jaar bedroeg 173. ver deeld over 100 mannen en 73 vrouwen. Op 1 Jan. 1947 bedroeg het inwo neraantal 1070 mannen en 979 vrou wen, totaal dus 2047 zielen. weerbericht TIJDELIJK REGEN Geleidelijk toenemende wind tussen Zuid en ZuidWest. Meest zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering van temperatuur. De Halter 'presenteerde met daverend succes de Revue: Toen de neer Reurslag, voorzitter van „De Halter" op het allerlaatste en dat was over enen! zei, dat het uitsluitend Halterisnen waren ge weest, die aan de samensteling en de uitvoering van deze revue hadden meegewerkt, toen mankeerde er ei genlijk aleen maar aan, dat een van d- grappenmakers, die de vereniging rijk is, dit in twyfel trok. Waarop de ganse Halterfamilic naluurlyk in koor moest reageren met: Toch is 't zo Want dit is wel hei meest frappe rende van de schitterend geslaagde uitvoering: de grote veelzijdigheid van deze gymnasten. In hun eigen lijke werk, de gymnastiek, waren ze verbluffend goed deze jonge mensen. Maar men zou kunnen zeggen: Nu ja, 't is een gymnastiekvereniging. Even wel, ook gymnastiekverenigingen zijn er in soorten. Wanneer men bedenkt dat „De Halter" twee turners levert voor de Nederlandse V'urploeg, ter wijl drie dames zyn uitgenodigd voor de groep van 18, waaruit 12 worden gekozen voor de Olympische spelen, dan betekent dit, dat het gymnas tische gedeelte op zeer hoog peil stond. Zo kon het gebeuren, dat de baloefening was het die voor de Olympiade? werd uitgevoerd door vier dames, waarvan er straks mis schien drie de Nederlandse eer zul len moeten .verdedigen. En ook, dat we bij het rekturnen voor heren op een gegeven ogenblik tegen de heer Reurslag meenden te mogen zeggen: dat komt het werk van de Zwitsers toch heel nabij. Waarop we een be vestigend antwoord kregen. Heel na aan het turnen staan tegen woordig de rythmische oefeningen voor dames en dat is eigenlijk weer broertje en zusje met het ballet. Kort om, de vele dansen, die in dé révue waren verwerkt, werden zo uitste kend uitgevoerd, dat ze voor beroeps- werk niet behoefden onder tfc doen Daarvoor had de heer Boot de be schikking over een uitgelezen schare slanke, lenige, sterke meisjes, die een jarenlange training achter de rug hebben. Het is duidelijk, dat zulke resultaten alleen kunnen gorden ver kregen met mensen, die van jongs af aan de gymnastiek tot hun uitverko- Er bloeit een roos in Alkmaar Het ontluikende leven, de Lente, is dan nu toch wel door niets meer tegen ta houden. Overal botten de bomen, krijgen de struiken die teer-groene waas van honderden jonge knoppen over al hun takken, vouwen, na de sneeuwklokjes en meizoentjes ook de crocus- sen in de tuintjes nu hun bloembladen open. Is dit alles nog niet over tuigend genoeg? Welnu: er bloeit een roos in Alkmaar. Van Houtenkade 43, voor wie het niet geloven kan; een witte roos. Rekent zij niet meer op nachtvorst of hagel, alleen maar op milde zomerwarm te? ren sport hebben gemaakt. Van van daag' op morgen gaat dit niet Wan neer er-, dus jonge mensen zijn, die eenmaal ook aan zo iets willen mee doen, dan menen we ze hier de goede raad te mogen geven: Begin er nu aan! Zie vervolg pag. 2, kol. 3 Ter gelegenheid van zijn 6Pe verjaardag In de Alkmaarse schilderswereld zul len dit jaar twee jubilea te vieren zün. In de eerste plaats zal de bekende schilder Johan Plas, beter bekend als Jan Plas, de nestor van de Alkmaar- se Schildersvereniging „Doorwerken" zyn 60ste verjaardag vieren op 6 Maart as. Vervolgens is er dan nog het 1 jarig jubileum van „Doorwerken" en dus is er reden tot dubbele vreugde Jan Plas mag gerangschikt worden onder de bekende Alkmaarders en hij is niet het enige lid uit de familie Plas, die palet en penseel heeft gehan teerd want onder zyn voorvaderen zijn ettelijke kundige schilders geweest die een grote plaatselijke roem geno ten. Jan Plas heeft deze traditie voort gezet en zijn werken worden met gro te waardering ontvangen. Hij is volko men auto-didact en heeft een uitge sproken persoonlijke karakter in zijn werken weten te leggen. Ter ere van deze 60ste verjaardag nu, heeft het bestuur van Doorwerken besloten haar jubileum-expositie naar het najaar te verplaatsen en in de maand Maart een tentoonstelling te on- ganiseren van werken van Joh. Plas. Een flinke collectie van door hem vervaardigde doeken is door doorwer ken bijeengebracht en zal geëxposeerd worden in het gebouw van de vereni ging op de Geest. Zaterdag 6 Maart, op de verjaardag van de schilder wordt deze expositie officieel geopend door de bescherm heer van de vereniging. _ir. C. J. de Lange. Voor deze expositie heeft zich een comité van aanbeveling gevormd waar in de volgende heren zitting hebben: G. van Slingerland, Loco-burgemees ter; M. Coerts, wethouder; Mr. Dr. C. Berkhouwer; Mr. C. A. Hoogstra; Th. P. H. Wortel, gemeente archivaris; Koos Stikvoort; W. Godijn; B. Go- dijn en Theo Groothuizen (voorzitter K.Z.O.D.)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1