Speciale ophaaldienst voor aangetast vee ingesteld DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Abonneert U op dit blad! 34 Dagen op een reddingsvlot Zware arbeid in dienst van Nederlands' Wederopbouw De waarheidin „De Waarheid'' Driehonderd Hollanders hebben het vorig jaar gedurende enkele maanden In het Zwarte Woud gewerkt, bijna tegen de Zwitserse grens aan, om te corgen, dat het onontbeerlijke hont voor onze woningen naar Nederland komt. Meer dan vyf en veertig dui zend kubieke meter hout hebben deze mannen verwerkt, in moeizame arbeid in de onmetelijke bossen, gelegen in de bergen van het Zwarte Woud. Wij hebben met een dezer mannen, die nu thuis zijn is Oudkarspel, dhr Groenhout, een langdurig gesprek ge had. Straks hoopt de heer Groenhout weer naar bef Zwarte Woud te ver trekken. Straks. Als de winter voorbij is. Want al moge het in Holland niet gewinterd hebben, het Zwarte Woud ligt nü dik onder de sneeuw en ia een wit woud geworden, waar niet meer. gewerkt kan worden. Worsteling met de sneeuw Tot ongeveer Kerstmis is er nog gewerkt De laatste weken onder heel moeilijke mm.'ataw.fiightf'rif nomdat de smalle bergwegen al bijna onbegaan baar waren door de sneeuw en de auto's en de trekkers de grootste moeite hadden om op de weg te blij ven. En als we in Holland van de weg raken, kom je in het ergste ge val in de sloot terecht. In het Zwarte Woud is het echter anders. Daar ga pen langs de kant van de wegen de ravijnen. We konden ons dus enigs zins voorsteHen. dat de laatste weken niet bepaald gemakkelijk zijn geweest De heer Groenhout vertelde ons echter, dat ze er niet bepaald erg in hadden. Hef was eigenlijk een sport en er werd meer gelachen, dan dat men in angst zat. vanwege het gevaar Gevaarlijke arbeid Trouwens, gevaar is er bij dit werk altijd. Bomen rooien of zagen levert zelfs op het viafcke land gevaar op dus in ieder geval op de berghellin gen. Als mee dan nog in aanmerking neemt, dat de gezaagde bomen een zes a zevenhonderd meter naar bene den moeten worden gesleept, langs de zig-zag lopende bergwegen, dan kan men zich voorstellen, dat er nog al eens ongelukken voorkomen. Het was zelfs gebeurd, dat 35 pet. van de arbeiders gedurende een week In de ziekte- of ongevallenwet liep. Gelukkig was dat een uitzondering, ierwijl tot dusverre geen dodelijke on gevallen waren voorgekomen. Geen werk voor juffers Uit het bovenstaande zal het u dui delijk geworden zijn, Uat men over een sterk lichaam moet beschikken, wil men dit werk met succes kunnen Verrichten. Niet alleen dat. Men moet ook willen werken. Als men denkt dat men. als reen naar het Zwarte Woud gaat, daar een makkie heeft en er zo"n beetje m pension is. heeft men het mis. Er wordt dan ook dikwijls een fout gemaakt bij de uitzending van arbeiders, waardoor reeds na een paar weken blijkt, dat de nieuw aan komenden volkomen ongeschikt zijn Van een ploeg van 60 man was reeds een week later nog maar 38 man over De rest was ongeschikt. Geld op de bon Vandaag kunnen de fceuders vaa een fcufesfcaart TA 707 en TB 707. nier naam begint met de letters Nu. t.m. O. aan hei plaatselijke Post kantoor, iegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707, terugbetaling ontvangen van de met 1 prijs. De kantoren zijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot IS uur. Vrijdag 13 Febr. is hef de beart voor hen, wier namen beginnen -_pt de letters Po. t.m. Rod. Kampleven Arbeiders zijn er ondergebracht in barakken, waar ze zich maar moeten vermaken als de arbeid afgelopenis. of als het weer niet toelaat, dat er gewerkt wordt. Een grote grief van de heer Groenhout was, dat de- ontspan ning Wel heel stiefmoederlijk werd behandeld. Radio was er maar heel sporadisch en lectuur bijna nimmer en in ieder geval veel te* kort om aan de vraag té voldoen. Het contact met de Duitse bevol king was ,over het geheel genomen goed. De arbeidsvoorwaarden We waren nieuwsgierig naar wat de arbeiders konden verdienen enz. De heer Groenhout deelde ons mede dat het loon vijftig gulden per week bedraagt, dat in Holland aan de ge zinnen wordt uitbetaald. De arbeiders krijger? vrije kost en inwoning en een zakgeld van vijf gulden per week, Ter wijl eens per twee maanden een ver lof van vier dagen wordt verleend, reisdagen uitgezonderd, en met ver goeding van reiskosten. Er wordt ge werkt van half acht tot half zes. met aftrek van anderhalf uur voor schaf ten. Onjuistheden hi „De Waarheid' De heer Groenhout was zeer ver ontwaardigd over een artikel i^m^De Waarheid", en waarin over de arbeids voorwaarden en het eten in de kampen was gesproken. ..Zet u nu a-u.b. eens in uw krant, dat dat stuk wemelt van onjuistheden Hebi U al een cm Nog ntef Koopi er vandaag dan nog een paar. miim^ In de eerste plaats geeft het de in druk", dat er een verslaggever van de Waarheid zou zijn geweest. Dat is niet waar. Het stuk is kennelijk geïnspi reerd door een arbeider, die het er niet heelt kunnen of willen volhou den en nu alles door een verkeerde bril ziet D^a •t.eidstijden heb ik u reeds ge zegd. Volkomen normaal. Terwijl er met gejaagd wordt. Maar men moet robust en lenig zijn. En willen aan pakken. Voor lui die een paar jaar op de boeken van de straten met ci- garet'en hebben staan venten is het niets. Ruim 4500 gram brood. Zuiver wit tebrood. Drie en een half ons boter, drie en een half ons vlees of spek belegging voor het brood, dan het ge wone middageten, volop aardappelen met groente, .terwijl men bovendien nog zo veel volle melkse pap kan eten als men wil. Van een tekort is dus geen sprake Dat he^ slecht zou zijn is onjuist. Het is anders bereid dan het eten/ thuis, omdat er Duitse koks zijn. Maar het is absoluut goed'. Het is eens een paar keer voorgekomen, dat er zand in het eten was. Toen de kok echter als straf* daarvoor met zyn kop in de erwtensoep was gestopt, hebben wa er geen last meer van gehad. En dan over die stinkende -barak ken. Dat raadt je de koekoek. Er was een stinkende barak. Maar de bewo ners hadden die barak zelf zo ont zaglijk smerig gemaakt. Het was een stel vuilpoetsen." Wij geven deze visie geheel zonder commentaar. Wij zijn er zelf niet bij geweest. De heer Groenhout zei ons dat hij elke ondernemende jonge ke rel met pit in zijn body en werklust kon aanraden ér eens heen te gaan, als in Maart het werk weer begint Want behalve dat je er meer verdient dan in Holland, is het £T ongelooflijk mooi. En er zit nog avontuur in. 24. Het was vinnig koud, maar geluk kig scheen de maan, zodat de weg naar de Groene Weide niet moeilijk te vinden Was. Er stonden lange banken op het ijs en daarop zaten reeds bond de zijne ook stevig onder en op aanwijzing van Sietske, die een half uurtje later met de tochtrijders zou vele rijders, die druk doende waren ^tarten, ging hij vast kant en klaar hun schaatsen onder te binden. Jimmy achter het touw staan waar Sietske hem snel nog een paar broodjes met kaas toestopte en toen met een bemoe digend lachje verdween. „Doe je best Jimmy," zei ze. „Je kunt het winnen als je maar een beetje sneller bent dan onze beste rijder Jelle Pipjes» de wervelwind van Koejerumeradeel". Runderiuberculose-bestrijding Treedt 15 Februari a.s. in werking Reeds lang kwamen er klachten en bezwaren van de veehouders bij ons binnen over het leveren der open vormen van rundertubereulose of de daarvan verdachte dieren. De gang van zaken tot op heden is zo dat de open vorm die geleverd wordt op de leveringsmarkt daarheen vervoerd wordt met de veeauto en uit economische overwegingen neemt de vervoerder dan tegelijkertijd één of meer gezonde jrunderen mee. Wor den die aan de Centrale geleverd dan is daar nog niet zoveel bezwaar tegen maar dikwijls zijn het gebruikskoeien die ten verkoop worden aangeboden Die gebruikskoeien, het zij jong of ouder, hebben dan volop kans zich te besmetten. Bovendien gaan er op de terugreis in dezelfde veeauto weer ge kochte koeien mee terug. En die vee- autoNis natuurlijk niet ontsmet of schoongemaakt. Ook dat is dus een ernstig bezwaar tegen deze wijze van levering. Maar bovendien komen de open- vormen tijdelijk aan de markt te staan waar zij met hun gehoest rijkelijk tu- bcrkel bacillen kunnen verspreiden. Zij vormen ook daar dus een gevaar voor het gezonde vee. Is. Deze kwestie heeft in het bestuyii van de Gezondheidsdienst reeds meer dere male een punt van bespreking uitgemaakt en tenslotte zijn wij dan zover gekomen, dat besloten 'is een ophaaldienst voor deze runderen in 't leven te roepen. Met ingang van 15 Februari a,s. zul len wij dan de opgegeven open of daarvan verdachte vormen op laten halen door een speciale veeauto die tegelijkertijd geen gezonde runderen of andere dieren mag vervoeren. Leveringsdagen Op de aangegeven leveringsdagen zullen deze runderen dan rechtstreeks vervoerd worden naar één der hier onder aangegeven slachtplaatsen: Amsterdam en Alkmaar (Maandags» Haarlem (Woensdags, voorlopig om de 14 dagen); Hoorn (Woensdags); Scha- gen (Donderdags); Uithoorn (Vrijdags' De runderen dienen des morgens uiterlijk 9 uur op het betrokken slachthuis aanwezig te zijn. De vee houder zal dus in de weidetijd zo'n rund uiterlijk 7 uur 's morgens opzijn erf dienen te hebben om een,vlot ver loop te verzekeren. De taxatie-commissie taxèert die runderen dan, vóór de leveringsmarkt begint, op het slachthuis terwijl de marktadministratie voor de registra tie zorgt. En nu hoor ik al in gedachten het bezwaar „dat de taxatie-commissie zo'n rund in een lagere klas zal plaatsen pmdat het hun nu natuurlijk bekend ,js dat het een open lijder is!" Daar hoeft u zich absoluut niet bang voor te maken want dat gebeurt positief niet! De faxatie-commissieleden had den reeds lang opdracht dergelijke koeien normaal te taxeren. En voor deze nieuwe regeling heb ik mij nog weer eens verstaan met de bevoegde autoriteiten en zij hebben mij weder om uitdrukkelijk verzekerd dat de klasificatie verricht zal worden zon der met de t.b.c. rekening te houden Het is mij bekend dat runderen met open tuberculose geklasseerd werden in A terwijl de taxatie-commissiele den wisten dat het ORen lijders waren Dat waren natuurlijk goede slachtdie ren. Dikwijls zijn de open lijders in minder goede conditie, maar u kunt er van verzekerd zijn dat een D-koe bij wijze van spreken niet een kruis- koe wordt omdat bekend is dat zij t.b.c. heeft. Dat blijft een D-koe. De veehouder is voor het vervoer het normaal bedrag verschuldigd wat hij anders voor het vervoer naar de markt had moeten betalen. De Ge zondheidsdienst betaalt de meerdere kosten van het vervoer. Ook het "wegen is voor rekening van de veehouder. Wanneer uw dierenarts een open lij der in uw stel heeft ontdekt krijgt de Gezondheidsdienst daar bericht van. Dan stuurt de Gezondheidsdienst óe veehouder een groene kaart waar op vermeld staat wanneer de koe af gehaald wordt. Op de onderste aan gehechte kaart vult de iTeehouder in: zijn naam. woonplaats, registratienum mer en de dag waarop de open vorm wordt aangeboden. Deze onderste kaart moet met de chauffeur meege geven worden zomede de beide sectie formulieren afkomsting var\ de dieren arts. D REMPT Donderdag na 16 uur Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram. platen; 17.00 Radio-jeugd journaal; 17.30 Liederen van De Seve- rae, Auric en Ibert; 18.00 Gram. pla ten; 18.15 Voor de landbouw; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 NCRV-kwartet; 19.30 Reportages 20.00 Nieuws; 20.15 Een Hongaarse steravond; 21.30 Familiecompetitie; 21.50 Met baud en plaat voor U pa raat; 22.15 De vaart der Volkeren; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking Hilversum I 16.05 Reprises; 16.45 Vergeten Nederlandse muziek uit de pruikentijd; 17.00 Kaleidosccop; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Jeugden- semble; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraat Ie; 18.30 The Skymasters; 19.05 Tom Poes; 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest (Haytjn en Brahms); 21.15 „Anna de koning van Siam", hoorspel; 22.15 Onder Hollands vlag, cabaret-program ma; 22.45 Rondom het Zuiderzee- vraagstuk. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 Voor 16 uur. Hilversum 1 301 m. 7.00 ei^8.00 Nieuws; 7.45 Een woörd voor de dag; 7-30 en 8.15 Gewijde muziek; 6.30 Klassiek morgenconcert; 9.15 Op radio ziekenbezoek; 9.30 Veel gevraagde pla ten; 10.00 Strijkkwartet; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Cellorecital; 11.30 Lichte discoklanken; 2.15 Orgelcon cert; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolina- ta; 13.45 Amerikaaanse muziek; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Ancoratrio; 15.00 Pianoduo De Raaff- Schutte; 15.30 Ensemble Extase; Hilversum n 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamer muziek; 9.35 Hongaarse muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de Vrouw; 10.45 Noorse liederen; 11.00 Voordracht 11.5 Lacht orkestconcert; f2.00 Rusland in het lied; 12.38 Lyra-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerorkest; 15.40 Pianospel. VRIJDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Voordracht; 16.20 Kamermuziek: 17.15 Nederlands kamerkoor; 17.45 Uit een grote stad komt een kleine melodie; 18.30 Ned. Geestelijke liederen; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Ensemble „Donauklanken; 20.45 Hoorspel; 21.30 Stafmuziek der Amsterdamse poli tie; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; Hilversum II 16.00 Dansmuziek: 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA felici teert; 18.40 Silvestri-kwartet; 19.15 Regeringsuitzending; 20.30 Cursus ..Midden i d Wereld: 21.00 Men vraagt en wij draaien: 21.30 Schuldig of on schuldig; 22.00 Buitenlands weekover zicht; 22.15 Swing and Sweet. DIT IS DE STEM van Allard wil geven Vaak wordt er gevraagd: ..Wat wil nu eigenlijk die Volkshogeschool?" Het is niet zo eenvou dig daarop een ant woord te geven. In de statuten van de Vere niging tot stichting van Volkshogescholen staat, dat de Volkshogeschool een zedelijke-geestelijke ontwikkeling aan volwassen perso nen als grondslag voor vernieuwing der volkscultuur en versterking der volksgemeenschap. Een goede formulering, maar voor iemand die de Volkshogeschool niet bij ervaring kent nog niet zo duidelijk Laten wij deze keer beginnen met de zedelijke-geestelijke ontwikkeling Voor Nederland inderdaad iets bijzon ders. Onze gewone scholen leggen zich, toe op de verstandelijke ontwik keling. Zij leren ons bepaalde dingen en feiten die we in ons leven nodig hebben, kortom zij maken ons iets knapper? De Volkshogeschool richt haar aandacht op een ander terrein. Zij wil aan haar cursisten de verant woordelijkheid laten zien. die ieder in zijn leven heeft. Zij spreekt over de stijl, die ieder in zijn leven behoort ie brengen en daarmee over de wijze waarop ieder zijn taak dient te ver vullen. Zij stelt de gelijkwaardigheid van elke menselijke arbeid aan de orde. Zij doet een persoonlijk beroep op iedere cusist om zijn speciale be kwaamheden in dienst te stellen van de gemeAschap, waarvan hij deel uitmaakt. Wat geweest is. „De huidige situatie in Europa", was het» onderwerp van de cursus van de afgelopen week. Een 70 jonge menserj van 18 tot 22 jaar, allen leerlingen van een handelsschool uit Amsterdam bespraken aan de hand van verschil lende inleidingen diverse aspecten van dit voor hen belangrijke vraagstuk De heer Hartog van het Centraal Planbureau sprak over de economi sche situatie van ons werelddeel, waarbij duidelijk als conclusie ui^ kwam, dat een grote samenwerking van allé Europese landen geboden was. Mr. A. W. Burger uit Dordrecht be sprak de politieke situatie. Ook hier bij bleek van welk belang een goede Europese samenwerking geacht moet worden. In een discussiemiddag werd de vraag besproken: „Wat verwach ten de jongeren van de toekomst?" terwijl de heer Brent uit Bergen het plan van een wereldfederatie besprak Dr. W. J. Schuyt behandelde tenslotte de geestelijke situi tie in Europa, waar bij hij op ieder een beroep deed, de eigen waarden van Europa te helpen handhaven en versterken. Tweemaal was er :n deze cursus contact met een cursus die tegelijkertijd in het tweede gebouw plaats vond, n.1. een cursus voor meisjes van het Franse platte land. In de practijk bleek de Europese samenwerking niet op moeilijkheden te stuiten en vele ervaringen werden uitgewisseld. Sport, spel, wandelingen en een muziekavond en -middag zorg en voor de nodige afwisseling. Wat nog komt 1628 Februari, cursus voor arbei ders. kantoorbedienden, ambtenaren, 'studenten en M-T.S.-ers. Tijdens deze cursus zal oa. gesproken worden over de invloed, die de technische ontwik keling in het bedrijfsleven uitoefent op de persoonlijke mogelijkheden en op de menselijke verhoudingen in en buiten het bedrijfsleven. Drs. G. C. R. Hardebeck. secr. van Bemetel zal daarbij spreken over „De betekenis van de vakopleiding". ..Ra tionalisatie en arbeidsvreugde" zal worden ingeleid door de heer T. de Jong te Zaandam; mr. A. Bouman spree'..t over „Grote-stadsjeugd". De heer L. de Bruine te Antwerpen zal over deze stad een inleiding houden, terwijl over „Sociale verhoudingen". „Bedrijf en gezin" in studiegroepen gesproken zal worden. Lessen in werk instructie zullen gegeven worden en de vraag, op welke wijze democratie en staatsburgerschap werkelijk be leefd kunnen worden, zal aan de orde worden gesteld. Franse stagiaires Naast de vele Franse boerenzoons en -dochters, die in cursusverband de komende maanden de Volkshogeschool zullen bezoeken, hebben zich bij de Confédération een 100-tal boerenzoons en een 50-tal boerendochters opgege ven, die graag 3 tot 6 maanden op Nederlandse bedrijven willen werken. Dezd stagiaires hebben grotendeels 'n opleiding genoten, die vergeleken kan worden met onze landbouwwinterscho- len en landbouwhuishoudscholen. Plaatsen worden gezocht voor ak kerbouw, veeteelt, fruitteelt, pluim veeteelt en bijenteelt. De meisjes heb ben over het algemeen geen voorkeur. Zij willen als hulp in de huishouding werkzaam zijn en hebben grote be langstelling voor het bedrijf in het algemeen en voor eventueel kleinvee in het bijzonder. Het taalverschil le vert geen bezwaren, indien één der huisgenoten zich enigszins in het Frans weet uit te drukken. Dit dient dan ook als voorwaarde gesteld te worden. Ieder, die ervoor voelt een Franse jongen of meisje als practicant in het gezin op te nemen of die na dere inlichtingen wenst te ontvangen kan dit opgeven aan de Volkshoge school te Bergen. 14—15 Februari: „Speelwagenweek- einde" over de viering van de komen de nationale feesten. ALT. ARP. 'FEUILLt TON door ROBÉRT TRUMBUll 13» De albatros,. deze koninklijke heer ser der lucht, beeft 'n enorme vlucht. Zijn bouw doet denken aan die van een zweefvfiegfisig, dat hij bij het yliegen nabootst. Is de wind vrij Sterk» dan beweegt hij vrijwel nooit xijn vlengris. doch drijft op de op stijgende luchtstromen. Zijn sierlij ke bewegingen en schier ongeloof lijkheid vormden een bron van on uitputtelijk genot voor een vlieger goals ik. Herhaaldelijk verwachtte ik hem ïn een spiraalval neer te zien storten, doch rijn gevoel voor even wicht ïs zo precies dat de lichtste vleugelslag voldoende is om hem even te doen duiken en weersnelheid te vergaren en aldus een schijnbaar ze kere val te orltgaan. Hoe meer de albatros mij verbaas i de met zijn luchtige kunst, hoe meër ik de eigenschappen begon te waar deren die de zeelieden deri oudheid er toe brachten deze vogel voor hei lig te houden. De volgende dag zagen wij de fa tale tweede albatros" die ik half en half had verwacht. HOOFDSTUK ZESTIEN ER HEERSTE KEN windstilte in de nacht op onze veertiende dag, toen we dus onze derde week op het vlot aanvingen. Het was een van die pe rioden, eigen aan de Stille Zuidzee, wanneer de gehele natuur de adem schijnt in te houden. De lucht wordt drukkend, en de hitte ondraaglijk en verpletterend nu er niet langer een verkwikkende bries waait Ook stijgt het vochtigheidsgehalte der lucht en het zweet verdampt niet langer, en de huid blijft klam. In deze volkomen stilte was de zee zo effen als een spiegel. Zelfs de vogels maakte het lusteloos, en slechts de vissen leden niet onder de druk die alle andere wezens deed ver smachten. v Onbeweeglijk in de windstilte lag ons rubbervlot op het water, als een geschilderd schip op een geschilder de zee. De meeste vogels waren er in de nacht vandoor gegaan, maar wij war den nog steeds gevolgd door een oude, grijze albatros met een geweldige vlucht. Hij zweefde boven het vlot alsof hij ons uit de hoogte gadesloeg. Het duurde een hele tijd, tot hij ein delijk een onverwacht besluit scheen te nemen. Hij dook, en schoot regel recht op de boot af. Hij landde op korte afstand van ons op het water en keek rustig om zich heen, met iets van een onverstoorbare, deftige grijsaard. Hij vertoonde geen enkel spoor van vrees, doch begon onbe kommerd met zijn kop in het water te plonsen, waarbij ons zo nu en dan van terzijde een blik toewierp. Geleidelijk aan was hij tot op een afstand van slechts enkele meters het vlot genaderd. Dan strekte hij zijn lange nek en stak zijn kop zo diep als hij kon in het water. Enkele seconden bleef hij aldus onder en had klaarblijkelijk een prooi beet, maar ik kon niet zien wat het was. Ik .bemerkte dat er enkele witte ve ren staken in zijn gevlekte staart. Er verliepen verscheidene minuten eer hij weer opvloog en In Westelijke richting verdween. Ik had het hele toneel van het begin tot einde gadegeslagen, cn om deze of gene reden voelde ik mij opge lucht toen het voorbij waa Ik hoopte vurig dat we spoedig weer een gun stige wind zouden krijgen. Dat was de eerste keer dat ik de grote grijze albatros zag. maar het was niet de laatste keer. De volgende dag verscheen hij opnieuw, en verder vrijwel elke dag. Soms ook verscheen hij in gezelschap van een zwarte albatros. Misschien verkeerde ik in een overprikkelde toestand; doch, hoe het ook zij, de verschijning van de grijze albatros vervulde mij onveranderlijk met boze voorgevoelens. Latere ge- beurtenillsen bevestigden mij in de op vatting dat de komst van deze vo gel ongelukken aankondigde. Tengevolge van de hevige regens van de laatste tijd. was ons pistool thans volkomen onbruikbaar. Tot dusverre was het mogelijk geweest er telkens een enkel patroon in te schui ven en dan een enkel schot te vuren, doch ditmaal was de roest ons de baas geworden. De roest had de over hand gekregen tijdens de dagenlange regen, toen er geen mogelijkheid was het droog te houden of te reinigen. Het was nu vrijwel een enkele bonk metaaL Met inspanning van al zijn krachten, slaagde Tony er in er en kele onderdelen af te rukken die we misschien, dachten we. later zouden kunnen verwerken tot vishaken en ander gereedschap indien we op een onbewoond eiland zouden landen. Vervolgens trok Lij met grote moei te den loop zover uit als wenselijk scheen met het oog op het plan dat hij in de zin had, namelijk beide stukken zo vast aan elkaar te laten roesten dat we het pistool als hamer zouden kunn-' n gebruikeffora er later, op dat cnbevconde eiland, schelpen mc-e te kuu.en openbreken. Onze tang en ons zakmes, onze nut- t.gste {.erccw'aH appen hadden minder van de roc3t te lijden dan het plitool dat van beier staal gefabriceerd was (Wordt vervolgd»

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3