Ikmaafdei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Geheim contact tussen Amerika en Rusland te Berlijn In 1947 naar schatting een 20.000 gasten Joden dienen aanklacht in tegen Britse troepen Een oud koetje werd uit de sloot gehaald Petten krijgt weer een hotel! 4e Jaargang No 1162 Zaterdag 14 Februari 1946 Uitgave voor de gelijknamige Stichting Wnd. hoofdred. A. Erike, Wcetenveg >38 Alkmaar. teL 3300. Redactie en adminletra- tie; Ridderstraat hoek Ondegracht. TeL 3907 Belangrijkste problemen zouden zijn besproken Reuter vernam van „gezaghebbende zijde" te Washington, dat het State Department in het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehou den geheime bijeenkomst te Berlijn, waarop belangrijke kwesties tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie door een woordvoerder van elk der landen werd besproken. 4 Deze woordvoerders waren Robert Murpby, politiek adviseur van gene raal Lucius Clay en een niet met name genoemde adviseur van maa-schalk Sokolovski. Naar Reuter zegt behoren tot de problemen die werden be sproken o.m. 'het plan-Marshall, de vredes-verdragen met Duitsland en Oostenrijk, de handel tussen West- en Oost-Europa en aanverwante vraagstukken. State Department zwijgt nog Initiatief ging van Sovjet-Unie uit Twee dagen geleden heeft een woordvoerder van het State Depart ment nog verklaard, niets te weten van een bijeenkomst tussen Ameri- 'kaanse en Sovjet-Russische vertegen woordigers. Nog steeds weigert men op het de partement officieel commentaar te le veren. óezaghebbende kringen te Washington onthouden zich dan ook nog voorzichtig van het trekken van algemene conclusies of van het bou wen van verwachtingen op de bijeen komst, die, naar gezegd wordt, op ini tiatief van de Sovjet-Unie is gehou den. Nu iedereen over dollarhulp spreekt De Noorse premier Einar Gerhardsen heeft gisteren in het parlement een brief voorgelezen, die hij had ontvangen van een 9-jarige jongen. De brief luidde als volgt: „Ik heb door de radio gehoord, dat een Engelse jongen Attlee 47 dollarcents heeft gestuurd omdat hij wist, dat Engeland dringend Amerikaans geld nodig had. Ik weet, dat U ook om zulk geld verlegen zit en daarom zend ik U 1 dollar en vier cents. Ik wil het niet min der doen dan die Engelse jongen." De brief besluit met de woorden: „vader heeft gezegd, dat we in plaats van auto's meer land bouwwerktuigen moetgn ko pen, omdat we die harder nodig hebben". Nederlands scheepje in Grote Belt gezonken Na een aanvaring met het Deense schip „Saint Alban" is het Nederland se motorschip „Wota" in de Grote Belt tussen Seeland en Fiinen gezonken. De bemanning werd door het Deense schip aan boord genomen. De „Wota" was met kolen geladen via Delfzijl op weg naar Horsens (Denemarken). Toen het schip zich in de Grote Belt bevond ging het voor anker. Gistermorgen om 5 uur is het aangevaren. Aanvankelijk liet het zich niet aan zien dat de „Wota" zou zinken. Het werd door de Deen op sleeptouw ge nomen, doch bij het opsteken van de wind kwamen er moeilijkheden. De kapitein, J Holwerda, met vrouw en kind en de bemanning van drie kop pen, werden aan boord van de „Saint Alhan" genomen, waarna de „Wota" is gezonken. LANGS DE STRAAT GLIMLACH.... Twee heren komen de vis- salon binnen. Het zijn ken nelijk twee rassen. De één is van het ras der haring eters, de ander van het ras, dat het nog moet leren. Reeds de manier, waarop ze tegen de toonbank staan, verraadt dit. De één gemak kelijk, arrogant, zwierig, terwijl de ander zich een houding tracht te geven. Nummer één bestelt een haring. Zo'n echt lekkere^ zoute haring. Hij vat het ding op onna volgbare wijze bij de staèrt U weet wel, zo tussen duim en vingers van elke hand een staartvinnetje. Een ele gante zwaai en de haring vliegt over de kop, wordt in tweeën gedeeld en gra- cielijk verslonden. De winkeljuffrouw ziet be wonderend toe. Ze glim lacht Dan is nummer twee aan de beurt Ook hij hunkert naar een zoute haring en naar een glimlach der lief tallige juffrouw. Weshalve ook hij een haringstaart tus sen duim en vinger wurmt en de haring rond slingert Het resultaat is, dat hij een klein stukje staart in de handen houdt, terwijl de haring met kracht de vis- salon doorvliegt en de smet teloos witte boezem van de juffrouw met de glimlach een stempel geeft. De glimlach is van eige naar veranderd. Ze siert nu mijn gelaat STAKINGSGOLF OVERSPOELT BELGENLAND Brussel spoedig zonder gas en licht De stakingsgolf heeft thans vrijwel geheel België overspoeld en het aan tal arbeiders dat er bij betrokken is wordt op niet minder dan 120.000 geschat. De staking in de kolenmijnen te Luik, Charleroi en in de Borinage is vrijwel algemeen. Hoewel overal stakingspostcn zijn geplaatst en de rijkswacht in de omgeving van de mijnen patrouileert, hebben zich tot nu toe geen incidenten voorgedaan. Huis aan huis worden door de poli tie bij de mijnwerkers vorderings briefjes afgegeven, doch men geeft hieraan in het algemeen geen gehoor. Men zal de eis der bijna 80.000 sta kers in het mijnbedrijf om de lonen aan te passen aan de kosten van le vensonderhoud nader onderzoeken. Inmiddels neemt ook de staking irf* het gas- en electriciteitbedrijf steeds scherpere vormen aan. Verwacht werd dat Brussel zonder eleclrici- teit zal komen. In vele gas- en elec- triciteitsfabrieken waar de arbeiders nog werken, zal men binnenkort ge dwongen zijn de werkzaamheden te staken, aangezien er geen aanvoer meer is van grondstoffen. Bergen's V.V.V. vergaderde Spoedig zullen.nieuwe wegen worden aangelegd Bergens V.y.V. vergaderde Woens dagavond in de „Rustende Jager" De voorzitter de heer J. H. Rogge veen herdacht in zijn openingswoord ailen, die in de loop van het jaar wa ren heengegaan. Het tempo waarin Bergen aan Zee wordt opgebouwd, was volgens spr. te langzaam, doch spoedig zal de aan besteding plaats vinden' van de aan leg van nieuwe wegen, waarna men dan met het werk kan beginnen. Met het oog op de belangen van Ber gen aan Zee zal met „Paal 33" in Maart een vergadering worden gehou den. Uit het (veertigste!) jaarverslag van de secretaris vernamen wij dat het aantal gasten dat in het hartje van het seizoen 1908 in Bergen verbleef, 350 telde; in 1939 niet minder dan 5472! Maar in 1947 was het totaal aan tal gasten dat in Bergen overnachtte, naar schatting een 20.000de juiste gegevens ontbreken nog. (Zie vervolg pag 4, kol. 1) weerbericht ZACHTER Meest zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke \^ind. Zachter. Jubileum bij de Keuringsdienst Alkmaar Gisteren was het feest bij de keu ringsdienst voor Waren aan de Pa ternosterstraat: keurmeester de Joode vierde zijn 25-jarig keurmeesters- jubileum. Zijn wens was geweest het feest in alle stilte te doen plaats heb ben, maar dat bleek niet mogelijk. Tegen zijn uitdrukkelijk verlangen verscheen in een ander blad een ver slagje, dat berustte op mededelingen, die werden verkregen door een ach terdeur t je'" en die door een argeloze laboratoriumbediende werden gege ven. In verband daarmee verzocht men ons het nu ook maar te publi ceren. Nadat de jubilaris met zijn vrouw en al zijn kinderen was gear riveerd, had de huldiging plaats in de keurmeesterskamer, waaraan voor deze gelegenheid een feestelijk aan zien was gegeven. Het eerst werd het woord gevoerd door de directeur van de dienst, Dr. L. H. van Berk. Daarop volgden de ond.-directeur Dr. Mol, twee collega's de keurmeesters J. van Ammers en M A. Deurlo. de onder-directeur, Dr. van Voorst, de analyst, de heer J. P. de Beurs en de boekhouder, de heer G. W. Kloos. Door allen werden de bekwaamheden en de prettige ver houding met de jubilaris breed uitge meten, terwijl aller waardering uit drukking vond in tastbare vorm door de aanbieding van een Philishave. Mevrouw de .Toode werd vereerd met een prachtige azalea. Evenwel, ook de gemeente bleef niet achter. Uit handen van de loco-burgemeester de heer G. van Slingerland, ontving de jubilaris de bronzen legpenning van de stad. waarmee hem hulde werd gebracht voor het werk in dienst der overheid verricht. Een zilveren jubileum is meestal een prettig jubileum. Degenen, die het vieren, staan in de regel midden in het leven. Ze hebben een verla den om op terug te zien, maar ook een toekomst, die nog vee) goeds kan brengen. Dat dit laatste bij de heer de Joode het geval zal zijn, is onze oprechte wens. VERGADERING VOOR PENSIONHOUDERS HEILOO Reeds enige tijd is er een streven merkbaar om aan Heiloo als vacantie-oord meer bekendheid te ge ven. De ruimte voor pensions enz. was. voor zover ons bekend, zeer gering en dus was Heiloo de afgelopen zomer spoedig „vol". De VW is op dit terrein actief ge worden en wil proberen allen die wil len en kunnen verhuren de a.s. zomer in te schakelen in hun eigen belang en in 't belang van Heiloo als vacantie- oord. Daartoe is een vergadering uitge schreven op a.s. Maandagavond m De •Rustende Jager waar alle belangheb benden worden verwacht. TE ROME GAAN Frankrijk, EngelandItalië en de Benelux CONFEREREN Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Fran se Nationale Vergadering medege deeld, dat te Rome een conferentie zal worden gehouden van vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en de Benelux-landen ter be spreking. van de voorwaarden, waar op een douane-unie tussen deze lan den tot stand zou kunnen komen. HEBBEN DE RUSSEN SUPERIEURE Volgens een verklaring van de re publikeinse afgevaardigde Chester Merrow voor de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse huis van afgevaardig den zou de Sowjet-Unie een groot aan tal bommenwerpers bezitten van een type, dat superieur zou zijn aan de Amerikaanse superforten. Schietpartijen en bomaanslagen te Tel Aviv en Jeruzalem Een woordvoerder van het Joods Bureau heeft meegedeeld, dat men een aanklacht wegens moord zal in dienen tegen de Britse trdfepen, die Joden onbeschermd' in Arabische ge bieden achterlaten en daardoor ver antwoordelijk zijn voor moord op de ze Joden. De woordvoerder gaf com mentaar op de dood van vier Joden, die Zaterdag gearresteerd waren en die toen in het bezit van wapenen werden aangetroffen. De Joden wer den, aldus de woordvoerder, gedwon gen een legervoertuig te verlaten in een Arabische wijk, waar zij later vermoord zijn teruggevonden. Een sergeant-majoor van het Brit- Marshall bezorgd over zijn plan „Amerikaanse volk krijgt geen tweede kans om te beslissen' „Construciief leiderschap" ligt voor hei grijpen Marshall heeft voor het eerst in het openbaar zijn bezorgdheid geuit over de vorderingen van het debat over de hulpverlening in het Con gres en zijn vrees, dat de fundamen tele oogmerken van het plan wellicht znlien worden vergeten. „Marshall of Moskou" Het plan, zo zeide Iv' :hall in een gisteravond gehouden r »c voor het Nationaal Instituut voor de Land bouw, is een grote poging tot „Con- truciief leiderschap". Het A:> ?rikaan- se 'Sdk zal geen tweede gelegenheid krijéBi om over deze historische on derneming te beslissen. Marshall verklaarde, dat de Sovjet- Unie er naar streeft een controleren de invloed in geheel W.-Europa te verkrijgen, welke poging zal slagen „als men het plan niet aanneemt" De gevolgen van het succes of de mSslukking zullen bet voortbestaan van de soort van wereld, waarin democratie, individuele vrijheid, eco nomische stabiliteit en vrede gehand haafd kunnen blijven, bepalen", aldus Marshall, die het plan-Bevin voor een West-Europese Unie in dit ver band ten zeerste toejuichte. in seheervlucht De Rotterdamse brandstoffen-ar beiders zullen op advies van de EVC a.s. Maandag het werk hervatten, in afwachting van de resultaten der besprekingen over loonsverhogin gen. Èen eis van het Franse .vak- verhond de C.G.T. tot een onmiddel lijke loor hoging van 20% is in de Franse F "sehe Read verworpen. De jongens en meisjes die a.s. Maandag naar de NTWIN-uitzending luisteren (Hilversum I. v. 19.4520.00 uur) kunnen een radio-toestel, een fiets of andere mooi'e dingen verdie nen! De oude St. Servatiuskerk te Schijndel, in de oorlog zwaar bescha digd, is" gedeeltelijk ingestort. Met donderend geraas kwamen een pilaar en een stuk dak naar beneden. In een museum in Yorkshire meent men een echte Rubens ontdekt te hebben. Tegen de Haarlemmer Moll, oud lid van de Feldgendarmerie, werd 20 jaar geëist. Maar bij verstek; deze Moll is „ondergronds". De heer Stokvis, lid der Tweede Kamer, heeft de minister gevraagd, of het juist is dat bij de Nationale Monumenten Commissie sommige personeelsleden buitensporig hotre salarissen genieten in een geval zelfs f 12.000 per jaar. De heer Stokvis heeft blijkbaar ook reeds een vierkante c.m. Senaatscommissie wenst het wat zuiniger De Amerikaanse Senaatcommissie heeft twee belangrijke wijzigingen in het plan-Marshall voorgesteld. Ten eerste, dat de termijn van hulp verlening tekort zal worden. Inplaats van 6.800.000.000 dollar voor 15 maanden zouden 5.300.000.000 voor 12 maanden uitgetrokken moe- en worden. Ten tweede zouden in plaats van vijfhonderd Amerikaanse koopvaardijschepen er ten hoogste driehonderd (die niet in gebruik zijn) aan de Europese landen ter beschik king moeten worden gesteld. se leger is in hechtenis genomen in verband met het onderzoek naar de moord op de vier Joden. Een offici eel bericht maakt melding van de arrestatie. Strjjd laait weer op. Gisternacht werden te Jeruzalem zeven zware ontploffingen gehoord, gevolgd door schietpartijen. Volgens voorlopige berichten zijn zeven hui zen opgeblazen in het Zuidelijk deel van de heilige stad. De bewoners van het Jasmine hotel, meest Britse en Amerikaanse dagbladcorrespondenten, werden telefonisch gewaarschuwd, dat zij het hotel voor 23 uur gisteravond moesten verlaten. Op de grens tussen Tel Aviv en Jaffa zijn wederom gevechten tussen Joden en Arabieren losgebrand Vijf Arabieren en een Jood werden gedood en twaalf Arabieren ernstig gewond. Jeruzalem, een sterke Arabische ves ting. Eén Arabier werd gedood en vier huizen werden opgeblazen, aldus deelt men van officiële zijde mede. De Haganan heef* ^-"—nend met mortieren en automatische wapens, een hevige aanval gedaan op het dorp Jazoer, aan de weg van Jaffa naar Goed begin is 't halve werk In een volksu ,.-o?ent in het noorden van Deventer ging het op een bruiloft zo rumoerig toe, dat één der gasten de 18-jarige bruid in één klap drie tanden uit de mond sloeg. De politie voor kwam verder bloedvergie ten tussen de twee knok ploegen, die elkander te lijf waren gegaan Met een „Mijne heren! Ik open deze vergadering op Vrijdag de dertiende en ik hoop, dat dit een goed voorteken zal zijn", opende burgemeester Breebaart de raadsvergadering van Zijpe, welke Vrijdagmiddag werd ge houden. Een vijftiental mededelingen passeerde de revue en ging de weg van bijna al deze dingen onder de hamer door. Een der ingeko men stukken was wel van bijzonder belang: met uitwerking van de bouw plannen van een hotel te Petten zal mogen worden begonnen; zoals be kend zal de gemeente er in de toekomst ook „een poot" in hebben. Een klein succesje dus, dat de kansen in zich bergt in toekomst groter te worden. Wie mocht vinden, dat het getwist tussen de Russen en de Anglo-Ame- rikanen eentonig begint te worden, doet beide kampen werkelijk onrecht aan. Men schijnt zich van weerszijden tot het* uiterste in te spannen, om variaties in het thema aan te bren gen. Of is het 't thema zelf, dat ver veelt? Men bedenke dan, dat het een grote toer zou wezen om plotseling van mineur in majeur te gaan. De nieuwste variatie is een fortis simo gespeeld gedachtenwisselingetje over de goede oude tijd. Het koetje dat met vereende krachten op het droge wordt gehaald is een wonder lijk dier, lelijk van vel en vaal van kleur. Merkwaardig oordeel der cri tici wie aan de rechterzijde staat en kijkt, vindt de linkerkant foei lelijk, die aan de linkerzijde staat spreekt zijn afkeer uit over de rech terflank van het beestje. Maar tot nog toe zwegen beide partijen over de naar hen toegekeerde kant Om de koe bij de horens te vatten en de beeldspraak tegelijk te laten varen beide kampen hebben ge deeltelijk gelijk en gedeeltelijk on gelijk. De tendens van de documen ten ,die in Washington gepubliceerd zijn en Moskou razend maakten, is een ernstige beschuldiging. De ernst ligt niet hier in, dat er nieuwe feiten op de proppen kwamen over de Duits—Russische verhouding van vlak voor de oorlog, maar dat zü officiéél werden geuit. Waarbij men niet schroomde om de voorge schiedenis die gedeeltelijk met de band van oorzaak en gevolg aan de bewuste episode verbonden is, te verzwijgen. Moskou reageert daar op met felle tegenbéschuldigingen aan het adres van Engeland en Frank rijk. En ook hier wordt de historie uit haar verband getrokken. De Amerikaanse voorstelling van zaken komt er op neer, dat, toen En geland en Frankrijk reeds in oorlog waren met Duitsland, de Sovjet-Unie niet alleen kalm bleef toezien bij deze worsteling, maar bovendien de aan vallende partij nog materieel en mo reel steunde in het leader van het tussen Berlijn en Moskou gesloten pact. De Russen werpen de verantwoor delijkheid op de houding van Enge land en Frankrijk, die huns inziens trachtten de agressiviteit van het Nazi-land om te buigen in Oostelijke richting. Zij baseren deze overi- i gen» ook reeds oude zienswijze op het verdrag van München, het ver raad to.v. Praag en de Brits-Duitse én FransDiiitse pacten van 1938. Deze hele materie na te pluizen zou slechts het werk van een geschied schrijver kunnen zijn en dan nog zou zijn oordeel in details wel afwij ken van een collega, die hetzelfde pro bleem ook met een maximum aan wil tot objectiviteit bestudeerde. De kern van de zaak is echter niet zo moeilijk te ontdekken. Wat men in het oog moet vatten is in de eerste plaats de verhouding, niet tot Hitier van Moskou of Londen, Pariis en Washingon, maar de verhouding van de Sovjet-Unie tot de buitenwereld. Gaat men de historie na van de -e. volutie tot 1938. dan ligt deze ver houding klaar en duidelijk vooroeen. Moskou beschouwde de „omringende kapitalistische landen" als doods vijanden, jegens wie op zijn hoogst van een gewapende vrede sprake kon zijn en de gevoelens van deze l0" den jegens het Kreml (Messias de wereldrevolutie) waren niet re ders. V. Buitenlands Overzicht Tussen hen in kwam het Derde Rijk op, dat de oorlog verklaarde zowel aan het Communisme als aan het (plulo-democratisch-joods-bolsjewis- tisch) liberaal-kapitalisme. De vraag was: naar welke zijde stort zich de vurige lava het eerst uit de ze vulkaan? Wat zal de uitwerking zijn? Hoe beveilig ik het best mijn eigen hebben en houden? En daarna kwam pas de vraag: ligt de kans op behoud niet in een samengaan met de oude vijand? In dit licht, wil men tot begrijpen komen, zal men München moeten zien: in dit licht ook het Russisch Duits niet-aanvalsverdrag. De fles wijn op tafel tussen Von Ribbentrop en Molotov en de parapluie van Chamberlain werden symbolen van gelijke betekenis. Ondertussen is men thans dan volledig teruggekeerd tot de vroege re verhouding van doodsvijanden? De dingen wisselen niet zo snel van ge daante. Bovendien, de steekspelen die nu worden vertoond kunnen ons lie ver zijn dan Griekse, Turkse of Per zische kwesties. En deze zijn de.laat ste tijd inderdaad wat op de er r grond geraakt A. H

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1