Ikmaider langs de straat N.-HOLLANDSE PERS 1945 Burgeroorlog in Italië niet te vermijden Engeland wenst Zuidpool-geschil in Den Haag beslecht te zien 4e Jaargang No 1167 Vrijdag 20 Februnri 1948 Uitgave voor de gelijknamig* Stichting Wnd. hoofdred. A. Eribs, Westerweg 838 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracht. Tel. 3967 Argentinië voelt meer voor Buenos Aires In een door het Argentijnse ministe rie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat Argen tinië weigert het bestaan van koloniën of bezittingen van Europese landen te erkennen binnen de aan de kust van het Zuid-Amerikaanse vasteland gren zende wateren en in de door het in- ter-Amerikaanse defensieverdrag om schreven veiligheidszóne. Deze verklaring bevestigt het stand punt, dat de Falkland-eilanden onder de Argentijnse souvereiniteit vallen en vormt een antwoord op de recente verklaringen van de Britse minister Hector Mc. Neil. In de Argentijnse verklaring wordt voorts gezegd, dat alle kwesties be treffende de Zuidpoolgebieden behan deld moeten worden op een confe rentie van alle landen, die aanspraken op die gebieden doen gelden; als ze tel van een dergelijke internationale conferentie wordt Buenos Aires voor gesteld. Niet voor Veiligheidsraad Een woordvoerder var het Engelse Freddie Langeler overleden Donderdagochtend is in het Sint Jansziekenhuis te Laren op 47-jarige leeftijd overleden de tekenares Fred die Langeler, de bekende illustratrice van kinderboeken. Zij was de echtge note van de Larense kunstschilder •fen Harmse van der Beek. Werd Jodenverraad in de doofpot gestopt Eis van 9 mnd. iegen vast houdende P.R.A.-rechercheur Een idealistische PRA-rechercheui hoorde Donderdag een gevangenisstraf van 9 mnd, tegen zich eisen, waarvan 5 voorwaardelijk. Deze Amsterdam mer B had stukken betreffende een zekere S, tegen wie verdenkingen van Jodenverraad waren gerezen, uit het dossier gelicht om de affaire, die vol gens hem in de doofpot werd gestopt door hogere instanties te laten publi ceren in „de Ochtendpost". 15 MEI FATALE DATUM VOOR PALESTINA De Britse minister van Koloniën. Arthur Creecg Jones, heeft te kennen gegeven, dat de ongeregeldheden in Palestina wellicht veel ernstiger wor- den, wanneer het Britse mandaat na vijftien Mei, geëindigd zal zijn. Hij meende, dat de arabieren waar schijnlijk strijdkrachten zouden ge bruiken, die zij thans nog niet in het veld hadden gebracht. MARSHALL SPREEKT TEGEN Tijdens een persconferentie te Was hington heeft Marshall, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, verzekerd, dat er geen grond be stond voor de geruchten over bespre kingen tussen Amerikaanse en Sovjet- Russische vertegenwoordigers in Ber lijn, waarbij ..vredesvoelhorens" zou den zijn uitgestoken. CONTACT OVER PLAN-BEVIN Minister Van Boetzelaar van Oos terhout heeft Donderdag te zijnen de- partemente ontvangen de Franse am bassadeur en de Britse zaakgelastigde, die hem de tekst hebben aangeboder van een ontw^rp-overe^nkomst voor Bevin's „Westerse Unie". Zijnerzüds de heer Van Boei zelaer aan beide heren een memo- r avsrin de ziens wijze van de regeringen van België Luxemburg en Nederland is neerge legd ten aanzien van het oorspronke- p vernr.g. Soortgelijke stappen zijn ook in Brussel en Luxemburg gedaan. Gistermorgen heeft de Belgische mi nister-president Spaak verklaard, dat België van de Franse en Britse re geringen een voorstel had ontvangen met betrekking tot de organisatie van West-Europa. Spaak zeide, dat hierop door België is geantwoord door mid del van een memorandum en dat de beide andere Benelux-partners, Ne derland en Luxemburg, op dezelfdr wijze hadden gehandeld. Toen aan Spaak gevraagd werd of Benelux zal worden uitgenodigd tol d* Londense conferentie, antwoordde hij dat deze aangelegenheid nog niet was geregeld. ministerie van buitenlandse zaken heeft met nadruk de juistheid der be richten uit New York ontkend, dat Engeland het geschil met Argentinië en Chili voor de Veiligheidsraad der V.N. zou brengen. De woordvoerder herhaalde dat het een rechtsgeschil is, dat door het In ternationaal Hof van Justitie te 's-Gra- venhage zou moeten worden behan deld. WAT EEN El! Een kip van de landbou wer Heuver, bij Daarle, slaagde er in een ei te pro duceren, dat maar liefst 113 gram woog. Als er eens al tijd zulke eieren op de bon te krijgen waren Werd Koning van Jemen vermoord Volgens zekere, nog niet bevestigde geruchten zou de koning van Jemen geen natuurlijke dood z\jn gestorven, maar vermoord zijn. Ook twee van zijn kinderen, onder wie de erfprins, zouden door moordenaarshand zijn ge vallen. De Arabische Liga heeft besloten een commissie te zenden naar Sanaa, de hoofdstad van Jemen, om klaarheid te verkrijgen over de tegenstrijdige berichten omtrent het overlijden van de Imam. Reeds vorige de maand wer den te Caïro berichten ontvangen, dat hij gestorven zou zijn doch hierop volgde later een tegenspraak van ver tegenwoordigers van de koning. Woensdag ontving de Arabische Liga een telegram uit Sanaa, waarin de dood van de Imam bericht werd en dit bericht werd lator door het radiostation van Sanaa herhaald. Politie ontdekt dagelijks v/apenvoorraden Het volk en de politieke leiders in Italië bespreken openlijk do moge lijkheid 'van een burgeroorlog sinds op de eerste dag van de actie voor de algemene verkiezingen, die op 18 April gehouden zullen worden, te San Fernando bij een aanval van de recht se „partij van de kleine man" op een openlucbtbijeenkomst van het volks front der communisten en socialisten 4 personen werden gedood. Twintig personen werden bij deze gelegenheid heid gewond, 16 gearresteerd. In het industriële Noorden is bet rustig, doch in het Zuiden maken de boeren zich van de grote landbezit ters los, waar de communistische par tij wel bij vaart. Maatregelen van de regering tegen VLIEGRAMP IN ALSTRALIë Te Amberley, op 50 KM. afstand van Brisbane (Australië) is een. Lincoln- bommenwerper neergestort. De lijken van 16 slachtoffers zijn reeds gebor gen. LABOUR-OVERWINN G De Labour-candidaat Johnston heeft met 27.213 stemmen de parlementsze tel van het kiesdistrict T-isley bij Glasgow voor zijn partij behouden. Zijn tegenstander, Mac Cormick van do Schotse liberale partij, verwierf 2.068 stemmen. Tot dusverre heeft de Britse La- bour-partij in tussentijdse verkiezin gen slechts een zetel verloren. in scheervlucht Er heeft zich opnieuw een scheuring voorgedaan in de officiële Italiaanse Socialistische partij van Pietro Nenm Voor het Franse gerechtshof te Ri- om staan terecht 2 Nederlanders en een Belg, die beschuldigd worden van colaboratie met de Duitsers. \De filmmagnaat Louis B. Mayer heeft het hoogste inkomen in de jaren 1944— 1946 in de VS genoten. Hij verdiende tot Augustus 1945 502.571 dollar. Dean- na Durbin was de rijkste vrouw met een inkomen van 262.875 dollar ln Midden-Brabant zijn er sinds 1943 52 inbraken gepleegd door een bende waarvan de voornaamste raddraaiers nu achter slot en grendel zitten. De hoofdfiguren kwamen uit Made, Bre da en Rotterdam. De Ned. Ver. van Brandweercommandanten zal van 15 tot 31 Mei a.s. in de Houtrust- hallen te Den Haag een Nationale Brandweerexpositie organiseren. Het bijzonder gerechtshof te Assen heeft de jeugdige onderwijzer H. Do renbos uit Emmen berecht, die heeft medegewerkt aan de arrestatie van een illegale werker, die daarop dp dood vond. De eis luidde 20 iaar. De CCD arestcerde in Zaandam een man, die in het bezit bleek van 10 000 distributiebonnen. Een goede slag. Bij een autobusongeluk te Chaam (N B.) werd 1 persoon gedood en ver scheidene anderen licht gewond. Op 24 Febr. a s. zal een eerste groep Ne derlandse kinderen uit Berlijn en d® Sovjet-zone in ons land aankomen. 11 Maart as. zal Campman, de schrik van Almelo, zich te verantwoorden hebben voor het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem. Hij heeft een uitge breide serie wandaden op zijn geweten de vorming van semi-militaire organi saties op straffen van 10 jaar gevan genis zijn een bewijs van de algemene onrust. Bijna iedere dag ontdekt de politie automatische wapens, geweren, ammuniti handgranaten en soms mortieren en zelfs veldkanonnen. Tevens heeft de regering het ver bergen van personen die illegaal Italië zijn binnen gekomen, strafbaar ge steld. Onruststokers komen namelijk in vissersboten uit de Balkanlanden de Adriatische Zee over. Half Schiphol staakt 1 MAART VERSCHERPING VAN CONFLICT? In de situatie op de luchthaven Schiphol is nog geen wijziging geko men. Driehonderd arbeiders staken van de ongeveer 600. Het werk aan het platvorm ligt geheel stil, de uit breiding van de startbanen vindt door gang met ongeveer 70 pCt. van de er- beiders, aan het nieuwe stationsge bouw werkt de helft van het o'orspron- gelijke aantal, terwijl slechts 'n klein deel van de arbeiders bij het optrek ken van de Zweedse hangar aan de arbeid is gebleven. Als critieke datum beschouwt men 1 Maart a.s. als de nieuwe CAO in werking zal treden, waarin boven het basisloon van 90 cent een toeslag van 10 pCt. in tarief wordt toegekend, i.p.v de 25 pCt die in de huidige regeling der arbeidsvoorwaarden is opgenomen De Belgische vrouw krijgt stemrecht De Belgische Kamer heeft Donder dag met 184 stemmen tegen 3 het wets ontwerp strekkende tot het verlenen van kiesrecht aan vrouwen voor de algemene verkiezingen goedgekeurd. De wet zal op 21 Juli 1949 van kracht worden. Met uitzondering van Zwitserland was België nog het enige land in Europa waar de vrouwen niet aan de algemene verkizingen mochten deelnemen. NURKS. Voor me uit lopen twee mannen. Allebei hebben ze een zak over de schouder. Een kereltje van een jaar of zes steekt plotseling de weg over en botst tegen de mannen aan. De reacties zijn uitermate verschillend. Nummer één geeft aan 'n opkomende ergernis uiting door een woedend gebrul, zodat het ventje een angstig gehuil aanheft. Nummer twee neemt de peuter op, tilt hem in de hoogte en vraagt bars, maar met een lachende snuit: „Moet ik jou eens in de zak stoppen?" Instinctief voelt het ventje dat er geen gevaar dreigt en stralend herhaalt hij: „Inde zak, ja, ja!" Hij wórdt in de zak ge stopt. Alleen zijn hoofd steekt er nog uit. Dan zwaait de man hem over de schouders en kraaiend van genot wordt het kind mee gesjouwd. De man die het kind draagt heeft zelf ook het grootste plezier. De an der loopt er naast te mop peren. Het is al meer dan honderd jaar geleden, dat Hildebrandt in zijn Camera Obscura „neef Nurks" ten tonele voerde. „DE BARBIER VAN SEVTLLA" VERFILMD. De „Barbier van Sevilla" is thans verfilmd. Onder leiding van André Cluytens werkten hieraan mede: Lu- eienne Jourfier, Louis Musy, Roger Bourduin, Amdë en Bussonnet. Ontvoerders van Sjahrir voor militair gerechtshof Voor het militaire hooggerechtshof der Republiek te Djokja begon gister het proces tegen de 17 Republikeinse extremisten, die betrokken waren bij de mislukte staatsgreep van Juli 1946 waarvan het meest geruchtmakende feit de ontvoering van Sjahrir, do toenmalige premier was. De twee voor naamste beschuldigden zijn de gene raal Soedarsono en de communisti sche leider Tan Malaka. NIEUWE C.A.O. IN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF Op 1 Maart a.s. zal een nieuwe CAO voor het bloembollenbedrijf in wer king treden. Het loon voor vaste ar beiders is van 39 op 41 gld per wee* gebracht, dat voor losse arbeiders op 45 gld per week voor de zes zomer maanden en 41 gld per week voor de zes wintermaanden. Arbeiders in het bezit van een erkend tuinbouwdiplo- ma ontvangen 1 gld extra per Week. Meteoor boven V.S. geëxplodeerd Boven 6 staten der VS heeft men gister een schitterende explosie waar genomen, waarvan de oorzaak niet vast staat. Ondanks talrijke naspo ringen heeft nien geen spoor kun nen vinden van een vliegtuigongeval Astronomen achten het mogelijk, dat een meteoor geëxplodeerd is. Het felle licht werd in Kansas, Oklahama, Texas, Colorado, Nebraska en New Mexico waargenomen. Truman houdt eerste verkiezingsrede Scherpe aanval op Republikeinse partij Wallace, de man op de achtergrond In een rede, waarmee hij officiéél zijn verkiezingscampagne voor het presidentschap inzette, heeft president Truman der VS een tienjarenpro gramma voor de uitbreiding van de landbouw-productie, voor werkver ruiming en voor verhoging der mini mum-lonen uitgestippeld. Truman laakte dc Republikeinse partij, die naar zijn mening aanspra kelijk is voor de „ergste depressie in de geschiedenis, welke de landbouw heeft vernietigd, de hand ?1 ineen heeft doen storten en de arbeid in een ho peloze toestand heeft gebracht" Progressief liberalisme Truman, die sprak voor ongeveer duizend leiders van de Democratische Partij, noemde deze parti dTe van het „progressieve liberalisme". Hij wees op de successen der partij in vier achtereenvolgende verkiezingen. „Dit jaar," zo sprak hij, „is het jaar der uitdaging. Het volk zal moeten b'esli- sen of l.et wil, dat de ^achten van het „positieve progressieve liberalis me" blijven regeren of dat het de regering wil toevertrou /en aan de „machten van het conservatisme, die geloven in het voordeel van enkelen ten koste van velen". Bang voor Henry Wallace Reuter voegt hier -an toe. dat WE KUNNEN REKENEN OP ENKELE VORSTDAGEN In zuiden kouder dan bij ons Eind vorige week voltrok zich in de luchtdrukverdeling over West- en Noord-Europa en het aangrenzende gebied van de Atlantische Oceaan een belangrijke wijziging. Was in de maand Januari de gé- ■nidd°lde temperatuur bijna drie gra den boven normaal en gedurende de "erste h°lft van Februari nog onge veer vijf graden, reeds het etmaal van 17 Februari leverde een tempe ratuur van vipr graden benndon nor maal op bjj een daggemiddelde van 1.1. Er ontstonden over uitgestrekte ge bieden van West- en Midden-Europa tamelijk krachtige Oostelijke tot Noord-Oostelijke winden, die st°eds koudere lucht uit Rusland naar West- Eurooa transporteerden. In de nacht van Woensdag op Donderdag daalde de temperatuur in Zuid-Frankrijk reeds tot het vriespunt. In Noord- Frankrijk, België en het Zuiden van ons land tot vyf graden onder nul, in Tsjecho-Slowakije en Zuid-Polen ongeveer tot —10 graden, terwijl in Rusland bijna overal 15 of meer gra den vorst voorkwam. Ook in Noord-Italië en op de Bal kan komt des nachts flinke vorst voor Slechts in een smalle strook rond het grotendeels nog openliggende deel der Oostzee is het minder koud. omdat daar de koude lucht bij het stromen over het betrekkelijk warme water flink verwarmd wordt. In het Noorden van ons land komt daardoor wat minder vorst voor dan in het Zuiden. De luchtdrukverdelmg vertoont een zo grote stabiliteit, dat verwacht kan worden, dat de vorst voorlopig nog wel tenminste drie tot vier dagen zal kunnen 4anh"uden. Aanvankelijk worden de temperaturen daarbij nog lager en waairhtjnlü*' zullen er enkele z.g. ijsdagen voor komen, waarhij de temperatuur ook midden overdag niet meer boten het vriespunt komt. (Medegedeeld dcor K.N.MJ.) Truman gewezen heeft op de liberale aspecten van de Democratische Partij met het oog op de kiezers, die zich achter Wallace geschaard mochten .hebben, hoewel Truman Wallace's naam niet genoemd heeft. Truman zei voorts dat de „samengetrokken macht en rijkdom in bedwang gehou den moeten worden". Moordenaar viel na vier jaren door de mand Politie gaf het niet op Na Jarenlang ontkend te hebben iets te maken te hebben gehad met de op 4 April 1944 in de buurt Piaswyck te Breda gepleegde moord, waarbij de tuindersknecht Van Son werd doodge schoten en de heer Kroes door een kogel zwaar werd gewond, heeft de SS-er A. J. uit Oosterhout eindelijk bekend de moord op zijn geweten te hebben. Deze SS-er vertoeft thans in het kamp voor politieke delinquenten te Hoogerheide. J. staat In zijn woon plaats bekend onder de bijnaam „de Spreeuw". Destijds is hjj voor de moord gearresteerd, doch men raoe«t hem weer vrijlaten wegens gebrek aan voldoende bewijs. Op de bewuste avond is hij in de buurt Plaswijck als een ware wilde man tekeer gegaan. Hij drong een wo ning binnen en perste de bewoner? geld af; in een andere woning stak hij het bed in brand. Met verschil lende mensen begon hij een worstel partij, waarbij de wildeman van zijn revolver gebruik maakte en de moord op Son pleegde. De poMtie had in de loop van de tijd zoveel bewijsmateriaal tegen J Ver zameld, dat a3" ontkennen niet meer te danken viel. Vorst beschermt fruitteelt Voor de fruitteelt is het van groot nut, dat deze kou is ingetreden. De ontwikke ling van de knoppen der fruitbomen in de Betuwe en het land van Maas en Waal is dit jaar ruim een maand vroeger begonnen dan an ders. Ware deze snelle ont wikkeling in het zelfde tem po voortgegaan, dan had men een buitengewoon vroege bloeitijd gehad en de kans, dat de nachtvorsten grote schade aan het gewas had den toegebracht, was dan zeer groot geweest. Deze vorst steekt daar een stokje voor en zorgt dus voor straks meer fruit! Schillenboer vervoerde twee politieke delinquenten Een Bussemse schillenboer, die de schillen van de kazerne te Bussum kwam ophalen, bleek zolder zijn we ten in het aanhangwagentje twee po litieke delinquenten uit het kamp Laren te vervoeren, Een soldaat, die schillen op het wagentje wilde gooien ontdekte een alpino een een bril on der de schillen. De eigenaar hiervan kroop uit de schillen r>n werd ter stond door de luitenant van de wacht in arrest gesteld. Buiten het kamp kroop nog een tweede politieke de linquent uit de schillen te voorschijn en nam de vlucht. Een achtervolging door de wacht bleef zonder resultaat. Bewakers van het kamp vonden de vluchteling enkele uren later in een kuil in het nabijgelegen bos. Smokkelauto gesnapt Wederom werd een smokkelauto na gejaagd over Brabants wegen en door dorpen, ditmaal met succes. De CCD te Alphen (N.B.) kreeg 'n tip, dat een smokkelauto op een be paald uur uit die plaats zou vertrek ken. Men nam zijn maatregelen. De wegen werden afgezet en, wat de chauffeur van de wagen ook probeer de, hjj kon niet door de mazen van dit net glippen. Op de weg van Uden- hout naar Heivoort sloeg hij ten laat ste een zandweg in, waar de wagen vastliep. Hij en zijn helper renden de bossen in voor de motorrijders van de marechcaussee hun kon bereiken. Maar de chauffeur, de zoon van de expiditeur H te Tilburg, werd later van zijn bed gelicht. Hij gaf voor, ziek te zijn. maar de leugen mocht niet baten. Zijn vader deed nog aan gifte van „diefstal" van zijn wagen. Hij liep prompt een proces-verbaal op wegens valse aangifte. SLECHT WEER IN ITALIë Het slechte weer houdt in Italië aan. In verschillende gebieden ging zware sneeuwval gepaard met een felle wind. In Zuid-Italië, vooral in Apulië is het verkeer door de sneeuw op ver schillende plaatsen gestremd. In mid- den-Italië wordt de oogst door de he vige koude bedreigd. Gezichtsvermoaen van Prinses Marijke is vooruitgegaan Van de zijde van het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana deelt men het A.N.P. mede: De eerste verjaardag van Prinses Marijke biedt een goede gelegenheid iets mede te delen over haar gezond heidstoestand. Algemeen lichamelijk en geestelijk heeft zij zich flink ont wikkeld. Het gezichtsvermogen van haar rech teroog is goed vooruit gegaan en zij herkent nu niet alleen bonte voorwer pen, maar ook het relaat van perso nen uit haar omgeving en dat. of schoon zij nog te jong is om een bril letje te dragen. Er is echter weinig hoo^, dat het gezichtsvermogen van '-et linkeroog zich zal ontwikkelen. Zeeridder overleden Dinsdag is in Huize Avondrust te Schagen overleden, Jan Hollander, in Callantsoog welbekend als een van de leden der bemanning van de redding boot. Jan Hollander werd geboren op 18 Februari 1867 te Callantsoog, waar hij, met uitzondering van zijn laatste levensjaren steeds heeft gewoond. Hij werd lid van de bemanning der red dingsboot en verichtte hier zeer moe dig werk, waarvoor hij een twee-tal medailles kreeg. De eerste kreeg hij in 1896 toen hij meegeholpen heeft aan de redding van de opvarenden van het Belgische schip „Louis Marie" van de Belgische regering-en de tweede in 1924 bij het 100-jarig be staan van de N.Z.H.R.M., welke me daille De Ruyter-medaille genaamd, aan vele mensenredders werd toege kend. Jan Hollander was in het dagelijkse leven arbeider aan de zeelinie. Door de Duitse bezetting werd hij uit zijn plaats geëvacueerd, eerst naar Alk maar, terwijl hij de laatste dagen van zijn leven sleet in „Huize Avondrust" te Schagen. Met deze man is weer één van de weinig bekende, maar heldhaftige mensenredders heengegaan. H'i ruste in vrpde! weerbericht AANHOUDENDE VORST Wisselend bewolkt met op sommige plaatsen af en toe enige lichte sneeuw vaL Nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Lichte tot matige vorst.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1