ALKMAARSE KALEIDOSCOOP iSTADSNIEU V/Si Teraardebestelling Kapitein Werkman Gele kool-misère duurt voort De „Jan Steeny' die de heer Jo vjn Dok onlangs op een verkoping kocht. In spanning wachten wij op de uitslag van het onderzoek: echt of onecht? Gistermiddag had de begrafenis plaats van de te vroeg overleden ka pitein Werkman, die Zaterdag j.L tijdens een bestuursvergadering van de IJsbond Hollands Noorderkwar tier een hartverlaming kreeg. Aan het hoofd van de stoet macheer- de de kapel van het 10de regt infan terie uit Haarlem. Deze werd gevolgd door het vuurpeleton, gevormd door manschappen van Indische Instructie Bataljon uit Alkmaar, daarop kwamen vier pelotons militairen, het eerste van het Indische Instructie Bataljon en de laatste drie van het 10de regiment Infanterie uit Haarlem. In de stoet werden twee vaandels meegedragen, dat van de IJsbond Hollands Noorder kwartier en dat van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Hardrijden op de schaats. De kist, die door een achttal onder officieren naar de groeve werd gedra gen, was gedekt door de Nederlandse driekleur, waarop de sabel, de koppel, het ereteken en de baret van de over ledene. Onder de tonen van het „Wilt he den nu treden" zakte de kist, waarna het vuurpeleton een salvo loste. Als eerste spreker trad naar voren overste Steenmetser, de onmiddellijke chef van de overledene. Hij beschreef kapitein Werkman als een vlot en energiek officier van het soort zoals men het graag heeft. Spr. prees zijn moed in het leger en in de illegaliteit betoond en dankte hem voor het vele en goede werk, dat hij heeft gedaan. Majoor de Graaf, sprekend namens de psycholigische dienst van het le ger, zei hoe de belangstelling van de overledene vooral was uitgegaan naar de mens. Van de jongelui, die ioor hem werden onderzocht, had hij er verschillende geholpen. Namens Roemenië LEZING VAN MR. PKAGANO Voor een helaas slecht gevulde zaal van het Gulden Vlies hield gisteren mr. Pragano een rasechte Roemeen die onze taal volkomen be heerst, een zeer interessante lezing over zijn vaderland. Spr. gaf een overzicht van de politieke en cultu rele toestand van zijn vaderland. Een deel van de lezing vormde een beschouwing over de geschiedenis van het land. dat nog goed de ken merken van een Turkse overheersing vertoont. Het grootste deel van de Roemeen se bevolking leeft op een zeer een voudige wijze. Het is een agrarisch land; ongeveer 80 pCt der bevolking vormen de boeren, die over het alge meen een geringe ontwikkeling heb ben Uitvoerig ging spr. in op de feesten die in zijn land gevierd worden. Het zijn voornamelijk kerkelijke feesten. De achterstand van het plat teland is groot, en daarmede ook de armoede. Van films toneel en radio Zijn de dorpelingen geheel en al ver stoken. Een minister kwam op de ge dachte. radio's te laten plaatsen op de dorpspleinen, zodat de boeren ge zamenlijk konden luisteren en iets ver nemen over de wereld buiten hun grenzen. Het plan is nog niet verwezenlijkt bij gebrek aan financiën. Dit, terwijl Roemenië toch de naam heeft een rijk land te zijn- Van veel merkwaardige dingen ver telde spr. en met lichtbeelden illu streerde hij zijn causerie. Het ware gewenst, dat voor derge lijke leerzame avonden meer belang stelling getoond werd door de Alk- maarders. Deze lezing, die uitging van de Volksuniversiteit in samen werking met de Ned. Reisver., het In stituut voor A.O. en de Ned. Huisvr. vereniging, verdiende zeker heel wat meer aandacht. de psychologische dienst dankte hij voor het werk, dat door kapïticn Werk man was verricht. Namens de IJsbond Hollands Noor derkwartier sprak de heer Trouw. „Veiligheid, eerlijkheid, betrouwbaar heid in de sport" was het devies ge weest van de overledene, Spr. bracht in herinnering hoe kapitein Werkman de ijssport van dit gewest in 1932 met zijn fijn besnaarde pen was te hulp gekomen. De heer Taconis sprak een kort woord namens alle Nederlandse schaatsenrijders, waarna de heer Bijlsma in herinnering bracht hoe de overledene bijna 20 jaar lang de Alkmaarse Courant trouw had ge diend en zich daarbij had doen ken nen door grote vlijt en plichtsbetrach ting. Namens de voetbalvereniging Alc- marie Victrix herdacht de heer Bon- sema het feit, dat de heer Werkman jaren terug de couranten meer be grip had bijgebracht voor de sport. Namens de vereniging „De Mollebo- nen" betreurde dezelfde spreker in de overledene een goed lid, dat altijd had klaar gestaan namens de vereni ging met opdrachten was gekomen, in de regel bestaande uit hef schrijven van een revue. De heer P. Balasz bestuurslid van de Buitenlandss Persverenigingen in Nederland, dankte de overledene voor de wijze, waarop hij de leden der ver- niging bij voorkomende gelegenheden Nederland had getoond. Tenslotte voerden nog het woord de heer Damen namens de IJsclub te Ou dendijk. de bakermat van de IJsbond Hollands Noorderkwartier de hr. Tee- rink namens de Alkmaarse IJsclub en de heer Teeling voorzitter van de afd. Noord Holland Noord van de Nederlandse Journalistenkring namens zijn vroegere .collega's. Een broer van de overledene dankte voor de belangstelling en voor de eer. welke aan de gestorvene was bewezen Charles H. Durman komt naar Alkmaar De Territoriaal Commandant van t Leger des Heils in NederL Lt. Commis sioner Charles H. Durman, zal ver gezeld van Mevrouw Durman en van de Divisie-Officier, Majoor Ph. van Dalen a.s. Zondag 22 Febrari in het gebouw van het Leger des Heils, Limmerhoek 40, een aantal bijeenkom sten leiden. De kommandant zal de volgende bijeenkomsten houden: 10 uur vm. Heiligingssa ïenkomst; 3 uur nm. Besloten bijeenkomst voor Heilsoldaten en bekeerlingen. 7 uur nm. Openlucht bijeenkomst op de Stenenbrug 8 uur nm. Grote Verlossingssamen komst Alle bijeenkomsten beginnen precies op tijd en het verdient aanbeveling om op de aangegeven tijd aanwezig te zijn daar men anders geen zitplaats zal kunnen krijgen. Pierre Palla voor Vokzos Chopin, Schumann, Brahms en Bach, maar ook: Warsaw Concerto, Negro spirituals. Rhapsody in Bleu staan o m, op het programma voor de avond, die de Alkmaarse RHBS-vereniging „Vokzos" Woensdag 25 Febr. heel het muziekminnend publiek van Alkmaar presenteert Drs. P. J. Mulder zal een inleiding houden; niemand minder dan Pierre Palla en de alt Christine Bévort ver zorgen de muziek. „Vokzos" verdient voor deze uit voering een warme belangstelling. In de allereerste plaats wel van de ouders der leerlingen. seling schijnt te hebben herinnerd, dat zijn rijk nog niet ten einde is en ons de laatste dagen wat koude op het üjf heeft gestuurd is en blijft het toch een vroeg voorjaar. Het bloemenschip op de Kraanbuurt ligt er al enkele weken en zo vroeg Is dat nog nooit gebeurd, vertelde ons de koopman. En dan de reigers. Dezer dagen kwam in onze cou rant een artikeltje voor, waarin stond dat de reiger in Nederland niet voor komt vóór 25 Febr. Pas hadden we het geschreven of een lezer uit Hei- loo, een vogelvriend, belde ons op met de boodschap, dat de reigers er plezier in hadden gehad onze wijs heid te schande te maken. Zondag had bij een tiental reigers gezien, die vlogen in N.O. richting. Hij had even geweifeld, maar toen hij er Woens Afscheid Prof. Mr. A. Koelma Op Dinsdag 17 Febr. j.1. heeft het gemeentebestuur van Alkmaar offi cieel afscheid genomen van burgemees ter Koelma. aan wie op zijn verzoek met ingang van 13 Febr. 1948 eervol ontslag als zodanig is verleend. Het voltallige College van burge meester en wethouders en de secreta ris waren daarbij aanwezig. De wnd. burgemeester,, de heer Van Slinger land memoreei'de het vele dat Prof. Koelma voor de stad heeft gedaan in tweeërlei functie, eerst als secretaris later als burgemeester, waarvoor het gemeentebestuur aan Prof. Koelma grote dank is verschuldigd. Spreker merkte daarbij op, dat Prof. Koelma met een zekere trots op een bijna 25 jarige werkzaamheid in dienst der gemeente Alkmaar kan terugzien, want op 1 Maart a^. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer Koelma als ge meente-secretaris zijn ambt aanvaarde Namens de gemeenteraad bood de heer Van Slingerland de scheidende burgemeester de grote gouden medaille der stad aan, waarop de volgende in scriptie voorkomt: 19231948 Profes- sori Mr. A. Koelma bis magestratui bene perfuncto hoe documentum grati animi dat municipium Alkmariese. Hetgeen vrij vertaald luidt: Aan Prof. Mr. A. Koelma biedt het gemeentebestuur van Alkmaar aan dit bewijs van grote dankbaarheid voor het feit. dat hij twee maal op uitste kende wijze en wel in de jaren 1923 —1948 het ambt van magnistraat der stad vervuld heeft. Prof. Koelma dankte het gemeen tebestuur voor de toegekende onder scheiding. die hij ten zeerste op prijs stelt. Bob Wallagh en Hersengymnastiek Het was werkelijk gezellig bij Vroom en Dreesman. Bob Wallagh her- sengymnastiekte en de aanwezigen ant woordden en keken toe. Opmerkelijk was. dat de toekijken de meningte hoofdzakelijk uit dames bestond. Nou ja. laten we eerlijk zijn, wat is er nu ook voor heren aan Bob Wallagh te zien? Het spelletje „Hoe is de stand Mie- ke?" sloeg in en het verlangde kwam al gauw uit de stand in de handen van de koopster. Onder het geschal van „Run rabbit run", het bekende hersengymnastiekliedje, verlieten we de roezemoezende en nieluwgierige mensheid. „INSPECTIE VAN BAGAGE", Onder deze titel heeft de beleende* reclame-consulent dhr. Bibo uit Voor burg reeds twee lezingen gehouden voor de gezamenlijke middenstands- verenigingen. Het waren prachtige avonden, alleen de opkomst was niet „dat". As. Woensdag wordt de laatste le zing van deze serie gehouden, maar nu in het Bruno gebouw aanvang 7.30 u. Laten de belanghebbenden thans aan wezig zijn op deze laatste avond. Jeugd bond de schaatsen onder Wat bijna geen volwassene meer gevreesd en geen lid der jonge garde meer gehoopt had, is toch geschied. Twee, drie nachten lichte vorst, een felle kou er over heen en: de sloten en vaarten zijn dicht. Wie thuis £an zijn. bergt het vege lijf en lacht van achter de warme kachel de ijzige wereld uit Maar de warmbloedige jeugd denkt er anders over. De schaat sen onder! En zo zagen wij ze zwieren, de jongens en meisjes, op de smalle sloten aan de buitenkant van de stad. Blauw en bont, met vuurrode neuzen, maar in hun element. Zelfs de sneeuw storm die minutenlang woedde met de kracht van een klein orkaantje, vermocht hen niet te verdrijven. Ein delijk hadden zij ijs, zij dachten er niet aan om zich weg te laten waaien! dag weer drie zag. vliegend in de zelfde richting, was alle twijfel ver dwenen. We hebben ons te bukk .n voor de reigers zelf en zullen voortaan moe ten schrijven, dat de dieren hier niet gezien zijn vóór 15 Febr. ONZE VLAG Een lezer uit Groet beklaagt zich over de wijze, waarop Woensdag jl op de verjaardag van prinses Ma rijke de vlag werd gehesen op hot Berger tramstationnetje. Degene, die dit werk verrichtte, kwam er echt mee aanslepen. Hij liet de vlag, die niet eens netjes opgevouwen was uit r.'n handen vallen om het touw vast te maken en het kon hem blijkbaar niet schelen, dat de vlag op de grond lag. Inzender vraagt meer eerbied Zomerprogramma I. y. A. 0. Een dezer dagen vergaderde het Instituut. Op deze vergadering werd naast het congresverslag het zomer programma 1948 besproken In dit schema zijn naast excursies oa. naar het Zwanenwater te Petten en de duinen tussen Schoorl en Ber gen opgenomen, 'n autotocht in Juli om het LJselmeer, 'n weekend in Ju ni op het Natuurvriendenhuis „Ons Honk" op de Lage Vuurse te Hilver sum en een autotocht naar Rotterdam Duizenden kilo's gaan de verrotting tegemoet De belangstelling voor de stapel- groenten van de Langedijk is ook in de afgelopen week zeer gering ge weest Zolang het buitengewoon zach te weer aanhoudt ziet men er aan de Langedijk niet veel heil in. De weer berichten van de laatste dagen laten echter enige hoop. Wanneer men de handelsovereenkomsten evenwel be kijkt, die de laatste weken zijn afge sloten kan men ongetwijfeld een ge reserveerde houding blijven aannemen Van het product, waar de grootste voorraad van is, de gele kool, leest men daarin niets. Hoogstens is er plaats voor witte kool en rode kool en dan nog in beperkte mate. Wan neer dan in aanmerking wordt geno men, dat de witte kool theoretisch al enige weken uitverkocht moet zijn. blijft er niet veel perspectief over. Volgens de inventarisatie van 1 Dec. was de voorraad witte kool 3 weken geleden al uitverkocht Men verkoopt echter nog voortdurend niet eens on belangrijke hoeveelheden De prijzen hiervoor zijn heel goed. De slotnote- ring was Dinsdag tot maximum f. 18 per 100 kg. Over de serieusheid, waar mee deze tellingen worden gedaan begint evenwel hoe langer hoe meer twijfel te rijzen. Dat bewijst ook weer in September met bezoek aan de dier gaarde Blijdorp, rondvaart door de haven en bezoek tunnel. Binnen enkele dagen wordt het ge drukte volledige programma aan alle leden en belangstellenden toegezonden De bedoeling is dat men zich voorlopig voor een of meer tochtjes opgeeft dan is het mogelijk een overzicht te krij gen over de grote van de belangstel ling. Inlichtingen zijn te verkrijgen Frede rikslaan 118 en Sch. Hondsbossen- laan J 53a. de inventarisatie, welke thans be kend is geworden van de gele kool en de bieten. Er zijn ng pl.m. 2000 wagons gele kool in voorraad, tegen pl.m. 2800 op 1 Dec. Als men aan neemt, dat het gewichtsverlies ten gevolge van het zachte weer zeer groot is, men spreekt zelfs van 30 en meer procent, dan blijkt daaruit, dat een van beide tellingen niet juist is geschied. Dit is wel te betreuren, want voor het voeren van bespre kingen met het buitenland moet men over juiste gegevens beschikken. De voorraad gele kool is nu in Febr. nog even groot als aan het begin van het vorige seizoen. Er zal dus nog heel wat moeten gebeuren, wil men een behoorlijke afzet kunnen verkrijgen. Het binnenland neemt ook weinig af. Er wordt klaarblijkelijk heel weinig gele kool gegeten. Wanneer iedey Ne derlands gezin eens per week gele1 kool zou eten. waren we in een goede maand door de hele voorraad heen. Het blijkt echter een waarheid als een koe te zijn, dat groenten, zodra ze goedkoop zijn, niet worden ge kocht Gele kool die op het veld is blijven staan en nu met wat blad er aan geoogst wordt schijnt veel lek kerder te zijn, waarschijnlijk door de bladen, die toch weggegooid worden. Daarvoor betaalt men meestal boven L 10.-, soms tot ruim f. 20,- per 100 kg. De groene kool bleef heel goed te verkopen. De aanvoeren van dit product worden wel iets minder. Voor de mooiste partijen betaalde men tot boven f. 30,- per 100 kg. De rode kool van prima kwaliteit bracht van f. 12,- tot een paar dub beltjes per 100 kg. meer op. Iets min dere kwaliteit ging soms aanzienlijk naar beneden. Er schijnt voor dit product enige belangstelling te zijn uit Amerika. De voorraad hiervan is niet zo groot, dat er vrees behoeft te bestaan, dat deze niet zal worden afgenomen. Ook En geland was in de afgelopen week aan de markt. De vraag naar uien is de laatste dagen sterk toegenomen. Er is hier aan de Langedijk niet veel in voorraad. De prijzen varieerden Dinsdag van f 24 tot ruim f 31 per 100 kg al naar gelang de kwaliteit was. Drielingen gingen weg voor ruim f 20 terwijl nep tot f 15 per 100 kg opbracht. Deen ligt eveneens iet beter in de markt, zodat voor de meest gevraag- re sortering tot boven f 10 per 100 kg, soms f II werd besteed. Kroten, waarvan nog een belangrijk kwantum in Noordholland ligt opgeslagen trekt minder kopers. gexinsgebeuren ALKAAR 18 FEBR. '48 Geboren: Anna M. dv. D. T. van Hoven en W. A. Stuart; Johannes J„ zv. G. Kuilboer en M. Buter; Petro- nella E dv J Langenberg cn S P Arts. Gehuwd: Johan van Alfen en Gepke van den Berg; Louis F. van den Burg en Bregetta C. Schreuder. EGMOND AAN ZEE Geboren: Gerrit zv D Dekker en E A Eikelboom; Paul zv J J Blok en C Voorthuijzen; Hendrik zv J de Vries en J Dokter; Cornelia A dv S W Boom en A v d Plas; Dirkje dv K Broek en G Hubert; Engelbert zv A de Groot en G Dekker; Johannes C zv W V v Loenen en K Prins; Petronella C M dv M D Houtman en P M C Evers; Ingrid dv C Groen en E G Günther; Dorothea S M dv A Dekker en S C Huijzer. Ondertrouwd: C Prins en N Wij- ker; J Zwart en C Blom. K Grave- maker en C Zwaan, W Degen en M Stam. P J Dekker en K Glas. H Vis ser en A Stam. Getrouwd: A Stam en M A de Groot T v Dijk en J Krab, J Zwart en C Blom. C Prins en N Wijker. K Gra- vemaker en C Zwaan. Overleden: S Groen 84 jaar. J C Doorns 75 jaar, K Schol (overl te Alk maar* 75 jaar. K. Broek 73 jaar. BERGEN Geboren: Harry, zv P. van 't Veer en B. van den Berg. Ondertrouwd: K. Leeuwrik en A. T. M. Steeneken. veiling arkten VEEMARKT SCHAGEN Op de markt van Donderdag 19 Fe bruari j.L werden aangevoerd: 28 paarden 4001000; stieren cen trale; 11 geldekoeien mager 350—500; 20 geldekoeic.1 vet centrale; 15 kalf- koeien 550750; 8 vaarzen 350425; 5 pinken, 1 graskalf en 179 nuchtere kalveren, alles centrale; 9 pinken 220250; 6 vette schapen centrale; 9 konijnen 2—19; 24 kippen 2—10. BROEK OP L'DIJK 19 FEBR. 24000 kg rode kool 12.00—13.30; 34000 kg gele kool 6.00—7.00; 2000 kg wit lof 17.2019.80; 12000 kg witte kool 16.50—18.30; 740Q kg uien 30.70—34.30; 4300 kg peen II 10.40—10.70; III 11.40 —10.80; IV 8.50; 12500 kg afw. gele kool 1.50. agenda f BIOSCOPEN HARMONIE THEATER: „Het Spook huis" met Lou Castello en Bud Abott. Voorstellingen dag 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur. (14 jaar). VICTORIA THEATER: „De 7e Mis daad" met Erie Portman. Voorstellin gen dag. 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Woens dag 230 uur. (18 jaar) CINEMA AMERICAIN: „Gentleman Jim" met Erroll Flynn en Alex Smith. Voorstellingen dag 8 uur. Zaterdag 7 en 9 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur (14 jaar) ABT „De jungle Koningin. Deel II Voorstellingen dag. 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. (14 jaar) GULDEN VLIES Alkmaarse Kamer- muziekver. 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK Schola Publica. 8 uur Zaterdag GULDEN VLIES Middag en avond Ver. „Rochdale" Zondag GULDEN VLIES Bouwmeester re vue. 8 uur. BERGEN DE RUSTENDE JAGER Vrijdag. Zaterdag cn Zondag „La* enfanti 4m Paradia" BERTUS. PROFICIAT Bertus ts de toneelmeester van het Gulden Vlies, Verschillende vrienden van hem en hy heeft er vele! hebben ontdekt, dat hij op Maandag 23 Februari de dag zal herdenken, waarop hij 12'/2 jaar in zijn functie werkzaam zal zijn. Op zichzelf is dat niet zo'n heel lange tijd, zo schrij ven ze ons. maar ze weten uit onder vinding wat Bertus voor hun vereni ging Is. Wanneer er Iets nodig is, wanneer men inlichtingen nodig heeft altijd staat hij klaar. Zo is het bij hen en zo is het bij anderen. Was Ber tus niet verleden jaar een der stuw krachten bij het werk voor de tbc- bestrijding? Zij wensen Bertus van harte geluk en hopen, dat hij een plezierige dag zal hebben, die hem lang zal heugen. Wij maken van de gelegenheid ge bruik om onze wensen toe te voegen aan die zijner vrienden. REIGER8 EN BLOEMEN Hoewel de wintervorst zich plot voor ónze Nederlandse vlag. We kunnen de ontstemming van deze lezer wel enigszins begrijpen. Onze vlag als symbool van onze na tie .verdient eerbied. We zijn echter in de eerste plaats geneigd om aan te nemen, dat de betreffende per soon niets kwaads bedoeld heeft. In de tweede plaats hebben we eer lijk gezegd de vlag voor het hijsen ook wel eens op de grond gelegd Maar is dat eigenlijk zo erg? Is het niet goede Nederlandse grond? We geloven, dat we de dingen niet er ger moeten zien dan ze zijn. ONZE STRATEN De heer P. Langeberg, Kennemer- singeL heeft onlangs in de VA ge lezen welke straten op de nomina tie staan om verbeterd te worden en hij mist daarbij de z.g. „Vrouwen- laan". de mooie brede weg tussen Scharloo en Kennemersingel. Hij schijft ons, hoe deze straat bij regenweer voor voetgangers en wielrijders permanent onbruikbaar is. Dan wordt de rijweg gebruikt of de grasbermen worden vertrapt. Wel is het lopen op de rijweg levensge vaarlijk, maar natte voeten zijn ook niet prettig. Er is maar één put, die altijd ver stopt is. aldus inzender, de rijwiel paden zijn niet geasfalteerd en daar door zacht en bultig en ze staan vaak geheel of gedeeltelijk blank. Het voetpad, dat door honderden mensen wordt gebruikt die naar het station gaan of daar vandaan komen, is bijna onbegaanbaar. De heer Langeberg hoopt, dat een regeltje in de courant de aandacht van de autoriteiten op de toestand zal vestigen en dat dit er toe moge bijdragen, dat er verbetering komt. Wij hopen het ook. Wa( de veilinqklok wijst

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2