Ikmaaider langs de straat N.HOLLANDSE PERS 1945 Vorst niet verontrustend voor land-en tuinbouw C Twaalf ministers traden uit Tsjecho-Slowaaks kabinet Grond zal niet diep invriezen Zondag geen voetbal Marken is reeds geïsoleerd 3 4e Jaargang No. 1168 Zaterdag 21 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracht. Tel. 3067 Na het bekend worden van de ontdekking van een tegen de staat ge richte samenzwering zijn twaalf van de zes en twintig leden van het Tsjecho-Slowaakse kabinet afgetreden. Alle Nationale Socialisten, de Ka tholieken en de Slowaakse Democraten hebben hun ontslag aangeboden. De communistische party heeft een oproep gericht tot het volk om de premier Gottwald te blijven steunen. De president, Benesj, zal, naar men aanneemt ,de tegenwoordige regering verzoeken nog aan te biyven tot de volgende verkiezingen, die in 't voorjaar moeten worden gehouden. dat het niet mogelijk is met een rege ring samen te werken, die haar eigen besluiten niet respecteert. Maar sa menwerking tussen alle partijen van de regeringscoalitie blijft zij noodza kelijk achten. „Mobilisatie der volkskrachten" In een communiqué van het bestuur der Communistische Partij wordt echter het aftreden der ministers rechtstreeks met de spionnage-affaire in verband gebracht. Het ontslag wordt bestempeld als een poging tot omverwerping van de volksdemocratie en het communiqué zegt, dat er „maatregelen zijn geno men om de krachten van het werken de volk tot steun van de regering Gottwald te mobiliseren". Complot van Londen uit geleid Vaclav Nosek, communistische mi nister van binnenlandse zaken en ge neraal Ludvik Svoboda partyloos mi nister van defensie hebben bekend gemaakt, dat een gewapende samen zwering in Tsjecho-Slowakye een maand geleden ontdekt is. Het socialistische blad „Svobodne dlovo" had gemeld, dat „staatsvijan- dige elementen" functies in de rege ring bekleedden. Een onderzoek dat ingesteld werd wees uit, dat de sa menzwering van Londen uit voorbe reid was door aanhangers van gene raal Lew Pachala, die in 1945 gede gradeerd werd omdat hy zich zich ty- dens de oorlog verzet bad tegen de Tsjecho-Slowaakse regering in Enge land, aldus de verklaring. Leider „in verbinding met Anders" De leider in Tsjecho-Slowakije van dit complot zou een zekere Raihl zijn. Hij stond volgens radio-Praag in ver binding met de vroegere Poolse gene raal Anders en verzamelde militaire gegevens voor „zekere vreemde mo gendheden" Eén lid van het complot is reeds berecht en enige anderen aan het gerecht overgeleverd. Tot nu toe was strikte geheimhouding betracht, daar „de veiligheid van enkele hoog geplaatste Tsecho-Slowaken op het spel stond". De argumenten voor het aftreden In een brief waarin zes afgetre den ministers hun besluit aan Benesj kenbaar maakten, wordt gezegd dat sommige functionnarissen, vooral bij de politie, de wet en de regeringsbe sluiten niet in acht nemen. De Kath. Volkspartij is van mening Forse taal van Lord Tedder Lord Tedder, chef van de staf van de Britse luchtmacht zeide in een oproep voor meer vrijwilligers voor het Britse leger: dat „indien de leeuw tekenen van zwakte scheen te ver tonen, de jakhalzen weldra om hem heen zouden huilen". De gebeurtenis sen van de laatste tyd bewezen dit wel, zei Tedder, maar „de Jakhalzen vergissen zich echter als zü denken dat onze kracht afneemt. Ik ben er van overtuigd, dat Groot-Brittannië de grootste factor voor de wereld vrede kan zyn. Vrede zonder macht is echter een wensdroom". AD REM 't Verwonderd ons dagelijks dat hij nog niet getrouwd is, onze vriend. Hij is immer zeer complimenteus tegen over leden van het vrouwe lijk geslacht en zeer ontvan kelijk voor deszelfs schoon. Z'n beroep brengt mee, dat hy heel veel met dames om gaat en het is veelal by die gelegenheden, dat hy van zyn bewondering voor aardige gezichtjes e.d. laat blijken. Onlangs bleek hy aan het verkeerde adres te zyn. Dat gebeurt wel eens een enkele keer „Gut mevrouw", sprak hy en overlopend van vriende lijkheid: „Wat heeft U toch mooie benen!" „Ja", antwoordde de da me, mogelyk nog vriende lijker: „Zal ik jou daar sens een schop mee geven ..7" Communisten brengen massa ontslag in verband met spionnage affaire Royaal Bloemendaal Vier en tachtig inwoners van Bloe mendaal hebben zich bereid verklaard ieder duizend gulden heer te tellen voor de bouw van een openluchtthe ater. Dat is 84 pCt. van het bedrag dat nodig is. Het gulle Bloemendaal stapt over de rest ongetwijfeld ook wel heen. Want, wie het breed heeft, Iaat het breed hangen. Vitamine P tegen bloeddruk Dr. Boris Sokoloff, hoofd van het universitiar insti tuut van Zuid-Florida voor het citroenonderzoek, heeft medegedeeld, dat vitamine „P", bereid uit sap en schil van de citroen, de sleutel was tot verlichting van de bezwaren veroorzaakt door te hoge bloeddruk. Tien jaar geleden werd „P" ontdekt, naar dr. Sokoloff, die vroeger hoogleraar in de experimentele geneeskunde aan de universiteit van Pe- trograd was heeft nu een goedkope methode voor de bereiding gevonden. De plotselinge koude heeft vele tuin ders en boeren de schrik om het hart doen slaan. $n hen hier en daar reeds kleine stroppen bezorgd. Tuinders, die vroege groenten kweken, zien de ze late intocht van Koning Thialf met lede ogen. De jonge bloemkoolplanten ontwikkelden zich reeds aardig en beloofden een vroege oogst. Naarstig werden maatregelen getroffen om een vrij klein aantal planten, dat reeds buiten was uitgezet, te beschermen. Hiertoe bezigt men, naast de oudere methoden, ook papieren puntkapjes, waarin een celophane-venstertje zit. Maar de bloembollen lopen gevaar De onverwachte vorstpe riode heeft wel de bollen- kwekers de schrik om het hart doen slaan., want er zijn allerlei kansen op grote schade aan het bloembollen gewas, dat luist begonnen is aan zyn „eerste leven". De hyacinten zullen er naar alle waarschijnlykheid wel goed afkomen, daar de kweker, die zyn zaakjes in orde heeft, gezorgd heefi dat zy nog niet boven de grond zijn. Maar de tulpen lopen groot gevaar, want die zijn al een eind boven de grond Pas nadat de dooi is in getreden, zal de schade kun nen worden vastgesteld. DOOR KOUDE BEVANGEN? De heer Kraan, Ned. Her/ evange list te Ter Apel, keerde na het bijwo nen van een vergadering van het co mité voor Rijkseenheid te Groningen niet op de verwachte tyd terug. Men ging zoeken en vond hem in bewuste loze toestand aan de kant van een ka naal. Vier uur lang moet hy aan de felle koude zyn blootgesteld. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis overgebracht en overleed kort daarop.. Misdaad wordt niet uitgesloten ge acht. VRIJ OP NATIONALE FEESTDAG Op 5 Mei a.s. zal by de gemeente lijke instellingen dienst worden ge daan als op Zaterdag. De openbare scholen zullen de ge hele dag vryaf hebben. GEÏMPORTEERD VLEES OP DE BON Deze week zal byna overal in het land in de slagerswinkels geïmporteerd lamsvlees worden verkocht. Er is n.L zeer weinig slachtvee op de Binnen landse markt en daarom was men ge noodzaakt het in de koelhuizen op geslagen geïmporteerde vlees te dis tribueren. Men kan deze jonge planten niet ge heel van het licht afsluiten. Het jon ge goed in de koude bakken, sla en radys by voorbeeld, zal ondanks be schermingsmaatregelen, mischien iets van de vorst te ïyden hebben. Het staat te bezien of de veldgewassen schade zullen oplopen. Bij langdurige strenge vorst zullen de wintertarwe en rogge zeker lUden, indien en dik pak sneeuw dan tenminste geen uitkomst zal brengen. Over het alge meen zyn de akkers niet al te nat, zodat het gevaar voor diep invriezen van de grond bij een korte vorst periode niet bijzonder groot is. Al te optimistische bollenkwekers verwij derden de deklagen van hun velden reeds. Op sommige velden vindt men zelfs knopvorming. Men is doorgasns druk doende de dekjagen weer op te brengen, maar het is vrijwel zeker, dat in deze bedrijfstak bij de nar cissen reeds enige schade werd gele den. Alleen indien de vorst lang en streng mocht doorzetten zal men in land en tuinbouw met behoorlijke stroppen rekening moeten houden. Vandaag de ergste kou voorbij Reuters correspondent meldt uit Berlijn, dat men daar verwacht, dat Zaterdag de ergste kou voorby zal zyn. De koude lucht, die van de Oeral naar West-Europa stroomt, bracht gisteren te Berlijn 14 graden vorst, doch het weerbericht voorspelde dat het er vandaag iets warmer zou zijn. Elders in Duitsland, vooral in Ham burg, wordt sneeuw gemeld, in som mige sectoren zelfs 15 c.m. hoog. Te Guckborn in Sleeswijk-Holstein vroor het 25 graden. Moskou meldde 17 graden vorst en de koudste stad in Frankrijk was Ma- con (Bourgondië), waar 10 graden vorst werd geregistreerd. OM DE ZONDAGSRUST De Nederlandse Christenvrouwenbond en andere vrouwen-organisaties op Christelijke grondslag voelen zich ge drongen haar medewerking te ont houden aan de tentoonstelling „De Ne derlandse vrouw 1898—1948" ter gele genheid van het as. 50-jarig rege ringsjubileum van H. M. de Koningin. De reden hiervan is, dat men ge meend heeft de tentoonstelling die in Den Haag wordt gehouden ook op Zondagen geopend te houden. C.T.O.-CONTACT MET MOSKOU James Carey, de penningmeester van het Amerikaanse vakverbond CIO, gaat naar Moskou om besprekingen te voeren met de voorzitter van het Sovjet-Russische vakverbond, Koez- netsof, om de beginselen van het We- reldverbond van Vakverenigingen op nieuw te bekrachtigen. Na een debat over de internationa le veiligheid, dat een week duurde, heeft het Griekse parlement, met 190 stemmen voor en 90 tegen, een motie van vertrouwen in het kabinet van Themistocles Sofoelis aangenomen. Ijsbaan Heiloo open! VOOR KINDEREN ZAL DE IJSBAAN HEILOO HEDENMIDDAG GEOPEND WORDEN. JONGENS, PAK DE SCHAATSEN „Dodentransport"- affaire binnenkori voor Krijgsraad Op vragen van het Tweede Kamerlid De Groot heeft de minister van Over zeese Gebiedsdelen omtrent het zgn. „dodentransport" van Bondowoso o.m. gezegd: Het transport bestond in to taal uit 100 personen, waarvan 18 mi litaire gevangenen en 82 burgerarres- tantèn, aangehouden op grond van verstoring van rust en orde of sa menspanning daartoe Gearresteerd is de comamndant van het transport. Het is nog niet bekend tegen welke personen een vervolging zal worden ingesteld. Het voorlopig onderzoek is evenwel gesloten en de verwyzing van de zaak naar de krijgs raad is binnenkort te verwachten. Aan de regeringscommissaris voor bestuursaangelegenheden van Oost- Java is opgedragen spoedig het nodi ge te verrichten voor de uitkering van een passende schadeloosstelling aan de nabestaanden. SPELEN MF.T LUCIFERS HAD DOOD TENGEVOLGE Het vierjarig dochtertje van de fa milie van Gogh te Zaandam, Mia, d2t gistermorgen in haar ouderlyk huls met een vriendinnetje met luci fers speelde en hier door zware brand wonden opliep, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. AMERIKAANSE VOEDSELPAKKET TEN NAAR DE GROOTE STEDEN. Op Initiatief van het Rode Kruis heeft de C.AR.E. 200 Amerikaanse voedselpakketten ter beschikking ge steld van door de Rotterdamse art sen aangewezen patiënten. Ook Den Haag en Amsterdam zullen een zelfde aantal toegewezen krijgen. De Inhoud van de pakketten vertoont enige va riatie, maar de meeste bevatten 7 pond bloem, 2 pond suiker, 2 pond volte melkpoeder, 2 pond chocolade- .tebWiten, 1 pond koffie, 3" pond ver- Söhlflende vleeswaren, 2 pond ge droogde vruchten, 8 Amerikaanse ounces eipoeder en een pakje gist. GEVANGENBEWAARDER VAN Dr. HFNRï POLAK KREEG 15 JAAR. De Wassenaarse arts Hers, de man. die van Februari tot Augustus 1942 het Joodse Eerste Kamerlid dr. Henri Polak in een door hem geleid rust huis op verzoek van de S.D. gevan gen hield en dr. Polak een slechte behandeling gaf, zal 15 Jaar gevan genisstraf moeten opknappen. Hers keurde massa's Nederlanders goed voor tewerkstelling in Duitsland en was in dienst getreden by de S.S. De eis luidde destijds 20 jaar. Ernstig ongeval in de Wieringermeer Donderdag geraakte de 23-jarige ar. beider P. Maas uit Hippolytushoef tij dens het schoonmaken van een dors machine in de Wieringermeer met zijn rechterbeen tussen een ronsel van de machine. Iu het ziekenhuis te Den Helder moest het zwaar verminkte been on der do knie worden geamputeerd. Journalisten zullen over Aneta-verslag oordelen De directie van Aneta deelde mede, dat zij van het bestuur der Neder landse Federatie van Journalisten een voorstel ontving om inzake het Ane ta-verslag van de persconferentie te Lake Success een onderzoek te doen instellen door een onpartijdige com missie, bestaande uit twee vooraan staande journalisten benevens een Indië-kenner als voorzitter. De Ne derlandse regering heeft haar mede werking hiertoe reeds toegezegd. Ane ta gaat hiermede gaarne accoord en zal haar medewerking verlenen door de schrijver van het betwiste verslag naar Nederland te zenden om daar door de commissie te worden gehoord. Aneta zal tevens al de in zijn bezit zynde gegevens overleggen. ONTPLOFFING IN CAÏRO In Caïro is een granaat ontploft in het hoofdkwartier van de Mohamme daanse Broederschap, waar juist feest werd gevierd ter ere van de vrywil- ligers, die vertrokken naar Palestina. Men vreest dat er veel slachtoffers zullen zijn. weerbericht Enkele overdryvende wolkenvelden. Byna overal droog weer. Iets afne mende, maar tydelijk nog krachtige Oostelyke wind. Strenge tot matige vorst Massa-moordenaar kwam voor Van mishandelingen wist hij niets af Een van de ergste massamoorden, in de bezettingsjaren in ons land ge pleegd, kwam gisteren tijdens de zit ting van het Byzonder Gerechtshof te Zwolle ter sprake. Op 5 April 1945 bevonden zich in een barak op het landgoed Oxenhof in de omgeving van Deventer nog 10 Nederlanders gevan gen. De S.D. bewaking bestond toen uit drie Duitsers en twee Nederlan ders onder wie J. Morreau uit Am sterdam, degene, die nu terecht stond. De gevangenen moesten een kuil graven, zogenaamd om er auto-ban den in te verbergen. Maar het werd een zelf gedolven graf. Er hangt nog een mysterie over de ze massamoord. De meeste opgegraven lichamen ver toonden geen kogelgaten, maar wel vreselijke verminkingen zoals afge sneden oren en ingeslagen neuzen. Morreau en de getuige Wapstra, de andere Nederlandse SD.-er, hielden bij hoog en laag vol dat zij van mis handelingen niets afwisten. Tegen Morreau werd de milde straf van 8 jaar met aftrek geëist. Suzanna Arts 15 jaar De 32-jarige voormalig „Aufsehe- rin" van het concentratiekamp Vught, Susanna Arts uit Amsterdam, is tenslotte veroordeeld tot een gevan- genissraf voor de tijd van 15 jaar met aftrek van voorarrest. Ruim een jaar geleden eiste men in eerste behandeling levenslange ge vangenisstraf tegen deze veroordeelde die naar bekend in 1944 betrokken is geweest by het z.g. bunker-drama, waarbij een 80-tal vrouwelijke gevan genen in een slechts enkele kubieke meters grote cel werd geperst De ongelukkigen werden vervolgens 24 uur lang aan hun lot overgelaten en velen overleefden de nachfhfef. „MIJDRECHT" BRENGT 9500 TON TRAAN Tot en met Zaterdag 14 Febr. had de „Willem Barendsz" geproduceerd 50.480 barrels (8.413 tons) traan en 6.309 barrels (1.051 tons) sperolie. De transporttanker „Mydrecht" heeft op 16 Febr. j.1. de „Willem Barendsz" verlaten en is thans op de thuisreis met een lading van ca. 9.500 ton traan en sperolie. De tanker kan in de tweede helft van de maand Maart ïn Nederland worden verwacht. EEN DODE IN IXDONESIë. De verliesiyst van deze week meldt één gesneuvelde van de Landmacht- De Marine en het K.N.IX. leden geen verliezen. Hilversum was in de war (Eigen bericht) Vanmorgen na de nieuws berichten van 7 uur keken alle luisteraars elkaar stom verwonderd aan, want de ochtendgymnastiek, die altijd op 1 zit, zat nu op Hil versum II, terwijl de gram. platen der VARA op de lyn van de KRO zaten. Na 5 minuten merkte men de vergissing. Zouden ook Mosk u en Washington niet zoiets kun nen doen? Misschien voer de wereldvrede er wél bij. De Kon. Ned. Voetbal Bond deelt mede, dat alle, voor Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari vastgestelde wed. stryden in verband met de terrein- gesteldheid zijn afgelast. De program ma's worden verschoven naar Zater dag 28 en Zondag 29 Februari a.s. Ook de wedstrijden van de afdeling Noordholland zyn afgelast. Het luttele aantal dagen lichte vorst speelt de bewoners van het eiland Marken reeds danig parten. De Gouw zee ligt reeds vol dryfijs, terwyl het Monnikendammer gat al geheel dicht zit De met verlof komende militai ren zullen hun familie op Marken niet kunnen bereiken, daar alleen boten met zeer sterke motoren er in zou den slagen door het drijfys, dat hier en daar reeds vast begint te vriezen, heen te breken. De „Karei Doorman wordt geruild Twee jaar geleden kreeg de Ned. marine, zoals bekend, het Britse es- corte-vliegdekscjiip Z.M. „Nairana"in bruikleen. Onder Ned. vlag vaart dit schip als H.M. „Karei Doorman". De „Nairana-Doorman" gaat einde Maart van dit jaar naar de Britse marine terug. Half Mei hoopt de Ned. marine het snellere lichte vliegdek- schip „Venerable" over te nemen. Dit schip, dat thans op een Britse werf in reparatie is, zal eveneens de naam Karei Doorman" voeren. Het wordt Nederlands eigendom. NATIONALE SCHAATSWEDSTRIJ DEN TE AALSMEER Naar wij vernemen worden Zondag te Aalsmeer nationale Langebaanwed- strijden gehouden over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Tussen Den Haag en Buenos Aires ligt Lake-Success Buenos Aires en Den Haag liggen vér van elkander. Even ver liggen de belangen van sommige staten uiteen, waar het het Zuidpoolgebied betreft. De Zuidpoolkwestie tussen Argen tinië en Engeland is niet van vandaag of gisteren. Zy is reeds honderd en veertien jaren oud, om precies te zijn. En zij zal naar alle waarschynlyk- heid tenminste nog wel één jaartje ouder worden. Meestal werd de controverse slechts door nota-wisselingen van tyd tot tyd opgerakeld. De voorlaatste uitwisse ling van desideratie dateert van 1 Maart van het vorig jaar maar toen was de affaire reeds in een geheel nieuw stadium getreden. De strate gische belangen werden op de achter grond gedrongen toen, in November 1946, bekend werd dat b®* Zuidpool gebied uranium zou bevatten. En ura nium is een begeerlijk mineraal in deze atoombommentijd. Veel begeer lijker dan de steenkool, waarvan in 1938 en '39 na Noorse en Duitse expe dities aangenomen werd dat ér te vin den zou zyn in de sneeuwvrije ber gen van het binnenland. De belangstelling werd Intens en van verschillende kanten werd nog eens in het licht gesteld, hoe de ver deling van deze onherbergzame stre ken min of meer weer bepaald was. Er waren een Noorse, een Australi sche en een Britse sector, terwyl een vierde sector, tussen 80 en 150 graden Westerlengte, nog open lag. Maar de grenzen tussen deze sectoren waren vaag. Noorwegen deed In Januari 1938 alle andere staten officiëel medede ling van de Noorse souvereiniteit over de z.g. Rouvet-sector. Duitsland wei gerde deze te erkennen, Italië, Japan en Chili gaven helemaal geen ant woord en de Ver. Staten en de Sov jet-Unie behielden de rechten van hun burgers in dat gebied voor. Engeland erkende de Noorse souvereiniteit wel en o.m. ook Australië en Nieuw-Zee- land. In 1946 besefte men dus pas met een schok, welke belangen er in dit ver ward en vaag-begrensde gebied lagen. Is het voor de Ver. Staten, waar velen van uranium dromen, onaange naam geweest tot de ontdekking te komen dat men verzuimd had acte de présence te geven? Indien dat zo Jg Buitenlands Overzicht dan verklaart het de „strikt neutrale houding" van Washington. Want Chili en Argentinië aan de éne kant, Enge land aan de andere kant trekkend aan het Zuidpool-touwtje brengt beide par tijen uiteindelijk van hun plaats. Ergens tussen Buenos Aires en Den Haag ligt Lake Success waar géén van beide partyen wil zijn. Maar waar, zonder hun aangezicht te schenden, ook anderen een woordje mee kunnen spreken in de algehele regeling van het prob!e;~. Het wachten is niet op de ontmoe ting van Britse en Argentynse oor logsbodems, maar op de Veiligheids raad. A. H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1