flkmaafifer N.HOLLANDSE PERS 1945 Explosie teistert Joodse zakenwijk in Jeruzalem Minister Mansholt terug Engeland heeft Palestijnse genoeg van het vraagstuk Rijwielfabriek ie Weesp in ijspaleis herschapen De ontvangst van Koning Winter bracht grote moeilijkheden 4e Jaargang No 1169 Maandag 23 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. iVnd. boofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudegracht. Tel. 3967 Anti-Britse demonstraties De grootste explosie in Palestina sinds het opblazen van het Koning David Hotel in Juli 1946 heeft Zondagochtend het Joodse zaken- en wooncentrum om de Ben Jehndast raat te Jeruzalem in een branden de ruïne veranderd. Het laat zich aa nzien, dat tientallen personen om het leven zijn gekomen en dat honderdden zijn gewond. De explosie deed de stad schudden en meer dan een mijl in de om trek braken ruiten. Verschillende gebouwen stortten in en versperden de straten en in andere gebouwen braken branden uit. Vele Joden strompelden in nachtkleding naar buiten, enig huisraad meenemende. Velen hadden bloedspatten op hun kleren. Een ooggetuige verklaarde, dat er onmiddellijk na de explosie paniek uitbrak. Overal zag men lijken liggen en de mensen, die barrevoets In nachtkleding naar buiten liepen wondden hun voeten aan bet glas, dat op de straten verspreid lag. Velen werden door de kracht van de ontplofing uit hun bed ge worpen en een massieve rookkolom steeg meer dan honderd meter in de lucht. DE OORZAAK NOG ONBEKEND Ofschoon men niet weet, hoe de ontploffing is veroorzaakt, doen ge ruchten de ronde,, dat men 's nachts drie vrachtwagens in de Ben Jehuda straat had geparkeerd. Een van de vrachtwagens zou zijn weggereden waarna de twee anderen zouden zijn geëxplodeerd. Men heeft inderdaad de overblijfselen van een vrachtauto in een grote krater in het midden van de straat gevonden. Andere geruchten, dat zich geüni formeerde mannen in de vrachtwagens hebben bevonden, heeft onder de bij na hysterische menigte tot anti-Brit se demonstraties geleid. Britse politie en soldaten, die als reddingsploegen te hulp waren gesneld, moesten wor- teruggetrokken, toen de demon- st-eties toenamen en joden met re volvers, geweren en handgranaten d - de straat liepen en schreeuwden, ê- de Engelsen aan de ontploffing se' -ildig waren. B:j de anti-Britse demonstraties na dc explosie werden drie Britse mili tairen door Joden gedood en een Brit- Se pater gewond. Bij de ontploffing kwamen vijf Britse soldaten om het leven en werden er zes gewond. Een correspondent van de „Exchan ge Telegraph", is op ongeveer 21 km. van Jeruzalem doodgeschoten. De Palestijnse regering heeft ten aanzien van de explosie verklaard, in verband met de beschuldiging, dat de personen, die betrokken waren bij het bedrijven van deze gewelddaad, politie- of militair uniform droegen, dat het ongeloofwaardig wordt ge acht. dat deze daad door leden van de veiligheid^krachten kan zijn ge pleegd. VREES VOOR NIEUWE EXPLOSIES Uit vrees voor nieuwe explosies trekken grite groepen "oden uit hun vernielde of beschadigde huizen, met medeneming van bezittingen. De ont ruiming strekt zich uit over een goot gebied rond de Ben Jehudastraat.. Een Britse soldaat is in de buurt van de plaats der explosie door Jo- A.N.W.B. waarschuwt Glad! Met ingang van Maandag zal men langs de wegen, die door de wegen wacht gepatrouilleerd worden, op de plaatsen, waar dit nodig is, een hel rode A.N.W.B.-waarschuwingswimpel kunnen zien wapperen met het op schrift „glad". Op de weggedeelten, waar plotse ling gladheid optreedt door ijzel, sneeuw, regen of andere oorzaken, worden de wimpels ter waarschuwing van het verkeer aan paaltjes en bo men bevestigd. De Wadden in winterboeien VLIEGDIENST OP AMELAND Indien de weersgesteldheid het toe laat, zal met ingang van heden ge poogd worden het isolement van Ame land te verbreken. Van het vliegveld Leeuwarden zullen omstreeks 11 uur .V m een „Dominie" en een „Auster" Opstijgen. Het eerste toestel kan 6 k 7 passagiers vervoeren, het laatste Slechts één. SCHIP VASTGEVROREN De Bruinnisse 30 bleef in het Ijs Backen. Een expeditie van de Red- ding-naatschappij heeft de uit 3 kop pen bestaande bemanning van het vaariuig afgehaald. den doodgeschoten, aldus melden Jood se bronnen. Ook op twee andere Brit se soldaten werd geschoten en men gelooft, dat zij beide gedood zijn. TOENEMENDE SPANNING De spanning tussen de Britse sol daten en politie enerzijds en de Jo den anderzijds is tengevolge van deze aanvallen groter geworden. Volgens Joodse bron malden de laat ste berichten, dat er 42 personen zijn om-ekomen en meer dan 120 personen gewond zijn, van wie vele ernstig. Door het Arabische hoge comité te Jeruzalem is nog geen commentaar op de ontplofing uitgegeven. Het Joodse bureau en de Joodse nationale raad hebben een gezamen lijke verklaring uitgegven, waarin de Joodse gemeenschap wordt verzocht de zaak niet gecompliceerder te ma ken door het recht in eigen hand te nemen. Joodse instanties hebben de zaak in onderzoek en s*aar. in ver binding met de autoriteiten en Jood se vertegenwoordigers in het buiten land. LANDMIJNEN GELEGD Naar men meent te weten zouden landmijnen gelegd zijn rondom de Joodse wijk van Jeruzalem, die langs electrische weg tot ontploffing zouden worden gebracht, indien Britse mili tairen de wijk binnenkomen. De toe stand schijnt zo gespannen te zijn, dat een enkel incident tot een bloedige veldslag aanleiding zou kunnen zijn. Op strategische punten in Jeruzalem staan pantserwagens gereed om in actie te komen, evenals extra man schappen van politie en leger. De besprekingen der F.A.O. hadden een gunstig verloop De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is Zaterdag per KLM- toestel uit Rome op Schiphol gearri veerd. De minister, die als voorzitter der Nederlandse delegatie aan de vijf daagse besprekingen der FAO (Food and Agriculture Oragnization) te Ro me heeft deelgenomen, verklaarde bij zijn aankomst, dat de besprekingen, waarbij voornamelijk organisatorische kwesties aan de orde waren, een gun stig verloop hebben gehad. Protest door Britse en Amerikaanse diplomaten Britse en Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigers hebben van middag een Concertgebouw te Wenen verlaten als protest tegen wat zij noemden beledigende opmerkingen door de Sowjet-commandant Koerasof Deze sprak in tegenwoordigheid van de Oostenrijkse kanselier, Figl, en vertegenwoordigers van de meeste in de stad gevestigde legaties over „im perialistische mogendheden", die Hit- Ier hadden gesteund en nu millioenen dollars aan de voorbereidingen van'n nieuwe oorlog besteedden. Hij noem de Engeland of Amerika niet met na me. In het Concertgebouw hield de Oostenrijks-Russische culturele en economische vereniging een bijeen komst ter viering van de dag van het Rode Leger. Zo gauw de commissie der V.N. in Palestina komt, zal het met de zelf beheersing der Arabieren zijn gedaan, aldos verklaarde de Britse minister van Koloniën, Arthur Creech Jones, tijdens een radio-debat van een der universiteiten van Chicago over de verdeling van Palestina. Crecch Jones zcide, dat de Britten zich reeds veel opofferingen voor Palestina getroost hadden en dat thans de beurt aan de andere landen was gekomen. „Wij willen het plan van de VN. op alle wijzen steunen, behalve door het ten uitvoer leggen", zo zeide hij. Indien echter het Pales tijnse bestuur in zijn hulp aan de commissie wordt belemmerd, moet dit worden geweten aan de onge regelde toestanden, waarin 't zijn functie moet uitoefenen. „Laat niemand zich ontveinzen, dat de toestand zeer ernstig is. De Britse troepen, die volstrekt on partijdig optreden, hebben tot dus ver een openlijke burgeroorlog we ten te voorkomen, doch aan beide zijden heeft men zijn toevlucht ge- nomen tot geweld. Het bestuur en de normale diensten kunnen slechts met de grootste moeite worden gehandhaafd". Brandstichting op de Veluwe Zaterdagavond heeft op de Hoog- Buurlose heide bij Apeldoorn een brand gewoed, die een oppervlakte van 75 H.A. heide met vliegdennen verwoestte. Wijl op de weg van Nieuw Milligen naar Kootwijk vrijwel ter zelfder tijd brand ontstond ver moedt men, dat in beide gevallen van moedwillige brandstichting sprake is. De Apeldoornse politie heeft de zaak in onderzoek. De laatste brand bleef tot 5 HJL beperkt. Behalve de Apeldoofnse brandweer hebben de bosbrandweer- corpsen uit de omgeving een groot aandeel gehad in het blussingswerk. Caféhouders nodeloos ongerust In enkele bladen voorkomende be richten over vermindering van de rantsoeneringspercentage van jenever en een grote prijsverhoging van gedis tilleerd, hebben belanghebbenden, met name in het hotel-, café- en res taurantwezen, verontrust. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt me de, dat het niet in het voornemen ligt, het rantsoeneringspercentage en /of de prijs van gedistilleerd te wij zigen. De dieren en de koude Het hoofdbestuur van de Nederland se Vereniging voor Dierenbescher ming vestigt er de aandacht op, dat bij de thans heersende strenge koude het vee in de weide bijgevoederd dient te worden en des nachts ln de stallen moet worden ondergebracht. Ook de waakhonden moeten binnen worden gehouden. Bij gladde wegen moeten de paar den op scherp worden gezet en bij stilstaan afgedekt worden. Men voedere de vogels zoveel mo gelijk en late bijten in het ijs hak ken. Het hakken dezer bijten late men met het oog op levensgevaar, niet door kinderen doen. VEERDIENST ENKHUIZEN STAVOREN GESTAAKT Met ingang van Zondag 22 Februari werd de veerdienst Enkhuizen-Stavoren wegens ijsgang gestaakt. In de Zaterdagnacht, omstreeks half twee, is, door nog onbekende oor zaak, brand uitgebroken in de „Mag- necl'-rijwielfabriek te Weesp. Het vuur, aangewakkerd door de felle Noord-Ooster greep snel om zich heen en de brandweer uit Weesp, ver sterkt met die uit Weesperkarspel, de fabrieksbrand weer van Van Houten en een babyspuit uit het internerings kamp te Weesp, slaagde er niet in 't vuur meester te worden. De brandwe ren uit Hilversum en Huizen werden gealarmeerd, maar toen deze arriveer den, was een groot gedeelte van het fabriekscomplex reeds tot de grond toe afgebrand. De schade is zeer aan zienlijk, vooral veel rijwielonderdelen werden een prooi der vlammen. Het bevroren bluswater heeft de uitge brande gebouwen in een ijspaleis her schapen. BELGISCHE MIJNWERKERS KRIJGEN LOONSVERHOGING De Belgische regering heeft na overleg met de betrokken diensten be sloten de Belgische mijnwerkers een loonsverhoging toe te kennen van acht francs voor de bovengrondse arbeiders en negen francs voor de ondergrondse arbeiders per dag. Dere verhoging zal worden toegekend met terugwerkende kraebt te rekenen vanaf 1 Januari *48. Bovendien zal de mijnwerker een zgn. gekend, Turkse nota aan Bulgarije Turkije vraagt om bestraffing van do Bulgaarse grenswachten, die 9 Fe bruari 2 Turkse Spitfires aan de grens neergeschoten zouden hebben, ln een nota, die door de Turkse gezant te Sofia aan de Bulgaarse minister van buitenlandse zaken is overhandigd. In de nota, die in „krachtige doch beleefde bewoordingen" vervat is, wordt verzocht om vrijlating en terug keer naar Turkije van de gewonde pi- ifcxlt,' die te Sofia is geïnterneerd, en om schadevergoeding voor het gezin van de piloot, die met het tweede vliegtuig omkwam. Een bevredigende oplossing Vrijwel gelijktijdig maakt het Bul gaarse nieuwsbureau bekend, dat de Bulgaarse autoriteiten hebben beslo ten de overlevende Turkse piloot naar Turkije terug te laten keren en ook het stoffelijk overschot van de omge komen piloot uit te leveren. Volgens deze verklaring beschouwd de Bulgaarse autoriteiten het incident als afgesloten. „Een onderzoek naar het Incident heeft uitgewezen, dat de machines door benzinetekort en niet door de Bulgaarse batterijen tot da len gedwongen werden", aldus de ver klaring. in scheervlucht Twintig Grieken, onder wie een vrouw, die door een militaire recht bank ter dood waren veroordeeld wegens ov'ertreden van de wet op, de openbare orde, zijn buiten Athene door de kogel terechtgesteld. 2000 man personeel van de Berlijnse ge- meenter'einiging hebben besloten 1 Maart in staking te gaan, omdat zij ontevreden zijn over de lonen Een weerbericht TOENEMENDE KANS OP SNEEUW Verder toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, voornamelijk in 't zuiden van het land. Aanvankelijk krachtige wind uit oostelijke richtingen, later in het zui den van het land afnemend. Matige vorst. Ongeveer 3000 rijders op ijsbaan Heiloo Verrassend snel is de winter met de snerpende Oostenwind in ons land ge komen. Zo verrassend verrassend voor welhaast ledereen, dat vele maatrege len niet tijdig konden worden geno men. Pas in de laatste dagen van de af gelopen week begon het fr naar uit te zien, dat Koning Winter de sport- zondag voor zich op zou eisen en toen was men op vele plaatsen niet meer bij machte hem een goede ontvangst te bieden De ijsbaan te Bergen stond vrijwel geheel droog en hoewel de electrice pomp in werking zou worden gesteld, kon er gisteren toch nog niet werden gereden. Ook in Schoorl en in Sint Paueras zouden de besturen der ijsbanen met dezelfde moeilijkheden zitten. Echter, in Heiloo, Castricum en War- menhuizen bij-voorbeeld vond de win ter zijn „bed" opgemaakt en nadat ook hier enige technische moeilijkhe den waren overwonnen, konden de banen Zaterdag reeds voor de kinde ren en Zondag voor alle schaatsenlief- hebbers worden opengesteld. Duizenden hunner hebben gisteren de koude, harde wind getrotseerd en de schaatsen ondergebonden niet al leen op de ijsbanen, maar ook op de polderslootjes en vaarten. Tegen het maker, van lange tochten kan echter niet genoeg worden ge waarschuwd, want het ijs is op vele plaatsen door de aanhoudende wind zeer onbetrouwbaar en vertoont hier en daar zeer grote wakken! De baan zeer zwaar belast Het was nog vroeg in de Zondag middag, toen zich voor het loket van de ijsbaan HeilooAlkmaar reeds tien tallen schaatsenrijders en schaatsen- rijdsters verdrongen. Hun aantal groei de met de minuut en toen wij om on geveer half vier in de bestuurskamer met de voorzitter van ds ijsbaan, de heer W. v. d. Vall spraken, schatte deze het aantal bezoekers op 3.000. Dit getal zal werkelijk niet overdre ven zijn. Op de grote vlakte zwierde gleed en krabbelde een bonte menig te en het was wel enigszins te be grijpen, dat de heer van de Vall even bedenkelijk keek toen hij zei: „de baan is uitermate zwaar belast De jeugd, die Zaterdagmiddag van het ijs heeft geprofiteerd, was ook gis teren weer in grote getale komen op dagen en zo hier en daar zocht een kleine, pas beginnende rijder met moeite zijn weg in de drukte. Zondag was de baan nog niet inge deeld (ook hier weer de verrassing van de winter), doch als het blijft vriezen, hoopt het bestuur, evenals voorgaande jaren te beschikken over een kunstrijbaan. Ook ligt het in de bedoeling ijs en weder dienende de verlichting in orde te brengen, zodat het sluitings uur kan worden versteld. De wind De wind heeft de kwaliteit van het ijs op sommige plaatsen geen goed gedaan en zo heeft men op de ijsbaan HeilooAlkmaar twee windgaten moe ten afzetten. „Dat is wel jammer," meent de heer Van de Vall, „maar och, van de 35.000 m2, die onze baan beslaat, blijft nog Wel „iets" over om te rijden. Dan stapt hij voor ons uit naar bui ten om eens te kijken „of die jon gens daar geen schillen op de baan góöien". Wy zijn maar nauwelijks in de grote consumptietent in het gedrang van de drinkende en etende schaat senrijders, of door de geluidsinstalla tie klink een aankondiging voor een collecte ten behoeve van het trainings fondg der KNSB. Wat is namelijk het geval? Geld-actie voor onze „gestrande" rijders! Onze schaatsenrijders, Jan Lange- dijk en Kees Broekman, die momen teel in Oslo verblijven, na de beëin diging van de aldaar gehouden wed strijden, zouden deelnemen aan de kampioenschappen, die aanstaand» Za terdag en Zondag in Helsinki *- verreden. De financiën van het trainingsfonds zijn echter uitgeput en Langedijk en Broekman worden dus gedwongen nog deze dagen naar Nederland terug- rug te keren. De KNSB schijnt ecL.er jfe-iijk- heid tot deelname aaff**® tvedstrij den te Helsinki aan onze beide rij ders niet te willen ontnemen. „Er is inmiddels een geld-actie op touw gezet", zo vertelde ons Zondag middag Mr. C. P. Eecen de voorzitter van de KNSB, „Het geld van het Olympisch comi té was door het reizen van en naar SL Moritsz opgeraakt. Een geluk is het ec!.'»r. dat er een klein bedrag is overgebleven omdat Langedijk en Broekman op uitnodi ging van de Noren naar Oslo ver trokken. De reis ZuricbAmsterdam kon dus worden uitgesaard. De Noren hebben natuurlijk ook voor de terugreis gezorgd, zodat het ons alleen te doen staan ons alleen te doen is om de retouren OsloHelsinki. Deze vliegtuigbiljetten zullen onge veer f 600 kosten. Buiten het kleine bedrag van het Olympisch comité heeft het trainings fond de medewerking gekregen van Kralingen, de Liec» de plaats van Broekman, van Bergen, van de Lange dijk (de plaats van Jan Langedijk) van Heiloo en var vele andere ijsclubs. Zo zullen we dus trachten de eindjes aan elkaar te knopen. Giften worden gaarne ingewacht op het Bonds bureau, Muntplein 2 te Amsterdam", zo besloot Mr. Eecen het onderhoud, dat wij met hem hadden. SCHIERMONNIKOOG GEÏSOLEERD Wegens tie strenge vorst en het ve le ijs is de rijksveerdienst Ocstma- horn-Schiermonnikoog stilgelegd. Tenminste 70.000 man moet voor één Juli worden opgeroepen, teneinde de Amerikaanse schepen, vliegtuigen en kuststations ter verzekering van de Wereldvrede te bemannen, aldus heeft de Amerikaanse minister van marine, Sulliyan, in een radio-rede verklaard een groot spandoek met t opschrift „Houdt uw handen af van Azië" werd meegevoerd aan het hoofd van een optocht van gedelegeerden bij een Zuid-Oostaziatlsche jeugdconferentie te Calcutta. Op een vergadering werd het „Dollar imperialisme en 't Britse, Franse en Nederlandse imperia lisme" veroordeeld. Midden- en Zd. Californië hebben van de ergste droogte sinds mensenheugenis te lij den. 28 districten zijh noodgebieden verklaard. DE IJSPRET VIERDE ZATERDAG EN ZONDAG HOOGTU

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1