Op zoek naar het kerkje van onze redacteur-buitenland De Jonkheer en de jonkvrouw DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN f r<,dipp^o VUU, 34 Dagen op een reddingsvlot Mysfer>'e der oudheid (II) In ltet gezellige bokje van de ge meentearchivaris van Hoorn slaken we voor de derde maal het verhaal over het kerkje af, vermoedende, dat we het niet eens in r\)a geheel zonden behoeven te vertellen. Ach arme! Het togendeel was het gevat Want de archivaris bleek in tegenstelling met de mensen bty de registratie niets te weten. Ter verklaring diene echter, dat ht) neg maar een paar maanden in Hoorn was. Zijn belangstelling was echter in hoge mate gewekt en we trokken ge zamenlijk op bet kerkje af. Nu deden zich echter ongekende moeilijkheden voor. Want hoewel we naarstiglijk al le steegjes in de omgeving van het kerkje verkend hebben, was alles zorg vuldig afgesloten met schuttingen, die we met de moed der wanhoop beklom men. Er overheen konden we echter niet komen. Dat belette onze niet meer helemaal slanke lijn. Terwijl we ons verdiepten in gis-» singen naar de mogelijke uitgang en ons afvroegen of de bewoners van t kerkje soms een onderaardse uitgang hadden, klonk phrtselmg de stem van de archivaris: „Er is een man in Hoorn, die u misschien kan inlichten. U moet bij de heer Kerkir.eijer zijn, de oude conservator van het West- friese museum. Die weet de geschie denis van elk buis in Hoorn." Welgemoed begaven we ons op weg. De- te meer we echter het huis des he ren Kerkmeijer «aderden, des te voor zichtiger werden de schreden van de archivaris. Ten slotte hield hy de pas helemaal in en vertrouwde me toen, dat de bedoelde heer soms ver bazend ongemakkelijk kon zijn en dat hij het beter vond, dat ik er maar alleen op af stapte. We namen dus af scheid en enkele ogenbliken later stonden we mét bibberende knieën voor de deur. De entree was overweldigend. Reeds de eerste aanblik toonde ons. dat we hier aan het rechte adres waren. Talloze oude schilderijen, een heerlijke oude kast, oud porcelein en wat al niet meer. toonde aan. dat we bjj een oudheidkenner van de eerste rang waren aangeland. De heer Kerkmeijer bekeek ons van het hoofd tot de voeten toen we nu voor de vierde en laatste maal het verhaal van de zeekapitein afdraai den. Het antwoord was verbluffend. „Klets! Allemaal nonsens!" En meteen schoot de heer Kerkmeh'er in een da verende lach. Het ijs was gebroken en broederlijk deelden we de laatste 1 sigaretten terwijl de heer Kerk meijer ons vertelde wat er nu eigen lijk precies van waar was. En al moge het dan niet zo romantisch zijn als we het ons eerSt hadd voorgesteld, het was toch een boeiend verhaal: De waarheid „In het Jaar achtienhonderd werd fn Hoorn geboren de Jonkheer Opper does Alewijnse, die in hét huwelijk trad met jonkvrouwe Snoek van Loo ien uit Enkhuteen. De jonkheer was in Hoorn een per soon van gewicht. Hij vervulde de post van Arrondissementsbetaalmees ter. was een tijd lang Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en verwierf bekendheid door geschrif ten het licht te doen zien over de droogmaking der Zuiderzee en uw laatste kapitein van de Schutterij. Het huwelijk met jonkvrouwe Snoek van Loosen was niet van lange duur Ze overleed spoedig en in het Jaar 1852 trad jonkheer Opperdoes Ale wijnse voor de tweede maal in het huwelijk. Nu komen we tot de geschiedenis van het kerkje. De jonkheer was van Gereformeer de huize. Zijn tweede vrouw, mejuf frouw M. L. C. -Swart. was echter de Katholieke Godsdienst toegedaan Elke Zondag reed de equipage van jonkheer Opperdoes, die steenrijk was uit, om eerst zijn gemalin bij de Ka tholieke kerk af te zetten, waarna de Jonkheer doorging naar de Gerefor meerde. Wat er nu precies gebeurd is, ls niet helemaal duidelijk. Of deze gemeenschappelijke tochten één der partijen begon te vervelen of dat het een eigenaardigheid in het karakter van de jonkheer of zijn vrouw is geweest, het rechte weten we niet, maar omstreeks achtienhon derd vijf en vijftig werd achter het herenhuis aan het Grote Oost 26 een klein Katholiek Kerkje gebouwd voor particulier gebruik, waar vrouwe Op perdoes Alewijnse in haar eentje of wellicht vergezeld van een of meer genodigden de Godsdienstoefening kon bijwonen. We hebben de heer Kerkmeyer enigs zins verbluft aangekeken en stelden ten slotte de vraag of er dan wer kelijk Godsdienstoefeningen in wer den gehouden en of de betrokkene dan ook een particuliere pastoor had. De heer Kerkmeijer moest beken- Geld op de bon IV laan dag kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters Vis t.m. War aan bet plaatselijke Post kantoor, tegen Inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707, terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. De kantoren zijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 uur. Dinsdag 24 Febr. is het de beurt voor hen. wier namen beginnen met de letters W'as t.m. Woe. nen, dat hij dat niet wist- Missclüen voegde hij er met een olijke lach aan toe, dat de pastoor die zij het leukst vond het meest kwam, mis schien was het ook net omgekeerd. Dat vermeldt de historie niet. In ieder geval is het sprookje van de zeekapitein niet waar. Het is wel jammer dat ik w die illusie moet ont nemen. Het geval heeft zich in Hoorn voor gedaan nog geen honderr' jaar geleden. Wedstrijd voor de jeugd Prijzenradiotoestel, fiets, nog een fiets en vele andere prijzen Er zijn kinderen, die niet helemaal vrolijk konden zijn toen eindelijk de bevrijding was gekomen, want 't ge zicht van moeder stond ook dikwijls zo ernstig. ..Na", zei ze soms tegen anderen, „hoe moet ik nu aan met m'n kinderen zo zonder man, ik moet ze voeden, kleden, naar school laten gaan, hoe moet ik dat allemaal be talen zelfs als ik ga werken?" „Och mens", zei iedereen, „maak je toch geen zorgen, wat jouw man voor het vaderland heeft gedaan, dat zal nie- piand ooit vergeten. Zonder mannen als hij, waren wij nog niet vrij ge weest!" En iedereen meende 't, op dat ogen blik. Maar de mensen Vergeten gauw. Gelukkig bestaat er in Nederland 'n organisatie om de mensen er aan te herinneren, dat is de Nationale Mo numenten Commissie Haar voor naamste taak is om gelden bijeen te brengen om de vrouwen en kinde ren te steunen van de mannen die in het verzet tegen de Duitsers gevallen zijn. Jullie denkt natuurlijk dat dat heel gemakkelijk ging. 50 cent. dat zou iedereen toch over hebben voor zo'n prachtig doel. Wel. kinderen, 't is een teleurstel ling geweest. Het offer was heel erg vergeten. Na een paar maanden waren nog slechts enkele millioenen van die 12 millioon vierkante centimeters ver kocht. Toen gebeurde er plotseling iets. De regering was tot de ontdekking ge komen dat wij, het hele Nederlandse volk. de kolen voor onze kachels te duur hadden betaald en zi.i besloot om aan iedere familie 4 gulden terug te betalen. Wel, zei de Nationale Mo numenten Commissie dat is nu geld wat niemand verwachtte. Als we nu eens aan de mensen vroegen om ons die bonnen te sturen, dan geven wij er hun vierkante centimeters Dam- terrein voor. en bovendien hebben ze nog een goede daad verricht Er was nog een ander die hetzelfde idee had gehad, dat was de NIWIN jullie weet wel, die zorgt voor onze jongens in Indië. Geen bezwaar, zei de Monumenten Commissie, dan doen wij 't samen. Helaas, ook dit is in zekere zin een teleurstelling geweest. En nu moet jullie niet denken dat dit is omdat de mensen het geld beslist zelf nodig hadden. Ze waren, eigenijk gezegd: te lui. En hier. jongens en meisjes van Ne derland, hier komt jullie taak. Nu is het ogenblik gekomen dat de jeugd er de schouders onder moet zetten. Hier is het plan: Iedere jongen, ieder meisje vraagt aan zijn of haar ouders, ooms, tantes of kennissen: „Wat hebt u met de ko- lenbonnen 78 en 81 gedaan?" Hebben zij ze ingewisseld of opgestuurd, dan houdt daar natuurlijk alles mee op. Maar hebben ze dat nog niet gedaan, dan laat je niet los tot je èn de kolen- kaart èn de schaar in Je handen hebt, om ze af te knippen èn de toestem ming ze mee naar school te nemen. Op iedere school vormen jullie een kolenbon-centrale, liefst onder de lei ding van een onderwijzer of leeraar. Jullie kunt het per klas doen, jullie kunt het ook voor de hele school doen. Per klas is misschien wèl zo leuk. Die kolenbon-centrale kan uit een paar jongens of meisjes bestaan en heeft twee dingen tot taak. Ten eer- se: iedere jongen of ieder meisje op de hoogte te brengen van wat er moet gebeuren. In de tweede plaats: de kolenbonnen te verzamelen, en. als het een klasse-centrale is, ze aan de school-centrale af te dragen. Als jullie nu voor de hele school met die kolenbonnen klaar bent, dan blijft er nog maar één ding over: ze opsturen en een papiertje in de en veloppe mét de naam en het adres van dc school en het totaal aan tal leer lingen van de school. De enveloppe stuur je ongefrankeerd naar het vo- gende adres: Machtiging 1917, Den Haag. De brief kan ook ongefrankeerd •worden aangetekend. En nu de wedstrijd. We gaan het totaal bedrag, dat de school opbrengt delen door het aantal leerlingen van de school. Het hoogste gemiddelde krijgt de eerste prijs, het daarop vol gend de tweede prijs enz. Dus: een kleine school heeft precies evenveel kans om de le prijs te winnen als een school met heel veel leerlingen. De eerste prijs is een radiotoestel, 2e prijs: een fiets. 3e priis: een fiets en dan een hele serie prijzen, sport artikelen. voetballen, rackets en aller lei mooie zaken. Maar wie krijgen die prijzen? De school of een leerling? Een leerling natuurlijk. Het reglement van de wed strijd is zo. dat od de school, die een prijs wint, de lijst wordt gevraagd van de kinderen die kolenbonnen heb ben ingeleverd en dan wordt door lo ting de prijswinnaar of winnares aan gewezen. Maar - op de drie scholen die de le; 2e en 3e priis winnen kriigt ieder kind van die lijst een certifi caat op naam dat hij of zij grondbe zitter wordt van een stélde Damter- rein. En iedere school, die aan de ^dstrijd meedoet, krijgt ook. op de naam van de school, een soortgelijk certificaat. Jongens en meisjes, laat de ouderen zien dat, als het er om gaat te waar deren wat werkelijke helden voor ons vaderland hebben gedaan, de jeugd van Nederland vooraan staat!! 33. Jimray's beschermengel Sietske Dat kan zelfs onze Jelle Pipjes niet en en rijd eens een eindje. lag aan zijn voeten en zij bond hem heel handig de goede schaats aan de goede voet „Domme jongen", zei ze. ,wou jij de Elfstedentocht rijden met achterste-voren gebonden schaatsen? dat wil heel wat zeggen, want dat is een rijder, die voor memand bang is. Goed zo. nu zit links weer links en rechts weer rechts en de krul steekt niet achter je hielen. Ga eens staan Nu, deze vriendelijke uitnodiging kon Jimmy niet weigeren. Hij sprong overeind en deed ze sierlijk mogelijk een stuk of wat slagen omgeving Prachtige avond met Aatje Top HENSBROEK Met bijzondere waar dering kan van de bekende voor drachtskunstenares Aafje Top gewaagd worden, dat zij zich op geen enkele wijze ontziet de „provincie" te bezoe ken, zelfs de meest afgelegen kleine plaatsen. Immers, een kunstenaresse van haar formaat, kan zich gemakke-' lijk binnen de „veilige muren" van de stad begeven. Op de Donderdagavond gehouden bijeenkomst van O en O" te Hens broek, wérd gebracht De Sneeuwgans. van Paul Gallico en 't Salia-avondje uit Woutertje Pieterse van Multatuli, op even onnavolgbare wijze als vorig jaar Stasja. De talloze loftuigingen, die Aafje Top. ook in onze grootste steden ont ving. achten we ruimschoots voldoen de. om ons thans ontslagen te gevoe len een ook maar enigszins gedetail leerde bespreking te geven. Wie Aaf je Top eenmaal gehoord en gezien heeft, zal van haar optreden een diep- ont'roerende herinnering blijven be waren. 's Middags trad Aafje Top voor alle leerlingen van de o.L school op met eigen werk. getiteld „Hoe een klein huisje groeien kon" en „Lieve brom tol zet je petje af'. Overduidelijk bleek hoe diep zij In de voor vol wassenen zo moeilijk te peilen, wel zeer aparte en tegelijk begerenswaar dig betoverende sfeer van 't kinder leven weet door te dringen. De avond van „O en O" weid ver- dei* nog gevuld met zang van enkele heren, mw. Blauw-Neuhaus en 't voor dragen van een gedicht door mw. Hol le nberg-Da vi dson De volgende bijeenkomst is be paald op 17 Maart a.s. wanneer de heer Span. die hier reeds meerdere malen is opgetreden, 't bekende werk van Piet Bakker „Cis de Man" azl be spreken. Voorts deelde voorzitter me de dat de bijeenkomsten met de heer Kohnert zijn vastgesteld op 6. 12, 19 en 24 Maart. DAMMEN DAMLUST WON VAN D.O.S. ZUIDSCHARWOUDE Damlust ont ving op haar clubavond de damclub DOS uit St. Pancras voor een vriend schappelijke ontmoeting en wist na een spannende wedstrijd met 2521 te zegevieren. De gedetailleerde uit slag was als volgt: P. Beers—F. Kust 2-0: Joh. Huijtema D. Kloosterboer 0-2; Th. de Haas Jac. Toepoel 2-0; A. Goudsblom P. Peereboom 2-0; C .SchuffelenK. Kloosterboer 1-1; P. SchuffelenA. Meereboer 0-2; Jac. GrootjesJb. Kooij 0-2; J. Zijp—C. Ivangh 2-0; P. v. d. MolenH. Wiedijk 1-1; N. Jol W. Pool 1-1; P. Balder—K Bakker Tz. 2-0; G. Vroling—A. Wagenaar 0-2; Weel—J. Oud 1-1; A. Floris—P. Nierop 1-1; H. EngeringhC. Klanker 1-1; J. PluisterR. Leijen 1-1; W. HoedjesK. Bakker Az. 1-1; P. Mie nesG. Nieuwland 0-2; C. Zijp—A. Groen 0-2; Jac. BerkhoutC. Groen 1-1; P. Bekker—P. Tromp 2-0; P. Kra- 2-0; P. Bekker—P. Tromp 2-0; P. Kra mer—G. Bobeldijk 2-0. AANGEREDEN OBDAM Een dochtertje van de heer P. Broersen geraakte Donderdag onder een passerende motorfiets, waar na zij met een bovenarmbreuk naar een ziekenhuis te Hoorn vervoerd moest worden. Vergadering Partij van de Arbeid BERGEN De afdeling Bergen der Partij van de Arbeid hield een dezer dagen in het Dorpshuis een vergade ring met als spreker drs. D. Roemers, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van het NW, over het onder werp „Bedrijfsorganisatie". De meningen over dit onderwerp liepen volgens spr. nogal uiteen. De anti-revolutionnalren huldigen de souvereiniteit en zelfstandigheid in het bedrijfsleven. De sociaal-democraten echter meen den in socialisatie een oplossing te hebben gevonden waardoor de ge meenschap invloed kon uitoefenen. De Kamerleden kunnen echter het hele terrein onmogelijk overzien, waardoor het gevaar ontstaat, dat de controle van de Kamer op het beleid der ministers niet mogelijk is. Wanneer de arbeiders medezeggen schap in de bedrijven hebben, zal dat een voordeel zijn voor de publiek rechtelijke bedrijfsraden Spr. wees op de zelfstandige organi- satie-Wolterson (die volkomen dicta toriaal en gebaseerd is op het leiders principe) en de bedrijfschappen voor de voedselvoorziening met hun Ne derlands karakter. Ook was spr. geen voorstander van een economisch parlement naast een politiek parlement zoals prof Romme zich dat had gedacht. De invloed, die de overheid moet hebben in zo'n organisatie zal zeer moeilijk te verwezenlijken zijn. Het te stichten lichaam moet voor schriften met bindende kracht kunnen uitvaardigen naast haar adviezen over prijzen, loon en productiepol iti ek. Hiema beantwoordde spreker en kele vragenstellers naar genoegen, waarop de voorzitter deze vergade ring met een woord van dank aan drs Roemers sloot. RAAD BERGEN KOMT BIJEEN BERGEN Woensdag 25 Februari komt de raad van Bergen bijeen voor behandeling van de volgende punten: Verkiezing van leden van het Bur gerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacatures wegens periodiek aftre den; Over presentiegeld toe te kennen aan leden van de adviescommissie Ingevol ge de woonruimte wet. Om de naam Emmastraat te verande ren In Emmalaan. Nogmaals de vermakelijkheidsbelas ting. Aanbieding der gem.begrotlng voor 't dienstjaar 1948 en benoeming der le den voor de commissie van onderzoek. Inzake het bepalen van een algemeen maximum subsidiebedrag voor de leer lingen der kleuterscholen. Een tot het aangaan van een geldle ning ad f 17.500.— en het uitlenen aan de Berger schoolvereniging. Dit is de eerste raadsvergadering die in 1948 wordt gehouden behoudens de vergadering welke voor de plech tige herdenking van de sinds kort overleden wethouder Miltenburg, werd gehouden. EEN VARA-AFDELING? BERGEN Maandagavond 23 Febr. zal in de Oude Prins een oprichtings vergadering worden gehouden voor 't oprichten van een afd. van de Vara. De heer H. Kaagman, districtsbe stuurder van de Vara zal het inleidend woord spreken. Tevens zal deze avrnd een bestuur worden gekozen voor de nieuwe afdeling. MAANDAG SA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing. 16.45 Russische muziek; 17.00 Kleu teruitzending; 17.15 Ned. Kamerkoor; 18.00 Klanken van Hawaiï; 18.15 Sport; 18 30 Strijdkr n; 19.00 Nieuws. 19 Onder de leesla 19.30 Het actueel geluid; 2P*0 Nieuws 20.15 Omroeporkest (Purcell en Raws- thorne); 21.45 „Mara", spel in verzen; 21.30 Kwintetten van Mozart; 22.00 Kerkelijk orgelspel; 22.30 Nieuws; Hilversum H 16.30 Miller-sextet 17.15 De school is uit; 17.30 Orgel spel; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 The Ramblers 19.00 Gronings half uur; 19.30 Werken van Stravinsky en Szymanowsky; 20.00 Nieuws; 20.15 PS, Actuele kanttekeningen in caba retstijl; 20.45 Metropole-orkest; 21 45 Rusland en wij, lezing; 22.00 M- trio; 22.30 De stem des volks 555555 tuari NN;. DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Ochtend concert; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Weense muiek; 10.40 Voordracht;10.50 Kamermuziek; 11.30 Als de ziele luis tert; 11.40 Werken van Smetana; 12.03 MetrapoJe-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Kamermuziek; 13.50 Muziek-leteratuur 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk; 14.30 Voor de vrouw: 15.00 Elck wat wils. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram platen; 7.50 Dagopening; 8.45 Pianov.erken; 915 Morgenwijding; 9.35 Arbeitsvitaminen 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram. muziek; 11.45 Wat Indlë ons heeft te zeggen; 12.00 Lyra-trlo; 12.33 Ons plat teland; 12.43 Gram.muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 The Skymasters; 13 45 Operaduetten: 14.00 Met naald en schaar: 14.30 Moderne Russische mu ziek. DINSDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 De Zonnebloem 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na Schooltijd; 17.15 Nederlands Kamerkoor; 17.45 Het rijk over zee; 1.00 Volksliedererkwar- tet; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19 00 Nieuws; 19.30 Ra- diogenes: 19.45 Niwin-uitzending; 20.00 Nieuws: 20.15 Pianoduo: 20.30 Lijdens meditatie; 21.30 Kamermuziek; 22.15 Avondgebed: 22.30 Nieuws; 22.45 Radio Philharmonisch Orkest (Saint-Saens, Ravel, Rebussy). Hilversum II 16.30 Gram muziek; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun JU ook; 17.30 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Vaudeville-orkest 19.01? Tom Poes: 19.15 Beroemde lieder- reeksen; 19 45 Gesprekken met dokters 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein met Kees Pruis; 21.30 Con tact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Beroemde liederreeksen: 23.00 Nieuws. FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULt 42.) Toen dc maaltijd ove- was. bespra ken we deze In bijzonderheden, met beschouwingen over de kwaliteit en de smaak. We probeerden te schatten hoe oud de noot was, en argumen teerden over afstand die hij moest hebben afgelegd von he; eiland waar hij gegroeid was. We maakte gissin gen omtrent bet eiland zelf. waar het lag en of het in Japanse handen was. We dachten dat we in de buurt van land moesten zijn en wedden wanneer We weer een kokosnoot zouden vin den, en wie hem het eerst zou zien. Maar dat was onze laatste maaltijd. HOOFDSTUK TWINTIG Tony wilde sterven op een kalme dag. maar het weer werd hoe langer hoe slechter. De wind was verandelijk maar gewoonlijk krachtig. De lucht was meestal betrokken. De regen buien waren veelvuldig en onplezie rig. Dit was het begin van de orkaan waarover we later meer zouden ver nemen. de meest rampspoedige or kaan die sinds mensenheugenis in de Stille Oceaan was voorgekomen. Het was misshien maar gelukkig dat we de voortekenen niet herkenden van wat ons te wachten stond. Wanneer de wolken zwart werden, en de wind opstak, werd de zee woe dend en beukte ons kwaardaardig. Zelfs met behulp van het anker was het moeiljjk de boot in bedwang te houden. We werden telkens opnieuw kletsnat en vaak liepen' we gevaar dat de boot zou omslaan. Het ergste was, dat we niet veel kracht hadden om de elementen te bestrijden. *De zwakheid overviel ons plotseling en pijnigde onze verwoeste lichamen. En ons moreel was op z'n laagst, juist toen we het 't meest nodig hadden. Het regende vaak en meedogenloos De buien waren nu koud. ellendig koud. en we kropen bij elkaar om warm te blijven. Het scheen dat we bijna geen vlees meer op onze botten hadden, als we samen op dc bodem van de boot lagen, lagen we stijf tegen elkaar aan en onze scherpe beende ren deden pijn, waar we elkaar raakten. Ik kon me alleen uitstrek ken als ik in het midden van de boot ging liggen, met de jongens aan weers kanten van me Aan één kant staken Tony's heupen me In m'n lijf, terwijl Gene's knieën en ellebogen me in de rug priemden. We konden niet lang in deze houding liggen, omdat het on ze bloedsomloop stremde. Dan moes ten we opstaan om ons hongerige langzame bloed weer te doen stromen. Vaak lieten we met opzet verschei dene centimeters water op de bodem van de boot staan, omdat het warmer was dan de lucht. Als we rechtop zeten, striemde de wind ons als met naalden, die door onze tere huid sche nen te dringen. Onze vuile tanden klapperden in onze droge mond tot zij er pijn van deden. Geen van ons dacht er meer aan om te praten en een gesprek gaande te houden. De toestand werd ernstig We zagen in, dat ons einde naderde, hoe dan ook. Als we niet gauw ge red werden, waren we verloren. Tony en ik schenen er wat beter tegen te kunnen dan Gene. Hij smeek te ons soms om te praten, en dan was voedsel het enige onderwerp waar over hij het hebben wou. Ik spande me voortdurend in om aardig en vrien delijk voor beide jongens te zijn, want lk wist dat we in een onophoudelijke spanning verkeerden, en ik vond dat het mijn taak als leider was om de goede verstandhouding tussen ons te bewaren, als tegengift voor de neiging tot piekeren, die we allen zo duide lijk an ade dag legden. Het was dui delijk dat wij de moed begonnen te verliezen. Als we in het middaguur ons slok je water dronken, probeerden we ons voor te stellen dat het koffie was. Het kleine teugje wekte ons op, en we begonnen er goede maaltijden bij te bedenken. Soms gingen we in onze verbeelding naar Gene's huis en aten een groot maal van gerookte ham met alles wat er bij behoorde. Een andere keer gingen we met Tony mee, en kregen allerlei Poolse schotels te eten. Een van z'n lievelingsgerechten was wat hij „duif in een deken" noem de gehaktballen In koolbladen ge rold. Het klonk goed, ep we veror berden het In onze verbeelding. Of we gingen naar mijn hoeve Calavo, in La Mesa. en propten ons vol met peren en sinaasappelen. Hoewel lk afkerig was van deze martelende gesprekken ging ik er toch niet tegen in, want het hield ons ten minste aangenamer bezig dan onze gedachten. Na de 23ste dag en e laatste ko kosnoot, zagen we eindelijk in dat we bezig waren van honger om te komen. Ik ben er van overtuigd dat het kleine beetje dat we aten er niets toe bij droeg om onze krachten op peil te houden. De weinige onsmakelijke hap jes verergerden zo mogelijk ons lijda* nog, doordat ze slechts de honger op wekten. Het was onvermijdelijk dat we over kanibalisme begonnen te praten. Een van de jongens zei op een ge geven ogenblik: „Veronderstel dat efctt van ons sterft want één moet de eerste zijn wat souden we dan met het lijk doen?" Wordt

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3