i Broekman te Oslo weer eerste op de 5000 meter Wetenschap in populaire vorm 8* Gulden Vlies Wiener Blut Nieuwe collectie RADiOTAFELS DIRKS Werket won in totaal-klassement Op de tweede dag van de interna tionale wedstrijden te Oslo wist Odd Lundberg de 10.000 meter te winnen na 'n prachtige rit tegen Kees Broek man, de nummers 1 en 2 van de 5000 meter. Broekmani had tegen Lundberg vrij wel voortdurend de leiding en de 5000 meter gingen op in 9 min. 5 sec. In het tweede gedeelte wist de Noor evenwel zijn achterstand in te halen en tenslotte won hij, na enkele fraaie laatste ronden, met slechts een halve seconde verschil van de Liere naar. Broekman en Lundberg hadden als eerste paar gereden en toen stond er nog al vrij veel wind, de Hongaar Pajar, die momenteel in goede vorm is, bleef geruime tijd bijna 12 secon den beneden de rondentijden van Lundberg en Broekman, doch in de voorlaatste ronde kwam hij te val len, aangezien hij te veel van zijn krachten had gevergd. De Amerikaan Werket, die zich steeds meer ontwikkelt als een all round rijder, werd vierde op de 10.000 meter met een tijd van 18 min. 14,8 sec. Terwijl voor Lundberg 18 min. 0.5 sec. was genoteerd. Mede door zijn prachtige zege op de 1500 meter met 2 min. 21,7 sec. werd Werket eerste in het klassement met Lund berg op de tweede plaats en Kosmo als derde. Tn een praatje met onze landge- no -j Langedijk en Broekman vertel den Iflen, dat zij zich in uitstekende CEES BROEKMAN prachtige 5000 m lichamelijke conditie verkeerden. Zy zullen Woensdag of Donderdag naar Helsinki vertrekken om daar defini tief deel te nemen aan de wereld kampioenschappen. Na afloop van de Wedstrijden in Finland keert Broek man naar Nederland terug, terwijl {Langedtyk nog in Noorwegen zal biy- Ven, aangezien hij waarschijnlijk nog ten wedstrijd te Brandby zal rijden. De resultaten van de tweede dag luiden: '500 meter: 1. Werket 2.21.7, 2. fccnsmo 2.22.4 3. Lundberg 2.23 6. B 'okman 2.25.1; 9. Langedijk 2.26.3. "0.000 meter: 1. Lundberg 18.00.5, t "roekman 18.01, 3. Pajos 18.01.9, li. angedijk 18.17.9. >c resultaten van de eerste dag tv en "•00 meter: 1. Fitzgerald (VS) 43.1 2. Johnny Werket (VS) 43.4 sec. V l angedijk 46.5 sec. 21. Broekman 47 ,ec. ."000 meter: 1. Broekman (Ned.) 8 hi'.ii. 39.1, 2. Odd Lundberg (Noorw.) 8 min 39.7, 5. Jan Langedijk (Ned.) 8 min. 46.7. DE KONING DRIEVOUDIGE WINNAAR IN AALSMEER Het was De Koning uit Purmerend, Wio een ondubbelzinnige drie-voudige overwinning boekte in de eerste deze fcvlnter in Nederland gehouden lange- I); wedstrijd op de schaats. .ijna 90 deelnemers hadden zich- deze wedstrijden, die in een felle fc wind te Aalsmeer gehouden zijn, I:i inschrijven. -vuyen weerde zich verwoed op de tilMO meter tegen De Koning, doch OP EEN HAAR NA Op een haar na dat gebeurt va ker op de hoek van de Ridderstraat en Oude Gracht. Krachtig remmen van beide wagens kon ook Vrijdag jj.1. weer juist op tijd verhinderen, dat er brokken kwamen. De chauffeur vari de militaire wagen en de grote bestelwagen stapten uit toen hun wa gens met de neuzen tegen elkaar ston den en keken elkaar een beetje ver wezen en geschrokken aan. Zij zul len waarschijnlijk een volgende keer bi: deze gevaarlijke hoek. wat voor- Zi- liger zijn. Maar wat hen bijna overkwam, ban t anderen nog boven het hoofd. 'Ro- !oos rijden is helaas nog niet Vit de mode. zakte tegen het einde af. De Koning noteerde de fraaie tijd van 5 min. 35.4 sec., een betere tgd dan het vorig jaar gedurende het gehele seizoen in Nederland werd gemaakt. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. De Koning (Purme rend) 50 sec., 2. Van Hoorn (Wormer- veer) 50.2 sec., 3. H, Vermeulen (Ter Aar) 51.6 sec. 1500 meter: 1. De Koning 2 min. 44.9 sec., 2. Buyen 2 min. 46.8 sec., 3. Muts Jisp) 2 min. 47.8 sec. 3000 meter: 1. De Koning 5 min. 35.4 sec., 2. Buyen 5 min. 49.1 sec., 3. Vermeulen 6 min. 1.2 sec. Totaalklassement: 1. De Koning 160.87, 2. Buyen 165.98, 3. H. Vermeu len 168.72. LUXEMBURG SLOEG RODE DUIVELS MET 20 De voetbalwedstrijd Luxemburg Rode Duivels, die gister te Luxem burg werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor het Luxem burgse team. GEARRIVEERD Naar wij vernemen wordt Reshewsky de Amerikaanse deelnemer aan het tournooi, om het wereldkampioen schap schaken, 25 dezer aan boord van de Queen Mary in Engeland ver wacht. De drie Russische matadoren, Bot- winnik, Keres en Smyslof, arriveer den gisteravond te Hoek van Holland. „Professor Mamlok" draaide voor de E.V.C. EEN FILM, DIE VOOR DE OORLOG NIET MOCHT WORDEN VERTOOND Professor Mamlok. In 1932, het jaar waarin deze film, vervaardigd naar het gelijknamige boek van Friedrich Wolf, begint te spelen, in hij nog de grote, alles dominerende figuur in 't Duitse ziekenhuis, waar zijn scherp denkvermogen en zijn vaste hand de lijdende mens dienen. Daar is hij de meester, voor wiens wil zelfs de dood keer op keer moet wijken. De pa tiënten, van wie hij tallozen voor het leven behouden hield, de doktoren en verpleegsters die met hem dagelijks deze grote strijd mogen voeren hun ontzag en bewondering is grenzeloos. Zij bekommeren er zich niet om dat hy Jood is. Mamlok laat de politieke storm die opsteekt onverschillig en de daad van zijn zoon, die niet gelooft in de almacht van de wetenschap maa- zich als overtuigd anti-fascist in de strijd om Duitsland en de beschaving werpt, vindt in zijn ogen geen genade. Dan gaat de Rijksdag in brand. De stormtroepen van Hitier die reeds klaar stonden om „Joden en Marxis ten uit hun huizen te sleuren en dood te folteren, gaan op dit sein tot de aanval over. En ook professor Mam lok moet wijken voor het bruut ge weld. In dit Duitse ziekenhuis is geen plaats meer voor Joden. Mamlok verzet zich en zijn leerlin gen bieden weerstand. Maar de toe gepaste nazi-leer breekt dit verzet en Mamlok gaan de ogen open. Hij ziet, in welke wereld hij leeft en hij trekt er de consequenties ui':, die een moe dig en verstandig man slechts trekken kan. Later, in het aangezicht van de dood, richt hii zich tot het volk als een vrij en bewust mens en met de enkele fiere woorden die hij spreekt dient hij zijn volk. de mensheid en de beschaving misschien m^er ian hij ooit met het operatie-mes heeft kun nen doen. Hij sterft - de strijd gast door. De afschuwelijke beelden van ra zernij en foltering die deze van opzet simpele en uitstekend gespeelde film ons geeft zijn ons, na vijf jaren van bloedige terreur, maar al te ver trouwd. De waarheid is nu wel be kend maar men vraagt zich onwil lekeurig met bitterheid af, waarom wij deze film voor de oorlog niet mochten zien. Toen was het de tijd geweest om te waarschuwen. Indien ons volk in grote meerder heid het dreigend gevaar op zijn diep te had kunnen peilen, zou dan de weerstand tegen de aanleg op ons le ven als natie niet nog sterker ge weest zijn? Overigens, het werk is daarmee nog niet „uit de tijd". Het is goed. zich af en toe te realiseren wat er gebeu ren kan wanneer het verantwoorde lijkheidsgevoel voor de toekomst bij de brede massa van een volk verloren gaat. Deze film, die door de afd van de EVC in het Alkmaars Bioscoop Thea ter gistermorgen gedraaid werd, trok veel bezoekers. De heer Scheringa wees in een korte toespraak de aan wezigen op de strijd, die de arbeiders ook in deze tiid voeren voor de ver betering van hun bestaan. Sor, he kelde de houding van de Unie-bonden, die zich achter een regering stellen ..waarvan wij dageliiks de slagen on dervinden" en wekte de aanwezigen op de arbeiders in h"n striid ook geldel'ik te st-uwrm Hiertoe werd een collecte gehouden. Vóór ..Prof. Mamlok" draaide een fi'm van ..Oorlogsdocumentatie" der Ver. Staten over de grote componist en militante anti-fascist Toscanini. DINSDAG LANGEBAAN WED STRIJDEN TE WARMENHUIZEN De KNSB maakt bekend, dat ijs en wed^* dienende Dinsdag 24 Februari a.s. op de ijsbaan te Warmenhuizen om 11 's morgens een aanvang zal worden gemaakt met nationale lan- gebaan-wedstrijden op de schaats, om de SIS-beker over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Dat voor de eerstvolgende dagen geen andere wedstrijden dan die voor Aalsmeer en Warmenhuizen op het programma stonden, is te wijten aan het feit, dat vele ijsbanen droog la gen, toen de vorst plotseling inzette. Zoals bekend is de wisselbeker thans in bezit van Marius Strijbis. TURNEN Zondag 22 Febr. werden in Kromme nie de districtwedstrijden gehouden van het Kon. Ned. Gymnastiek Ver bond, voor de provincies N. Holland en Utrecht. Onze Alkmaarse gymnasten waren daar natuurlijk van de partij en heb ben de stadskleuren met goede re sultaten hoog gehouden. Bij de jeugdturners plaatste zich uit 24 deelnemers Jb. Janneman van de Halter No. 3, met 78.8 punten. Hij mag nu 1ste Paasdag mededingen in Amsterdam naar de titel, Jeugdkam pioen van Nederland. Jb. Volger van SSS St. Pancras, te vens lid van Turnlust, plaatste zich hier no. 4 met 72.6 punt. L. Post van de Halter werd 5e met 72.2 punt. De jeugdturnsters deden het nog beter, van de 21 deelneemsters plaat ste zich Mej. v. d. Wardt van Turn lust 2e met 69 punten, Mej. S. M. Wiese van Turnlust werd 4e met 66.1 punt, Mej. H. Stek van de Halter werd 5e met 65.9 punt. No. 6 werd Mej. A. Veerman met 63.3 punt, No. 7 werd Mej. N M Prins met 63 punten. I. Kohier werd 9e, H. M. Wijn 11e Allen lid van Turnlust. Al deze jongedames mogen ook 1ste Paasdag in Amsterdam dingen naar de titel Jeugdkampioene van Nederland. In de heren wedstrijd, 10 deelnemers, plaatste K. Boot Jr. zich 2e met 90.9 punt. M. Volkers werd 6e met 82.3 pt. W. Veldstra werd 9e met 75.9 punt. Alle drie heren-leden van de Halter. Van deze heren mogen de 2 eerst- genoemden le Paasdag dingen naar de titel kampioen van Nederland. De wedstrijd der dames begon al direct met pech voor Mevr. Weimar- Madderom van Turnlust, die bij het eerste onderdeel in de ringen tot02 maal toe een-mislukking had en daar door voor dit onderdeel geen punten kon halen, ingevolge de startbepalingen. Zij turnde daarom de verdere wed strijd uit buiten mededinging voor het districtkampioenschap. En nu maakte zij een sublieme ring- oefening, dat zij het hoogste aantal, 17.4 punt aan dit onderdeel behaalde. De einduitslag bewees, hoe funest deze mislukking voor haar is geweest, zij behaalde over de gehele wedstrijd het hoogste aantal, 86.8 punt en zou zonder haar pech, districtskampioene van N. Holland en Utrecht zijn ge worden. Thans werd dit Mevr. Cornelisse-de Wit van Wieringen met 86.8 punt. 2e werd Mej. Brugsma uit Amsterdam, 3e werd Mevr. v. Ees-Herfst uit Haarlem. Al deze dames, inclusief Mevr. Wei- mar-Madderom, mogen ook uitkomen in Amsterdam. Ze mogen daar probe ren of ze kampioene van Nederland kunnen worden. Onze Alkmaarse gymnasten hebben een goede wedstrijd geturnd, we zien met belangstelling hun verdere pre staties tegemoet op de e'erste Paas dag in Amsterdam. Alkm. Kamermuziekvereniging De Kamermuziekverheeft ons deze keer wel een groot muzikaal genot bezorgd door voor ons het Amster damse Kamermuziekgezelschap op te laten treden met een programma uit sluitend gewijd aan werken van Mo- zart. Het ensemble bestaat uit de heren Hubert Barwasher, fluit, Hakon Sto- tijn, hobo, Piet Heuwekemeyer, viool. Koen v. d. Molen, altviool en Johan de Nobel, cello, die allen zonder uit zondering meesters op hun instrumen ten zijn en prachtig oo elkaar inge steld, zodat in alle uitgevoerde wer ken een volmaakt samenspel te be wonderen viel. Dat onder dergelijke omstandigheden de corpposities van het genie Mozart met ziin onuitputte lijke rijkdom aan melodieën een voor- reffelijke uitvoering kregen, is van zelfsprekend. geheel in de geest van de componist, eenvoudig, zonder op smuk, rein en puur. Zo hoorden we dan achtereenvol gens het kwartet in D voor fluit en strijktrio, een duo in Bes voor viool, en alt. waarin tot uiting kwam. hoe veel Mozart kan bereiken met deze simpele bezettting. Daarna 't kwar tet in F voor hobo en strijktrio, 't Was frapnant het verschil in effect te horen tussen deze beide kwartet ten. met fluit en hobo. Na de nauze hoorden we nog een verrukkelijk Divertimento voor viool *t>lt en cello. De zeer goed bezette zaal dankte met warm applaus. A. M. E-B. INTREKKING VERVOERVERBOD VOOR SCHAPEN Ten einde voor de schapenhouders de mogelijkheid open te stellen om de in het voorjaar gebruikelijke en noodzakelijke verschuivingen in de schapenstapel tot stand te brengen, heeft het Bestuur van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees besloten, het op 7 December van het vorige jaar afgekondigde vervoerverbod voor schapen met ingang van 23 Februari a.s. weer in te trekken. Hiermede ko men eveneens de beperkende bepa lingen te vervallen, welke gedurende de winter golden voor het verhande len van dit vee, met uitzondering van voor de slacht geschikte schapen, door schapenhouders en erkende schapenhandelaren. Verkoop van slachtschapen blijft ook thans onderworpen aan de Vee-- en Vleesverordening 1942 en dus al leen toegestaan aan erkende schapen handelaren, voor rechtstreekse leve ring op de slachtmarkt of een door het Bedrgfschap aangewezen leve ringsplaats. Geen wijziging' ondergaan de be staande voorschriften, t.a.v. het ver voer van en de handel in vee, welke gelden voor de grensgebieden. De vrouw de baas! Volgens oude traditie is op schrik keldag de vrouw de baas. Géén won der, dat op Zondag 29 Februari, de eerste schrikkeldag na de oorlog, de vrouw in de KRO Studio regeert. Van half twee tot vijf minuten voor half vijf is aan vrouwen de keus: een programma samengesteld en bijna uitsluitend uitgevoerd door vrouwen waarna echter- of misschien juist - ook de heren der schepping met ge noegen zullen luisteren. Hetgrammofoonplatenverzoekpro- gramma, waarmee deze vrouwenuit zending begint, wordt om 2 uur ge volgd door het optreden van het Utrechts Vrouwenkoor o.l.v. Karin Kwant-Törngren. Van half 'drie tot kwart voor drie een vraag en ant woordspelletje: „Welke vrouw is dit"? De volgende drie kwartier gaan onder het motto: „Schrik niet van de vrouw", waarin de dames in 45 minuten een uur vol trachten te praten. Van half vier tot vier uur kan men luisteren naar een schrikkeïspel, geregisseerd door Léon Povel: „Vrouwen blijven Vrouwen". En aangezien de dames zich op een schrikkeldag kunnen ver oorloven edelmoedig te zijn, is het laatste woord in dit vrouwenpro gramma aan de mannen: Het Orkest zonder Naam o.l.v, Ger de Roos. Wij spraken mei de heer Kohneri In alle kringen van ons volk leeft de belangstelling voor wetenschappe lijke onderwerpen. Vooral voor de na tuurwetenschappen. Eén ieder wil wel eens wat weten over de sterrenwereld, over het ont staan der aarde, over nieuwe uitvin dingen en ontdekkingen maar Er is een maartje aan verbonden. Want het is niet voldoende, dat grote groepen er belangstelling voor hebben. Die belangstelling moet bevredigd kun nen worden. En nu is het helaas zo, dat Nederland wel tal van geleer den op het gebied der natuurweten schappen heeft, maar die geleerden hebben dikwijls zo veel werk, dat zij er niet toe kunnen komen voor de gewone massa te gaan spreken, en anderzijds zijn ze wel geschikt voor die wetenschap over te brengen aan studenten terwijl ze het niet zo een voudig kunnen voorstellen, dat het tot ons gewone stervelingen spreekt. Wetenschap in populaire vorm Af en toe komen er echter weer mensen naar voren, die zonder een ge leerde titel te hebben, toch over we tenschappelijke onderwerpen voor ons spreken en dat zo doen, dat het ook voor ons begrijpelijk wordt. Kohneri populair-wetenschappelijk Jaren geleden hadden wij zo iemand in Van den Volker, nu komt hier steeds meer naar voren de heer Kohnert, die wij reeds tal van malen mochten ho ren over de meest verschillende on derwerpen. En met de heer Kohnert zijn we eens een uurtje gaan praten Hij vertelde ons, dat hij van jongs af aan een grote belangstelling had voor alles wat met de natuur en de techniek in verband stond. Met als gevolg, dat hij begon te lezen en te studeren in alle mogelijke boeken en zijn kennis meer en metr verrijkte. Romans konden hem niet schelen. Als hij daarin las, kon hij er zijn aandacht niet bij bepalen. Kreeg hij echter we tenschappelijke werken in handen, dan kon hij ze bijna niet wegleggen. Toen kwam het eerste optreden in het openbaar. Zijn kinderen, die bij de AJC waren, vroegen of hij voor de afdeling Alkmaar niet eens een le zing wilde houden en natuurlijk vol deed de heer Kohnert aan dat verzoek. Zo is het begin geweest van een reeks succesvolle avonden. Niet alleen voor de AJC. Al spoedig lag het In stituut beslag op hem, daarna de Nutsverenigingen, O. en O., perso neelsverenigingen, en in de tijd van de grote werkloosheid d 'erklozen, die hun bijeenkomsten hielden ten ein de te voorkomen, dat ze in- de grauw heid van het armoedig bestaan te 'loqr zouden gaan. Geestdriftig vertelde de heer Koh nert ons van dat mooie werk. Hoe dankbaar de mensen soms waren, als hun ogen geopend werden voor de ontroerende schoonheid der natuur, of de ontzaglijke uitvindingen, die de we reld op het ogenblik beroeren. De mens wil zo graag w? weten over dingen die onbekend zijn. Maar geef het ze in verteerbare vorm. Het is met de wetenschap als met een lek kere spijs. Als ze niet goed wordt opgediend, waardeer je ze niet. En de geleerden zijn voor de massa niet te begrijpen. Daarom breng ik de wetenschap in zo populair mogelijke vorm en smakelijk opgediend., aldus de heer Kohnert. Wü hebben het werk van de lieer Kohnert op dit gebied reeds geruime tijd gadegeslagen en het trok onze aandacht, dat er bijna geen week voor bij gaat, waarin niet meermalen een verslag in onze kranten verscheen waarin gewag werd gemaakt over een avond met de heer Kohnert. die weer een groot succes was geweest. We prijzen ons gelukig onze lezers door middel van dit interview met deze merkwaardige mens, die de laatste ja ren zo zwaar getroffen werd, maar die de moed heeft gevonden met dit cultuurwerk door te gaan, te hebb' laten kennismaken. Heden overleed, nog ge heel onverwacht, in de St. Ursula-kliniek te Wassenaar, onze innig geliefde Vrouw, Moe der, Dochter, Behuwd zuster en Tante, mevr. CHRISTINA RAUWERDA geb. de Jong, in de ouderdom van ruim 42 jaar. R. Rauwerda Nelly K. de Jong-Falkena Fam. Rauwerda Alkmaar, 20 Febr. 1948. Mauritsstraat 14. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag op de Gem. Begraaf plaats. Vertrek van het Centr. Ziekenhuis n.m. 2 uur. Heden overleed na een langdurig ziekbed ons oud-lid en bestuurslid, de heer ARIE MONFOORT Dat hij ruste in vrede. A.T.V. „Ontwaakt- Alkmaar, 21 Febr. 1948 Heden overleed onze vriend ARIE MONFOORT Hij ruste in vrede. J. Teeuwen A. Teeuwen-Eessels Alkmaar, 21 Febr. '48. 000300500800-0050 8 Maart hopen onze lieve ouders P. LEEGWATER ft LEEGWATER— Q VAN BERGE hun 25-jarige echtver- 0 eniging te herdenken. Q n Hun dankbare kinderend 3 ChrU g 8 le Q Klazien w 8Stompetoren, 23 Febru-Q ari 1948 Q Noordervaart D 15. OSOOIOOSOOeOOBOOSO ttoiSl u Foto-atelier „HEKA" Hoogstraat 8 ALKMAAR Algemene Kennisgeving Heden overleed na een langdurige ziekte, onze geliefde man, schoon zoon, zwager en oom, ARIE MONFOORT in de ouderdom van 43 jaar. Teraardebestelling: Woensdag 2 uur n.m. vanaf Troelstrakade 40. Troelstrakade 40. Condoleantie-adres: De kaartverkoop en plaats bespreking voor op Vrijdag 5 Maart 8 uur door de Hoofdstad Operette m.o.m. Fritz Steiner en Paul Harden, begint morgenoch tend om 11 uur telefonisch ha 12 uur. Jongeman 28 jaar, zoekt werk als particulier secretaris Is in staat gehele adminis tratie te voeren. Br. onder no. V.A. 199, bur. van dit blad. Zojuist ontvangen Verlaagde prijzen r\ Radio-Technisch Bureau FA. GEBR. KAAL Houttil 52 Tel. 4374 Alkmaar Laarderweg 1 b, Tel. 7004 Hilversum Bond van Staatspensionering AFDELING ALKMAAR PROPAGANDA-AVOND op Dinsdag 24 Februari in 't Gulden Vlies, aanvang 8 uur. Optreden van een geheel nieuw gezelschap o.l.v. André Carrell. Entree f 1.belasting inbegr. Kaarten bij fa. Zwaan en Zoon. Zie verder raambiljetten en 's avonds aan de zaal. Schrijf-, Tel-, Rekenmachines, Cyclostyles, weer als nieuw na een revisie bij „De lichte Toets" Kantoormachinehandel J. C. VAN DER VEER Regulierslaan 20, Alkmaar. Tel. 4551 (K 2200). Agentschap voor Nrd-Holland van de „Oliver" en „Direct" machines. EEN GOEDE PERMANENT voor alle haarsoorten f 4.50 compleet. Kapsalon Frieseweg 2 B Tel. 2720 Bij de Friesebrug Heren. Laat uw zomer- of wintercostuum netjes en vak kundig oppersen en ontvlek- ken bij H. Kramer, Vondel straat 3, Alkmaar. MUZIEKSCHOOL ZWAAG onderricht op elk instrument Instrum. in bruikleen en op cond. Inschr. dag. Emmastr. 73 - Tel. 4425 - Alkmaar Hardrijden en Schoonrijden op schaatsen geslepen door RijwielbedrUf KAM PIOE N Zilverstraat 6-8, Alkmaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4