Ikmaaidef N.HOLLANDSE PERS 1945 Maatman (opzettelijk vrijgelaten) zat achter Weerwolven aan... Benelux niet volledig partner in conferentie van Londen Voorlopig houden we nog lichte vorst Spoedige vorming van een nieuwe regering aangekondigd Algemeen Verslag en Memorie v. Antwoord zijn laat verschenen 4e Jaargang No 1170 Dinsdag 24 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, teL 3300. Eedactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. TeL 3967 Maar in Luik werd hij gesnapt als internationaal oplichter Paters het slachtoffer.... De politie te Luik Is er in geslaagd een Nederlands echtpaar aan te hou den, dat zich op het gebied van op lichting een internationale reputatie heeft weten te verwerven. De 30-jarige Arnhemmer Willem Frederik Maatman en zijn uit Eind hoven afkomstige 18-Jarige echtgeno te Annigje Bruel, die thans in de Luikse gevangenis zijn opgesloten, hebben reeds een veertig-tal oplich tingen bekend. Hun aanhouding werd sinds lange tijd door de Nederlandse recherche verzocht. ZWART GEWETEN. Frederik was geruime tijd geleden tiit een interneringskamp ontvlucht. Hij wordt gezocht door de P.R A. in Utrecht en voorts is de Amsterdamse politie bij hem geïnteresseerd voor enige diefstallen, die hij in de hoofd stad op zijn geweten heeft, de poli tie in Maastricht wegens verduiste ring van een motorrijwiel en de re cherche in Tilburg wegens oplichting. Zijn jeugdige echtgenote Annigje wordt in Nederland uitsluitend ge zocht voor enige kleinere overtredin gen. Bovendien echter is haar op- snnring verzocht als minderjarige, zo dat de conclusie voor de hand ligt. dat Frederik eerst korte tiid geleden jn°t haar in het huweliik is getreden ©f slechts voorgeeft gehuwd te zijn. De Luikse politie was reeds enige ên-reri gewaarschuwd, dat zich fn de stad een internationale zwendelaar ooh'eld. Begeleid door een vrouw had Frederik reeds geopereerd in Char leroi. Ook daar was een aanhoudings bevel tegen hem uitgevaardigd en ook recherche van Antwerpen. Door nik en Panne waren reeds enige tiid naar h«m op zoek: veelal was hil gekleed in "het uniform van een R.A.F. officier. Hij joeg op weerwolven Nader vernomen wil. dat Maatman weliswaar bH de PR.A. te Utwfit, wnr 7Ün naam wlbekcd is. offici eel eebn«*kt staat als ..ontvlucht noli- t1»k delinquent", doch dal d°ze jeug- d»~e S S.-er In feff© IK jaar rel®den ©o vrije voeten zon zjfn gesteld op Voorwaarde, dat hH zttn medewerking zon verlenen aan de z.e. W-aotle (Woerwolf-actleleen actie tot het ©nrol'en van de Weerwolf-organisa tie. bh deze a^tfe nleegt men al dus onze zegslieden gehrnlk te maken van ex-N R B.-ers, S S.-ers MTJNVRTJE VAARGEUL VOOR .ONZE KTTRT WOIDT BREDER Naar de Marine Voorlichtingsdienst ons mededeelt, heeft de Koninklijke Marine het plan der mijnenveeg-opera ties voor 1948 aanzienlijk uitgebreid. Zo zal het twee mijl brede geveegde kanaal langs onze kust bezuiden Den Helder tot vier mijl worden verbreed. Baby's bloed werd direct verwisseld In het stadsziekenhuis van Chester in Engeland hebben zes medici, wier namen nog geheim gehonden zijn, door een zeer bijzonder ingrijpen het leven gered van een ba by, die door de ondeugdelij ke samenstelling van haar bloed gedoemd was binnen enkele dagen te sterven. Reeds tevoren was gecon stateerd, dat het betroffen echtpaar er niet op kon re kenen kinderen ter wereld te brengen, die langer dan enkele dagen zouden kunnen leven .tengevolge van het feit, dat hun bloed een zel den voorkomende onverenig baarheid van eigenschappen vertoonde. Van drie eerder geboren kinderen was slechts één in leven gebleven. De jongstgeborene heeft men kunnen behouden door haar, terstond na de geboorte, al het bloed af te tappen en dit te vervangen door bloed van een onbekend gebleven donor. De operatie nam een half uur in beslag en het kind heeft thans dezelfde levenskansen als elke andere baby. Maatman had het blijkbaar speciaal op geestelijken en doktoren voorzien. Een Bel gische pater deed aangifte dat zijn auto in Frankrijk (ook daar opereerde de ex- SSer) was gestolen. Op het Nederlandse consulaat liet men hem een foto zien van Maatman, die hij onmiddel lijk als de dief herkende. Vorige week kreeg het con sulaat wederom bezoek van een pater, die vertelde dat M. hem voor een bedrag van 15000 fres. had afgezet. Deze pater wist, onder welke naam M. werkte en dat ge geven werd de oplichter noodlottig. In een der beste klinieken van Biarritz heeft M. zijn reisgenote op laten nemen, toen deze een baby ver wachtte. Toen het kind ge boren was, verdween de moeder plotseling en liet haar baby achter zonder de dokter te betalen, die 2ich over 't kind ontfermde. ei. Men beoogt er ook mede valse passeneentrales op te sporen. Aan Maatman zou destijds zijn op gedragen zich als „ontvlucht S S.-er" te melden bij een buitenlandse instel ling hier te lande, tegen welke men meende bepaalde aanwijzingen te hebben. Uiteraard werd hem deze opdracht eerst verleend, nadat hij zijn woord had gegeven zich na af loop weer te melden. Eenmaal op vrije voeten werd de verleiding hem blijkbaar te groot Hij slaagde er kennelijk in zich „vol gens de planneft" valse papieren te verschaffen, maar maakte daarvan een persoonlijk gebruik door zich naar het buitenland te begeven, in plaats van deze volgens de instructies der W-actie bij de betreffende instanties te deponeren. Meer kaas en (later) bon voor spijsolie Met ingang van 15 Maart a.s. zal het kaasrantsoen weer geheel op het oude peil worden gebracht in ver band met t»et naar verhouding gunsti ge verloop van de melkproductie. Van die datum af zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder (a-kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar (c- kaarten) 100 gram kaas pér week ont vangen en de rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (b-kaarten) 150 gram. De allerjongsten (d- en c-kaar- ten) krijgen 50 gram per week. De huidige melkproductie staat ech ter niet toe, het boter- en meikrant- soen te verhogen. Een ander verheugend bericht ls. dat (waarschijnlijk in de voorzomer) een bon voor 120 gram spijsolie voor alle leeftijdsgroepen zal worden aan gewezen. De fabrieken en handelaren hebben echter een zeer groot gebrek aan flessen, daar bij de laatste distri butie een onvoldoend aantal flessen is terugontvangen, hetgeen een vlotte distributie dreigt te verstoren. Explosie werk van Arabische guerilla De Arabische guerillaleider heeft verklaard, verantwoordelijk te zijn voor de ontploffing in Jeruzalem die een gehele straat vernietigde en een vijftigtal mensen het leven kostte. Hij verklaarde, dat 't een represaille le betrof voor de indertijd gepleegde aanslag op de Arabische markt. Arabieren verantwoordelijk Hongaarse socialisten worden „gezuiverd" De Hongaarse Sociaal-democraat Imre Molnar is gekozen als vice-voor- zitter van het Hongaarse Parlement Hij is opvolger van de uit de socia listische partij gestoten mevr. Ketly. De geroyeerde leiders van de Hqp- gaarse socialisten verlaten met spoed het land. De „zuivering" zet zich ook voort in de socialistische sportclubs Protest van Praag, Warschau en Belgrado Engeland heeft de Benelux-landen tot de driemogendhedenconferentie over Duitsland uitgenodigd, doch al leen voor de besprekingen over de agendapunten waarin deze landen di rect zijn geïnteresseerd. Tot deze uitnodiging werd Maandag op de eerste dag van de conferentie, unaniem besloten. „In beginsel" zijn Engeland en Frankrijk het er over eens, dat in de naaste toekomst met de Benelux moet worden gesproken over het voorstel tot vorming van een „Westerse Unie"- Worden ook Oost-Europese landen geraadpleegd over Duitsland Tsjecho-Slowakije, Polen en J©e- go-Slavië hebben er in een uitvoerig memorandum bij de Britse en Ameri kaanse regeringen tegen geprotes teerd, dat „de driemogendhedenconfe rentie, die te Londen is geopend, *n pc ging vormt om het Duitse vraagstuk te regelen op een wijze, die in strijd Grooi deel van Europa onder de sneeuw Gedurende het weekend trok een kleine depressie van Portugal over he*. Westelijk deel van de Middelland se Zee en het Alpengebied naar de Balkan. Deze storing ging op vele plaatsen vergezeld van matige sneeuw val, zodat nu het grootste deel van het vaste land van West-Europa onder een sneeuwdak ligt. Het sneeuwgebied breidde zich ech ter nog niet verder naar het Noorden uit dan tot ever Limburg en het Ooste lijk deel van Noord-Brabant. In Zuid- Oost-Frankrijk kwamen 's nachts bij heldere hemel tijdens windstilte zeer lage minumum temperaturen voor. Ly- on meldde -17. In onze omgeving, Duits land, Polen en de Balkan waren de minimum temperaturen minder laag, daar de bewolking de nachtelijke uit straling verhinderde. Waren in de nacht van Zaterdag op Zondag de laagste temperaturen in ons land nog 10, in de nacht van Zondag op Maandag meldde Maastricht met -6 de laagste temperatuur, terwijl het kwik in Den Helder niet beneden -1 kwam. Naast het ontbreken van de nachtelijke uitstraling, droef ook het draaien van de wind van Oost naar Noord-Oost bij tot de stijging van de temperatuur. De koude Russische lucht stroomt bij zijn tocht naarons land nu eerst weer over de nog open liggende Oost zee, terwijl de lucht die over het ui terste Noord-Westen van ons land stroomt, ook nog een stukje van de weerbericht VRIJ ZONNIG Op het midden van de dag en voor namelijk in het Noord-Westen van het land lichte dooL Overigens meest lichte vorst/Vrijwel overal droog zon nig weer met veel zonneschijn. Zwak ke tot matige Noord-Oostelijke wind. Noordzee, die nog steeds een tempera tuur van ongeveer 5 gr. heeft, moet passeren. Hierdoor wordt de vorst ge temperd, zonder dat er direct een ein de aan komt Op de Atlantische oceaan beginnen zich wiizieineen in de a*gem°ne luch4- drukverdelïng voor te doen. Het krach tige maximum nabij IJsland begint in betekenis af te nemen en trekt tevens iets naar het Zuiden, waardoor de de pressies, die de laatste dagen ver in t Noorden het Groenlandse plateau pas seerden, nu wat verder naar het Zul- de.i kunnen doordringen. Een onmid dellijk gevolg op het weer in ons land heeft dit echter nog niet. Jodenverraad Ursem naar Ar'nhem verwezen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaken tegen de Eindhovense politieman Mosterd en tegen de Eind. hovenaar Weyers naar het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem verwezen. Beiden zijn naar men weet, betrokken geweest bij cle arrestatie van joodse on derduikers, die bij de burgemeester van Ursem verbleven. Bij deze arresta ties schijnt een grote hoeveelheid ju welen inzet te zijn geweest. Te 's Her togenbosch werden beiden tot 10 jaar veroordeeld. AAN DE NOORDPOOL IS HET BETER... De bemanning van de Brit se Lancasters, die een oefen- vlucht naar het Noordpool gebied gemaakt hebben, kwamen in Engeland terug, met zorg ingepakt in spe ciale warme kleding welke zij echter in *t Noord poolgebied niet gebruikt hadden! Op het Bereneiland was geen sneeuw meer te bekennen geweest.- is met het meest vitale belang der Europese naties". De Britse regering zou sympathiek staan tegenoer het denkbeeld, ook de ze Oost-Europese staten met betrek king toj Duitsland te raadplegen. Een Russisch protest ter zake werd echter reeds afgewezen. Als de vorst doorzet KNSB heeft kampioen schappen op het programma Onder auspiciën van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond zijn de volgen de ^wedstrijden uitgeschreven: Donder dag 36 Febr. te Zutphen Kampioen schap van Gelderland op de korte baan. Donderdag 26 Febr. te Almelo kampioenschap van Nederland achoon- rijden voor dames en heren. Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Febr. kampioen schap van Nederland in het hardrij den over de afstanden 500, 5000, 1500 en 10.000 meter te Groningen, geor ganiseerd door de IJsver „Groningen". Zondag 29 Febr. te Zutphen kampioen schap van Gelderland op de lange baan. Waddeneilanden door„Transva" uit isolement bevrijd Gistermorgen is een „Domini" van de „Transva" (transpórt vliegtuigaf deling van legerluchtmacht Neder land) er in geslaagd de verbinding met Ameland weer tot stand te bren gen, die, zoals bekend, sedert drie dagen per boot niet meer mogelijk Het toestel vertrok om 11.23 uur van de vliegbasis Leeuwarden en landde een kwartier later op Ame land. Aan boord bevonden zich enige pas sagiers. w.o. dc burgemeester van Ameland, Mr. R. Walda. Bovendien werd een hoeveelheid post vervoerd. Bij de landing ondervond men enige moeilijkheden, doordat de wind niet krachtig genoeg was. De Amelanders hadden op het landingstterrein een rode vlag neergezet en een vuur ont stoken om de windrichting aan te geven. Eerst bij de vierde poging ge lukte de landing op het strand. In minder dan een half uur ver trok de „Domini" weer van Ameland om enige ogenblikken later opnieuw met post vanuit Leeuwarden te ver trekken. Twee minuten na het eerste vertrek van de ..Domini" startte een .Auster", geheel volgeladen met post naar Ameland. Gistermiddag werden bovendien de verbindingen met Schiermonnikoog door de Transva opgenomen. Als.. Volgens het Parijse blad „L'Intransi- geant" zou een zekere generaal Ma- linin aan de Amerikaan Robert Mur- phy een ontmoeting van Truman en Stalin te Stockholm hebben voorge steld. Murphy opperde bezwaren in verband met de aanvallen in de Rus sische pers op Truman, doch Malinin verklaarde, dat deze zouden eindigen als Wallace president Werd Toenadering tussen Ts/echo-Slowaakse president en premier Slowakije zou reeds geheel communistisch bestuur hebben Nadat de Tsjecho-Slowaakse president Benesj talrijk? besprekingen had gevoerd met de leiders van allo partijen, heeft de communistische minister-president KI. Gottwald verklaard, dat er zeer spoedig een nieu we regering zal worden gevormd. In de laatste 48 uur, xo zeide hij waren de standpunten van presi dent Benesj en van hem „elkaar genaderd" en Gottwald geloofde, dat Benesj zeker de lijst van ministers z°n accepteren, die hij hem zou voor leggen. Gottwald voegde hier aan toe. dat hij ernaar streefde de crisis op te lossen op een democratisch-eonstitutionele manier en langs parlementai re weg, doch dat geen der ministers» die hun ontslag hadden aangebo den zou kunnen terugkeren. Gottwald wenste niet meer samen te werken met de partijleiders „die de crisis veroorzaakt hadden". Benesj zal, naar verwacht wordt, zeer binnenkort een rede houden, waarin hij uiteen zal zetten dat zijn opvattingen gebaseerd blijven op parlementaire democratie. Tot het volk richtte hij reeds een oproep, de kalm te te bewaren. Uit Bratislava wordt gemeld, dat Gustav Husak, voorzitter van de Slo waakse regering, de democratische le den ontslagen heeft en een geheel uit communisten bestaande regering heeft gevormd. Sociaal-democraten houden vast aan Nationale Front De sociaal-democratische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart, dat zij op het stand punt van de parlementaire democratie staat dat zij een oplossing van de crisis wenst door middel van de coa litie van het Nationale Front. Het is niet zeker, dat dit communi qué de uiteindelijke beslissing van de sociaal-democraten weergeeft. De stro ming die de communisten wil blij ven steunen schijnt sterk te zijn. Rumoerig in het land De toestand in het land is verward en er vinden ongeregeldheden plaats. Het bureau van de nationale socia listische partij te Praag is gistermid dag een drie uur lang bezet door een sterke politiemacht, die gewapend was met lichte mitrailleurs. Waarschijnlijk PRINSELIJK GEZIN NAAR ZWITSERLAND Het secretariaat van H.K.H. Prin ses Juliana deelt mede, dat het prin selijk gezin het voornemen heeft in het midden van de maand Maart voor enige weken met vacantie naar Zwit serland te gaan. zijn een tweetal employé's en een aan tal documenten naar het politiebureau overgebracht Praag kwam 's middags zonder stroom te zitten, naar offici eel verklaard werd tengevolge van 'n ongeluk in de centrale. Het blad van de Slowaakse democratische partij „Cas" kon niet verschijnen omdat de zetters weigerden artikelen te zetten „gericht tegen de volksdemocratie". Twee kapiteins van het Tsecho-Sltf* waakse leger zijn gearresteerd, om dat zij van plan zouden zijn geweest, het Pra&gse radio-station te bezetten. Zij hadden volgens radio-Praag docu menten bij zich, die een poging van or ganisatie der nationale sosialicte oxa de staat omver te werpen, ontmas kerden. Bewijsstukken zouden gepu bliceerd worden „zodra het onderzoek dit toelaat". Evacuatie Republikeinse troepen voltooid De evacuatie der zgn. „zakken" door Republikeinse legereenheden is te middernacht 22 Febr. geëindigd, aldus deelt de Commissie voor Goede Dien sten mede. Het totale aantal geëva- cueerden bedroeg 29.000. In Kemit en Pronodjiwo (midden en Oost-Java) is de toestand nog niet be vredigend. Er zal een onderzoek wor den ingesteld. KONING VAN JEMEN TOCH VERMOORD Iman Jahia, de gestorven koning van Jemen, is, naar thans wordt me degedeeld, vorige maand door leden van het „Jemenistische Bevrijdings front" in zijn bed geworgd. De lei der van het front zou één van *s ko- nings zonen zijn geweest. Oud, vermakelijk raadsspel: U vraaqt en wij antwoorden I Gisteren, Maandag, ontvingen we het „Algemeen Verslag" betreffende het onderzoek van de begroting 1948 met de Memorie van Antwoord daarop van B en W. Donderdag a.8. reeds wordt de begrotingsvergadering ge houden, zodat niet meer dan drie da gen beschikbaar zijn om onze lezers omtrent dit toch stellig zeer belang rijke gemeentestuk het een en ander mede te delen. Drie dagen is niet veel en hoewel we de overtuiging hebben, dat er ten stadhuize hard ls gewerkt, om alles tijdig dat wil zeggen: vroeg genoeg om de begrotingsvergadering nog in Febr. te doen plaats vinden in orde te krijgen, betreuren we toch, dat de termijn voor ons zo buitenge woon kort is geworden. Het Is nu eenmaal zo. dat de „open. baarheid" der raadszittingen groten deels tot zijn recht komt door de pu bliciteit, welke de kranten geven aan het gesprokene. Zo goed als ieder raadslid zich daarop voorbereid, die nen ook de belangstellende burgers en die zijn er vele dit te kunnen doen. Het enige middel daartoe is voorlichting door hun dagblad. De ge legenheid daartoe is dit maal buiten gewoon beperkt en wij menen de wens te mogen uitspreken, dat ons gemeen tebestuur de pers een volgend jaar meer ter wille zal zijn. VEEL VRAGEN Er zijn dit keer ontzettend veel vra gen, hoorden we dezer dagen uit de mond van een der wethouders. En in derdaad, het aantal is zeer groot. Toch is de algemene indruk dezelfde als die van altijd: dooreen genomen weet het College zijn beleid zeer voldoen de te motiveren. De antwoorden ujn als regel uitvoerig en gedocumenteerd en tal van vragenstellers zullen nu al wel door hebben, dat, indien ze ge hoopt hadden B en W hier of daar een harde noot te kraken te geven, van grote moeilijkheden voor het Col lege geen sprake zal zijn. Laten we hierbij aan ieder de eer geven, welke hem toekomt: dit is niet alleen een gevolg van het feit, dat het Begroting van Alkmaar College zich zo goed weet te redden, maar vooral van de omstandigheid, dat afdelingen en bedrijven goed wor den geleid, omdat het dagelijks beheer in vertrouwde handen is gelegd. En zo staat bij voorbaat wel vast, dat al zullen zich de debatten gezien het grote aantal vragen vermoede lijk over twee dagen uitstrekken, de begroting zonder veel strijd zal wor den aangenomen. De combinatie P.v.d.A.-K.V.P. werkt blijkbaar goed. Wanneer we nu voor heden eeh greep moeten doen uit de overdaad van onderwerpen, die zijn aangesne den, dan menen we ons eerst even te moeten bepalen tot een hoogst be langrijke kwestie: de politiek. (Zie vervolg pag. 2 0

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1