Ifemaaidei' DE KONING VOOR DE 2e MAAL WINNAAR IN WARMENHUIZEN N.HOLLANDSE PERS 194S Wethouders dienden de Raad van antwoord De begrotingsbehandeling voortgezet van Hoorn eerste op 500 meter Zondag èn Geen algemene terreinafkeuring s èn voetbal? Pad Rusland-Fintand? 4e Jaargang No 1174 Zaterdag 28 Februari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wné. hoofdred. A. Eriks, Waterweg 838, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt Tel. 3907 UIT HET ALKMAARSE STADHUIS Weth. Coeris: Volkshuisvesting heeft de aandacht Weih. Bakker: Volkscredietbank gaal van stapel Op de tweede dag van de behande ling van de gemeentebegroting, kwa men allereerst de wethouders aan de beurt ter beantwoording van de aan hen gestelde vragen. Wethouder Bakker (P.v.d.A.) meen de dat de opbouw alléén tot zyn recht zou kunnen komen door eendrachtige samenwerking van de Alkmaarse be volking, niet alleen in de raad dus. Tot de heer Hoytink sprak de heer Bakker nog enige verduidelijkende woorden over het onderscheid: rode tulp oranjecocarde. Na de oorlog zijn wij echter meer eenstemmig in ons oordeel; dat ziet r.en bij de acti viteit die de heer Hoytink aan de'dag legt tot het tot stand komen van een Alkmaarse Gemeenschap, waarin per- sonalistische-socialisten ook met de christelijke groepen zouden moeten sa menwerken. De samenwe"king in Alk maar op ieder gebied is (fverigens groot, men ziet het bij le Kruisver enigingen, sociale raad en sportcomi tés. Sprekende over Je verbetering Burgem. v. Slingerland: Winkels moeten open op Maandagmorgen van het sportpark zeide de heqr Bak ker, dat het zaak is de gulden midden weg te vinden. Het nu -een maal geen tijd waarin grote uitgaven kun nen worden gedaan. Het sportpark heeft in het afgelopen iaar goede re sultaten opgeleverd. m Komende tot de sociale zaken meende do Bakker de regering een pluim op de hoed te moeten steken. Hier is veel verbeterd. Spr. sprak daarom zijn vertrouwen uit dat de raad de begro ting voor Maatschappelijk Hulpbetoon zou goedkeuren. Nu vrijwel alle uit keringen zijn vastgesteld kan men beginnen met een onderzoek naar de moge.ijkheid om zoveel mogelijk ou den van dagen bij M.H. af tc voeren. Het voorstel tot instelling van een Vo'ksyedietbank zal spoedig bij de Raad worden ingediend. De tewerk stelling van minder valide arbeiders heeft steeds de aandacht. WV het bu reau Huisvesting betrof meende spr. dat het niet Juist was dlt teru|r te brengen naar sociale zaken. Wethou der Coerts zou hierover overigens nog het zijne zeggen, zo verwachtte de heer Bakker. STADSBELANG OP DE VOORGROND Wethouder Coerts (P.v.d.A.) vond "dat er teveel tijd verspild was aan discussies op internationaal politiek terrein. Hij zou dit niet doen. doch alleen tot de heer Hoytink zeggen, dat ,de democratische-socialisien het Wil helmus meezingen omdat zij Neder landers zijn en hei Koninklijk Huis beschouwen zij als een voorrecht van Nedorland's democratie. Wat de gemeentepolitiek betreft, bij het beschikbaar stellen van bouw gronden en het verlenen van vergun ningen wordt zo veel mogelijk het stadsbelang in het oog gehouden. De Volkshuisvesting heeft de volle weerbericht HETZELFDE WEERTYPE Iets minder zonnig dan gisteren. Zv/akkc tot matige wind uit Ooste lijke, doch in het Zuiden tijde'ijk uit eenlopende richtingen. aandacht. In 1947 werden 107 wonin gen aanbesteed, en in Mei zal het grootste gedeelte hiervan klaar zijn- In 1948 bedroeg het aantal toegewe zen woningen 51 en deze zullen idit jaar worden aanbesteed. Het bouwrijp maken van braaklig gende gronden zal dit jaar ook geschie den. Het Stationsplein en het Tunnel plan aan de Bergerweg komen ook aan de orde evenals het Rijksplan voor de nieuwe Friesebrug. HET WONINGPROBLEEM Het rioleringsstelsel zal eveneens on der de loupe -worden genomen en de stadsplantsoenen zien er gelukkig weer behoorlijk uit. Mr. Leesberg: „ook de provincie moet de gemeente steunen" De heer Coerts meende te kunnen zeggen dat het college heeft gedaan wat mogelijk was. Bij de beantwoor ding van de sprekers kwam men uit de verantwoording van wethouder Coerts te wéten -dat het woningpro- bleem waarschijnlijk onoplosbaar zal zijn. Wanneer alles zo doorgaat, dan zit Alkmaar binnen het jaar geheel voL De materiaalpositie en het tekort aan arbeidskrachten zyn een grote handicap bij de nieuwbouw, die toch al 'lang niet de toenemende behoefte kan dekken Het gemeentelijk Huisvestingsbureau De heer Coerts prees zich gelukkig niet meer in de advies commissie zit ting behoeven te nemen. Wat geschied* er met de ouden van dagen? De be woner van een huis krijgt van het bureau een briefje thuis waarin ge zegd wordt, dat men inwoning zal krijgen en dat dit binnen 10 dagen moet worden beantwoord. Er is Wel eens een ontactische brief uitgegaan maar de correspondentie die deheer Van der Borden hierove.- met het bu- Zondag een dorpentocht! De IJsclub „de Omval" heeft voor Zondag a.s. een dorpentoch uitgeschre ven over een afstand van 50 kilometer Tour- en wedstrijdrijders die zich kunnen laten inschreven aan Omval 11, moeten tussen negen en twee uur aan de start verschenen. De volgende route is vastgesteld: Omval Oterleek Rustenburg l'rsem Schermerhorn Groot Schermer Driehuizen Gra'tdijk terug over Driehulzen naar de Laan weg Zuidervaart Noordervaart - Omval. Ieder die de toch binnen 5 uur uit rijdt, zal een fraaie herinnering wor den aangeboden. Het ijs, dat zich in goede conditie bevindt, is goedgekeurd Hei parcours is met pijlen aangegeven. Garderobe, rijwielstalling en par keerterrein zijn bij de start aanwe- Wethouder Bakker: college over rode tulp-oraifiecocarde. reau beeft, gevoerd is zo beneden peil; dat wij deze naast ons neer leg gen. Het personeelsschema van het bu reau moet nader bezien worden. Als chef hoort hier een all-round ambte naar, diè goed met de mensen kan om gaan. Het bureau is bijzondér klein, maar personeel is nodig. Er wordt hier geen „koninkrijkje voor ambtenaren" gesticht, daar kan de heer Hoytink verzekerd van zijn. De secretaris van de adviescommissie esl een vaste aan stelling krijgen als commies, en ha een jaar of tien want zo lang zal dit bureau nog wel bestaan kan deze man naar het secretarie verhuizen. Spr. hoopte dat de raad (en ook de heer Hoytink) zich niet tegen deze post zou verzetten! DE KROTWONINGEN De eigenaren van de krotwonin gen voelen niet veèl voor ©pknappe- rijen. Zij laten liever de huizen ont ruimen, want de kosten zijn In de regel te groot en de eigenaren niet zo kapitaalkrachtig. Spr. erkende ,,Hofc vastgestelde programma zal volmondig, dat een betere hulsves- tdCohdng normaal doorgang vinden. Afkeuringen worden aan de consuls overgelaten", vertelde men ons op het Bondsbureau van de Afdeling Noerdholland lakoniek, toen wy vroe gen of alle relden wéér afgekeurd waren. PUDDINGPOEDER KOMT NIET VRIJ AL IS ER GENOEG Toen bekénd werd, dat puddingpoe der op de bon kwam hebben de fabri kanten via de winkeliers er bij het publiek op aangedrongen méér dan normaal van het nog vrije artikel in te slaan. De huisvrouw schijnt aan deze aanwijzing gevolg te hebben ge geven en nu liggen de fabrieksmaga- zijnen vol puddingpoeder! De fabriek te Baarle-Nassau ligt om deze reden zeifs al vijf weken stiL Door pudding poederfabrikanten is reeds verschil lende keren gevraagd hun product weer zonder bon verkrijgbaar te stel len. De overheid echter wil hiervan niets weten. Geen verrassing DAT AAD DE KONING in VVarmenhuizen het kampioenschap van onze provincie zou behalen stond eigenlijk al zo'n beetje van tevoren vast De Purmerender heeft inZwitserland enorm veel opgestoken en daar van profiteert hij op zeer overtuigende w|jze. Niettemin was er toeh een verrassing, want de crack uit Wormerveer, Siem van Hoorn, bleef op de 500 m. in precies 50 seconden beneden de tijd van de Koning, die zelfs nog moeite had de tweede plaats te houden tegen H. Vermeulen uit Ter Aar. Muts op dreef Evenals de strijd om de S.I.S.-beker waren het ook nu weer Aad de Ko ning, Siem van Hoorn, H. Vermeulen, de Warmenhuizenaar Jonker en Leen Muts, die de hoofdrollen vervulden op de in uitstekende toestand verke rende baan van de actieve ijsvereni- ging „S.I.S.". De organisaties klopte tot in de plmtjes en dat maakte deze kampioenschappen tot een sportief- genoegen! Door De Konings nederlaag op de 500 m. won de strijd aan spanning en wanneer de langere afstanden Siem van Hoorn iets beter liggen was de uitslag minder zeker geweest. Nu bleef Van Hoorn op de 5000 m. niet minder dan 26 volle seconden achter de Purmerender en dat gaf tenslotte de doorslag. Opvallend goed was het rijden van Leen Muts uit Jisp, die het op de 1500 m. tot de 3e en op de 5000 m. zelfs tot de 2e plaats Voor het verslag van de avondvergadering van j.l. Donderdag zie men pag. 2. ting voor a-soclalen gezinnen nodig is, maar waar niet is verliest de Keizer zyn recht. De Nieuwe Doelen, waar de heer Kirpenstein over sprak, is niet te gebruiken voor andere doeleinden. Bovendien hebben de verenigingen de Doelen nodig. Misschien is het in de toekomst mogelijk om.van dit ge bouw een museum te maken, doch op het ogenblik kost dit teveel. Zo is het ook met een Aula op de Alge mene Begraafplaats, die 2 ton zou kosten. Het plantsoen bij de Grote Kerk en het pad naar het Postkantoor zullen verbeterd worden. (Zie vervolg pag 4 kolom 1) LANDBOUW EN BENELUX Mr. H. J. Louwes„Er wacht ons eeri grote taak" Maar ook: er wachten ons vele moeilijkheden (Van een eigen verslaggever). Landbouwkundigen uit wel alle delen van ons land waren Vrijdag middag bijeen in de conferentiezaal aan de Volkshogeschool „de Zand- hoeve" te Bergen, waar de stichting Ned. Landbouwgemeenschap enige lezingen van agrarisch belang had georganiseerd. Mr. H. J. Louwes, adjuct-secreta- ris van de Nationale Coöperatieve Raad en Ir. C. Boon van de Belgi sch Boerenbond uit Leuven, openden deze twee-daagse cursus mét inlei dingen over: „Landbouw en Bene lux". Verschillen in agrarische sector moeten genivelleerd worden „Het samengaan van Nederland. Bel gië en Luxemburg is noodzakelijk. Ik denk slechts aan het Duitse probleem" aldus mr. Louwes, die zijn betoog be gon met te wijzen op de nauwe betrek kirtgen, die ondanks de vele tegen stellingen altijd tussen deze landen hadden bestaan. Er wacht ons een grute taak: de onderlinge verschillen in de agrari sche sector op te lossen om tegenover derden als eenheid tc kunncr optreden Om de moeilijkheden, die op land- en tuinbouwgebied dreigen, te ondervan gen. zullen de Benelux-landeo een In economisch opzicht gelijkwaardige po litiek moeten voeren. Welke moeilijkheden er ook mogen zijn, er zal een oplossing moeten ko men om de vruchten van een volledige economische samenwerking te kunnen plukken. Een economisch-unie zal ze ker bijdragen tot het zo nodige her stel van WestEuropa", zo besloot mr Louwes zijn inleiding. België als afzetgebied mag men niet overschatten In Belgische leidende landbouw- kringen ziet men zeer goed in, dat een economische blokvorming, de Be- nelux-landen grote voordelen zal bren gen, zei ir. C. Boon van de Belgische Boerenbond, die vervolgens het woord nam over hetzelfde onderwerp, nu toegelicht uit de gczichthoek van on ze Zuiderburen. Is. Boon waarschuwde er voor, dat met het invoeren van een Economi- sche-Unie. de perspectieven, die België als afzetgebied zal openen, niet over schat mogen worden. De behoeften zullen in dat land in de toekomst door de binnenlandse productie zoveel mogelijk worden ge dekt. ,.Er zijn vele moeilijkheden", vond ook ir. Boon en hij voegde hieraan toe: „We moeten op alle eventuali teiten zijn voorbereid. De systemen in Nederland en België zijn vaak heel verschillend: bovendien staat de pro ducent afzijdig van controle door dc overheid. Tri België is de taak om het klein- Nadere informaties by diverse clubs maakten ons al spoedig duidelijk, dat er over het algemeen gezegd kan wor den, dat de terreinen in behoorlijk goede conditie zijn. De betrekkelijk lichte vorst 's nacht wordt geheel teniet gedaan door de warmte van de zon, die met het heldere weer de gehele dag gelegenheid krygt de grond aanmerkelijk zachter te maken. Naast de ijssport zal sportlievend Nederland mits de weerstoestand gehandhaafd blijft Zondag van de voetbalsport kunnen genieten. Ons overzicht brachten wij reeds eind vorige week. Het programma van de voorbije Zondag is geheel opgescho ven naar morgen. Een kleine greep: Volendam—-Alkm. Boys; Alcmaria OSV; Germaan—DTS; BKC-Swift; BerdosSchagen; W'waard—St. Ge- orge; WestfriezenSchoorl; JVC Watervogels; N.NiedorpZouaven; C SW—Vrone; Grashoppers—Randers en RKAFC—MFC. Tsjecho-Slowaaks antwoord op protestnota „Het zijn onze aangelegenheden" Het officiële Tsjecho-Slowaakse nieuwsbureau Ceteka heeft geant woord op de gemeenschappelijke ver oordeling van de politieke verande ringen in Tsjecho-Slowakije door En geland, Frankrijk en de V v ..Pe -e landen", zo zegt Ceteka, „hebben niet het minste recht oro zelfs door mid del van hun critiek zich te mengen In de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakye. Een der be langrijkste beginselen van de demo cratie is de niet-inmenging in Je in terne aangelegenheden van andere landen". Ceteka verklaart met nadruk dat er geen sprake is van dictatuur van één partij in Tsjecho-Slowakije. Nieuw kabinet geïnstalleerd Gister heeft het nieuwe kabinet de eed op de grondwet afgelegd. bij welke gelegenheid Gottwald en pre sident Benesj het woord voerden. Gottwald sprak zeer agressief en zeide na enkele waarderende woor den tot president Benesj o.m.: „Wij moeten geen lessen in democratie krijgen van hen, die de verantwoor delijkheid dragen voor München, die in verdragen met Hitier—Duitsland over onze huid onderhandelen". bracht! De lange afstanden schoven hem in het eindklassement tot de 4e plaats, juist voor Jonker, die het van de korte afstand moet hebben Opmerkelijk was, dat de tijden aan- r»- r':el|jk boven die van j.1. Dinsdag n. Het, iets zachtere ijs was hit raan ongetwijfeld debet. Nu kwam er op de 500 m. geen der rijders be neden de 50 sec., terwijl Dinsdag Aad de Koning 47.7. Van Hoorn 49.2 en Jonker 49.5 noteerde. Op de 1500 m. kwam de Koning trouwens ook niet zo goed uit d« bus: no 2.44 roIn.. Dinsdag 2.34.6 min.! De totaal-uitslag was- 500 m.: 1. S van Ho<vn 50 sec.; 2. A. de Kor.ing 50 3 TJ Veismeulen. Ter Aar 50 4; 4 Jor 51.4; 5. L. Muts 52.2 en 6. Jo Hoorn. Ter Aar. 52.6 sec 1500 m.: 1. A. de Kor.ing 2.44 min., 2. S. van Hoorn 2.47.2 min.: 3. L. Muts 2.50 min.; 4. H. Vermeulen 2.502 min.; 5. W. Vermeulen 2.52 min 6. C Reek Heiloo 2.52 min 5000 m.: 1. A. de Koning 9.12.1 min; 2. L. Muts 9.25 min.; 3. H. Vermeulen 9.25.6 min.; 4. W. Vermeulen 9.32.2 min; 5. S. van Hoorn 9.38.1 min en 6. C. Reek 9.39.5 min. Totaal-klassement: 1. De Koning 160.177 p.; 2. S. van Hoorn 163.543 p.; 3. H. Vermeulen 163.693 p.: 4. L. Muts 165367 p f>n 5 M. Jo*W 1690«* o T«' Helsinki is medeg-d -eld. dat de Sowjet-Unle aan Finland verzocht heeft 'n verdrag van wederzijdse mi litaire bijstand te sluiten. BRANDSTOFFEN VOOR A.S. MOEDERS. Het C.D.K. deelt mede, dat de op de voor a.s. moeders bestemde GA- kaarten voorkomende bon „brand stoffen a.s. moeders" recht geeft op één eenheid vaste brandstoffen Voorts wordt medegedeeld, dat de bon 77 BV van de brandstoffenkaart TA 707 na 6 Maart a.s niet meer - geldig is. Vóór 6 Maart moet deze bon dus bij een handelnar worden in geleverd. President Benesj zeide na lang den ken tot de Conclusie te zijn geko men, dat het noodzakelijk was op Gottwalds voorstellen in te gaan. Hjj verklaarde bang geweest te zijn voor algemene verwarring en besloot: „Het is echter noodzakelijk, dat de staat geleid en bestuurd wordt. GU wenst de staatszaken In irteuwe ha nen te lelden en volgens een nieuwe vorm van democratie. Ik wens voor F en voor het land, dat het allen geluk zal brengen". in scheervlucht Er is een Pools-Roemeens cultureel verdrag gesloten. Mosje Sjertok, vooraanstaand Zionistisch leider, viel in de Veiligheidsraad de Britse poli tiek fel aan en vroeg dringend om een internationale strijdmacht. Hij beschuldigde Engeland er openlijk van de Arabieren te wapenen en te steu nen. Het Sovjet-Russisch vakver bond heeft ontkend, dat het enig vak verbond wil weerhouden van bespre kingen over het Marshall-plan. ,,'t Is ieders goed recht om in de heilzame resultaten van 't plan te geloven - wij doen dat niet", aldus dit vakverbond. bedrijf in stand te houden, moeilijker bleem een oplossing, dan staat de Be nelux (in het kader van de landbouw) weer belangrijk dichter bij de ver wezenlijking", meende ir. Boon. dan in Nederland, doch krijgt dit pro- De eerste dag van deze cursus in de Volkshogeschool „de Zand- hoeve" werd besloten met een in teressante lezing van ir V. de Biocq van Kaffelen (van de ver eniging voor landaanwinning), die zijn uitermate deskundig en ge- documenteei'd betoog over nieuwe polders e.d. niet lichtbeelden «p^i-vdeliikte De Britse Labour-party heeft de weigering der Sovjet-Unie om deel te nemen aan het herstelplan voor Euro pa „niet te rechtvaardigen en betreu renswaardig" genoemd. Het Nederlandse-Brits handelsover eenkomst is getekend. Op 15 Maart a.s. zou volgens Raden Moh. Ahib een negara Zuid-Sumatra worden ge vormd. Twee niet-Joodse Polen wer den te Jeruzalem vennoord. De Griekse regeringstroepen hebben een „algemeen offensief" tegen de guerilla strijders ingezet, die zich terugtrek ken. „Coucou", de-48-jarige Zigeu nerkoning, is in Frankrijk overleden. Prof. Edgard Millhaud, Zwitseland is voorgedragen als candidaat voorde Nobelprijs 1948 voor de vrede. In Peru zou door militairen het kabinet ten val zijn gebracht. Nederland is een der 12 landen die zitting zullen hebben in de voorgestelde Wereld- scheepsvaartorganisatie. De Hongaar se min. van Buitenlandse Zeken, Mol nar, heeft verklaard dat Hongarije gaarne commerciële en culturele be- OM HET PERS. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN. Voor biljart-liefhebbers delen v;ij I mede. dat Zaterdagavond wordt ge- j speeld om 7. 8. 9 en 10 uur; Zondag- I middag om 2.30 en 4 uur, 7 cn 8 uur. I Daarna is de prijsuitreiking aan de h^nrt. trekkingen met W.-Europa onderhou den zal. Lieftinck heeft te Brussel financiële en economische besprekin gen gevoerd. Prinses Juliana heeft het ere-voor- zitterschap aanvaard van het Ned. co mité van de UNAC, een onderdeel van de Ver. Na ties, dat de nood wil le nigen van de hongerende kinderen. Nederland en Pakistan verlangen naar vriendschappelijke betrekkingen. Er zullen diplomatieke vertegenwoordi gers uitgewisseld worden met do -ang van air.l assadeur. Als opvolger van de hter A. J. Koejemans in de CPN- I fractie de Prov. Staten van N.-Hol and is de heer G. Th. F. Hilkes te Buasem benoemd. Mr. van der Meer er. de heren Jonckheer en Yradsquin van de delegatie van de Ned. Antillen zijn Vrijdag per vliegtuig naar de West te ruggekeerd. De heer Yrausquin was heel blij, hij kon niet tegen het kli maat. De Waddenzee is zo goed als ijsvrij, maar de waterstand is bij zonder laag. De barkas „Ameland" slaagde er echter in de verbinding met 't vasteland te herstellen. Dr'e Nij. megenaren klommen op een kolen- trein. vulden tusen Venray en Nijme gen de zakken en wierpen dan vlak bij hun woonplaais dc zakken af. 't Ging een paar keer goed: maar r.u zijn ze gegrepen. Vrydasoaidda^om 4 uur is de Zuiderkrv is met 15L0 mllHlk ren naar Indonesië vertrokken.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1