Helden stierven aan de Zuidpool DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Dagen op een reddingsvlot Amsterdamse Revue VERDWENEN ROMANTIEK 1300 km. door sneeuw en ijs en daarna het einde.... Het, heeft er alie schijn van, dat binnen afzienbare tijd de mens er in eal 3lagen, met gebruikmaking van de meest moderne hulpmiddelen der tech- aiefc, een nog onbekend gebied te ont- llulten. Ze zijn steeds zeldzamer geworden, ie witte plekken op de wereldkaart. Tot voor een eeuw kwamen ze nog iti alle werelddelen voor. Europa uit gezonderd. De mens rustte echter niet. ftjn rusteloze geest joeg hem de aard bol over. Het begonnen met de ver- overing van de oceanen. Onder ont zaglijk moeilijke omstandigheden heeft de mensheid zijn meest avontuurlijke konen uitgezonden, ten einde te ont dekken. wat er achter de horizon ver borgen lag. Het raadsel van deze ver- borgenheden "is opgelost. Zij het ten koste van honderdduizenden mensen levens, die sotris op de meest verschrik keiijke wijze om het leven zijn geko men VEROVERING VAN LAND Na de strijd met de oceaaö te heb ben overwonnen, begon de strijd om de verovering van de landmassa's. De ze boden aanvankelijk" nog groter te genstand dan de zeeën. Ondoordring bare wouden, dorre zandwoestijnen, massieve gebergten of onherbergzame moerassen vertraagden de ontwikke ling van de kennis van het aard-op pervlak. De mens echter zette door En ziet. in de aanvang van deze eeuw was hij to ver gekomen, dat de witte plekken op 4e kaart, de onontdekte gebieder, zo goed als verdwen^p wa ren. Het aardoppervlak was In zijn ge heel in kaart gebracht. De mens kon beginnen aan de verovering van de onder do aardkost liggende materia len. Reeds lange eeuwen heeft hij zich daar mee bezig gehouden. Diep kon de mens echter niet komen. Tot de «echniek ook hier haar vooruitgang deed gelden en als het ware het in wendige van de aardbol aan een nauw. gezet onderzoek werd onderworpen. Dit onderzoek is nog bij lange tijd niet voltooid. In de nog spaarzaam be woonde en ontoegankelijke gebieden ligt nog een groot arbeidsveld braak En zelfs in de gebieden rondom ons •taan we dagelijks voor verrassingen Was de aanwezigheid van petrole- «m in de Nederlandse bodem tot voor enkele jaren- ntet iets. waar we niet over dachten. Jaat s^aan. dat we aan Uitslagen „Damlust" ZUIDSCHARWOUDE In de 1ste klasse heeft Zijp do -r zijn over winning op P. v. d Molen nog een klein kansje om degradatie te ontlo- pen maar voor P. v. d. ""olen zal 't wel de beslissende partij geweest zijn en zal vrijwel zeker degraderen. De stand van de staartgroep ziet •r als volgt tttfc Jac. Grootjes 4 uit 8. J. Zijp 4 uit P. Schoffelen 4 uit 7; P. v. d. Molen 1 uit 6 le Klasse- N. Jol promoveert Dooi zyn laat ste partij tegen P. Balder te winnen Is N. Jol er hi geslaagd om zijn degra datie van verleden jaar ongedaan -te maken door de le plaats te bezetten en dus weer promoveert naar de 1ste klasse. A. Fk»rls stelde zich veilig door een overwinning op W. Hoedje? die hierdoor dnnlg m de knel is ge komen, te klasse Hier is nog volop spanning om de bovenst^ 2 plaatsen P. Mienis die van W. Glas verloor en over Jac. Berk hout zegevierde #ehie!d hier nog de i leiding gevolgd door C. Zijp die J i E..gertngh zijn kansen hierdoor danig verzwakte. de mogelijkheid geloofden. En levert Drente ons nu niet reeds een aanzien lijk kwantum? Om nog korter bij huis te blijven, boort men op het ogenblik niet in de drassige Zaanse bodem, omdat men vermoedt, dat daar petroleum te vin den is? DE WITTE PLEK Is het inwendige der aarde dus nog grotendeels onbekend gebied, er is ook aan de oppervlakte van de aarde nog een gebied dat op de kaarten wit is. Het Zuidpoolgebied. Niet alleen op de kaart is dit gebied wit. Ook in de werkelijkheid is het Zuidpoolgebied een witte woestenij van met eauwige sneeuw en ys bedekte gebergten en hoogvlakten, waar de koude ondraag lijk is en waar de sneeuwstormen bij kans altijd een verblijf buiten de tent tot een kwelling maken. Deze onontdekte gebieden laten de mens geen rust. Vooral in de laatste tijd, nu de wereld niet meer behebt sChijnt te zijn met dorst naar goud, maar met dorst naar uranium, het - zp zeer be geerde element, noodzakelijk voor de atoomsplitsing. We hebben kunnen le zen over de enorm? expeditie van ad miraal Bird, die met g»n vloot van veertig schepen een ontdekkingstocht naar het Poolgebied heeft onderno men, waarbij een druk gebruik ge maakt werd van vliegtuigen. Vanuit de lucht zal het gebied dus in kaart worden gebracht en willicht dat de atlassen over enkele jaren de ligging van de bergreeksen nauwkeu rig zullen aangeven. Tegelijk met de voortschrijdende techniek is echter 'n stuk romantiek verdwenen. Wellicht, dat bifrnen afzienbare tijd een reis naar do Zuidpool niet meer moeilijk heden biedt dan vroeger een reis naar Noorwegen. Het is goed te bedenken, dat het eens anders is geweest. Dat er man nen zijn voortgekomen in de loop der jaren, die hebben getracht de Zuidpool te bereiken, niet uit zucht om uranium of goud te vinden, maar uitsluitend met het doel de wetenschap een dienst te bewijzen DE PERIODE DER HELDEN Het is nog geen vijftig jaar geleden, dat twee groepen mensen te voet de ze barre woestenij doorkruisten. Dit onherbergzame oord. even groot als geheel Europa. Met hun honden ge trokken sleden worstelden ze moei zaam tegen de alles doordringende sneeuwstormen in. met als enig doel de Zuidpool te bereiken. Het was "n groep Noren onder leiding van Roald Amundsen en een groep Engelsen on der leiding van Robert Falcon Scott. In 1912. een maand na elkaar be reikten deze mannen het meest Zuide lijke punt der aarde. Maar terwijl de expeditie van Amundsen "door het ge luk begunstigd werd en na een voor spoedige reis weer op haar basis in Walvissenbaai terugkeerde, scheen het of de weergoden vertoornd over het welslagen der koene Noren wraak wil den nemen op de Engelse expeditie. Was het voor deze mannen reeds een grote ontgoocheling, dat zij bij hun aankomst bij de Zuidpool ontdek ten. dat Amundsen hen voor was ge weest. op de terugtocht maakten ze een periode van zulk beestachtig slecht weer mee, dat zij er niet in slaagden hun basis te bereiken. Vijf mannen, Scott. Wilson. Bowers. Evans en Cates hadden de Pool be reikt. De 19e Januari begonnen zij de terugtocht. De honden waren reeds op de heenweg afgemaakt en ze stonden voor dé schier onmenselijke taak om een afstand van 1300 kilometer zelf de slee te moeten trekken, onder om standigheden. zoals wy die in onze he vigste winters niet kennen. Dertienhonderd kilometer, met te schrale rantsoenen. Twee maanden en tien dagen hebben deze mensen met de dood gevochten. 21 Maart waren ze tot on een afstand 38. De achterste, die Doekele Dibbes heette, waarschuwde z'n maats. „Daar komt dat heerschap aan, die we tegen de vlakte hebben gereden", riep hij „en als ik goed naar zijn facie kijk. Een kostelijk enkostbaar be zit van Amsterdam is ongetwijfeld het Bos. Gelukkig werd reeds op.28 November 1928 door de raad met al gemene stemmen tot de stichting be sloten en het geld voor aanleg en ont eigening van de terreinen nabij Am stelveen successievelijk met grote in genomenheid gevoteerd. Onder de hui dige tijdsomstandigheden zou aan zulk millioenplan nooit te denken geweest. Maar het waren andere tijden. Om on ze lezers niet te veel met cijfers te vermoeien (en vanwege de ons toe gestane plaatsruimte) volgen er hier slechts enkele. In totaal heeft het Bos tot op heden f 18.630.000 gekost, waarvan f 5.430.000 voor onteigening, en f 13.200.000 voor de Bos-aanleg met alle toebehoren, w.o. roeibaan met tribune, kleedka mers en haar restaurant. Een der meest sympathieke bepalingen van de Boscommlssie was reze: dat alle werkzaamheden in het Be* uitsluitend met handarbeid zouden geschieden. Degwege hebben in de crisisjaren ie der jaar 1000 arbeiders daar werk ge vonden. Het gehele Bosgebied met inbegrip van de Poel en oeverland van de Nieuwe Meer, beslaat 895 hectare, ongeveer 20 maal de oppervlakte van het Vondelpark. Welk een aanwinst zulk* een Bos voor de stad betekent, leert ook het simpele feit dat alle parken en plant soenen van Amsterdam momenteel geen grotere oppervlakte beslaan dan 162 hectare. En 't mag wel een :>oot wonder heten dat de niets en niemand ont ziende schendende hand van de be zetter. nimmer heeft getracht het Bos geheel of gedeeltelijk af te branden (zoals een gedeelte van het Haagse Bos), terwijl op Schiphol de schande lijkste branden en ruïnages werden aangericht (men onthield zich blijk baar omdat, zoals thans bekend ge worden is. in' 't geheim besloten was van 17 kilometer van de plaats, waar voedsel in voldoende mate aanwezig was. Uitgeput moesten ze in hun tent blijven liggen. Een sneeuwstorm, waar geen einde aan scheen te komen, be lette hun het voortgaan. In deze tent, onder ondragelijke koude. zonder voedsel wachtten deze mannen op het einde van de storm, dat maar niet wil de komen. Zijn ze de hongerdood of de bcvriezingsdood gestorven? We weten het niet. We weten al leen uit de aantekeningen uit het dag boek van Scott, acht dagen later, op de 29 ste Maart, dat toen het einde In zicht was. In die acht dagen hadden ze twee koppen thee en enkele bis cuits gehad. Bewondering vervult ons, als we de laatste brieven van deze moedige man aan zijn vrouw lezen en waarvan wij alg slot een passage overnemen. Deze brief is geschreven met de dood voor ogen. ..Wat zou ik je ontzettend veel kunnen vertellen van deze reis. Hoeveel beter is dit geweest dan in een te groot comfort, thuis te zijn blijven hangen. Wat een ver halen zou je hebben voor de jon gen. Maar wat een prijs moet er voor betaald worden". de zee veranderde van grijs in zwart. Lange gevorkte bliksemstralen ver lichtten onze weg; iedere flits werd gevolgd door een rollende donderslag, als van kanonvuur. De- lucht was zwaar en zwoel en bewoog langzaam in de onrustige bries. De golven had den hun dolheid verloren, maar ste gen nog hoog op tot torenhoge heu vels die langzaam uiteenvloeiden In de spookachtige schemering bood de lucht een angstwekkend en onheil spellend schouwspel. Ik vestigde de aandacht van de jongens er op. Er waren verscheidene wolkenlagen die zich alle in verschillende richtln- *gen schenen te bewegen. Niemand van ons had ooit zo iets meegemaakt, en we konden ons niet voorstellen wat het betekende. „Wat het ook betekent", sei Tony, ea hij drukte ons aller gedachten uit, „het betekent vast niets goeds". In al mijn twpe-cn-twintlg jaren bij de marine had ik nog nooit een lucht of «en zee gezien zoals deze, en ik dan heeft hij niet veel goeds in de zin. Jongens laten we op onze teller, passen". Zij zetten óp hun beurt heel stuurse en lelijke gezichten, want zo knap waren zij ook niet en bereiden Amsterdam door onderwaterzetting te vernietigen). De daar ter plaatse hon derden meter brede Schinkelvaart sloot echter het Bos van 't vliegveld- Schiphol radicaal af dat is zyn be houd geworden. Enkele overslaande brandjes aan de oeverkant werden spoedig geblust. En alle pessimisten ten spijt, die verzekerden dat alleen t nageslacht en niet huidig Amsterdam van de schaduwen van het Bos zou kunnen profiteren, verheft zich dit natuurmo nument reeds verscheidene jaren In volle zomerpracht en kan men zich in alle delen van het Bos reeds op scha duwrijke plekken verkwikken en op zijn heuvelen genieten vaa vergezich ten op de pittoreske landelijke om geving. Hoe dit mogelijk is? Men dankt dit aan het niet genoeg te waar deren initiatief van onze Nederland se Heidemaatschappij, die na een vak kundige bodembereiding aanstonds begonnen is met de aanplant van reeds vele jaren ouïere bomen en heesters, een (experiment waarmede zij bijna zonder uitzondering slaagde. Ook heeft zij geprofiteerd van de vele ont eigende plekken waar eens boerderij en stonden onder de schaduw van lin debomen, van reeds bestaande bos- complexen enz. Consciëntieus is alles gespaard wat kon blijven en zo ver heugen we ons thans in het bezit van een onzer bekoorlijkste recreatieplaat sen. van een natuurreservaat dat de stoutste verwachttingen (en beden kingen van pessimist!) verre over treft. Het Bos wordt zeer druk bezocht. De^ Amsterdamse bevolking is sedert 18T0--verdriedubbeld, bedraagt thans bijna 800.000 doch men bemerkt er (de Zondagen misschien uitgesloten) byna niets van. Er zijn ook ontel bare plekjes voor hen die in volstrek te rust van natuurschoon willen ge nieten. dit bleek zelfs gedurende de warme zomer van 1947 toen half Am sterdam er op uitging. VOOR OUD EN JONG Voor oud on jong. Ja, zo was steeds deze pagina in onze Zaterdagse krant. Voor iedereen wat: puxzlerubriek, damrubriek en kinderkoerier Tot onze grote spijt kunnen wy door bijzondere omstan digheden vandaag geen van deze rubrieken plaatsen. We hopen dit echter in een der eerstvolgende dagen te doen. Het is vandaag een strop voor u, maar we verzekeren u, dat we spoedig de achter stand in zullen halen. WISSELBEKER-USWEDSTRUDEN HENSBROEK Onder grote belang stelling vond Woensdagmiddag te Hensbroek de wissel-bekerwedstrijd plaats in het hardrijden op de schaats tussen Hensbroek en Obdam, waarbij Hensbroek met 17—13 won. Zaterdag vinden dezelfde wedstrij den te Obdam plaats. voelde me zeer onbehaaglijk. „Laten we rusten zolang het nog mogelijk is," ried ik de jongens aan. „We kunnen ieder ogenblik weer moe ten hozen", We gingen op de bodem van de boot liggen. Het water dat over ons heen spatte was koud, er. we kropen dicht bij elkaar om warm te blijven. Die nacht regende het herhaaldelijk. Iedere keer stonden we op om te ho zen en onze kleren weer uit te wrin gen. We spraken meer dan gewoonlyk en probeerden elkander op te beuren. Ik denk dat we ons er alle drie van be wust waren dat onze geestkracht soms een gevaariyk laag punt bereikte, en het werd een spelletje om te zien wie er het meest toe kon bijdragen om ons uit onze neerslachtigheid op te heffen. We maakten grapjes, gedwon gen en wanhopige aardigheden. Dat we moesten hozen vonden we niet erg. Onze heupen en schouders waren door de verwrongen houding zich op een fikse knokpartij voor. Jimmy zei echter geen boe of ba. toen hij hen inhaalde. Hij trok alleen even minachtend zijn neus op en reed Ken voorbij alsof zij niet bestonden. Voor 11 cent overstapje y am of bus kan men uit de meest afgelegen buur den het Bos bereiken: wie een water tochtje prefereert, elk half uur ver-" trekt een stoomboot van de Schinkel- kade bij de brug - Zeilstraa'. naar Schiphol en zet u af aan de tegen overliggende kant van het Bos. Wy behoren tot de geregel bezoekers, zomers en 's winters. Zo zagen we dezer dagen de laatste hand leggen aan de bosi'and onder Amstelveen. In deze richting ligt ook het riante Bosbad (de ruimte, niet te overzien) gratis toegankelijk voor iedereen en steeds druk bezocht door families uit alle standen. Deze zomer liepen deswege geruch ten (wij bemerkten er nimmer iets van) en sedert is het toezicht ver scherpt. Na 7 uur 's avonds gorden door de niet-geuniformde Bos wacht late badbezoekers beleefd uitgenodigd zich naar huis te begeven. *t Kan ziin nut hebben. Vanzelfsprekend is het Amsterdamse Bos ook een ideaal oefenterrein voor onze padvinders, men telt er honder den, ook van bulten, en 't Bosbeheer ziet hen graag. Kamperen en verplaat sen der waterlopen blijft echter ver boden. Daarvoor is Ommen een beter terrein! Resumerende: In de onmiddellijke nabijheid der stad schept dit ont spanningsoord van wijdse opzet, door zijp omvang, afwisseling en zyn ka rakteristieke hoedanigheden een mo nument van natuur en cultuur, waar van men de aanwezigheid buiten gro te steden tevergeefs zal zoeken. De stad blijkt daarmede in korte tijd een kostelijk bezit rijker, dat reeds grote populariteit geniet. Een genegenheid, waarin de grondslag zal liggen voor een streven om door gezamenlyke in spanning en toewijding want er moet nog veel werk worden verricht te doen worden tot een centrum van sterk en schoon volksleven, bloei end ir rijke verscheidenheid. M rWfflprogrommo ZATERDAG NA 16 UUR Hilversum II 415 m. 16.00 Lezing over oorlogsschade; 16.45 I£leinkunst- programma (cabaret); 16.45 Actuali teiten op kunstgebied; 17.05 NW-uit- zending; 17.15 Volksconcert Radio Philh. orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Om en naby de twintig; 19.00 Quartetto dl Roma; 19.30 Reportage VPRO; 19.45 Dr. Anna H. Mulder: „Logarithmen en rozen"; 20.00 Nieuws: 20.15 De Notenkraker, poli tiek maandblad; 21.15 „De documen tenoorlog". lezing; 21.30 Wekend-or kest; 22.00 „De vrouw in de mist", hoorspel II; 22.30 Johan Jong, orgel met koor; 23.00 Nieuws; 23.15 Hob by; 23.30 Orkest André Kostelanetz. Hilversum I 301 m. 16.00 Musi- chall-progr.; 16.30 Schoonheid van 't Gregoriaans; 17.00 De wigwam, jeugd uitzending; 18.00 De Raaf-Schutte, piano en orgel; 18.15 Journ. week overzicht; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Kareol-septet; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet?: 20.30 Lichtbaken Pater de Greeve; 21.00 Operaprogramma; 21.30 Pluvier die we op de bodem van de boot moesten aannemen, zo verstyfd en pijnlijk, dat we zelfs de gelegenheid verwelkomden om op te staan en on ze verkleumde spieren te bewegen. Onze bloedsomloop was slecht We waren zo mager, dat onze aderen over onze beenderen gespannen zaten. Als we op gingen zitten, stroomde ons bloed weer, maar dan werden we blootgesteld aan wind en water. We werden gauw kbud, zodat we na een ogenblik gedwongen waren te gaan liggen om te proberen weer warm te worden. Zo verstreek de nacht. Het scheen lang te duren voor de dag aanbrak. Toen het licht werd, zagen we dat de hemel byna volkomen betrokken was. We wachtten tevergeefs op de zon om ons te verwarmen. AUes was grijs, behalve ons vlot waarvan de felle kleur, ccherp afgetekend tegen de Aiokkende, trage zee, de onge rijmdheid van onze aanwezigheid «vaar nog accentueerde. knapt het op. Radiofeuilleton; 22.00 Orkest zonder naam; 22.37 Actualitei ten; 23.00 Nieuws; 23.25 Orru, cpkan\gf orkest. ZONDAG 29 i'LBK. VOOR IC LCR Hilversum li Ui m. u 00 Nieuws; 8.18 Klokkenspel; f.30 Vcor *i platte land; 8.40 Barcaroie c.l.v. Jon. Jong; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt - wij draaien iErnstige muziek), 9.45 Geest, leven; 10.00 Zondagshalfuur VPRO; 10.30 Doopsgez. kerkdienst; 11.45 Toe spraak „Tot het hart van het volk";. 12.00 Harmonie-orkest; 12.30 Zondags club; 12.40 Koorzang; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 1.350 Spoorwe gen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Concertgebou orx -i tot 16.30; Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuws: 8.15 Concert voor orkest van Bach; 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nieuws; 9.55 Hoogmis; 11.30 Piano, viool en cello; 2.03 Twee werkjes van Schubert; 12.15 Apologie; 12.30 Orkest victor Sil vester; 13.00 Nieuw*, 13.15 Alfredo Campoli en z'n orkest; 1.30 Schrikkel- programma: Een programma van en door vrouwen, maar niet alleen vóói vrouwen met o.a. gram. verzoekprc- gramma, vrouwenkoor, hoorspel en 't Orkest zonder Naam tot 16.25 uur. ZONDAG 29 FEBR. NA 16 UUR Hilversum H 415 m. 16.30 Sport flitsen; 17.00 Ds. Spelberg spreekt; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 1800 Nieuws; 18.15 Biljartreportage; 13.20 Vrouwen ontwaakt, c^n schrikkel- programma door louter vrouwen!; 19.00 Radiolympus; 19.30 Stradiva-sex- tet; 20.00 Nieuws en actualiteiten; 20.15 Voorspel en tuinscene uit Faust; 21.00 Schrikkelcauserie; 21.10 The Ro- mancers; 21.35 „De kinderen van Kap. Grant II, hoorspel; 22.20 Bijzondere bezettingen; 23.00 Nieuws. 23.15 Fran se melodieën. Hilversum I 361 m. 16.25 Vas- tendienst; 17.30 Baptisten-kerkdienst; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Psalmen van Sweelinck; 19.15 Kent Gij Uw bijbel; 19.50 Sport; 20.12 Omroepka merorkest; 20.30 Hoorspel, Ben Hur III; 21.25 Bont pr. „De Zilvervloot"; 22.30 Nieuws; 22.55 Concertgebouwor kest met solisten. MAANDAG 1 MAART VOOR 16 UUR Hilversum II 415 m. 7.00 Nieuws 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.platen: 8.45 Suites van Cole- ridge-Taylor; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen, vr. gram.; 10.35 Marek Weber met muziek van Strauss; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Zang en piano; 11.40 „Wat Indië ons te zeggen heeft", lezing; 11.50 Frans ochtendconcert; 12.30 Weeiprtatge; 12.35 Spionnetje; 12.38 Lvra-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla met trio Melodia; 13.50 Muziek van Coleridge- Tayïor; 14.20 Dr. P. H. Ritter. lezing; 14.35 Piano-voordracht; 15.00 Licht progr. „Bonbonniere" door Wim lbo. Hilversum I 301 m. 7.00 Nieuws 7.30 Gewijde muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Fluit en piano; 9.15 Radioziekenbezaek; S.30 Clavecïmbel-voordracht; 10.00 Lichte klassieke werken; 1030 Morgendienst; 11-00 Liederencyclus (Von Beethoven) 11.15 Voordracht uit Z. Air. boek; 11. 35 Populair allerlei; 12.00 Viool voordracht door de Schotse Elisabeth Lockhart; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Symphonie-orkesten; 13.00 Nieuws; 13.15 Stafmuziek A'damse Politie; 14.00 Radiouitzending voor de scholen; 14.35 Klein vrouwenkoor; 15.00 Wer ken van G. F. Handel; 15.30 Pianoduo. MAANDAG 1 MAART NA 16 UUR Hilversum II 415 m. 16.00 Cello en piano; 4.30 Drs. Koole over „Die verkaufte Braut" van Smetana; 17.15 Skymasters; 17.45 Padvinders- uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Zi geunerorkest 18.30 Uitz. gewijd aaa de meesters van het Ned. levenslied; 19.05 A'dams strykkwarfee en kamer muziekgezelschap; 19.43 InL tot mu ziekbegrip (Chopin); 20.00 Nieuw»! 20.05 Radioscoop, afw. progr. met o telotest en hoorspel; 22.30 Uitzending over Polen; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Hilversum I 361 m. 13.00 Bij bellezing; 16.45 Muziek van Haydn; 17.00 Kleuteruitzending; 17.15 Popu lair orgelspel; 18 90 Hawaiian-muzlek; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Reportage over "B. L Onderw.; 19.45 Lezing over „Voeding" De wind was weer naar het Noord- Oosten gedraaid en dreef ons met be hoorlijke snelheid voort. Dit was meer in overeenstemming met onze wensen, maar we wisten niet waar we waren, en zelfs al hadden we het geweten, dan hadden we toch niets kunnen doen. De enige kaart die we hadden, was in mijn hoofd gegrift. Om ongeveer elf uur 's morgens kregen we een zware, yskoude bul Na afloop stond het water tot over onze enkels in de boot. De laatste keer dat we waren om geslagen, hadden we onze laatste lap pen verloren; dus trokken we al onz» kieren uit, dweilden de bodem van de boot ermee op en wrongen ze over boord uit, totdat de l^ot droog was. Net toen we klaar, waren met dit vervelende karweitje, brsa de zou voor de eerste keer di> dag door de wolken. De stralen streelden onze kille liehamn met Iur« warmte. vervolgd). FEUILLETON door R08ERT TRUMBULL 1X47) Ik besloot de nutteloze zak voor de riemen af te scheuren om onze hoof den te bedekken. Zo kregen we bijna een vierkante tap van ongeveer 50 bij 40 cm. Het was beter dan niets. Het regende de hole morgen zon der ophouden. Kort na de middag kregen we een zware bui, met een •terke wind en angstwekkende golven #c we sloegen opnieuw om. Ik weot niet boe we er temidden ran die golven in slaagden in de boot terug te klauteren, maar het lukte. .Ea toen ontdekten we dat onze hele uitrusting verdwenen was - mes, nUp- tang. onze nieuwe hoofdbedekking, het nutteloze anker en onze laatste lap. Nu hadden we niets meer om ons te beschermen, niets om mee te hozen, niets om voedsel mee te vangen. Tony Pastula, God zegene z'n moe dige ziel. sprak tenslotte weer. ..Wel, jongens", zei hij wrang. ..het ziet er naar uit alsof het nu pas ge beurd is. Wat dunkt je. zullen we el-- kaar de hand schudden en helemaal van voren af aan beginnen?" Gene en ik stemde onmiddellijk toe. We hurkten samen in het dobberende rubber schuitje, en terwijl de wind ons de ijskoude regen in het gezicht zwiepte, wfsselden we handdrukken en verzekerden elkaar dat dit een nieuw begin zou zijn. HOOFDSTUK DRIE ËN TWINTIG On de avond van de twee-en-der- tigste dag draaide de wind naar het *Noorden. De nacht was onheilspellend De lucht was donker en dreigend, en-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3