Ikmaaider Onder de Schijnwerper In Nederland grote reactie onder de jongeren Gruwelijke moord op 10-jarig meisje N. HOLLANDSE PERS 19*»5 Organisatie Middenstand Hei probleem van de inwendige mens op de Olympische Spelen 4e Jaargang No 1181 Maandag 8 Maari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar. tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Wanneer de omstandigheden voor een tak van bedrijf verbeteren, wan neer er sprake is van toenemende bloei, als gevolg waarvan onderne mingen, die voorheen onrendabel wa ren, een lonend bestaan opleveren, dan is in dat bedrijf weinig sprake van moeilijkheden. In het omgekeerde geval echter stapelen ze zich op en wordt alom een geroep om hulp en steun gehoord, dat zich in het bij zonder richt tot de overheid. Dat was zelfs het geval in de bloeitijd van het liberalisme, toen staatsonthouding van zelfsprekendheid en hoogste wijsheid was. Sedertdien is er veel veranderd. We hebben leren inzien, dat fabrieken en ondernemingen ook een volksbezit vormen en dat het algemeen belang eist, dat daaronder in tijden van ma laise geen al te grote opruiming wordt gehouden. Dit houdt in, dat een regering in tijden van nood moet helpen, waar ze kan, om te behouden, wat behouden kan worden. Dit geldt voor iedere tak van be drijf. Het geldt dus ook voor de mid denstand. die zich in Nederland be halve met het kleinbedrijf, heeft be last met de distributie der goederen. Het grootwinkelbedrijf, de coöpera tieve verbruiksverenigingen en de warenhuizen hebben een slechts zó gering aandeel van de distributie we ten te veroveren, dat deze practisch geheel voor rekening komt van de winkelier. Dit betekent, dat in crisistijd de middenstand recht heeft op steun. Maar hét. betekent niet. dat de mid- denstand daarom niet zelf handelend zou moeten optreden. We vrezen wel eens. dat dit besef lp te geringe mate aanwezig is. Wanneer 'een zieke de strijd heeft opgegeven, wanneer het lichaan zelf niet meer meewerkt, dan slaat iedere dokter machteloos. Een regering, van hoe goede wille ook. zal niets bereiken, wanneer niet degene, die geholpen moet worden, voldoende innerlijke kracht blijkt te bezitten om hët gezondingsproces van binnen uit te stimuleren. We weten, dat bij de zeer grote ver scheidenheid, die we onder onze mid denstand aantreffen een krachtige or ganisatie aanzienlijke moeilijkheden oplevert. Wellicht zijn deze nog het best op te vangen, wannee ze bran chegewijs onder ogen worden gezien Hoe het echter ook zij. de midden stand moet o.i meer dan tot dusver/e het geval was. leren, inzien, dat. zo aanspraak wordt gemaakt op over heidssteun. het begin van' ale wijs heid ligt in het devies: Help Uzelf! Onze Nederlandse samenleving kan niet buiten de middenstand Daarom is hel voor haar een levenskwestie, dat de laatste zich verheugt in een zekere bloei Dit sluit in zich, dat ze van haar kant de grootst mogelijke hulp moet verlenen. Df middenstand echtnr is aan zichzelf en aan de ge meenschap verplicht zich sterker le maken. Dit kan alleen door organisa tie Tndien hij in dit opzicht te kort schiet, begaat hii een fout jegens het geheln vojk in het algemeen en jegens zichzelf in hef bijzonder. Een fout. die bovendien ten gevolge heeft dat hulp en steun moeilijk of in het geheel niet kunnen worden vprleend. A. ERTKS BENELUX en* vijfmogend- hedenconferenlie Reuter verneemt, dat het memoran dum der Benelux op de conferentie voor een Westerse Unie te Brussel slechts de grote lijnen der problemen van jdet wederzijdse verdediging be trof. Over defensieve samenwerking werd wel gesproken maar alleen in algemene termen Er werd niet" ge sproken over uitbreiding van het be ginsel der wederzijdse verdediging tot overzeese gebiedsdelen, aldus ver neemt Reuter van welingelichte zijde We' zijn juridische adviseurs bezig een formulering te vinden. Deze for mulering zal n het vijfmogendheden- verdrag worden opgenomen. Het aan bod om de versteviging van het Wes ten uit te breiden tot overzeese ge biedsdelen (een voorstel van Bevin) is speciaal door de Benelux verwel komd. zo verneemt Reuter verder. „Maar koloniale problemen in ver band met een Westerse Unie zijn tot dusver door deze landen zuiver van •conomisch standpunt bezien'" DE GEBEURTENISSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE Hoewel de nieuwe regering in Tsjecho-Slowakije natuurlijk alles in het werk stelt om te komen tot een consolidatie van de toestand, zijn de berichten vooralsnog niet van zulk een aard, dat kan worden ge sproken van rust. Uit talloze mededelingen, die worden verzonden, gé ven we er hieronder enkele. Meer dan 600 Tsjecho-Slowaak-, se vluchtelingen zijn, sedert het begin van de politieke crisis naar de Ame rikaanse zone van Duitsland uitgewe ken. De vroegere minister van volks gezondheid en posterijen zijn uit de Kath. Volkspartij gezet. Dr. Antonin Gregor. de commu nistische minister van buitenlandse handel heeft verklaard, dat 230 van de 300 leden van het parlement een verklaring hebben getekend, dat zij de politiek van -de nieuwe regering steu nen. Michail Silin is bencemd tot nieuwe Sovjet-ambassadeur in Tsje cho-Slowakije. Dr. Pavel Tigrid, de voormalige hoofdredacteur van het blad der Tsje- cho-Slowaakse Kath. Volkspartij, de „Lidova Democracie", heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat dr. Pro- kop Drtina, de voormalige minister van Justitie, door communisten om het leven is gebracht. De gezant van Tsjecho-Slowakije Juiderich, heeft ontslag gevraagd, de Tsjech-Slowaakse consul te Montreai heeft medegedeeld, dat hij ontslag nam uit protest tegen de jongste gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije. Het comité van actie van de ju ridische faculteit der Praagse univer siteit heeft 33 studenten voor goed en 70 voor een semester geschorst, daar ztf vorig jaar geweigerd hadden deel te nemen aan een -staking om nieuwe examenbepalingen te verkrijgen. Dr. Cepicka, de minister van ju stitie, heeft verklaard, dat de regering met betrekking tot de godsdienst be hoedzaam moest optreden en extreme maatregelen vermijden. Cepicka ver zekerde, dat de vrijheid van gods dienst geëerbiedigd zou blijven, doch hij voegde er aan toe: „Onze houding tegenover de kerk zal afhankelijk zijn van de houding, die de kerk tegenover De vertegenwoordiger van het Vaticaan te Praag, Mgr. Ritter, zal .wegens gezondheidstoestand" niet naar Tsjecho-Slowakije terugkeren, al dus heeft het Vaticaan bekend ge maakt. Tsjecho-Slowakije vierde heden de 98 ste geboortedag van Thomas Masarijk, de eerste president van de republiek. NEDERLANDSE PROTESTEN Intussen blijft in Nederland vooral de opgroeiende AJC-jeugd proteste ren. Na de gr.ote demonstratie, die Vrij dag door Amsterdamse studenten in het Concertgebouw werd gehouden, ge tuigde het hoofdbestuur van de Ar beiders Jeugd Centrale ?AJC) in een communiqué van haar „verontwaar diging over de gebeurtenissen in Tsje cho-Slowakije", die zij „in flagrante strijd acht met ejke democratische ge dachte". D.S.J.V., EN K-V.P.-JEUGD De DSJV (Democratisch-Socialis- tische Jongeren Vereniging) ..Nieuwe Koers" en de jeugdorganisatie van de KVP hebben Zaterdagmiddag in de kleine zaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam een gemeenschappelijke protestvergadering gehouden tegèn de politieke ontwikkeling in Tsjecho-Slo wakije. Aan het slot van de vergadering, die door talrijke jongeren van beide Russen speelden simultaan Op initiatief van de vereniging Ne derland.USSR speelden een twee-tal Russische meesters, die met Botwin- nik, Keres en Smyslof waren meege komen naar Holland, simultaan tegen 61'Nederlandse schakers in Amster- dam. Lilienthal, Ruslands zesde meester, speelde er 3i, won er 30 en verloor er 1. Alatortsev speelde 30 partijen, won'er 28 en speelde er 2 remise weerbericht ZUID-WESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt doch over wegend droog weer. Matige aan de kust vrij krachtige Zuid-Westelijke wind Weinig verandering in tempe ratuur. groepen werd bezocht, werd een re solutie aangenomen van de volgende inhoud: „De gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije betekenen een vertraging van de geestelijke vrijheid en de demo cratie, terwijl de wereldvrede hier door ernstig In gevaar gebracht is. Het communisme dient als ideologie veroordeeld te worden, omdat vrij heid en democratie als beginsel niet erkend worden en de menselijke waar digheid wordt ontkend". Voorts vormt de communistische werkzaamheid, volgens de resolutie, een ernstige bedreiging, „daar zij ge richt is op de vernietiging van de zelfstandgheid der volkeren en deze wil onderwerpen aan de Sovjet-Unie door middel van het scheppen van onrust, ontevredenheid, wantrouwen en leugenachtige propaganda". De vergadering Is van mening, dat communistische aanhang te "wijten is aan niet te rechtvaardigen sociale en economische toestanden in het ver leden en het heden, en geeft als haar mening fe kennen, dat ter bestrij ding van het communistische gevaar maatregelen geboden zijn, welke zijn gericht op samenbundeling van alle krachten in een progressieve sociaal economische omvormingspolitiek. Als maatregelen die tegen het communis tische gevaar genomen kunnen wor den, geeft de resolutie onder meer de volgende aan: „Wegneming van de spanning tus sen lonen en prijzen, een krachtige wederopbonwpolitiek, opvoering van het welvaartspeil met 'n verantwoord bestaansminimum en bevordering van de samenwerking aan het Marshall plan. Tenslotte verhoging der collec tieve veiligheid van deze landen te gen agressie der Sovjet-Unie". De vergadering doet een beroep op de Nederlandse jongeren zich van hnn verantwoordelijkheid bewust te zijn en alle infiltratiepogingen van com munistische zijde af te wijzen. JONGERENORGANISATIES Teneinde een protest tè laten horen tegen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije zullen Woensdagavond a.s. om 8 uur op het Domplein te Utrecht ka tholieke, protestantse en socialistische jongerenorganisaties bijeenkomen. Nieuw model toeslagbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere arbeid verrichten, in ge bruik zal worden genomen. De bon nen van deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 da gen. dezelfde leter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aandui ding van het daarop verkrijgbare ar tikel en de hoeveelheid daarvan. De tekst op de bonnen is dus b.v. vlees A 200 gram, brood A 400 gram, melk A 5 liter enz. Elke veertien dagen zal in de bonnenlijst vermeld worden, dat van deze kaarten de bonnen van strook A, strook B, enz. zijn aange wezen. Hoewel de tekst dezer bonnen enige overeenkomst vertoont met die der rantsoenbónnen, zijn zij slechts 14 da. gen geldig. De bonnen der toeslagkaarten zijn overigens door de kleur gemakkelijk te onderscheiden van rantsoenbonnen DE VACANTIE IN LAND- EN TUINBOUW. Indertijd is door de stichting voor de landbouw besloten het menings verschil over de duur van de vacan- tie voor de arbeiders in de land- en tuinbouw waarover bij de bespre kingen tussen werkgevers en werk nemers geen overeenstemming bereikt kon worden door arbitrage te la ten oplossen. De arbitrage-commissie is dezer dagen samengesteld en be staat uit de heren Prof. Mr. F. de Vries te Amsterdam, voorzitter, Mr. Dr. L. N. Decker, Den Haag en W. van de Sluys te Goor (Overijsel). Mr. In 't Veld nam afscheid Zaterdag heeft Mr. Dr. J. in 't Veld afscheid genomen van de gemeente, waar hij gedurende 11 jaar het ambt van burgemeester heeft bekleed en zowel de woorden, die bij zijh afscheid zijn gesproken als de wijze, waarop dit werd gedaan, bewijzen met hoeveel leedwezen Zaandam zijn eerste bur ger ziet vertrekken. Des middags was een buitengewo ne raadszitting te zijner ere belegd. „Wij zijn trots, omdat iemand uit „ons midden tot minister gekozen „wordt", aldus de heer M. Plooyer, loco-burgemeester van Zaandam. „Wij „hebben verbaasd gestaan over Uw „werkkracht en wisten, dat eenmaal „de tijd zou komen, dat gij Zaandam „zoudt verlaten. Uw naam is diep in „het hart van de Zaandammers en „we mogen wel zeggen in dat van de „Zaankanters gegrift". In deze geest lieten ook de vele sprekers zich uit, die vervolgens aan het woord kwamen: wethouders en fractievoorzitters, de burgemeester van Amsterdam en die van Wormerveer als woordvoerder der Zaanse burge meesters. Des avonds had een bijeenkomst plaats van de Zaanse Gemeenschap, waarin wederom door een lange rij sprekers de scheidende functionaris lof werd toegezwaaid. Een van de lastigste werkjes in ver band met de organisatie der zomer spelen komt voor rekening van Stan ley George Briault, die voor de huis vesting en voeding der Athletenmoet zorgen. Hij piekert er thans over hoe hij tegemoet zal, komen aan de ver langens van de Turkse worstelaars, die naar het schijnt gewend zijn aan een ontbijt met minstens tien eieren en hetzelfde dieet tijdens de spelen verlangen. Want anders, zo voeren zij aan, zal hun uithoudingsvermogen er onder lijden en verminderen hun kan sen op Olympische medailles. Als men weet dat de Brit over 't algemeen al blij' is als hij een ei in de week krijgt, zal men begrijpen dat deze Turkse eis de heer Stanley George Briault veel hoofdbrekens bezorgd. Dan is er de kwestie van de siga retten voor de Mexikanen, die de En gelse sigaretten te licht vinden en daarom hun eigen merk mee willen brengen, maar dan liefst zonder er invoerrechten voor te betalen. D"ze kwestie wordt nu door de Brits.* re gering onderzocht, tegelijk met het probleem van de wijn-voorzi°ning van verscheidene continentale ploegen die zeggen dat ze er niet buiten kun nen. Het grootste deel van de voenseï- Vermoedelijke dadei' vervalt in trance Zaterdagavond tussen 8 en 9 uur is in de Woestduinstraat te Am sterdam een 10-jarig meisje, dat zich alleen in het ouderlijk huis be vond, aangerand en volgens officiële mededeling van de Amsterdam se politie, met een mes op beestachtige wijze vermoord. Als vermoe delijke dader is een 21-jarige jongeman uit Amsterdam, een zekere M. W., zonder vast beroep, maar de laatste tüd werkzaam bU een ban ketbakker, gearresteerd. DE ONTDEKKING ■2 Een oudere broer van het slacht offertje, Anneke Hagen geheten, was de eerste, die na de moord thuis kwam Hevig ontsteld over zijn ontdekking spoedde hij zich naar de naburige fa milie de Boer met de mededeling, dat er iets met zijn zusje was gebeurd. Mevr. de Boer begaf zich daarop naar het huis van de Familie Hagel, waar op rij na de gruwelijke ontdekking haar echtgenote waarschuwde. Ter zelf der tijd arriveerde een groep kennissen van de familie Hagel bij het huis. Nauwelijks hadden deze van het Voorgevallene kennis genomen of enkelen onder hen maakten hun po sitieve verdenking kenbaar tegen M W., die eveneens tot de groep kennis- in scheervlucht Gerhard Eisler, die de voornaam ste communistische leider in d'e V.S. zou zijn, en drie andere communisten - die sinds de vorige week Maandag op Ellis-efland in hongerstaking wa ren, zijn na een waarborgsom gestort te hebben, vrijgelaten. Een nieuw raket-projectiel van de Amerikaanse marine heeft een hoogte bereikt van 125 km. met een snelheid van 4827 km per uur. Eert tijdens de proefneming afgeschoten V-2 bereikte een hoogte van 183 km met een snelheid van on- g veer 5630 km per uur. 358.600 i' n in Duitsland gedurende Februari ingevoerde levensmiddelen hebben Engeland en Amerika bijna 48 mil- lioen dollar gekost. De import van meel bedroeg bijna 200.000 ton ter waarde van bijna 30 millioer\ dollar, zo deelt de Britse bestuurscommissie mede. De arbeiders op Cyprus heb. ben Zaterdag een algemene staking gehouden, daar de politie vier arbei ders uit de kopermijnen dodelijk had verwond. Er werden anti-Amerikaan se demonstraties gehouden. De mijnen zijn Amerikaans bezit. De mijnwer kers zijn sinds 13 Januari in staking. Zij eisen loonsverhoging. Het Roe meense Nationale Comité voor hulp aan hetRGriekse volk heeft besloten drie duizend Griekse kinderen naar Roemenië te laten komen en deze daar te verzorgen. De geëvacueerde be woners van Helgoland, dat door de RAF als doel voor bommenwerpers is gebx-uikt. hébben aan de commissie voor de menselijke rechten van de VN en het Britse ministerie van bui tenlandse zaken verzocht weer naar het eiland, dat vroeger een Duitse ma rinebasis was. terug te mogen keren en behandeld te worden al9 een Klei ne Natie. sen der familie behoorde. In hoeverre het bekend was, dat W die avond de familie Hagel een bezoek zou brengen, staat niet vast, Gezamenlijk begaven de kennissen zich daarop op weg naar de wpnmg van W„ terwijl de buurman de politie waarschuwde Het groepje kennissen trof W thuis aan. Een van hen stelde hem de vraag of hij wenste mee te gaan naar de Woestduinstraat, waarop de jongeman hoewel nerveus t zich gereed maakte aan dat verzoek gevolg te geven. Volgens mededeling van po- litie-zijde werden er later in zijn wo ning bloedsporen aangetroffen. Met de anderen onderweg naar de Woestduinstraat verviel W in een toestand van bewusteloosheid zonder dat hem een haar gekrenkt was. De intussen verschenen rechercheurs heb ben hem daarop naar het W.G. ver voerd. Het mes, waarmede de moord is gepleegd, was Zondagmiddag nog niet gevonden. Toen W was gevraagd mee te gaan naar de Woestduinstraat, zou hij di rect door de mand zUn gevallen en daarop in trance zijn geraakt! Over zijn toestand wilde de directie van het W.G. zich later niet uitlaten. Van de politie werd later echter gehoord, dat W zich na 24 uur nog steeds in trance bevond en dat een verhoor nog niet mogelijk was geweest. Geen verband met ver dwijning van Johan Ven- nema. In de hoofdstad werd vandaag ge sproken over een mogelijk vérband tussen de raadselachtige verdwijning van de 11-jarige Johan Vennema, naar wie de Amsterdamse kinderpo litie nu reeds tevergeefs sinds 12 Fe bruari speurt, en de moord de 10- jarige Anneke Hagel. Gezien verschil lende omstandigheden acht de recher che het echter volkomen uitgesloten dat de van de moord op het meisje verdachte 21-jarige M. W. zich tevens zou hebben schuldig gemaakt aan de ontvoering van de verdwenen knaap. DE SITUATIE IN DE BOUWNIJ VERHEID TE AMSTERDAM. Bij het Joodse Zusterhuis aan' de Nieuwe Keizersgracht is uiteindelijk geen overeeifttemming bereikt. Het college vA rijksbemidedlaars wenste dispensatie slechts in etappes toe te staan. Dit werd niet aanvaardbaar ge acht. waarop ongeveer 35 man beslo ten hebben het werk neerq te leggen. Thans staken in de hoofdstad onge veer 1200 arbeiders bij 37 ondernemers j schenkingen, bestemd voor de deelne mers aan de spelen, kan vrij van rechten worden ingevoerd. De meeste landen brengen allerlei levensmidde len mee, maar rekenen op een aan vulling met Britse rantsoenen over eenkomstig liet schema van het mi nisterie voor de voedselvoorziening. Hierbij zullen bijzondere faciliteiten verleend moeten worden, bijvoorbeeld wat de import van rijst voor athleten uit India en andere Oostelijke landen betreft. Aangezien de voorraden arri veren lang voordat de spelen begin nen, moeten ze opgeslagen worden, wat Briault weer extra werk geeft, want hij moet zorgen dat alles te be stemder plaatje terecht komt en niet op de zwarte markt Briault staat versteld over de grote hoeveelheden kalkoenen, hammen en andere vleeswaren die thans reeds worden aangevoerd, en hij acht het gelukkig dat niet al die eetwaren voor de op karige ranfec^n^n ingestelde Britse magen bestemd zijn. Als de doorsnee Brit het dieet van sommige buitenlandse deelnemers voor een tijdje volgen moest zou hij het niet overleven, meent Briault. 2000 zanoers z'noen te Haarlem Op Hemelsvaartsdag zal in Haar lem een nationaal zang concours wor den gehouden, waaraan ongeveer vijf tig verenigingen en in totaal on**ew»er 2000 zangers en zangeressen zullen deelnemen. Het concours word: geor ganiseerd door het Haarlems Chr. gemengd koor: „Door Zang Vriend schap" en zal worden voortgezet op tweede Pinksterdag .17 Mei. De jury bestaat uit de toonkunstenaar? Fr^d. J. Roeske uit Amsterdam, Jos de Klerk uit Haarlem en Phons Dus uit Rotterdam. Spoorwegongeluk bij Geldernialsem Een groot aantal deelnemers aan de gisternacht gehouden stille omgang is tengevolge van een treinongeluk, dat bij Geldermalsen plaats vond met gro- tes vertraging uit het Zuiden van het land in de hoofdstad aangekomen. Om 22.53 uur is een trein van Dordrecht naar Geldermalsen op het punt, waar de spoorweg van Utrecht naar Den Bosch op de lijn aansluit in zijdeling se aanrijding gekomen met een trein, die op weg was van Utrecht naar Geldermalsen. Naar de oorzaak van deze aanrijding wordt nog een onder zoek ingesteld. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor Ten gevolge van de door deze aan rijding veroorzaakte versperring ont stond op het baanvak NijToegen- Kes- teren—Utrecht, waarlangs verschil lende extra treinen voor de stille om gang waren ingelegd ernstige vertra- ging. Zo kwam de extra trein uit Maas tricht 52 minuten te laat in Amster dam aan. die uit Venlo 81 minuten, uit Reuver 70 minuten. De trein uit Den Bosch vertrok reeds 84 minuten te laat. maest voorts op herste' aan de electrische bovenleiding, die door de aanrijding bij Geldermalsen ge deeltelijk was vernield, wachter, en ondervond bij Weesp opnieuw vertra ging door een technische storing, zo dat de passagiers ruim 5 uur te .laat en na afloop van de stille omgang' in Amsterdam aankwamen. RADIO-: -ATEN WEER ACTtEF IN TWENTE Opnieuw zijn, zoals ook voor de oorlog dikwijls het geval was. de z.g. „radio-piraten" zeer actief geworden in Twente. Hoewel ambtenaren van de PTT er gedurende de afgelopen twee weken in zijn geslaagd twee ge heime zenders op te sporen, waren er' gisteren weer vier in de aether, waarvan één, die zich „Radio-Twente" noemt en uitzendt op golflengte 435 meter, beschikt over een bijzonder krachtig zendstation. Alle zenders be perkten zich tot het spelen van gra- mofoonplaten en het omroepen van reclame-advertenties. EEN STEVIGE BOETE Tegen tyee handelaars, A. G. en A. C. G. .werd wegens collaboratie met de vijand te Rotterdam 1 35.000 boete subs. 3 i^fiden hech tenis geëist. Zij hadden grote hoe veelheden zand en grint aan de „Organisation Todt" geleverd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1