DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN DE DERDE AMANDEL 34 Dagen op een reddingsvlot DIT IS DE STEM van Allard „Is de Volkshoge school een van die na de bevrijding ge dachte organisaties, die nieuwe dingen van nè» de oorlog?", wordt dik wijls gevraagd. „Is het één van de vele in de bezettingstijd uitge- stalte heeft gekregen?" Het heeft er vaak alle schijn van. farmers, *bas in de laatste jaren ma- ken grote groepen kennis met dit werk en bemerkt men ook in onze provincie activiteit op dit terrein. Het Volkshogeschool werk in Neder land is echter reeds een 17 jaren Oud. In ons eerste artikeltje over de Volkshogeschool vertelden wij U im mers, dat dit werk in 1931 in Bakke- yeen zijn oorsprong vond. In andere landen en vooral in Skandinavië is de Volkshogeschool veel ouder. Hier riet men op een ruim honderd-jarige geschiedenis terug en hier is het ook. dat we van het ontstaan van de Volkshogeschool kunnen spreken. In de komende weken zullen wij U uit deze geschiedenis de meest interes- aante gebeurtenissen verhalen. Mogen wij U nu van de Skandi- naafse landen meenemen naar Frank rijk? Derlig kilometer ten Zuidwesten van Parijs, in het district Seine «t Oise.' ligt bij het plaatsje Chevreuse een oud kasteel; Chateau de Méridon. In dit kasteel vinden we het Nederlandse Landbouw, en Volkshogeschoolcen trum „Méridon". Een Nederlandse Volkshogeschool in Frankrijk dus. Een school, die aanvankelijk is gesticht om een studiecentrum te zijn voQr de emigrerende boerenzoons en die tot Nederlandse cultuurcentrum is uitge groeid. Wij krijgen nog wel eens de gelegenheid U uitvoeriger over deze bijzondere Volkshogeschool te be richten. We willen U echter nu een uittreksel geven uit het zo juist ver- schenen cursus-programma van deze school. Cursussen voor leerlingen van Mid delbare scholen. Onderwerp: „Kennis making met Frankrijk". Data: 29 Mrt —9 April; 7 Juni—20 Juni. De cur sussen var 10 Juli24 Juli en van 19 Juli31 Juli zijn reeds geheel be zet met respectievelijk de 'Christe lijke H B S. te Amsterdam en de Mid delbare Meisjesschool te Bergen. Cursussen voor belangstellenden in de landbouw. Onderwerp: „Het Fran se platteland en de Franse land- bouw." Data: 1 Mei10 Mei (reeds -j bezet door de plattelands jongeren gemeenschap Groningen) 10 Mei22 Mei en 24 Mei5 Juni. Verder zien we 'cursusSen voor Maatschappelijke werksters, voor stu denten in de Romanistiek, voor be langstellenden op het gebied van de Kunstnijverheid en een aantal alge mene cursussen met als onderwerp: „Kennismaking met Frankrijk". De algemene leiding berust bij Mej. Dra i A. E. Oosterlee. Uitvoerige gegevens verstrekt de Volkshogeschool te Ber. gen. Wat nog komt. 58 Maart; Studiedagen voor lera ren bij het Middelb. Onderwijs. Spre kers: D. L. Daalder. Prof. dr. W. R. Heere. Prof dr. M. J. Langevela. H J. Geraedts, 813 Maart: Cursus voor leraressen en bestuursleden van de plaatselijke commissies voor huishoudelijke voor lichting en gezinsleiding. Sprekers Prof. dr. P. J. Kruyt. dr. H. D. de Vries Reilingh. O. van Tussenbroek, Prof. dr. W. R. Heere en Mr. O. V. L. Guermonprez. 30 Maart10 April: Cursus voor het bedrijfsleven, die bestemd is voor ar beiders, beambten, middelbaar-tech nici. a.s. ingenieurs enz. Het cursus onderwerp is: Hoofd- en Handen arbeid. ALLARD JEUGD OVER DE GRENZEN Deze zomer zal jeugdverkeer weer vele honderden jongeren uit het bui tenland ontvangen :n vier internatio nale vacantie-kampen, die georgani seerd worden in samenwerking met Volkshogescholen. Daarnaast staan reizen naar en kampen in België, Engeland, Dene marken, Frankrijk, Finland, Zweden, en Zwitserland op het* programma voor de jonge Nederlanders. Tevens worden honderden uitwisselingen tus sen de West-Europese jeugd bemid deld. Voor de jonge buitenlanders zal speciale aandacht besteed worden a4an het Regeringsjubileum Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: Internationaal Jeugd verkeer, te Leiden. 45. Eigenlijk was Jimmy veel lie ver bij Sietske gebleven, want dit was werkelijk het snoezigste meisje dat hij ooit van zijn leven had ontmoet, maar Sietske had hem met zoveel aan drang rechts-af gestuurd, dat hij da delijk verder was geschaatst. Hij be greep één ding heel goed. Zij. ZIJ met twee hoofdletters en vet gezet, wilde dat hij schaatsenreed en zo hard mogelijk en daarom 'reed hij of zijn leven er van afhing. Hij vouwde z'n armen weer op de rug en roetsj, roetsj roetsj daar krasten zijn schaatsen weer over het ijs. Hij passeerde de ene schaatsenrijder na de andere en er was niemand, die zelfs ook maar probéérde hem bij te houden. en zijn invloed op hel j spreken Tussen de beide gehemeltebogen be vinden zich links en rechts achter in de mond de amandelen, die soms stei k vergrG' t zijn en dan een on gunstige invloed uitoefenen op de uit spraak van sommige medeklinkers. Soms leveren voortdurende ontstekin gen gevaar op voor besmetting van organen in de onmiddellijke nabij heid, b.v. die van hei oor. De dokter adviseert dan het ver wijderen der amandelen. In de neus- keelholte, tegen de achterwand van de ruimte die het grensgebied vormt tussen neus en keelholte bevindt zich een orgaantje, dat de naam adenoïde draagt doch dat men de derde aman del of neus-amandel noemt. Deze neus amandel ligt boven het gehemelte en is daarom vanuit de mondholte niet te zien. Bij de meeste van onze spraakklan ken ontwijkt de lucht door de mond en is de neusholte afgesloten door het opgetrokken zachte gehemelte. Twee mogelijkheden Wees er vroeg bij Wanneer nu een vergroting ont staat van de derde amandel, kunnen zich twee mogelijkheden voordoen: of de vergroeiing is zodanig, dat de ge hele ruimte verstopt is, óf er ont- Nog niet te laat? Volk'ren der aarde, Ontwaakt toch! Ontwaakt! Ziet ge dan nóg niet, Wat klaar wordt gemaakt? K'reu der aar ie Sla dan toch alarm! De as van d' wereld Loopt nu alweer warm! Volk'ren der aarde Gevoelt het toch wel? Wéér wofdt de wereld Eén gloeiende hel! Volk ren der aarde, Weest toch niet zo dom! Satan roert grijnzend Weer de oorlogstrom!. Leiders der volk'ren, 't Is nog niet te laat! Zie toch in 's werelds Geschonden gelaat. Leiders der volk'ren, Gebruikt Uw verstand! Dui^bnden levens Houdt ge in Uw hand. Leiders der volk'ren, Denkt nu om Uw plicht! Houdt altijd Uw oog Op d' vrede gericht! Leiders en volk'ren Van. alle landen Vouwen wij samen Biddend de handen' Vraagt God om liefde - Als hoogste waarde. Want, zonder liefde - Geen vree op aarde! S. K G slaat een naar beneden groeiend punt aan de amandel, waardoor het gehe melte niet meer opgetrokken kan wor den en de afsluiting tussen neus- en mondholte dus niet tot stand kan worden gebracht. In het eerste geval ontstaat een z.g. gesloten neusspraak, die ongeveer klinkt alg de spraak van iemand, die verkouden is. De m. n en ng kunnen niet worden gezegd en klinken als b, d en k. Het woord timmerman wordt dus tibberbad, kenmerkend sprak eens iemand van datte-deus-spraak. In het tweede geval gebeurt juist het om gekeerde. waarbij te veel lucht ont snapt en er zodoende de neuzige spraak ontstaat, waarvan tegenwoor dig zoveel komieken en humoristen gebruik maken, b v. „pech'* vogel. ..stoethaspel" en „Doedel'. Operatief ingrijpen is natuurlijk slechts te beoordelen door een arts en is bij deze woekeringen vaak ge wenst. Dikwijls echter blijven de spraakafwijkingen ook nog duren na de operatie, omdat de spieren van het zachte gehemelte lange tijd niet werk zaam geweest zijn en speciale oefe ningen nodig zijn, d.w.z. spraaklessen genomen -moeten worden. Behalve opde spraak hebben de woekeringen - van de derde amandel meer nadelige invloeden, doordat de ademhaling slechts door de mond kan geschieden (met" alle schadelijke ge volgen daarvani. Jlet kind krijgt een dom uiterlijk, doordat het altijd met een open mond moet lopen. Het kan zeer moeilijk haar of zijn gedachten concentreren, slaapt onrustig en droomt veel. Dikwijls merkt men op school dan ook een gunstige invloed van het ver wijderden van de neus-amandel. Voor veel ouders is het soms een hele stap om te besluiten de amandel (en) te laten verwijderen, maar als wij alle ongunstige invloeden bezien, die uitgaan van de vergroeiingen van deze organen, dan zullen wij de me dicus. die adviseerde ze weg te ne men, gelijk moeten geven. Vooral bij jonge kinderen is het een betrekkelijk lichte operatie, die veel onheil kan voorkomen. J. E. van Dok. NEDERLAND VERHOOGT VET- PRODUCTIE VAN EIGEN BODEM De in Juni van het afgelopen jaar voor de koolzaadoogst 1948 verhoog de richtprijs heeft de verbouw sterk gestimuleerd. Met een uitzaai van c a. 11.000 ha. zijn die van het vorige seizoen en van 1946. welke resp. 698 x 4074 ha. te zien gaven, aanzienlijk overtroffen. Dezer dHgen werd 20 kg. stikstof per ha. aan de verbouwers toegewezen. Indien geen tegenslagen de oogst, welke in de maand Juli zal kunnen worden binnen gehaald, ongunstig be invloeden, en derhalve een redelijke opbrengst per ha. verkregen zal wor den, zal dit een additionele vetpro- auctie van eigen bodem betekenen ter grootte van 4 a 5.000 ton. Gezien de huidige wereldvetpositie eij tekening houdende met de hoge prijzen, welke voor het te importeren oliën en vetten betaald moeten wof- dem 1 is deze productie van eigen bo- c'pm^r^n zeer veel betekenis. •WIJ LAZEN voor U.... Onderstaand artikel troffen wij aan in het blad der Po'ïitie-dierenbescher- ming, onder de titel: DAAR, WAAR HET MENS-ZIJN OPHIELD Wij kenden ze niet. Twee jonge ke rels, gekleed in grijsgroen uniform, met op hun mouw het bij zovele, ge hate woordje „Douane'. Erg spraakzaam waren ze niet. Hun diepliggende nachtogen stonden stroef maar de strijdlust, ons Douanecorps eigen, was er in te zien. Met hen gingen we mee langs de Nederlands—Belgische grens in de buurt van de Zeeuwse stromen. Zij lieten ons achter de schermen van het smokkeltoneel kijken, zonder ophef, zonder snoeven, zoals het was. Spe ciaal op het gebied van de koeien smokkel kregen we iets schandaligs te zien. Hier hadden enige misdadige ele menten, die het uitvaagsel van onze samenleving-zijn. en door vele men sen nog gesteund worden, een spoor van hun praktijk achtergelaten. Langs bovengenoemde Zeeuwse stromen strekken zich de z.g. schor ren uit; kilometers lange slik- en mod- der-oppervlakten hier. en daar be groeid met taai lang gras en honder den kruiden. Langs dit verraderlijke modderveld waren acht a tien dagen geleden enige smokkelaars met koeien getrokken. Op onverklaarbare wijze geraakte een der koeien van" het har de pad af en belandde in een z.g. kreek, muurvast in de taaie modder. De smokkelaars probeerden het dier met stokslagen weer op het harde gedeelte te krijgen met als enig resul taat een flink aantal wonden op de rug van de koe. Teneinde raad werd het slachtoffer achtergelaten in deze afgelegen modderstreekalleen. vast in de modder met tweemaal in de vier-en-twintig uur ongeveer veer tig cm. zeewater om het afgematte lichaam. Het zou pas een begin van de ellende zijn Deze^koe worstelde hier zes dagen met de dood, telkens met haar uiter ste krachten zich een einde verder slepend door fle taaie modder; vre selijke kwellingen moet het dier mee gemaakt hebben. En tijdens deze doodstrijd gebeurdê het mooiste, wat onder normale om standigheden gebeuren kan in de na tuur: er wérd een kalf geboren. Het moederdier schonk bij al haar lijden het leven aan een onschuldig kalfje. Met de reddende harde wal voor de gebroken ogen. ontfermde de dood zich eindelijk over het tweetal. Het water kwam en ging weer weg. twee. misschien drie dagen. Toen werden de kadavers gevonden door de Douane, die te laat kwam... overal te gelijk kunnen deze mensen toch ook niet zijn. Naar deze plaats brachten ons de twee bovengenc&nde jonge kerels. Ze waren niet erg spraakzaam en hun diepliggende nachtogen stonden stroef. Wij begrepen het REIST EN TOON STELLING In het Grand Central Palace "te New York zal" in Mei 1948 een reis- tentoonstelling worden gehouden. Evenals het vorig jaar zal de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer ook dit jaar op deze „Travel Show" uitkomen.in samenwerking met het Nederlandse Informatie Bureau te New York, de Holland-Amerika Lijn, de K.L.M., de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York en „Asso ciated Bulbgrowers of Holland New York. Omgeving Vergadering „Ons Belang" Motor-sproeidienst wordt ingesteld HENSBROEK De plaatselijke tuinbouwvéreniging „Ons Belang" kwam Donderdagmiddag in c.afé Kosscn te Hensbroek voor algemene vergadering bijeen. Voorzitter de heer K. Speets, verheugde zich ip z'n openingswoord over de goede op komst. Medegedeeld werd, dat voor de tuinbouw een assistent bedrijfsvoor lichting is aangesteld, bij wie men zich bij moeilijkheden kan vervoe gen. Ook ligt het in de bedoeling, om jaarlijks de bedrijven te bezoeken. Op een aanvrage om subsidie* van het bestuur van de kleuterschool i.o. te Hensbroek werd afwijzend be schikt. Men kon zich verenigen met het verzoek om adhaesie van de plaatselijke afd. der Ned. Vrouwen Beweging, t.a.v. het inrichten van douches. De mechanisatie-commissie ontving f 10.subsidie. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Groenveld, evenals de heer K. Speets tot afgevaardigde* naar „De Tuinbouw", Obdam. Medegedeeld werd. dat voor het bestellen van em ballage aan de leden een circulaire door de secretaris zal worden gezon den. Nadat de heren Joh. Doornspleet en Joh. Langereis zich daarvoor hadden uitgesproken, werd besloten tot aan schaffing over te gaan van een mo. torsproeier. Het ligt in het voorne men het sproeien te doen uitvoeren met behulp van de tuinders en een vaste arbeider. Betaalmeester C. G. Gunder werd op de oude voorwaarden in zijn functie gehandhaafd. Over 1947 be droeg de omzet ƒ176.000.—. De schipper S. Leegwater werd ook herbenoemd, nadat Hij de vervoer- prijzen had bekend gemaakt. De heer Joh. Langereis zejde voor fondsvorming C.B. te willen stem men, indien de voorwaarde wordt gesteld dat er enkel wordt geheven van producten, die de kostprijs op brengen. De heer P. de Vries zou graag zien dat de veiling geopend zal worden, indien er aardappelen zijn. Hierop zal" worden aangedrongen. MERK GEGUND AVENHORN Aan de fa. Ooms te Avenhorn is door de Rijkswater staat gegund het ged. onderhoud van de weg. AmsterdamDen Oever voor een bedrag van ƒ205.860. MAANDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Alt-rhapsodie van Brahms; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Populaire or gelbespeling; 17.45 Lezing over da West; 18.00 Fred Noordhoff. piano; 18.15 Sport; 18.03 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de NCRV kwartet; 19.30 Het actueel geluid; 19 45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws: 20.15 Radio-Philharmonisch orkest met Jo Judaf, viool (Beethoven); 21.10 Lezing over „Vrede als Werk der ge rechtigheid; -21.30 Sweelinckkwartet m.m.v. Jan Bos. hoorn in een kwintet van Mozart; 22.00 Cursus kerkelijk o-gelspel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond overdenking; Hilversum n 16.05 Het grote suc ces". hoorspel; 16.30 Fred Hartley and his music: 17.00 Gespeelde fabel voor de kleuters; 17.15 De schbol is uit, voor de jeugd: 17.30 The Ramblers; 18.00 Nieuws: 18.20 Kwartet Jan Cor- duwener; 18.45 Harmoniemuziek; 19.00 Programma, gewijd aan het commu nistisch manifest; 19.30 Hermanm Schey, bas met pianobegeleiding; 20.00 Nieuws: 20.15 P.S., actuele kantteke ningen in actuele stijl ;20.45 Ik ben het niet met u eens, radiodebat; 21.05 Fragmenten uit „Roussalka" van Dvo. rak: 21.15 Kunst in miniatuur: 2145 Metropole-orkest; 22.15 Achter ren gordijn, lezing door Koos Vo: :-ik 22.30 Meeste-trio; 23.00 Nieuws. DINSDAG 9 MAART 1984 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 nieuws. 7.30 Mor?. ^<*br Kinderkoor, 815 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Ochtendconcert. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Songs uit Ame rikaanse films. 10.40 Walter Breed- veld leest uit eigen werk. 10.55 In walsmaat, 11.30 Als de ziele luistert 11.40 Gram. platen. 12.03 Piano^ door Cecil de Grijs, 12.33 Metrc pole orkest, 13.00 Nieuws, 13.24 Metropole orkest (vervolg). 13.50 Bespreking van muziekliteratuur. 14D0 Serie „Uit Nederlands glorietijdperk", 14.30 On der Ons, programma voor de vrouw, 15.00 De keuze van de vrouw (gram platen). Hilversum II 415 m. 7DO en 8.00 Nieuws. 7.15 en 8.15 Gram. platen. 8.45 Werken voor strijkorkest, 915 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.35 Walsen van Waldteufel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel doo- Johan Jong, 11.45 Lezing „We hebben geen deviezen, 12 00 Vaudeville-strijk orkest, 12.33 Ons platteland. 1243 Bo- ris Lenskv. viool en Arie Snoek, pia no. 13.00 Nieuws, 13.15 Virtuoso-sex- tet, 13.45 Gram. muziek, 14 DO Met naald en schaar door Ida de Leeuw van Rees, 14.30 Radio-matinee met werken van Dowland. Grieg, Albenix, Künneke en Grofé. DINSDAG NA 16 UUR Hilversum I 301 m. 16.00 De Zonnebloem. radio-ziekenbezoek. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, programma voor de jeugd. 17.15 Fred Hartley and his music. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Enny Mols-de Leeuwe met internationale chansons en een eigen praatje, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.0Q Nieuws. 19.15 Orkest Peter Kreuder. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.12 Jo Vincent, so praan. 20.30 In Jezus' lijden, lijdens meditatie. 21.30 De pianoconcerten van Mozart cyclus. 21.15 Avondgebed, 22.30 Nieuws. 22.45 Radio-Philharmonisch Orkest (Nicolai. Tschaikowsky en St. Saens). Hilversum II 415 m. 16.30 Ma- trozenkoor, 16.40 De schoolbel.- een programma voor de jeugd, 17.00 Dat kun jij ook, Neerlands beste musici spelen voor de jeugd. 17.30* en 18.30 Omroeporkest met werken van Ned. componisten, 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano, 19.05 Tom Poes, 19.15 Alexander Borovsky. piano. 19.45 Ge sprekken met dokters, 20.00 Nieuws, 20.15 AVRO's bonte Dinsdagavond- trein met o.a. Lou Bandy en Frans du Mee, 21.30 Contact, de gram. plaat- van de luisteraar, 22.15 Buitenlands weekoverzicht, 22.30 Ned. muziek uit de Baroktijd, 23.00 Nieuws. FEUILLETON door ROBERT TRUMBULL 04. Vlak bij de hut stond een'dicht bos jran kokosnootbomen, en Gene be- #loot een paar noten te gaan halen, Toen hij echterbuiten kwam, bleek de wind zo sterk dat hij zelfs piet op de been kon blijven, ondanks de gtok waarop hij steunde: bovendien was de harde koraalbodem pijnlijk Foor zijn gewonde voeten, zodat h\j gedwongen was zijn voornemen op te geven en onverrichter zake naar 0e hut terugkeerde. Niet dan met grote tegenzin zagen we er van al die avond te eten, maar we troostten ons met de gedachte dat dc wind tegen de morgen wel zou gaan lig gen. Ik zag enkele kippen in de wilder nis, maar de beesten waren schuw en wij waren allerminst in staat er achteraan te gaan rennen. Een half uur later of zo, bemerk, te Gene twee mannen die zich be wogen in de richting van het strand, misschien een goede honderd meter van ons af. Hij had de indruk dat ze ons gezien hadden, maar zij draaiden zich' om en verdwenen in de tegenovergestelde richting. Inmiddels joeg de toenemende wind zwiepende regenvlagen de hut bin nen, zodoende spanden we een van de matten over ons heen ter be schutting. Op dat moment wisten we uiteraard nog niet dat deze wind niet gemakkelijk aan te komen was. slechts de voorbode was van een or kaan. Gestaag rees. de wind. eentonig suisde de regen. We hadden alle drie een beroerde nacht. Telkens weer blies de wind de matten op waarmee we ons trachten te beschut ten. Bovendien schaafde het ruige materiaal pijnlijk langs onze door de zon verbrande huid. Van slapen kwam die nacht dan ook niets. Het allereerste wat ik vroeg de de volgende morgen deed, was in de hut rond te kijken en te zien of ik de wanden op kon lappen waar de wind er scheuren en reten in ge trokken had. Terwijl ik het nodige materiaal zocht, vond ik tussen de balken enkele vissnoeren en hengels, maar ik weigerde mij er van te be dienen. Ik wist dat de inboorlingen het ons zeer kwalijk zouden nemen indien we hun vistuig kapot maak ten, omdat er in dit afgelegen oord Zo goed en zo kwaad als het ging, herstelden we de aangeriehtte schade met behulp van kokosnootbladen en vezels. De hut was stevig gebouwd, hoewel klaarblijkelijk zeer oud. Het materiaal was hier en daar reeds begonnen te rotten. Ik had de in druk dat het geval er reeds gerui. me tijd moest hebben gestaan. Ter wijl we de gehele hui x doorzochten, vonden we een boek in een vreemde taal. Later bleek dat het een Bijbel was in de taal der inboorlingen. We waren nog" druk bezig met het herstelwerk toen we een in boorling uit de richting van 't strand op ons zagen afkomen. Het had in middels opgehouden te regenen. Ik greep mijn politiefluitje, dat Ik de vorige nacht op de grond gelegd had en begon hard te fluiten. De inboor ling bleef staan en keek naar ons, kennelijk uitermate verrast. Het was duidelijk dat hij zich stond af te vragen waar we vandaan kwamen. Nadat ik nogmaals enkele stoten op mijn (tuit gegeven had, raapte hij klaarblijkelijk al zijn moed bij el kaar en kwam haastig nader om te zien wat er gaande was. We zaten op de grond, met onze ruggen tegen de muur waar we deze hersteld had. den. De inboorling staarde ons aan, als betoverd. We wezen alle drie naai; onze mond, om hem duidelijk te maken, dat wij honger hadden. Aan ons uitgeteerd voorkomen kon hij gemakkelijk zien in welke toestand wij ons bevonden. Het duurde dan ook niet lang, <*f hij zag de bedoeling in. Hij maakte een geruststellend ge baar met de opgeheven hand, jen verdween in de plantage. Enkele ogenblikken later was hij reeds terug, met verscheidene kokos noten. Nergens anders tér wereld heb ik ooit de cultuur van dit soort ko kosnoten aangetroffen. Naar ik later hoorde, spruit de Jonge kokospalm uit een noot Wanneer de jonge palm ongeveer een meter hoog is, wordt de stam afgebroken. De inboorlingen breken dan de noot open, die dan gevuld blijkt met een zachte, dra derige, melkachtige substantie. Het vlees, zoals wij het doorgaans eten. is dan volkomen verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een ander eoort plantaardig voedsel, dat zeer licht ver teerbaar is. De inboorling brak de noten open en reikte ons deze toe. Wy grepen ze gretig aan en talmden niet lang met eten. Nooit heeft iets me zo goed gesmaakt als deza kokosnoten dia morgen. Terwijl we aten, beduidde de in boorling ons in gebarentaal, dat 1»U hulp zop gaan halen. Hij wees naar de politiefluit en hield, met aanmoedigende glimlach, zijn hand op. Ik gaf hem de fluit en onmid dellijk rende hij weg en verdween hard op de fluit blazend tussen de palmen. Met een zucht van verlichting keken we elkander aan. De Inboor lingen waren ons in ieder geval vrien delSJk gezind. (Wordt veivoladl

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3