Het Texels Schapen-stamboek in Noord-Holland DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Dagen öp een reddingsvlot Het Texelsch Schapenstamboek in Koordhollandihield, onder leiding van haar voorzitter W. v. d. Oord uit Barsingerhorn te Alkmaar een druk bezochte Alg Vergadering. Bij de opening' wordt het overlijden herdacht van het bestuurslid R. L. Waiboer. Hierna geeft spreker een terugblik over 1947. Door de droogte ■waren de schapen soms ,.te veel" op de bedrijven en de prijzen bleven dan ook te laag. De tentoonstellin gen zijn goed geslaagd, terwijl het succes te Den Haag groot was met de ingezonden collectie van Noord holland. Export van stamboekschapen heeft, zij het in beperkte mate, plaats gevonden. Jammer was het dat men wederom maatregelen had genomen tegen het verhandelen van schapen, gelukkig is dat sinds enkele dagen weer vrij. Er wordt medegedeeld dat de fok- dag te Texel is bepaald op 6 Sep tember en de L.T.T. „de" Prov. Scha- penfokdag te Alkmaar op 22 Septem ber a.s. Het C. B. Schapenfokkerij een Vereniging is geworden waarvan Prof de Jong te Wageningen voorzitter en Ir. H. Verschuv! te Den Haag tot secretaris zijn benoemd Door de secretaris C. Roeoen ui' Alkmaar wordt het jaarversIYg ove- 3947 uitgebracht, hetwelk onder dank zegging door de vergadering wordt vastgesteld. Hieruit stippen wij aan: onder volledige controle staan ruim 8500 ooien en bïina 600 rammen. Hol ^antal ooien met een bekende afstam ming bedraagt 93.8®''. Per fokker wor den gem. 15 ooien aangehouden 'Texel 86 en het vaste land 121. 513 fokkers hebben hun dieren onder controle. Bij de vooriaarrinsoec'ie we *den 6652 lammeren in"e-chreven. w v 2">6 rim- lammeren. Gemiddeld per ooi we den eebo- ren 178 en g"oo'geb»"acht 1.49 lam op Texel zi'n deze elif^,f resp. 1.72 en 1 56. In 1947 werden er 3736 wol vachten gekeurd, het gem gewicht bleef ge lijk. op Texel st^eg hef gem gewicht met ongeveer K Kg. terwijl óit op het vasteland "?»n N.-H mof ongeveet 1'5 daaid". F'-port van f'k«c"oaper. heeft Dlants ®®venden raar België Vrankriik pn 7 Afrika, terwijl naar fokkers in d:v««-ce preivin«"i-»s woon achtig hnogwar»'dige "foi?dic»,cr. zijn Verkocht In het vcrs'as wordt voor de ge waardeerde medewerking bij de ge houden tentoonstellingen van de di verse organisaties en gemeentebestu ren dank eeb"neht. in het bijzonder Alkmaar en Texel'. Wielrennen Hennink verslaat Jan Pronk De wedstrijden van de Wielrenver- eniging „Alcmaria Victrix" werden Zondag voortgezet met een rit over 63 km. Het heeft niet aan spanning ontbro ken en Jan Hennink zorgde voor een grote verrassing door Jan Pronk in de eindsprint met een banddikte te kloppen. Gedurende de hele rit toon- de Hen.nnk zich zeer agressief en handhaafde zich gemakkelijk in de kopgroep waarin ook Ottenbros en Jb. Pool goed werk deden. Al moet worden opgemerkt dat Pronk nog niet in grote conditie is. toch doet de prestatie van onze Olym pische candidaat Jan Hennink het brste verwachten voor zijn aanstaan de wedstrijden. Volledige uitslag: 1 J. Hennink; 2 J. Pronk; 3 J. Ottenbros; op enige afstand 4 J. Mol; 5 P. de Groot; 6 Jb Pool (lekke band». Na drie wedstrijden is de stand van de voorjaarscompetitie: 1 J. Hennink 6 pt.; 2 J. Mol 4 pt. en J. Ottenbros 4 pt.; 4 J. Pronk 2 pt; 5 H. Kokkes en Jb. Pool met 1 pt Het verdere programma luidt: 14 Maart, tijdrit afstand 51 km.; 21 Maart gewone rit afstand 100 km. Er wordt steeds gestart om 10 uur bij de Driekoningshoofden in de Scher mer. De rekening 1947, de begroting 1948 wordt op voorstel van de financiële commisie bij monde van de heer M. Spaan goedgekeurd. In de plaats van de aftredende bestuursleden en in de vacature worden de heren F. R. Key- ser te •Texel, A. Groot te Oosterblok ker en Jb. Reyne te Barsingerhorn gekozen. Terwijl tot leden van de financiële commissie Rekening 1948. begroting 1949 de heeon J. Stapel Sz.. Sijbekarspel. P. C. Hin. Texel, N K^elemay, Becmster en als plaatsver vanger G Oortwijn, Purmer bij accla matie worden aangewezen. Bij de rondvraag komt het niet- inschrijven van jarige ooien en een rammenkeuring voor de dektijd ter sprake. Bovendien wordt mede werking gevraagd voor het verkrij gen van gegevens o'ver de melkpro ductie van ons Texels schaap. Ir Hayerhals uit Bergen geeft een voor treffelijke uiteenzetting over doel werkwijzen van de Nederlandse Wol federatie, welke met aandacht wordt gevolgd. Voorzitter brengt spreker dank voor zijn toelichting hierover waarna sluiting volgt. Lang geleden Het kaartavondje Het wekelijks kaartavondje. dat de familie Jansen met de familie Pieter- sen hield, dat wil zeggen, de heer en mevrouw Jansen en de heer en me vrouw Pietersen. was een telkens te rugkerende oase in de dagelijkse woestenij van het leven. Het werd steevast een avond van de grootste vreugde, die grotendeels veroorzaakt werd door de wijze waar op de twee dames reageerden, als Fortuna hen niet welgezind was. Won mevrouw Jansen, dan beschuldigde ze steevast haar echtgenoot er van. dat deze haar begunstigde, wat deze even hardnekkig ontkende. Verloor ze echter, dan merkte niemand iets aan haar. Won mevrouw Pietersen, dan straal de haar gelaat van vreugde en was ze er vast van overtuigd, dat dit aan haar weergaloos spel te wijten was. Verloor ze echter, dan kreeg haar echtvriend het verwijt te horen, dat hij „uiterst stom" gespeeld had. De echtvrienden lieten deze be schuldigingen niet op zich zitten. Ze hadden ze kunnen voorkomen, door niet steeds hun eigen vrouw als part ner te nemen, maar dan was immers de aardigheid er af geweest. Aangezien het lot wisselvallig is, kwamen de incidenten, die de geza menlijke feestvreugde verhoogden om beurten voor. en elke avond kon men rekenen jop prettige woordenwisse lingen. Tot op een zeker moment zich het merkwaardig verschijnsel voordeed, dat de familie Jansen nooit meer ver loor. als ze bij Pietersen aan huis speelden. De eerste keer viel het niet op. De tweede keer noemden Pietersen en zijn vrouw het merkwaardig, de der de keer fabelachtig. De vierde keer begon het wantrouwen aan de zielen van de Pietersen te knagen. Er moest iets aan de hand zijn! Toen die avond het viertal weer op de gewone plaatsen rond de tafel gin gen zitten, was de atmosfeer geladen. En opnieuw had de -heer Jansen won derlijke veine. Hij wist precies wat zgn tegenspeelster in de hand had en baseerde daarop zijn spel. Het luid ruchtig gelach, dat anders steeds hun avondjes had opgeluisterd werd niet meer vernomen. Integendeel. Pieter sen en zijn vrouw zaten met verbeten gezichten en zochten naar het juiste tegenspel. Niets hielp! De Jansens beheersten de situatie volkomen. Zoals ze dat de laatste vier keer ten huize van de Pietersen had den gedaan. „Het is kras", gromde Pietersen ten laatste nijdig. Hier kunnen we nooit meer winnen. En als we bij jullie zijn staan de kansen gelijk." Mevrouw Jansen beschuldigde haar man er van. dat die haar zo uitste kend hielp. Jansen zelf scheen een tikje bliek te worden. 46. Dat stuk van Bartlehiem naar Franeker is een kwaad eind maar de felle Oostenwind gaf ook de andere rijders vleugeltjes. Aan de kop reed nog steeds Jelle Pipjes, een Fries van het oude slag, een bonkige figuur, die af en toe uit zijn knapzak een groot stuk metworst te voorschijn haalde en er dan grote stukken afhapte. Toen hij onder de rook van Franeker was had hij aL drie metworsten soldaat gemaakt, en van de vierde was ook niet veel meer over. Jelle kauwde de worst met zijn grote gele kiezen in twee tellen naar binnen en betastte zijn knapzak of er nog wel genoeg andere worsten- in zaten. Er zaten er nog zeven in, want zijn „olde mem" had gezegd: „Jelle, voor -elke stad een metworst, dan.kan jou niets gebeuren." Eerzaam burger Ik ben een eerzaam en bescheiden burger, en het bezigen van ongekuis te taal ligt niet in mijn aard. Onlangs echter heb ik in de bioscoop hardop gescholden. Weet, lezers, dat ik een vrouw heb, vijf kinderen, een hok van een huis en geen dienstmeisje. Het gevolg is. dat ik mij voor en na mijn werk belast met tal van bezigheden, die niet des mans zijn. Een opsomming van de gewichtige aangelegenheden, die ik met mgn ge boren mannelijke onhandigheid tot 'n meer of minder geslaagd einde tracht te brengen, zal ik U besparen. Er varen meer mannen in dit schuitje. Er ik zie reeds hun droevige glimlach van begrijpen. Wcest getroost, broe ders! Wij zijn niet de slechtste ver tegenwoordigers van het sterke ge slacht! En nu de bioscoop en de oneerbare uitlating. Zelden zijn mijn vrouw en ik in de gelegenheid om samen uit te gaan, doch voor deze keer had een goede buur zich bereid verklaard om op te passen. Mijn dagelijkse portie huis- houdwerk was echter groter dan ge woonlijk geweest. Wie zal het ons der halve euvel duiden, dat de weg naar de bioscoop geplaveid was met be- spiegelinger over de onloochenbare noodzaak en de even onloochenbare onmogelijkheid van het dienstmeisje'' Het journaal bracht afleiding en vergetelheid. Tot de laatste opnamen. Toen zagen wij, ergens in Nederland, een afdeling van ons leger marche ren. Stram van houding en kwiek van reactie. Een toonbeeld van mili taire degelijkheidNiet te vergelijken met ons voor-oorlogse leger! Het was alles nieuw... zelfs de'rokken! Want. lezers, het waren echte Hollandse meisjes, die daar marcheerden. Jong, gezond, levenskrachtig en stram! Toen kwam het. Gelukkig was m'n vrouw de enige die het hoorde. An ders hadden de mensen mij misschien nog voor een anarchist of anti-mili- tairist aangezien en dat ben ik hele maal niet. Ik ben maar een eerzaam burger. Met een vrouw en vgf kin deren. En zonder dienstmeisje. omgeving Opnieuw werden de kaarten rond gedeeld. De gastvrouw stond op om eens een versnapering aan te bieden. En toen gebeurde het. Terwijl ze "ach ter de heer Jansen stond, liet ze plot seling het schaaltje vallen en begon als een waanzinnige aan diens haar dos te trekken. Het werd een compleet gevecht, een gevecht zonder woorden, maar vol haat-klanken, dat eerst eindigde, toen het echtpaar Jansen overhaast het huis uitstormde. In de plotse stilte begon Pietersen zijn vrouw uit te vloeken. Want het was toch immers geen manier om met vrienden op een kaartavondje te gaan vechten, alleen omdat je het niet kon winnen. Toen wees zijn vrouw hem op de spiegel, die ze bjj een verloting had den gewonnen en die al een paar maanden hun woning sierde. De spiegel hing juist zó, dat Jan sen steeds de kaarten van zijn vrouw hail kunnen bestuderen. De Jansens en de Pietersen hebben nooit meer met elkander gesproken. In de spiegel hing na die tijd een vlokje haar, dat Jansen in de handen van mevrouw Pietersen achter had moeten laten. Prop3ganda-avond Ned. Reddings - Brigade SCHOORL Verleden week belegde de Nederlandse Reddingsbrigade voor drenkelingen op uitnodiging van de VW Groet een prop^ganda-avond. Nadat de voorzitter van de VW de avond had geopend, krege de heer Smit. instructeur van het Sportfond, senbad te Haarlem het woord. Aller eerst liet hij de aanwezigen een film pje ..Holland als waterland" zien. waarin een fraai beeld werd gegeven van de vele kanalen en sloten die ons land doorsnijden. Daarna vertoonde hij zwemfilms ever schoonspringen enz. Tenslotte 'n film over 't reddend zwemmen. Hier uit kan men Ieren dat het reddend wemmen zeer moeilijk is en een g. ondige opleiding vereist. De heer Smit. de een aangenaam causeur bleek te i zijn. verduidelijkte deze films. ïn de pauze vroeg de secretaris van de. Alkmaarse Reddings Brigade of er onder de aanwezige belangstellenden waren die ook in de gemeente Schoorl een brigade wilden oprichten. Gedu rende de vergadering gaven zich een negental personen op. Er zal nu con tact gezocht worden met een arts om de leden te instueren In de EHBO tt-rwijl er een cursus in Alkmaar ge geven zal worden in 't reddend zwem men. Een dergelijke brigade is voor >ns dorp geen overbodige luxe. vodS al niet in de zomer als hier duizenden rcemdeüngen ons strand bezoeken. I>it houdt echter in. dat zo'n brigade trVgerust moet worden met reddings- -ruteriaal. WV Groet zegde zijn steun toe We hopen echter ook dat van ge meentewege het belang van het werk van een reddingsbrigade zal worden ingezien en de jonge brigade, desge vraagd. daadwerkelijk gesteund zal worden. Het was een mooie avond. De heer Duin was dan ook de tolk van allen ten hij de heer Smit hartelijk dankte voor het gebodene. RIJPENDE JEUGD BERGEN Vrijdagavond 12 Maart zal er een ouderavond van de ULO- school worden gehouden in het. Oranje hotel te Bergen. Deze ouderavond is uitge3'.hreven door de leraren en ou dercommissie der ULO-school. Ook zijn uitgenodigd de ouders ep de voogden van de leerlingen der 5e. 6e en 7e klas van de o.L school met het or derwijzend personeel en het be stuur van Volksonderwijs. De heer S. S. Roosma'uit Zaandam oud-alge meen voorzitter der Mulo-vereniging zal het woord voeren met als onder werp: „Rijpende Jeugd", waarmee hij elders grote belangstelling trok. STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK KOEDIJK Op 9. 10 en 11 Maart zal de stichting Maatschappelijk werk te»- plattelande een tentoonstelling houden in café Schuit alhier. Boven- geroemde stichting werkt reeds enige tijd in Koedijk en St. Panera*. Op 13, 15 en 16 Maart houdt zij haar ten toonstelling te St. Pancras in het café Vrone. NIW IN-AFVAARDIGING NAAR INDIë Op verzoek van het hoofdbestuur van de NIWIN en van de Adjudant- Generaal in Indië zal op 18 Maart a.s. een kleine contactcommissie van Schiphol naar Indië vertrekken ten einde middels een intensief overleg met de Indische autoriteiten het NI- WIN-werk zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn en voorts om de aanvrage voor de Rijkssubsidie 1949, welke op 1 Mei a.s. moet worden ingediend, met de belanghebbende diensten te bespreken.' De afvaardiging zal be staan uit de directeur van het Cen traal Bureau NIWIN, ing. F. F. van Rhijn, en een lid van de NIWIN- staf voor de artisten-uitzending, de heer D. van Gelder. Bovendien zal dr. J. J. Miedcma door de medewer king van het Ministerie voor O.K. en W. de reis kunnen meemaken ten behoeve van de sportorganisatie, ter wijl Mej. C. J. Bungenberg de Jong van het Nederlandse Rode Kruis van de commissie deel zal uitmaken voor de lectuur- en nieuws-voorziening der militairen en burgers. BROOKLYN EN BREI'KELEN Om de belangstelling v'an de bur gerij van Brooklyn voor het door de ze belangrijke wijk van New York ge adopteerde Breukelen levendig te houden en de reislust naar Nederland te stimuleren, zullen in April 3 of 4 grote warenhuizen in Brooklyn op initiatief van het kantoor New York van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A. N.V.V.) in hun etalages platen van oud-Brooklyn en grote foto's van Breukelen exporteren. Poppen in Hol landse costumes zullen, tegen een achtergrond van door de A.N.V.V. uitgegeven posters, er toe bijdragen om winkelend Brooklyn „Holland- minded" te maken. gezinsgebeuren LANGE DIJK. Geboren: Jan z. v. Harake Vaartjes en Cornelia B. M. Steinman; Tine d. v. Jacob de Boer en Trijntje Akkerhof; Ebeltje d. v. Jacob Koedijk en Aafje Pasterkamp; Dirk Pieter z. v. Rein- dert Bruin en Adriana Roggeband; Grietje Reinuwtje d. v. Gerrit Bas en Grietje Kater; Agatha Margaretha Anna d. v. Albertus J. van Veen en Catharina van de Kamer. Overleden: Aagje Pluister, 71 j„ z. b alhier, wed. v. Pieter Visser; Trijn tje Groot. 79 j., z. b. alhier, wed. v. Pieter Danenberg, eerder van Cor- nelis Danenberg. KOEDIJK Geboren: Margaretha Geertrudes. dv J. A. Ursem ern M. Kraakman. Ondertrouwd: Jb. Kunst en M. A Ternes. Gehuwd: H. Zonneveld en C. de Goede; J. W. Brilleman en E. M. Bij- post. Ingekomen: H. de Jonge van Mar- kelg en O. Ploeger van Hoorn. Vertrokken: A. C. van Oeverennaar Amsterdam; P. Kloosterboer naar Ar gentinië; E. N. Bijpost naar Amster dam; G. J. Groothuizen n. Nieuwveen DINSDAG NA 16 UUR Hilversum I 301 m. 16.00 De Zonnebloem, op radio-ziekenbezoek. 16.30 Ziekenlof, 17;00 Na schooltijd, programma voor de jeugd. 17.15 Fred Hartley and his music. 17.45 Het rijk over zee, 18.00 Enny Mols-de Leeuwe met internationale chansons en een eigen praatje, 18.20 Sportpraatje. 18.30 Ned, Strijdkrachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Orkest Peter Kreuder. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 2012 Jo Vincent, so praan. 20.30 In Jezus' lijden, lijdens meditatie, 21.30 De pianoconcerten van Mozart cyclus. 21.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. ^2.45 Rad-o-Philharmonisch Orkest tNicolai. Tschaikowsky en St. Saens). Hilversum II 415 m. - 16.30 Ma- trozenkoor. 16.40 De schoolbel, een programma voor de jeugd, 17.00 Dat kun jij ook, Neerlands beste musici spelen voor de jeugd. 17.30 en 18.30 Omroeporkest met werken van Ned. componisten, 18.00 Nieuws, 18.15 Tom Erich, piano, 19.05 Tom Poes. 1915 Alexander Bofovsky. piano. 19 45 Ge sprekken met dokters. 20.00 Nieuws, 20.15 AVRO's bonte Dinsdagavond- trein met o.a. Lou Bandy en Frans du Mee. 21.30 Contact, de gram. plaat van de luisteraar. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 2230 Ned. uit de Baroktijd, 23 00 Nieuw. WOENSDAG 10 MAART 194?. Voor lft uur. Hilversum I 301 m. 7.00 cn 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gewijde Mu ziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.30 Populaire morgen klanken; 9 00 Ochtendbezoek bij onze zieken; 9 30 Morgendienst: 1100 Pianorecital door Herman Kruvt; 11.30 Lichte disco- klankcn: 12.00 Amati-trio: 12.33 Me- tropole-orkest: 13 00 Nieuws; 13.15 Sangh en Spel: 13.45 Stafmuziekcorps der Amsterdamse politie: 14.30 Le zing over kamerplanten: 15.00 Werken van Schubert door hét Gem. Omroep koor met solisten en pianobegeleiding 15.30 Vioolsoli door Jacha Heifetz; 13.45 Voor de kleuters; Hilversum II 415 m. - 7.00 en 8 00 ÏNuews; 7.15 er. 8.15 lichte morgen klanken; 8.50 Voor de Huisvrouw; 9.00 Slowaakse suite van Novak; 9 35 Strijkkwartet van Haydn: 10.00 Mor- ;er.wijding: 10.20 Kookpraatje: 10.30 Fluitrecita! door Everhard v. Rooven 10.50 Voordracht: 11.05 Populair non stop programma: 2.00 Orkest Carlo Cart^ssola; 12 38 The Kiltma Hawaï ians met Johan Jong; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers: 13.30 Grarv mu ziek; 14.00 Gesproken portret van Léon Blum: 14.15 Jeugdconcrt <or_ gel en zang); 15 0C .De scheepsjon gens van Bontekoe", hoorspel Voor de jeugd: 15.30 Kinderkoor ..De Rood borstjes"; 15.45 De Regenboog, e*.—. progr. voor de zieken WOENSDAG NA 16 UUR Hilversum I 301 m. 16 00 Orgel spel door Arthur Grav; 16.15 Voor de jeugd; 17.35 Nederl. Strijkorkest met soliste (Hindemith en Strawius- ky 18.00 Gemengd zangkoor; 18.30 Regerings-uitzending; 19.00 Nieuws; 19 15 Leger des Heils.programma; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Engel se les voor gevorderden; 20.00 Nieuws 20.20 Concertgebouworkest met me dewerking van Cor de Groot, piano (Britten en St. Saens); 21.20 Gram. muziek; 21.30 Vierde Lijdensoverden king: 22.00 Cyclus „De liederen van Claude Debussy" door Betty van de Bosch en Marinus Voorberg: 22 30 23.00 Mandolinata. Hilversum II 415 m. - 16.15 V agen staat vrij; 166.45 Het stond irt de krant; 17.15 Vier crooners plafen>; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.1§ Fragmenten uit „De Troubadour" van Verdi 18.30 „Hoe ziet een dier de wereld?", lezing; 19.00 Orgel en piano; 19.15 Het nieuws nit -Indië: 19.30 Voor de jeugd; 19 45 Lezen in de Bijbel; 20.00 Nieuws! 20.05 Rede van E. Kupers van uit Londen; 20.15 Ensemble Jean Presto; 20.45 „Gegist Bestek", hoorspel naar het boek van Willem van Iependaal; 21.35 Concertgebouwconcert (4e sym- phonie v. Brahmsl22.30 Elisabeth Schumann zingt: 22.45 In de tuin der poëzie (Paul van Ostavenï; 23.00 Nieuws. FEUILLETON door ROBER1 TRUMBULL (55) Onze bezoeker bleef misschien een hall' uur weg, om dan terug te keren met enkele andere inboorlingen en iemand die de leiding scheen te heb ben van het gezelschap. Het bleek la ter de resident-commissaris te zijn Niet wetend wie en wat wij waren, had hij enkele manschappen meege bracht, voor het geval wij vijanden gouden blijken te zijn. De reeds eerder genoemde inboor ling zag aan -»nze ogen dat wij blan ken wn.f ii: aan onze verbrande huid had hij onmogelijk kunnen zien of we wit. bruin, rood. geel of zwart wa ren. Hij was er niettemin volkomen zeker van dat we geen Japanners konden zijn. Hij vertelde de commis saris dat w-ij. naar het hem wilde voor komen, Nieuw-Zeelanders of Austra liërs waren; en vandaar dan ook dat de commissaris veronderstelde dat we uiteraard bondgenoten waren van zijn land. hetgeen uiteraard het geval was. Hij nam echter geen risico hoege naamd en had daarom enkele man schappen meegebracht. Er waren geen andere wapens op het eiland aanwe zig dan messen. De eerste vraag van de commissaris betrof onze nationaliteit. Toen hü hoorde dat wij Amerikanen warer., toonde hij zich onmiddellijk zeer ver heugd. Vervolgens gaf hij ons een verklaring van verschillende bijzon derheden betreffende de hut die onze verwondering had gaande gemaakt. In de eerste plaats WEfren wij terecht ge komen in de enige hut op dat gedeel te van het eiland die „taboe" was. De verschillendehutten die wij ge zien hadden, dienden voor het op slaan van copra er lagen op dat cfenblik inderdaad verscheidene ton nen copra in de hutten opgeslagen doch de hut waar wij beland waren, was taboe, en werd uitsluitend ge bruikt door de notabelen -van het eiland. Niet alleen waren de andere inboorlingen bang deze hut binnen te gaan. zij durfden er zelfs niet in de buurt komen. De twee inboorlingen van de vorige nacht bijvoorbeeld, van wie Gene dacht dat ze ons gezien hadden, hadden ons inderdaad gezien, doch zij hadden er angstvallig over gezwegen, vrezend zich de toorn van hun opperhoofd op de hals te halen. De,commissaris bleek zeer benieuwd om te horen hoe we juist dit gedeelte van het eiland bereikt hadden. Wa ren we er te voet heengegaan? Wg bepaalden ons er toe om te draaien en in de richting van de zee te wijzen. Hij toonde *:cb verbaasd. Dat, ver klaarde hij nadrukkelijk, bestond eenvoudig niet. Hij weigerde te ge loven dat we van zee uit op dit strand tjrecht waren gekomen. Niemand was oc t over dat rif heengekomen en daarna in staat geweest er iets van na te vertellen. Bestond eenvoudig niet! Het was onze beurt om verbaasd te zijn. Doch na elkander een blik van verbazing te hebben toegeworpen, we zen we naar ons kleine vlot. dat dicht bij de hut aan de palen was vastge bonden. De commissaris ging opgewonden naar buiten om het vlot te bekijken. Hij onderzocht het zeer zorgvuldig en betastte het met zijn handen, terwijl de inboorlingen opgewonden onder elkander praatten en ons van tijd tot tijd een verbaasde blik toewierpen Dan keerde hü langzaam naar de hut terug zette zijn handen op zijn heu pen en keek grinnekend op ons neer, terwijl hij zwijgend het hoofd bleef schudden. Wij begonnen ons te ge- digheid op een dorpskermis. voelen als een soort van bezienswaar- De commissaris legde uit dat hij t "voor onmogelijk had gehouden over dat rif heen te komen. Er bevond zich een uitkijktoren op dit strand, zo verklaarde hij, en er werd voortdu rend de wacht gebouden door scherp uitkijkende inboorlingen met het oog op vijandelijke vaartuigen, maar door gaans vond men het volkomen over bodig op dit onoverkomelijke rif te letten. Om die reden, en tevens mis schien omdat ons vlot zo klein was, hadden de schildwachten onze laatste strijd tegen de golven en onze laatste wankele tocht' naar de hut niet opge merkt. De betekenis van ons gesprek ont ging de inboorlingen die geen Engels verstonden, maar zij begrepen niette min dat er iets ongewoons gaande was. Toen de commissaris hun uit legde wie wij waren, wat wij gedaan hadden en at wij werkelijk met zo'n rank vaartuig over dat rif heen ge komen waren, stonden zij ons zwij gend met open mond aan te staren, alsof wij bovennatuurlijke wezens <}t goden waren. Hun bewondering en verbazing be gonnen mij enigszins te irriteren, en daarom trachtte ik de commissaris duidelijk te maken dat ons platboom de, op samengeperste lucht drijven de vaartuig geen diepgang had en daarem over de torenhoge golven heen had kunnen komen, waar de zware inheemse cano's aan stukken zouden zijn geslagen. Dg commissaris schud de opnieuw zijn hoofd, en zijn bewon derende glimlach werd nu zo breed dat ik half en half vreesde dat zijn gezicht zou scheuren. De inboorlin gen stonden on« nog steeds aan te staren, met geen andere woorden dan een verbaasd: „Oh" of „Ah". Eindelijk gaf de commissaris een bevel in de taal van het eiland, en de gespierde, goed gebouwde inboor lingen tilden on* al* babies in hun armen op en zetten er de P»* Wordt \tvvolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3