f Vijf en tachtig... tachtig... de veilingklok draait J iSTADSNlEUV/Sim» Hollands geld ging over de grens... vergissing Hoe staat het met 't Heiloose Dierenpark? Druk? Kom eens in Juni kijken! POLITIERECHTER bij ,,Nu word ik onschuldig veroordeeld Rasechte bonnenhandelaar op de mat Veel respect voor de rechterlijke macht heeft Jan. J. te Warmenhnizen niet. HU werd betrapt op een uit. gebreide bonnenhandel en toen het onderzoek hiernaar nog gaande was, «ette hij zijn practijken ongestoord voort. De justitie "kwam er weer prompt achter en Jan kreeg Woens dag op het matje een stevige uitbran der te incasseren. Mr. Vellinga vindt het een „verduveld domme streek Wat verd. niet met hem eens is! De Officier, trekt zijn conclusies en eist naast een boete van f 200 een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. „Maar- ik heb geen geld!" beklaagt verd. zich. Mr. Peereboom, de politierechter, volstaat met f 100 boete of 1 maand en 2 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. it Een boffer De Alkmaarse sigarenmaker Bartel S. was op het matje geroepen, omdat hij een arbeidsverhouding met zijn patroon S. in de Wieringermeer zon der toestemming had beëindigd. Ver dachte verklaarde echter, dat hij zich slechts voor een paar dagen aan deze werkgever had verbonden. De politie rechter, Mr. Peereboom. hechtte aan deze verklaring meer geloof dan de officier die f 20 boete eiste. Bartel S. werd vrijgesproken en verliet met 'n Verlicht hart de zittingszaal. NOG ZO N VOGEL Een zelfde lot trof zijn collega Harm U te Heiloo, die eveneens bonen had geplukt in de Wieringermeer. Ook hij had vooraf bedongen, na een paar da- -n weer weg te mogen gaan. De officier eiste f 25. boete, maai- Mr. Pee reboom liet ook deze verd. met vrij spraak vertrekken. MAGERE NOOTJES IV Een brandstoffenhandelaar in Ber- .gen, Jan A, betrok voor het Bio Va- canti.eoord een hoeveelheid „magere nootjes 4'', een brandstof die zeer schaars is en slechts op speciale cou pures, werdt verstrekt. ..Bio" had ech ter niet al deze kolen nodig en verd. leverde de rest toen op ,'e gewone kolenbonnen af. wat door het Rijks- kolenbureau nadrukkelijk verboden is. Verd. gaf voor, dit laatste niet ge weten te hebben. Hij stond flink om de waarheid heen te draaien, waarover Mr. Vellinga scherp uitviel. Jan A. werd conform de eis tot f 200 boete of 2 maanden veroordeeld. 200.— IN VESTZAK. Toen hij naar Italië ging, werd de in Alkmaar woonachtige Italiaanse granietbewerker Luigi B in Maas tricht aangehouden; men vond twee bankbiljetten van f 100 inzijn vestzak. Dit geld was niet opgegeven aan de douane en B. had zich Woens dag voor de politierechter wegens overtreding van het Deviezenbesluit 1945 te verantwoorden. Hij vertelde echter, het geld de avond tevoren te hebben ontvangen en vergat het uit zijn zak te halen bij zijn vertrek. De politierechter vindt dit moeilijk te be wijzen en is van mening, dat hiermee geen rekening gehouden kan worden Mr. Dr. Vellinga is ditmaal goedge- loviger en requireert slechts f 25 boete verbeurdverklaring van de f 200. Het vonnis luidt conform. „Nou wordt ik onschuldig veroor deeld!" zijn verdachtes verontwaardig de laatste woorden. „BIJ VERGISSING" Ook Cornelis B, een tuinbouwer in H.-Hugowaard, overtrad het deviezen- besluit. Hij werd in Aardenbyrg aan gehouden met f 20 op zak. Bij het op maken van het proces-verbaal ver klaarde hij, dat hij eens een kijkje in België wilde gaan nemen. Ter zitting ontkende hij dit ten stelligste; hij zou „bij vergissing" in de omgeving van Ci grens gekomen zijn. Conform de eis wordt verd. tot f 25 boete of 15 dagen en verbeurdverklaring van de f 20 veroordeeld. Alkmaarse Kamermuziek - Vereniging Woensdag 17 Maart a.s. geeft de AKV haar laatste concert in dit sei zoen. Men zal kunnen genieten van t spel van de meester-pianist Willem Andriessen. MAF A ATH A - AMEN'KOMST De Nederlandse Christen Gemeen schapsbond belegde gisteravond in „Waakt en Bidt" eeft Maranatha-bij- cenkomst, waarvoor veel belangstel ling bestond. Op deze samenkomst sprak de heer Lucardie uit Zeist over het onderwerp „Gods plan met deze wereld". Terstond na de opening door de heer Joh. van Oostveen. die precies o>r half acht plaats vond. kreeg de spreker het woord. De heer Lucardie bleek een goed spreker te zijn, die op boeiende wijze het interessante, maar wat moeilijke onderwerp aan de band van kaarten en een uitbeelding van de tabernakel behandelde. Gods p,an omvat, aldus spr.. de vrijmaking an schepsel, en schepping. Door de eerste komst van Christus werden sa tan, zonde en dood overwonnen; door Zijn tweede komst zullen deze drie machten uitgeschakeld worden. Voorts legde de heer Lucardie de symboli sche betekenis van de tabernakel uit en bracht haar in verband met de be kering. Na deze toespraak was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Hedeflavond zal de heer Lucardie vror de tweede en laatste maal spre ken. w Esperanto bij het onderwijs Volgens de Hongaarse Radio heeft het ministerie van Onderwijs in Hon garije esperanto-cursussen opgericht voor het onderwijzend personeel van lagere zowel als van hoger onderwijs inrichtingen, welke door de staat wor den bekostigd. Hetzelfde ministerie bepaalde, dat het esperanto op alle gymnasia mag worden onderwezen. Op een gymnasium in Boedapest is 'n Esperanto-cursus begonnen met 49 leerlingen. De lessen worden door de professoren van het gymnasium be kostigd. Ook op enkele scholen in Italië wordt reeds vier uur per week Espe- ranto-les gegeven. De Federatie van Onderwijzers van New South Wales (Australië» besloot een internationale correspondentieclub op te richten tussen de scholen in New South Wales en andere landen. Het zal geen uitgesproken Esperantoclüb zijn, doch er zal ook in de Franse en Engelse taal worden gecorrespondeerd De voorkeur wordt echter gegeven aan Esperanto, omdat men in die taal veel meer landen zal kunnen berei kt n In de school te Waterloo" (New Scuth Wales» leren nu 14 kinderen Esperanto onder leiding van de heer Chandler. Het adres is: „Revanto" N.S.W. Teachers Federation, 166 Phi- lip-Street, Australië. Op een verzoek van de heer Lucien Amat van Toulon aan de Franse mi nister van Nationale Opvoeding om Esperanto in het leerplan voor de scholen op te nemen, heeft de heer Naegelen, minister van Onderwijs zeer omstandig geantwoord. Hij begint in zijn antwoord met te zeggen, dat het p an van een waarlijk internationale tar.1 niet meer schijnt te kunnen wor den geloochend. Het Frans komt niet meer in aanmerking, omdat deze taal veel aan invloed heeft verloren. Wat hei Engels betreft, verklaart de mi nister: „Niettegenstaande de moeilijk heden van de uitspraak en de schrijf wijze heeft het Engels boven het Frans het voordeel van een veel min der ingewikkelde spraakkunst. Als internationale taal echter, zou het aan de Engels-sprekende volken een ge- Hef komi er als U een handje helpf HEILOO Men zal zich herinneren dat in het laatst van 1946 door de raad van Heiloo werd besloten grond aan te kopen voor uitbreiding van de Alg. Begraafplaats. Daar deze uitbreiding nog jaren kan wachten, besloot men voorlopig dit terrein te verhuren aan de heren Lu- bai.it en Visser, twee jonge mensen die er een dierenpark willen vesti gen. Velen zullen zich reeds hebben af gevraagd: waar blijft "toch dat dieren park aan de Hollenweg? vaarlijke suprematie geven op de do meinen der politiek, economie en cul tuur". Minister Naegelen besluit dan ook: „Het schijnt dan ook noodzake lijk. dat we moeten komen tot het idee van een kunstmatige taal. "Maar vooraleer een kunstmatige taal in het leerplan op te nemen wil hij de ze kerheid hebben, dat de andere naties hetzelfde zullen doen. ..Naar mijn oor deel zegt hij - is het aan de U.N.O. of U.N.E.SC.O. dit te verwezenlijken. Men zou een comité van taalgeleerden c'c opdracht moeten geven te onder zoeken of een der huidige hylptalen hiervoor al de vereiste hoedanigheden bezit EERVOL ONTSLAG Op zijn verzoek is bij K. B. van 5 Maart j.1. aan Mr. M. Moens, lid van het College van Regenten over de Ge vangenissen te Alkmaar, als zodanig eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. HINDERWET Bij besluit van 9 Maart 1948 is aan de Shell Nederland N.V. te 's Graven - hage vergunning verleend tot het uit breiden van de benzineopslagplaats door bijplaatsing van een tank. in houdende 6000 L. met een electrisch aangedreven aftappomp met een mo tor van yA P.K. bij het perceel Nas- sauplein nr. 1 .alhier. Dezer dagen spraken wij Lubout en Visser en vroegen hen hoe het staat met de uitvoering van de plannen die zij omstreeks Dece-iber 1946 hadden. Het lag eerst in de bedoeling om in samenwerking met de fa. Bronkhorsf, hovenier, van het terrein werkelijk "n park te maken. Aan beide zijden zijn'er echter fi nanciële moeilijkheden gerezen en de initiatiefnemers hebben ook pech van een ander soort gehad: diefstal van dieren en bevriezing in de strenge winter 1946—'47. Het zag er dus al met al niet roos kleurig uit. Daar zij echter niet voor nemens zijn, van het dierenpark een winstobject te maken «de onderne mers hebben een gevestigd bedrijf hebben zij de moed nog niet verloren. Zij vragen echter de medewerking van allen, die sympr ie VOlï deze plannen. Men wil op zeer eenvoudige wijze beginnen: op het terrein verschillen de dieren onderbrengen en goed ver zorgen en hun onmiddellijke omge ving zoveel mogelijk intact laten Veel' aandacht wil men bestede "aan dieren uit da 'naaste omgeving. Het voornaamste doel is immers: de jeugd in contact brengen met de diersoorten. Zij. die over materialen als. hout, rietmatten, gebruikte stenen enz. be schikken. worden verdocht zich in ver binding te stellen r'ubï'Ut en Vis ser, Westerweg 183. i^.iuo. Ook ande re medewerking wordt zeer op prijs gesteld. Heilooërs. toont u van uw goede zijde.' Vtl Al houdt mijnheer Mooy de hele dag zijn grijze hoed recht op - het hoofd, toch loopt hij 's morgens vroeg wel een beetje te rillen in zijn gele stofjas, wanneer hij langs de grote stapel kisten van de Alkmaarse Exportveiling kuiert. Maar dan komt, ratelend over de kleine steentjes, de eerste wagen de 0 hal binnenrijden en nauwelijks staat het paard midden in de grote ruim- te of daar verschijnen met veel geraas enige vrachtauto's bij de in- gang. .gevolgd door nog meer wagens en karren. Het wordt rumoerig in het gebouw, het geklikklak van paardenhoe ven gaat op in het gezoem en geknetter van motoren en al die kopers. voerlieden, chauffeurs en lieden van de veiling schijnen het lawaai nog te willen overschreeuwen. Bij een lading groente loopt mijnheer Mooy hij heeft het nu lang niet koud meer met een tang heen en weer; bij de spruitjes blijft hij staan, knikt bedachtzaam tegen iemand, die het „lekker spul" vindt, wroet met zijn handen -door de kist, schudt er eens flink aan en zegt: „effe te fijn. afwijkend" en daar gaat de tang in een papiertje: „knip knip!" Dan laten we de man van de keuring achter bij zijn kisten met uien, prij, bieten, witlof, waspeen, spruiten en boerekool en we stappen het kantoor binnen. Vóór U de spruitjes op tafel heeft Vrijdagsdrukle In een kleine kantoorruimte te klein eigenlijk zit een zestal da- - tnes en heren aan bureaux en tafels- met nota's en lange lijsten, ijverig te Cijferen. De eerste boekhouder van de vei ling. de heer A. J. Bruin is naai; het loket gelopen, hij helpt er iemand, wil het schuifje dichtklappen, doch wordt ogenblikkelijk door een ander terug geroepen. Hy knikt naar ons met een gezicht •van „nou kan je meteen eens zien wat er bij ons allemaal te doen is", en als de tweede boekhouder, de heer R. Bak ker aan het andere loket gaat staan, heeft de heer de Bruin even tijd-om te zeggen, dat „het Vrijdag wel bui- e. A.vJ.SRUIIV Met een gezicht van: „zie nou eens Vit er bij ons aüemaal te doen is.. „maar kom eens kijken in Juni. Juli of Augustus!" tengewoon druk is op de veiling" „In verband met de Zondag krij gen we een grotere aanvoer van pro ducten, dan op Maandag en Woensdag En op deze dag betalen de kopers op het kantoor en worden de tuinders en vrachtrijders er uitbetaald. Vóór de veiling, op de kade. komen de gros siers met hun partijen fruit en ook hun kopers, kleinhandelaren, storten bij ons het geld. dat zij schuldig zijn" Er wordt zacht, maar dringend te gen het ruitje geklopt. Het is een han delaar. die een rekening komt vo'-- doen De boekhouder snuffelt weer in een boek en de man aan de andere kant wuift met een paar bankbiljet- „We hebben ruimie iekori" Op dit moment komt de directeur) van de veiling, de heer E. Mak hèti kantoor binnenstappen. „U zult het hier nu wel druk vin den. maardan moet U eens in Juni, Juli of in Augustus komen. Och, man. dan hebben we ruimte tekort en steeds staan we er weer versteld van. hoe de mannen al die wagens, karren en auto's een plaatsje in de hal kun nen geven. Ja, er zijn wel uitbreidingsplannen.. Maar we kunnen slechts een kant op om te bouwen. Daarom zal het „dooie gat', geheel of gedeeltelijk gedempt moeten worden. Maar U weet. hè Materiaal en geld. da's alles!" Toen de heer Mak in November '27 directeur werd, was de veiling van minder betekenis dan nu. Aanvankelijk werd een omzet van f 262.000 per jaar geboekt en momenteel is de omzet ge stegen tot een bedrag van f 1.400.000 per jaar. Waar al die wagens en auto's van daan komen, die nog steeds af en aan rijden? Dat zijn de vrachtrijders uit de Wieringermeer, Waarland, Hens broek, Ursem, Spierdijk, Jleerhugo- waard, Schermcrhorn, Bergen," SchoorI en uit tal van andere plaatsen in de omgeving van. Alkmaar, die de pro ducten van de tuinders aanvoeren. Dan "gaat de heer Mak op een stoel Zitten bij de kachel. Hij heeft geen tijd meer voor ons. want de tekenaar is al bezig een' schets van hem te maken en de directeur mag zijn mond niet meer open doen Dat zou hij trouwens niet eens mee kunnen. want hij moet er zijn sigaar in houden. Zo moet hij op een plaat je. weetU. Iedereen komt nu het kan toor: je binnenlopen en als het overvol begiut te wórden, mag de heer Mak nóg even zeggen: „Ga nou weg jon gens. straks mogen jullie even kijken" De keurmeester verfelf En wij gaan met de „jongens" mee naar de hal. waar we de keur meester, de heer D. Rus aantreffen. „U heeft net gezien, hoe de heer Mooy de kwaliteit van de aangevoer de producten beoordeelt. Iedere partij krijgt een nummer en op het aange plakte papier geeft hij een knipje. Goede kwaliteit eenmaal en voor „af wijkend" tweemaal. Als de tuinders of de kopers met ziin kwalificatie niet tevreden zijn. bunnen zij zich op mij beroepen en het is mijn taak, de geschillen op te lqssen. Hier omsons heen staan nu de kisten- met de groenten. De kopers die vanmiddag in de veilingbanken zul len zitten, noteren de nummers van de partijen en maken hun aantekeningen. Kijkt, daar loopt de klokkenist-af slager, de heer J. Godvliet. Hij moet D.RuS De man, die de geschillen beslecht. straks precies weten welke producten er op de markt zijn en welke kwali teit zij hebben. Daarom noteert hij de nummers ook!", legt de heer Rus uit Honderd kopers in de bank Inmiddels is het één uur. geworden: In een klein lokaal is de veilingmees ter. de heer J. Noort voor een grote klok. achter een tafeltje gaan zitten. Naast hem. op een verhoging, troont de heer J Godvliet, de klokkenist-af slager, met zijn hand aan een glim mend wieltje. In de rechte, lange hou ten banken hebben wel meer dan hon derd mannen plaats genomen; zij leu nen wat voorover, praten over en weer en roken zoveel, dat in een ogen blik dikke* blauwe wolken in de ruim te hangen. De eerste groente zal worden ge veild en' als de heer Noort heeft rond gekeken. zegt bij: ..Ik geloof, dat er wel liefhebbers genoeg zijn" en met een roept hij het nummer van de par tij. De kopers kijken in hun boekje en de klokkenist, die evenals de man nen in de banken, de gangbare markt prijs ongeveer weet, zet de grote wij zer in op negentig ditmaal. De klok I\ rechterhand van de heer Bruiu. kopt terug. Vijf en tachtig tach tigacht en zeventig stop! Een koper heeft op het knopje ge drukt en in de klok brand een licht je. dat het nummer van zijn bank aangeeft. Het nummer van zijn bank. maar niet het nummer, waarmee dc koper in de boeken en rekeningen wordt aangeduid. De klokkenist weet echter al genoeg, want de koper zit immers altijd op dezelfde plaats? Het juiste nummer wordt vliegens vlug afgelezen.- de veilingmeester noteert het en ook de prijsde wijzer draait alweer voor de volgende partijsommige kopers zitten nog r.icar steeds te praten, doch.ze hou den de klok wel goed in de gaten, want het is zaak. op het juiste mo ment te drukken. Vanmiddag duurt het niet lang om twee uur staan de banken leeg en de kopers lopen alweer in de hal bij de kisten en karren om ervoor te zorgen, dat U de uien. bieten, witlof en spruitjes zo mogelijk op tafel kunt hebben. jrkten ALKMAAR 10 MAART Spinazie 8692: Boerenkool 1320; Worteltjes 17—34: Wlotcroeen 3.10 18.10; Spruitkool 1 Rode kool 1530.50; Gele kooi e i2; Prei 28 76; Uien 44—59; Bicten 6—12: Witlof 46 56; Radijs 18; Peren 5262 BROEK OP L'DIJK 10 MAART 35.00. kg. rode kool 20--29 80; 300.000 kg gele kool 9- 19^ bic-ten 7.50—7.60; 1500 kg. n, ;4 -60 40; 200 kg 'witlof 45 00 agenda BIOSCOPEN ALKMAARSE BIOSCOOP THEA TER: Joan "Gardner en James Carew in: De Verborgen schat. Toegang 14 jaar HARMONIE THEATER: Ingrid Bergmann in: Adam had vier zonen, Toegang 18 jaar. VICTORIA THEATER: De Weg naar. Sacramento. Toegang 14 ^aar. CINEMA AMERICAIN: Het leven van President Roosevelt. Toegang elke leeftijd. HEDENAVOND GULDEN VLIES: S uur Missie avond. KINHEIM: 8 uur: Jaarvergadering Nazorg. WAPEN VAN HEEM S* EL' uur Vergadering „Bellamy" Waa.. oh Bklt 7 30 uur Maranatha bijeenkomst. „Met zyu hand aan een glimmend wieltje".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2