Ikmaaider N. HOLLANDSE PERS 19<»5 De antipoden: iodén en Arabieren Politiek aan het graf van Masarijk Duitsland en het Plan Marshall Politieke spanningen in Duitsland 4e Jaargang No 1137 Maandag 15 Maart 1948 Uitgave voor de gelijknamige Sticbtinf. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, teL 3309. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudegracbt Tr 7 RUMOERIG PALESTINA In een memorandum aan de Veiligheidsraad en de Commissie voor Pa- Vstina verklaart het Joods bureau dat de Arabierse regeringen stoutmoe dig geworden waren door de toenemende zekerheid van de uitvoering der verdeling. Zonder de leverantie van uitrustingen, geldep en man schappen door buitenlandse legeringen, aldus het memorandum, zouden de ongeregeldheden in Palestina, waar het «ros van de Arabische bevol king getoond had weinig te voelen voor een conflict, nooit uitgegroeid aUn tot een groot militair vraagstuk De in Palestina binnengedrongen strijdkrachten worden geschat op een totaal van 5.000 a 6.000 man, voor het merendeel Syriërs en bewoners van Irak. Engeland wordt gecritiseerd wegens „het verzaken van rijn plicht door de schending van de Palestijnse grenzen toe te laten". Strijd in Jemen Volgens de laatste berichten, die in Cairo binnengekomen Zijn, worden de berichten dat Emir Ahmed, de zoon van wijlen de Iman Jahya, met zijn troepen Sanaa zou zijn binnengetrok, ken niet bevestigd. Nókrasjy Pasja ,de Egyptische pre mier, die de toestand in Jemen nauwkeurig volgt, zeide, dat het enige betrouwbare nieuws was, dat Sanaa belegerd werd Volgens hem waren twee Egyptische vliegtuigen, die Za terdag naar Sanaa gezonden waren om Egyptische burgers te evacueren, niet in staat in of nabij de hoofdstad van Jemen te landen, wegens de daar plaats vindende gevechten. De vlieg tuigen keerden onverrichter zake naar Djedda terug. Het Arabische blad Akhbar El Jom meldt 'dat koning Abdoellah van Trans-Jordanië onmiddellijk na de ondertekening van het Brits-Transjor- daanse verdrag „op 15 Maart" militai re actie in Palestina zal beginnen. Anti-Russisch Nieuwe Tijden, het Sowjetrussisch weekblad terzake buitenlandse aange legenheden, heeft „reactionaire Ara- bisehe kringen" er van beschuldigd „doende te zijn met een plan, afkom- Het Pact van Vijf Woensdag ondertekening Het verdrag, dat op de conferentie Pan vijf is opgesteld zal Woensdag a.s. om 17 uur door de ministers van bui- tenlande zaken van Groot Brittannië, Frankrijk en van de drie landen van de Benelux-groepering getekend wor den in het paleis der Academie te Brussel. Rede van Spaak Paul Henri Spaak, de Belgische pre mier heeft Zaterdagavond in een toe spraak tot leden van de Luxemburgse regering en leden van het corps di. plomatiqüe verklaard, dat het vijflan- denpact de banden zou moeten aan halen. die de democratische landen van West-Europa verenigden als te genwicht tegen hét Oostelijke blok. Wat in Oost-Europa geoofloofd is, mnct ook in het Westen mogelijk zijn. Ondanks de moeilijkheden, die moe ten worden overwonnen bij de uit voering van het pact en ondanks com munistische oppositie, is het noodza kelijk, dat wij de na.oorlogse pro- tyemen van de wereld met de kracht van de goodwill, vastberadenheid en moed oplossen" aldus Spaak. De Amerikaanse hulp aan Europa Wetsontwerp goedgekeurd Na een debat van meer dan 11 uur werd het wetsontwerp Zondagmorgen vroeg met 69 tegen 17 stemmen aan genomen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Met verwacht, dat het Huis van Afgevaardigden ernstige pogingen zal Hoon, de voor het plan-Marshall uitge trokken som te verlagen.^De Republi keinen zouden voorstellen het plan. Marshall en de fondsen voor China, Turkije en Griekenland met elkaar te verenigen. ARRESTATIES VAN HOGE SLOVEENS FUNCTIONARISSEN Een bericht over de arrestatie van hoge Sloveense functionarissen van de Sloveense regering en de commu nistische partij is officieel bevestigd. Onder hen bevindt zich een onder minister van Industrie. Zij worden beschuldigd van „infiltratie in de Slo, veens communistische partij" ten be hoeve van de Britse geheime dienst en het gebruik maken van hun positie ten behoeve van economische spion- nage. Allen waren indertijd door de Duitsers te Dachau geïnterneerd. stig uit Londen, voor de vorming van een anti-Sowjetrussisch Oosters bloc, met 't oog op een gezamenlijke strijd tegen het communisme", aldus heeft Radio-Moskou gezegd. Oostenrijk wil niet de weg gaan van Tsjecho-Slowakije De Oostenrijkse Bondskanselier dr. Leöpold Figl heeft in een krachtige rede te Wenen verklaard, dat Oosten rijk niet de weg van Tsjecho-Slowa kije zal opgaan. De communisten in Oostenrijk vormen slechts een „dwerg partij", zo zeide hij. Gedurende de af gelopen week hebben de vakvereni gingen bewezen, dat zij het hoofd koel kunnen houden. De Oostenrijkse regering, aldus Figl, krijgt voortdu rend verwijten van zekere zijde omdat het deel neemt aan het plan-Marshall en „zichzelf aan het Westen verkocht heeft". Oostenrijk is als een kind waaróm gevochten wordt door twee ouders, die scheiden gaan. Figl zeide, dat de Oostenrijkers bevreesd waren voor de grote offers, die. men bij het vredesverdrag van het land wil eisen. Zij konden slechts hopen op een draaglijke overeenkomst. Toch bleef Oostenrijk op een verdrag aandringen daar de regering er zeker van was onder de huidige omstandigheden de onafhankelijkheid te kunnen bewaren. FINNEN 20 MAART NAAR MOSKOU De Finse ministerpresident, Pekka- la, heeft in een radiorede medege deeld, dat de Finse delegatie voor onderhandelingen over een verdrag van vriendschap en militaire hijstand met de Sowjet-Uni, 20 Maart naar Moskou zal gaan. Wil de S.U. militair verdrag met Noorwegen Volgens door het Engelse ministerie van buitenlandse zaken uit Oslo ont vangen berichten, aldus meldt het te Londen verschijnende blad „The Peo- pl'e", heeft de Sowj et-Unie het plan op Noorwegen druk uit te oefenen ten einde onmiddellijk na het sluiten van het verdrag met Finland een mi litair verbond met Noorwegen aan te gaan. „Dit plan zou een troef van Stalin zijn in het spel, dat hij speelt om de Westelijke Unie te ontwrich ten en zou tot doel hebben de con trole over de vlootbasis in de Atlan tische Oceaan te verkrijgen", aldus het blad. Volgens de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange heeft Noorwegen geen verzoek van Sowjetzijde ontvangen tot het openen van onderhandelingen over een ver, drag. Dit werd medegedeeld door Finn. Moe, Noorwegens permanente afge vaardigde bij de V.N. Moe was ver der van mening, dat berichten over Russische agressie niet gefundeerd waren. Naar Moe's oordeel zitten Noorwe gen en Zweden aan elkaar vast. „Als de Sowjet-Unie Zweden zou bezetten, zou Noorwegen moeilijk weerstand kunnen bieden en omge keerd. „Hij geloofde bovendien, dat er de eerstkomende vier of vijf jaar geen oorlog zou zijn". Weer een schip gestrand Gistermorgen is het ruim 8000 ton metende s.s. ^gouthstar" op de Lou- Wersgronden nabij Schiermonnikoog gestrand. De Holland, Oceaan en Stor- temelk van rederij Doeksen voeren op verzoek van de kapitein van de South- star ter assistentie uit, terwijl uit Oostmahorn de reddingsboot „Inru imde" een tocht naar de strandings plaats maakte. Bij. het eerste hoog-wa ter kwam het schip niet los. Om streeks 8 uur gisteravond hebben de drie sleepboten, versterkt met de Noordholland van de fa. Wijsmuller, de Amerikaan van de gronden getrok ken. Het schip was op Weg van Balti- more naar Bremen. Een groot Tsjecho-Slowaak en een goed mens ging heen Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van Jan Masaryk ter aarde besteld. Bjj de plechtigheid in het Pantheon van het Nationaal Museum te Praag, welke aan de begrafenis vooraf ging, was president Benesj te genwoordig. De communistische mi nister-president Clement Gottwald, hield een herdenkingsrede, waarin hij namens de natie de laatste eer bracht aan Jan Masaryk, voor een gehoor van enkele honderden eregasten. De tragische dood van Jan Masaryk, al dus Gottwald kwam voor mij en mijn politieke vrienden als een donderslag bij heldere hemel. Ik kan getuigen dat Masaryk zich van het begin van de crisis af duidelijk van de uitlok- kers ervan gedistanciëcrd heeft. Gott wald zeide verder, dat Masaryk „ge heel en al instemde met de nieuwe regering". Degenen die tegen de re publiek saamgezworen hadden, aldus Gottwald, en een verpletterende ne derlaag hebben geleden, hadden, dom genoeg aangenomen, dat zij op de steun van Jan Masaryk konden re kenen. Het feit, dat dit niet juist bleek, vormde een verklaring voor „de furieuze woede van de Muenchen mensen in het binnenland en in de vreemde tegen hem". Gottwald herhaalde de beschuldi ging, dat de verwijten uit het Westen de gevoelige Masaryk er toe gebracht zouden hebben zich het leven te be nemen. Hij eindigde met te zeggen: „In Masaryk is niet alleen een groot staatsman en een. groot Tsjechoslo- waak heengegaan, doch ook een goed, een te goed mens". Het stoffelijk overschot van Masa ryk was in tegenwoordigheid van zijn zuster Alice en zijn nicht mevrouw Lipova in een houten kist gelegd en uit het Czernin-paleis naar het Pan theon gebracht, waar honderden kran sen en een massa bloemen werden gebracht. Op de katafalk werd een krans van president Benesj gelegd. De kist was bedekt met de nationale vlag. In het met zwart en vlaggen gedra peerde Pantheon brandden zes lich ten. Soldaten, oudstrijders en sokols hielden de wacht Na de plechtigheid nam president Benesj, die er bedroefd uitzag, af_ scheid van de familie. Mevrouw Benesj omhelsde Alice Masaryk. Daarna vertrok de stoet van het Pantheon naar het Czernin-paleis. Van het Czernin-paleis, het depar tement van buitenlandse zaken, af werd het stoffelijk overschot per auto overgebracht naar het kerkhof van het dorp L&ny onder geleide van fa milie leden en enige officiële geno digden. Komeet waargenomen De heer Keuskamp, arts te Hardenberg, heeft Zondag J.L een heldere komeet ont- dekt. De komeet werd ge vonden op dc voorafgaande nacht genomen foto van een deel van de Noordelijke ster renhemel. Zij was zo helder, dat zij met het blote oog waarneem baar geweest moet zijn en had een staart van ongeveer 3 graden. Daar de volgende nachten bewolkt waren, kon de waar neming van de heer Keus kamp pas eerst nachten la ter bevestigd worden door opnamen van de Leidse ster renwacht, waaruit bleek, dat de komeet sterk in helder heid was afgenomen en niet meer voor het blote oog waarneembaar was. Haar positie is thans bij rechte klimming 7 uur 0 mi nuten declinatie plus 83 graden 5 minuten in het sterrenbeeld Giraffe. Délilé voor minister In 't Veld Zaterdagavond namen circa eventig verenigingen deel aan het défilé, dat ter ere van het afscheid van mr. dr. In 't Veld als burgemeester van de gemeente Zaandam werd gehouden Bijna vy'fduizend mensen en enige muziekcorpsen formeerden een fak keloptocht, die langs mr. dr. In 't Veld met zijn echtgenote en drie kin deren trok. Vanaf het bordes van het stadhuis sloeg de nieuwe minister met zijn gezin het défilé gade. Na afloop sprak mr. dr. In 't Veld aan de achterzijde van het stadhuis ten aanschouwe van vijftien tot twin tigduizend mensen een dankwoord. Er zullen geen gedelegeerden van de drie Westelijke zónes van Duits land deelnemen aan de opening van de 16-landenconferentie te Parijs. Indien zij daartoe zullen worden uit genodigd, zullen de drie zónes geali- eerde functionarissen met Duitse ad viseurs afvaardigen. Uit Britse bron werd vernomen, dat alle» stappen zullen worden gedaan om te verzekeren, dat West-Duits land deel zal hebben aan de bespre, kmgen over het plan-Marshall. Duits beroep op de Geallieerden Kardinaal Friends de aartsbisschop van Keulen heeft in een rede te Es sen een beroep gedaan op de gealli. eerden om „met het oog op de in de laatste dagen zo grondig veranderde omstandigheden" een bevel tot ont manteling van fabrieken opnieuw in overweging te nemen. Kardinaal Friends wees in het bij zonder op de betekenis der Krupp- fabrieken te Essen. De kardinaal zeide voorts, dat de ieih^e Stoel tegenover communisten e»kapitalisten in zijn encyclieken een sociaal programma heeft ontwikkeld, dat „in staat is de oplossing van de grote sociale problemen te brengen, daar het het proletariaat ontproletari- seerd, de eigendommen zo veel moge lijk verspreid, de arbeiders een juiste plaats in de gemeenschap wijst en zijn medezeggenschap en verantwoording in de bedrijven eist". SCHEEPSRAMP BIJ IJSLAND Veertien leden der bemanning van de trawler „Epine" uit Huil zijn om gekomen bij de stranding van het schip tip klippen aan de westkust van IJsland. Vier man zijn gered van de kust uit. Eén spoelde levend aan. Tot dusver zijn drie lichamen aan gespoeld. De geredden maken het re delijk wel. ARTSEN VOOR KRIJGSRAAD Twee militaire artsen hebben zich voor de Krijgsraad moeten verant woorden voor overtreding van de be smettelijke ziektewet De artsen zou den een zieke wachtmeester te veel aan zijn lot hebben overgelaten. Daar de man aan ongeneeslijke kinderver lamming overleed, werden de artsen bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. in scheervlucht Gemiddeld trachten vijftig Tsjecho Slowaken dagelijks de Duitse grens te overschrijden, aldus een Duitse poli- tieverilaring. Uit Hof (Beieren) wordt gemeld, dat langs de grens een strook van tien kilometer breedte is afgezet, waarbinnen'iedere burger on. dervraagd moet worden en waar zon der waarschuwing moet worden ge schoten als men aan sommering geen gehoor geeft. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft aan een correspondent van de „Daily Worker" een paspoort voor Palestina geweigerd „omdat zijn reis op dit moment niet de belangen van Amerika ten goede zou komen". In het Suez-kanaal is een Itali aans sehip met ruwe olie pa een aan varing in brand gevlogen. Met vreest dat enkele personen de dood gevon den hebben. Op een vergadering van aanhangers van De Gaulle te Thiers is het tot een gevecht met communisten geko men. Het personeel van de burgerijke luchtvaart in Marokko dat gedeelte lijk in staking was, heeft het we k weer hervat. De sedert enige tyd verzwakte zenuwenoorlog om de positie van de stad Berlijn als zetel van het geallieerde bestuur heeft een nieuwe im puls gekregen. Het communistisch georiënteerde blad „Berliner Zeitung sprak gis teren van „onvermijdelijke aftocht der Westelijke machten, uit Befljjn, die wel eens zeer spoedig en zeer plotseling zou kunnen plaats vinden". De met Sovjet_vergunning verschijnende bladen zijn thans dagelijks gevuld met beschouwingen over de revolutie van 1848 «n zij roepen al le Berlijners op tot massa-demonstraties op 18 Maart. In Oost Duitsland wordt een koorts achtige politieke activiteit ontwik keld, die haar climax deze week in de herdenking der Maart-revolutie zal vinden. Zowel Sovjet-woordvoer, dtrs als sprekers der Eenheidsparty hebben hei op 18 Maart te houaen twsedo volkscongres voorgesteld als een gebeurtenis, die grote gevolgen zal Lebben Tot dusverre was het in deze krin gen gebruikelijk slechts te spreken van ernstige gevaren voor ondermj- nrng van het geallieerde controle ap paraat. Ook in Duitse kringen, Voorna meli k in het Westen, realiseert men zich steeds meer dat de gewijzigde eo economische structuur van de Sovjet-zóne practisch de af scheiding cds verwezenlijkt zou heb Leeft hier dan ook de ini-<ik dat de vrftere Sovjet-politiek hi O. Duitland oj- dit „voldongen feit" zal or.tfn gestemd. ZUIVERINGSACTIES Berichten uit de Sovjet-zone wijzen er op, dat men maatregelen schijnt te treffen voor het uitvoeren van een grote zuiveringsactie in de socialis tische Eenheidspartij. De bedoeling dezer actie zou zyn de uitschakeling der elementen van sociaal democra tische huize. Reeds bij de instelling van de centraal economische regering voor de zone, die in de afgelopen week heeft plaats gehad, is opgemerkt dat uit de centrale bureaux stelsel matig alle niet-communisten van de Tramstaking in België afgewend Uit verschillende provincies van België wordt gemeld, dat een stem- ming onder het trampersoneel heeft uitgewezen, dat een grote meerder heid zich voor de staking, die Maan dagmorgen 15 Maart zou uitbreken heeft verklaard. In Antwerpen, Bra bant en Luik stemden 95 procent voor de staking. In bevoegde kringen werd echter la ter verklaard, dat de tramstaking Maandag niet zal doorgaan. In de loop van de volgende week zullen de be langhebbende partijen voor de be spreking van het loongeschil bijeen komen. De arbeiders zullen het resul taat van deze bespreking afwachten, alvorens in staking te gaan. Nieuwe rechtspraak in Tsjecho-Slowakije Geen officiële beul aangewezen Dr Alexey Cepicka ,de Tsjechische minister van Justitie, heeft in een rede te Olumouc (Ollmuetz) een dras tische hervorming aangekondigd van de rechtspraak in Tsjechoslowakije. in het kader waarvan de rechtban ken zouden worden gezuiverd, de pro cessen tegen collaborateurs weer aan hangig gemaakt en volksrechtbanken voor korte gedingen zouden worden opgericht. Voorts zou het advocaten in de toekomst onmogelijk gemaakt worden „misdadigers te verdedigen en hen voor de wet te verbergen". De nieuwe rechtsorde in de geest van de volksdemocratie zou de oude wetten, gebaseerd op de uitbuiting van de ene mens door de andere, uit schakelen. Tenslotte verklaarde dr. Cepicka, dat de Tsjechoslowaakse verkiezingen in Mei 'de gebeurtenissen van Febru ari 2ouden rechtvaardigen. In een art^el van de Rude Pravo, het blad van de communistische par tij wordt erop gewezen dat na de be ëindiging van de processen wegens oorlogsmisdaden geen officiële beul was aangewezen. Zal Italië het plan-Marshall aanvaarden Volgens de Parijse correspondent van de „New York time|" heeft de Amerikaanse regering voorgesteld in de komende weken een verklaring af te leggen, dat Italië verder niet voor hulp in het kader van het plan-Mars hall in aanmerking zou komen, indien het communisme in Italië tengevolge van de verkiezingen in April of op enige andere wijze de overhand zou krijgen. leidende posten verwilderd zouden* worden. Thans heeft de Eenheidspartij „re volutionaire actiecomité's" gesticht, die reeds met de zuiveringsactie in de partij, in het centraal bestuur, ?n de landsbesturen en in de genationa liseerde bedrijven begonnen zijn. De comité's zouden uitsluitend uit be„ proefde communisten bestaan. De Evangelische kerkleiding van Berlijn-Brandenburg heeft verklaard, dat zij het niet wenselijk acht, dat op het volkscongres predikanten als offi ciële vertegenwoordigers der kerk op treden. Op het eerste volkscongres hebben ook kerkelijkebedienar het 'A'bord gevoerd. Wel heeft een gemeenschap, d e zich noemt „religieuse socialisten in Duits land" op 18 Maart in Berlijn een con ferentie belegd Hitier bij kaarslicht Het in de Britse zone ver schijnende partijloze blad „Die Welt", dat uittreksels uit het dagboek van Dr.- Goebbels publiceert, hef ft een anonieme brief afge drukt, waarin wordt gezegd, dat de Fuehrer en „onze onvergetelijke Dr. Goeb- bels" gelijk hadden. „Indien alle Duitsers hun plicht hadden gedaan", zo gaat de brief voort, „zou den wij de overwinning be haald hebben en zouden zul ke zielige inktkoelies als u niet in staat geweest zijn thans de dagbladpolitiek te vormen". „U bewees ons 'n dienst door Goebbels' dag boek te publiceren. Nu kan iedereen zien. dat hij het bij het rechte eind had. Waar voor hij leefde en stierf zal nog bewaarheid worden" „Kleine groepen getrou wen worden door uw publi caties uit het dagboek in staat gesteld drie maal per week bijeen te komen om ernaar te luisteren onder de portretten van de Fuehrer en Dr. Goebbels, die door kaarsen worden verlicht" Haarlem komt tegen Alcmaria spelen Met volledig kampioenselttal Het is thans zeker, dat a.s. Zondag Haarlem in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix uit komt. Wat in het vat zat, verzuurde niet: dit wordt de (ere)-wedstrijd, die men met Kerstmis voornemens was te houden ter gelegenheid van Alcmaria's 50-jarig bestaan, maar die Alcmaria verwisselen moest met een ere-wedstrijd tegen Watergraafsmeer, omdat Haarlem tegen Ajax ten strijde moest trekken. Nu Haarlem reeds kampioen werd van District I en nog niet alle kampioenen bekend zijn, heeft dit elftal a.s. Zondag vrij-af. t Was dus nu de gunstige gelegenheid en gisteren werd met een telefoontje de zaak beklonken. Het belooft een interessante en voor Alcmaria zwa re en leerzame! strijd te worden: Haarlem komt met z'n volledig kam pioenselftal in t veld, zodat men op 't Sportpark Zondag o.m. het kundig spel van de ex-internationaals Kick Smit en Roozen zal kunnen bewonde ren. Moge Alcmaria een waardige partner blijken! GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Volkshuisves ting de heer M. Coerts is Dinsdagoch tend a.s. verhinderd spreekuur te hou den. weerbericht WEINIG VERANDERING Droog weer, met over het algemeen weinig bewolking en ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Zwakkt tot matige naar Zuidelijke richting*» draaiende wind.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1