Cde Ikmaaiüei' langs de straat N, HOLLANDSE PERS 19*5 „Ik ben thans hoopvoller gestemd dan ooit", zegt Bevin Coöperatieve Boerderijbouw kan de landbouw millioenen besparen Zweeds voorbeeld ook voor ons land uitvoerbaar Inwoners van Limburgs stadje bevreesd voor... wolven! Graf van Thomas Basin, rechter van Jeanne d'Arc, gevonden Bok maakte water in de voorpiek, sleepboot moest de tros kappen 4e Jaargang No 1188 Dinsdag 16 Maarl 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stlcb'-'ng. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 838, Alkmaar, teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegraehk Tel. 3907 Parijse conferentie geopend Bidault„Geen nauwe grenzen van souvereiniteii meer'' „WU hadden vele moeilijkheden te overwinnen. Maar ik ben thans hoopvoller gestemd dan ooit te voren tijdens of na de oorlog. Het Is duidelijk, dat juist deze bijeenkomsten, onderzoekingen en besprekin gen niet slechts een diepe indruk maken doch ook technisch en politiek begrip bevorderen,- waaraan de wereld op dit ogenblik zozeer behoefte heeft." Aldus sprak Bevin, Engeland's minister van Buitenlandse Za ken in zijn openingsrede voor de conferentie te Parijs, waar momen teel tal van leidende Europese politici bijeen zijn om het Marshall-plan en de Inwendige reorganisatie van Europa te bespreken. toenemen der economische moeilijk- „Washington, maak haast Bevin zeide voorts, dat hetgeen reeds bereikt was, moedgevend was Doch het reeds verrichtte deed tevens de veel belangrijker dingen, die nog gedaan moesten worden, uitkomen. „Wij kunnen de verslechtering van onze economieën niet voorkomen, t«n_ zU wy er eerst in geslaagd 2ijn onze voorziening van levensmiddelen en grondstoffen, die uit het dollar-gebied moeten komen, op korte termijn te verzekeren". De permanente Europese organisatie moet volgens Bevin ten doel hebben, een nauwe en onafgebroken samen werking met de Amerikaanse beheer der. die voor het Europese economi sche herstelprogram werd aangewe zen, tot stand te brengen. Bevin zeide te hopen en ook te ge loven, dat, wanneer de landen geen steun meer behoefden,zij zich niet van elkander los zouden maken, doch verder zoudèn samen werken. „Redt de Europese economie" De Franse minister van Buitenland se Zaken. Georges Bidault. verklaar de. dat de omstahdigheden. waarvan de conferentie vergezeld gaat. de deelnemers met grote nadruk dwin gen hun gemeenschappelijk doel be kend te maken. ..Dit doel", zegt Bi dault. is „de reorganisatie van de Europese economie teneinde die te Tedden.". Doelend op Tsjecho-Slowakije zeide Bidault: „recente gebeurtenissen heb ben de politieke oorzaken getoond van het feit, dat Europa op het ogen blik tot zestien landen gereduceerd is. Het toenerfien der politieke moei lijkheden is gepaard gegaan met een heden. Het. belang van onze landen houdt niet in, dat wij hun tradities moeten pogen te handhaven" in een soort van gesubsidieerde armoede „en binnen" de nauwe grenzen van onafhankeiykc landen". Integendeel, de zaken moeten geregeld worden op de basis van een „progressieve expansie binnen Euro pa als één geheel". „Ook Duitsland, door eeuwenoude conflicten van ons gescheiden, moet zijn plaats in het geheel weer inne men. Weliswaar kan Duitsland geen voorrang gegeven worden en moet het op het ogenblik vertegenwoordigd worden door geallieerde bevelhebbers maar de hulpbronnen "van dit ijve rig en volhardend land" moeten wor den betrokken in de grote wederop- bouwpoging", aldus Bidault. TSJJECHOSLOWAAKSE KERK ACHTER GOTTWALD De Tsjecho-Slowaakse kerk staat volledig achter de regering van Gott- wald, de communistische minister president van Tsjecho-Slowakije, aldus heeft dr Miroslav Novak, bisschop van Praag, verklaard. Reuter voegt hieraan toe, dat de Tsjecho-Slowaakse kerk de nationale kerk van het land is met de bisschop-patriarch v. Praag aan het hoofd. Het is met 900.000 le den op één na <de grootste congrega tie van Tsjecho-Slowakije. De Grieks en Rooms-Katholieke kerk telt 1.5 millioen leden. ENGELAND NEEMT MAATREGELEN TEGEN BRITSE COMMUNISTEN. Minister-president Attlee heeft gis ter in het Britse Lagerhuis meege deeld, dat de regering niemand van wie zij weet, dat hy tot de commu nistische party behoort, In dienst zal nemen voor werkzaamheden, „die van belang zyn voor de veiligheid van de staat". Eenige maanden geleden heeft de secretaris van de commissie boerde- rijenbouw van de Stichting voor de Landbouw van een bezoek aan Zwe den gebruik gemaakt om een studie te maken van de wijze waarop in dit land het coöperatieve bouwbureau Van de boerenbond werkt en na te gaan, welke voordelen dit de Zweed se landbouwers oplevert. Hij is tot de overtuiging gekomen, dat ook in Nederland het oprichten van een coö peratief bouwbureau voor de land en tuinbouw grote voordelen kan op leveren. Huidige'kosten te hoog De boerderijen-commissie gaat uit van het standpunt dat het bedrijfs leven ten nauwste betrokken is bij het bouwen van boerderijen en dat deze commissie daarom naast haar studiewerk ook een practische taak heeft. Tengevolge van de oorlog zijn ruim 8000 boerderijen verwoest, waar van er ongeveer 250 herbouwd zijn. Jaarlijks gaan gemiddeld 200 boerde? rijen verloren door brand en ook zal het steeds nodig zijn. dat nieuwe be drijven worden gesticht. Er is dus een groo^ aantal boerderijen te bou„ wen. De bouwkosten bedragen ge middeld 2500 tot f 3000 per ha. en zijn voor het normale bedrijf niet te dragen. 't Gaat om millioenen. Naar het oordeel der commissie weerbericht VEEL BEWOLKING Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig Verandering van temperaturen. kan hierop zeer veel worden be spaard door coöperatie van de boe ren ta.v. het bouwen. Er bestaan hier vier mogelijkheden voor coöpe ratie en wel ten opzichte van het voorbereidende werk, het aankopen van materiaal, het uitvoeren van de werkzaamheden en het financieren van dit alles: De boerderijen-commis sie wil voorlopig haar aandacht be perken tot het eerste punt, nl het voorbereidende werk. De kosten van dit werk maken thans 10 tot 12 pet. van de totale bouwkosten uit en zul len waarschijnlijk verhoogd worden tot 15 pet. Dit zou neerkomen op f 300 tot f 450 per ha Voor het aan tal te bouwen boerderijen zouden de totale voorbereidende kosten een be drag van ongfeer f 30.000.000 vor_ men. Het Zweedse coöperatieve bouw bureau heeft de kosten van het voor bereidende werk omlaag weten te brengen tot 1 pet. van de bouwkosten. Zou men in Nederland hetzelfde kun nen bereiken, dan zou men op deze voorbereidende kosten alleen reeds 27.000.000 kunnen besparen voor de landbouw. Op grond van deze motieven stelt de boerderijen-commissie aan het hoofdbestuur voor aan deze commis sie een afdeling toe te voegen van voorlopig één of twee architecten, die uitnemend deskundig zijn op het ge bied van boerderijenbouw, zulks ter voorbereiding van een coöperatief bouwbureau voor de Nederlandse landbouw. Over het vraagstuk van het stich ten van een coöperatief bouwbureau zijn besprekingen gevoerd met het bestuur der Ned. Heidemij. te Arn hem. Brits kabinet accoord met 5-landenpact Het Engelse kabinet heeft zyn goed- keuring gehecht aan de overeenkomst tussen Engeland, Frankryk en de Be nelux, die verleden week te Brussel is gesloten. Bevin zal vandaag of Woensdag, vermoedelyk met Bidault, van Parijs naar Brussel vliegen om de overeenkomst te ondertekenen. Buckingham-Palace verstoken van warm water Er wordt gestaakt Buckingham Palace is gister van warm water, centrale verwarming en lift verstoken, omdat het technisch personeel, dat de electrischè installa ties in het paleis bedient, met een eis tot loonsverhoging in staking is ge gaan. Dit voorbeeld is gevolgd door het personeel van de beide parle mentsgebouwen en het ministerie van oorlog, dat eveneens in rijksdienst is. De koning en de koningin hebben 't weekend op Windsor castle doorge bracht, doch werden gister op Buc kingham Palace terug verwacht. „Paraatheids-programma" voor Verenigde Staten Truman zou Congres ingrijpende maatregelen voorstellen Reuteris correspondent seinde he denochtend uit Washington, dat men verwacht, dat Truman Woensdag een omvangrijk „paraatsheids"-program- ma aan het Congres zal voorleggen, gebaseerd op de luchtmacht der VS en bestemd om als steun te dienen van de Amerikaanse buitenlandse po litiek. Men verwacht, dat het programma de veiligheid van de VN zal garande ren tegen de mogelijke gevolgen van de volledige inlossing van de in de Trumanleer gegeven belofte, dat de VS elk land in Europa zullen steu nen, dat zich tegen totalitaire druk verzet. Men denkt aan herinvoering van de dienstplicht, de industrie in militaire handen, herstel van de leen_ en pacht wet en afkondiging van een natio nale noodtoestand. Men vergeiykt de toestand met die sa de val van Frankrijk in 1940, toen president Roosevelt de noodtoestand afkondigde en verzocht om het uitvoe ren van een „paraatheids''-program- Schapen worden door onbekend dier gedood De rust van het vredige stadje Ba (enburg aan de Maas is de laatste da- gen wreed verstoord. Er worden n.1. op grote schaal schapen gedood en to taal zijn reeds niet minder dan 23 schapen, lammeren en zelfs een één jarig rund ten prooi gevallen. Er wordt, gezien de sporen die de dieren achterlaten en de wijze, waar. op de slachtoffers worden gedood én verscheurd, gedacht, dat één of meer wolven aan het werk zijn. Onder leiding van de burgemeester van Batenburg en de groepscomman dant der rijkspolitie te Wijchen is Zondag j.1. een klopjacht georgani seerd. De deelnemers waren met ge weren en stenguns gewapend, echter zonder resultaat Door belanghebben den wordt des nachts gewaakt, doch telkens worden op andere plaatsen dieren gedood, kadavers van vorige nachten verder verscheurd en wegge sleept. Bij de bevolkir van het stadje heerst een ware angststemming en 't ingeschaarde vee is weer naar binnen gehaald. Ook in omliggende plaatsen, o a. in de gemeente Appeltern, zijn Een dag van remises Beter werk van dr. Euwe Onze landgenoot dr. Euwe heeft voor een prettige verrassing gezorgd, door de geduchte Paul Keres, die no ta bene met wit speelde, een remi se af te dwingen. Het was een gesloten verdediging van het Spaans, waarin de „veteraan" zich uitstekend weerde. Hij kreeg 't beste spel en veroverde eert pion. Op dat ogenblik echter, dat men meende hem te zien gaan winnen, verliet hij de rechte weg naar de overwinning en sloeg het remisepad in. De eind- stelling was: Wit (Keres) Khl, Da2, Tal, Lg3, pi. c3, e5, g2 h3. Zwart (Euwe) Kg8, Dc8. Tf7, Pf6, pi. a6. b5, c7, g7 en h7. De partij ReshevskySmyslov werd Engels geopend, maar met verwisse lingen van zetten werd het Aange nomen Slavisch, waarbij de Ameri kaan een riskante voortzetting van de Wiesbaden-variant koos. Smyslov kreeg vier pionnen voor een stuk, maar Reshevsky wist op handige wij ze er twee terug te winnen. Nadat de laatste zwarte officier van het bord was verdwenen, wist de Rus op zijn beurt de laatste witte pionnen van het slag veld te verwijderen en daar na was remise een feit. De eindstelling was: Wit (Reshev sky) Kg5, Lc6, pi. g2; Zwart (Smys lov) Kg3 en pi g4 en h3. De stand luidt thans: 1 Botwinnik met 3>4 uit 4; 2 Reshevsky 3 uit 5; 3 en 4 Keres en Smyslov 2% uit 5 en 5 Euwe y2 uit 5. Botwinnik staat er dus wel heel fraai voor. Vanavond worden gespeeld. Euwe Botwinnik en Smyslov—Keres, enkele schapen gedood, doch niet op zo'n ruïneuze wijze als te Batenburg. Gistermorgen deden nog niet beves tigde verhalen de ronde, dat Zondag nacht door enkele bewoners -een wolf gezien zou zijn. Brunsums wildste zwijn geschoten Het Zondagse gesprek te Brunssum (L.) had een tweejarig wild varken, dat 75 kg weegt en na een lange drijfjacht werd geschoten, tot voor. ,naap.ste onderwerp. De jachtbuit lag ia eert slagersétalage ter bezichtiging Vélen maakten gebruik van de gele genheid dit varkentje te bekijken en bewonderen degenen, die het, in over drachtelijke zin, gewassen hebben. Reeds weken lang vonden jagers op de Brunssemse heide sporen van wil de zwijnen, doch het mocht niemand gelukken de dieren onder schot te krijgen. Hoewel het niet gelukt is een tweede wild zwijn met vier biggen te schieten, prijzen de jagers zich geluk, kig nummer één, dat in verhalen reeds „het wildste wilde zwijn van Brunssum" is, te hebben neergelegd. WI JZIGING IN BON AANWIJZING VOOR BROOD Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat beslist is, dat (b|j handhaving van de kevzebon) van 4 Juli 1948 af weer bonnen voor, 200, 400 en 800 gram brood zullen worden aangewezen. Deze bonnen zullen ge durende een week geldig zijn. De aan duiding „brood" zal wederom op de bonnen voorkomen, terwijl de bonnen dezelfde nummers zullen dragen. Belangrijke oudheidkundige vondsten te Utrecht Romeins fundament onder Utrechtse St. Jan Tydens opgravingen in het koor van de St. Janskerk te Utrecht die onder leiding staan van dra Glazenrheeft men een middeleeuws graf gevonden. Het wa6 gelegen in de vloer van een Romeins gebouw, waarop, naar onder zoekingen uitwezen, de kerk is ge bouwd. Uit de inscriptie op de bron zen plaat van het graf blijkt, dU men te doen heeft met de laatste rust plaats van Thomas Ba-sin, eertyds bis schop van Lisieux in de provincie Rouen. 't Meest vermeldingswaardige van deze vondst is, dat deze bisschop indertyd het tweede proces tegen Jeanne 'd Are heeft gevoerd en ver, der bekend is geworden door bclang- ryke geschiedkundige geschriften over Karei VII en Lodewijh XI. Vurenhouten kruisstaf In zijn armen rustte een vurenhuo- ten kruisstaf; van zijn kleding was slechts weinig over. Van veel belang is het. dat uit de onderzoekingen is gebleken, dat de St. Janskerk ge bouwd is op de fundamenten van een oud-Romeins bouwwerk, waarschijn lijk een Baseliek en naar enige ge vonden scherven van aardewerk uit wijzen, daterend uit het begin van de 3e eeuw na Christus. Van het Romeinse gebouw is het uitermate zware funderingswerk voor een groot deel gaaf voor de dag geko men. Opvallend is het aan verkwisting grenzende toepassen van een ongeveer 1 meter dikke laag veldkeienbeton. Op dit betonpakket, dat zich onder het gehele gebouw uitstrekt, ligt een rode vloer met vierkante pijler-steu- punten. Het geheel werd gebouwd op Zwarte textielmillioenen in de schatkist Als gevolg van het gTondige onder zoek, dat op prijscontróledlenst in de eerste helft van 1947 bö de textiel industrie en -handel heeft ingesteld zyn tot op heden reeds een kleine 250 bedrijven, die zich aan prysover- treding hadden schuldig gemaakt, bij de tuchtrechter voor de prijzen ter verantwoording geroepen. Zij moeten tezamen ruim twee en een kwart millioen gulden voor hun zonden offeren. In 23 gevalle» wer den de betrokkenen in de gelegenheid gesteld verdere strafvervolgingen te voorkomen door vrijwillige betaling van geldbedragen, in totaal 1.085.000 gulden. 125 andere ondernemers werden ver oordeeld en moesten gezamenlijk, af gezien van de in sommige gevallen opgelegde bijkomende straffen, een bedrag van 1.190.000 gulden aan boe te betalen en 123 overtreders zullen zich nog voor de tuchtrechter moeten verantwoorden. Het totale overtredingsbedrag, dat de prijscontróledienst voor deze laat ste groep heeft berekend, beloopt on. geveer 2.630.000 gulden. Hoe de Ajaxverging Drie runners weer thuis Maandagmiddag zjjn de drie run ners, die zich op 1 Maart tijdens de ondergang van de bok „Ajax", on geveer 60 mijl ten Oosten van Al giers, op weg van Rotterdam naar Indonesië aan boord van de bok be vonden, door de sleepboot „Ebro" te Maassluis binnengebracht Het wa ren H. Westein uit Maassluis, P. Lamping uit Rotterdam en A. van der Linden uit Vlaardingen. Zij vertel den, dat, na het oponthoudt te Fal- mouth (Eng.) de reis een zeer voor spoedig verloop had, tot dat enkele dagen na het passeren van Gibraltar een storm opstak met het noodlotti ge gevolg, dat ln de nacht van Zon dag 29 Februari op Maandag 1 Mrt. de bok in de voorpiek water maakte. Met morseseinen werd kapitein Weltevreden van de „Hudson", die de bok sleepte, hiervan in kennis ge steld. Het nachtelijk duister en de storm maakten ander contact onmo gelijk. Aan boord van de „Ajax" werd getracht met behulp van de pompen het water te lozen, waarin men niet slaagde. Uit voorzorg werd de reddingsboot klaargemaakt en omstreeks zes uur in de morgen moesten de runners een S.O.S.-sein uitzenden met de mededeling, dat de bok vry snel zonk. De „Hudson" die een tros van ongeveer 600 meter had uitstaan kapte deze. en voer naar de bok. Moeilijke redding De reddingsboot werd inmiddels vanaf de „Ajax" in zee gebracht, hetgeen door de slechte weersom standigheden niet gemakkelijk was. De volgende moeilijkheid was de sleepboot, die ongeveer 100 meter van de „Ajax" verwijderd moest blij ven, zonder ongelukken te bereiken. Een kleine misrekening en de sloep zou omgeslagen zijn. Aan boord van de „Hudson" was men echter paraat en met gebruikmaking van riemen werd de sloep op de juiste afstand gehouden en konden de runners op de sleepboot overspringen. Om half zeven in de ochtend waren de drie runners behouden aan boord van de „Hudson". En twintig minu ten later verdween de „Ajax" in de golven. een bodem, waarin de in water af gezette kleizonés en rietvegetatie dui delijk zichtbaar zijn. Deze vondst is, evenals die van de grote Galle-Romeinse tempels te Eist, van zeer veel gewicht voor onze ken nis van de Romeinse cultuur in Ne derland. GROTE STAKING IN AMERIKAANSE MIJNEN Niet minder dan 195.000 arbeiders in de Amerikaanse vetkoolmijnen, dat is bijna de helft van alle arbei ders in de betrokken industrie, z|jn in staking gegaan. Reden hiervoor is, dat de directies de pensioenrege ling, overeengekomen in het collec tieve arbeidscontract niet nakomen. Vele van de stilgelegde mijnen le verden de gehele productie aan de staalindustrie. NIEUWE TSJECHO-SLOWAAKSE VERTEGENWOORDIGER BIJ V.N. Bij de Verenigde Naties is als nieu we permanente vertegenwoordiger van Tsjecho-Slowakije benoemd Vladimir Houdek, als opvolger van Jan Papanek, die de vorige week de Veiligheidsraad verzocht heeft een onderzoek naar de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije in te stellen. Al dus is medegedeeld door Josef Hanc. Tsjecho-Slowaakse zaakgelastigde te Washington. BELGA MOET BERICHTGEVING AAN RADIO-OMROEP STAKEN. De Belgische nationale radio-om- roep heeft het nieuwsagentschap Bei- ga doen weten, dat het van de rege ring bevel gekregen heeft de uitvoe ring van het lopend contract te sta ken. Belga heeft zich derhalve ge noopt gezien zijn berichtgeving aan de beide zenders, Brussel-Vlaams en Brussel-Frans, te staken. JAPI HAALDE IN NOV. EN DEC. BUKA 1,5 MILLIOEN KG PAPIER OP De Jeugd-Actie-Papier.Inzameling (JAPD heeft over de maanden No vember en December 1947 totaal 1.448.579 kg ingezameld. Aan de scholen is ten gevolge van de actie over de maanden November en December 1947 een totaal bedrag van f 83.943,03 ten goede gekomen. De Prawda heeft aangedrongen op meer critiek en zelf-critiek bij de Bolsjewisten, daar „zonder critiek el ke organisatie in verval kan geraken" MA REDDE DE SITUATIE! Twee jonggehuwden ko men van de uitvoering, waar „Zigeunerliefde" ten tonele werd gebracht Ze fietsen snel huiswaarts en staan spoedig voor de deur van hun „home". Wie beschrijft vaders schrik, als hij ont dekt, dat de deur „op het knippie" zit, zodat deze van buitenaf met de sleutel niet is te openen? 't Is nacht en ze verlangen naar hun war me bed, dat wacht achter gesloten deuren, 't Moet: Vader beklimt onversaagd het platte dak, waar hij een dakraam zal openen. Enige hulp van moeders gespierde armen kan hij hierbij niet ontberen. Vader opent het dakvenster en wringt zich daar halverwege doorheen. Edoch! Dan zakt met zacht geruis het raam envader hangt beklemd met 't hoofd boven bet ledikant en de be nen boven het platte dak. Er daagt redding! Moeder klimt kordaat in het nach telijk duister Pa na, een ruk aan het raam, een zetje aan de benen en manlief duikelt op het ledikant. Moeder zakt voldaan af naar lagere regionen en betreedt door de nu geopende deur haar woning, in het geluk kige besef, dat zij het is geweest, die de situatie heeft gered en haar eigen man in de nacht nog wel uit een dakraam heeft weten te peuteren. iHistorisch)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1