YUmwA uit cU Onze veestapel voor 40 pet. door de runderhorzel aangetast DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWF Avontuur in Venezuela Gratis „Tarwebesprekingen" duurden 8 jaar '^programma Runder hor zelbestrijding 1948 In Denemarken slechts 3 pel. De rundcrhorzelbcstrijding in Neder land bestaat al sinds jaren. Reeds in 1926 werd een speciale horzclcommis- sie in 't leven geroepen, die ten doel had propaganda te voeren voor de bestrijding van de runderliorzelvlieg. Sedert 1942 is een besluit van kracht, waarbij veehouders o.m. verplicht wor den jaarlijks vóór 1 Juni larven.van horzelvliegen te doden. HET ZIEKTEVERLOOP De schade, is zeer groot. De larven van de runderhorzel dringen direct of indirect in de huid van het rund. waar zij vernietigend werk verrich ten. Na verloop van tijd vertonen zich op de huid horzelbulten, welke bij ernstige aantasting over het gehele rugvlak en aan weerszijden op de rib- vlakten voorkomen. Bij een controle die in 1947 ip de provincie Utrecht werd gehouden, werden pinken aan getroffen met plm. 150 bulten. Dit pa rasitair lijden beperkt zich niet tot de huid. ook de gezondheid van het dier wordt ernstig geschokt, hetgeen o.a. tot uiting komt in een sterk ver minderde melkgift Gezien de toene mende omvang van de plaag heef', i de Provinciale Gezondheids dienst verleden jaar in de provincie Utrecht een intensieve bestrijding ge organiseerd van de runderhorzel, waarbij de behandeling van het vee door de veehouder zelf werd uitge voerd. Het resultaat was. dat bij de eerste rondgang 31.716 pinken en vaar zen. benevens een onbekend aantal oudere dieren behandeld werden, ver deeld over 4170 veehouders. Bij de tweede rondgang werden totaal 34.313 jongere en een onbekend aantal oude re dieren behandeld, verdeeld over 4545 veehouders. In totaal werden in deze provincie 495 veehouders gecon troleerd. Bij 120 hunner was de hor zel voldoende bestreden, terwijl 375 werden gedwongen alsnog aan de be strijding deel te nemen. VEESTAPEL FLINK AANGETAST Daar onze veestapel momenteel voor plm. 40 pCt. door runderhorzel is aan getast. zal dit jaar in geheel Neder land de bestrijding ter hand worden genomen met hetgeen ir de provincie Utrecht is gppresteerd als voorbeeld. Thans zijn er besprekingen gaande teneinde te komen tot de instelling van een commissie ter ondersteuning van deze bestrijding. In deze commis sie zullen o.a. zitting nemen de heren Dr. E. J. A. A. Quadvlicg. wnd. Di recteur van de Veeartsenükundige Dienst en H Venema, Adjunct-Direc teur van genoemde Dienst. Een eerste taak voor deze commis sie bestaat uit het verkrijgen van fi nanciële middelen voor de bestrijding. De Vakgroep Lederindustrie heeft hiermede reeds een begin gemaakt. Elke lederfabrikant zal voor elke in landse huid een bedrag van 5 cent af dragen voor de horzelbestrijding. De opbrengst van deze actie wordt ge schat op f 20.000. Wil deze actie slagen, dan zullen al le belanghebbenden de bestrijding krachtdadig en in goed overleg moe ten uitvoeren. De bestrijding kan ge schieden in georganiseerd verband waarbij de Gezondheidsdienst dan coördinerend optreedt. De opzet voor dit jaar beoogt een behandeling in drie keer; DE ZEEMAN WIST 'T WEL! Een Engelse kolonel kreeg na een operatie de hik, die 11 da gen bleef duren. „Ik trachtte alle bekende geneesmiddelen zonder enig re sultaat", aldus schreef hij in de „British Medical Journal". „Ten slotte gaf myn zoon. die zeeman is. mij de raad Hol landse anisette te gebruiken. Ik nani twee glaasjes en.... de hik verdween! FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY (2) Het is zonde, dat jouw zeldzame aanlog' voor „mixer" achter een draai bank verknoeid wordt. Callahan ver telt me, dat jij je een weg zou kun nen redeneren door gloeiend ijzer, dus ik zal e de kans geven om zó tegen de Japanners te bomen, dat ze ons 'n eontra t geven. Maar denk er aan Roddy. vervolgde zyn vader, wees als jeblieft nic'. te happig. Als je dat doet zullen ze gaan pingelen. Micstl.lv was ileze afscheidsrede- voAMig de i-cden waarom Roddy, van af het ogtnblik dat hij arriveerde in le. Pinken en vaarzen op stal in de maand April; 2e. pinken en vaarzen in de wei. de in de maand Mei; 3e. melkvaarzen en melkvee in de weide, in de 2e helft van Mei of eerste week van Juni. Nu weer voldoende bestrijdingsmid delen beschikbaar zijn. zal de Veeart- senijkundige Dienst op het naleven van de voorschriften nauwlettend toe zien. Voor een goede bestrijding is nodig, dat eenvoudige en niet teveel vragen de middelen worden toegepast, zoals rotenhoudende vloeistoffen. Deze middelen zijn gemakkelijk en eenvou dig te hanteren. Met het voorbeeld van Denemarken voor ogen. waar nog slechts 3 pCt. van de veestapel is aangetast door de run derhorzel. zal ook de Nederlandse vee stapel na een krachtdadige bestrij ding van de runderhorzel binnen en kele jaren van deze plaag zijn te ver lossen. Op 10 Juli 1941 hervatten vertegen woordigers van Argentinië, Australië, Canada, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk de tarwebespre1 kingen. welke in September 1939 bij het uitbreken van de oorlog waren opgeschort. Na langdurige besprekingen werd op 22 April 1942 een overeenkomst ge tekend, waarin een ontwerp tarwe- oveveenkomst was opgenomen. Aange zien het beleggen van een internatio nale conferentie met alle landen, wel ke aanzienlijk belang in de internatio nale tarwehandel hebben, toen niet goed mogelijk was, besloten, dat de VS een dergelijke conferentie bijeen zou roepen zodra de omstandigheden in gunstige zin gewijzigd zouden zijn Tevens werd overeen'gekomen, dat en kele bepalingen van de ontwerp-tar_ we overeenkomst reeds van kracht zouden worden. Een dezer bepalingen was. dat er een internationale Tarwe- Raad zou zijn om de tenuitvoerleg ging van de bepalingen van de over eenkomst te verzekeren. OOK NEDERLAND Op 3 Juni 1946 werd deze Raad uit gebreid met vertegenwoordigers van België. Brazilië China. Denemarken. Frankrijk. India. Italië en Nederland. Ook de USSR en Yoego-Slavië waren uitgenodigd een vertegenwoordiger in de Raad zitting te doen nemen, doch zij gaven hieraan geen gehoor. Na zeer uitvoerige discussies in de aldus uitgebreide Raad bestond op zovele punten hoop op overeenstem ming, dat de regering der VS het verantwoord achtte op 18 Mei 1947 een internationale Tarwe-cönferentie te Londen bijeen te roepen. MISLUKT Er was een nieuw ontwerp voor een tarwe-overeenkomst opgesteld, maar reeds spoedig bleek dit ontwerp geen kans van slagen te hebben. Enerzijds was dit een gevolg van het door Ar. gentinië ingenomen standpunt, dat dit land zijn uit de hoge marktprijzen voortvloeiende grote winsten niet wenste prijs te geven, zolang de prij zen voor industriële producten, wel ke dit land moet invoeren, niet over eenkomstig in prijs daalden, ander zijds doordat de meeste importerende landen niet genegen waren zich. wat in de bedoeling lag. te verplichten hun tarweproductie niet verder te vergrooten en af te zien van het ge ven van een hogere prijs dan de we reldmarktprijs voor het nationale pro duct. De doelstelling van de overeen komst werd toen beperkt .tot het ver het land van de Rijzende Zon. zich geheel en al had gewijd aan de thee huizen van Yokohama en het base ball negental van het Amerikaanse marine-hospitaal. Hij probeerde, zei hij, niet al te begerig te lijken. Hij hoopte, dat zijn vader tevreden zou zijn. Met Roddy was. als gezelschap, vriend en medetourist, mee naar Ja pan gekomen. Peter de Peyster, die van de oevers van de Hudson kwam en die, zoals Roddy het noemde, af stamde van „een van onze ouwe fa milies van hazeharten". In Yale wa ren ze kamergenoten geweest, al was Peter Roddy twee jaar voor en ze waren zulke dikke vrienden geworden dat ze elkaar aan één stuk door te genspraken. En nadat ze twee jaar universiteitsleven doorgekibbeld had den, stonden ze op zo'n volmaakte voet van vriendschap met elkaar, (lat ze onafscheidelijk waren. Be derde van het gezelschap was de „Orchideeën-jager". Zijn vader fa- brieeerde het bier, dat volgens Roddy 52. Toen knipperde Jimmy even met zijn ogen, maar hij liet zich niet ken nen, zette de emmer aan zijn mond en liet de honige Friese melk naar binnen gulpen. De Friezen, die op het gebied van melkconsumptie toch geen kinderen zijn, stonden met open mon den te kijken. „Bij elkaar 17.5 pint". Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot 1 April a.s. gratis zekeren van aanvoer van voldoende tarwe voor importerende landen en 't verzekeren van de afzet voor uitvoe renden landen tegen billijke en sta biele prijzen. Men kwam in beginsel ook tot de overeensteming over in te stellen minimum- en maximum prijzen. Bovendien werden reeds bepalingen geformuleerd omtrent samenstelling, taak en werkwijze van de Raad. stem recht. een Uitvoerend Comité, finan ciën, etc. WEER MISLUKT De overeenstemming in beginsel ten spijt, is de conferentie van 1947 toch „Die joös van ons, die nei Indië gaan, dat benne den toch zokke ver legen flinke kirrels, nei ut is bar." zat Janus de timmerman te zwes- sen, toe Kees. Klaas en ik de skeer-| winkel inkwamme. De barrebier was ut er vezelf weer niet mee iens. En hai zoi kort maar krachtig „Je benne gek. Ze benne niks flinker en niks minder as de joös, die er niet nei toe gaan". „Ut benne reuzekirrels". zoid-ie. „Je make ut meist nooit zo mee. As er een skuit vol weggaat, hewwe ze allemaal de grooste lol. Ze vinde ut zonder uitzondering foin. Ut is niks aars as een plezierroissie voor ze en ut is een genot om ze te zien weg gaan". Toe had je ut spul an de gang. Kees en Klaas steunde de barrebier en de uitdrukkinge, die ze gebruikte, om an te tonen, wat ze van Janus dochte, wazze van die aard, dat ik ze niet weergeve"*wul. Janus zat maar te lachen. Ik docht nag bai m'n oigen, je magge wel voorzichtig weze met dat gegloim, want je konne wel derus een tik op je poszegel kroige. Janus begon er zelf ok bang voor te worren en toe kwam de aap uit de mouw. „Ik geloof ut zelf ok niet", riep-ie, „maar ut is vleden week over de ra dio gaan. Pater de Greeve hield zo'n toespraak en hai was d'r bai weest., toe er zo'n skip weggong. En zo was de stemming van de joös weest. Dat heb hai voor de radio zoit". Toe wazze de slabekke van de bai*- rebier en van Kees en Klaas een toid- -je- stopt. Want de Greeve is niet de eerste -de beste en hai ken ut soms verlegen raak zegge. En ut is een gewiekste kir rel. Janus genoot- Afoin nei een toidje gonge de bekke toch weer open. de hele stad katterig maakte. Hij was geen echte orchideeën-jager, maar op zijn reizen rond de aardbol had hij er zich zo over geschaamd, dat hij de mensen moest vertellen, dat hij niets anders te doen had dan zijn vaders geld uit te geven, dat hij besloten had te zeggen, dat hij orchideeën verza melde. Dan kunnen ze zien dat je fanta sie hebt, legde hij uit, en ik heb ge noeg geld verspild aan orchideeën in Fifth Avenue, dat het niet helemaal een leugen is. De vierde van het stel droeg een uniform en de onderscheidingstekenen van luitenant van de Amerikaanse marine. Hij heette Perry en van het popperige balkonnetje van het thee- hiiis, dat als een vogelnestje tegen de rots gedrukt stond, konden ze zijn slagschip voor anker zien liggen. Het was Perry geweest, die ze naar O Kin San en haar verrukkelijk theehuis had geëscorteerd en het was Perry, die aan het woord was. Maar het allerbelangrijkste lid van 'zuchtte iemand, die schrijver bij de zuivelcommissaris was en hij viel in katzwijm. Jimmy veegde met de rug van zijn hand zijn mond af, zei: „Grr grrr, hetgeen zoveel wilde zeggen als: „Hè. hè" en zette de tocht voort. Hij voelde zich gesterkt en daardoor tot grote daden in staat. Dat stukje de bemanning op een onderzeeër, zei de zeeman, vraagt helemaal geen ga ge en hij krijgt geen rantsoen, 't Is een muis. Wat is-ie? vroeg de Orchideeën jager. Hij had juist heel vaderlands lievend de aankomst .van het Ameri kaanse eskader gevierd. Onder de lunch had het zien van de witte uni formen in het hotel zyn vaderlands liefde opgewekt en na de lunch had het vertrek van de Pacific Mail, die zo veel „puike kerels" weer meenam, 't verder opgewekt. Tot de vorige avond in de billard-zaal had hij nog nooit één van de puike kerels ontmoet maar de gedachte, dat hij ze mis schien nooit meer terüg zou zien, drukte hem. En de thee, die hij dronk maakte hem noch vrolijk noch tipsy. Dus toen de Orchideeën-jager iets zei, was er iets geprikkelds in zijn manier van praten. Kie3t geen zeemanstaal tegen me. beval hij; als je vertelt dat het een muis is, wat bedoel je dan met een muis tot Franeker beschouwde hij zo'n beet je als een aanloopje. Nu zou-die eens aan de Elfstedentocht gaan beginnen dacht-ic. Alleen was het jammer dat hij in Franeker niets van Sietske had bespeurd. „Misschien straks", mom pelde hij en vouwde zijn handen weer op de rug. Ik bedoel een muis, zei de zee-of ficier. Een witte muis met rocle ogen. Zij maft in de machinekamer en als z\j ergens ontsnappend zwavelgas ruikt, dan piept-ie, en de chef van de ♦nachinekamer vindt het lek en het schip vliegt niet in de lucht. Soms redt zo'n kriel van een witte muis het leven van een dozijn Jantjes. Roddy en Peter zaten vol waarde ring te knikken. Verschrikkelijk interessant, zei de Orchideeën-jager. Verschrikkelijk ern stig ook. Ik drink op de gezondheid van de witte muis. De moraal Van 't geval ls, legde hij uit, dat ledereen. doet er niet toe hoe weinig duiten hy heeft, kan helpen. Zelfs jullie zouden kunnen helpen. Ik ook. Z\jn stem klonk ineens opgewonden. Ik ga, riep hjj, de Orde van- de Witte Muizen stichten. Het doel van de orde is iedereen z'n leven te red den. Vertel jullie me alsjeblieft niet, protesteerde hij minachtend, dat jul lie een kleine witte muis twaalfhon derd matrozen laat redden en er zelf DINSDAG NA 16 UUK Hilversum I S01 m. 16.00 De Zon nebloem: 16.30 Ziekenlpf; 17.00 Na schooltijd, voor de jeugd; 17.15 Licht orkestprogr. 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Ondeugende liedjes van grote meesters; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Tango's 19.30 Voor de rijpee jeugd. 19.15 NTWTN-klanken: 19.50 Voor de wederopbouw: 20.00 Nieuws; 20.12 Werken van Debussy en Ravel; 20.30 In Jezus' lyden. lijdensmedita tie; 21.30 „Le miroir de Jésus", van André Caplet; 22.45 Enkele gedach ten over de Goede Week; 23.00 Nieuws; Hilversum II 415 in. 16.30 Gr. muziek; 16.40 De Schoolbel o.l.v. Le- onard Roggeveen: 17.00 Dat kun jij ook, Neerlands beste musici spreken en spelen voor de jeugd; 17.30 Radio dansorkest The Skymasters; 18.00 Nieuws 18.15 Tom Erich piano; 18.30 Radio-filmkrant; 19 05 De avonturen van Tom Poes; 19.15 Kamermuziek voor bijzondere bezettingen: 19.45 Ra diokrant voor de werkende Vrouw; 20.00 Nieuws: 20.15 De AVRO-trein stoomt blij van zin de jonge, nieuwe Lente in, een bont progr. o.Lv.: Willy Vervoort; 21.30 Contact, de gram.pl. van de luisteraar: 22.15 Buitenlands weekoverzicht: 22.30 Constant Moer man. viool en Pierre Palla. piano; 23.00 Nieuws. WOENSDAG 17 MAART Voor 16 uur. Hilversum I 301 in. 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.30 en "8.15 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.30 Opgewekte morgenklanken; 9.00 Op ochtendbezoek bij onze jonge zie ken: 9.30 Beet hoven-progr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Wanda Lan- dowska. clavccimbel; 11.15 De Vlucht heuvel, hoorspel; 12.00 Een vrolijk begin van de middag: 12.33 Passie- stonde: 13.00 Nieuws: 13.15 Gemengd omroepkoor: 13.45 Een vrolijke noot: 14.00 Jan van Weelden. orgel: 14.30 Ensemble Sans -Soucci; 15.00 28e symphonie van Mozart; 15.15 Liede ren van Claude Debussy: 15.45 Voor de kleuters; Hilversum II 41.» ni. 7.UÜ en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Lichte morgen klanken: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Balletmuziek van Tsjailtowsky; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Piano-reci tal door Jan Huckricde; 11.00 Lezing over woninginrichting: 1L30 Popu lair non stop: 12.00 Orkest Cario Carcassola; 12.38 Johan Jbng. orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gesproken portret van Jan van Zutphen: 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hij zou de marktprijs van een Russi sche aartshertog of een Portugese ko loniale gouverneur even nauwkeurig kunnen opgeven als die van een Indi- „Richard III" Vrijdagavond maakte Notaris van Leersum zich tot tolk van een volle zaal toneelliefhebbers en huldigde de bescheiden lachende jubilaris met een sehitor-nde bloe menkrans. daarbij de hoop uitspre kend, dat Van Gasteren nog veel, heel veel zal kunnen doen voor het toneel WOENSDAG NA 16 UUR Hilversum I 801 n». 16.00 Post zegelpraatje: 16.15 Voor de jeugd; 17.35 Holanda-sextet; 18.00 Onze Ne derlandse koren en corpsen; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Hcils-kwartier; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Engelse les voor gevorderden: 20.00 Nieuws: 20.15 NCRV -kwartet21.30 Vijfde lijdensoverdenking 22.00 Hobo en or gel: 22.30 Nieuws; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Concertgebouw-kwin tet: Hilversum II 415 m. 16.15 Vra gen staat vrij; 16.15 Het stond in de krant: 17.15 Kwartet Jan Corduwe- ner; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.23 Kleine instrumentale soli; 18.30 Wonderen der scheikunde; 19.00 Tony Schifferstein, piano: 19.15 Regeringsuitzending: 19.30 Voor de jeugd: 19.45 Lezen i" 1 20.00 Nieuws 20.15 Met: 21 00 „Und Morgen die gauze Welt", hoor spel; 22.00 Vioolrecital door Alfredo Campoli 22.20 Orkest Malando 22.45 Van boek tot boek. bij zit te grinniken. Jullie moeten al lemaal Witte Muizen zijn. Jullie moe ten allemaal iemands leven redden. Enne - dan fuiven we ons zelf op een diner. En medailles, opperde Peter de Peyster. De Orchideeën-jager fronste het voorhoofd. Hfl overwoog het anv ment enigszins achterdochtig. Is het de bedoeling van de geachte afgevaardigde uit New York. vroeg hy, dat we allemaal medaille» krij gen of alleen maar wie iemand gered heeft? Eén maar, zei Peter de Peyster» Nee, we krygen 'em allemaal pro testeerde Roddy. Iedere keer. Het amendement op 'i inMadwiwt U aangenomen, besliste d» Orchidee- ën-jager. TL; klapte in zij;: hacdea. (Wordt 'y\* Dertien landen bereikten tenslotte overeenkomst mislukt en wel op het punt der prij zen. Het aangaan van de overeen komst is toen n.1. afgestuit op me ningsverschil omtrent de gradatie der prijzen over het tijdvak van vijf jaar. Een aanbod van de importerende lan den werd door Australië en Canada geaccepteerd, doch door de VS van de hand gewezen, terwijl een tegen aanbod van de VS weliswaar door ve„ le importerenden landen werd geac cepteerd. doch door een andere groep onder leiding van het Verenigd Ko ninkrijk werd afgewezen. Hiermede werden de besprekingen afgebroken, in de hoop. dat men op een later tijd stip wel tot overeenstemming zou kunnen komen. Op 8 December 1947 kwam de Tar- we-Raad weer bijeen. Aangezien alle aangesloten landen nog steeds voor standers bleken te zijn van een tarwë- overeenkomst werd overeengekomen dat er op 28 Jan. een buitengewone zitting van de Raad zou plaats hebben in de hoop. dat de onderhandelingen dan met succes bekroond zouden wor den. Er werd verder een commissie ingesteld (Special Committee öf the CouncU). die tot taak kreeg na con. sultatie der regeringen een herziene ontwerp.overecnkomst voor te berei den Inmiddels heeft deze buitenge wone zitting van de Tarwe-Raad tot resultaten geleid. Eerst aarzelend, maar al gauw wat harder. „Weet jé ut sekuur?" vroeg de barrebier. Je moet rekene. hai is ne ringdoende en hai is qjtoid voorzich tiger den Kees en Klaas. Janus be greep um en hai knikte. „Ik heb ut um zelf hore zeggen. En ik heb dat annomen ei. Ik ben maar zo'n doodgewoon manneke, die gelouft zoks as dat deur zo'n man voor de radio zoid wordt". Nou raakte ut hek hillemaal van de dam. Want die Janus is een doe rak eerste klas en houw um in de gate! We voelde weer de skoen wrong. Janus hacl um skeef ergerd, maar hai wou ut liefst dat wai dat tot uiting brochte. Want ja, hai is ok Hai heb z'n zin had. Ut was Klaas vezelf. Vurig ei en derelct klaar mei z'n conclusies. „As de Greeve dat zoid heb, en dat zal wel, want Janus is ok niet douf, den valt ie me teugen. Ik heb veyl nei um luistert en ik was ok veul niet met um iens. Dat geeft niet. Deer benne we Hollanders voor. En gelukkig hewwe de vraihoïd nag om dat te doen zonder dat we d'r last mee kroige. Maar dut loupt de spuigate uit. Want dut is gien kwestie weer je ut al of niet met elkaar over iens worre kenne. Hier worre we bai de neus nomen. Ien van twei. die hele skuit vol joös benne bcrocpsteneelspelers weest en die hewwe voor pater de Greeve erus een nummertje wegge ven. weer-ie grif intrapt is, of de pa ter heb voor ons voor de radio erus een nummertje weggeven. Meskien in de hoop dat wai er in trappe zelle". „Ut is jammer voor um," zei Kees bedochtzaam, „maar wai in de skeer- winkel trappe er niet in. En met zoks moet je voorzichtig weze. Aars zou- we we strakkies meskien nag hore. Voor de keuken Een Maart-menu De maand Maart vormt de over gang van de winter naar de lente. Ook in onze menu's is dat te zien: de wintergroenten maken plaats voor voor jaarsgroenten: de zware soepen, zoals erwten- en bonensoep, worden veinig meer gegeten en wanneer we nog eens stamppot koken, verwerken we daarin geen vatgroente meer. maar bij voorkeur rauwe bladgroente. Bij het volgende week-menu is re kening gehouden met goede combina tie en afwisseling van gerechten en voedingsstoffen. Wij willen U bovendien aanraden om ook bij de koffietafel voor varia tie te zorgen en vooral nu sterrekors en radijs niet te vergeten! Zondag: Kerrysoep witlof, aardap pelen, gehakt havermoutpudding met bessensap. .Maandag: Rode kool. aardappelen ge bakken bloedworst appel. Dinsdag: Stamppot rauwe spinazie, gebakken grutjes met stroop. Woensdag: Voorjaars-erwtensoèp spruitjes, aardappelen, rookworst. Donderdag: Russische postelein, aard appelen, tomatensaus, gebakken le verworst custardvla. Vrijdag: Stoofschotel van vis. aard appelen en uien appel. Zaterdag: Hutspot met erwten, wor telen en uien yoghurt. Recepten voor 4 personen: Ha\ eriiHMit pudding. 1 liter water, 90 gram havermout, 60 gram suiker, wat sinaasappelschil. Het water met de sinaasappelschil aan de kook brengen, vervolgens de havermout toevoegen. De pudding gaarkoken en de suiker erbij doen. de schil verwijderen en de pudding over doen in een kom met koud water om gespoelde vorm. Bessensap erbij pre senteren. Russische postelein. 2 kg. Russische postelein, zout, bloem of aardappelmeel, een klontje boter of margarine, iets nootmus kaat. De postelein uitzoeken, wassen en snijden, zoals bij gewone postelein. De groente opzetten met aanhangend water, aan de kook brengen en gaar koken in ongeveer één kwartier. Het vocht binden met aangemengde bloem of aardappelmeel. Zout en boter of margarine naar smaak toevoegen en iets nootmuskaat over de groente ras pen. Voorjaarserwtensoep. 114 liter water en/of groentennat, 100 gram gekookte erwten. 300 gr. rauwe soepgroente (fijngehakte pe terselie en selderij, geraspte wortel en knolselderij, fijngesneden spinazie en geraspte ui.) zout. een klontje bo ter of margarine. Het water of het groentennat aan de kook brengen met de erwten. De rauwe groente, behalve de peterselie toevoegen, de soep even doorwarmen en van het vuur af de peterselie, een klontje boter of margarine en naar smaak nog wat zout toevoegen. dat de moeders en de bruide blom- kes in de geweerloupe van de joös die op ut skip gaan stoppe. We zelle ons niet uitleite over de poletieke kant van de Indiese kwestie. Maar een beetje nuchterhoid ken gien kwaad". FIGARO

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3