Ikmaaidei Inder de Scliijnwerpei langs de straat r N.-HOLLANDSE PERS 1945 C.P.N.-wethouder Schmidt van Rotterdam wordt verzocht al te treden C.G.D. telegrafeert de Veiligheidsraad Economische activiteit zal gebundeld worden Reservisten worden opgeroepen voor politiediensten 4e Jaargang No 1191 Vrijdag 19 Maart 1948 Uitgave voor de geiykmunige Stich'ng. Wnd. hoofdred. A. Erihs, Westerweg 338, Alkmaar, tel 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat Hoek Ondegracbt Tel 3867 Communisien worden geïsoleerd Motie van wantrouwen werd aangenomen Gistermiddag is door Mr. Donker, fractievoorzitter van de PvdA, in de zitting van de Rotterdamse gemeen, teraad een motie voorgesteld mede na mens alle andere fracties, behalve dc communistische, waarin zü uitspre ken geen vertrouwen te stellen in een wethouder, die lid is van de CPN en hem uitnodigen zijn zetel ter beschik king te stellen. .„Overwegende zo heet Het in die motifr dat steeds duidelijker blijkt, dat d? CPX-doel- einden nastreeft die onverenigbaar zün met de geestelijke waarden, die de grondslag vormen van de Nederland se samenleving, daarbij de nationale belangen ondergeschikt makend aan de belangen van een vreemde mogend beid". De motie werd bestreden door de fractievoorzitter van de communisten de heer Goudkuil. Nadat Mr. van der Grinten, fractieleider van de KVP, nog het woord had gevoerd, antwoord de de communistische wethouder, de heer Schmit, die allereerst, zoals hij verklaarde, wilde waarschuwen te gen de stemming die bezig is zich in de raadszaal te ontwikkelen. „Ik ben gekozen door 62.000 stadgenoten op een democratische wijze en door Beiere toekomst voor de gemeenten Het is de regering ernst met haar plannen ten aanzien van de sanering van de gemeentelijke financiën. Dat blijkt wel duidelijk uit de voor, stellen die te dien aanzien bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aanhangig zijn gemaakt. Over deze voorstellen is nu onlangs het voorlopig verslag van de Kamer verschenen. Dit toont aan, dat de voorstellen der regering de sympathie van de Kamer hebben, ja dat er zelfs „een aanzienlijke stroming in ons Par lement is, die nog verder wil gaan Dat betekent, dat het er voor de gemeentebesturen niet slecht voor staat. Het staat nu immers wel vast dat de gemeenten in ieder geval kunnén rekenen op de middelen die de rege ring haar had toebedacht. Wellicht zelfs, dat de leden der Tweede Ka mer door middel van amendementen nog verbeteringen weten aan te bren gen. De positie van tal van gemeenten wordt hierdoor stukken beter. De uitkeringen uit 's Rijks kas worden veel hoger, de noodlijdendheid wordt in vele gevallen opgeheven. Het gemeentelijk leven kan weer naar behoren functionneren Een ieder die het wel meent met de gemeen telijke zelfstandigheid zal dit toe juichen. Hoe dikwijls horen "re immers niet de verzuchting slaken, dat de Raad of het Gemeentebestuur niets meer doet? Veelal kwam dat ..niets meer doen" voort uit de beperkte financiële mo gelijkheden. Verbetering te dien aanzien legt echter aan de leden van de Gemeente besturen. alsmede aan de Burgemees ters een grotere verantwoordelijkheid op. Het gaat er nu om een zo even wichtig mogelijke gemeentepolitiek te boeren. Dwz., dat er natuurlijk rekening moet worden gehouden met het bud get, maar dat de mogelijkheden van de begroting ook volledig moeten worden uitgebuit. De gemeentelijke autonomie, waarvan de grondvesten door Thorbecke gelegd zijn, wordt nieuw leven ingeblazen. Aan de Gemeentebesturen om te tonen, dat zij voor hun taak berekend zijn Een vergelijking met wat Engeland ©p dit gebied te zien geeft, .kunnen wij nog lang niet doorstaan v Z. weerbericht KRIMPENDE WIND Toenemende bewolking met plaatse. l«k enige lichte regen. Naar Zuid. West draaiende en tot krachtig aan wakkerende wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. de raad zelf tot wethouder gekozen. Ik ben niet van plan het veld te rui men, voor geen motie en voor geen enkele verhitte redevoering". (Met medewerking der PvdA is dit CPN-lid indertijd tot wethouder ge kozen) De motie werd daarop aangenomen met 35 stemmen voor en 7, die der communisten, tegen Bij. de aanvang van deze zitting is als lid van de communistische fractie geïnstalleert mevr. B. van der Zaken- Trommel, Daarmee is voorzien in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer A. van den Berg. Weer nieuwe besprekingen inzake Indonesië De Commissie voor Goede Diensten heeft een telegram aan de Veilig heidsraad doen toekomen, waarin *aU verslag uitbrengt en twaalf punten opsomt van het programma, dat door de republiek en Nederland bespro. ken zal worden. Deze twaalf punten zijn door beide partjjrn aan de Com missie voor Goede Diensten voorge legd. De twaalf punten omvatten: I. De doeleinden (objectives) van politieke overeenstemming, 2.. Deelname der republiek aan de interum-regering. 3. De grote lijnen van de structuur der Nederland-Indonesische Unie. 4. De grote lijnen van de structuur der Verenigde Staten van Indonesië 5. Financiëel-economische zaken en samenwerking voor defensie «bin nen het raam der Nederlands.ïndo- nesische Unie. 6. Het overdragen van functies en souvereiniteit in overeenstemming met de Renviïle-overeenkomst. 7. Binnenlandse defensie en veilig heid van de Verenigde Staten van In donesië. 8. De toekomstige status van de autonome (native) staten. 9. Maatregelen om te komen tot vrije uitdrukking van de wensen van het volk op Java, Sumatra en Ma- doera t^n aanzien van de verhouding van de gebieden tot de Verenigde Staten van Indonesië. 10. Details van de grondwet. II. Zaken betreffende justitie. 12. Het parlement Het programma wordt behandeld in subcomité's, die thans geregeld bijeen zullen komen Voor afwerking van de punten. Het telegram besluit met de mede deling. dat gedetailleerde vragen aan de partijen door de Commissie zijn op gesteld ten aanzien van ontwikkeling gen op Madoera en in West .Java, waarover rapport uitgebracht zal wor den. zodra de antwoorden zijn ont vangen. in scheervlucht Met de openbare vergadering van gister naderde de Ronde •Tafel-con ferentie het einde van de eerste phase van overleg. Er heerste geen sfeer meer van verkennen, alleen van hard werken. Tijdens een groot bal in Chicago is de derde verdieping van het gebouw, waarin zich 1200 per sonen bevonden ingestort, waarbij een vrouw werd gedood en een 100-tal personen werden gevond. Ziekenauto's stonden in de rij om de gewonden te vervoeren. De bestuurder van het Dinsdagmorgen op Tjilitan veronge. lukte vliegtuig, de le luitenant M. "Valkenburg, is aan zijn verwondingen overleden. Voor de Leeuwarder rechtbank stond terecht G. W. uit Sneek, die in de bezettingstijd een z.g. zwarte handelaar had aangewe zen. die daarop door de K.P. werd vermoord. G W. kreeg hiervoor 300 beloning. Hij werd veroordeeld tot zes maanden hechtenis met drie proefjaren en 100 boete subs 40 dagen hechtenis. Het Bijzonder Ge rechtshof te Utrecht veroordeelde de voormalige beroepsofficier van het Nederlandse leger, G. Strooink uit Bilthoven. tot de doodstraf. Strooink had zich aangesloten bij het Vrijwil ligerslegioen Nederland en verloor aan het Oostfront zijn linkerarm. Een Nederland en Argentinië hebben een handelsverdrag gesloten voor de tijd van vijf jaar. Nederland levert ma chinerieën. haveninstallaties en tex tiel, terwijl wij graan, hard hout en huMen terug zullen ontvangen. Wiel van De Ruyier weer naar Vlissingen Het touwslagerswiel, waar aan Michiel de Ruyter in zijn prille jeugd heeft ge draaid, werd in het midden van de 18e eeuw overge bracht naar Middelburg, ter wijl ook vrijwel alle andere „Ruyteriana" uit Vlissingen werden weggehaald. Het ge meentebestuur van de ge. boortestad van de grote Michiel heeft thans het ver heugende bericht ontvangen, dat het wiel weer zal wor den overgebracht naar het Vlissingse museum. Schoenen blijven op de bon Ofschoon de besturen 'van de vak groepen Schoenindustrie en Detailhan del in een gesprek met de minister v Economische Zaken hebben verklaard, dat zij opheffing van de schoendis tributie volkomen verantwoord achten is de regering nog steeds een andere mening toegedaan. De schoenen blij ven voorlopig dus op de bon! Rantsoenbonnen textiel 82 na10 April ongeldig De rantsoenbonnen voor textiel C 82 zullen na 10 April ongeldig zijn. De volgende distributiebescheiden dient men zorgvuldig te bewaren: De tweede distributiestamkaart, het inlegvel G 605, de bonkaart K, L, O, of P 806, de tabaks- en/of versnape. ringskaart QA, QB en QC 802, de textielkaart VA 705 en VA 804, de brandstoffenkaart TA en TB 707 en TA en TB 806, de inlegvellen voor iA moeders CM 703, CA 802'en CG 808 en. de toesla gkaarten M 804 en Z 804 en M 806 en Z 806. Reshevsky-Keres een grootmeesters-remise Botwinnik - Smyslov afgebroken De party «"eres-Reshevsky uit de achtste ronde om het wereldkampioen schap schaken, was een gewyzigde Steinitzvariant van de Spaanse ope ning, waarbij het weldra langs onbe kende paden ging. Keres oefende druk uit op de zwarte stelling en ge durende lange tüd zag bet er voor Reshersky niet-zo goed uit. Maar de Amerikaan wist zich op zjjn bekende slagvaardige wijze te bevrijden en bij de 20e zet was er geen sprake meer van enig voordeel van KeTes. Vier setten later werd op voorstel van Reshevsky tot remise besloten, nog met een bord vol stukken, wat velen verbaasde. Een echte grootmeesters remise! Botwinnik en Smyslov speelden de Grüfeld-variant van de Oost-Indische verdediging en ook hier waren de spe lers weldra op onbekend terrein. Smyslov verdedigde zich goed en hoewel Botwinnik zich insp?nde voor deel te behalen, gelukte hem dit niet Bij de 32e zet besloot Smyslov de kwaliteit te geven voor twee pionnen. Of deze pionnen een aequivalent wa ren voor de kwaliteit zal eerst een nauwkeurig onderzoek moeten leren; De afgebroken stelling luidt met zwart aan zet: Wit (Botwinnik): Kf3. Tb3 en d2, pi. a4, c4, £4, g3 en h2. Zwart (Smyslov): Ke7. Td6, Ld4, pLa5, b6, c5, e6, f5, g6 en h7. Botwinnik 4 pnt. en 1 afgebroken partij; Keres 4 pnt, Reshevsky 3y2 pnt., Smyslov 2% en 1 afgebroken partij en Eu we 1 pnt. De Hen artikelen van het Pact Verhoging van welvaart en beschaving Aan de artikelen van het Vyfmo- g endheden verdrag gaat ttD verklaring vooraf waarin Z.K.H. de prins-regent van België, de president van de Franse Republiek. H.K.H. de Groot- Hertogin van Luxemburg, H.M. de Koningin der Nederlanden en Z.M. de Koning van Groot-Brittannië en Ier. land en de overzeese Britse gebieden o.m. vastleggen: Hun vertrouwen te bevestigen in de fundamentele rechten van de mens, gehuldigd m het Handvest van de Verenigde Naties; De democratische beginselen te versterken en te handhaven; In deze geest de economische, soci ale en culturele banden, die hen reeds verbinden, nauwer aan te halen; Loyaal samen te werken om een hechte grondslag te leggen voor de wederopbouw der Europese economie; Elkander bijstand te verlenen in overeenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties, om inter nationale vrede en veiligheid te hand haver. en weerstand te bieden aan iedere aanvalspolitiek; De maatregelen te nemen, die nodig geacht worden in geval van hervat- vatting van een aanvalspolitiek van de zijde van Duitsland; Geleidelijk in hun streven andere staten te betrekken, die bezield zijn door dezelfde idealep en dezelfde doeleinden beogen; En daartoe een verdrag wensen te sluiten, dat hun samenwerking op economisch, sociaal en cultureel ge bied, alsmede de organisatie van hun collectieve zelfverdediging regelt. Dc inhoud. Het verdrag omvat tien artikelen, waarvan het eerste de wil uitdrukt om de economische activitiet op dus danige wijze 'te organiseren en te co. ordineren, dat deze het grootst mo gelijke resultaat zal opleveren. Arti kel twee zegt, dat gestreefd zalwor- dën naar verhoging van het welvaarts peil. Art. drie voorziet in de bevor dering der culturele uitwisseling; art. 4 en 5 hebben het militaire bondge nootschap tot onderwerp; art. 6 zegt, dat aan een coalitie welke gericht is tegen een der andere partijen niet deelgenomen zal worden; art. 7 kon digt de instelling van een permanen. te consultatieve raad aan; art 8 schrijft voor, dat onderlinge geschil len besleoht zullen worden door het Spaak ondertekende als eerste Spaak, België's minister van Buitenlandse Zaken, was de eerste die het Vijflan- denverdrag ondertekende. Hij deed het met een stalen pen en precies om vijf uur 's middags. Daarna kwamen Bidault, Bech, Van Boetze- laer van Oosterhout en Be. vin. „Ik zal niet trachten te verbergen", aldus zeide Spaak, onmiddellijk nadat het document getekend was, „met hoeveel genoegen ik U hier te Brussel verenigd zie. Wij hebben een verdrag ondertekend dat van beslis sende invloed kan zijn voor de geschiedenis". Ook de andere ministers wijdden uit over de betekenis van het verdrag, dat in perscommen taren van de W.-Europese landen en Amerika met vreugde is begroet. Intern-Gerechtshof; art. 9 opent de mogelijkheid van andere staten uit te nodigen tot het verdrag toe te treden en art 10 bepaalt, dat het verdrag voor 50 jaren zal gelden. „ZUIVERING" IN TSJECHO- SLOWAKIJE VINDT VOORTGANG Zes Tsjechoslowaakse parlementsle den zijn Donderdag van hun parlemen taire onschendbaarheid vervallen ver. klaard op grond van „samenzwering en verraad". Het zijn: Jan Ursini, voormalig Slowaaks democratisch vice-premier, dr. Fedor Hodza, voor malig secr. van de Slowaakse demo cratische partij, dr. Vladimir Krajine secretaris van dev Tsjechoslowaakse socialistische partij en Alois Cizek Bohuslab Deci en Otto Hora van de socialistische partij. FRANSE SENATOREN RAAKTEN SLAAGS In de Raad der Republiek de Fran se Eerste Kamer - is het Donderdag tot een handgemeen gekomen toen Henri Monnet, een aanhanger van Ge neraal de Gaulle, aandrong op een zuivering van het Franse Commis sariaat voor Atoomenergie van com munistische elementen. De senatoren wisselden scheldwoorden en raakten spoedig slaags, waarop voorzitter Gas ton Monnerville de vergadering schor, ste en de zaal liet ontruimen. v Ons gezags-apparaai wordt versterkt Uitsluitend voor gezagsgetrouwen In verband met het besluit van de regering om het potentiëei van het gtzagsapparaat der oveTheid.te ver sterken door aan de Rijks- en gemeen tepolitie een aanzieniyke uitbreiding met vrijwilligers te geven, heeft de Mi nister van Justitie in een bekendma king gegadigden voor de reserve- rijkspolitie opgeroepen om zich in persoon. aan te melden bij de Bur gemeester of rechtstreeks by de gr oeps commandant of districts-comman. dant van de Rykspolitie, mits de gega- dig de woonplaats hebben in een ge meente, waar geen gemeentepolitie is. Voorts is bekendgemaakt, dat in een gemeente waar gemeentepolitie is een reserve-gemeentepolitie wordt in gesteld. De aanmelding dient piaats te vin den uiterlyk -3 April a.s. Toetreding tot de reserve-rijkspolirie in vrijwilligers verband, betekent dat de reservist zich verbindt de beroepsrijkspolitie bijstand te verlenen, wanneer het bevoegd ge zag daartoe een beroep op de rijks- politie-reservist doet. Voor aanmerking bij de reserve- rijkspolitie kunnen uitsluitend in aan. merking komen gezagsgetrouwe Ne derlanders, die voor zover zij niet mili tair dienstplichtig zijn de leeftijd^van 21 jaar hebben bereikt Sowiei-reclame? Rusland zal aanspraak op Italiaanse vlooteenheden opzeggen Volgens het rechtsgeoriënteerde Romeinse blad Giornale Della Sera heeft de Italiaanse communistische party uit Moskou de toezegging ge kregen, dat de Sowjet-Unie haar recht op een deel van de Italiaanse vloot, krachtens het vredesverdrag enige da gen voor de algemene verkiezingen ;n Italië (18 April) zal prijsgeven. Het blad zegt verder, dat de Russi sche stap ten doel zou hebben kie zers te winnen voor het Volksfront in Italië. De Sowjet-Unie heeft 1 slagschip, een kruiser, drie torped' boten en ver schillende andere vaartuigen toegewe. zen gekregen. Voorzover zij wel militair dienst, plichtig zijn, dienen gegadigden, voof wat officieren betreft, dc leeftijd van 45 jaar te, hebben bereikt. Onderoffici-ren en korporaals moe ten de leeftijd van 40 jaar, en man schappen de leeftijd van 28 jaar heb ben bereikt. Fersonen, die de leeftyd van 65 jaa* hebben bereikt, kunnen niet tot de re- serve-rijkspolitie toetreden. Vervolgens is nog bepaald, dat oud. politieambtenaren, die overigens aan de eisen voor toelating voldoen, voor keur genieten. Ten blijke van zijn toelating ontvangt de reservist" van de commandant van het korps rijkspoli tie een verbandacte. 't GING NIET. Abramsen is een steevaste klant op een instelling in een van de plaatsen die on ze bladen bestrijken. Des wege heeft hij zich vrien den verworven. En «iet je vrienden spreek je over je liefhebberijen. Aldus spreken Abramsen en zyn vriend steevast iedere morgen over de kippen. Abramsen wilde ochtend- voer hebben. Zijn vriend zou hem er aan helpen. „Neem maar een zakje mee. Dan hoeft het geen twee maal overgestort te worden en gaat er niets ver loren", Abramsen neemt het zakje mee. De vriend haast zich er mee naar de timmerman, vult het met zaagsel, haalt kalk van de metselaar en mengt alles dooreen met wat levertraan. Dit zakje „ochtendvoer" geeft hij mee met Abram sen, die er een verre reis mee maakt. De volgende dag verschijnt Abramsen met 'n somber gezicht ten tonele. „De krengen willen het niet hebben. Ze lusten het niet. Wat moet ik nu doen?" Van je vrienden moet het maar hebben. Een nieuwe periode voor Wesf-Europa Het stand komen van het Vijfmo- gendhedenverdrag moet beschouwd worden als de voornaamste gebeurte nis voor Europa sinds het sluiten van'de vrede, waarmede, zo niet in alle delen der wereld, dan toch in het allergrootste deel een eind kwam aan het ontzaglijk en verwoestend wapengeweld. Immers, het sluit een periode af van een moeizaam en niet altijd" even krachtig geleid streven om het behoud van de vrede bij de voortdurende botsingen van tegenge stelde belangen, gebundeld door aan elkander vijandige ideologieën, een streven dat er op gericht was de vyandeiyke kampen nader tot elkan der te brengen, de brug te vormen tussen Oost en West, de tegenstellin gen te verzachten en vogr de eigen omgeving zo mogelijk uit te wissen. Dit streven heeft gefaald. ,Inplaats van vager werden de grenzen duide lijker, en zy scheurden de wereld uiteen in twee helften. Het moge on prettig zijn om dit te bedenken, het is de harde realiteit West-Europa voelt zich bedreigd door de consolida- tie-politiek ln Oost-Europa, die onver biddelijk wprdt doorgezet in een tem po, zo hoog, dat voor het redelijk be grip de angstpsychose ook aan de over zijde van de deelgrens welhaast tast baar wordt. West-Europa, verzinkend bijna in het moeras van na-oorlogse ellende, kan bovendien de hand niet afweren die van de overzijde van de Oceaan naar hem wordt uitgestoken. En ook die hand beeft van de vrees. Het Vijflandenpact is geen vredes- product Het is het noodzakelijk ver weer tegen een opdringende, tot de tanden gewapende wereld, die door angst veeleer wellicht nog dan door machtswellust, geleid wordt. Dat het pact gesloten moest worden, geeft geen reden tot juichen. Het is de bevesti ging, zo met van het uiteindelijk falen, dan toch van de tijdelijke on- macht van de Rede. Maar wat wel verheugen kan is, dat aan het pact de vorm is gegeven van een instrument waardoor de stem van de Rede machtiger kan klinken. Het is met agressief in zijn bewoor dingen; uit al zijn artikelen blijkt een krachtige vredeswil cn, wat belang ij-- ker nog is, het voornemen om tot de daad over te gaan, die hoogstnoodzake. lijk is, die niemand betreuren kan en die niemand behoeft te vrezen: 't voor nemen om de obstakels die het on- Buitenlands overzicht derlinge verkeer, de onderlinge bu renhulp, de welvaart envooruitgang in de weg staan, met krachtige hand op te ruimen. Men geeft, inderdaad, hiertoe een gedeelte van zijn souvereiniteit prijs. Maar het behoud van een eigen ge- zagje ook in kwesties die' de gehele wereld, dus alle mensen raken, was een onding geworden, een scherpe doorn die gevoelig in het eigen vlees" begon te prikken. Verbonde verenigd, kan West-Eu ropa misschien een angstbezetenheid, die de wereld aan flarden dreigt t# scheuren, remmen en de Vrede bewa ren. Kan. Maar daarvoor sullen dt staatslieden die thans met de verant woordelijkheid zyn bekleed, «en vm- te dosis zelfbeheersing en wijshe- de dag moeten leggen. Mogen z.j ^or die eigenschappen blijken te beschik ken. K*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1