Ikmaadef langs de straat N.HOLLANDSE PERS 1945 Nachtelijke overval op automobilist door gemaskerd individu U.... Internationaal Socialistencongres Gaan de Engelsen naar Praag? Het spel tussen Oost en West 4e Jaargang No 1193 Maandag 22 Maart 1946 Uitgave voor de gelijknamig* Stteb'-nf. Wnd. hoofd red A. Erik», Westerwe* Mi. Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracbt Xcl.»JT Patrouille der Rijkspolitie bevond zich op enkele honderden meters afstand Naar eerst gisteren bekend werd, heeft een tot dusverre onbekend ge bleven. gemaskerd individu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. on der de gemeente Duivendrecht een fabrikant uit Leidschendam, de heer, J. Maiburg, met een revolver gedwon gen zijn wagen in de steek te laten, waarop de gemaskerde instapte en er an volle vaart vandoor ging. Zowel van de overvaller als van de auto, een zo goed als nieuwe Mercury, ont- b Maandagmorgen nog ieder spoor. n alle vroegte keerde de fabrikant, d::- een zijner relaties' had thuisge bracht. Zaterdagmorgen terug naar t-Cid chendam over cie provinciale weg van Weesp haar Schiphol, toen hij om 1 uur des nachts onder Duiven drecht, ter hoogte van de plaats waar in de toekomst de nieuwe weg AmsterdamUtrecht deze straat krui_ sen zal en waar op het ogenblik reeds werk in uitvoering is, in het licht van de koplampen een grote plank dwars over de weg zag liggen. Hij bracht zijn wagen tot stilstand, stap te uit en verwijderde het obstakel. Teruglopend naar de auto ontdekte hii tot zijn schrik de gemaskerde, die had post gevat bij het portier en drei gend met een revolver zwaaide, ter wijl hij de eigenaar van de wagen sommeerde zijn handen omhoog te s'ckcn en zo snel mogelijk te ver dwijnen. Volgens verklaringen van de heer 2>T rhu-g sprak de bandiet dezewoor- WIJ LAZEN voor De Niwin-actie heeft in België 100 000 francs opgebracht. In Antwer pen alleen werd 67.000 francs ingeza meld. Voor 't ingezamelde geld heeft m-rn twee volledigecinematografi sche installaties kunnen aanschaffen. In het centrum van Parijs heeft een bende getracht een bankauto te b^rwen. Bij het vuurgevecht met de pc ie werden twee bandieten neer geschoten. Te Bernburg (Sowjet-Unie) is een greep van 18 man gearresteerd, die er van verdacht wordt een aanslag te hebben gepleegd op de plaatselijke Sowjet-bevelhebber en een gebouw, waar de zuiverings-corrypissie bijeen kwaip, opgeblazen te hebben. Volgens het blad „Neues Deutschland" hebben d-ï gearresteerden toegegeven, dat zij instructies van de Westelijke zones ontvangen" hebben om zich oa. te richten tegen de plaatselijke leiders der eenheidspartij. 24 Gedelegeerden der professoren van zes faculteiten van de Karei- universiteit te Praag hebben dr. Bo- h'.imil Prodztoysky tot rector der Uni versiteit gekozen. HET GING BEST. Als er in een klein dorpje wat gebeurt leef je met el kaar mee. Als er iemand een ongeluk krijgt, wordt er dadelijk grote belangstelling getoond, Iedereen kent ieder een. Toen dan ook een nog jonge vrouw onlangs plotse ling naar het Ziekenhuis te Alkmaar moest worden ver voerd. was de deelneming groot. En natuurlijk wilde men graag weten hoe het ermee ging. Maar ja, je zag de fami lieleden niet altijd, dus toen een zoontje van de betrok kene door het dorp liep, een ventje van een jaar of zes, rende mijn vrouw naar bui ten om te informeren, hoe het met moeder ging. Met een stralend gezicht antwoordde het ventje: „Best hoor. Ze ligt nu niet ijs op haar buik" Gelukkig is het geval goed afgelopen er kunnen we ons nu over het min of meer ont stellende antwoord verma ken. den ofwel in het Duits ofwel meteen Duits accent uit. Het geleek er al thans op alsof hij zeide: „haaende hoch, laufen". De hevig geschrokken autobestuurder liet zich dit geen tweemaal zeggen en zette het op een lopen. Met grote snelheid reed de overvaller onmiddellijk daarop met de Mercury weg en verdween in de richting Schiphol. Slechts enkele honderden meters verder liep de fabrikant twee agenten der rijkspolitie, die op patrouille wa ren, in de armen. Onthutst stelde hij hen op de hoogte van het voorgeval lene, doch de bandiet was met de Mercury uit het gezicht verdwenen, toen de agenten nauwelijks 3 mi nuten laten op de plaats van de overval arriveerden. De rijkspolitie te Ouder-Amstel hegit de zaak thans in onderzoek. Hoewel het niet uitgesloten mag worden ge acht, dat de gemaskerde van Duitse origine is, houdt nyn ernstig reke ning met de mogelijkheid dat de ban diet heeft getracht zich van de Duit se taal te bedienen, tcpeinde de re cherche op een dwaalspoor te leiden Nieuwe ontploffing in Palestina Twee Arabieren in Europese kleren' hebben een vrachtauto met springstof naar een der drukste wijken van Haifa gereden, waarna zij uit het voertuig sprongen en verdwenen. Wachters van de Haganah, de Joodse strijdorganisatie, zagen de Arabieren uit de v^gen springen en lieten ge durende drie minuten waarschuwings kreten horen; z^dat honderden Joden zich in veiligheid hebben kunnen stel len. Door de ontploffing, die daarop volgde zijn nog zes Joden gedood en veertien gewond. Zestien geparkeerde auto's brandden uit, terwijl schade aan weg en gebouwen werd. toege bracht. Britse parachutisten en Britse politie waren behulpzaam bij het blussen en het reddingswerk. De eerste Ooievaar Na het eerste kievitsei wordt melding gemaakt van de eerste ooievaar. Bra bant telt nog verschillende nesten en omstreeks half Maart zijn talrijke waarnemers in^de weer om in de lucht of in de polders de eerste ooie vaar te observeren. Lage Zwaluwe schijnt dit jaar de primeur te heb ben. Op het oude nest is vadertje langbeen j.L Vrijdag 19 Maart, op de zelfde dag als vorig jaar, neergestre ken. De luchtverbin^ing Afrika-N.- Brabant is daarmede definitief open gesteld. Het wachten is nu nog op de verdere lenteboden. Een geweldige drukte heerste op de Gedempte Gracht te Schagen daar Woensdag de jaarlijkse Paastentoonstelling werd gehouden. Laatste beroep op de socialisten uit Italië en Polen De internationale socialistische conferentie over het plan-Marshall is I Zaterdag in Selsdonpark nabij Lonlen geopend. In een besloten büeen. komst werd gesproken over de deelneming van de Europese socialistische partijen aan het congres voor een Verenigd Europa, dat in Mei te Den zal worden gehouden. Men bereikte geen overeenstemming. Men gelooft dat Morgan Phillips, secretaris der Britse Labour-partij. zich uitgesproken heeft tegen deelneming aan de Haagse conferentie. verplichtingen" aan de hulp door de V. S. verbonden moeten zijn. Men zou het er voorts over eens zijn, dat het Spanje van Franco buiten het plan gesloten dient te worden. Helgroot ste gedeelte van de conferentie zou besteed zijn aan de bestudering van voorstellen van de Britse Labour- partij en de Franse socialisten over de wijze van toepassing der volgens het plan-Marshall beschikbaar te stellen middelen. De Engelsen schij- Italiaanse ,cn Poolse socialisten r>m i n^n een meer Individuele behandeling Gedelegeerden ter conferentie zijn van mening, dat er een definitieve breuk tussen de socialistlsohe partijen van Oost- en West-Europa is ont staan tengevolge van de gisteren door de „Comisco" (het Comité der Inter nationale Socialistische Conferenties) aangenomen resolutie. Deze resolutie hield in een veroordeling van de politiek, die door de socialistische par tijen van Oost-Europa wordt gevoerd en doet een „laatste beroep" op d« „hun vrijheid van handelen, nog tijd is. te herwinnen". Een protest van Fierlinger. Dr. Fierlinger. de nieuwe voorzit ter van de Tsjecho-Slowaakse sociaal democratische partij, heeft in een te legram bij de ..Comisco" geprotes- tegen de toelating tot de bijeenkomst van het Comité van Blazéy Vilim. voormalig secretaris-generaal der par tij. die na de regeringscrisis uit het land vluchtte. Fierlinger verklaarde, dat Vilim% aangezien hij als lid ge royeerd .was, niet bevoegd was uit naam der partij te spreken. Het Marshall .plan. In een geheime bijeenkomst heb ben afgevaardigden van de socialisti sche partijen van veertien landen, die belangstelling hebben voor- het plan- Marshall, het ..programma voor het herstel van Europa" besproken. Naar men aanneemt, zijn de afgevaardig den het eens geworden over de eis, dat er „geen politieke of militaire Sport en politiek In de Britse pers is een storm op. gestoken over de vraag of het Engel se voetbalelftal tijdens zijn Europese tournee overeenkomstig het program ook tegen Tsjecho-Slowakije moet spelen, dan wel of het beter is, ge zien de jongste gebeurtenissen in dat land, Praag van de reisroute te schrappen. Er zijn twee kampen die beide de aloude kwestie van sport en politiek ter tafel brengen. Het officiële stand punt is, blijkens een verklaring van een bestuurslid der R.F.A., dat het Engelse team Praag zal aandoen zo als afgesproken was. Het blijft echter dc vraag of de plannen in de komen de weken niet gewijzigd zullen wor den. De mening van Van Sittard. Verleden week heeft Lord van Sit tard, de vroegere diplomatieke advi seur van de Britse regering, volgens de Sunday Dispatch betoogd, dat de wedstrijd niet gespeeld mag worden en dat het de plicht van iedere Brit se sportman is de schrapping er van te eisen als protest tegen het grote drama dat zich onlangs in Tsecho- Slowakije heeft afgespeeld. Hij zou verder gezegd hebben dat Tsecho- Slowakije thans een communistisch protectoraat is, dat men in Engeland sport en politiek niet vermengt, doch dat dit anders is in de totalitaire lan den waar de sport door de staat ge- controleert! wordt en een propaganda middel is dat tevens beoogt de be volking lichamelijk fit te maken voor een mogelijke oorlog. Mocht de match te Praag toch worden gespeeld, dan zou hierdoor in de overgebleven Eu ropese democratieën de valse indruk gewekt worden, als zouden de Engel sen onverschillig staan tegenover wat er gebeurd is. De Britse sportlui be hoorden te bewijzen dat ze niet on verschillig waren door een annulering van de wedstrijd te Praag te eisen. Deze verklaringen hebben een scherpe repliek uitgelokt van het enige communistische blad in Enge land, de Daily Worker. Het blad ver klaart dat zoveel kwaadaardige pro paganda gemaakt is tegen de nieuwe democratieën in Centraal., en Oost- Europa dat het heel begrijpelijk zou zijn wanneer sommige ervan, indien niet alle, weigerden naar Londen te komen voor de O. S. Verder betoogt het blad, dat de bewering, als zou men in Engeland sport .en politiek niet vermengen, in tegenspraak is met de weigering contact te hebben met sportmensen uit een land dat ecn re gering van socialisten en cofnmunis- ten heeft. Voorts vraagt het blad, waarom er verleden jaar niet gepro testeerd is tegen de match tussen Engeland en Portugal, terwijl laatst genoemd land volgens de Daily Wor ker toch nog altijd een „van de zwe rende wonden yan het fascisme' is -voor te staan, terwijl de Fransen ee>n gemeenschappelijk administratief liéhaam ingesteld wilier zien. Regering stimuleert bouw van montage-woningen Bij het opvoeren van de woning productie kan de bouw van een zo groot mogeljjk aantal montage-wonin gen niet worden gemist. Ten einde het op gang komen van de productie van deze woningen, waarmede vaak grote kapitaals-inve^eringen gemoeid zijn, te stimuleren, heeft de overheid reeds geruime tijd geleden bepaald, dat voorlopig de kostprijs van deze woningen tot een bepaald percentage mag liggen boven de prijs van tradi tioneel gebouwde woningen. Tthans heeft de Minister van Wederopbouw en Volkhuisvesting medegedeeld, dat binnen het kader van het aan de ge meenten toegewezen woningcontin gent een montage-woning slechts voor zal meetellen, zodat dus 25 van het aantal te bouwen montage-wonin gen automatisch bij de woning-toewij zing mag worden gevoegd. Indien dus b;v. een gemeente een toewijzing heeft ontvangen van 200 woningen en van deze woningen er 100 als mon tage-woningen gebouwd, dan wordt het totale contingent 225, in plaats van 200. in scheervlucht De Britse ambassade te Warschau heeft geweigerd visa te* verstrekken aan de Poolse delegatie, die voor de internationale socialistische conferen tie naar Londen zou gaan. 't Utrecht se Bijzonder Gerechtshof eiste tegen de ex-politieman A. Dijkstra uit Zeist 10 jaar gevangenisstraf; hij heeft de dood van verscheidene Nederlandse burgers op zijn geweten. Het stalen zeiljacht „Alk", waarmee drie Neder landers een reis om de wereld maak ten, is op de thuisreis bij Suez ver gaan. DE KONINGIN ONTVING VELE KIEVITSEIEREN H.M. de Koningin ontving de eerste kievitseieren. De, ze arriveerden tegelijk uit niet minder dan 7 plaats t.w. Wisch, Lichtenvoorde, Gors- sel, Castricum, Winterswijk Markelo en Glekerk. Krijgt Italië Triëst terug? In Italië brak, toen bekend werd, dat de drie Westelijke «ealliëerden het voorstel hadden gedaan om Triëst terug te geven aan Italië, een ware feerf- stemming uit. Overal gingen de vlaggen uit en de kranten, die uitkwamen, waren in een ommezien verkocht. - Intussen is de reactie uit het Oostenniet uitgebleven, al hulden de rege ringen van de direct belanghebbende landen, Joego-Slavië en Rusland, zich voorlopig in stilzwijgen. Het Joego-Slavische persbureau Tan- joeg karakteriseerde het voorstel Zon dag als „eqn maatregel, bedoeld om overeenstemming tussen Italië en Joe. go-Slavië te verhinderen''. Tegelijkertijd maakt Tanjoeng het commentaar van de Italiaanse com munistische leider Palmiro Togliatti bekend. Togliatti schrijft in de „Uni- ta" dat het voorstel „niet alleen een speculeren op de verkiezingen" »s „maar tevens een grove poging om Italië binnen een atmosfeer van oor log te trekken door te speculeren op Italiaanse gevoelens". Later is bekend gemaakt, dat radio- Moskou het voorstel een poging heeft genoemd „om het vredesverdrag met Italië achter de rug van de Sowjet- Unie om te herzien". De radio voegde er aan toe, dat „openlijk werd toege geven", dat het voornaamste doel van het voorstel de beïnvloeding der Ita liaanse verkiezingen zou z$jn. Italiaans optimisme Reuter meldt voorts, dat een woord voerder van het -Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het zeker achtte, dat de SowjeffUnie accoord zou gaan met het voorstel, maar hij weigerde dit optimisme nader toe te lichten. Hij betwijfelde, of Groot-Brit- tannië of de V.S. directe stappen zou den nemen in verband met het terug geven van voormalige Italiaanse kolo niën. De plaatselijke bladen vinden het Een Kalverenvijlling In de wereld der koeien komen kalveren-tweelingen nogal eens voor. Drielingen zijn uitzonderingen, en van vierlingen hebben wij nog nooit horen spreken, terwijl een vijfling wel ongeveer even zeldzaam zal zijn als de beroemde Dionne-vijfling in Canada. Toch kan 't! Dat bewees een koe van de veehouder Waag van Chrisjeswerf onder Schagen. Er kwamen tot grote verwondering van allen, die bij de geboor te tegenwoordig waren 5 kalveren, die echter allen dood geboren werden. De hulp van een veeverlóskun- dige mocht hier niet baten en het is nu 'maar te wen sen, dat de moeder het zeld zame feit overlfcaft! Oude vrouw verdronken Gistermiddag is te Enkhuizen de 81-jarige mej. C. J. K. uit het St Ni- colaas-gesticht voor ouden van dagen bij het passeren van d% Stenen Brug. waarschijnlijk doordat zij onwel werd, gestruikeld en in de gracht gevallen. Twee voorbijgangers wisten haar di rect op het droge te brengen, terwijl ook een dokteronmiddellijk- aanwe zig was. Toepassing van kunstmatige ademhaling, noch toediening- van zuurstof mocht echter baten. Het stof felijk overschot is naar het gesticht overgebracht VERSCHERPTE RUSSISCHE CONTRóLE IN DUITSLAND Volgens het met Franse licentie ver schijnende Berlijnse blad „Der Ku- rier" heeft de Sowjet-Unie de grens controle van haar bezettingszöne ver scherpt. Van de Oostzee tot Beieren en Tsjecho-Slowakije zouden nieuwe recruten ingezet zijn, waaronder 1500 jonge Duitse politie-agenten, „meren deels lid van de Socialistische Een heidspartij". Voorts zou o.m. de con- tróle op treinen verscherpt zijn. voorstel getuigen van een vriendelijke houding der Westerse mogendheden ten opzichte van Italië. De communis tische cn de pro-Joego-Slavische bla den spreken van ..rcactionnaire in menging in verband met de Italiaanse algemene verkiezingen". erdere Amerikaanse steun Behalve de Amerikaanse steun voor het onder Italiaans beheer stellen van de voormalige Italiaanse koloniën Eri- threa en Somaliland en de steun aan hët driemogendhedenvoorstel voor het teruggeven van Triëst aan Italië over. weegt men te Washington nog twee andere maatregelen: een aanbod van Griekenland om af te zien v zijn herstelbetalingseisen ten aanzien van Italië, indien de Sowjet-Unie en de landen binnen haar invloedssfeer dit ook doen en een nieuwe pogin® der Westerse mogendheden om de Sowjet- Unie te overreden haar veto met be trekking tot de toelating van Italië tot de V.N. in te trekken. (De Sowjet- Unie heeft haar steun aan Italië's toe lating afhankelijk gesteld van de toe lating van Bulgarije en Roemenië tot de V.N weerbericht IETS LAGERE TEMPERATUUR Aanvankelijk nog een krachtige Z.- Westeljjke wind, later winddraai naar West of Noord-West met enige regen en een kleine daling van temperatuur. Rossische belangstelling voor Oostenrijk Het Oostenrijkse communistische b .id Volkesstimme" beschuldigt de socia listische minister van Binnenlandse Zaken, Oscar Helmer, van een poging lot vorming van een anti-communis- tiseh blok tussen de socialisten en de volkspartij. Het voorgestelde blok zou ff doel hebben de mogelijkheid te verhinderen, dat de communisten met geweld een „volksdemocratie" in Oos. tenrijk vormen, wanneer de bezet tingstroepen ten»ggetrokken zijn. al dus het blad. Dit bewijst, aldus de Volksstimme", dat het bestaan van de huidige eoaliü«-ïegering afhangt van de steun oer bnifrr'''""''- t*-.pr)pn *n dat de regering mtK vaiv- wan- r.ter zij worden tëruP«W»Vr*wnw Volgens Weense poTMei-e wa ne mers is de vrees voor een communis tische staatsgreep, wanneer de bezet tingstroepen het land verlaten, niet 'onder reden. Er bestor- in de Pow. iet-zöne reeds gewapende fabrieks- wachten. zoals in Tsjecho-Slowakije bet geval is, aldus deze zegslieden, die hieraan toevoegden, dat met hulp der Sowjet-autoriteiten ..betrouwbare man-, nen" zijn geplaatst in sleutelposities van de meeste Weense ministeries en regeringsinstellingen FRANSE SENATORFN RAAKTEN SLAAGS In de Raad der Republiek de Fran se Eerste Kamer - is het Donderdag tot een handgemeen gekomen toen Henri Monnet, een aanhanger van Ge neraal de Gaulle, aandrong op een zuivering van het Franse Commis sariaat voor Atoomenergie van com munistische elementen. De senatoren wisselden scheldwoorden en raakten spoedig slaags, waarop voorzitter Gas ton Monnerville de vergadering schor, ste en de zaal liet ontruimen. TSJECHO-SLOWAKIJE NATIONALISEERT. De regering van Tsjecho-Slowakije heeft het wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in de nationalisataie van alle industriële ondernemingen met meer dan 50 arbeiders. Sowjet-blad beschuldigt Nederland Het Sowjet-vakbondsblad „Troed" beschuldigt Nederland van tegen werking bij de repatriëring van Sow- jet-burgers. Het beschuldigt de Neder, landse Mennonieten van propaganda in een speciaal „kamp voor ontheem den, waarin mensen, die zich ver van hun vaderland bevinden, worden bij eengedreven als op slavenmarkten uit de oude tijd. ten einde naar Canada, Brazilië. Uruquay ©n andere landen te worden gerocdeu Telken* a!s van Sov/Jefc burger* ter «prak»: kot»», aldue „Ttoed" verzekeren de Nedertsnöae autoritei ten, dat zij alles doen, v:a hi hu.i ver mogen ligt, „maar i»»t blijft bij voor» den, woorden en nog eens woordenS

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1