■E.-J Wat moei Uw kind worden DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Gratis!! De internationale tarwe-overèenkomst HET VRAAGSTUK DER BEROEPSKEUZE Nieuwe perspectieven Gew. Arbeidsbureau Onze artikelenserie over de am bachtsschool te Alkmaar was reeds ingesteld op deze, zowel voor kinde ren als ouders belangrijke vraag, wat het kind wel zal wowden. Toen heb ben we het ambachtsonderwijs be licht en aangetoond, dat de ambachts school een goede opleiding aan Uw kinderen verzekert. Daar zijn we echtgr nog niet mee. Want er doemen reeds wepr an dere problemen op. Vroeger lette men daar niet op! Wat vader was Het was immers maar al te vaak zo dat het kind werd, wat vader was. Was hij sigarenmaker, dan werd het kind ook sigarenmaker. Was de va der boer, dan werd de zoon ook boer. En was de vader onderwijzer, dan werd voor de nakomelingschap dik wijls de zelfde werkkring gekozen. Of de kinderen er lust in hadden, of ze er al of geen aanleg v«or had- 'den, dat waren bekomende proble men, waar niet naar gevraagd werd. Er ia dan ook onlangs in Neder land een enquete gehouden onder tal van groepen mensen die In het ar beidsproces Ingeschakeld zijn en toen kwaipcn merkwaardige dingen aan 't licht. Slechts 35 procent van de on dervraagden was met lust bezig. 65 procent echter voelde zich niet aan getrokken tot de dageljjkse bezighe den. Ze hadden veel meer zin in een ander vak of beroep gehad. In-wezen is dit diep tragisch. Want een mens brengt het grootste deel van zijn leven met werken door. En als we ons op het standpunt stellen, dat ieder mens de grootst mogelijke levensvreugde behoort te hebben, dan zou dit onmogelijk worden, daar hy zijn arbeid niet met Lust vervuld. Het behoort zo te zijn, dat de mens de arbeidsvreugde kent Hij moet ple zier hebben in zijn werk. Dat bevor dert de arbeidslust. Als m^n een werk uitvoert, wrvr men schik in heeft, dan vlot het veel "beter. Wat tot sUÉnd gebracht'wordt ziet er in de regel mooier uit Een mens krijgt weer plezier in de arbeid. Op het Arbeidsbureau Deze gedachten lieten ons niet los. En ze werden bevestigd in een onder houd. dat wij daarover hadden-met de adjunct-directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, de heer Schroot. Wc hebben hem enkele din gen gevraagd betreffende de beroeps keuze, de beroepsvborliehting en wat het AiiMdsbureau daaromtrent in 't verleden heeft gedaan of in de toe komst doen zal. De zaak is reeds enige jaren in be spreking, aldus de heer Schroot. Reeds voor de oorlog was er sprake var dat de regering zich met die za ken zou gaan bemoeien. In de bezet- tingstifd kregen de Arboidsbureau's inderdaad opdracht van de Duitsers om de beroepskeuzevoorlichting te or ganiseren. Er is echter niets van ge komen. Nu moeten we echter twee dingen onderscheiden. Er is de beroe-1 penvoorlichting en er is de voorlich ting op het gebied der beroepskeuze. Het schijnt" ingewikkeld maar het is niet zo. De eerste voorlichting be staat reeds enige tgd. Ze heeft be trekking op de kinderen, die eigen lek reeds gekozen hebben. Ze weten dus wat ze willen en wc nemen aan, dat ze er ook voor geschikt ztjn. Maar nu doen zich soms tal van problemen voor, die de ouders niet kunnen op lossen. Neem aan, dat een jongen marconist wil worden. Ge moogt ie der willekeurig vak ijemen en dat zr)R er niet zo'n klein beetje in Ne derland. Er zijn niet minder dan 4000 beroepen. Maar we houden ons aan het voorbeeld van de marconist. Wat moet dié jongen daar voor le ren? Welke scholen kan hy het best bezoeken Hoeveel bedragen de kos ten? Zou er een beurs voor beschik baar zijn.? Kan hij zijn opleiding dicht In de buurt krggen? Allemaal vragen van practische gard, die met tal van andere kunnen worden aangevuld. Welnu ouders, als ge daarover wilt worden ingelicht, wendt U zich dan tot het Geweste lijk Arbeidsbureau. Ge kimt er de meest uitgebreide inlichtingen krij gen. Het G.A.B. stelt zich op het standpunt, dat op dit gebied aan de gemeenschap de grootst mogelijke service" moet worden verleend. Waar nog 'by komt, dat dit alles kosteloos geschiedt. De beroepskeu/»- Van jongere datum is echter de voorlichting bij de beroepskeuze.' Zo mogelijk is deze nog belangrijker dan de tak, die wij zo net hebben bespro ken. Ze wordt door de Arbeidsbu- teaux pas sedert 1 Januari van dit' jaar ter hand genomen. Voorlopig nóg maar op beperkte sclteal. Na verloop van tijd, als de Arbeids- bureaux meer op dit werk ingesteld zijn en er meer personeel voor be schikbaar hebben, zal er Oolc door middel van de pers, en het beleggen van ouderavonden voor de verschil lende sehplen in de stad en op het platteland, grotere bekendheid aan worden gegeven. .Men moet' deze reportage dan ook niet beschouwen, als zou ze geïnspi reerd zijn door het G.A.B. en ons een zijdig zyn verstrekt. Ze is slechts een gevolg van de belangstelling,.die wij voor dit vraagstuk hadden en waar door we op zoek zijn gegaan. Ter zij ner tijd zullen ook andere bladen In formaties ontvangen. Hoe is de situatie nu? Bg elk G.A.B. is een beroepskeuze-adviseur aange steld. Deze mensen hebben hun op leiding gehad aan het Ned. Psycho technisch Instituut te Utrecht, o.m. -onder leiding van prof. Rutgers. Ze hebben in December een examen afge legd en zijn in Januari op bescheiden schaal begonnen. Stel .U voor, dat U een kind hebt, dat van de lagere school komt, of reeds op de ambachtsschool of de U.- L.O. loopt. Ge stelt U zelf de vraag: Zou het kind dit of dat willen wor den? In de regel weet het kind het niet en U weet het soms ook niet. Wat U echter zeker niet weet, is of het kind voor het beroep geschikt zal zijn. Uw kind wordt getest Laat U niet afschrikken door vrpemde woorden. In het belang van Uw kind adviseren wij U, lees dit ar tikel aandachtig. Want het werk, dat hier door de Arbeidsbureaux wordt gedaan' en dat steeds meer zal uit groeien kan ontzaglijk zegenrijk zijn. U gaat dus met Uw kind naar de beroepskeuze-adviseur van het G.A.B. En aan de hand van verschillende tes-, ten wordt nu onderzocht: welke arbeid in een of ander be roep op grond van zijn lichamelijk en geestelijk vermogen, het meest voor hem geschikt is. M.a.w. welke arbeid Uw kind het beste zou lig gen. waar hij de meest^ aanleg voor heeft en dus uiteindelijk waar aan hij de meeste arbeidsvreugde zou kunnen beleven. Dit is zeer kernachtig uitgedrukt de betekenis van beroepskeuzevoorlich ting. Op het ogenblik geschiedt dit testen regelmatig voor de Rijkswerk plaatsen. Ook aan deze tests, aan deze voorlidftting in het belang van Uw kind, zijn geen kosten verbonden. Hebt vertrouwen De Arbeidsbureaux hebben zioh tij dens de bezetting en veelal niet ten onrechte een slechte naam verwor ven. Met deze erfenis zitten ze nog opgescheept. En er moet soms veel wantrouwen overwonnen worden. Van sommige zijden wordt de vrees geuit, dat het G.A.R. door middel van deze tests de kinderen in de rich- 58. Even later klauterden de drie koprijders aan wal. Zg zagen er toch niet meer zo vrolijk en opgeruimd uit, want een paar minuten voor de poor-* ten van Harlingen had Sjoerd Schaat- sema nog eens omgekeken en toen had hij heel in de verte een donke re brede figuur gezien, die als je goed keek, een snelheid ontwikkelde die er niet om lóóg! „Jongens", had-ie geroepen: „Dat kraritenknulletje heeft gelijk gehad.- Er zit ei- één achter ons en ik kan niet bepaald zeggen, dat-ie luiert. Die vent schiet over het ijs als een aal in een ton mét ingemaakte uitjes". Jelle -Pipjes had toen ook omgekeken en hij had uitgeroepen: „Die Stijn Stun tel is het niet. Aan z'n slag te zien tpoet het Okke JBokma uit Koejem zijn". tiug van de beroepen zou willen drij ven, waar de grootste behoefte aan arbeidskrachten bestaat. De heer Schroot ontkende dit zeer beslist. De beroepskeuze staat volko men los van dc arbeidsbemiddeling. Heeft er niets, maar dan ook niets mee te maken. Niet voor verder gevorderden Dé beroepskeuzevoorlichting is dus voorlopig nog beperkt, zoals we U reeds vertelden. Het staat nóg. in de kinderschoenen. En hef blijft wat de G.A-B. betreft, voorlopig wel zo ongeveer beperkt tot de kinderent die de lagere, U.L.O. Of T-ïijverheidsscholen bezoeken. Niet omdat dit probleem voor de intellectueel verder zijnden niet onge woon nuttig en nodig zou zijn. Dit is alleen een vraagstuk van practijk. Het laatste onderzoek eist veel meer tgd. is dus veel kostbaarder. Wilt ge het toch, dan zult ge naar een of an-/ der Instituut moeten en het zelf gaan1" betalen. s We zien de resultaten van dit werk met meer dan gewone belangstelling tegemoet, daar we er van overtuigd zijn, dat het geluk van Uw kinderen er van kan afhangen. Het is immers nog altijd zo: ..Beter 'n gelukte schoen maker,-dan een mislukte dominee". AANSLAG OP HUISEIGENAREN Naar verluidt, zou het in de bedoe ling der regering liggen, om onroe rende goederen binnenkort te her waardéren naar hun huidige bouw- waardgs De meerdere waarde zou men wensen te beschouwen als vermogens- aanwas en in feite zou deze maatre gel dus neerkomen op con fiskering -van tweederde van het onroerend be zit. Daartegenover zou dan staan, dat huiseigenaren de huren met 20% 'zouden mogen verhogen. Een bevesti ging van dit bericht hebben wij niet kunnen' verkrijgen. „In der minne" niet altijd voordelig Het is alom bekend, dat de tucht rechter Jiet doorgaans zo druk heeft, dat het systeem om rechtsvervolging te voorkomen door het treffen van een schikking, wordt aangemoedigd. Het kan nuttig zijfi, in verband daar mede er op te wijzen, dat enige Gooi- se slagers, die een zaak konden schik ken tegen betaling van ƒ300,elk, en dlg zulks weigerden, .naderhand door de tuchtrechter werden veroor deeld tot boeten van resp. 50.en 30,Waaruit de conclusie volgt, dat het treffen ener schikking niet altijd de voorkeur véTdient. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de Jcrant dan lot 1 April a.s. gratis VOORDELEN VOOR NEDERLAND Zekerheid en besparing De Regeringscommissaris voor de Buitenlandse Agrarische Aangelegen heden van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, Ir. A. H. Boerma, heeft in een uiteen zetting over.de Internationale Tarrwe- overeenkomst de in deze overeen komst bereikte internationale-—over eenstemming ^an principiële beteke nis genoemd voor de ttekomstige ont wikkeling van landbouw en voedsel voorziening, die in internationaal ver band gericht moet zijn op het grote doel van de uitbanning van honger en gebrek «n het verzekeren van een redelijke beloning voor de producent. De enige duurzame oplossing van het Wereldvoedseltekort is verhoging van de wereldproductie van voedseL De producenten hebbe» ievenwel een zekere vrees voor toeneming van de productie. De catastrofale prijsdaling in het verleden in de afzetcrisis ligt hun "nog vers in het geheugen. Daar om is het streven gericht op uitbrei ding van de productie en tevens op een stabiel prgspeil voor de voor naamste stapelproducten, allereerst de voor de voeding zo belangrijke gra nen. Het principe van een goederen-'' overeenkomst, zoals deze tarwe-over- eenkomst er een Is, is niet nieuw. De goederen-overeenkomsten van voor de oorlog leidden echter tot productie beperking, terwijl thans beoogd wordt uitbreiding van de productie met lo nend prgspeil voor de producent, een prijs, „fair to producer and consu- mer'\ zoals het in de taal van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties heet. Nederland, dat een 'gegarandeerd^ jaarlgkse hoeveelheid van 835 000 ton waarvan 85.000 ton voor Overzeese gebiedsdelen varf de deelnejnende' tay- yre-exporterende landen afneemt, heeft groot bëlang bij de resultaten van' de -Tarwe-Overeenkomst. De broodgraanposétie is de laatste jaren inzeker, daar de leveranties van tar- nt alleen over korte perioden zijn te verzien en het graantekort in de we reld slechts mondjesmaat-toewgzigin- gen aan ons land mogelijk maakt. Bo vendien is de tarweprijs allesbehalve stabiel. Onze broodvoorziening vraagt wil men een' redelijk peil handhaven, naast de productie van eigen bodem een import van ongev.eer 900.000 ton tarwe per jaar. Door de Tarwe-over- eenkomst wordt een êfnport van 750.000 ton (835.000 ton, verminderd met 85.000 ton voor de Overzeese Ge biedsdelen) verzekerd. Hiermede is wel niet in de gehele import-behoefte voorzien, doch als m^i bedenkt, dat naast de hoeveelheid graan, die wij volgens de overeenkomst geleverd krijgen, ook nog elders broodgraan te verkrijgen is. kan gezegd worden dat onze broodgraanvoorziening prac- tisch gedek1 is. Dit geldt niet voor één jaar. doch voor vijf jaren, zodat aan de grote onzekerheid voor de graanvoorziening een eind is gekcA men. Deze wetenschap moet wel het belangrijkste aspect van de overeen komst voor de Nederlandse voedsel voorziening genoemd wqpden. Bovendien brengt de overeenkomst financiële voordelen en deviezenbe- sparing met ziclfc .MEVR. VISSER—ROZEN DAAL SPRAK HEERHUGOWAARD Door de zus- terkring Odith was mevrouw Visser Rozendaa! uitgenodigd een lezing te komen houden. Deze heeft plaats ge had in het N.H, kerkgebouw op Maan dag 22 Maart. Ook hier vond de bekende schrijfster een aandachtig gehoor. Esperanto en de film Het Deense Esperanto Instituut kreeg een schrijven van de Deense Minister van Buitefllaridse Zaken, "waarin deze verklaarde bereid te zijn een onderzoek in te laten stellen naar de mogelijkheid om een film overDe- nemarken te laten vervaardigen met Esperanto-tekst ten dienste van de buitenlandse propaganda. Esperanto en de jeugd. De Esperanto-vereniging te Lyon (Frankrijk) organiseert, onder lei ding van de heer Richard Levin, chef der propaganda van de Internationale Jaarbeurs te Lyon, een tentoonstel ling van kindertekeningen. De be- bedoeling van deze tentoonstelling is. om te tonen hoe de kinderen hun eigen land zien. Verlangd worden tekeningen van landschappen, kleder drachten en tafereeltjes uit eigen land. De tentoonstelling zal worden gehouden in een openbaar gebouw te Lyon en worden geopend, zodra vol doende inzendingen zullen zijn bin nengekomen. InlichtingenSecretaris der Bond.van Arbeiders Esperantis ten. Afd. Den Haag, Lenteweg4. Esperanto bij de Post. In het qfficiële bulletin van de Oostenrijkse Postadministratie publi ceerde Dr. Karl Dworschalk, Direc teur-generaal der Posterijen in Oos tenrijk het volgende: „Personeelleden der Post eri Telegrafie stichtten een Esperanto-groep met het doel Espe ranto onder het postpersoneel te ver breiden. Zij wil het Esperanto gebrui ken ten dienste van het personeel en acht het vooral van belang:, dat bij het houden van internationale con gressen in Oostenrijk, goed onder legd postpersoneel aanwezig kan zijn. ten dienste van de deelnemers dier congressen. Als erelid van de Bond van Vrien den van het Esperanto, begroet ik de stichting van deze groep met vreug de en wens haar een volledig succes toe." HET IS GEEN WONDER Het is bekend, dat in ons land het secretariaat van 'meerdere vakgroe pen veelal wordt opgedragen aan één en dezelfde persoon. Een van derge lijke functionarissen heeft het zelfs klaar gespeeld, om 11 vakgroepen en ondervakgroepen.onder zijn beheer te krijgen. Bekend is het geval Van een functionaris, die secretaris is van 2 vakgroepen en uit dien hoofde een salaris van ƒ8000— per vakgroep toucheert. Bovendien ontvangt hij voor onkosten nog een bedrag van 2000,— per vakgroep. Het is geen wonder, dat het vooral de secretaris sen van vakgroepen zijn, die zich te gen de opheffing van het vakgroep stelsel Verzetten .MIDDENSTANDSPARTIJ GEEN SUCCES De onlangs in ons land opgerichte middenstandspartij blijkt geen succes te worden. Een op 15 dezer te 's-Gra- venhage gehouden vergadering werd door 12 personen bezocht. Men kan hieruit niet de gevolgtrekking maken, dat de middenstanders een bepaalde actie niet noodzakelijk achten, doch wel deze, dat de doorsnee Nederlan der niet bereid is zijn steun te gei^n aan een politieke partij, die zich al leen de behartiging van een bepaald groepsbelang ten doel stelt. DINSDAG NA 16 CLR Hilversum I 801 m. 16.00 De Zon nebloem, op radio-ziekenbezoek; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Beroemde kinderkoren; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Gram.muziek; 18.20 Sportpraatje: 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Grenadier Guards; 19.30 Voor de rgpere jeugd; 19.45 NIWIN-klanken; 19.50 Voor de wederopbouw; 20.00' Nieuws; 20.12 Omroepkamerorkest (Handel en Du- parc: 20.30 In Jezus' lijden; lijdensme ditatie; 21.30 Orgelmuziek door Al- bert de Klerk21.50 Vioolrecital door Rudolf Baümgartner: Avond- overdenking; Hilversum EK 415 ir. 16.30 Gram. platen; 16.40 De Schoolbel, jeugd programma; 17.00 Dat kun'jij ook, Nederlands beste musici spreken en spelen voor de jeugd; 17.30 The Sky- masters; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom E- rich, piano; 18.30 Lezing over do wonderen der scheikunde; 19.05 A- vonturen van Tom Poes; 19.15 Be roemde liederreeksen; 19.45 Gesprek ken met dokters; 20.00 Nieuws; 20.15 Orkest Musicorda; 20.45 De Zwalu wen. hoorspel; 21.40 Contact, gr. pi. van de luisteraar: 22.15 Buitenlands overzicht: 22.30 De Serenade in de kamermuziek: 23.00 Nieuws. WOENSDAG VOOR 16 CCR. Hilversum I - 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8 15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8:30 Wer ken van Chopin; 9.00 Ochtendbezoek bij onze zieken; 9.30 Symphonisch mor genconaerl; 1030 Morgendienst; 11.00 Pianorecital door Ingeborg Molen kamp; 11.30 Licht klassiek concert; 12.00 Amsterdams vocaal kwartet; 12.33 Werken van Thomas en Lortzing; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble „Sangh en Spel 13.55 Vioolsonate van Beet- hoven; 14.10 Metropole-orkestr 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Jeugdconcert door het Radio-Philharmonisch or- kes (Dukas, d'Indy en Van Anrooy); 15.45 Voor de kleuters. Hilversum II - 415 m. 7 00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Lichte morgen- klanken; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Romantische Suite van Reger.- 9.35 Werken van Mozart; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Kookpraatfe; 10.35 'Ka mermuziek; 10.45 Voordracht uit werk van Top Naeff; 11.00 Populair non. stop; 12.00 Orkest Carló Carcassola; 12.38 Johan Jong, orgel; 1300 Nieuws; 13.20 Accordeonorkest Jan Vogel; 13 50 ETA-trio; 14.00 Gesproken portretten van André' Gide; 14.15 Jeugdroncr-rt door het Amsterdams Kameinr k— gezelschip: 13.00 De schee- van Bontekoe", hoorspel; 15.30 Roodborstjes; 15.45 De Regent) g prgrafnma voor de zieken. WOENSDAG NA 16 UUR. Hilvrrsum I - 301 m. 16.00 Muset- te-klanken; 16.15 Voor de jeugd; 1735 De vijf Zakapara's; 17.50 Robért C&- sadesus. piano; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.15 Leger des Héils-kwartet;. 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Engelse les voor gevorderden; 20.00 Nieuws: Cy clus „De liederen van Claude Debus- sy"; 20.45 Omroepkamerorkest; 21.30 Zesde lijdensoverdenking; 22.£0 Busch Strijkorkest: 22.30 Nieuws: 22.45 Avondoverdenkïng. Hilversum II - $15 m. 16.15 Vra gen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Populaire plaatjes: 17.45 Onder de tropenzon; 18.00 Nieuws; 18.20 Tony Schifferstein, piano; 18.30 Orkest van de Hotclub de France; 19.00 Lezing ovec geleide economie: 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lé7e*>. in de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Orkest Malando: 21.10 ..De goden dorsten", hoorspel: 22.05, Ensemble Boris -Mcrs- sdh: 22.35 Glasgow Orpheus Choiv; 22.45 Vraaggesprek met Top Naeff; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Avoniuur in Venezuela Naar het Engels door JOHN STUDLEY Een hele tgd zat Peter de Peyster peinzend naar de gevangenis te kg- fcen en Roddy zei mets, want als je twee college-jaren met iemand op kamers hebt gewoond, begrijp je wel lete van zijn stemmingen. Toen boog Peter zieh opeens naar |Roddy over en keek hem aan. In z'n »tem klonk iets als eèn uitdaging. Ik hoor iets, fluisterde hij. Of zijn vriend het figuurlijk be doelde of niet, kon Roddy niet uitma ken. Hij keek hem vragend aan en kief zijn luisterend omhoog. Be halve het kabbelen van de golven, te gen de voet van het fort, klonk ner gens enig geluid. Wat?, vroeg Roddy. Ik hoor de roepstem van de Witte Muizen, .gei Peter de Peyster. Er viel een lange stilte. Toen lachte Roddy zachtjes met half gesloten o- gen; om zijn onderkaak kwam een forse, wilskrachtige trek. Peter h^d die uitdrukking al v^- kér op zijn gezicht gezien, mét name op een gedenkwaardige middag, toen Roddy aan bat was en nog drie man aan honk en nog twee runs nodig waren om het kampioenschap te win nen en daar waren twintig duizend gillende mensen die probeerden zijn zenuwen in de war te maken. Zover als jij gaat,, ga ik ook, zei Roddy. Porto Cabello ligt besloten binnen de vier zg'den van een vierkant. De Oost- en Noordgrens komen samen by de haven. De kaden en het douane kantoor, die uitzien 'op dc kaap w#ar- op^de gevangenis staat, vormen de Oostaijde van het vierkant en aan de Noordkant zgn.de Roei- en Zéil- club met haar foven het water uit stekende veranda, het ho'tel met zijn onder water gelegen badkamers en verder een rij^ huizen met grote tui nen. Daar hij zgn werk in de haven had. haó Roddy één van die hulzen gehuurd. Het lag bescheiden verbor gen achter mango-bomen en palmen en achter in de tuin leidde een in de rots uitgehakte trap naar het water. In een halve cirkel om die trap heen was een bamboevlechtwerk aange bracht, dat -stevig genoeg was om een zwemmer te beschermen tegen haaien -en om te dienen als aanleg plaats voor de boot. Toen ik dit huis huurde, zei Rod dy, snapte ik niet dat de hemel mg dit plekje had doen uitkiezen om'stie- kum weg te kunnen gaan met de boot zonder dat iemand het merkt Als jg die boot tien meter vooruit wilt krggen zonder dat de hele stad het weet, merkte Peter critisch op, zul je ze chloroform moeten toedie nen. fcij maakt een kabaal als een ma chinegeweer. Mijn idee was, legde Roddy uit, om naar het fort te roeien. Als we de generaal aan boord hebben, mag de boot nog zoveel op een machinege weer lgken, als ze wil. Sedert hun terugkomst met de boot en onder het diner, dat opgediend werd in de kleine „patio" onder de sterren hadden de Witte Muizen alle mogelijke middelen en manieren be sproken. Honderd.en één plannen ge opperd, critisch bekeken en verwor pen: maar tegen één uur in de vroe ge ochtend, toen de kaarsen stonden te druipen in de zeewind en de Schot se whiskey heel wat centimeters in de fles gedaald was, waren de sa menzweerders het een3. Ze hadden be slist, dat ze niets konden doen voor- dat ze de cel kenden waarin de ge neraal gevangen zat en vooral de lig1- ging van het raam in die cel, dat uit kwam op de haven. Ook hadden ze uitgemaakt dat de redding moest ge beuren met behulp van het motor bootje en vanuit zee en dat de red ders van buiten af moesten werken. Om Rojas van binnen uit te bereiken zou het nodig zijn iemand van de ge- vartgê nis ambtenaren in de arm te ne men en er was niemand, die zij durf- don vertrouwen. Als het een geld kwestie was geweest zouden Rojas' vrienden hem al lang bevrijd hebben. En dat ze daarin niet geslaagd wa ren. bewees niet dat de gevangenis ambtenaren onomkoopbaar waren, maar dat de angst voor Alvarez' woede sterker %vas dan hun hebzucht. Er zijn verscheidene redenen waarom we niemand moeten probe ren om te kopen, zei Roddy. Morgen zal ik je aan Vinventi, de gevange nisdokter. voorstellen en we zullen- hem vragen ons de gevangenis' te la ten .zien en dan de cellen tellen en proberen te onthouden waar Rojas in zit' Misschien kunnen we de dokter tjpter te dinerbn vragen. Hg is er dol op om te vertellen wat een duivels* kerel hij in New-York geweest is en dan moet je net doen of je 't gelooft. We konden de havenmeest^f ook wel vragén en hem zover krijgen dat hg ons toestemming gééft 's nachts mét de boot uit te gaan. De stad is nog in staat van beleg en na" zonsonder gang mag er geen boot meer in de haven varen. En dan moeten we wat harpoenen laten maken, het boeglicht uitdoen en palingen spietsen. Jij zou geen paling kunnen spiet sen, wierp Peter tegen, en als je 't kon, zou ik- ze niet willen eten. Je hoeft ze niet te eten. legde Roddy uit. De palingen zijn jpimers maar een uitvlucht. De schildwachten moeten we er aan wennen ons 's nachts door de haven te zien va ren. Als ze ons daar zinder reden en zonder toestemming zagen knallen als een pak voetzoekers, zouden ze ons torpederen.Dus moeten we zeg gen dat we palingen aan 't spietsen zijn. (Wordt vervol gd*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3