Ikmaaider N -HOLLANDSE PERS 1945 Montgomery zal spoedig bezoek aan Duitsland brengen Duitse Oostfront - officieren adviseurs voor het Britse leger Distributie STADSNIEUWS Wordt Joodse Staat op 16 Mei uitgeroepen? 4e Jaargang No 1195 Woensdag 24 Maarl 1948 Uitgave vooi de gelijknamige ëüch'og. Wnd. boofdred. A. Eriks. Westerweg 338, Alkmaar. teL 3300. Redactie en adminirtra- tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3907 Onimoeiing mei Sokolofsky niet waarschijnlijk Westelijken verzoeken Russen snelle toelichting De chef van de Britse generale staf. veldmaarschalk Chalk Montgomery. wordt binnenkort in Duitsland ver wacht voor een kort bezoek aan Luit- Gencraal Sir Brian Horrocks de nieu. we commandant van het Britse Rjjn- leger. In Britse kringen geeft men toe dat Montgomery „misschien een bezoek aan Berlijn zal brengen", maar men zegt niet, dat er enig verband be staat tussen dit ew .»uele bezoek en de huidige stand van zaken te Ber lijn, waar de geallieerde bestuursraad beeft opgehouden te functionneren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van oorlog verklaarde, dat er geen voorbereidingen zijn getrof fen voor een bezoek van Montgomery aan maarschalk Sokolofckl. Hij be schreef Montgomery's bezoek aan Duitsland als „alleen maar een van de perodieke tochten van de veldmaar schalk". Montgomery brengt de vol gende week op uitnodiging van de Belgische regering een bezoek aan het Belgische leger. Belachelijke toestand De Britse, Amerikaanse en Franse militair besturen in Duitsland hebben „een onmiddellijke toelichting" van het militaire Sowjet-bestuur gevraagd op zijn korte verklaring, dat het voor lopig niet kan deelnemen aan verga deringen van de vier bezettende mo gendheden. In nauw bij de geallieerde militaire *e<cringen betrekken kringen legt men er de nadruk on. dat de*# «tan meer tiet karakter van een els dan van een verzoek heeft. Een geallïeer- d «-oordvoerder zeide: „De toestand fs op het ogenblik belachelijk. De Fns-en znllen spoedig moeten beslis sen of het vierledige bestuur van Ber lijn moet ophouden te bestaan of niet*'. Dc Berlijnse gemeenteraad heeft gister haar bijeenkomst onderbroken, nadat er een order van generaal Koti- kof, de Sowjet_bevelhebber te Ber lijn, was ontvangen, dat „de sprekers moesten; ophouden de gemeenteraad te gebruiken als forum voor anti- Sowjet propaganda". „Geef ons textielpunten" zo vraagt Middenstandsbond De Ned. Moderne Middenstandsbond te Den Haag in congres bijeen, heeft dc min. van Economische Zaken te legrafisch verzocht met de meeste aandrang nog vóór de Paasdagen tex tielpunten beschikbaar te stellen, zo mogelijkMO. De behoefte in de gezin nen is groot en de detailbevoorrading voldoende, aldus de bond. STAKING BLI DE „HOLLAND" TEN EINDE. De staking bij de meelfabriek „Hol land" te Amsterdam, die precies ze ven maanden heeft geduurd, zal mor. gen. Donderdag 25 Maart, officieel be ëindigd zijn. Dr. LETTRICHT ONTKOMEN IN NEDERLANDSE VRACHTAUTO? Dr. Jozef Lettrich, de voormalige voorzitter van de Slowaaks-Democra- tische partij zou Tsjecho-Slowakije verlaten hebben in een grote vracht wagen van een Nederlandse trans, portmaatschappij. Op Tweede Paasdag weer motorsport in Alkmaar! Op de Tweede Paasdag zullen de motoren weer ranken over dc .cse sintels! Hierboven een opname van ie zijspanraces, die vorig jaar grote belangstelling trokken. Het officiële bericht omtrent de toestemming kwam gistermiddag over de telex en Inldt volgt: De KNMV ontving machtiging om vergunning te verlenen voor de tradi tionele -baanraces op Tweede Paas dag in het Alkmaarse sportpark. Het spreekt van zelf dat in motor sportkringen het besluit om voor de ze race toestemming te verlenen met vreugde wordt begroet, temeer omdat men hierin een gunstig voorteken ziet met het oog op de behandeling van het door de KNMV aangevraagde mi nimum programma voor het komende seizoen. Van 28 Maart tot en met 10 April ge ven elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermei de hoeveelheden levensmiddelen. BONKAARTEN KA, KB. KC 804 298 alg. 1600 gr. brood 285 res. 800 gr. brood 288 res. 400 gr. brood 296 alg. 200 gr. brood 294 alg. 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli, enz. 278 boter 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet 279 boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet 271 melk 4 liter melk 273 melk 7 liter melk 276 vlees 100 gr. vlees 277 vlees 300 gr. vlees 292 alg. 200 gr. kaas of 250 gr. korst- loze kaas 283 res. 1 pot pindakaas (voortnL) 290 alg. 125 gr. koffie 291 alg. 50 gr. thee BONKAARTEN KD. KE 804 785 res. 400 gr. brood 798 alg. 400 gT. brood 796 alg. 200 gr. brood 794 alg. 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli enz 778 en 779 boter 250 gr. boter of mar. garine of 200 gr. vet 773 melk 12 liter melk 776 en 777 vlees 100 gr. vlees 792 alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korst- loze kaas Alle hroodbonnen zUn geldig tot en met 3 April, de keuzebon is echter tot 10 April geldig. De pindakaasbon moet .voor 3 April bjj een winkelier zijn ingeleverd. Van de toeslagkaarten zijn ditmaal dc. bonnen van strook B geldig. tngeiana neen een beroep g< op Duitse krijgsgevangenen met tech nische ervaring van winterveldtoch- ten aan het Sovjet-Russische front om advies te geven bij wintermanoeuvres van het Engelse I.ger. Aan de Engelse minister van Oor log, Shinwell, is in het Lagerhuis de vraag gesteld, of dit niet een schen ding van het internationale recht is. Hij antwoordde, dat hij zich niet be wust was van enige schendng. „In elk geval doen wij her, zo verklaar de hij. Volgens Shinwell moet Engeland ge bruik maken van elke technische er varing, die dienstig is voor de doel matigheid van het leger. Voor komen- training in iet binnenland, aldus wordt verklaard, acht men het wen. selijk inlichtingen te krijgen over veldtochten in uiterst koude streken. Een Labourlid bracht te berde, dat het „een laakbaar iets" is om Engel se manschappen door ex-nazi-officle- ren te laten opleiden. weerbericht OVERDRIJVENDE WOLKEN BANKEN. Enkele overdrijvende wolkenban ken. doch droog en enigszins schraal weer. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Ongeveer dezelf de temperatuur. Reshevsky maakte fout in betere stelling Euwe Smyslov afgebroken Voor de voorlaatste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap bestnd zeer grote belangstelling van het publiek. De belangstelling ging voornamelijk uit naar de partij tus sen Reshevsky en Botwinnik, de Oud- Hollandse verdediging van de d4- ope ning. Reshevsky deed de zet 5.Ph3, die wat uit de mode is geraakt. Niet temin kreeg hij het beste spel en in de loop daarvan had hij waarschijn lijk het beslissend voordeel kunnen verkrijgen. Beide spelers raakten ech ter In tijdnood en op het kritieke ogenblik liet de Amerikaan een steek vallen, waarmee hem de kans op winst ontglipte. Hij moest zich remise door eeuwig schaak laten welgeval len. Evenals in hun eerste ontmoeting was de partij SmyslovEuwe een Spaanse en ditmaal zei onze landge noot zijn geliefde open verdediging vaarwel. Hij koos de door de Russen met voorliefde gespeelde gesloten ver. dediging. .Naar algemeen oordeel kreeg de Rus iets beter spel. maar het ge lukte hem niet enig tastbaar voor deel te bereiken Tegen de tijdcon- trole verdwenen alle zware stukken vdn het bord. De witte stukken staan in de afgebroken stelling iets gun stiger opgesteld. Het is echter nog de vraag, of de Rus hiermee dr. Euwe op de knieën zal kunnen krijgen. De afgebroken stelling, met zwart aan zet, luidt: Wit (Smyslov). Kgl, Lb4, en d3, Pfl, pi. a2, b3„ d5, e4, f3. g4 en h4. Zwart (Euwe). Kd7. La8 en h6, Pe7, pi. a6, b5, d6. e5. f7, g6 en h5. De stand luidt thans: I. Botwinnik 5; 2 en 3 Reshevsky en Keres 4; Smyslov 3 en 1 afgebr.; 5 Euwe 1 en 1 afgebr. Vervoerders van bouwmateriaal ie Amsterdam staken Een reeds wekenlang voortdurend conflict tussen de steenzetters en de plaatselijke bedrijfsgroep bouwvak ken der EVC enerzijds en het bestuur in bouwmaterialen, anderzijds heeft gister geleld tot een algemene staking onder de vervoerders van bouwmate rialen en steenzetters te Amsterdam, Ruim 100 arbeiders hebben het werk neergelegd, zodat de werkzaamheden aan bouw objecten aan ernstige ver traging onderhevig worden, indien de Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse ;Zaken heeft, naar aanleiding van be lichten hieromtrent, toegegeven, dat |de mogelijkheid bestaat van een bij eenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten binnen nog onbepaalde tijd. Sal Tas spreekt over Tsjecho-Slowakije OPENBARE VERGADERING P. v. d. A. Gisteravond gaf de heer Sal Tas, redacteur van „Het Parool", die in de tijd van de omwenteling in Tsjecho- Slowakije was, een uitgebreid com mentaar op de gebeurtenissen. Kort na de bevrijding, zo begon spreker, bestond er in Tsjecho-Slo wakije, evenals in dc gehele wereld, een grote sympathie voor Rusland en de Communistische partij had op dat moment dan ook een grote meerder heid onder het proletariaat. Rusland deed pogingen om de sympathie te behouden, getuige de opheffing van de Komintern en het feit dat in de verschillende landen van Europa de Communisten bereid waren om met andere partijen samen te werken. Eeh_ ter het geduld, dat nodig was om deze stand van zaken te consolideren, had Rusland niet, vandaar dat in Oost-Europa het ene land na het an dere voor de Russische politiek moest zwichten. Na de bevrijding vormden de Com munisten, Soc.-Democraten, Katho lieken en Vrijzinnig-Democraten een coalitie-regering onder de ogen van het rode leger. De communisten kre gen het Min. v. Financiën, Industri alisatie, Bevoorrading en Binnenland se Zaken. Omschakeling der industrie. In 2 jaar tijd heeft men gepoogd de lichte industrie om te schakelen tot zware industrie. Nu Duitsland als industrieland heeft afgedaan moest Tsjecho-Slowakije de basis van Oost- Europa worden voor de zware indus trie. Hiermee moest gepaard gaan een omschakeling van de hooggeschoold® arbeiders naar laaggeschoolde en dus, lager betaalde. Het uiteindelijk doel van Rusland is om Tsjecho-Slowakije gelijk te schakelen met de andere Sa tellietstaten, aldus spr. om daarna een volledige nivellering van het le venspeil met dat van Rusland door te voeren. Reeds nu is het levenspeil ALCMARIA—A.F.C. De aangekondigde wedstrijd van A FCAlcmaria Victrix, die op tweede Paasdag ln Amsterdam gespeeld zou worden, gaat niet door. In plaats hiervan zal AFC op eerste Paasdag hi Alkmaar tegen Alcmaria spelen. „Hoe eerder wij Palestina verlaten, hoe beter", zegt Bevin Reuter meldde uit Jeruzalem, dat het bestuur van het Joodse Bureau op een bijeenkomst te Tel-Aviv besloten heeft op 16 Mei, de dag na de beëindiging van het Brits mandaat, de Joodse staat in Palestina te pro clameren. In een officiële verklaring, uitgegeven na de vergadering, wordt nog niet hiervan gerept. Wel wordt gezegd, dat het Joodse bureau met leed., wezen kennis heeft genomen van de houding der Verenigde Staten ten aanzien van het verdelingsplan en dat een beheerschap, ook tijdelijk, van de hand wor<Jt gewezen. De Palestijnse Joden zullen, aldus de verklaring, zich verzetten tegen elk voorstel, dat strekt tot verhindering of uitstel van het vestigen van een Joodse staat. Zij zijn wel bereid tot samenwerking met de Arabieren. aan hun misnoegen, dat de regering niet gereageerd heeft op het Ameri kaanse besluit, de verdelingspolitiek vaarwel te zeggen en een beheer schap voor Palestina voor te stellen. Het wetsontwerp werd vervolgens door het Lagerhuis aanvaard. Lagerhuis aanvaardt terugtrekking Het Britse kabinet heeft zijn be sluit bevestigd het mandaat op 15 Mei te beëindigen en de ontruiming van het land door de troepen tegen 1 Augustus te voltooien. Bevin verklaarde tijdens de debat ten van het Lagerhuis, dat Engeland bereid is het mandaat over te dragen aan elke instantie, die de Ver. Naties aanwijzen. „Wij worden gelaakt, wan neer wij^trachten Palestina te verla ten. Wij worden gelaakt om wat kan gebeuren, wanneer wij Palestina ver laten. Mij dunkt, hoe eerder wij het verlaten, hoe beter. Wij geven het land over aan de V. N. Indien de V. N. door het land over te nemen chaos hebben verwekt hoe kan Engeland dan de schuld krij gen?" Bevin werd luide toegejuichd, maar leden van de oppositie gaven uiting GEROOFDE AUTO TERECHT, MAAR ROVER NOG ONVINDBAAR De auto, die in de nacht van. Bnkant uit Leidsendam, is terecht. Za terdagmorgen had de dader hem voor een bankgebouw in Amsterdam gepar keerd. vermoedelijk met het doel hem te verkopen. Daar hij waarschijnlijk geen koper kon vinden stond de wa gen er Dinsdagmorgen nog, waarop de portier v. d. bank argwaan kreeg en de politie waarschuwde. Deze her kende de wagen onmiddellijk als die van de Leidsendamse fabrikant. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor. Lili Kraus trad weer op De bekende pianiste E1H Kraus trad voor het eerst sinds acht jaar weer in Amsterdam op met een Beethoven, programma. Zij heeft in de oorlog drie jaar in 'n Japans concentratie kamp door moeten brengen. Na afloop van haar buitengewoon mooi recital werd-Lili Kraus bedolven onder bloe men en applaus. ORANJEBOOM VERNIELER GEGREPEN. Op 6 Februari 1942 vernietigde een groep NSB.ers een uit ijzer door ar beiders van de staatsmijn Maurits ge construeerde Oranjeboom te Geleen. Een van de daders keerde enige da gen geleden terug naar het dorp. blijk baar in de veronderstelling, dat men zijn wandaad had Inbreker-moor denaar kreeg 20 jaren Dc Arnhemse rechtbank veroordeel de de inbreker F. J. Goyaarts uit Anhem tot rwintig jaar gevangenis straf. Bij een roofoverval te Arn hem vermoordde hij een Arnhems burger en verwondde een politieman ernstig. In 1942 „zat" Goaarts reed» voor een roof.noord te Rijsbergen maar een Duits officier stelde hem in vrijheid. nieuw dreigende wereldooriog reeds bij voorbaat verloren heeft. W\j heb ben te kiezen tussen een Wcm. Euro pese culturele federatie of de Oost- Europese nivelleringspoli ilek der on derdrukking." Een geanimeerde discussie besloot de avond. met 50 gedaald. Dit is geen socia listische politiek meer. Tsjecho-Slo wakije wordt eenvoudig leeggeplun derd. Spreker vertelde hoe door in voering van de tarief-comité's in alle bedrijven de communisten in een gun stige positie werden geplaatst en hoe naast de vakbonden ook het distri butie-apparaat werd ingeschakeld, zo dat volgens spr. de communisten zich in de huidige terreur bedienen van de ergste middelen der kapitalistische uitbuiting. De staatsgreep. Spr. beschreef het verloop van de gehele staatsgreep en hoe president Benesj na drie dagen vechten voor Gottwald gezwicht was, waarbij de laatste drie argumenten had aange voerd. :1e. De algemene werkstaking onder leiding van het Min. van Indus trialisatie. 2e. Bescherming der stakers door de politie. 3e. Steun van het rode leger. Spr. noemde de 50900 man staats, politie een „communistische S.S." De ze terreur is geraffineerder dan de Duitse was en zij richt zich tegen het gehele volk. aldus spr. De consequentie voor ons is de strijd tegen het communisme, do strijd tegen de 5e colonne van het rode leger. Men kan het Communis me alleen bestrijden door de verbit tering en rancune weg te nemen, door middel van een progressie? po litiek, zo krachtig, dat het commu nisme zijn greep op het proletjriaat verliest. Daarvoor is nodig een sterke socia. listische beweging in een gezond West-Europa, aldus spr.. die zich een groot voorstander noemde van het Marshall-plan, dat. naar hij zeide. ons samen met Amerika zo sterk moet maken, dat Rusland een eventueoi op- Lekenspel „Maria" De V.C.J.C. voerde gisteravond in de Lutherse kerk het paasspel „Maria" naar een bewerking uit het Engels op. Ds. J. Dikboom, Ned. Herv. predi kant te Alkmaar, opende de avond. .Eigenlijk is deze bijeenkomst een vlucht uit de verwarde wereld van heden naar de stille wereld vag Chris tus' lijden", aldus Da. Dikboom. De spreker ging in het kort de lijdens geschiedenis na. „Ik hoop dat ge door dit spel zien moogt, dat Witte Don derdag waarachtig Witte Donderdag is en Goede Vrijdag de Goede Vrij dag. Dit kan alleen door de liefde van Christus", aldus Ds. Dikboom. Het lekenspel zelf was bijzonder mooi. Het werd ook uitstekend ge speeld. Een meisjeskoor van de V.C. J.C. zong enige liederen en Ds. P. C. Roodenburg sloot de avond. Hij sprak de wens uit, dat de V.C.J.C. haar goede gewoonte om deze spelen op te voeren kan voortzetten. Bij deze woorden sluiten ook wij ons gaarne aan. Hedenavond om 8 uur zal de tweede en laatste opvoering plaats hebben. De VCJV verdient een volle kerk. (De toegang is vrij). Begrafenis Oud-Burgemeester Eijma EGMOND AAN ZEE Ollder grote belangstelling had Zaterdagmiddag om 2 uur de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van oud- burgemeester Eijma. Tegen 2 uur had zich reeds een groot aantal belangstellenden opge steld, die zich achter de baar schaar den. Langzaam schreed de droeve stoet het dorp uit naar de tussen de duinen gelegen Algemene Begraaf plaats. Nadat de kist in de groeve was neergelaten nam Burgemeester M. Nielle het woord en betuigde deelne- ming namens het Gemeentebestuur. Spr. besloot met de bede, „dat de Al lerhoogste aan Mevrouw en de kinde ren de berusting moge geven, die zjj nodig hebben"? De gemeentesecretaris. Mr. J. J. Spit, sprak namens de ambtenaren en kenschetste de overledene als iemand met goede karaktertrekken als: een voud, eerlijkheid, trouw en oprecht heid. Spreker memoreerde, dat de oud-burgemeester steeds de belangen van de ambtenaren h" beschermd en hdn positie trachtte verbeteren. Mr. Spit hoopte, dat het Loon der Rechtvaardigen voor hem was wegge legd. Namens het hoofdbestuur van de Noord en Zuid Hollandse Redding maatschappij sprak de heer Tegelberg, voorzitter der NZHRM. Deze schetste de oveledene als een trouw bestuurs lid van het plaatselijk comité. De heer Roodhart was als voorzitter van de Onderlinge Vereniging voor Ziekenhuisverpleging dank verschul digd voor de morele en financiële steun, die de vereniging had mogen ontvangen. Pastoor Zwart haalde nog enige her inneringen op uit de tijd, die hij sa men met de ontslapene had doorge bracht in het gijzelaarskamp te St Michelgestel. Oud-burgemeester Eijma was het centrum van de Egmondse groep en hU was er vaak trots op, dat uit zyn kleine zeedorp nog men sen waren, die de naam van Egmond hoog hielden. Pastoor J. AU van Zanten sprak als Egmonder en vriend woorden van waardering. De oudste zwager, D». Boeke, gprak woorden van troost tot de achtergebleven familieleden. De heer J. Blaauboer. die over eni ge tyd weer naar Canada hoopt te vertrekken bracht mede namens de oudste zoon van de ontslapene een laatste groet aan de overledene.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1