N.-HOLLANDSE PERS 1945 Hoe zal Alkmaar in de toekomst bouwen? De Amsterdamse C.P.N. trachtte „het juiste antwoord" te geven Gromyko verweert zich fel voor Veiligheidsraad Gulle Handen „Wij moeten de hoogte in", zegt ir. Keesman Jaargang No 1196 Donderdag 25 Maart 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd hoofdred. A. Erik». Westerweg 138 Alkmaar, tel 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oadegracht Tel 3907 Relletjes in de stad, maar stakingsbeweging had tot nog toe weinig succes De C.P.N. afd. Amsterdam hield een grote protestmeeting in de Apollo- hal, n.a.v. het op handen zijnde ver zoek van de Amsterdamse gemeente raad aan de C.P.N.-wt-thouders om hun functies neer te leggen. Alle spre kers drongen aan op een „klinkend antwoord aan de reactionnairen" in de vorm van kleine proteststakingen. Paul de Groot verklaarde: „Morgen plegen de Bevin-jongens en de mari onetten van Marshall in de Amster damse gemeenteraad een aanval op de democratie". Na de aankondiging van „het juiste antwoord", zoals een der sprekers de_ zeop roep tot protestakingen betitelde werd de gehele Amsterdamse politie geconsigneerd. Des Ihorgens trachtten een aantal demonstranten, conducteurs, die de z.g. „potwagens" (wagens die terug worden gebracht naar de remise) tot staken te bewegen, maar zonder suc ces. Bij de Berlagebrug verspreidde de politie met harde hand een aantal posters. De wegen die naar de stad voeren werden n.1.* door posters afge zet. die probeerde arbeiders van bui ten te bewegen om weer naar huis te gaan. Agent in het nauw Op de Weesperzijde, waar een op stootje ontstond, '-erspreidde de poli tie een woelige menigte met de blan. ke sabel: in de Spuistraat brachten een 40-tal demonstranten een agent in het nauw. maar assistentie arri veerde tijdig. Er werden drie man gearresteerd. Aan de voor de Ned. Dok- en Melkbezorgers alleen Zondag vrij I Mclksliit.rs en ziiivoiKcrfsüsrag maji-/. zich bezig houden met dc bezorging van melk aan consumenten, zijn ver plicht op Goede Vrijdag, tweede Paas dag en tweede Pinksterdag op de ge bruikelijke wijze melk te bezorgen. Bij niet voldoen hieraan kunnen klachten worden ingediend bij hct Bedrijfschap voor Zuivel, aldus een bekendmaking van het Ministerie van Landbouw Binnenkort Grieks-Turks bondgenootschap Men verwacht te Ankara, dat Nec- maddin Sadak, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, binnenko.'t een verklaring zal afleggen, dat de loop der wereldgebeurtenissen een ge meenschappelijke buitenlandse poli tiek van Griekenland en Turkije nood zakelijk maakt. Sadak, die te Parijs de conferentie der 16 landen heeft bijgewoond, had met Tsaldaris, zijn Griekse ambtsge noot, een apart onderhoud, dat in po litieke kringen van bijzondere beteke nis werd g^oemd. Naar verluidt wa ren beide ministers overtuigd van de noodzakelijkheid van een samengaan van de buitenlandse politiek der bei de landen. Vlissingen ontsnapte aan bomgevaar Bij herstellingswerkzaam heden aan de kade van Vlissingen trof men een zware bom van 1000 kg aan, de niet was ontploft. Had hij dit wel gedaan, er zou nóch vas het Postkantoor nech van het kantoorgebouw der Provinciale Bootdoen- sten veel zijn overgebleven, want deze gebouwen lagen op resp vijf en twintig me ter afstand van de helse machine. Scheepsbouwmaatschappij aangekon digde staking namen 200 van de 4100 man personeel deel; bij de Amster damse Droogdokmij werd normaal ge_ werkt. Bij de lettergieterij „Holland" staak te het voltallig personeel 'van 90 man. Tumuli in de raad In de Amsterdamse gemeenteraad is het gistermiddag tot heftig ru moer gekomen, toen de heer Stein- metz t'KVP) een scherpe anti-com munistische rede uitsprak, waarin hij beweerde, dat de CPN_wethouder Seegers zich in kamp Vught oneer biedig zou hebben uitgelaten na het fusilleren van een R.K. verzetsstrij der. „Leugenaar" en ..Dat willen we teruggenomen hebben", riepen de CPN-ers, terwijl de heer Gortzak uit riep: „Seegers heeft nooit in Vught gezeten". Het rumoer ging op dat moment over in tumult en burgemeester 'd Ailly schorste de vergadering gedu rende 10 min. Toen kwam de heer Steinmetz opnieuw aan het woord verklaarde, dat hij bedoeld had te zeggen „in Amersfoort" in plaats van ..in Vught" „Mijn zegsman staat vol„ komen in voor wat ik zei", aldus de KVP-woordvoerder, „en men kan hem horen als men mij niet gelooft". Amerikaans bestuur blijfi militair Het Witte Huis, zo meldt Reuter uit Washington, heeft medegedeeld, dat het de plannen tot overdracht van het bestuur van de Ameri- _Jcaanse het dep. van Bultenl. Zaken heeft laten varen en dat het leger voor onbepaalde tijd de controle over het bestuur van de zóne in handen zal houden. Een fotodie éénmaal per jaar actueel is. En de iijd is ihans weer aangebroken Ver. Staten van ingrijpen in Frankrijk en Italië beschuldigd OUDSTE INWOONSTER VAN- HOOGEZAND OVERLEDEN In de ouderdom van 102 jaar is te Hoogezand overleden de oudste in woonster van deze plaats, mevr. de wed. TallenStrabbing. Voor 14 dagen was zij juist 102 jaaT in scheervlucht Bij een landbouwer bij Lochero wercf een kalf geboren met acht poten Het beestje stierf kort daarop 31 Maart zal de stad Utrecht afscheid nemen van haar burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. die op 1 April niet meer in functie zal zijn Een grote villa te Heemstede raakte j.L Dinsdag in brand, doch de brandweer slaagde er in het vuut te beperken tot de bovenste etage. Verzekering dekt de schade. Het stoffelijk over schot van een slager uit Eindhoven, die sinds drie weken werd vermist, is gevonden in een kanaal nabii de stad. Men vermoedt dat er misdaad in het spel is. Het tweede kamer, lid. de heer Schmal .C.H.) heeft de minister vragen gesteld, omtrent de onregelmatigheden bii het eindexa men van het St. Catharina-Lvceum te Eindhoven, waar leerlingen tHdens het examen Frans overleg met p '*-aar konden plegenDe Amerikaanse militaire attaché te- Den Haag. kolo nel Johnson, is door de Koningin be noemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Inplaats van het afgetreden lid der provinciale sta. fen van Noord-Holland, de heer A. J Koejemans. is benoemd de heer S. J 1 Rutgers te Amsterdam. Parodi, de Franse vertegenwoordi ger, heeft bij dc voortgezette bèhan- deling in de Veiligheidsraad over de kwestie-Tsjecho-Slowakije de mening uitgesproken, dat pres. Benesj waar schijnlijk gevangen wordt gehouden. Wat de omstandigheden van de dood van Masarijk ook zijn, aldus Parodi, deze heeft slechts één duidelijke be tekenis: de drager van een roemvolle naam kon die naam niet verbinden aan het in slavernij brengen van zijn land. Gromyko (Sovjet-Unie) viel rwp - Raad had gebracht, scherp aan, even als de politiek van Amerika en En geland. De Chileense stap noemde h\J een „voile manoeuvre" die door ze kere grote mogendheden in het kader van naar „lastercampagne tegen de Sovjet-Unie" werd ondersteund. Gromyxo beschuldigde Amerika van ingrijpen in Franse en Italiaanse aan gelegenheden. De plannen van de Ver. Saten en Engeland om Tsjecho-Slo- wakij* onder hun financiële juk te brengen waren door het Tsjecho- Slowaakse volk zelf verhinderd, aldus Gromyko. Over de verhouding Amerika-En- geland zei Gromyko: „Het is mogelijK dat de Britse leeuw spoedig zijn staart zal missen, mogelijk zijn poten en misschien zelfs zijn kop". Geen Itrani op Goede Vrijdag Op morgen. Goede Vrij dag de 26 ste Maart zal dit blad niet verschijnen. De Directie. Handig maar niet handig genoeg. Kapitein „verloor" zijn scheepsjournalen Een kapitein van een Ned. coaster kwam bij de rivierpolitie te Rotter dam zijn nood klagen, dat iemand zijn beide machine-journaals „achter overgedrukt" moest hebben. Hij had in Lissabon de machine van het schip duchtig moeten laten repa reren en daarvoor f 1100 moeten beta_ len, maar nu hij aan zijn rederij ver antwoording moest afleggen, waren de journalen spoorloos verdwenen. Het verhaal klonk verdacht, toen uitkwam, dat het oponthoud in Lissa bon maar één dag had geduurd, in welk tijdsbestek bezwaarlijk een re paratie van zo grote omvang verricht kon zijn. Do kapitein werd het vuur na aan - de schenen gelegd en eindelijk was hij zover, dat hij niet anders dan be kennen kon, zowel het verhaal over de vermissing als over de reparatie verzonnen te hebben. De 1100 gulden had hij samen met een runner „fris gemaakt". De kapi tein. de 38_jarige T. van der V. uit Schiedam, is nu in verzekerde bewa ring gesteld. Eén Maart j.1. is de „vier kante-centimeter-actie" vcoj het publiek reeds geëindigd maar, zo meldt de Nationale Monumenten commissie gro te giften van bedrijven vloeien nog dagelijks binner Zij geeft een kleine opsom, ming: een grote onderne ming te Arnhem gaf. honderdduizend gulden. Een tabaks- en een staalfabri kant ieder 25.000 pop. Dage lijks komen er giften binnen van meer dan f 100. En nu dachten we nog wej dat er na de jongste prijs verlagingsactie zo weinig winst meer gemaakt werd door de grote ondernemin_ gen Hij ging met vacantie De Bulgaarse gezant te Wenen, Wla- dimir Paskalev. heeft de vlucht geno- men naar het Westen. Met zijn vrouw en twee kinderen ging hij zogenaamd op een vacantiereis naar de Westelijke zóne van Oostenrijk, maar, naar hij mededeelde, voelde hij er niets voor om uit het „vrije Westen" weer terug te keren SPELDENPRIKKKR GEGREPEN Door de politie te Winschoten is een man gearresteerd, die er een vreemd soortige liefhebberij op nahield. Hij stak namelijk voorbijgaande vrouwen en meisjes met ppu speld in de rug en we) op «en nie: bepaald zachtzinnige wijze yr.F.Ï .HET OVw»m - ntanc. tfc Rotterdam gooide gistermor- gen een van 2ijn kameraadjes met een steen een groot gat in zijn hoofd. Het lieverdje Zei de politie dat hij zo-iets wfcl eens meer probeerde. „Ik vind bet zo leuk om bloed te zien" ver klaarde de jeugdige Übermensch.... Geheimzinnige explosie Enige inwoners van het plaatsje Wehe bij Groningen zagen '8 avonds om half acht boven de woning van de heer v, K. plotse! i»cr aan weerklonk een hevige knal. In de tuin van de heer van K. vond men een projectiel, dat veel gelijkenis vertoonde met een mitrailleurkogel. De Rijkspolitie heeft het voorwerp in beslag genomen en voor onderzoek naar Groningen gezonden. Nazi groep opgerold Te Bernburg, Sowjet-zóne is een ondergrondse Nazi-groep, bestaande 18 leden. in den -an deze groep getracht het hoofdkwartier van de Socialistische Eenheidspartij te Bernburg-Anhalt op te blazen. Zij zouden revolvers, explosieven en munitie uit de Westelijke zones hebben ontvangen. Eengezinswoningen kosten meer grond, meer materiaal, meer geld en „Het Is noodzakelijk en hier vertel ik n natuurlijk niet veel nieuws dat in Nederland zoveel mogelijk woningen zullen worden gebouwd. Men heeft dan ook gemeend, dat een groot aantal arbeiders hiervoor moet worden vrijgemaakt en dat het beschikbare materiaal voor dit doel moet worden besteed. Dat wil natuurlijk helemaal niet zeggen, dat Iedere gemeente onbe perkt zal kunnen gaan bonwen, want nog steeds wordt ieder dorp en Iedere stad een bepaald aantal woningen toegewezen", aldus de heer ir. C. Kees man, de bekende Alkmaarse architect, met wie wij dezer dagen een gesprek hadden. Zo heeft dus ook Alkmaar vergunning gekregen tot het bouwen van enige tientallen arbeiderswoningen een klein aantal is reeds klaar en de heer Keesman, die ons de tekeningen toont van prachtige flat woningen voor arbeiders ln Amsterdam, zegt: „De één-gezinswoningen ver breiden zich als een olievlek over het land, het zal zo door gaan ten koste van de kostbaarste gronden. We moeten dus woekeren met de ruimte en daarom moeten we de hoogte in. Flatwoningen, met drie of vier woonlagen, bieden vele voordelen. Ja, heus, ook voor Alkmaar, dat meer en meer industriestad zal gaan worden, zou ik een pleidooi voor de „hoogbouw" willen houden". Er zijn minder walvissen bij de Zuidpool Maar de „Willem Barendsz vangt er meer dan verleden jaar! dan het vorig jaar. De Noorse walvis vaart bv. oefende vorig jaar met 7 en dit jaar met 9 schepen de walvis, vangst uit in het Ziudpoolgebied. De resultaten met de 9 schepen zijn ech- Het motorschip „Mijdrecht" is in Holland aangekomen met 8500 ton walvistraan en 950 ton spermolie (voor de textielnijverheid en cosmeti sche doeleinden) aan boord. Zij heeft deze lading overgenomen van de „Willem Barendsz" en is op 16 Februari j.1. uit het Zuidpoolgebied vertrokken. Op de Nederlandse walvisvaarder word verklaard, dat de vangstresulta ten over het algemeen minder zii ter geringer dan het vorig jaar met de zeven. De „Willem Barendsz" zelf heeft echter betere vangst resultaten dan «n 1947, want de vangst is nu reeds gro ter dan de totaalvangst van het vo rig jaar! Ruime kamers, licht en lucht De ene kaart na de andere haalt de bouwkundig ingenieur voor de dag en hij legt ons uit, hoe de flatwoningen, waarmee hij in de hoofdstad bezg is. zijn gebouwd en ingedeeld. Werkelijk het zijn .juweeltjes", deze arbeiders woningen. Ruime kamers, slaapkamers met veel licht en lucht, keuken, gang. badcel en kasten, alles even practisch inge richt en het mooistekijk", wijst de heer Keesman, „deze lijn stelt een afscheiding van twee kamers voor en als in dit huis nu een pasgetrouwd gezin komt te wonen, kunnen zij deze afscheiding wegschuiven en dan heb ben ze een heel grote kamer. Later, wanneer er kinderen zijn, kunnen ze het ene vertrek weer als slaapkamer gebruiken". Nee, deze flatwoningen zijn heus geen luxe woningen. De ontwerpers hebben hier gestreefd naar licht en lucht en hierin zijn zij uitstekend geslaagd, want zie nu eens hier: „zeer brede straten, veel ramen in de huizen en tussen twee blokken geen rommelige tuintjes, maar een ge- daelkade bijvoorbeeld, zou het mak kelijk kunnen. O Ja ik weet wel, dat het In Alk maar niet éën-twee-drie zal gaan. want de mensen hebben hief liever een eigen huisje.... met een tuintje. We kunnen toch bedenken, dat we in ons land zullen moeten woekeren met de ruimte, de industrieën trekken steeds meer arbeiders aan, de wonin gen met één verdieping gaan als een olievlek over het land en danja dan zal blijken welke voordelen de „hoogbouw" biedt. In de eerste plaats Is er dus de be sparing van de grond. Maar ook van materiaal: men heeft slechts één fun dering nodig en één kap; een bespa ring van kabels voor verlichting e.d.. kortom, de hele exploitatie voor de gemeente zal goedkoper worden". Zie vervolg pag. 2 meenschapp'elyke tuin met mooie planten en bloemen. Bij het begin van de straat een vijver, waar de kinderen naar hartelust kunnen spelen, zonder door een agent te worden nagezeten" Alkmaar, in de toekomsi industriestad Een goed huis komt de hele maat schappij ten goede en het zal nood zakelijk zijn, dat ook in ons land, waar meer en meer industrie komt, moder ne huizen worden gezet. Het moet niet zo gaan als in En geland, waar de woningbouw niet ge lijke t^ed hield met de uitbreiding van de industrie en de arbeiders in be dompte buurten kwamen te wonen. En Alkmaar.Alkmaar zal in de toekomst meer industrie krijgen en 't ziet er naar uit, dat hier alleen wo ningen met één verdieping zullen worden gebouwd. „Waarom zouden we in onze stad niet eens beginnen met flats van drie woninglagen? We hebben nu al zoveel kleine hui zen, we zouden het nu eens in de hoogte kunnen zoeken. Op een geschikt terrein, op de Ruys- INGEZONDEN MEDEDELING. TWEEDE PAASDAG, 2.30 uur Promotie competitie Alkmaarse Boys- Vitesse '22 Voorverkoop Sigarenmagazijn HART- LAND, Nieuwesloot 97 en 2e dag vanaf 12 uur aan de loketten. PASSAGIERSLIJSTEN „KOTA GEDE" en „WILLEM RUYS" Op ons bureau aan de Ridderstraat liggen ter inzage de passagierslijsten van de „Willem Ruys" en de „Kota Gedé" Het eerste schip komt vermoe delijk op 2 April te Rotterdam, het tweede op 10 April, eveneens te Rot terdam. Aan boord van de Willem "Ruys bevinden zich de volgende per sonen uit Alkmaar en omgeving: P. Boot, P. Boot-Cohen en P- Boot uit Alkmaar, A. Brans-Kleian, E. Brans K. Brans en H. Brans te Bergen, W. Reijntjes uit Alkmaar en J. Dekker te Bergen. De ..Kota Gedé" heeft geen passagiers uit Alkmaar en omgeving aan boord. JAARVERGADERING KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN Dinsdagavond hield het Kunstenaarscentrum Bergen baar eer ste jaarvergadering.. Na het openigs- woord van mr. Brun.:er, waarin hij de leden tot actieve medewerking opriep brachten secretaris en penningmees ter hun verslagen uit, die onder dank werden goedgekeurd. Bij de besfuurs verkiezing werd de heer K. Nie- haus herkozen, terwijl in de vacature van J. Min die zich niet meer her kiesbaar stelde, de heer T. Sterk werd gekozen. Belangrijke besprekin gen werden er gevoerd over het toe treden tot het voorzieningsfonds voor kunstenaars. In principe werd hier toe besloten. Na een prettige rond vraag werd de vergadering gesloten. VOCAAL EN INSTRUMENTAAL CONCERT BERGEN Woensdag 7 April a.s. hoopt het Bex-gens mannenkoor onder leiding van zijn dirigent Karei Bohne rijn jaarlijkse uitvoering te kunnen geven in „de Rustende Jager" te Ber gen. Aan deze uitvoering zullen me dewerken de solisten mevr. J. Frede- rikse-Hoekstra en de heer Jan Couvée piano's benevens de muziekvereniging „Symphonia", dirigent Jan van der Peet, allen uit Alkmaar. Het koor, dat een geheel nieuw pro gramma heeft ingestudeerd, zal wer ken ten gehore brengen van Schubert, Gneg, Palestrina, Arcadelt en Olman. O.a. zal gezongen worden „Gott meine Zuverricht" van Schubert en ..Landerkennung" van Grieg, beide werken met pianobegeleiding door Jan Couvée. „Symphonia komt uit met werken van Mozart, n.1. concert no. 10 voot orkest en twee piano's en de Ab- schieds-Symphonie no. 45 van Jos. Haydn. Bovendien geven de solisten van S.-int-Saëns Variaties op een thema van Beethoven voor twee piano's. Het programma is dus zeer geva rieerd en verzekert de liefhebbers van zang en muziek een genotvolle avond. weerbericht WEINIG VERANDERING Overwegend zonnig weer met iet» hogere middagtemperaturen dan gi«- ter. Weinig wind.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1