DE RAAD BIJEEN Aafje Top declameerde voor Plattelandsvrouwen Verdelging van runderhorzels is verplicht Woningen in Egmondbinnen EG-MOND A/D HOEF Onder voor zitterschap van burgemeester Niele vergaderde de raad van Egmond Bin nen. Er werd besloten toe toelating van li t nieuwe raadslid, de heer C. Apel doorn, die de vereiste eden aflegde. Hierna werd behandeld, de aankoop van 5915 vierkante meter grond van C. Baltus voor f 11.410, en van 445 vierkante meter grond van N. Ko ning voor f 667.50, beiden uit Eg- mond Binnen, door de RK woning bouwvereniging St. Joseph. Deze vereniging heeft tot de ge meente een verzoek gericht om geld, teneinde 18 woningen te kunnen bou wen. De heer Slmons, die zeidc Egmond Binnen deze woningen alleszins te gunnen, vond het een teleurstelling voor Egmond aan den Hoef en vroeg of voor deze plaats eveneens grond kon worden aangekocht. Hierop antwoordde de voorzitter, dat voor dit jaar plannen zün opge maakt voor acht woningwetwoningen in Egmond Binnen. Voor den Hoef staat nieuwbouw door oorlogsslacht offers op het programma. Deze zijn kortgeleden aangezocht, definitief te beslissen of «U aan hun herbouw, plichten willen voldoen. De oorlogs slachtoffers zulen, indien op hun ou de naats geen herbouw mogelijk is, ©P de open terreinen langs de Eg- m i ierstraatweg kunnen herbouwen. Di is in principe reeds toegestaan tl- Mej. Ir. de Ban. ..HOND DE SCHERMER" TJRSEM De stand van bet per soonlijk kampioenschap biljarten van h- r district „Rond de Schermer" van de Nederlandse Biljart Bond, ge speeld in café de Graaf, ig als volgt: Hoofdklasse: C Jonker cadr. 1311 10.24 128 51 10 C Zomerdijk 1470 7.98 184 77 5 G Jonker kampioen. Eerste klasse: W de Boer 1125 6.14 1.83 30 H Stam 1025 5.83 186 42 V Koelemeij 1025 4.61 222 38 Oudejans 971 5.63 172 38 Zomerdijk 959 4.63 207 34 P. Oud 957 4.39 217 31 - Zaterdag zal in de eerste klasse «ie beslissing vallen. Derrie klasse, gespeeld bij Jb. Slooten te Driehuizen H Koster 585 81* 18* 1* in C Verdwaald Jb. Ouweltjes W Ouweltjes A Veldt N. Commandeur J. Kaay 553 2.50 221 19 8 495 2.74 181 26 6 490 2.34 213 18 6 482 2.56 188 28 4 485 1.95 248 13 4 489 2.— 244 15 2 Ook hier zal &.t. Zaterdag de beslis sing vallen. De cijfers betekenen resp. carb., ge- mid. brt. hs. punten. 40 JAAR „HULP IN NOOD" OBDAM Dc plaatselijke vereniging Hulp in Nood hield Zaterdagavond onder voorzitterschap van de heer Jac. Tromp de veertigste jaarvergade. ring. Voorzitter memoreerde in z'n openigswoord de oprichting.op 5 Mrt. 1908. toen begonnen werd met 70 le den. 't Toenmalige bestuur werd ge vormd door de heren dr. Immink, K. Berger, Welling, P. Moeskops en B. Boonenkamp, waarvan de heer Moes kops alleen nog in het land der le venden is. Voor de overledenen werd et minuut stiltfe in acht genomen. De vereniging, heeft gedurende zijn be staan bijzonder veel steun verleend in ziektegevallen. Als verheugend feit ko*ï spr. mededelen, dat de kas er hr i gunstig voorstaat. Hi: het jaarverslag stippen we aan, dn er momenteel 58 leden en 11 do- n-i -urs zijn. De kasbescheiden werden in orde bevonden. Voor het volgend jaar werden tot leden der kascommis- sic gekozen: de heren G. Bijvoet en P Leek. Op straffe van intrekking der uitkering zal van elk ziektegeval voortaan ten spoedigste, in ieder ge- va' '.ïrnen een week na het intreden kennis dienen te worden gegeven aan de voorzitter. Tot bestuurleden wer den herkozen de heren Jac. Tromp, J. Tambach en Jac. Heddes, terwijl de heer C. Mulder als nieuw bestuurs lid werd gekozen. ■Als surprise ontvingen de leden gra tis consumptie met worst. .AARDAPPELACTIE INGELUID OBDAM Voor Obdam en Hens broek is een gecombineerd comité op gericht met het doel Nederlanders in Duitsland te helpen. In de eerste plaats worden aardappelen gevraagd, doch zij, die geen aardappelen kunnen missen, kunnen ook hun steun ver lenen door een geldelijke bijdrage, waarvoor aardappelen gekocht kun nen worden. Deze actie, per radio ingeleid door dr. Spelberg en Pater de Greeve, be hoeft zeker geen verdere aanbeve ling- De heer Simons was van mening, dat de Hoef hiermede niet vooruit gaat. Deze huizen komen in de plaats van reeds bestaande en daarom zag hij bij deze herbouw gaarne woning- wetbouw. De voorzitter antwoordde, dat van woningwetbouw geen sprake kan zijn, zolang de oorlogsslachtoffers nog niet zijn geholpen. Met klem bepleitte de heer Simons dc aankoop van grond in Egmond aan den Hoef. Vervolgens werd dit agendapunt met algemene stemmen am genomen. De raad ging over tot het verhuren van de gemeentewoning, Oude Veert 447 te Egmond aan den Hoef aan de heren H. Docter en de Boer. Dit per ceel is ingericht voor twee gezinnen De voorzitter bracht een woord van dank aan het raadslid, de heer J. Kiok voor de aanleg van een plant soen op de Krijt. O BOND v. PLATTELANDSVROUWEN STOMPETOREN Maandag 15 Maart hield de afdeling Schermer van de Bond van Plattelandsvrouwen een algemene vergadering. Als spreekster trad op Domina Leidstra, Doopsgezind predikante te Midden-.Bce.mster. Zij behandelde het boek „Beschadigde levens" Zij wees er op hoe ieder mens een naar vorentredende goede karakter trek in. zich draagt en zag het als een levensopgave trouw te zijn aan dit goede. Het was een boeiende uiteen zetting. Bij de mededelingen werd gewezen op de prov. vergadering op 7 April 's morgen half 11 in ft Gulden Vlies. Er waren veel goede gaven voor de jongens in Indië meegebracht. Na gezamenlijk zingen werd deze mooie avond gesloten. De cursus in opvoedkunde, gegeven door mej. Domisse uit Noordwijker- hout is beëindigd. Er hebben een flink aantal dames aan deelgenomen. Men heeft meer inzicht gekregen in de verschillende moeilijkheden die zich bij de opvoering voordoen. Openluchtspel BROEK OP LANGENDIJK Het Oranje-comité van deze gemeente maakt zich op, het aanstaande rege ringsjubileum van HM. de Koningin op grootse wijze te vieren. Dezer dagen werd het initiatief ge nomen tot het opvoeren van een open luchtspel waarbij vele verenigingen - enighigen, de Volksdansgroep en de Oranje Garde - zullen worden inge schakeld. Het comité heeft de bekende au teur en dichter uit Broek op Langen- dyk, de heer J. van Alphen bereid gevonden het spel te schrijven. PLATTELANDSVROUWEN SCHOORL De afd. Schoorl van de -Bond van Plattelandsvrouwen beleg de Woensdagavond j.1. in Schoorl en Donderdagavond in Groet een film avond voor haar leden en introducé's. Vertoond werd een film over zoutbe- reiding van de N.Z.J te Boekeloo. Deze film geeft een prachtig beeld van deze voor ons land zo belangrij ke industrie. Het totale zoutgebruik in Nederland wordt geheel door deze industrie verzorgd, die bovendien nog ettelijke duizenden tonnen kan uitvoe' ren. Daarnaast is ook de fabrikagc van chloor en zoutzuur van grote be tekenis. Voorts werd er een film gedraaid over papierbereiding een film over emigratie naar Amerika en tenslotte een tekenfilmpje. Als bijzonderheid kunnen we nog melden, dat de filmoperateur zich be reid verklaarde om deze films voor de hoogste klassen der o.l. school te draaien. Van een dankbaar publiek kan hy verzekerd zUn! Zo 7.1 et de Lente er weer uit: overal ontluikt het groen, hullen de bomen zich in fe esteUjkc tooi. KOEDIJK De avond, belegd door de Bond van Plattelandsvrouwen in café Butter trok Vrijdag een volle zaal. Terecht: de voordx achtskunste- naresse Aafje Top zou declameren. De voorzitster, mevr. Butter-Grin, deelde o.m. mede, dat men zich voor het cursusseizoen van de Bergense Volkshogeschool tot 31 Maart a.s. kan opgeven. De eerste cursus is van 6 tot 9 April, de tweede van 25 tot 28 Mei. De prov. vergadering van de Bond zal worden gehouden op 7 April a.s. Afgevaardigde voor de af deling werd mevr. Butt'er-van der Meer. (Maar belangstellenden zijn ook welkom). Prachtig werd door Aafje Top de dramatische en diep-menselijke oor- logsschets „De Sneeuwgans" van Paul Gallico voorgedragen. Ook de ande re stukken die zij bracht, o.m. enige schesten van „Samuel Falkland" wer. den met grote aandacht gevolgd. Mej. Aafje Top had een hartelijk dankbaar applaus in ontvangst te OP 4 MEI STOPPEN TREINEN 1 MINUTEN De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft bepaald, dat op de Nationale Herdenkingsavond op 4 Mei het gehele bedrijf en dus aok de trei nen van 20.00 tot 20.02 zullen worden stopgezet. VAN JONGSTE BEDIENDE) TOT DIRECTEUR der Zonen's papierindustrie te Wor- mer, de heer N. F. Allan, herdenkt 1 April de dag, dat hij zestig jaar gele den als jongste bediende op het kan toor zijn intrede deed. Reeds 35 jaar geleden werd hij in de directie opge nomen. Maar zo was het, voor vele gedeeltfen van ons land, nog drie jaar ge leden. Een foto uit die dagen van Sluis (Zeeuws Vlaanderen). De gevol gen van een verbitterde oorlog. INTERNATIONALE CONFERENTIE VOOR VRIJHEID VAN VOORLICHTING Ongeveer 500 afgevaardigden uit bijna 50 landen kwamen gister te Genève bijeen op de Internationale conferen tie voor de vrijheid van voorlichting. Dc conferentie is door de V.N. bijeen geroepen en men zal trachten een in ternationale code samen te stellen, die 't recht van de volken op vrijheid van voorlichting en voorts de rechten en plichten die bij de nieuwsvoorzie ning door pers, radio en film dienen te gelden, zal definiëren en waar borgen. Japan staat voor enorme staking De Japanse vakverenigingen heb ben medegedeeld, dat morgen meer dan 1.300.000 werkers, onder wie re- geringsemploye's en onderwijzers, een serie verspreide stakingen in het ge hele land zullen beginnen. Ongeveer 400.000 van hen zijn arbei ders in de verkeersbedrijven. De bond zei, dat de staking zou voortduren tot de regering haar hou ding om „alle eisen zonder ruimte voor eompromis te verwerpen" zou hebben herzien. In Mei verkiezingen in Tsjecho-Slowakije De algemene verkiezingen voor de Tsjecho-Slowaakse nationale vergade ring, gebaseerd op de nieuwe consti tutie, zullen op 9 of 25 Mei worden gehouden. Welke datum zal worden gekozen hangt af van de snelheid waarmee de nationale vergadering haar agenda heeft afgewerkt: nationalisatie van de groothandel, buitenlandse handel, fa brieken en winkels met meer dan vijf tig employé's en de nieuwe constitutie De communisten zullen met een onafhankelijke lijst verschijnen. o— BELGISCHE PERSBOND PAKT COLLABORATEURS STEVIG AAN De Belgische persbond heeft beslo ten journalisten, die tijdens de bezet ting hun medewerking hebben ver leend aan door de Duitsers gecontro» leerde persorganen, niet als lid op te nemen. Dit geldt ook voor de journalisten die niet door een gerechtelijke instan tie voor hun daden werden vervolgd of die buiten vervolginge werden ge steld nemen voor de kunst die zij had ge bracht. Voor de volgende bijeenkomst zal de heer Span een boekbespreking houden. O— Falkland met: „Tot wederdienst bereid" HEILOO Op zeer treffende wijze heeft de heer H. Keesman, voorzitter van do Arbeiders Toneelvereniging „Falkland" Zaterdagavond bij de aan vang van de 3de toneeluitvoering in dit seizoen de heer J. Rossenbacker. in leven regisseur van de vereniging, herdacht. Te zijner nagedachtenis werd dooi de aanwezigen staande de Internatio nale, gebracht door het strijkensemble o.l.v. Jan Smit, aangehoord. Na het spelen van enkele passen de muzieknummers voerde Falkland, thans onder leiding van Jan Hoed, het stuk „Tot wederdienst bereid" op. Als blijspel heeft het ons toch niet voor de 100 pCt kunnen bekoren; het gegeven is evenals in „De Stier uit Californië", van de zelfde schrijver onnodig gerekt Ontegenzeggelijk ko men fer 'n paar aardige scencs in voor en daar is allerhartelijkst om gelachen door de stampvolle zaal. Ook wij heb ben genoten, maar in de allereerste slfffins-êchufi,Vafs"SêTty7'het dienst, meisje, en Jo Rentenaar als Charley. Het spel was volmaakt, ongekunsteld en hoe juist was de typering! Het spel tussen haar en Jan Hoed, behoor de tot het beste van de avond. Het is niet mogelijk en ook niet nodig om hier alle details fe bespreken. Alle medewerkenden hebben goed spel te zien gegeven: Falkland heeft de be zoekers niet teleurgesteld! Wann'eer er nog wat aan te mer ken zou zijn dan was het de rolvast heid. Dit kunnen wij echter vergeven, want de laatste weken waren voor deze amateurs geen gemakkelijke. Wij geloven echter dat met aller medewerking Falkland o.l.v. Jan Hoed het wel zal klaren. Wij hopen dat van- harte want het komende seizoen zal deze populaire vereniging 25 jaar bestaan! Geld voor gebouw van V.N. Te Lake Success is een overeenkomst tussen de V.N en de Ver. Staten betreffen de een lening van 65 milli- oen dollar getekend. Behou dens goedkeuring door het Congres zullen de V.N. het geld gebruiken voor de bouw van een permanent hoofdkwartier in Manhattan. Jaarvergadering Partij van de Arbeid HEILOO Voor de jaarvergadering van de afd. van de Partij van de Ar beid, die Donderdagavond j.1. werd gehouden, bestond grote belangstel ling. De secretaris N. Majol'eé bracht een zeer uitvoerig jaarverslag uit, dat goedgekeurd werd, evenals het fi nanciële gedeelte. Het overzicht van de Werkzaam heden der Raadsfractie uitgebracht door A. Olivier, lokte 'n aangename discussie uit. Het aftredende bestuur, uitgezon derd voorzitter P. Gr'eeuw, die door drukke werkzaamheden deze functie neer moest leggen, werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. De heer A. Olivier werd bij acla- matie tot voorzitter gekozen. Deze deed aan het slot een opwekking om actief te blijven, nu de democratie in gevaar is en de Tweede Kamerver kiezingen in zicht zijn. Het was een uitstekende vergadering Laatste seizoenavond van het Nut IvOEDIJ. I In de zaal van de heer Schuit had Zaterdagavond de „Gro te Vrouwenavond" plaats van hét „Nut". Voor een flink aantal leden en genodigden opende de wnd. voorz. de hr. Zwetsman de bijeenkomst. Spr. memoreerde de avonden van de afgelopen winter, die altijd goed waren en op hoog peil stonden. Deze laatste avond werd evenals het vorig jaar werd gehouden met eigen krachten: allereerst trad op Piet Hartland die'n paar mooie nummers accordeonmu- ziek ten gehore bracht. Dan volgde in sneltreinvaart conferencier was de heer Slooten het bonte pro gramma. Mevr. van Loenen-Hartland en Gre Ke'eman met hun liedjes. Cees Da- miaans met zijn zang, de voordrach ten, het toneelstukje en vooral mevr. Blaauw met haar declamatie, zij allen legden eer in met hun werk. De aan wezigen genoten dan ook volop, ge tuige het applaus en gelach. Pas om half één sloot de voorzitter de bij eenkomst maar daarop volgde nog een gezellig bal, tot diep in de nacht, De leiding er van berustte bij de altijd voor deze avonden bereidwillige Piet Hartland. o- DE FIETS OP STAL HEERHUGO WAARD De heer Scheltus, jarenlang een trouw bezoe ker van alle markten in de omtrek, is plotseling dermate ongesteld gewor den, dat hij zijn fiets, die hem door weer en wind overal heen bracht, voor goed op stal moet zetten Gelukkig, rijdt -Hoin" alle Dinsda.- -gen naar Purmerencf; Alkmaar en Schagen zijn altijd nog wel met een „liffie" te bereiken. SECRETARIE MET DE FEESTDAGEN GESLOTEN HEERHUGO WAARD Men ver. zoekt ons mede te delen, dat wegens de a.s. feestdagen het secretarie op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag niet geopend zal zijn. LAAGWATERPERIODE .AFGELOPEN HEERHUGOWAARD De laagwa- fer-periode in de polder is afgelopen. Het water wordt thans niet meer re gelmatig weggemalen. De sloten beginnen door het drang, en inlaat- water weer hun normale aanzien te verkrijgen. Hierdoor heeft tevens de moeraslucht, die uit de door de zon beschenen slikvelden opsteeg, een einde genomen. LANDBOUW. DORSPLICIIT VOOR TELERS. De Provinciale Voedselcommissari# voor Noordholland maakt het volgera» de bekend: Aan de telers, aan wifc voor de producten tarwe, rogge, gerst of peulvruchten geen aanslag is op» gelegd, dus die voor één of meer dep genoemde producten onder de z.g, dorsregelïng ressorteren, wordt op grond van artikel 9 van de Verorde ning Granen, Zaden en Peulvruchten 1947 de verplichting opgelegd deze producten vóór 13 April 1943 af tfl dorsen. Telers, die om bepaalde rede nen niet aan deze verplichting kun nen voldoen, kunnen bij het Bureau van de Provinciale Voedselcommissa- ris onder wiens werkgebied zij res sorteren, een verzoek tot uitstel van dorsing indienen, naar aanleiding waarvan in noodzakelijke gevallen schriftelijk uitstel van dorsing zal worden verleend. I-Iet bovenstaande betekent, dat de telers van de hier- voren bedoelde producten, ressorte rende onder de z.g. dorsregeling, uiter lijk vóór 16 Mei 1948 aan de geldende leveringsverplichting moeten hebben voldaan. Vanzelfsprekend blijft, onge acht het tijdstip der dorsing de ver plichting bestaan om binnen 4 weken na afloop der dorsing tot aflevering van de te leveren hoeveelheden over te gaan. Michaél heefi weer hoop Ex-koning Michaël van Roe- menig heeft op het Witte Huis te Washington een be leefdheidsbezoek aan presi dent Truman gebracht van een kwartier. Na afloop ver klaarde hy tegenover de pers, dat hy hoopte de troon van Roemenië spoedig weer te bestijgen. Op de vraag of de president deze hoop met hem deelde, antwoordde Mi chaël „ja". 'ARBEIDSCONTRACT ANTEN Toen enige ttfd geleden een onzer ministers een bepaald overheidsbu reau wilde bezoeken, bleek Leiden in last. Dit bureau had al maandenlang geen werk meerden men bracht ztfn dagen in ledigheid door. Men heeft ter ere van het bezoek toen maar werk gecreëerd in die zin, dat men alles, wat na moeitevolle arbeid geordend was, weer door elkaar smeet. Dit verhaal werd ons verteld. Of het waar is? In iederfceval is het bekend, dat by tal van ambtenaren do tendens bestaat om werk te schep pen, omdat men anders bang is uit gerangeerd te worden. In verband hiermede is het van belang, te con stateren, dat men thans de pensioen wet van toepassing wil verklaren op arbeidscontractanten, die minstens 2 jaren in overheidsdienst zijn. Wy vrezen, dat dit besluit een premie zal betekenen op het scheppen van ambtelijke werkzaamheden. MIDDENSTAND STEUNT PROTEST BEROEPSVERVOER De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond heeft adhaesie be tuigd aan het protestschrijven, dat door de Federatie van Nederlandse Bedrijven onlangs aan Minister Vos is gezonden. Zoals men zich herin nert, stelde de F.N.B. zieh in dit schrijven geheel achter de actie van de Nederlandse Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer, die beoogt de totstandkoming van een wettelijke regeling van dit vervoer volgens de democratische opvattingen, die daar omtfent in eigen kring bestaan. De inspecteur van de Veeartenij- kundige Dienst in het District Noord Holland verzoekt ons opname van het volgende: Volgens het runderhorzelbesluit van 22 April 1942, hetwelk nog steeds on verminderd van kracht is, is elke vee houder verplicht* jaarlijks vóór 1 Ju ni alle larven van runderhorzellvlie- gen, die gedurende de maanden Fe bruari tot en met Mei voorkomen by zijn of by onder zijn hoede staande runderen en van welke aanwezigheid door bulten of andere uiterlyke ken tekenen blykt, te doden. Onverminderd het bepaalde in het hierbovc- genoemde is elke veehou der in de maanden Februari tot en met Mei verplicht alle larven van runderhorzelvliegen, onmiddellyk voordat deze runderen in de weide worden gebracht te doden. Verder is een ieder, die runderen aanvoert of doet aanvoeren op een veemarkt, een veekeuring, ten ten- toonsteling van vee, een openbare verkopinc of op een andere plaats, waar vee op dergelijke wijze wordt bijeengebracht, verplicht zorg te dra gen dat alle larven van runderhorzel vliegen, die voorkomen op deze run deren, gedood zyn. Het is de gebruiksgerechtigde van weiland gedurende de maanden Fe bruari tot en 5t Mei verboden run deren in het weiland te brengen of toe te laten, indien deze runderen bul ten of andere uiterlijke kentekenen vertonen, die op de aanwezigheid van larven van runderhorzelvliegen du', den, terwijl op de gebruiksgerechtigde van weiland tevens de verplichting rust, wanneer gedurende de wéidetyd de in de weide verblijvende runderen nog bulten of andere uiterlijke ken tekenen vertonen, welke wijzen op de aanwezigheid van runderhorzelvlie gen, deze larven zoveel mogelijk te doden. Waar momenteel over voldoende- middelen ter bestrijding van deze aan diening kan worden beschikt, (de Ge zondheidsdienst voor DieTen in N. Holland Landbouwh- Alkmaar; heeft deze in voldoende hoeveelheid' voorradig) zal van de zijde van het Veeartsenijkundig Staats'oezieht in de- komende maanden scherp worden op gelet op de naleving der bepalingen van het Runderhorzelbesluit, en even tueel by overtreding daarvan tot het opmaken van proces-verbaal worden overgegaan. TYPOGRAFENSXAK1NG TE NEW YORK In byna alle der 247 drukkerijen t* New York is een typografenstakin&i de eerste sedert 29 jaar, uitgebroken, waarbij ongeveer 3.000 tot 4.000 arbei* ders betrokken zyn. De arbeiders eisen ooa. hogere 1©* nen en een kortere werkweek. 4

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4