Bv. d. Poll!! ^P^SSSiFl De Nutsspaarbank in 1947 Distributie WAS De spaarzin bij de Jeugd Aan het zojuist verschenen jaarver slag der «Nutsspaarbank te Alkmaar ontleuen wij het volgende: „Het boekjaar 1947 vertoont voor onze instelling een opmerkelijk ver schil met het voorafgaande jaar. Be droeg in 1946 de terugloop van het inleggerskapitaal ruim f 600.000, in 1947 beperkte zich de teruggang tot f 43 000. De terugloop in 1946 werd echrer voornamelijk veroorzaakt door afschrijvingen op de inleggersreke ningen naar het 3 pet. Grootboek 1946 en ten behoeve van 2.5 pet. Spaarcer- tificaten, in totaal f 800.000, waaruit volgt dat, zonder deze toevallige om standigheid,- in 1946 het kapitaal van de inleggers met f 200.000 zou zijn toegenomen. In de terugloop over het jaar 1947 ad f 43.000 wordt stellig weerspiegeld een verminderde moge lijkheid om te sparen, terwijl ook het bestaan van eert mindere geneigdheid ieta op zij te leggen, niet kan worden ontkend. De diep in het particuliere bezit ingrijpende monetaire en fiscale maatregelen, welke door de regering dringend noodzakelijk worden geachj tot bestrijding der inflatie, hebben uiteraard mede in het afgelopen jaar, niet tot bevordering van de spaarzin bijgedragen. Overtuigd dat sparen als bron van volkskracht nu, meer dan ooit nood zakelijk is, wordt zonder ophouden voortgegaan met de vervulling van onze taak: het bevorderen van de spaarzin te allen tijde met alle ten dienste staande middelen. In de loop van '47 werd op de spaar bankboekjes ingelegd f 3,280.922,72 en terugbetaald f 3.323.860.76. Na bijschrij ving van de over 1947 verschuldigde rente ad f 204.167,97 bedroeg het aan inleggers verschuldigde kapitaal een bedrag van f 10.396.293,63. Het aantal inleggers steeg van 24455 met 1151 tot 25606, waarvan 5760 el ders (voornamelijk in de omliggende gemeenten) woonachtig zUn. Als wij er aan herinenren, dat in 1927 het aantal inleggers 4000 bedroeg, in 1937 13000, terwijl in het nieuw aan gevangen boekjaar het getal 25000 al weer met meerdere honderdtallen ls gepasseerd, dan blijkt dat er voor on ze instelling bij de aanvang van de tweede eeuw van haar bestaan nog immer een breed arbeidsveld aanwe zig is. Uit het statistisch overzicht wordt duidelijk dat dit arbeidsveld inderdaad breed is, immers van het inleggers- Mr. Joekes: „Niets zal ons weerhouden Op de openbare verkiezingsavond, die de Party van de Arbeid Donder dagavond in het „Wapen vaft Heems kerk" belegde, sprak mr. A. M. Joe kes, lid der Tweede Kamer, over het onderwerp: „Met de Partij van de Arbeid voorwaarts". Mr. Joekes begon zijn duidelijk be toog, met er op te wyzen, dat ons land zich nog steeds in moeilijke om standigheden bevindt, dat de rege ring zich voor netelige problemen ziet geplaatst en dat ondanks dit alles, door veler samenwerking „Nederland een voortreffelijk figuur slaat in ver gelijking met andere landen". Met enkele woorden schetste hij de maatregelen, die de ministers in de afgelopen tijd hebben genomen en hij noemde de wetten, die op sociaal en economisch gebied tot stand zijn. gekomen. Het pleit voor de regering, dat on danks do nijpende financiële toestand de wet-Drees de Noodvoorziening Ouden van Dagen die alle waar dering verdient, tot stand is gekomen" aldus de heer Joekes. Ook voor de belastingmaatregelen van de minister van financiën en de wijze waarop de vergoeding van de Oorlogschade wordt geregeld, had de spreker niets dan lof. Nadat de heer Joekes op de nood zakelijkheid van de uitvoering van het Marshall-plan had gewezen, stond hij even stil bij de jongste gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije. die, zoals hfl zeide, door Rusland waren ge dicteerd. Tegen de houding van de commu nisten in binnen- en buitenland, werd onmiddellijk geprotesteerd en hier en daar in ons land werden reeds stap pen ondernomen, die van een scherpe afkeuring van hun handelwijze ge tuigden. „Maarde Party van de Arbeid wij zich bij de afweer van de com munisten niet laten* leiden in negatie ve zin. Do maatregelen die genomen zullen worden, moeten getuigen van een s'erk democratisch -socialistisch beleid." Vervolgens stond de spreker een ogenblik stil bij de samenwerking tus sen dr K.V.P. en de Party van de Arbeid, die beiden, „hoewel er be paalde verschillen zijn. een progres sieve politiek voeren.", Een langdurig applaus volgde op de laatste woorden van mr. Joekes: „Het democratisch-socialisme is on derweg en niets zal haar weerhouden". Enige vragen, met scherpe critiek op de regeling, werden na de pauze door de heer Joekes beantwoord. kapitaal, groot f 10.400.000 behoort ze ven millioen gulden aan personen en instellingen te Alkmaar, terwijl ruim drie en een derde milioen gulden toe behoort aan inleggers elders geves tigd voornamelijk in de dorpen in de omgeving. Uit de in het verslag opgenomen balans en verlies- en winstrekening blijkt, dat over 1947 de bedrijfswinst f 58.197.28 bedroeg (vorig jaar was dit f 65.302,37). De reserve bedraagt thans f 805.535. De balans per 31 December 1947 geeft aan in actief en passief een be drag van f 11.282.629,16. Het verslag bevat nog tal van bij zonderheden o.m. omtrent de maatre gelen tot het aanwakkeren van de spaarzin. De werkelijk verrassende rt«uitaten bereikt met het sparen op tal van lagere scholen, waarvoor leerkrachten geheel belangeloos me dewerking verlenen getuigen van een voortreffelijke samenwerking tussen s. hooi en spaarbank. Door het aldus bevorderen van de spaarzin van de jeugd wordt in geen geringe mate opvoedend werk ver richt. Voor de waarde hiervan tonen de ouders kennelijk een volledig be grip. immers 2323 kinderen op een totaal van 2968 Ingeschreven leerlin gen doen aan dit wekelijks school- spa ren mee. zijnde 78 De mede werking van de school valt hier wel bijzonder te- waarderen. Jaarvergadering Medische Sportkeuring Jaarvergadering bureau medische Woensdagavond hield het Bureau Medische Sportkeuifng haar jaarver gadering in het Wapen van Haarlem. De voorzitter, de heer Th. C. Uyt- tenboogaard brengt in zijn openings woord dank aan B. en W. voor de verleende subsidie van 400,De voorzitter raadt de afd. Heiloo aan eveneens een subsidie van de gemeen te te vragen en feliciteert de verte genwoordigers van Bergen en Fores- ters met hun kampioenschap. Dc heer Gleysteen (S.S.S.) deelt mede, dat het financieel verslag door de Com missie goed bevonden is. Het Jaar verslag van de secretaris wordt onder dankzegging goedgekeurd. De heer Bonsema dankt de bestuursleden voor het door hen verrichte werk voor het Bureau. De heer Bonsema mist in het financieel verslag de boeten, die aan verenigingen opgelegd zUn bij het verzuimen van vergaderingen. Secre taris Jonker deelt echter mede, dat deze boeten nog geïnd moeten worden Helaas hebben enkele aangesloten ver enigingen nog steeds hun contribu tie aan het Bureau niet betaald. Op Voorstel van de heer Mol (A.R.B.) zullen deze verenigingen met afvoe ring bedreigd worden. Het gehele af tredende bestuur wordt bij acclama tie herkozen. De voorzitter, de heer Uyttenboogaard zal voortaan wegens drukke werkzaamheden als tweede voorzitter optreden. Zijn plaats wordt door Dr. J. Degenaar Jr. ingenomen. Het bestuur wordt met twee leden uitgebreid, t.w. de heren H. J. ten Berge (A.F.C.) en C. Jongbloed (Alk- maarse Boys). De heer Jan Jonker dankt de heer Uyttenboogaard voor het werk, dat hg als le voorzitter voor het Bureau verrichtte. De ver eniging Turnlust wordt aangewezen voor de kascontrole voor 1948. Daar de tot nu toe geheven keu ringsgelden tot en met 16 jaar ƒ0,80 en'17 jaar en ouder ƒ1,50 niet toereikend zyn geweest ora de kosten te dekken, wordt het geld met ingang van 1 April resp. op lt25 en f 2.gebracht. Hopenlijk zal 1948 nu geen nadelig saldo meer opleve ren. Na rondvraag sluit Dr. De^naar de vergadering. MANUFACTURENZAAK IN EEN NIEUW KLEED Woensdag werd op de Laat de_ge- heel gemoderniseerde manufacturen zaak van de fa. Schippers heropend. Zij, die de winkel vóór haar meta- morphose gekend hebben, zullen nau welijks het oude interieur herkennen, wanneer zy een kykje gaan nemen. Door het bytrekken van een kamer en een ganggedeelte is de ruimte aan zienlijk vergroot: er is nieuw meubi lair geplaatst en aan de wand wer den glazen vitrines aangebracht. De fa. De Haan en Reek te Alkmaar heeft eer van haar werk; we zouden byna zeggen: er is „geen stukje oud" meer in de zaak! De houten vloer werd door een granieten vervangen; de fa. Kneter zorgde ook hier voor een styivollc verlichting. Het schil derwerk tenslotte, dat in een moderne lichte kleur is gehouden, werd door de fa. Holties uitgevoerd. Dc belang stelling, die de zaak trok, was reeds onmiddeliyk bijzonder groot. Een vijf tigtal bloemstukken sierde de zaak. DIERENBESCHERMING Dinsdagmorgen is op het Ritsevoort aangereden een klein hondje. Kente kenen: bruin-wit hondje, korte staart, reu. Het diertje is ter verpleging op genomen bij de inspecteur en bevindt zich in goede conditie. De eigenaar wordt verzocht zich te melden *t>lj dc insp. C. Verwer, Baanstr., Alkmaar. A.s. Dinsdag is de letter K. vanaf Koomen tot einde letter K. aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distributiebescheiden aan 't kantoor Ridderstraat van 9-12 en vin 2-4 uur. Voor de mee te brengen bescheiden raadplege men de aanplakbiljetten. Zelfverzorger» zijn eerst op Zater dag aan de beurt (10 April). Ernstig ongeval in Chocolade-fabriek In de chocoladefabriek van de fa. Ringers vond Woensdag een zeer ernstig ongeval plaats. Een aldaar staande mengmolen, die ih revisie was, moest aan één zijde worden op gelicht. De molen viel om en kwam op één der arbeiders terecht. In zeer ernstige toestand is het slachtoffer de 36-jarige Alkmaarder G„ naar het ziekenhuis vervoerd. Naar aanleiding van het ongeval, dat de 36-jarige Alkmaarder G., em ployé bg de fa. Ringers alhier Woens dag overkwam, vernemen, wg nader, dat het voorlopig geneeskundig oor deel luidt, dat de heer G. letsel aan de ruggegraat heeft bekomen. Door po litie en arbeidsinspectie is bg de fa: Ringers een onderzobk ingesteld. VALSE KOLENBONNEN Een brandstoffenhandelaar in Alk maar leverde by de distrlbutiedienst bonnen in, die vals bleken te zyn. Op de bonnen had hy reeds brandstoffen ingeleverd. Na onderzoek werd tegen de brandstoffenhandelaar proces-ver baal opgemaakt. Ook enige^ personen, die de bonnen verkochten, werden ge verbaliseerd. Na ingesloten te zyn ge weest werden deze laatsten weer op vrye voeten gelaten. INGEZONDEN MEDEDELING Schoonmaaktijd in 't land EXTRA TREINEN naar Amsterdam In verband met de Paasdrukte ver trekt Zaterdagmiddag a.s. om 15.03 uit Alkmaar 'n voortrein (stoptrein) naar Amsterdam. De trein van 15.10 uur. die op de dienstregeling staat aangegeven, blijft natuurlgk gehandhaafd. De tweede voortrein naar Amster dam vertrekt op die dag om 17.03 uur uit Alkmaar. Ook uit Amsterdam vertrekken Za terdag twee voortreinen naar Alk maar; de eerste om 14.07 uur (aan komst in Alkmaar 14.56 uur) en de tweede om 16.07 uur (aankomst In Alkmaar 16:56 uur). Op de tweede Paasdag gaan exen- eens twee voortreinen uit Alkmaar naar Amsterdam. De eerste om 21.03 uur en de tweede om 22.03 uur. Een extra-trein loopt 's avonds om 20;07 uur van Amsterdam naar Alk maar. DE RONDE VAN NOORD-HOLLAND Op 2e Paasdag voert de route van deze traditionele wegwedstrijd voor amateurs georganiseerd doodde wie lervereniging D.T.S. uit Zaandam, evenals vorige jaren ook weer over Alkmaar. Komende uit de richting Heerhugowaard gaan de renners van af de Frisebrug via Kanaalkade, Kru- soman van Eltenweg en J. v. Scorel- kade naar de Hoeverweg. De door tocht kan om ongeveer half drie ver wacht worden. Onder de deelnemers bevinden zich een aantal renners uit onze omgeving, o.a. J. Hennink, J. Mol, Jb. Pool, *K. Middelbeek, J. de Brugn. H. Ton en J. v. d. Wetering, allen lid van de W.V. Alcmaria Vic- trix. STRI li KERS' BAZAIt HEROPENDE Op Goede Vrgdag heropende Strik- kers' Bazar aan het Verdronken Oord. Weliswaar zyn er niet veel veran deringen in deze zaak aangebracht, maar toch is de verbetering duidelgk zichtbaar. Met „Orpheus" naar Brussel Morgenochtend zullen de leden van het mannenzangkoor „Orpheus". zoals wij reeds eerder uitvoerig berichtten, met grote bussen van het Waagplein vertrekken naar Brussel, waar zij de beide Paasdagen de gast zullen zijn van het Belgische ZangVereyiging „Edouard Bauwens". De gast niet alleen van deze vereni ging. maar ook van Manneke Pis. het beroemde kereltje uit Brussel, 'dat door de Alkmaarders tot kaasdrager zal worden bevorderd. Onze ..speciale verslaggever" zal Orpheus op de Paasdagen overal ver gezellen. zodat wij u volgende week kunnen inlichten over deze bijzondere gebeurtenissen. Bij het graf van de Onbekende Sol daat zal een krans worden gelegd en tijdens deze plechtigheid zal het „Ecce quo modo moritur" van Handel wor den gezongen. Zes liederen zal „Orpheus" op de Tweede Paasdag in het Koninklijk Qonservajorium ten gehore brengen, W.o. Litaney (in memoriam) van Fr. Schubert in een Hollandse vertaling van mej. Maartje Zwaan. Wij wensen de leden van het man nenzangkoor „Orpheus" en hun dames veel succes en plezierige Paasdagen 'n België. INGEZONDEN MEDEDELING Marshall-plan er door? Dat staat nog niet vast. maar wèl staat vast, dat d. Pol's overheer lijk brood onbetwist aan de spits staat Dit geeft °ns het recht te zeggen: Tentoonstelling Leo Gestel in hei Siedelijk Museum De vanmiddag in het Stedelijk Mu seum door Jan Ponstijn geopende ten toonstelling van werkers van Leo Gestel geeft een goed beeld van de veelzijdigheid van deze begaafde kun stenaar. In een 50-tal werken krijgen we een indruk van zijn groot talent Zgn schilderijen en tekeningen; zijn 'pastels en gouaches tonen ons Gestel's ontwikkeling van 1912—1939. Bijzonder gaaf van compositie en sterk van kleur zijn de pastels uitzijn Vlaamse tijd, terwijl hij zich in de aanwezige portretten, niet alléén een knap schilder, maar tevens een goed mensenkenner toont. In verschillende werken bespeuren wij zijn decoratief talent dat ook in zijn later werk blijft doorwerken. Krachtige landschappen en mooie, composities met paarden geven ons Gestel van - een andefe kant. Met deze tentoonstelling doet de museumcommissie uitstekend, werk. Mag zij haar moeite beloond zien door een grote belangstelling van bet Alkmaarsc publiek. Gestel verdient 't tènvolle. Op Donderdag 1 April a.s. /uilen in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar twee filmvoorstellingen ge geven worden, ten bate van de Stich ting 1940-'45. Vertoond zal worden, de film „Zij die wy vereren" met Claudeite Col bert, Paillette Goddard e.a. De eerste voorstelling begin! des avonds om 7 uur en de tweede om half tien. Leeflgdsgrens 17 jaar. De film geeft ons een beeld vanfle opoffering en spontane heldenmoed, zoals die wcrkellV; betoond worden door „gewone" mensen in de afschu welijke oorlogsjaren, die nog zo vers in ons geheugen liggen. Zy geeft ons ook een beeld van het persoonlijk leed, dat deze oorlog over hen bracht. Kaarten a ƒ0,75 en 1,25 vanaf lie den verkrijgbaar aan het. bureau van dit blad, Oudegracht, hoek Ridder straat. Alkmaarder. wij rekenen op U! Laat niemand verzuimen deze prachtige film te gaan zien. Doet Uw plicht tegenover de nabestaanden van de in het verzet gesneuvelde Neder landers. Houdt de avond van Don derdag 1 April vrg! De nieuwe Dik Trom-lilm I Na maandenlange voorbereidingen is de nieuwste film van „Dik Trom en zijn dorpsgenoten", naar het boek van C. Joh. Kievit, gereed gekomen. Deze film wordt Woensdag 31 Maart om drie uur in het Gulden Vlies ver toond. Een echte Hollandse jongen. Douwe Kondon uit Schagen, speelt Dik Trom .en uitstekende acteurs en actrices, zor als Jules Verstraete, Theo Frenkel Sr.. het echtpaar Fischer, als vader en" moeder Trom, en A. de Meester wer ken mee in deze mooie kinderfilm. ALKM. BOVSVTTES.SE In verband met de geweldige be langstelling voor de wedstrijd Alkm. BoysVites'se zijn extra maatregelen getroffen voor de yerkoop der kaar ten. In voorverkoop zgn kaarten ver krijgbaar bij sig. mag. Hartland Nieu- wesloot 97, Alkmaar. Bovendien zijn op 2c Paasdag vanaf 12 uur aan de loketten en op dc vol gende 4 plaatsen kaarten verkrijg baar: Westerweg 270. café Molenkamp Westerweg, Heiloo, 100 meter voor het Boys-terrein. Frederikslaarf, tegenover het Boys terrein en 100 meter voorbij het terrein richting Heiloo. Van het Bestuur van Vitesse be richt ontvangen dat 4000 bezoekers uit Castricnm- kunnen worden 'ver wacht. Het publiek wordt in eigen belang aangeraden zich vroegtgdig van kaar ten te voorzien om teleurstelling te voorkomen. bij de hand „BETÈR DAN OOIT" Nationale Collecte Leger des Heils Een ieder zal ongetwijfeld wetert, welk prachtig werk het Leger detf' Heils verricht. Wy schreven daar reeds meermalen over. In het afge lopen jaar breidde 't Leger des Heils haar arbeidsterrein weer aanzienlijk uit; nieuwe centra van activiteit wer den geopend en velen werden uit het moeras van maatschappelgke en gees telgke ellende geholpen. Voor de in standhouding van dit werk is echter geld nodig, veel geld zelfs. En het is daarom dat wy op verzoek van het Leger des Heils een ieder oproepen de komende Nationale collecte, die elk jaar gehouden wordt, te steunen. Het doelwit is ditmaal 300.000,— en wanneer ieder het zyne bydraagt, kan dit bedrag beslist bereikt worden De landelijke speldjesdag wordt ge houden op 24 April a.s. terwijl de huis-aan-huis-collecte ln Alkmaar ln ls vastgesteld op 5 t/m 10 April. De collectanten voorzien van een vol macht zullen zich dan aau Uw wo ning vervoegen. Laat hen niet ver geefs komen. Het Leger des Heils zorgt voor liefde en hulp; zorgt gij voor de rest? FILMAVOND ALKMAARSK REDDINGSBRIGADE Op Woensdag 31 Maart a.s. organi seert de AJkmaarse Reddings Brigade een filmavond -in de Aula van het Murmêllius Gymnasium. Een aantal goede films zal dan worden vertoond, t.w.: „Het zwemmen in 't algemeen", Het Technisch Werk der Reddings brigade, Het Werk onzer Kustbriga- de en Het zwemmen van lichamelgk gebrekkigen en blinden. De avond vangt aan om 8 uur. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT Ambtenaren van de Gemeentelijke lichtbedryven hebben twee personen uti Alkmaar betrapt op het onttrekken van electriciteit buiten de meter om. Deze twee gevallen van diefstal zijn bij de politie aangeven en van de zij de der lichtbedrijven deelt men ons mee, dat de meteropnemers en contro leurs, bij dergelijke overtredingen niet zullen aarzelen de politie hiervan in kennis te stellen! MEDEDELING In het Gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1945 en 1946 zijn opgenomen de besluiten van de gemeenteraad van 28 Februari 1948 en 13 November 1947 resp, tot vaststelling van a. een verordening tot aanwijzing van het gemeenteslachthuis voor het oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen en andere dergelijke in richtingen; b. een verordening op het heffen en invorderen van een plaatselijke be lasting op de gebouwde en de onge bouwde eigendommen. -De verbouwing was in handen van de fa. Kaandorp te Heiloo. Het schil derwerk heeft zich beperkt tot enige kleine bg-schilderingen. De aanwezige trap achter in de win kel werd keurig weggewerkt en zo restj ons niets anders meer dan de heer Strikkers geluk te wensen op zijn verdere weg in het zakenleven. H.O.V. VOLKSCONCERT Op Vrijdag 2 April a.s. geeft de Haarlemse Orkest Vereniging o.l.v; tees Hartvelt een Volksconcert in 't ulden Vlies te Alkmaar. Solist is dp bekende pianist Willy Meeuwisse, die op dit concert tweemaal zal op treden. Na de Symphonie no. 39 in Es j-Lgr. "terts-, van Mozart, speelt de solist Jezamen met het orkest het piano concert in D. gr. terts van J03. Haydn terwijl hij bij zijn tweede optreden, ,na de pauze, een uitvoering zal geven van het Concertino voor piano en or kest van Arthur Honegger. Het con cert zal voorts besloten worden met Tschaikowsky's Notenkraker Suite. HARMONIE „MENS DURF TE LEVEN" In deze uitstekende film van Frank Capra, speelt James Stewart zijn eer ste hoofdrol na de oorlog en wij zien hem hier als George Baileyv die op het punt staat Zelfmoord ta plegen, maar door een engel van het olan wordt 'weerhouden. Clarence, de reddende engel, is spe ciaal hiervoor naar de aarde afge- dtald en maakt eerst een studie van de persoon Bailey, wiens levensboek 'hij terugbladert tot de eerste belang rijke gebeurtenissen in Bailey's jon- gensbestaan. George moet het hoofd bieden aan Vele dreigende situaties en zijn leven met zijn vrouw Mary in het kleine provinciestadje bevalt hem allerminst en als de oorlog komt en iedereen in actieve dienst gaat, wordt George af gekeurd en vecht thuis Door een vreselyk voorval dreigt de „Bouw en Leenbank", waarvan hij di recteur is, bankroet te gaan en als zyn oude, nare oom het hem steeds ondra- gelyker maakt, besluit hij een einde aan zijn leven te maken. Op dat ogen blik wordt hij door de engel Clarence tegengehouden en deze doet hem ten slotte weer geloven in het nut van het léven. Een onafzienbare stoet van dorpsge noten komt hem tenslotte met geld uit de moeilijkheden helpen. VICTORIA THEATER „GOODBYE MR. CHIPS" Dat het pad van een leraar niet ai- tijd over rozen gaat komt in deze be kende film Goodbye Mr. Chips zeer sterk tot uiting. Mr. Chips, een tra gisch en toch ook wel komische ver schijning weet de bezoekers te boeien met zyn kijk op het leven. De leraar die voor de eerste maal yoor de klas komt te ^staan, moet zyn entree wel /eer goed voorbereiden zodat van hem 'n zekere achting uitgaat die voor zijn verdere doch zeer moeilijke weg door slaggevend is. Mr. Chips zijp intrede in de klas is verre van hoopvol maar wanneer «r een vrouw in het spel komt. die op haar wijze de jongens weet ie leiden komt er een zekere ommalfeer in het leven van Mr. Chips, welke nog n^per tot uiting komt na het overlijden van zijn vrouw. En zo ziet men Mr. Chips dan in Bvook Fieldschool zyn leven als di recteur eindigen, wat altijd zijn vurige wens was geweekt ook van zijn ge storven vrouw. De verschillende ge beurtenissen. in deze film. spreken voor zichzélf, o.a. de 1 April mop. Wanneer zijn vrouw komt te overlij den. en de leerlingen deze dag een pracht van een Aprilgrap hebben be dacht. maar plotseling gaat dan het gerucht door de klas van het ongeluk dat zojuist hun leraar heeft getroffen, de ontroering is groot, hier komt sterk tot uiting de aanhankelijkheid van de leerlingen. Wanneer dan. door de oorlogsomstandigheden, hy tenslotte toch 'directeur wordt, komt ook* het einde aan het leven van Mr. Chips. Een uitgebreid voorprogramma gaat deze rolprent vooraf. CINEMA AMERICAIN die farm zo maar opeens in alle eer- en deugd heeft gekocht en wanneer zy hem dan ook zo maar op eens een eerstgeborene in de armen kan leggen, dan is alles plotseling weer koek en ei. Het is een genoegelijke film. waar bij herhaaldelijk smakelijk kan worden gelachen en die we onze lezers, wan neer ze enkele uren van prettige ver pozing. zoeken, kunnen aanbevelen. A. B. T. HET EI EN IK Wanneer een man zijn vrouwtje dat gewend is piano te spelen, bedient te worden en uit te gaan. plotseling ver plaatst in een woning, die vroeger een farm is geweest om zich daar midden in de Amerikaanse rimboe gezamenlijk toe te leggen op de kippen fokkerij, dan is de kans niet buiten gesloten, dat ze voor verrassende com- plicatie's komen te staan, en wanneer dit alles zich dan bovendien nog vol trekt in een film met de bedoeling het publiek genoeglijk bezig te houden, dan kan men er zeker van zijn dat men in de prettigste stemming de Ci nema verlaat. Er komen ook nog lief desverwikkelingen aan ta pa». Maar gelukkig blijkt de vrees van Betty de alleraardigste „Zij" uit het spel dat Bob de „hij" haar ontrouw is geworden, en zijn tfentcn heeft op geslagen bij haar mededingster, ei genaresse van een grote farm, volko men misplaatst. Bij het weerzien komt uit, da_t hij „BLEKE BEI Deze week kunt u „Bleke Bet" weer eens zien en al die toffe jongens uit ..de enige Jordaan". die daar onder de West'ertoren in deze film niet anders doen dan een beetje ruzie maken, de boel aan diggelen smijten en dade lijk weer de grootste lol met elkaar hebben. Ja. en dan zijn er nog twee, die erg veel- van elkaar houden Ko, de zeeman en Jansje, de dochter van Ble ke Bet Bet is wat je nosmt, een potige tan- te. die eigenlijk te veel naar de cen ten kykt en haar dochter door aller lei lelijke trucjes aan een ander - de 1 slome Hannes probeert te koppelen: Het lukt haar natuurlijk net niet. want Ko weet op het laatste ogenblik zijn anker in Bet's groentenwinkeltj« uit te gooien en gaat toch met Jansje trouwen. De hela Jordaan is er weer als da kippen bij en ze hebben, net zoals Sa!- ly, de ijscoman het zegt: „een reuze gijn". Aaf Bouber, Jopie Koopman. Fien de la Mar, Corrie Vonk, Johan Elsen- sohn. Sylvain Poons. Johan Heesters en Jan van Eees U ziet ze allemaal weer in deze genoeglijke Hollandte film. CINEMA HOLLANDIA „NOU GAAN WE UIT TOVEREN" De komende week kan het film- minnend publiek de bekende komie ken Stan Laurel en Olivïer Hardy iu „Nou gaan we uit toveren" aanschou wen. We zijn ervan overtuigd dat de ze film veel publiek zal trekken Wél ke van lichte kost houden. Een film programma waarbij men voor enige uren de zorgen vergeet.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2