angs de straat N.HOLLANDSE PERS 1945 Joodse groep „Stern" veroorzaakte grootste treinramp van Palestina Distributie 1 Socialistische partijen boycotten „Congres van Europa" niet Oesterhandelaren uit lerseke hadden prachtige April-mop Pater Wessels bepleitte voor „St. Bonaventura" een Onderwijscentrale 4e Jaargang No 1200 Doqderdag 1 April 194 Uitgave voor de gelijknamige Stlch'teg Wnd. boofdred. A. F.riks, W'esterweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht.'Tel 3967 Veertig doden en een groter aantal gewonden BU^Benjamina (Noord-Palesfina)* is de* trein. CairoHaifa op een elec- trisch tot ontploffing gebrachte mijn gelopen. Dit is de grootste treinramp die tot nog toe in Palestina is voorgekomen. Veertig doden zijn hierbij, volgens de laatste berichten, gevallen. Er zouden nog een 60-tal gewonden zijn. De aanslag is gepleegd door de Joodse geheime organisatie „Stern" Britse troepen en politie maken jacht op de daders Britse troepen en politie hebben ter stond de vervolging ingezet tegen de genen, die deze treinramp veroorzaakt Hebben. Alle Joodse voertuigen tussen Lydda en .Haïfa zün tegengehouden. Uit naam van de Joodse groep „Stern" zijn Joodse bladen te Tel Aviv telefonisch op de hoogte gesteld van het feit. dat de groep de verantwoor delijkheid voor de ontsporing van de trein op zich neemt. Vijfendertig Britse soldaten 'bevon den zich in de laatste twee wagens die nog op de rails bleven staan. Geen hjinner is gewond. Volgens een officiële mededeling zijn de slachtoffers hoofdzakelijk Ara bieren. Volgens Joodse berichten uit Tel Voor d? periode van 4 April tot en met 17 April geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 804 297 »lg. 1600 gr. brood 284 res. 800 gr. brood 286 res. 400 gr. brood 295 alg. 400 gr. brood of 1 rants. gebak enz. 293 alg. 500 gr. suiker enz. enz. 289 alg. 250 gr. waspoeder 299 alg. 2 eieren BONKAARTEN KD en KE 804 797 alg. 400 gr. brood 783 res. 400 gr. brood 795 alg. 400 gr. brood of 1 rants. gebak enz» 793 alg. 500 gr. suiker enz. enz. 789 alg. 500 gr. waspoeder 799 alg. 2 eieren 788 res. 500 gr. bloem enz. enz. TABAK EN VERSNAPERINGEN. 31 en 35 tabak. 2 rantsoenen siga- rotten of kerftabak Res. A tabak 50 gr. scheerzeep of 100 gr. schrercrême of 400 gr. snelscbeercrême 33 versnaperingen 200 gr. versna peringen 36 versnaperingen 100 gr. versna peringen De broodbannrt) zijn geldig t.m. 10 Aprjl a.s„ met uitzondering van de keyzfbonnen brood/»ebak 295 en 795 alg. (geldig tot en met 17 April). Ni"t aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de volgende bannen: 24°. 244, 245, 744 en 745 melk efc 250. 251. 252. 257. 754 en 756 reserve. -O— AMERIKAANSE VOORRAAD ATOOMBOMMEN GROEIT Loden van het Amerikaanse Congres hebben verklaard, dat' zij van DaviJ Lilienthal, voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de atóbm- energie, hadden vernomen, dat de VS een „voorraad" atoombommen beza ten en deze voortdurend aanvulde. Lilienthal noemde echter geen juiste cijfers. Aviv is *de locomotief door de ont ploffing van de rest van de trein' ge scheiden. Zij werd negentig meter over de spoorbaan geslingerd. Rauter op de film De president van het Bij zonder gerechtshof te Dan Haag heeft Polygoon-P «-ofil- ri toestemming gegeven het proces-Rauter te verfilmen. Deze "film zal dan worden opgenomen in het journaal en worden vfrbonden met enige filmpjes, die de Duit sers maakten in Westerbork. Over 10 dagen Marshall-plan er door Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 329 tegen 74 stemmen het wetsontwerp 'aangeno men, volgèns hetwelk in het kader van het plan-Marshall5.3 milliard dollar "voor het herstel van Europa en een aparte som voor Griekenland, Turkije en China beschikbaar zal worden besteld. Het wetsontwerp gaat nu naar het Congres. Men verwacht dat het binnen 10 dagen aan president Truman ter te kening voorgelegd zal kunnen- wer'_ clën. H.M. de Koningin kan werk nog niei volledig hervatten De secretarie van H.M. de Koningin deelt ons het volgende mede: „De toestand van HAL de Koningin maakt het nog niet mogelijk, dat zij haar werkzaamheden weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal zij voorlopig nog zeer veel rust moeten houden". o— STRAFZAAK CONCENTRATIEKAMP VUGHT WORDT DEZE ZOMER BERECHT Het is te verwachten, dat nog deze zomer, waarschijnlijk in Juni of Juli. de eerste processen zullen aanvangen voor het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch van de „Strafzaak Dhits con centratiekamp Yught". Geen Aprilmop 25 Nieuwe textielpunten gédig! Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 25 punten vande nieuwe (extfelkaart VA 804 wqrden geldig verklaard. 'Er wordt op gewezen, dat van deze 25 punten er-vijf als extra beschikbaarstelling zijn te beschou wen. Met ingang van 1 April 1948 worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel J één punt". Textiel J vijf punten", „Textiel J reserve" te waar de van 10 punten en ..Textiel K één punt". De bonnen „Textiel K vijf punten" .en „Textiel K reserve" zijn derhalve vootlopig niet aangewezen voor de aankoop van texjielgoederen. Russen kondigen scherpe controle aan op al het vervoer naar het Westen Engeland en Frankrijk nemen afwijzende houding aan Maarschalk Sokolofsky, Russisch militaire gouvejrneur in Duitsland, heeft de drie Westelijke bevelhebbers op de hoogte gesteld van het Russische voornemen strengere controleotaatre- gelen toe te passen op het verkeer tussen 'de Sowjetzóne en de Weste lijke zones. Boeren moeten evacueren Volgens *„Der Kurier", een blad dat onder Franse licentie verschijnt, moe-, ten inwoners van dorpen aan'de grote weg van Berlijn naar het Westen van- Duitsland op bevel van de Russen evaeuëren. De boeren kunnen hun akkers voor de oogst bewerken, maar verderop gaan wonen, Te Berlijn neemt men Het Hoogheemraadschap ziet een bekwaam ambtenaar vertrekken Ir. P. Tj. Poppens nam afscheid Gistermorgen nam in het. Gulden Vlies ir. P. Tj. Poppens afscheid van het Hoogheemraadschap, waarbij' hij sedert21 Juli 1921 de leiding heeft gehad van de technische dienst. Nadat de" vertrekkende ambtAiaar met vrouw en dochter was binnen geleid, nam de Dijkgraaf, mr. A. Kamp, het woord en bracht in her innering hoe op 10 Februari j.L de dag, waarop ir. Poppens 65 jaar was geworden, reeds een huldiging Hhd plaats gehad door het bestiiur van het Hoogheemraadschap. Een eh ,ander mede in verband met de Koninklijke onderscheiding, welke hem bij die ge legenheid was verleend. Inmiddels stond men nu aan de vooravond van de dag. waarop ir. Poppens ambteloos - doch gelukkig niet werkloos - werd Het Hoogheemraadschap verloor daar mee een kundig ambtenaar, die over al grote sympathie had weten te ver wekken.-- Een schets van zijn werk Spr. bracht in herinnering, hoe hij bij zijn in dienst treding .geen gebaan de wegen had gevonden: de technische .afdeling moest nog geheel worden op gebouwd. Zijn taak was geweest de reconstructie der zeeweringen en later had de aanleg van wegen zijn aan dacht mede opgeëist. Binnen het raam der fïnantiële mogelijkheden had hij de werken op voorbeeldige wijze we- Als partij zullen zij echter NIET deelnemep Naar aanleiding van tegenstrijdige berichten over de houding der socia listen tegenover het Congres van Eu ropa" hebben de heren Koos Vorrinb. voorzitter der Part'j van de Arbeid en jhr mr M van der Goes van Na- ters, voorzitter der 2e' Kamer-fractic van de Partij van de Arbeid medege deeld, dat de berichten omtrent een boyco van het „Congres van Europa" door de socialistische partijen onjuist zijn. Het woord boycot Is nooit ge noemd. weerbericht REGEN EN WIND Krachtige en vooral langs de kust nu en dan stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Half tot zwaar bevolkt met regenbuien. Iets lagere temperatuur. Aan d^ socialistische partijen werd tijdens de conferentie te Londen ge adviseerd als partij niet aan het Haagse „Congres van Europa" deel te nemen. Leden der socialistische partijen blij ven volkomen vrij om met bet Con gres mee te werken. Voorts 'deelden zij mede. dat de so cialistische partijen besloten hebben •de bevordering .van een federatief ge organiseerd Europa bovenaan op hun program te plaatsen en dat ter uitwer king van cfit besluit op 25 April een. besloten conferentie zal gehouden jvorden door de socialistische partijen in Parijs. De partijen zullen naar de ze conferentie deskundigen afvaardi gen. De conferentie zal niet voor publiek toegankelijk zijn. Na afloop zal een pers-communiqué worden uitgegeven. Er is dus géén sprake van een te Parijs te beleggen ..tegcncongres" te gen het Congres van Europa. ten uit te voeren en wannéér er thans sprake was van grote bestaanszeker heid in onze lage landen, dan was de ze voor een goed deel toe te schrij ven aan de deskundigheid van de ver trekkende hoofdambtenaar.' Na hem nog veel goede jaren te hebben toegewenst kan hij het woord geven aan de vele sprekers, die zich hébben laten inschrijven'. Als eerste trèedt naar voren de heer Groot, pen ningmeester van het Hoogheemraad schap. die mede namens de heer J. W. Boersma, secretaris, afscheid neemt van een collega-hoofdambte naar. met wie hij lange, jaren op bui tengewoon prettige wijze heeft samen gewerkt. De heer Ertsieck brengt de heste wensen voor de toekomst van de schei dende chef namens alle ambtenaren van de technische dienst en doet deze verge7.eld gaan van enkele stoffelijke huldebljjken: een prachtige koperen Jaloem enbak en een sigarendoos* Hulde van arbeiders Namens alle arbeiders van het I^jogheemraadschap voerde de heer Hollander uit Petfen het woord, diè het sociale jfevoel van de vertrekken de functionaris prees. Zijn persoon za! nog lang in de herinnering der ar beiders blijven voortleven. Als teken van waardering bood.hij^namens dit personeel een fraaie aquarel en een gemakkelijke stool aan. Hoofdingenieur Ten Brink schetste de prettige relatie, die steels lussen zijn dienst en ir. Popping had bestaan, loco-bur'gemeester Van Slingerland uitte de erkentelijkheid Van het Alk- maarse Gemeentebestuur voor de wij ze." waarop *ir. Popping hier tal van wegen had vernieuwd. De heer Groot* uit Hoorn betuigde zijn vreugde over het feit. dat de ver trekkende ambtenaar bereid was de Vereniging van Noordhollandse Wa terschappen als adviseur te blijven die nen. burgemeester Baken uit Winkel herinherde er aan. hoe zijn gemeente dc eerste was geweest, die haar vfe- gen aan het Hoogheemraadschap in beheer had overgedragen. Voor de Provinciale Waterstaat sprak nog de heer Krijn, voor de Shell de heer van Rossum, als oud-bestuurslid voerde dhr H. K. koster 't woord, terwijl de heer Arnts, voorzitter van de Kamer van Koophandel de rij van sprekers be sloot. Nadat ir. Poppens allen had bedankt *werd gelegenheid gegeven persoonlij* afscheid van hetp te nemen. aan, dat Russische militairen kwartier gaan maken voor versterke grens ne pen en Duitse politie-eenheden voor de grenscontrole. Ook voor het luchtverkeer zouden sttengere controle maatregelen wor den genomen Engels-Frans antwoord Engeland heeft het Sovjet-voorstel betreffende onderzoek van goederen, ladingen die van Berlijn naar het Westen worden vervoerd, verworpen, evenals de eis, dat gealileerd perso neel van dooreis-visa moet zijn voor zien. De Britse autoriteiten zouden er wel mee accoord willen gaan, dat de geallieerde commandant van de trein een «passagierslijst, bij zich heeft, die hij aan de contrólepost kan tonen. De Fransen hebben een gelijklui dend antwoord gegeven. Het Ameri kaanse antwoord laat nog op zich" wachten. Luc varv Dam versloeg Delannoit Luc van Dam ,onze bokskampioen middengewicht,heeft een fraaie en gemakkelijke puntenpverwinning be haald op de Belgische „Tarzan" Cyril Delannoit. De strijd ging- over 10 .ronden van 3 minuten. De overwinning wordt nog geaccentueerd door het feit, dat De lannoit 4 achtereenvolgende zege's boekte in Brussel, terwijl hij volgens alle kranten had eerlpren (met ande re woorden: dat de Belgische jury enigszins-chauvinistisch is). Van Dam zal nu waarschijnlijk op 23 Mei as. uitkomen tegen de beroem de Fransman Marcel Cerdan om het middengewichtkampioenschap van Eu ropa, wat dan zijn tweede gevecht om deze titel zal zijn. Zijn eerste was in de bezettingsjaren tegen de Duitser Besselmann. In hetzelfde programam gaf Joe ANP hielp onbewust. Maar de ontknoping kwanri even te'vroeg Burgemeester Willem.,en van lerse ke heeft het de laatste dagen erg druk_ gehad. Zijn telefoon stond niet stil, .want hij werd van heinde en verre opgebeld door mensen, die een bezoek aan zijn dorp wilden brengen. Jour nalisten. filmoperateurs en persfoto grafen deelden de burgemeester me de, dat zij beslist zouden komen en vroegen of de burgemeester al vast een plaats voor hen wilde reserveren Het bleek, dat al deze mensen ge- .nteresseerd waren in het bezoek van vier prominente filmsterren uit Holly- 3 PENEN. Nog vroeg in de morgen. Mijn vrouw haalt de gordij nen op. Verwonderd klinkt plotseling haar stem: „Drie penen op de weg!" Terwijl- ik nog in bed lig te soezen, zeg ,ik, denkend aan onze veestapel (enkele konijnen): „Haal ze achter het huis- Hebben we weer een dag of wat voer!" Enkele ogenblikken aarzelt ze. Ze voert een gevecht met haar eelijkheidsgevoel. Dan begeeft ze zich kordaat naar buiten, ondanks het feit, dat ze nog niet geheel gekleed is. Binnen enkele ogenblikken is onze veevoederpositie aan merkelijk versterkt. Een poosje later zitten we aan het ontbijt. Plotseling verschijnt een jongen op een fiets. Vlak voor de ramen houdt hy stil, ziet speurend rond, werpt onderzoekende blikken in alle richtingenen kijkt clan beschuldigend bru taal naar binnen. Mijn vrouw loopt rood aan „Die komt voor de penen", zegt ze ontsteld. Dan is het intermezzo reeds voorbij. De jongen en de •kleur op het gelakt van m'n ega verdwijnt.Alleen de pret is overgebleven. En het voer. drie penen! Louis enige demonstraties voor het Belgische publiek» voor een slordige 250.000 francs. In totaal was de we reldkampioen ongeveer 8 minuten in de ring. wood, die vandadjj aan :en uézoqjc zouden brengen. En of de burgemeester nu al ver klaarde. dat hif van het hele bezoek niets afwist, het hielp allemaal niets, w;|nt net was 'een ANP-bcricht. Nu is men in lerseke Wel wat ge woon. Het*bezoek van buitenlandse gasten is ef schering en inslag, doch vier f ms. en tegelijk is voor1 het oestercentrum ook wel wat kra3. Mep ging zïch daarom afvragen hoe dit ge val aan het rollen was gebracht. Het bleek. da» een aantal ocsterhlindela- wi2 aan de borreltafel samen rii; be richt in elkaar haddén gedraaid. Dit - - - -pjnn.---' iik correspondent van tnt ANP ter ore gekomen, die he» be richt .-ad doorgegeven. Tal var bladen maakten dan, ook meldinr van he» bezoek, een April mop, '!ir door het persbureau niet als zodan h-'i'v'd was" maar dié dan toch vóór de ecr-«- April al succes -O- m Vensterglas thans vrij varr distributie Met* ingang vrn 1 April mag ven. sterglhs'in alle dikten.- zonder mach tiging, vergunning of bon, aan han delaren,. verbruikers of verwerkers woeden verkocht en afgeleverd.' De aanwezige voorraden en de te verwachten -regelmaJieo 'ninvoer heb ben het hemen van deze mas'^üel mogelijk gemaakt. De .grote tekorten aan t blank gepolijst spiegelglas, gewarmd glas en brute glas, vormen vooralsnog een beletsel, om tot opheffing der distribptfemaatrcgelen betreffende laatstgenoemde gla*-^ ~n ov r té gaan. AfONn.OMFEY TT!.Y\ IX BELGiÉ Veld «rschalk Montgomerv is per vlieg-uig uit Londen naar België ver trokken. waar hij het Belgische leger zal ^pecteren. Daarna brengt hij een bezoek ?an de Britse troepen in Duit land. H«' wordt op 7 April in Londen terugverwacht. METEOOR—ALKM. BOY In verband met de te verwachten belangstelling voor deze wedstrijd op a.s. Zondag zullen de Ned. Spoorwe gen extra wagens koppelen aan de trein die om 1210 uur uit Alkmaar „vertrekt, Degenen die de Alkm. Boys van plan zijn te vergezellen naar Am sterdam, worden in hun eigen beljng aangeraden, deze trein te nemen. Er zal geen extra-trein gaan. De wed strijd wordt gespeeld op het Volewijc- kers*terrein, aanvang 2.30 uur. De opstelling van de Alkm. Boys luidt: Krame/: Metselaar en Admiraal; Bart, Pennings en Kemp; Vermeulen, de Ley, Blok, Bakker ,en de Grand. Naar een regeling van het Onderwijs Verordenende bevoegdheid van Kamers en Onderwijsraad De R.K. Lerarenvereniging St. Bo naventura heeft Woensdag in hotel Vlctory te Alkmaar haar Jaarvergade ring gehouden, waarbij tevens het zes de histrum werd herdacht. Na de huis houdelijke vergadering kwam in een openbare bijeenkomst het rapport ter sprake, dat de bij besluit van 6 Fe bruari 1947 door de Raad van Leraren bij het Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs ingestelde commis sie heeft uitgebracht over haar werk zaamheden ter bestudering van een lichaam met verordenende bevoegd heid op onderwijsgebied. Afbakening der. taken De vergadering werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, door de M.Q.- inspecteurs De Bóer, Van Andel en Van Buytenen, door ver tegen wiftrdi- gers v$n de drie zusterorganisaties en door deken J. Jacobs van Alkmaar, die allen door de voorzitter, ir. J. Chr. Deuss werden verwelkomd. Hij bracht dank aan de oud-voorzitter, de heer M. de Haas. wiens in druk verschenen geschiedenis van de 30-jarige „St. Bonaventura" aan de leden was aan geboden. Pater A. J. Wessels S.' J. uit Venlo, raporteur van bovengenoemde com missie, hield een inleiding over het rapport, waarin de commissie tot de conclusie komt, dat een lichaam met verordenende bevoegdheid de voor keur verdient boven een adviescollege of een maatschappelijke onderwijs- corporatie. Waë de taak van het lichaam betreft, allereerst dient in dè wetten een nauw keurige omschrijving te worden'gege ven van de fundamentele principes, welke men aan de bevoegdheid van het lichaam wenst te onttrekken, als: de verhouding van openbaar en bij-*5 zonder onderwijs en alles wat hier mede samenhangt; de regeling van de kosten van het onderwijs, e.d. Als onderwerpen, welker nadefe re geling door het lichaam dient te ge schieden^en welke de wetgever dient te bepalen, noemt het rapport o m. be paling van de verplichte en faculta tieve vakken, die aan elk der school typen moeten (kunhen) worden on derwezen met minimum-urentabellen; het leerplan van elk der schooltypen; de toelatingsvoorwaarden en de (ge detailleerde) inrichting van het eind examen.' Onderwijscentrale als regelend lichaam Spr. bepleitte de wenselijkheid van een lichaam met verordenende be voegdheid, dat de naam van Onder wijscentrale zou krijgen. Deze Onder wijscentrale zou naast vier Kamers (één voor elke soort van onderwijs) tevens een Onderwijsraad moeten om vatten gekozen door en uit de vier Kamers aan welke Raad de eigen lijke verordenende bevoegdheid toe komt De commissie besloot te advi seren tot organische "opbouw via de vakverenigingen en kwam tot de conclusie, dat de leden van elk der Kamers moeten worden gekozen uit en door de organisaties van onmid dellijk bi^de betreffende tak van on derwijs betrokken of belanghebbende personen of instellingen. Daarnaast zullen het ministerie van O, K en W ën de wetenschappelijke paedagogiek in elke Kamer hun stem moeten kun nen doen horen. In Onderwijsraad en Kamers zouden Vertegenwoordigers van het ministerie van O, K en W, werkgevers, van 't bedrijfsleven en docenten zitting moe ten" hebben. De Kamers zijn bevoegd voorlopige besluiten te nemen, waaraan de On derwijsraad zijn fiat kan verlenen en ter kennis van de minister brengen. Deze blijft voor de besluiten van de Onderwijsraad verantwoordelijk en kan ze eventueel ter vernietiging aan de Kroön voordragen. Aangezien de minister door'vier chefs van zijn mi nisterie in de Onderwijsraad verte genwoordigd1 is, zullen geschillen meestal voookomen worden. Een levendkige discussie volgde de uiteenzetting van deze spreker. Na de lunch maakte men een rond rit door de omgeving van Alkmaar» Bergen en Schoorl.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1