Ikmaai'def 4è Jaargang No 1202 N-HOLLANDSE PERS 1945 Binnenvaartverkeer tussen Britse en Sovjetzone stilgelegd Marshall-plan gaat Maandag in Rauters verdediging blijft scherp en hardnekkig Eén woning voor twee gezinnen Zaterdag 3 April 1943 Uitgave voor de gelijknamige 8ticb"ng. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oadegracbt Tel. 3967 Amerikaans bevelhebber mag ,,zo nodig van de wapens gebruik maken" Alle verkeer over de binnenwateren tussen de Britse en de Sovjet-zóne van Duitsland is stilgelegd; De maatregel is genomen omdat de Russen de geldigheid van de papieren van de binnenscj»4pp«*rs niet meer wilden er kennen. Kenncth Royall, de Amerikaanse ibinfster voor het leger, heeft in ant woord op desbetreffende vragen voor de radio verklaard, dat generaal Lu„ cius Clay, Amerikaans bevelhebber in Duitsland, de bevoegdheid heeft, voor verzet tegen enige aanval van alle middelen gebruik te maken. „Wij moeten doorzetten, indien de Sovjet- Unie de Amerikaanse vervoerskana- len naar Berlijn afdamt. Generaal jClay heeft de bevoegdheid van een militair aanvoerder, ter verdediging van enige aanval zo nodig te schie ten". De „Kurier" meldt dat er een aan. zienlijke concentratie Sovjet-tankeen- beden is waargenomen rond de stad Meiningen, 25 k.m. van de zönegrens. Volgens het blad ber/eiden de Sov jet troepen grootscheepse manouvres binnen enkele weken voor. Russen uiUen nieuwe beschuldigingen De Sovjet_Unie heeft, naar Reuter uit Berlijn meldt, een reeks nieuwe bschuldigingen jegens de Westelijke geallieerden geuit. Zij vorden beticht van „het roven en plunderen van Ber lijn". Bovendien hebben de Sovjet-autori- weerbericht BUIEN Tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid cn West. Zwaar bewolkt met re gen of hagelbuien en enkele versprei de opklaringen. Weinig verandering van temperatuur. teiten medegedeeld, dat zjj niet meer deel zullen nemen aan de geallieerde militaire bestuurscommissie. De Fianse, Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben de nieuwe beschuldigingen in de Kommandantu- ra krachtig van de hand gewezen. Berlijners niet nerveus De Berlijners tohen zich onder al deze gebeurtenissen veel minder op gewonden dan velen in het buitenland aldus Reuter. Men toont weinig tekenen van ner vositeit. Zutfens St. Walburg toren zal herrijzen! Jeugd leegt de spaarpotten Het is verkwikkend, zo zei burge meester De Jonge uit Zutphen, dat niet alleen uit de burgerij, doch uit het gehele land bewijzen komen van be langstelling en financiële sten.: bij de ramp, die de reeds zo zwaar gescbon den stad door de brand van de Wal burgtoren heeft getrotren. De eerste gift, was er een van t 1000. Een student zond een bedrag van f 200. Hoe deze bereidheid tot steun in de burgerij leeft blijkt ook wel uit de kleinere bedragen, die binnenko men van kinderen, die de inhoud van hun spaarpot afstonden. RUSSISCHE OORLOGSSCHEPEN OP WEG NAAR AEGEÏSCHE ZEE? Volgens Griekse regeringskringelf zijn drie Russische oorlogsschepen door de Bosporus gevaren en op weg naar de Aegeïsche zee. De namen van de oorlogsbodems worden gegeven als Kalinin, Dasatska en Iteak. Het Amerikaanse Congres heeft het hulpprogram voor het buitenland, ten bedrage van 6.098.000.000 dollar, naar het Witte Huis gezonden! ter onderte kening door president Trumart. De Senaat heeft bet program na het Hui» van Afgevaardigden goedge keurd. Lovett, de onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat het plan-Marshall Maandag a.s. in werking treedt. Een week vroeger dan verwacht werd De Senaat, ging accoord met het plan van het Huis van Afgevaardig den om alle hulp aan het buitenland hr een wet te verenigen. - De wet is precies drie-en_een-halve maand, nadat Truman voor het eerst een beroep deed* op het Congres om het herstelprogram goed te keuren, ter ondertekening weggezonden. De aanvaarding is een week voor op het rooster, dat door de leiders van het Congres was ^opgesteld., Robert Lovett, onderminister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de verschepingen van goederen krach tens het Europese herstelprogram Maandag a.s. zullen beginnen De goe- -O- Nieuwe Nederl. lening in de V.S. De „Journaal of Commerce" deelt mede, dat de Nederlandse regering met handelsbanken te New York on derhandelt over een lening van 50 tot lOOstnillioen dollars, die gebruikt zou worden voor het aankopen van nieuwe schepen en verschillende an dere doeleinden. De aan te kopen schepen zouden als onderpand dienen terwijl de Wereldbank waarschijnlijk de lening zal garanderen. Een veto van Truman overstemd Belastingverlaging voor Amerika's machtigen President Truman heeft 2jjn veto uitgesproken over een van Republi keinse zijde ingediend wetsontwerp, dat de belasting in de V.S. met 4.8 ml'iard dollar zou hebben verlaagd. Truman verklaarde, dat het wets ontwerp „niet verenigbaar was met de eisen van de critieke internatio nale toestand". Maar ondanks Truman's veto wordt bet wetsontwerp toch tot wet: zo wel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat overstemde het „neen" van de president met een m"er dan 2/3 meerderheid van stemmen. De nieuwe wet is in het voordeel van de rijken: Bijna 40 procent van de verlaging Van de inkomstenbelas ting komt ten goede aan personen met een jaarlijks netto inkomen van meer dan 5.000 dollar, die minder dan 5 procent van alle belastingbetalers uitmaken. Wat de successierechten betreft, bijna de gehele jaarlijkse ver laging van 250 millioen dollar komt slechts aan ongeveer 12.000 van de rijkst? families ten goede. Dodelijk SDOorwegonqeval bij Hoogkarspel Gistermiddag, even na half drie is de 39-jarige lijnwerker Grent uit Ven huizen. die in de gemeente Hoogkars pel bezig was een voorsein te smeren, door de locomotief van een extra goe derentrein gegrepen eg op slag ge dood. Het slachtoffer heeft waarschijnlijk door de sterke Westenwind de trein, die van 't station Hoogkarspel kwam in de richting van Hoorn, niet ge hoord. DS. VAN DUYL TOT 10 JAAR VEROORDEELD Het- Amsterdams Bijzonder Gerechts hof veroordeelde de 58-jarige ds Q. van Duyl conform de eis tot een ge„ gwatgenisstraf voor de tiid van 10 jaar met aftrek, daarbij rekening houdend met zijn hoge leeftijd en minder goe de v gezondheidstoestand. Internationaal recht verbood Nederlanders verzetsdaden te plegen „Systematische fej>resaille-maatrege- len" was het zevende punt van de tenlastelegging tegen Rautcr tijdens de 2e üag van zijn proces, waarvoor de belangstelling mogelijk nog groter was dan een dag te voren. Rauter had ook hier z*n antwoord klaar. „Van de Duitse bezetting kon niet verwacht worden dat zij zich aan het interna tionale recht hield terwijl de Neder landse regering in Londen voortdu rend onrust stookte onder de bevol king, die zich op haar beurt ook niet hield aan het internationale recht, om dat gehoorzaamheid gewflgerd werd aan, wat Rauter noemde^ „het wettige Duitse gezag". Rauter reageerde op dit punt zeer scherp. Op verzoek van hem en zijn verdediger werden de capitulatie voorwaarden, die generaal Winkelman in 1940 ondertekende, ter sprake ge bracht. Uit deze voorwaarden, aldus Rauter. vloeide volgens de Haagse Conventie van 1907 voort, dat de Ne derlanders moesten gehoorzamen. De regering De Geer zag dit in. zo meende hij verder, maar werd onder de invloed van de Britten tot aftreden gedwongen. ..De regering Gerbrandy moet ook in de beklaagdenbank zit ten", zo schreeuwde hij uit. „Zij heeft oorlogsmisdaden bedreven!" Uitvoerige debatten ontstonden over de samenstelling van het gerechtshof Rauter had graag Zwitsers en Zweden in een internationale tribunaal gezien. Handig verschool hij zich telkens en telkens ^er achter z'n dubbele func tie van ondergeschikte van Seyg In- quart en vertegenwoordiger van Himmler en hij meende als generaal zeker niet alles te moeten weten, wat z'n ondergeschikten hadden uitgevoerd Bij het nemen van represailles werden zo zeide hij, alle gevallen stuk voor stuk „nauwkeurig" onderzocht. Hij had er op gestaan, dat illegale strijders die hij als mens hoogachtte maar als Joodse vraagstuk van secundair belang - Begin 1943 gaf de heer K. Vorrink Londen een over zicht van de Duitse maatre gelen tegen de Joden in Ne derland en maakte de auto riteiten op de ernst van de toestand attent. Maar deze antwoordden dat zij „het Joodse vraagstuk in Neder land van secundair belang" achtten. Dit stukje kwam bij het proces-Rauter ter sprake. Duits généraal moest zien als parti- sanen, voor een gerechtshof gedaagd werden en niet zonder meer veroor deeld werden. Rauter beriep zich ook op de door do regering Colyn in 1937 uitgegeven richtlijnen. Deze vertelden, dat men zich tijdens een bezetting rustig en. ordelijk moest gedragen. „Iedereen kon dus weten wat er gebeuren zou als dit bevel niet werd nagekomen?" De hardnekkigheid en felheid van het ver zet bleken Rauter flink dwars gezeten *e hebben. Silbejtanne.moorden De middagzitting begon met de be handeling van de z.g. Silbertanne- moorden. Omstreeks dat 3e Duitsers daarmee begonnen kwam er een zeer geheim bevel van de Führer, dat de gehele rechtspraak in het Westen op hiel Processen zouden niet meer ge voerd worden, Duitse politie en weer macht konden onmiddellijk ter plaat se „recht" doen Rauter gaf toe ook aan de Land wacht deze bevoegdheid te hebben ge geven. Alkmaarse bevrijdingsfeesten Op uitnodiging van het Algemeen Oranjecomité kwamen gisteravond ten stadhuize vertegenwoordigers bijeen van verschillende verenigingen, die hun medewerking hadden toegezegd voor de viering van het regeringsju bileum van H.M. de Koningin. Vooraf herdacht de wnd. voorzitter, mr H. Schenkeveld het overleden be stuurslid, de heer H. Lind, die niet alleen actief deelnam aan het vereni gingsleven, doch ook de Oranjevereni ging een warm hart toedroeg en er jaren de penningmeester van was. Staande werden deze woorden van waarderende herdenking aangehoord Vervolgens kwam het globaal-sa- mengestelde programma ter sprake voor de viering, welke zich zal uit strekken over een feestweek van 31 Augustus tot 6 September. Het schema van het feWtprogram- *ma, dat nog nacTer uitgewerkt moet worden door de deze avond gevormde subcommissies ziet er als volgt uit: Op 31 Augustus, de verjaardag van de Koningin zal des morgens een au bade voor het stadhuis de feestviering HET ZAKGELt) VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Enkele weken geleden ves tigden wij er in een „Schijn werper" de aandacht op. dat in sommige tehuizen voor Ouden van Dagen de Nood- wct_Drees voor de verpleeg den financieel geen verbete ring had gebracht. Wij maak ten daar toen ernstige be zwaren tegen en wezen er op, dat dit moeilijk de be doeling van de minister kon zijn Thans is bij de gemeente besturen een circulaire van de Minister van Sociale Za ken verschenen, waarin deze ook op het ongewenste in die toestand wijsteen er met klem op aandringt, dat de gemeentebesturen er op toe zien, dat het zakgeld voor d'.' verpleegden *in inrichtin gen in hun gemeente wordt herzien Wij brengen dit hiermee ter kennis van allen dié het aangaat. openen; des morgens zal een hyppi- sche optocht worden gehouden in ver band met het die middag in het Sport park te houden concours hj^ppique; voorts zal er die middag een bloemen corso worden gehouden, dat tijdens de pauze van het concours door het Sport park zal trekken. Des avonds zullen in de stad toneel- en filmvoorstellin gen worden gegeven met speciale pro gramma's. Deze toneel- en filmvoor stellingen zullen in de loop van de week herhaald worden; ook muziek- en zangconcérten zullen'op enkele avon den gegeven worden,, vermoedelijk door alle samenwerkende koren in de Grote Kerk. Zaterdag 4 September zal in het te ken staan van de jeugd; zowel de schooljeugd als de schoolvrije jeugd zal die dag met optochten, massa-spel en volksdansen de aandacht vragen. Op Zondag 5 September zal het re geringsjubileum kerkelijk gevierd worden. De laatste dag, de eigenlijke dag van het regeringsjubileum zal dan in het teken staan van de sport; het sport comité zai hiervoor het programma nader uitwerken. De avond van die dag zal besloten worden met een groots vuurwerk, dat vermoedelijk op het Bolwerk tegenover het Gerechts gebouw zal worden afgestoken. Voorts zal er een wedstrijd worden georganiseer^ onder de burgerij voor 't versieren van gevels en voortuinen; fraaie prijzen zullen aan deze wed strijd verbonden worden. Ook van de zijde van Gemeentewerken werd reeds medewerking toegezegd, om de plant soenen extra in de oranjebloemen te steken, waardoor mede bereikt wordt, dat de stad een fleurig uitzien zal krijgen. Voor het uitwerken der verschillen de plannen zijn deze avond speciale commissies benoemd n.1. een finan ciële commissie, commissies voor de sport, voor het concours hip-ique, voor de versiering van gevels en tui nen, yoor het bloemencorso, voor to neel en muziek, voor de zang, voor de jeugddag, voor het vuurwerk, voor de kerkelijke viering en voor de pers en propaganda. Een coördinatiecommissie wordt ge vormd door het Dagelijks Bestuur van de Oranjevereniging, bestaande uit de heren G. v. Slingerland, Chr. Dun, v. Maarleveld en Van Burken. Op .11 Mei komen deze commissies onder leiding van het Oranjecomité weer bijeen, om de uitgewerkte plan non zo mogelijk vast te stellen. De oplossing, die in ons bereik ligt! Een voorbeeld in Castricum Het seizoen is weer in aantocht! Vlak aan de spoorlijn, niet ver van de plaats waar iri Castricum op last van de Düitsers destijds vele huizen werden afgebroken, verrijst thans een aantal nieuwe woningen. „En daarover wil ik nu eens met U praten. Enige tijd geleden schreef U over de „hoogbouw" en omdat deje methode wat Alkmaar betreft, mis schien pas in de verre toekomst toe gepast zal kunnen worden, moeten we zo vlug mogelijk, want de tijd dringt! naar een andere oplossing zoeken. Er is een oplossing, die in ons be reik ligt", zegt dc beer J. Wiese ei genaar van een stucadoorsbedrijf, lid van de gemeenteraad cn van de com missie van bijstand van Publieke Wer ken, met wie wü dezer dagen een on derhoud hadden. Geen last van elkaar „Neem nu eens die huizen in Castri cum. Ze zijn uitstekend ingericht voor dubbelbewoning. Mooie kamers en alles wat er nodig is, op de beneden verdieping. Boven zijn ze eveneens van alle gemakken voorzien. En weet U wat nu zo prachtig isde twee gezinnen, die in zo'n huis wonen, hebben helemaal geen last van elkaar De vestibule is in tweeën gedeeld en daar heeft ieder zijn eigen deur. En dergelijke huizen moeten er in Alk maar ook komen. De huurprijs van f 25 per maand.- dat is dus voor twee gezinnen f 50 per maand - mogen en behoeven ze niet te boven gaan. Na tuurlijk, op deze wijze kunnen wij in de behoefte van arbeidswoningen voorzien endat is ook zo mooi later als de tijden beter zijn kunnen deze huizen een-twee-driever- anderd worden in een-gezins "midden standswoningen. Ik zeg een-twee-drie, want het ver anderen eist werkelijk een minimum van tijd, omdat die afscheiding in de vestibule zo gemaakt is, dat het uit breken h:ervan helemaal geen moeite kost. Plan dat de aandacht verdient „Mijnheer Wiese, U heeft 't nu over het bouwen van huizen yoor dubbel bewoning in Alkmaar. Gedwongen door de tijdsomstandigheden is men in onze stad er toch ook reeds toe over gegaan om twee gezinnen bijelkaar onder te brengen", menen wij. „Inderdaad", geeft onze zegsman ten antwoord, „maarU zegt ei genlijk zelf al en zo is het toch ook - dat deze gezinnen bijelkaar wo nen. Weet U wat hier de moeilijkhe den zijn? Men heeft vaak last van el kaar. Er komt ruzie over de huisdeur over de vestibule, over het te luide praten, kortom over alles. En bij de huizen,* die ik U zojuist genoemd heb. beschikken de gezinnen ieder over een vrije woning. Zulke huizen ken nen we hier nog niet!" „Dit plan verdient zeker veel aan dacht. Maar wie zal dergelijke wo ningen moeten bouwen? En ziet U er nog meer voordelen in?", willen wij \yeten. „De gemeente zou de bouw .ter hand moeten nemen, of de aannemers zou den het met toekenning van subsidie door gemeente en Rijff, kunnen doen. Ja... en als dit allemaal niet moge lijk zal blijken te zijn, dan moest dit plan eens bekeken worden door de woningbouwvereniging! En de voordelen? Dat zijn er nogal wat. Deze huizen, waarin dus twee gezinnen goed kunnen wonen, hebben maar één fundering en één kap nodig; ook op de aanleg van water en licht en op tal van andere dingen kan enorm veel materiaal worden bespaard En denk er bovendien aan, dat er op deze wyze veel minder grond nodig is! Waar men deze huizen zoil kunnen bouwen? Wel, ik denk bijvoorbeeld aan het Bergerwegkwartier. Daar liggen nog grote terreinen braak", zo besluit de heer Wiese en wij namen afscheid van hem, met de hoop, dat de autoriteiten op het gebied van de woningbouw deze plannen terdege zullen overwegen. Egmond aan Zee Verwacht een druk bezoek Het ziet er naar uit, dat Egmond aan Zee het deze zomer druk zal krU- gen. De Egmonders hebben hard ge werkt en met succes: niet minder dan drie duizend badgasten zullen dit jaar in Egmond hun vacantie doorbrengen. (Wij komen nader hierop terug!). \YAAGTOREN GENOOT GROTE BELANGSTELLING Vrijdagmorgen waren wij even op de Kaasmarkt en we zagen daar vele vreemdelingen, die de Waagtoren fo tografeerden. Het gezellige WV-ge bouwtje werd bestormd door een groot aantal hunner, die kaartjes kochten om de toren te* beklimmen. In gebro ken Deens hoorden wij een dame vra gen "of ze in een half uur heen en terug naar de toren Kon Klimmen, want ze wilde zo graag „die poppetjes zien lopen". Fransen en Engelsen waren er ook en zelfs uit het verre Canada waren enthousiaste globetrotters gekomen om de klok te horen slaan en foto's te maken van onze mooie Waag. Hieruit blijkt wel, dat het seizoen weer in aantocht is en dat Alkmaar zich wederom mag verheugen in een grote belangstelling van de zijde van het buitenland. ZEEVOGELS MOETEN DEGRADATIEWEDSTRIJDEN SPELEN EGMOND AAN DE HOEF De beslis singswedstrijd, die Zeevogels 2e Paas dag op het Vitesse terrein tegen IEV moest spelen heeft niet datgene ge- Commissaris van de Koningin bezoekt Heiloo De Commissaris van de Koningin in Noordholland zal a.s. Maandag, des middags om 3 uur, een Wzoek bren gen aan de gemeente Heiloo. Op het Raadhuis <kal dr. J. E. baron de Vos van SteenwQk officieel worden ont vangen. Dit deelde de 'burgemeester van Heiloo in de gisteravond gehouden^ raadsvergadering, op welke wij nog nader terug komen, mede. HOCKEYNIEUWS AMHC Langzamerhand loopt de Hockey- competitie ten einde. De heren-elf tal len zijn uitgespeeld, behalve het derde, dat as. Zondag haar laatste degradatie-wedstrijd speelt Door het succes dat Heren 3 in deze competi tie heeft gehad, is het elftal in de der de klasse gebleven. Dit succes is voor namelijk te danken aan het enthousi asme, waarmede gespeeld en getraind is. Vooral het speelpeil van dit wel zeer jonge elftal is in de loop van het seizoen zeer vooruit gegaan. Heren 1 en 2 zijn heemaal zonder kleerscheuren uit de competitie ge komen, al was het dan met de hakken over de sloot. Dames 1 heeft van de 5 degradatie wedstrijden er 2 achter de rug. Alles is hier nog mogelijk, maar de ver wachtingen zijn hoog gespannen. Wat Dames 2 gaat doen hangt .af van de beslissingswedstrijd tegen Ijs vogels 2, die zeer binnenkort gespeeld zal worden. Zondag zal Dames 1 tegen TOGO 2 spelen en na het succes van dames 1 tegen RBC zijn we weer hoopvol gestemd. De strijd begint Zondag om 11.30. Wij wensen onze Alkmaarse dames veel succes! Om 11.45 uur speelt Heren 3 tegen "H.I.C. bracht wat Zeevogels van de onder ste plaats kon houden. Voor de rust gaf de wedstrijd vele kansen voor Zeevogels, die niet wer den benut. De rust ging met dubbel blank in. Na de rust waren de Zee vogels flink in de aanval maar na 15 minuten nam* IEV toch de leiding. Toen tot overmaat van ramp de drij vende kracht van Zeevogels, d# *P'l Henk Goud uitviel, was hei WrU Zee* vogels gedaan. De 10 u tilat; voor IEV voldoende en Zeevogcis tal degradatie wedstrijden moeten spelen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1