flkmaafikr langs de straat Het proces tegen Nederlands grootste oorlogsmisdadiger N.-HOLLANDSE PERS 1945 Mr Zaayer eist de doodstraf „Ik strijd niet voor mijn leven, maar voor mijn eer" Marshall ontkomt aan vliegtuigongeluk Honderdduizend Joden worden door honger bedreigd 4e Jaargang No 1203 Maandag 5 April 194Q Cllr»ie toot de celUknamige Wnd. üoofdred. A. Erlki. Weslerwe, 338 Alkmaar, tel 330». Bedeelt, en edminlitre- tlei Ridderstraat heek Oodecrecbt Tel. nn De procureur-fiscaal, Mr. J. Zaaj er, ving zün requisitoir aan met 'een uiteenzetting van het historische belang Van dit proces tegen degene, „die het Nederlandse volk als onze grootste ooslogsmisdadiger Ziet". Was het oordeel over Mussert als de personificatie van het landver raad, niet zo moeilijk, het vonnis, dat geveld moet worden over Rau- ter, de strijdbare figuur van de vijand, brengt grotere moeilijkheden met zich mede, omdat, zoals Mr. Zaayer verklaarde, het oorlog voeren, ook het oorlogvoeren met wrede hand, nog niet altijd een reden tot be straffing vormde. Aangetoond zal moeten worden, dat door Rauter da den werden verricht, die het internationale oorlogsrecht tot misdrij ven stempelt. leuters beroep op gegeven beve len verwierp Mr. Zaayer.. Hij ver wees naar het vonnis over de grote oorlogsmisdadigers. Een citaat daai- uit vertaalde hij met: „Indien een lid van een roversbende zich gedraagt naar de erecode van de bende en de bevelen van het opperhoofd, dan zat hU binnen de bende als een goed lid worden beschouwd, maar als hij ge vangen wordt, zal hij bezwaarlijk des wege straffeloosheid kunnen verwach ten". Een martclaarsrol Na eerst nog gewezen te hebben op de bevoegdheid van een Nederlands gerechtshof om Rauter te berechten, verklaarde Mr. Zaayer, dat het in twijfel trekken van de objectiviteit van het hof, zoals dit door verdach te meermalen is gedaan, beschouwd moest worden als een pose tegenover het nageslacht. „Verdachte wil een martelaarsrol spelen" zei Mr. Zaayer Wat de Jodenvervolgingen betreft, achtte Mr. Zaayer genoegzaa- be wezen, dat Rauter schuldig was, door het zo goed mogelijk .uitvoeren van gegeven bevelen en door het zelfstand dig ontwerpen van wettelijke maat regelen. Ook bij het tweede punt van de. ten lastelegging: het bevorderen van de „arbeidsinzet", achtte de proc. fiscaal Rauter'sschuld bewezen, want Rau ter heeft zelf plannen daarvoor ont worpen: de invoering van een tweede distributiestamkaart. Vervolgens werd Rauter's aandeel in Se door Goering bevolen meubelroof- actie uitvoerig besproken. De door Rauter voorgestelde regelen waren hl strijd met het landoorlogreglement en schenen mr Zaayer toe 'n misdrijf te zijn tegen de menselijkheid, om dat niét alleen onmisbare maar ook onvervangbare goederen werden ge- confisceerd. Naar de mening van de proc fis caal was het onmogelijk maken, om naar radio-uitzendingen van de geal lieerden te luisteren op zichzelf in een moderne oorlog een geoorloofde maat regel van de Duitsers. Het ongeoor loofde bestond echter in het confis- ceron van het eigendom. Ten aanzien van de actie, die na de aanslag op Seyffart tegen de stu denten en vooral tegen de „plutokra fensoehne" ondet^ hen werd onderno men. kon Mr. Zaayer niet aannemen, dat Rauter toen alleen maar de be velen van anderen uitvoerde. Hij heeft alles gedaan, om de studenten in han den te krijgen en daarbij gewerkt met allerlei dreigementen. De Silbertanne-moorden Het zesde punt van de tenlasteleg ging werd tezamen met het zevende punt besproken: hef systematisch aan wenden van represaillemaatregelen Represailles zijn in het oorlogsrecht absoluut ongeoorloofd, verklaarde Mr Zaayer maar mogen alleen dan wor den toegepast, wanneer de bevolking zich collectief heeft gekeerd tegen de bezettende macht. Absoluut onge oorloofd is het zonder rechterlijke tussenkomst ombrengen van mensen. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor de „SiIbertanne-"moorden, die ..het erg ste deel van Rauter's politieterreur" genoemd werden. In hrftiee bewoordingen keerde de proc. fiscaal zich dan tegen het Duit se regiem van angst en terreur. Wel iswaar kwamen vele bevelen uit Ber lijn. ma.""* hier in Nederland was Rau ter de stuwende motor, Rauter nam de beslissingen, Rauter liet aHe ter reurmaatregelen nitvoeren. Het hele Duitse volk achtte Mr Zaayer schuldig aan de ellende, die in de bezetting over Nederland gekomen ia. maar in Rauter zag* hij de man. die in Himmlers geest de Duitsers hier heeft aangespoord en bezield. De Proc. fiscaal eiste tenslotte de doodstraf, daarbij het hof vragend recht te doen aan hen ,die in de strijd voor de Nederlandse onafhankelijk heid gevallen zijn. De verdediger aan hei woord Het uitspreken van het requisitoir, dat bijne 2 uren duurde, werd in gro te stilte aangehoord. Toen de proc. fiscaal de doodstraf eiste, was in de grote zaal alleen het snorren van de filmapparaten te horen. Dadelijk na het requisitoir kreeg de verdediger van Rauter, Mr. K, van Rijckevorsel, het woord. Rauter draai de zich in de beklaagdenbank naar zün verdediger toe en volgde met gro te aandacht diens pleidooi. Het pleidooi van de verdediger werd eveneens onder grote stilte en aan dacht aangehoord. De President liet zelfs de zaal sluiten, om niet afgeleid worden door orihodig heon en weer gelapp. Pleiter bestreed, in navolging van Rauter, de rechtsmacht van het Hof op grond van de thans m het Inter nationale recht erkende regel: geen strafbaarheid zonder voorafgaande wet Onze regering zou de overeen komsten hebben verbroken. Volgens pleiter stond de zaak er voor Rauter onvergelijkelijk veel be ter voor dan voor de Duitse generaals die de bezette Balkan hebben be stuurd en door het Amerikaans tri bunaal te Neurenberg, bij vonnis van 19 Februari 1948 zijn berecht. Zulks niet slechts omdat daar tengevolge van repressdilles duizenden mensen zün gedood en hier tientallen, doch vooral, omdat namens onze regering met de vijand als zodanig overeen komsten ziji gesloten in verband met de overgave op 15 Mei 1940. bij wel ke overeenkomsten onder meer on- zerzüds de verplichting is aanvaard, om onvoorwaardelijk orde en rust te bewaren en voorts de instelling van een Duits bestuur hier te lande is er kend. Het is een reeds uit de gryza oud heid stammende rechtsregel, dat met de vijand als zodanig gesloten overeen komsten op de meest nauwgezette wij ze behoren te worden nageleefd, al dus de verdediger Reeds van het op treden van Radio Oranje midden Ju li 1940 af,zijn deze overeenkomsten voortdurend onzerzijds geschonden. Van April 1942 af werden voorts vja het ..England-Spiel" opdrachten tot moordaanslagen en daden van ge wapend geweld aan de vqand be kend, terwyl van dien tijd af reeds de wapen-,,droppings"* van Engeland uit begonnen. In totaal zijn 40.000 ngachinewapenen, waarbij geluidloos schietende pistolen, „gedropped". Rust en orde door vergel dingsmaatregelen. Het valt. niet te verwonderen, zo ze i de Mr. v. Rijckevorsel, dat in deze chaos de vijand uit zucht tot zelfbe houd slechts door afschrikwekkende vergelding tmaatregelen de orde en rust in het bezette gebied kon bewa ren ,Men kan een bezet gebied, waar van 99 pCt anti is. niet anders dan met dergelijke maatregelen in be dwang houden. Een Nederlandse ge neraal zou ii? gelijke omstandigheden hetzelfde hebben gedaan, zo meende de verdediger Het breken van voormelde over eenkomsten is naar het bestaande in ternationale en naar 't bestaande Ne derlandse recht een daad van verre gaande laagheid en oneerlükheid waar op bij ons art. 93 wetboek van mili- tair strafrecht de doodstraf is gesteld aldus Mr. van Rijckevorsel. Een onbevangen en onpartijdige be oordeling was volgens pleiter een psy chologische onmogelijkheid voor een Nederlands rechtscollege, al was plei ter ervan overtuigd, dat dit met de beste bedoelingen is bezield. Na het pleidooi vroeg de president, of Rauter nog iets wilde zeggen. Rau ter stond op en dankte met bewogen stem voor de zakelijke Inhoud en voor dracht van het requisitoir». Hij zei te gen de president, dat hij, Rauter, niet streed voor zijn leven doch voor zijn eer. De President^ verdaagde daarop de zitting tot half drie. Dan zou Rau ter gelegenheid krijgen zijn houding toe te lichten. Na Tsjecho-Slowakije Polen Reuter's correspondent te Warschau meldt, dat evenals in Tsjech-Slowa- kye voor de wijziging van het regiem verschillende tekepen er op wijzen dat de politieke macht in Polen steeds meer in handen komt van- de uiterst linkse vleugel. Terwijl in invloedrijke posities nog een zekere schijn van gelijkheid tus sen communisten' en socialisten wordt gehandhaafd, aldus de correspondent, treedt het practische leiderschap van de communistische arbeidersparty in de algemene regeringspolitiek steeds meer naar voren. Kortgelden is Bobrowski, voorzitter van de planningraad, wiens zienswyze op de economische planning botste met die van Hilary Mine, de commu nistische minister van industrie, afge treden en met het „onbelangrijke ere baantje" van ambassaceur ln Zweden belast. Onder de socialisten heeft minster president Cyrankiewicz zich kortgele den voor één arbeiderspartij uitge sproken. Er zijn aanwijzingmgen aldus de correspondent, dat evenals in Roeme nië de volgende stap zal zijn, dat slechts een politieke arbeidersparty en een boerenorganisatie zal mogen blij ven bestaan. weerbericht ENKELE BUIEN Mi est matige wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele regen- of hagelbuien, wei nig verandering van temperatuur. De band van een vliegtuig, waarin zich George Marshall, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, bevond, sprong, toen het toestel Zon dag te Medellin (Columbia) wilde landqp. Enkele ogenblikken was het onzeker of het vliegtuig in bedwang kon worden gehouden. De landing verliep echter zonder verdere onge. lukken. Een menigte van meer dan weeduizend mensen brak door de om rastering heen en wenste de minister geluk met zijn behouden aankomst. Rauter acht zich geen „Verbrecher" Opgewekt kwam Rauter even voor de aanvang der middagzitting de zaal binnen. Hij onderhield zich levendig met de politieambtenaren, die het on derzoek geleid hebben en met Schrei- eder, die ook op deze zitting aanwezig was. Rauter kreeg voor zijn „slotwoord" 2 uur. Hij begon met zijn excuses aan te bieden voor het geval hij op de vo rige dagen onbehoorlijk mpcht zijn op getreden door zijn scherpe antwoor den en verklaarde, dat het niet in zün bedoeling gelegen had de naam van H. M. de Koningin en die van het Huis van Oranje bij dit proces te betrekken. Rauter verklaarde als Duits gene. raai de bevoegdheid van het Hof niet te kunnen erkennen en hij verwierp de verordening van de geallieerden 'over oorlogsmisdaden. Hij zei, dat hij hier uitvoerig op moest ingaan om als hoogste Duitse politieautoriteit het Duitse standpunt naar voren te kun nen brengen. Na de capitulatie, was de Duitse macht de enige legale macht, betoog de verdachte en zodra de Ned. rege. ring in Londen zich hier niet meer aan hield," beging zij een oorlogsmis. daad. Rauter die zeer vlug sprak, ging ver volgens over naar het ontstaan van het verzat. Uit de meldingen van de geheime zenders was gebleken dat vanuit Engeland doorlopend acties .-georganiseerd werden, die in strüd waren met het internationale recht Deze acties namen zo grote omvang aan zei Rauter, dat de Duitsers deze niet meer met het normalé politie apparaat konden onderdrukken. „Tra gisch" noemde, Rauter het, dat hij toen maatregelen moest nemen. Vervolgens besprak hij de verschil lende punten uit de tenlastelegging. I Hij had, zo verklaarde Rauter met bewogen stem, dagen en nachten er over nagedacht of hij door wat hy gedaan had een oorlogsmisdadiger ge- worden was. Hij was echter tot de >v«rte overttflging gekomen, dat liJj igefcn „Verbrecher" was En hy meende dat hij en zijn kameraden voor zover zij in zü° lijn gehandeld hadden op «rond van het internationale recht, nooit ter dood veroordeeld konden worden. Daarom wilde hij een ander vottrstel doen. Om voor de belediging het Nederlandse volk tijdens de bezet, tmg aangedaan, genoegdoening te ge ven vroeg hü zich ter beschikking van de Nederlandse regering te mogen stellen om door zijn dood de haat tus sen het Nederlandse en het Duitse volk op te heffen. „God behoede Holland in de ko mende jaren#, zo besloot hij. Uitspraak 15 April De president deelde mede, dat Don derdag over een week dus 15 April, uitspraak aal worden gedaan. HU voegde er echter aan toe, dat de vol. ledige uitspraak wellicht eerst over 4 weken zou volgen. Een ware veldslag levert Haganah om hen te bereiken De Haganah. die reeds twee ver geefse pogingen heeft gedaan om met een belangrijk voedselconvoei, be stemd voor de honderdduizend door honger bedreigde Joden te Jerflzalem, door de Arabische wegversperringen in de heuvèls van Judea te breken, zou vandaag een derde poging onder nemen. Volgens de Haganah vonden bij de poging van gisteren 7 Joden de dood, volgens Arabische bronnen 80. Intussen trachten dè Joden te Jeru. zalem een voorraad van voedsel in blik te maken en staan zij in de rü voor brood. Britse ambtenaren van de Palestijnse regering trachten onder handelingen met de Arabieren aan te knopen om te bereiken, dat voedsel- convooien ongemoeid kunnen pas seren. Arabieren ontvingen versterkingen Inluvsen Torren leden Tan de Haga- nab nog steeds een felle strijd met de Arabieren op de weg tussen Tel Aviv en Jeruzalem teneinde de Jo den in de Heilige Stad te ontzetten. De Arabieren weren zich fel en heb ben versterkingen ontvangen. Het Améiikaanse plan Volgens betrouwbare bronnen te Lake Succes zal het Amerikaanse plan voor Palestina de volgende pun ten bevatten: De benoeming van een gouverneur, instelling van een Bestuursraad, be staande uit de voornaamste functio. narissen, die de president kan aan wijzen, het recht voor de gouverneur, een speciale politiemacht op te leiden en te vormen, oprichting van een wet gevende raad, bestaaóde uit Joden, Arabieren en andere bevolkingsgroe peringen en de vorming van een eco nomische raad, samengesteld uit Jo den en Arabieren, ten einde de gou verneur bij te staan in kwesties van vervoer, voedsel en financiën De opperrechter kan worden bencemd door de beheersraad en heeft het recht de lagere rechters aan te wij zen. Palestina zou volgens dit plan on„ der het mandaat komen te staan van 57 landen. De „Kortenaar' vertrok uit Nieüwediep Voor liet eerst- na de bevrijding vertrok. Zaterdag een oorlogsbodem uit de haven van Nieüwediep naar Indonesië. Om half elf begaf de Commandant Zeemacht" schout bij nacht J. J. L. Willinge zich aan boord om schip en bemanning te inspecteren Tijdens het „alle hens" wenste hij de opvarenden een voorspoedige rei? en een behouden terugkeer n3 de dienst in de tropen. Hy legde de na- dmk op 'de verantwoordelijke taak, die de Kortenaer bij de handhaving van* rust en orde in Indonesië wacht Om half twaalf kregen de familie- 'eden gelegenheid aan boord te gaan om afscheid van hun verwanten te nemen. in scheervlucht De vier voorzitters van de niet- communistische fracties in de Amster. damse gemeenteraad hebben aan B, en W. voorgesteld een zevende wet houder te benoemen, ten einde te ko men tot een herverdeling van de frac ties in 't college van B en W. Twee Amerikaanse professoren hebben een clement in het menselijke bloedplas- ma ontdekt dat voor het leven van de malaria-mug nodig is en dat zij kunnen neutraliseren. Een afdoend middel dus tegen deze gevreesde ziek te? Vier op de honderd verzekerde Belgische arbeiders zijn thans volle dig werkloos. Dit betekent een be- langryke stüging van de werkloos, heid by onze Zuiderburen. Vrüdag overleed in Den Haag de directeur der „Nationale Reserve", kolonel v. d. Generale Staf, K. Metting-van Ryn. De Amerikaanse hulpwet ondertekend President Traman beeft de wet tot hulp aan het buitenland ondertekend. Naar aanleiding van dit feit zei hü o.a.: Weinig presidenten zün in de gelegenheid geweest een wet van zo grote betekenis te ondertekenen. Deze ondertekening is een zeer belangrijke gebeuren voor de wereld, die naar het voortduren van de vrede streeft Ik prijs het 'congres voor de samenwer- Iking die het getoond heeft bü de snel. Ie behandeling van deze maatregel. Dat hü aanvaard is bewijst op tref fende manier, HONDERD TSJECHISCHE STUDENTEN NAAR NEDERLAND De regering is bereid een aantal Tsjechische studenten, voorlopig ,r een getal van 100 bepaald, toegang tot Nederland te verlenen. De Neder landse afdeling van de „Worlds Stu- dents Reilef" heeft een organisatie op gebouwd om voor het gastvrU on derbrengen van deze Tsjechische stu. denten zorg te dragen. in Palestina? De Palesty'nse regering is bereid n>et civiele en militaire leiders van Arabieren en Joden te onderhandelen over het 6luiten en uitvoeren van 'n wapenstilstandsovereenkomst voor Palestina, aldus generaal Sir Alan Cunningham in een radiorede over de Palestynse radio. De rede werd ver taald in het Arabisch en het Ivriet (Nw.-Hebreeuws). Cunningham deed een beroep op beide partijen. DIENSTPLICHT VOOR AMERIKANEN VAN 19 TOT 26 JAAR De Amerikaanse minister van De fensie, James Forestal, heeft het Con gres thans officieel verzocht algeme ne militaire opleiding goed te keuren en militaire dienstplicht in te stellen voor mannen van 19 tot 26 jaar. Onmiddellük hierna verscheen ge neraal Eisenhower om getuigenis af te leggen voor de commissie. Hü ver klaarde, dat de Y.S. „niet als een ei land van democratie» kunnen leven te midden van een zee van dictatuur". hoe een buitenlandse politiek die door twee partüen ge voerd wordt, kan leiden tot doelmatig handelen. Op nog treffender manier toont dit feit aan, dat snelle en krach tige actie niet onverenigbaar is met de volledige toepassing van onze de. mocratische regels voor discussie en debat. Degenen, die aan de doe'matig heid van een democratisch stelse- twijfelen moeten de les van de be krachtiging van deze maatregel over denken. Truman vervolgde met te zeggen, dat het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland wellicht 't groot ste waagstuk op het gebied van op bouwend staatsmanschap was. ooit door enige natie ondernomen. Het is, zo zei hü. een groot voorbeeld vah een gemeenschappelijk pogen tot aller welzy'n. De wet op de hulp aan het buitenland is volgens de president het beste antwoord op de „kwaadaardige en verdraaide voorstelling van zaken" gegeven door hen, die Amerika's po gingen willen zien mislukken. Dê wet is het Amerikaanse antwoord op de uitdaging, die heden ten dage aan de vrye wereld wordt gericht Russische maatreaelen in Duitsland Radio Frankfort meld; „op grond van betrouwbare berichten uit "de Oostelijke zóne", dat de grenspolitie in Thuringen en Sachsen-Anhalt, provincies in de Sowjetrussiscbe zóne, die grenzen aan de Britse Amerikaan se zóne, tot 40.000 man is versterkt en dat 4000 man reserve-politie „met spoed naar West- en Zuidgrenzen van Thuringen zijn gebracht". Volgens dit radiobericht we: op drie politiemannen, die gearresteerd werden na uit de Sowjetrussische zóne gevlucht te zijn, papieren gevon den, die er op wezen, dat alle niet- commtinistische personeel wordt ont- ontslagen. De toestand te Berlijn Het departement van Buitenlandse Zaken te Londen heeft medegedeeld dat volgens uit Berlijn ontvangen of ficiële berichten het leven aldaar zyn gewone gang gaat. met uitzondering van het ophouden var. millitaire treinen. De andere treinen rijden nor maal en het -verkeer langs de weg vindt regelmatig voortgang in twee richtingen. Het millitair bestuursbure au (Kommandatura) functioneert naar gewoonte, aldus de mededeling. Verder is nog verklaard, dat, in te genstelling met andersluidende berich ten, de Sowjetrussen niet geweigerd hebben aeel te nemen aan de werkzaam heden van zeven subcommissies van het millitair bestuursbureau. doch voorgesteld hebbqn, op grond van te kort aan personeel, het aantal subcom missies van 19 tot tien terug bren- gén. ZITPLAATS Het is vol in de trein Stampvol. In het midden, pad staan we op elkaar ge drongen en vallen is onmo gelijk. Toch kon je ontdek ken, dat we weer wat van de „Germaanse beschaving" beginnen kwüt te raken. We zijn weer bezig mens te wor den. Er wordt tenminste niet meer gevochten bij het ingaan van de trein. Langzaam aan komt er wat ruimte. By elk station ver laten reizigers de trein. Naast elkaar staan twee vrienden. Er komt 'n plaats vry. Nu krüg ik gelegenheid om hun hoffelükheid te be wonderen. Want de één voor de ander biedt de vrijgeko men zitplaats aan. Ik ver heug me in hun welspre kendheid. Dan wordt de illusie tv verstoord. Een andere rei ziger heeft reeds begerige blikken op de vrije plaats geworpen en terwijl dé vrienden nog steeds armge- barend elkaar trachten te overreden om te gaan zit ten, ploft de derde neer. Ze blüken gevoel voor hu mor te hebben, want even als ik barsten ze plotseling in lachen uit. De man die zit echter staart onbewogen voor zich uit

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1