N. HOLLANDSE PERS 1945 Eerste hulp voor Europa bepaald op één milliard dollar Finland zal zelf kunnen beslissen, wanneer het wordt bedreigd „Verenigde Naties'' was plotselinge ingeving van Roosevelt Uitgaven voor het komende jaar met 200 millioen pond verlaagd j' Twee belangrijke internationale conferenties^ 4e Jaaigang No 1205 Woensdag 7 April 1949 Uitgave voor de gelijknamige Sticb'ng. Wnd- hoofdred A Eriks. Westerweg 338 Alkmaar. teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt Tel 3967 7ruman belrachf spoed Zal Nederland ook spoedig goederen ontvangen President Truman heeft Maandag opdracht gegeven onmiddellijk een* bedrag van 1.105.00.1.000 dollars ter beschikking u stellen voer het op gang brengen van het programma der buitenlandse hulpverlening. Eén milliard daarvan is bestemd voor het Europese herstelplan en verder zullen 50 milli- o-n dollars gebruikt worden voor militaire steun aan Griekenland en Tur kije. eenzg'fde bedrag voor hulpverlening aan China, terwijl de overige 5 milnoen voor Triëst zijn. Volgens de correspondent van de New York Times te Washington, heeft Truman Paul Hoffman, de president- commissaris van de Studebaker Cor poration, uitgekozen voor de functie van administrateur van het Europees herstelplan. Het Witte Huis verwacht te gister reeds Hoffmans aanvaarding van deze functie. Hoffman is ••eeds lid van Trumans commissie voor hulpverlening aan het buitenland. Hij -taat op het stand punt, dat „welvaart een krachtig te. gengif is tegen communisme" en heeft onlangs verklaard ..Wanneer de Euro pese productie met een derde ver hoogd zou kunnen worden, zou hot c-'mmunisme snol verdwijnen". Paulus de Ruiter moet 3'/2 jaar brommen Ja <utes van Tol. alias Paulus de Kuiter van het beruchte Zondagmid- óïö-fadiocabaret. tegen wie enige tijd gt-icuen 3 jaar internering met aftrett was geadviseerd een vonnis, dat de Hoge Autoriteit te laag achtte, hoorde gister door 't tribunaal een advies tot 3 jaar en 6 maanden internering met aXurek tegen zich uitbrengen. in een uitvoerige overweging con- sttueerde men dat {ietJ^twee^van •"He beschuldigde zich onttrekken aan aiie verdere NSB-activfteit niet steekhoudend was Als ontwikkeld man kon bij weten, dat radio-propaganda veel gevaarlijker was dan het dragen van een WA-uniform. STAATSLOTERIJ Vijfde klasse 10e lijst t 1000: 6522 1 1000: 1093 6811 7158 9012 11201 4385 18490 21105 1 400: 44?51 13725 19725 1 200; 3941 7866 X 100: 5043 5409 5711 11414 12087 12578 18740 19260 VERKEER (D) 't ls druk bij de Friese brug. Vpn aüe.kanten suizen luxe wagens aan en dan is er plotseling een zwaar geladen wagen met stenen, die lang zaam de brug opkruipt. Van de andere kant nadert een ziekenauto. Aangezien we geen ver- keersspecialisten zijn, kun nen we niet beoordelen, wie voorrang had. In ieder geval was de auto met stenen reeds over de helft, toen de ziekenauto de brug opreed. De chauffeur beduidt de andere dat hij terug moet. Reeds rijden andere auto's de brug op Het verkeer raakt in de knoop Een woedend gesprek ontstaat tussen de verschillende chauffeurs. Ze verlaten bun wagens en het geval wordt werkelijk hu moristisch. Aan weerskan ten van de brug loeiende claxons. Ten slotte doel de geüni formeerde macht uitspraak. De stenenauto moet terug. En met hem anderen. Het oponthoud duurt precies tien minuten voor de veertig auto's, die aan beide Kanten van het kanaal manouvreren Ook voor ie ziekenauto. Dan geeft de chauffeur van de ziekenauto ons onge vraagd zijn zienswijze: ..Hij bad me beter kunnen laten gaan Dan was de patiënt negen minuten eerder in hel Ziekenhuis geweest!" OOK SNEL GOEDEREN NAAR ONS LAND? Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft Maandag verklaard „Lan den als Nederland bevinden zich in een uiterst moeilijke dollarpósitic en wij willen zo snel mogelijk goederen naar Nederland sturen". Amerikaans generaal ziet sombere wolken Luitenant-generaal Albert Wede- meyer van de generale staf van het Amerikaanse leger heeft op een leger- dag te Los Angelos verklaard, dat sombere oorlogswolkcn zich aan de horizon samenpakken. Hij spoorde de VS aan zich te wapenen zodat „alle verdere agressieve neigingen van to talitaire naties" tegen gegaan konden worden. Volgens Wedemeyer is de veiligheid der VS in gevaar gebracht door de aderlating, die de militaire ihacht heeft ondergaan en door concessies in de sfeer van de internationale politiek ..De Amerikanen beseffen nu, dat bei de acties onverstandig waren" aldus Wedemeyer. „Het is ondenkbaar, dat enige regering welbewust een nfeuwe wereldoorlog zal uitlokken, doch hoe wel de meeste landen zich bewust zijn wat moderne oorlogvoering betekent, houdt dit niet noodzakelijkerwijs in dat er geep oorlog zal komen". Russisch-Fins verdrag werd ondertekend Partijen beloofden, eikaars souvereiniteit te eerbiedigen Het ontwerp van een verdrag van militaire bijstand en vriendschap tus sen de Sovjet_Unie en Finland is thans door de Finse delegatie onder tekend. Een uitvoerige officiële verklaring ontbreekt nog, maar de opinie van „welingelichte kringen" te Londen, door Reuter weergegeven. n.L dat de Finse delegatie er -in geslaagd is de wederparty te overreden de Finse versie voor bepaalde belangrijke punten te aanvaarden, wordt wel onder steund door do woorden, die Molotof ter gelegenheid van de ondertekening van het ontwerp-verdrtg heeft gesproken. De.Finse delegatie zou volgens de_ ze. Londense kringen door haar re gering alleen gemachtigd zijn om te tekenen, indien aan Finland's bezwa ren tegen militaire bijstand ook voor deze door het Finse parlement ge vraagd werd, tegemoet gekomen was. Verdediging van eigen grondgebied" Naar Reuter uit Helsinki meldde, hebben de Russen het Finse verzoek ingewilligd, dat een bepaling zou wor» den opgenomen in de militaire clau sules, waardoor Finlands activiteit In geval van oorlog wordt beperkt tot de verdediging van het eigen grond gebied en Finland zelf zal beslissen, wanneer het met een aanval wordt bedreigd. Voorts hebben de Finnen verzachting gekregen van de clausules, dié bepa len dat beide landen hun buitenlandse politiek dienen te coördineren. Geen Sovjet-bases De Sovjet-minister van buitenland se Zaken Molotof, verklaarde: „dit verdrag is gericht tegen een herha ling van Duitse agressie en dient tot ontwikkeling van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen onze landen en de consolidatie van de vrede in Europa". Aldus meldde radio-Moskou, die er aan toevoegde, dat het verdrag dat voor 10 jaar geidt, n i e t voorziet in Sovjet-bases in Finland. Ingeval Finland bedreigd wordt door agressie of de Sovjet-Unie wordt be dreigd door agressie via Finland zal Finland weerstand bieden aan deze agressie, indien noodzakelijk met hulp van de Sovjet-Unie. Beide partijen beloven eikaars sou vereiniteit te eerbiedigen en zich niet te mengen in eikaars binnenlandse aangelegenheden. Het verdrag moet nog geratificeerd worden. -O- K.L.M.-STEWARDS BIJ HET N.V.V. Naar het N.V.V. mededeelt, heeft de vereniging van KLM-stewards en- stewardessen besloten zich per 1 April aan te sluiten bij het NW, zulks in navolging van de federatie valt ver enigingen van KLM-piloten, radio-te legrafisten en boordwerktuigkundigen Staking in Alexandrië gedeeltelijk bijgelegd In een telegram aan koning Faroek verklaarden 2700 politiemannen gister middag .dat zij zich onder, zijn be scherming stellen en het werk zullen hervatten „om Alexandrië van de chaos te redden". De stakende hogere politie te Port Said heeft besloten ^ndanks het ulti matum van de regering het werk niet te hervatten. Te Cairo, weigert de ho gere politie, die in haar club belegerd wordt, eveneens aan het ultimatum gehoor te geven. Thans weer rusfiger na een ware veldslag Volgens de laatste berichten zou Alexandrië thans weer vrijwel rustig zijn. Negen en twintig mensen zouden bij de ongeregeldheden om het leven zijn gekomen en 220 personen zouden zijn gedood. Alexandrië was gister een waar slagveld. Hevig geweer- en mitrail- leurvuur klonk in de straten en van de daken werd geschoten op Egypti sche soldaten. Van militaire zijde wer den automatische wapens op open ra men, balkons en daken gericht. Militairen hebben, de Faroek-uni- versiteit bezet en de meeste fabrieken hebben het werk stil gelegd. Van an dere fabrieken zijn de arbeiders in staking gegaan en zijn demonstraties begonnen. Soldaten openden het vuur op een grote menigte, die het centraal spoor wegstation trachtte te bestormen. Het aantal slachtoffers zou aanzienlijk zijn. Geruchten, dat door Joden werd ge schoten, verwekten een plotselinge golf van anti-semietisme in de stad Het voedsel wordt schaarser en de prijzen gaan nog meer naar boven. Straatschenders maakten gebruik van de gespannen toestand en zetten een .nieuwe actie van winkelplunde ring in. Terwijl het gehele garnizoen van Ajftxandrië zich geconcentreerd had iri net centrum van de stad plunder den zijn de winkels in de voorsteden. Vólgens een correspondent van Reu tel1 was hier de bevolking, overwe gand buitenlanders, overgeleverd aan willekeur. AMNESTIE IN ZAAK SANCHES Gouverneur Brons van Suriname heeft, in verband met de grotere staat kundige onafhankelijkheid van Suri name, amnestie verleend aan Simon Sahches en de vijf militairen, die on_ langs werden veroordeeld wegens sa menzwering tegen het gouvernement. BENDELEDEN VIELEN DESSA AAN. 11 doden en 15 zwaargewonden on der de feestvierende kampongbevol king zijn het gevolg van een nachte» lijke overval vgn dertig met hand granaten en automatische wapens be wapende bendeleden op de dessa Tji- bitoeng, 20 km. ten Oosten van Ba» tavia. De vliegramp boven Berlijn Sokolofsky gal Robertson voldoening Generaal sir Brian. Robertson, mili tair gouverneur van de Britse zóne, heeft maarschalk Vassily Sokolofsky, de Sovjet_Russische opperbevelhebber verzocht om een onmiddellijke ver zekering zijnerzijds, dat hij even krachtig als generaal Robertson het feit veroordeelt, dat hel. Russische vliegtuig, dat tegen een Brits passa giersvliegtuig boven Berlijn vloog, zonder voorafgaande kennisgeving werd gevlogen „op een manier, die een ongeluk zou kunnen veroorza ken". Aldus deelde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. Dinsdag in het Lagerhuis mede. .Maarschalk Sokolofsky". uldus Be- vin, „heeft de door generaal Robert son gevraagde verzekering gegeven. Een schriftelijk antwoord op generaal Robertsons verzoeken wordt nog in gewacht". AMERIKANEN WILLEN NIEUWE PASSAGIERSBOOT De Amerikaanse „zeevaartcommis sie" zal het Congres verzoeken om gelden voor de bouw van een nieuw passagiersschip van 48 000 toni dit is ongevper half zo groot als de Queen Elisabeth). dat tweeduizend passa giers zou kunnen vervoeren. In geval van oorlog zou het nieuwe «chip twaalfduizend manschappen te gelijk kunnen vervoeren, De kosten worden geraamd op 65 millioen dollar en de bouwtijd op dertig maanden. Biographie van Roosevelt Churchill en Stalin mochten elkaar niet, zegt Alden Hatch Nieuwe Blitse begroting In Lon&en is een biografie van wij len de Amerikaanse president Frank- lin D. Roosevelt verschenen van de hand van de Amerikaanse schrijver Alden Hatch. Volgens Hatch mochten Roosevelt en generaal de G..ulle elkander niet van het eerste ogenblik at dat zü elkaar ontmoetten. Nadat de Gaulle Roose velt in Juli 1944 in Washington be zocht had. verklaarde Roosevelt: „De kerel is zo verdraaid ruw" en hij voegde er zuchtend aan toe: „De ene dag denkt hij, dat hij Jeaniie d'Arc is. de volgende dag Clcmenceau". Mevrouw Roosevelt heeft een grool deel van Hatch's manuscript doorgele zen. De schrijver maakt er aanspraak op, dat de gesprekken tijdens de oor log grotendeels woordelijk zijn weer gegeven. Tussen Churchill en Roosevelt ont stond direct een hechte vriendschap. Met Stalin kon Roosevelt in 1943 te Teheran goed opschieten, aldus Hatch. Hij vond hem „een man an meedo genloze vastberadenheid en met een goed humeur, waarlijk representatief voor het Russische volk". Roosevelt voelde, dat Stalin hem werkelijk moebt en vertrouwde. Churchill en Stalin daarentegen hadden een instinctieve afkeer van elkaar: De volgende anecdote verhaalt van het ontstaan van de naam der orga nisatie der VJJ.: In December 1941 discussieerden Roosevelt en Churchill uren achter een over een naam voor de „grote al liantie" van staten tegen Duitsland. De volgende morgen tijdens het aan- k'eden haastte Roosevelt zich naar de kamer van Churchill, die hij in bad aantrof. „Winston", riep hij jiit, „wat denk je van „United Nations"? WAT VECHTEN KOST. Volgens een Amerikaanse statistiek moet de tweede wereldoorlog een trillioen dollar hebben gekost. Met dit bedrag had men alle op aarde levende fami lies een villa met 6 kamers, een garage en een auto kun nen geven. De rest was nog voldoende geweest om in iedere stad met meer dan 500Q inwoners een modern -ziekenhuis en een school te bouwen. De ontvangsten vielen mee De Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, ueeft zijn begro ting voor het nieuwe belastingjaar ingediend. Hij deelde mede, dat de regering haar uitgaven in het komen de jaar met ongeveer 200 millioen pond sterling zal verlagen. Hierdoor en ^oor de te verwachten inkomsten zal een overschot worden verkregen van 778 millioen pond ster ling. De resultaten van het afgelopen jaar zijn meegevallen. De totale ont vangsten hebben de raming met 346 millioen pond sterling overtroffen. Of schoon de belasting op tabak aanzien lijk is verhoogd, is het tabaksverbruik iu Engeland niet verminder 1, zoals de regering had gehoopt. De begroting van het vorige jaar zou met de aanvullende begroting van October een overschot van 318 mil lioen hebben moeten opleveren, doch Cripps kon mededelen, dat er een Dure meubeltjes Voor de Maastrichtse rechtbank "stond terecht de directeur van het Zuid-Limburgse beheersinstituut, C. H. W. Schaap, die een aantal geld» bedragen, afkomstig van verkochte inboedels van politieke delinquenten, had verduisterd. De officier van Jus-" titie eiste tegen hem anderhalf jaar gevangenisstraf. in scheervlucht De mijnwerkers-staking in Amerika breidt zich uit Er zijn thans ruim 400.000 mijnwerkers bij betrokken. Op de Jaarbebrs te Utrecht zal Philips een demonstratie geven van de mobilophone, de nieuwe radio-teïe- phonische verbinding, die uit rijdende auto's kan worden uitgezonden. De jeugdcriminaliteit in België neemt toe. Van 12.567 gevallen in 1938, was het in 1946 reeds 22.900 gewor» den. Polen heeft Engeland verzocht de Poolse strijdkrachten onder Brits commando te demobiliseren en het Poolse herscholingscorps te ontbin den. Het corps zou worden gebruikt voor oorlogsagitatie. Veertien Zuid-Afrikaanse journa listen arriveerden in ons land voor een bezoek van tien dagen. Zij zul» len o.a, de bollen, Philips en Feyen- oord bezoeken. overschot is gerealiseerd, dat het dub bele hiervan bedraagt, *j1 636 millioen pond sterling. Cripps kondigde voorts een verdere verhoging van belasting op verschil lende luxe artikelen, als bier. wijn en tabak aan. AMSTERDAM GAAT BOUWEN B. en W. van Amsterdam vragen de gemeenteraad een beschikbaarstel» ling van een crediet van bijna 10 mil lioen gulden voor de bouw van ge meentewege van ongeveer 792 wonin gen, 25 winkels met woning er» 38 winkels met dagverblijf. Landgenoten boksten goed Tijdens internationale wedstrijden in de Apollo-hal te Amsterdam won nen onze landgenoten Jan de Bruin en Beb van Klaveren van hun resp. tegenstanders uit Wales, Jack Phillips en Des Jones. Lefèbre bevocht het halfzwaargewicht kampioenschap van Nederland op Pierre Dorenbos. MONTGOMERY DINEERDE MET RUSSISCHE COMMANDANT TE BERLIJN Veldmaarschalk lord Montgomery is gistermorgen in zijn eigen vliegtuig, zonder escorte uit Melle bij Hinnover op het vliegveld Gatow in de Britse sector van Berlijn aangekomen. Montgomery heeft gisteravond ge dineerd met maarschalk Sokolofsky, de Russische comm-...dant Generaal Sir Brian Robertson, de Britse com mandant trad als gastheer op. Joods voedselconvooi doorbrak blokkade Na een gevecht van zes dagen met Arabieren, die.de hoofdweg Tel Aviv Jeruzalem geblokkeerd houden, is een groot Joods convooi voedsel en passagiers door de blokkade heenge broken. Het convooi werd bij aankomst met grote vreugde begroet, omdat de voed seltoestand in de Joodse kwar'ieren nijpend was geworden. weerbericht LICHTE BUITJES- Meest zwaar bewolkt met enkele lichte regenbuitjes. Matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verande ring van temperatuur. Er zijn twee belangrijke internatio nale conferenties, die reeds een tijd lang verscholen gaan onder het op dringende drie-kolomskoppennieuws, dat merendeels op onenigheden slaat. Maar de gedelegeerden werden geens zins van de aardbodem weggedrukt en de resultaten van hun hardnekkig pogen worden thans zichtbaar Goed nieuws kwam van de. plaats vervangende ministers van Buiten» landse Zaken van de Grote Vier, die, met enige kleine onderbrekingen, na "het stranden van de laatste vredes conferentie over Duitslaiid moeizaam ploeterend trachtten, de vaargeul van het diplomatieke verkeer open te houden. Het is misschien wel goed om er even aan te herinneren, dat een vre desverdrag voor Oostenrijk, reeds voor het opzichtig geruzie in Londen over Duitsland een einde nam, door poli tieke waarnemers algemeen be schouwd werd als de toetssteen voor de oplossing betreffende Germania. Aan Oostenrijk immers zou gedemon» streerd worden, op welke basis men het aan Oostenrijkers (én Duitsers) over zou kunnen laten, het gebouw van een „onafhankelijke'staat'" verder op te trekken. Een gezamenlijk belang, dat mis schien als de motor fungeert, die het wagentje rijdende houdt, is het tot stand brengen van een normaal han delsverkeer. Bezetten, met de rug gen naar elkander, is duur: de kos ten lopen reeds in de milliarden! Het is niet zo verwonderlijk, dat de Rus» sen geleidelijk hun herstelbetalings- eisen omlaag schroefden, zo, dat er een dezer dagen een overeenstemming op belangrijke punten kon komen. De petroleum-exploitatie is thans geregeld: de Sovjet-Unie zal 58 a 60% ontvangen (i.p.v. de 67% die aanvan kelijk geëist werd) van de huidige productie voor een tijd van 30 jaar (eis: 50) en krijgt raffinaderijen met een capaciteit van 420.000 ton aange» wezen (eis: 450.000). Voorts heeft Mos kou de eis van 25% der bezittingen van de Donauscheepvaartmaatschap- pijen geheel laten vallen. Men is er nog niet, maar een flink gedeelte op de weg van het com- promis-accoord werd afgelegd. Be» reikt men de eindstreep, dan kan op nieuw gestart worden voor Duits land. Het heeft er veel van weg, dat men dit van zins is. De andere conferentie waarop wij doelden is die voor de „vrijheid van informatie". Het is de perti, die met de weer gave van het nieuws en haar be_ schouwingen voor een1 groot deel de publieke opinie beheerst en zo een grote invloed, helaas lang niet altijd ten goede, op de relaties der landen uitoefent. De U.N.O. is zich met dit probleem gaan bemoeiennaai- de wens zowel van het „Slavische blok" als van de Westelijke democratieën. De Sovjet-Unie en haar aanhangers leggen het zwaartepunt op een op treden tegen „oorlogshitsers" en een l!KUIltilfr!UllllBlllBIHIlll!IUIIUIIillill!lilBÜISUi(6B9niItiStUiiilblll:i. ..12 Buitenlands Overzicht „bestrijding van het fascisme". Een Amerikaanse resolutie welke een goed deel aan het eerste verlangen tege moet komt. werd aanvaard. De resolutie houdt in, dat de jour nalist „zonder vooroordeel, overeen» komstig de waarheid en zonder kwaad willige commentaar" het nieuws moet geven. Met algemene stemmen werd aangenomen, dat hij „verplicht is de vrede en -veiligheid helpen hand haven en zonder discriminatie be hoort op te komen voor de rechten van de mens." Indien aan deze beslissingen de hand wordt gehouden, zal in de toe komst reecis elke „oorlogsophitsing" zijn uitgesloten maar zover komt men niet, voordat er andere proble» men de wereld uit zijn. Ondertussen is het goed, dat over die dingen juist in dsze woelige tijd reeds van gedachten wordt gewisseld. A H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1