langs de straat N.-HOLLANDSE PERS 19^5 Scherp' anti-Russische rede van generaal Robertson Haarlemse recherche heiaerc dertien inbraken op „Wereldvoedselbronnen moeten intensief worden benut 4e Jaargang No 1206 Donderdag 8 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige SticV ng Wnd hoofdred A. Erik». Westerweg 338 Alkmaar. teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel 3967 „Een ijzeren gordijn scheidt Duitsland in tweeën" Frankrijk verklaartie blijven slreven naar verzoening Generaal sir Briai. Robertson, "Brits militair gouverneur in Duitsland, heeft op de Landdag (provinciaal pa rlement) van de in de Britse zóne gelegen provincie RijnlandWestfalen (waar ook het Ruhrgebied toe be hoort), verklaard, dat op het ogenblik, het feit aanvaard moet worden, dat een ijzeren gordijn Duitsland in tweeën scheidt en dat de Duitsers tevreden moetén zijn met de eenheid van slechts tweederden van hun land. f dat zij haar best zal doen om de deur tot het laatste ogenblik voor onder- „Duitsers, kibbelt niet Robertson zeide, dat het uiteinde lijk doel van het Bizonale bestuur was, van Duitsland een demacra- tische eenheid te maken. Hij riep de Sokolofsky verwierp Britse beschuldiging De onverwacht-scherpe ver klaring van generaal Robert son komt ongeveer tegelijk met het bericht, dat maar schalk Sokolofsky de Britse beschuldiging over het on juist vliegen van de Russi sche jager, die tegen het Britse verkeersvliegtuig op botste. van de hand giwe zen heeft. Sokolofsky verklaarde: ..het Britse vliegtuig heeft zich niet gehouden aan de boven Berlijn geldende luchtver- keersv oorschriften". De Britse autoriteiten zul len Sokolofsky „een krach tig antwoord" geven. Duitsers op. niet onder elkander te kibbelen en schouder aan schouder te staan ..tegen die mannen, die met het woord democratie op de lippen en een knuppel achter de rug u de Duitse vrijheid zullen ontnemen". Robertson zeide over Duitsland's economische activiteit,dat de hui dige productie van "steenkool én voor al van staal de hoogte in moet. De kwestie van de eigendom der indus trie moest ..door de Duitsers worden opgelost, hoewel de Britse regering niet zal toestaan, dat de vroegere eigenaars weer in het bezit komen van de industrie". De voedselpositie ziet er volgens Robertson niet ongunstig uit; vol doende is er echter nog niet. Parijs wenst geen breuk Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat, indien de rede van generaal Robertson. al zou duiden op #en wijziging van de britse poli tiek in Duitsland, de Franse politiek ongewijzigd blüft. „Wat een mogelijke breuk met de Sovjet-Unie betreft" de- Franse regering wil duidelijk maken. NIEUW EERSTE KAMERLID (CPN) De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature-Koe jc- mans (CPN) benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de-heer N A. Mourer te Groningen.' Onderscheiding voor een uwee' van een vrouw Mej. Boots, een trouw hart Mej E. Boots uit Heêrhu- gowaard «s onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Mej. Bootf is een zeer ge ziene figuur in geheel Heer Hugowaard. dat ongetwij feld dankbaar zal zijn voor deze onderscheiding. Wie mej. Boots is? De di rectrice van een beroemd internaat misschien, een we tenschappelijke werkster of een mensenredster? Neen. Mej Boots werd geboren 23 Mej 1879 te Berkhout. Als jong •meisje trad zij in dienst van de fara. Van Buuren te Heer Hugowaard. Na het overlijden van de heer en mevr. Van Buuren bleef mej. Boots zorgen voor de kin deren. Nu zij er 40 „dienstjaren" op hoeft zitten, vormde zich 'n huldigingscomité haar faam bereikte Den Haag en thans is zij dan opgenomen in de Orde van Oranje-Nas. sau. De 69-jarige is nog flink, gezond en levenslus* handelingen open te houden" aldus de woordvoerder. Duits commentaar: Liever wat anders" Het parlement van Noord-Rijn-West- falen heeft de rede van Robertson niet in discussie gebracht. „Een jaar geleden", aldus de minister van Eco nomische zaken, Moelting, „zou dc rede misschien een wonderbaarlijk effect hebben gehad. Mrar thans zou de bevolking, liever iets definitiefs in economisch opzicht horen in ver band met het Ruhr-gebied". Mevr. Rooseveldt zal tot Ned. vrouwen spreken De promotie van mevrouw Roose- velt zal op Dinsdag 20 April plaats hebben in de Domkerk te Utrecht. Op de dag te voren, Maandag 19 April, heeft in de Ridderzaal te Den Haag een plechtige ontvangst plaats door het Ned. Vrouwencomité. Hier zal HKH Prinses Juliana tegenwoor dig zijn. De ontvangst is bedoeld als een hulde van de Nederlandse vrou wen aan mevrouw Roosevelt. De re gering zal- door verscheidene leden van het kabinet vertegenwoordigd zijn. Mevrouw Roosevelt zal een bood schap aan de Nederlandse vrouwen uit spreken. De bijeenkomst zal door zang van Jo Vincent worden opge luisterd. ZEER KOSTBAAR MINIATUUR VAN RAPHAëL GESTOLEN Bij een verzamelaar van kunstschat ten is een miniatuur van Raphaël, „De Madonna met het boek", gestolen. De waarde van dit kunstwerk, dat bewaard werd in een koffertje met het wapen van p^ps Leo XHI, die het aan de prinses van Aragon had geschonken, wordt geschat op 50 mil- lioen lire. Finse reactie op gesloten pad: „Moskou was niet te hard voor ons „Geen gedicteerde voor waarden zegt de pers De reactie *van de gewone man in Finland op de publicatie van de tekst van het Fins-Russisch verdrag kan 't. beste omschreven worden als „een zucht van verlichting", omdat het ver drag niets schijnt in te houden, dat strijdig is met dc belofte van president Paasikivi, dat de algemene verkerin gen in Juli aanstaande vrij en demo cratisch zullen zijh en omdat het geen voorzieningen bevat over meer Sow- jet-Russische bases of soldaten op Fins grondgebied in vredestijd. De eerste reactie van de buitenland se waarnemers was het constateren dat Stalin zich houdt aan zijn belofte, in de herfst van 1943 aan de Finse cul turele delegatie gegeven, namelijk da( hij niet van plan was de fouten van de Tsaren te herhalen. Volgens de waarnemers wil de Sowjet-Unie lie ver de Finse goodwill trach.en te win nen- dan een geest van verzet op te roepen. Het-blad van de Zweedse volkspar tij in Finland schrijft, dat Finland „niet geplaatst is tegenover gedicteer de "voorwaarden, zoal» in sommige kringen gevreesd werd" De onder handelingen, aldus het blad. waren werkelijk onderhandelingen, gevoerd in vriendschappelijke geest. De Zweedse liberale ..Dagens Ny- hfter" zegt. dat het verdrag betrekke lijk gunstig voor Finland is. „Wanneer echter aan hei pact een betrouwbare waarborg ontbreekt »egen Sowjet- Russische interventie van militaire aard, zou het een instrument kunnen worden voor het maken van Finland tot een totalitaire sateliet naar het Oost-Europese model". De conservatieve „Svenska Dagbla det" schrijft: „De waarheid, welke dc ganse wereld ziet. is. dat de onderte kening van het pact geen vrijwillige dead van Finland was doch van dit land is afgedwongen onder druk van zijn machtiger buurman." —O— Westeinder opent zeilseizoen Internationale oefenwedstrijden Tijdens een zestal weekeinden zul len op de Wèsteinder bij Aalsmeer internationale oefenwedstrijden in de Firefly-klasse worden gehouden, waa: aan behalve de zes daarvoor uitgeko zen Nederlandse zeilers, ook drie Bel gische zeilers zullen deelnemen en waarschijnlijk twee bekende Franse zeilers. Na deze oefen wetJtetrij den volgen dc eigenlijke selectiewedstrijden voor de Nederlanders. De winnaar zal ons land vertegenwoordigen oji dc Olympi sche wedstrijden, welke in Augustus te Torquay in Devon plaats vinden. CANADA WIL STATENDOLLARS. Engeland heeft Amerika verzocht Engelse voedsel_contracten met Ca nada over te nemen in het kader van het Marshall-plan. hetgeen betekent, dat Amerika het voedsel zal beta len. dat Canada naar Engeland stuurt. Engels voetbalteam NIET naar Praag De verwachte verklaring van de FA inzake de wedstrijd Tsj. "Slowakije Engeland te Praag op 8 Mei is thans gepubliceerd. Hierin wordt gezegd, dat de F.A. op grond én de ontvangen mededeling, dat de organisatie, waar mee besprekingen over de wedstrijd waren gevoerd, niet meer bestaar, be sloten heeft aan de onlangs gestichte"' Tsjechische bond te doen weten, dat het niet mogelijk is deze internatio nale 'ontmoeting te laten doorgaan al vorens de nieuwe bond als lid van de F.I.F.A. is toegelaten. Men neemt aan, dat dit niet zal gebeuren vóór het congres van de F.I.F.A. in Juli aanstaande. De F.A. zal later beslui ten welKe van de ontvangen uitnodi gingen van andere continentale bon den aanvaard zal worden. Vele doden en gewonden in Egypte Bij de ongeregeldheden in Alexan- drië in verband met de politie-staking zijn, naar officieel opgegeven wordt, Maandag en Dinsdag 25 personen ge dood en 138 gewond. De (weer wer kende) politie doorzoekt naarstig velé huizen naar tijdens de onlusten ge roofde goederen. Meer dan 400 arres- - taties werden verricht. De balans van de brandstichtingen en vernie lingen is nog niet opgemaakt. Wel is vastgesteld, dat dé brandweer 109 branden heeft moeten blussen, waar bij opzet in het spel was. Oranje-hemden weerom futloos Voor de wedstrijd tegen de Bel gen op 18 April a.s. werd in Rotter dam een oefenwedstrijd gespeeld, die weerom zeer futloos was. De strijd om de open.gevallen spilplaats Möhring heeft, naar men weet, een been gebroken is beslist in het voordeel van Torlouw (DCV), die een betere partij gaf dan zijn concurrent Beenhakkers. De strijd om de r.back-plaats is nog lang niet beslist. Zowel Lits (DFC) als Van Burt- (MVVV gaven een goede backpartij weg. Rijvers was de beste man van het veld. Stoffelen speelde heel goed. Krijgt Italië weer koloniën Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken zou in een kabinetszitting hebben medegedeeld, dat Engeland, Amerika en Frankrijk bereid schenen om Tripolitanië. Eri trea en Somaliland aan Italië terug te geven. De minister zou voorts melding hebben gemaakt van een plan, voorbereid door Engeland en Frankrijk, om in samenwerking met Italië „de ontwikkeling van Afrika" ter band te nemen. Wijlen Holdert „brood - N.S.B .er" Het Amsterdamse tribunaal wees gister het advies tegen wijlen H. M. C. Holdert, in leven directeur van de „Telegraaf en de vroegere drukkerij Elsevier. Van het vérmogen van „de oude" Holdert, dat 17 millioen gulden groot is werd verbeurd verklaard een bedrag van 2 millioen, vermeerderd met aandelen tot een nominale waar de van f 423.000, met de bemerking dat het bedrijf „De Telegraaf bij dit advies niet in het geding komt. Het tribunaal zeide voorts, dat Holdert goed beschouwd op één lijn was te stelllen met een „brood-NSB-er", die er op uit was zijn eigen belang te dienen en die geen rekening hield met het algemeen belang van het Ne derlandse volk. Van opzet om dé* Duitsers in de kaart te spelen, was niets bewezen. Tegen F. H. J. Holdert, een broer van wijlen Holdert .adviseerde het tribunaal een geldboete op te leggen van f 40.000, rekening houdend met het feit, dat hij „meer het slachtof fer geworden is van het beleid van zijn broer". Ex-illegaal werker nu vrijgesproken Het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof heeft de Hagenaar Piet Wap- perom vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd*» dat hij, na door de Rot terdamse SD als leider van de illegale „Waarheid" te Den Haag gearresteerd te zijn, verscheidene namen van zijn medewerkers aan de SD genoemd zou hebben. In Februari 1947 veroordeelde het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag hem tot drie jaar gevangenisstraf, na dat tien jaar tegen hem geëist was. Zijn verdediger, mr. A. H. Namen, lid van de Ereraad voor de Illegali teit, kreeg enige tijd later stukken van de SD in handen, waaru't zou blijken. Mat W. volkomen onschuldig was aan een groot deel van het ten laste ge legde. nbiMMiÉteriBHBli Veertien Zuid-Afrikaanse journa listen arriveerden in ons land voor een bezoek van tien dagen. Zij zul len o.a. de bollen, Philips en Feyen- oord bezoeken. AMSTERDAM KRIJGT EEN ZEVENDE WETHOUDER Met 26 tegen 10 stemmen nam de Amsterdamse gemeenteraad het voor stel van de vier voorzitters der niet- communistische raadsfracties aan om het aantal wethouders vast te stellen op zeven. De bedoeling van dit voorstel is de werkzaamheden der zes huidige wet houders te verdelen over vijf wethou ders, d.w.z. 4 niet-communistiscbe en de nieuwe te benoemen functionaris. Slechts de communisten eb het on afhankelijke raadslid, mevr. Heyer- mans, stemden tegen. De heer Gort zak deelde mede: „De CPN.wethou- ders blijven zitten om zoveel als in hun vermogen ligt zich tegen de po litiek van de bourgeoisie te verzet ten". —O— Maandag- en Dinsdagochtend is hel doodvonnis voltrokken aan zeven ter dood veroordeelde Japanse oorlogs misdadigers. weerbericht MEER WIND. Zwaar bewolkt met enkele buien eii later verspreide opklaringen. Ma tige. later krachtige en langs deWad- denkust tijdelijk harde wind tussen Zuid en West. DOOP Er was iets bijzonders aan de hand. Er werd gebouwd. Naar alle waarschijnlijkheid had de voorgevel van het huis dringend reparatie no dig. In ieder geval, er stond een grote steiger en op die steiger waren twee mets.e- laars bezig. Misschien kon den ze hun werk niet ver richten zonder het gebruik van water. Af en toe kwam er tenminste een guts naar beneden, tot ergernis van niets vermoedende voorbij gangers. Dan nadert een dame plus kinderwagen. Argeloos wan delt ze onder de steiger door. Wat natuurlijk onvoor zichtig is. Een. bedachtzaam mens was er in een bocht omheen gelopen. Juist op het fatale ogenblik komt een plons water naar bene den. Precies in de wagen, waaruit prompt een luid ge brul opstijgt. De dame begint een magi strale redevoering af te ste ken tegen de onzichtbare metselaars. Ik vex-heug me in de bloemrijke taal. Dan verschijnt over de rand van de steiger een ruig hoofd, dat schielijk teruggetrokken wordt. Het laatste wat ik hoor is: „Verrek Jan, je hebt een baby gedoopt!" Marshall-landen spoedig weer bijeen? Een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat in nabije toe komst een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van de zestien Marshall-landen gehouden zal worden, namelijk spoedig na 12 April. Waarschijnlijk zal voordien een bij eenkomst van deskundigen plaats vin den. SLECHTERE KANSEN VOOR MAC ARTHUR? De eerste uitslagen van de in Wis- consin gehouden voorverkiezingen voor de candidaatstelling door de re publikeinse partij voor de aanstaande presidentsverkiezingen schijnen slech tere kansen voor MacArthur aan de dag gebracht te hebben. Harold Stassen kreeg zowel op hem als op Thomas Dewey een duidelijke voorsprong. „Gelijke monniken, gelijke kappen" Tijdens een officieuze bijeenkomst der „vijf grote"' leden van de Vei ligheidsraad heeft Gromyko ver klaard, dat hij wederom een veto over de opneming van Italië bij de V.N. zou uitspreken, als niet Bulga rije, Finland, Hongarije en Roemenië toegelaten zouden worden. Engeland, Frankrijk cn de V. S. verlangden en nieuwe behandeling van de aar.v. e van Eire, Oostenrijk en Por Gromyko had geen bezwaar tegen afzonderlijke behandeling van Indta's verzo ik om toela t i n In de bescherming van de gemeente-tram... Tipgever de spil van het team De Haarlemse recherche is op het spoor gekomen van de daders van dertien in de laatste tjjd in Haarlem en omgeving gepleegde inbraken. Gearresteerd zijn: de 20-jarige bloembollenkwekersknecht H. J. de K., de 28-jarige los-werkman J. de V. en R. B. de G. De laatste wordt er van verdacht opgetreden te zijn als „tipgever", Alles was van hun qading Dat was een belangrijke functie in deze roof-campagne, aangezien de twee inbrekers altijd hun slag sloe- Nieuw speelgoed Een fabrikant in het Noorden des lands heeft een kleine hete lucht_motor ver vaardigd, die hij op de Utrechtse Jaarbeurs zal tonen. Het ligt in de bedoe ling deze machine als speel goed in de handel te bren gen. De werking er van be rust op een uitzetting en inkrimping van lucht, de machine zal worden gestookt met spiritus. Dit is de eerste speelgoed-hete lucht-motor ter wereld. Sir John Boyd Orr Over 50 jaar eten er 500 tot 1000 millioen mensen méér mee Sir John Boyd Orr, directeur-gene raal van de internationale voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.), heeft voor de raad dor organisatie verklaard, dat de wereld haar voed selproblemen in 1948 nog lang niet te boven zal zijn gekomen, zelfs met een overvloedige oogst. De wereld heeft nog een geweldig tekort aan vrijwel elk voedsel, zo zei hij, en de wereldbevolking neemt jaarlijks met 15 tot 20 millioen men sen toe. Er worden thans .150 millioen men sen meer gevoed dan in 1938 en men kan in de volgende vijftig jaar een bevolkingsaanwas van 500 tot 1000 millioen mensen verwachten. Tegen over de grote bevolkingsaanwas in de negentiende eeuw stond de ont ginning van nieuwe gebieden. Thans echter, zo zeide sir John, worden alle bekende voedselbronnen gebruikt. Het is de taak van de F.A.O. deze bronnen tot het uiterste te helpen ontwikkelen, met het doel de voed selproductie in de volgende 25 jaar te verdubbelen. Dit is het absolute minimum voor een behoorlijke voe ding van de wereld, aldus sir John. STAATSLOTERIJ 5e klasse 11e lijst f 1000: 2640 4234 7092 7622 10960 11247 1 400: 3060 16931 20044 21200 f 200: 5761 -10561 10702 10719 19289 20884 1 f 100: 4705 6319 3358 9946 126C9 14645 15604 16396 17017 17096 13035 18539 20953 gen in de avonduren, wanneer de be woners van bepaalde percelen niet thuis waren. Zij kozen bij voorkeur huizen in een buurt, waar de tram passeerde, en sneden dan een ruit uit op het moment waarop dit ver voermiddel voorbijkwam, zodat de buren niet werden gealarmeerd door eventueel lawaai. De inbrekers hadden het vooral voorzien op luxe-voorwerpen als ra diotoestellen, scheerapparaten, en op baar geld. Zij verzamelden gedurende de campagne een grote hoeveelheid van deze artikelen en de .schade, die zij op deze manier aan de Haarlemse burgerij toebrachten beloopt in de duizenden guldens. De opsporing en arrestatie van de drie Indringers ge schiedden na zorgvuldig en langdurig recherchewerk, waarbij de gegevens van de talrijke gevallen van inbraak tenslotte in een bepaalde richting wezen. De drie gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. LAATSTE HERINNERING PRINS BERNHARD-KAPEL HER EN DER VERSPREID Met een hamerslag is een einde ge maakt aan de laatste herinnering, die nog van de roemrijke Prins Bernhard Kapel over was. De 200 muziekinstru menten van dit muziekcorps, dat na zijn terugkeer uit Indonesië werd ont bonden, werden verkocht in een vei linglokaal aan de St. Pieterhalsteeg te Amsterdam. De trommels, pauken, hoorns en 'rompetten en fuiten zijn thans naar ille windstreken verspreid en vormen een welkome aanvulling voor talrijke muziekverenigingen en harmoniecorp sen in den lande. ADVOCAAT GAAT ERESCHULD INLOSSEN Een Amerikaans advocaat de heer Leonard A. Block uit Washington, heeft zich ingescheept op de „Nieuw Amsterdam" voor een zeer bijzonder doel. Hij wil n.1. indien hem dit wordt toege staan, rechtsbijstand verle nen aan de Londense kap per Joe Verrier, die in de gevangenis zit opgesloten wegens heling. Advocaat Block interesseert zich bij zonder voor Verrier, omdat deze tijdens de oorlog gratis het haar knipte van G. I.'s die platzak waren.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1