Ifemaaidei' langs de straat N HOLLANDSE PERS 19^5 „Maak een einde aan oorlogsgepraat werk harder voor de vrede Doel, de conferentie te doen mislukken? Studenten formeren militaire corpsen Meisje te Zwolle door ex-minnaar vermoord —4e Jaargang No 1210 m«d uui ons-j Dinsdag 13 April 48 Uitgave voor de gelijknamige 8ticb"ng. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 138. Alkmaar. teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Ondegracbt Tel 1907 Ra, ra hoe kan dat? In Nederland treft men toch af en toe de wonderlijkste toestanden aan. Ais U deze aanhef leest, waarde le.1 ger, behoeft U niet bang te zijn, dat de lust om eens duchtig te kankeren ons heeft bekropen. Daar voelen we piet voor. Maar toch moeten we nu ons hart weer eens even luchten! Een ieder weet dat het in ons land tot dusverre moeilijke was, om textiel te bemachtigen. Niet alleen omdat de punten schaars waren, 't kwam maar al te veel voor, dat men wel punten bad. maar dat de Middenstand toch niet icon leveren. We denken aan wol, banddoeken, enz. Het is ons bekend, dat de fout hier niet bij de Middenstand zit. De Mid denstanders doen hun uiterste best om bij de fabrikanten goederen los te krijgen. Wij hebben de bewijzen er van gezien. Steeds weer worden ze afgescheept. We zyn ons bewust, dat wij tot nu toa niets nieuws vertellen. Het zijn algemeen bekende feiten. Maar 't bijzondere komt nu. Want terwijl de Middenstand er ni t In slaagt iets los te krijgen, ko men er nu van wel zeer vreemde kin: goederen bij de consumenten. Via d- bond van Plattelandsvrouwen wor den aan de leden van deze bond tex tielpunten geleverd. Op punten en tegen betaling. Dat is dus volkomen Jn orde. En de Bond van Plattelands. Vmu-'-en versta ons goed. Wi maken haar geen verwijt. Inte- g "l Het is prijzenswaardig, dat lii 'o actief is en voor haar leden t,"> i weet te bereiken. Wat echter niet in orde is. is het ftirsch t-elen van de Middenstand! Aan de Middenstanders worden te- ge" v-o'jrdig toch al zware, eisen ge- ab ld. Behalve diverse diploma's moe ten 'ij tal van lasten opbrengen, heb. bm ze nu t grote moeilijkheden te kamnen om hun bedrijf gaande te bonden. Wanneer nu de fabrikanten d<>"mid denstand probferen uit^te schakplep door difect. aan vereniging^) te ïevrvei;. wdVrlfc de' phsïtle* vatTde^ denstand nog weer moeilijker. Immers: de omzet en dus de winst marge wordt er kleiner door. de ver bruikers krijgen de producten toch niet goedkoper, de fabrikant echter Vaart er wel bij Ra Ra hoe zit dat? Wij vragen ons af wat er hiet aan de hand is Hoe is het mogelijk, dat middenstanders geweldige moeilijk heden om wol te verkrijgen en soms Jaren moeten wachten om als gega digde te worden ingeschreven, ter wijl men nu bij dezelfde fabrikant, de Leidse wolspinnerij Neveda,, via de afdelingen van de Bond voor Platte landsvrouwen de wol uitjwaalf kleu. ren kon* uitzoeken? Hoe-is het mogelijk, dat men langs dezelfde weg van een fabriek in Overijsel handdoeken kan betrekken? Wanneer dit zo mocht doorgaan, kan het niet anders, of de Middenstand moet grote schade ondervinden Want wat nu de Bond van Platte landsvrouwen doet, yerricht wellicht morgen een andere organisatie. Ster ker nog. er zijn ons reeds van der gelijke gevallen bekend. Familieleden en kennissen van in sanatoria ver pleegden kunnen eveneens met uit. sluiting van de middenstand wol be trekken. Badpakken voor de jeugd werden reeds vorig jaar buiten de midden- Stand om verstrekt. Het lijstje is nog wel met meer voorbeelden aan te vullen. Een belangrijk punt moeten wij in dit verband ook nog naar voren bren gen, aJ staat het van het vorige ogen schijnlijk los. Ogenschijnlijk, want ook dit pro bleem raakt de Middenstand direct. Het is de, verstrekking van wol en stoffen via de Wolfederatie aan de Veehouders, die schapenwol hebben ingeleverd. Deze mensen ontvangen daarvoor Wol, sajet of lappen voor costumes terug Hoewel men er wellicht be- awaren tegen zou kunnen inbrengen. Willen wij dit billijken. Verkeerd vin den we het" echter, dat de Midden stand bij deze transactie volkomen Uitgesloten is. Het gaat hier immers om duizenden personen en de omzet van de Midden stand lijdt er onder Daar komt nog bij, dat de betrok. keD personen de sajet tegen een veel lagere prijs van de Wolfederatie ont vangen dan de niet-schapenhoudende burgers moeten betalen in de winkel. Ook hierin schuilt een gevaar voor de Middenstand, naast de onbillijk heid. die de regeling voor de ver schillende Nederlandse bevolkings. gro ,)cn inhoudt. Vele niet-schapen- Jioiiders trachten nu immers ook de goedkopere wol te krijgen. Néem het TRYGVE LIE de Ver. Naties leveiy Trygve Lie op Roosevelts sterfdag: WAT WIJ TE VREZEN HEBBEN IS DE VREES ZELF Ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van president Roose velt, drie jaar geleden, heeft Trygve Lie in het huis van de gewezen pre sident in Hyde Park de regeringen der landen van de wereld opgeroepen „een eind te maken aan het oorlogsgepraat en te beginnen harder voor de vrede te werken". Trygve Lie zeide niet te ■geloven, dat één van de regeringen „zo totaal krankzinnig" zou zUn om een nieuwe oorlog te ontketenen. De mensen in Amerika en de Sov. jet-Unie zijn bevreesd, evenals de mensen in de kleine landen. Het eni ge wat wij te vrezen hebben, zei Trygve Lie, is de vrees zelf. Reeds vele maanden is er geen werkelijk ernstige poging gedaan door een der vijf grote landen om over de belang rijke geschilpunten van de vredes. verdragen te onderhandelen. Zulke pogingen moesten onophoudelijk ge daan worden. Ik heb horen beweren, zo vervolg de Lie, dat de V. N. stervende zijn. Integendeel, het staat er heel goed mee, behalve als de één of andere grote mogendheid nalaat de organi satie te gebruiken zoals het behoort, of te handelen volgens het handvest. Dat is de moeilijkheid. Wij zijn president Rosevelt voor de voltooiing der organisatie meer ver. schuldigd dan wie ook. De keuze lag en ligt nog tussen de V.N. en in het geheel geen wereldorganisatie. De V.N vormen de enige hoop op het bijeen houden der .wereld in d^ ge vaarlijke periode van „vredetaken", de enfjfé h<^>f op>höt verbijtten vaii etrn nieuwe oorlog "wüida overwin-" naar of verslagene, doch slechts met vernieling voor beide partijen Van de Pol behield zijn titel Van de Pol heeft zyn laatste party tegen de Fransman Chassereau gewon nen en daarmee zijh Europees kampi oenschap biljarten geprolongeerd. Hij werd eerste in het eindklasse ment met 16 matchpunten, voor Vin- gerhoedt met 12 en Ferraz eveneens met 12 matchpunten. 50.000 uit STAATSLOTERIJ: 5e klasse, 13e ïyst. 50.000.— 7475 1000.8066, 9047 400.— 6259, 9076, 9592. 10926, 14946 200.— 8290, 17540 100.— 5701, 9101, 10706, 13477, 14490 15152, 16184, 16210. 17226. 17682. 17846. Capriolen kostte koiporaal-vlieger het leven Maandagmiddag om 12 uur is te St*"rksel, gemeente Maarheeze, nabjj rt klooster Provindentia een militair les- vliegtuig van het vliegkamp Gilzerijen neergestort. De piloot, de 24-jarige korporaal leerlingvlieger A. Mensink uit Bus- sura werd bUna op slag gedoi.d. Door een te lage duikvlucht (de pi? loot voerde wel meer stunts uit boven Sterksel waar zijn verloofde woont) kwam het toestel iii de fruitbomen van het klooster terecht, sloeg over de kop et-, \f0td tptaal vernield. motor 'werd brandend uft het* toestel geslingerd. De broeders van het klooster schoten toe. De rector van het huis heeft 't slachtoffer nog de sacra menten toe kunnen dienen. NEDERLANDSE VLIEGE.- MET SPITFIRE VERONGELUKT In de nabijheid van Gronau in de Britse zóne van Duitsland is de re serve tweede luit.-vlieger H. Fabius. van de Nederlandse luchtstrijdkrach ten zijn Spitfire neergestort en om het leven gekomen. KOLENEONNEN WORDEN ONGELDIG Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat per 17 April a.s. niet meer geldig, zijn: bon 76 B.V. der brandstoffenkaarten TA 717 en TB 707, de bonnen 1ste t.e.m. 12de periode der brandstoffenkaarten WA 707 en WB 707 (voor B, C- en D-kleinverbrui kers), de rantsoenbonnen „een eenheid 1947-1948" voor brandstoffen. Engeland eert President Roosevelt Mevrouwr EkWMr Roo sevelt heeft gistermorgen U Londen op het Gros- venor Square in het West- End, in tegenwoordigheid van de Britse koninklijke familie en een grote m«. nigte, het bronzen stand beeld van wijlen presi dent F. D. Roosevelt ont huld, dat bet eerbetoon van Groot-Brittannië aan deze staatsman tot uit drukking brengt. Koning George leidde mevrouw Roosevelt naar het standbeeld en terwijl het doek werd weggetrok ken werd het Ameri kaanse volkslied ge speeld. Koning George hield een toespraak, waarin hij zeide dat dit standbeeld het volk van Groot-Brti, tannië zou biyven her inneren aan het belang en de waarde van de kame raadschap in oorlogstijd van het Britse en het Amerikaanse volk, en dat Groot.Brit- tannië zijn belofte hernieuwde met het Amerikaanse volk de idealen van vrede en vrijheid te zullen blijven delen, waarnaar president Roosevelt heeft gestreefd. Winston Churchill woonde, met de leden van de huidige regering, de plechtigheid bij. hen in verband met de heersende spanning tussen lonen en prijzen eens kwalijk? Het wil ons echter in het belang van de Middenstand dringend nood zakelijk lijken, dat zij hier via de verschillende Vakgroepen de grootst mogelijke aandacht aar besteedt. Was het „Plan-M" een vervalsing Het zou door een Duitser gemaakt zijn Volgens Reuter verwacht men, dat in i het Britse Lagerhuis een verklaring zal worden afgelegd over 't „plan-M." dat „naar een Amerikaans bericht meldt", een vervalsing zou iijn# ge bleken, vervaardigd „door een anti communistische Duitser (Het „plan-M" werd aan de communisten toegeschreven. Het wekte op tot sta kingen in het Rurh-gebied en andere daden van sabotage). Harold Davies, leider van de „houd- links"-groep der Britse Labour-parle ir.entsleden, heeft in het Lagerhuis ge vraagd, of de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, thans een verklaring kan afleggen over de „echt heid van het document, dat bekend staat als het protocol-M". Klopte de .aal niet? Als het verzoek wordt ingewilligd, zal de vraag vermoedelijk deze week nog in het Lagerhuis beantwoord wor den. Reuter voegt hieraan toe: „of schoon vorig jaar te Londen officieel verklaard is, dat het protocol-M authentiek was, hebben vele ervaren niet-coRiinunistische waarnemers deze officiële verzekering niet kunnen be vestigen. Deze waarnemers zeiden, dat direetie aanwijzingen, bijv. de taal, deden vermoeden, dat het stuk niet van communisten afkomstig kon zijn" weerbericht Marshall beschuldigt communisme van Comlumbiaanse opstand DROOG WEER Droog en nog vrij zonnig weer met tjdeiyk wat toenemende bewolking, latige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die zich thans in Bogota bevindt in ver band met de pan-Amcr:kaanse con ferentie, welke door de revolutie is onderbroken, heeft het internationale communisme beschuldigd van bet in spireren van de opstand. Marshall's leven zou in gevaar geweest zijn William Hardcastle, Reuters speci ale correspondent, seint uit Bogota, dat volgens hoge functionarissen van de Amerikaanse delegatie sprake is van een communistisch complot met de bedoeling de conferentie te doen mislukken, Marshali's prestige te scha den en misschien zijn leven in gevaar te brengen. Ook zou het in de bedoe ling gelegen hebben een" pan-Ameri- kaanse actie tegen het communisme te verijdelen. Zij bevestigen de berichten van de Columbiaanse regering, dat twee Sovjet-Russen en 13 andere bui tenlandse communistische agenten zijn gedood of gevangen genomen Conferentie wordt .voortgezet Volgens, de regeringsradio hebben de afgevaardigden ter conferentie besloten hun zittingen ie Bogoto voort <e zetten „zodat het communisme niet kan zegevieren over Columbia en de rest van de volken van het halfrond". Hardcastle venyacht, dat er een resolutie zal worden aangenomen. m voor nationale reserve leïere üriiversiteiT vertegenwoordigd haar voornemen om de konin klijke landmacht uit te breiden met een nationale reserve heeft de rege ring in dit verband een beroep ge daan op de Nederlandse studenten. Mede door de voortvarendheid, waar. mede de Nederlandse studentenwereld de voorbereidende werkzaamheden ter hond heeft genomen, zal men binnen kort de formering van de studenten corpsen tegemoet kunnen zien. Iedere Nederlandse universiteit of hogeoehool zal binnen het geheel der nationale reserve met een eigen, mi litair getraind corps vertegenwoordigd zijn. Het commando van de te for. meren corpsen is in handen gelegd van ervaren officieren. De' studenten- vrijwilligers zullen gedurende hun dienstverrichtingen geheel aan *de militaire wetten zijn onderworpen. Maarten Kuiper vocht voor laaste kans „Ik was bang mishandeld te worden en daarom heb ik verklaard, dat ik wroeging had. mij voor zeventien moorden aansprakelijk stelde en liever vandaag dan morgen de kogel zou krügeu", aldus de 50-jarige ex-politie man Maarten Kuiper uit Amsterdam. Maarten Kuiper werd wegens ar restaties van Joodse en Communisti sche landgenoten voor de Duitsers, waarbij minstens tien personen het leven lieten, deelname aan silbertanne moorden en het neerschieten van ille gale werkers (o.w. Hannie Schaft), destijds te Amsterd-m ter dood ver oordeeld Voor de Raad van cassatie wekte zyn mededeling over dreigende mis handeling weinig opzien. Kuiper ver klaarde desgevraagd, dat hij nog al tijd veel spijt van zijn wandaden heeft doch trachtte zich met een beroep op dwang vrij te pleiten. „Gezien de weerzinwekkende misdaden en de aangevoerde cassatie-middelen acht ik geen termen aanwezig om het vonnis te verzachten", zo zeide de procureur-fiscaal en hij concludeerde tot verwerping van het bereop. RUSSEN VERSCHERPEN NU CONTROLE IN OOSTENRIJK De Sowjet-autoriteiten hebben een nieuw contróle-station ingesteld aan de weg van Wenen naar het Britse vliegveld bjj Schwechat, twaalf kilo meter buiten de stad in de Sowjet- zóne. De indentiteit van militaire in zittenden van Britse auto's werd ge controleerd. Er zijn geen incidenten gemeld. Me. vier schoten uit een zwaai 5t.t lioer revolver maakte dc 25-jar»gc ar beider Pater Zondagavond een eind aan het leven van de 21-jarige Rem- kofina Woltman. Pater, een gescheiden man, had nog voor kort omgang met mej. W. Zij was niet langer van hem gediend, daar er herhaaldelijk heftige ruzie tus sen hen voorkwam, waarbij P. hijzon der ruw optrad. Reeds in begin Maart heeft hij, naar nu eerst gebleken is het meisje met een mes in het schou derblad gestoken. Kort daarna liep zij een blauw oog en blauwe plekken aan de hals op, en zijn hardhandige manieren niet langer duldend, maakte zij een eind aan de verhouding. Zondagavond wachtte P haar op toen zij met een kennis uit i" j bioscoop kwam, loste 4 schoten, waarna zij ge troffen in schouder en rechterbeen in eenzakte. In het ziekenhuis overleed zij kort tfaarna. De dader kon in de verwarring na de aanslag ontsnappen. Enige vuren later werJ hij echter in verregaande staat van dronkenschap in een Zwols café gearresteerd. Stalin .Verdrag met Finland een pad lussen gelijken Radio Moskou heeft Maandagavond voor het eerst de rede uitgezonden, die generalissimus Stalin op 8 April 'j.L bij een diner ter gelegenheid van de ondertekening van het Fins-Sov jet-Russisch verdrag heeft uitgespro. ken. Stalin verklaarde, dat de meeste politici van de grote mogendheden „uit de hoogte" deden tegenover de kleine naties. De Sowjet-Unie be schouwde het verdrag met Finland als een pact tussen gelijken. „Dit verdrag betekent een keerpunt in de betrek kingen tussen onze landen", zo zeide Stalin. Gedurende 150 jaar was er we derzijds wantrouwen tussen beide landen. Het wantrouwen kan niet in eens worden weggenomen. ,,/n zekere zin geen grooi of klein" Het Sovjet-volk is van mening, dat elke natie, groot of klein, haar eigen bijzondere kwaliteiten, haar eigen ka rakteristieke eigenschappen heeft, welke geen ander volk bezit. Deze bijzondere kwaliteiten vormen de bij, drage die elk volk levert voor de ..ge- meenschapppelijke schatkamer der wereldcultuur", waardoor deze ver rijkt en aangevuld wordt. In deze zin verkeren alle volken in dezelfde posi tie en is elk volk de gelijke van elk ander volk", afdus Stalin. waarin in krasse bewoordingen het communisme wordt veroordeeld en elk der 21 republieken plechtig be looft, het communisme uit te roeien. Bogota half verwoest In het centrum van Bogota wordt nog sporadisch geschoten. Het zakenle ven staat nog stiL Het leger neemt geleidelijk het gezag in handen. Voed sel is schaars, doch de toestand is niet ernstig. De voedselvoorziening van de Ame rikaanse en Venezolaanse delegaties wordt per vliegtuig verzorgd. De Co lumbiaanse regering heeft beloofd de volledige veiligheid en verzorging van alle delegaties te zullen \'erzeke- ren. Half Bogota is verwoest, de meeste lijken zijn nu van de straten verwij derd. Universiteit congres Unesco dit jaar te Utrecht Tijdens een het vorig jaar gehouden congres van dc Unesco, de culturele organisaties van de Ver. Naties, werd besloten en in 1948 een universiieits- congres te organiseren waarop alle universiteiten ter wereld zullen z«n vertegenwoordigd. Naar het ANP ver neemt zal dit congres te Utrecht wor den gehouden en wel van 2 tot 13 Au gustus. Niet minder aan 300 gedelegeerden der verschillende universiteiten zullen d?' - tezamen komen. Hieronder zijn 120 officiële vertegenwoordigers en oorts nog 12 gedelegeerden van Unesco zelf en 12 gedelegeerden de Nederlandse regering. do Smyslov bewees Botwinnik een goede dienst Reshevsky zuchtte De afgebroken party uit de elfde ronde van het wereldkampioenschap te Moskou tussen Smyslov en Reshevs ky werd op de 52e zet door Smys lov gewonnen, waarmee hij BQtwjn- nik. die nu vrijwel onbedreigd staat een grote dienst bewees Er bestond weer zeer veel belangstelling, hetgeen voor Reshevsky aanleiding was aan de Rus Kotov te vrager, waarom er -o- veel mensen kwamen kijker naar een strijd, die toch niet zo erg lang meer zou duren. Kotov antwoorde, dat Res hevsky doorkneed was in de verdedi ging, vooral wanneer de situatie hache lijk was en dat de Moskouse schaak- liefhebbers wel eens wilden zien, wol noten hij nu weer op zijn zang had. Waarop de Amerikaan met een zucht ten antwoord gaf. dat het helaas te laat w-as om nieuwe listen beden ken WEER MELK. Opnieuw heeft ,zich voor mijn ogen een meikdrama afgespeeld. Vlak voor meio pen ze, een 'broertje en een zusje, hand in hand. Druk keuvelend. Ze zullen d« grootouders blij maken met een busje melk. Anders haal de grootvader dat altijd maar ja, hij is ziek en nu brachten *y het maar weg Plotseling struikelt het meisje over een steen. Met een plof valt ze voorover Tegelijk met de wegstro mende melk beginnen «ie tranen te vloeien en een luid geschreeuw vervult de lucht. Het schreeuwen gaat over in brullen, zodat ik het erg ste vrees. Waarschijnlijk heeft ze zich ernstig be zeerd. Belangstellend infor meer ik. Verbluft kijkt se me aan Een ogenblik staakt ze het geschreeuw, om dan nog heftiger uit te jamme ren: „O. o. wat zal ik van mijn vader op mijn donder krijgen!" Met moeite heb ik mijn lachen verbeten. IX ken vader ié goed. En zij kent vader ock wel. Ze speelde een klein beetje medie

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1