mm Ikmaaidei' Langs Straat N.-HOLLANDSE PERS \9kS JUI A. M. de Jongs moordenaar in veilige Nederlandse handen Rapport-Vorrink tendentieus en lichtvaardig neergeschreven? In Costa Rica werd het vuren gestaakt j' Trygve Lie wees de vijand no. 1 4e Jaargang No 1212 Donderdag 16 April Uitgave root de gelijknamige 6lkh"ng. Wnd. boofdrccL A. Eriks, Westerweg S38, Alkmaar, teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oadegraebt TcL 3967 Spanje leverde SS-er van Gogh uit De moordenaar van A M. de Jong, de cx-S.S.'er van Gog.i, arriveerde Dinsdagavond uit Parijs per KLM-toe- stel op Schiphol. Wachtend; mannen van de rijksrecherche namen de arres tant over en brachten hem iwaarge- boeiÜ naar het huis van bc\ aring te Amsterdam. Deze ex-S.S.'er, die in Spanje was opgespoord, is op verzoek van de Ne derlandse justitie, na veel formalitei ten aan ons land uitgeleverd. LAFFE MOORD Van Gogh heeft in samenwerking met zekere Bernhard, die reeds eerder gearresteerd werd, op Maandagavond 38 October 1943 op laaghartige wij ze A. M. de Jong in zijn villa te Laren vermoord. Zij gaven voor van de lucht bescherming te zijn en kwamen con troleren omdat er ergens licht uit straalde. Nadat de Jong de twee man nen in zijn woning had gelaten, vrien delijk had ontvangen en bedankt voor hun waarschuwing, dat er licht uit straalde. wilde hij hen weer uitlaten. In de gang echter trokken zij hun revolvers, vuurden enkele schoten op de Jong af en verdwenen haastig in het duister Deze silbertanne-moord gcSchiedde onder supervisie van de chef van de Sipo te Amsterdam, de beruchte Wil- ly Lages, die de bewuste avond met de beide daders per auto naar Laren was gegaan en op een afstand, met de wagen stond te wachten. Zaterdag Laat, maar uiterst gelegen Het was bijna reeds duimendik on der het stof bedolven, het document dat heel Nederland op deed schrikken en dat velen nh lezing als antwoord een hartgrondig „Bah!" hebben ge geven. Het document waarvan schier alle kranten schreven, dat dit in geen geval ooit in de doofpot zou gaan. Waarvan een ieder die geleden heeft in de hel der Duitse concentratiekam pen. een ieder die er vrienden of een man. zoon, verloofde verloor vurig wenste dat het de vergelding had aangekondigd Wij bedoelen het rapport-Vorrink, alias de Rode Kruis-pakketten-affaire. Na de storm bleef het echter stil een stilte, die een enkele keer nog verbroken werd door een betoog van het huidige Rode Knus-bestuur, dat het part nog deel had aan de hande lingen van het vorige. Een verkla ring. die geredelijk werd opgenomen in de pers. zodat een ieder daarvan nota kon nemen. Maar voor de rest - het had er alle schijn van dat de deksel ste vig op de'doofpoi zat. Er gebeurde niets en personen die me, name ge noemd werden bleven rustig op hun hoge posten Het op breder basis rus tende onderzoek naar het beleid van de kabinetten, die in Londen 's lands zaken bestierden, hobbelde ondertus sen moeilijk voort over de weg van Kamerdebatten en moties en zag zich door onze Eerste Kamer gekortwiekt. De onderwerpen van gesprek wa ren voor „de man in dc straat sinds lang weer van andere aard... Drie heren, die na elkander voor zitter waren van het „London Conv- mittee" van het Ned. Rode Kruis, de heren O. C. A. van Lidt de Jeude. mr. B. Ph baron ,van Haringxma thoe Sloot en, ambassadeur te Brussel en Th. Meester, consul-generaal te Lon den. hebben thans de degens gekruist met de samenstellers van het ..rap port-Vorrink". Zij noemen het rapport tendentieus «n lichtvdhrdig. vechten de"~ vergelij king met wat andere landen als Noor wegen voor hun gevangenen deden aan, omdat Nedorland's positie ongun. stiger zou zijn geweest en wijzen er op, dat ook anderen van Londen uit practisch niets konden bereiken. Wij zullen het verweer laten voor wat het mag zijn— het komt ons op zichzelf onbevredigend, te vaag. te algemeen voor Er waren enige zeer concrete beschuldigingen. Van groot belang is, dat de discus sie thans wellicht in gang gebracht is dat de rapporteurs hun wederwoord kunnen geven en het Nederlandse volk niet het gevoel behoeft te be houden. dat het een aantal Don Qui- chotes tegen windmolens zag vechten Het doek. dat langzaam was neerge- druild, is nu weer omhoog gegaan en de zaak kan uitgepraat worden. Het antwoord aan de Commissie-Vor- rink koml laat. maar uiterst gelegen 11 October was de in 't Gooi zo be ruchte NSB'er en Jodenjager Nijland geliquideerd en als represaille hier voor werd de Jong neergeschoten. De rechter-commissaris, die in sa menwerking met de chef van in in lichtingsdienst de instructie leidt, wil de hangende het uitgebreide en gecom pMccerde vooronderzoek, nog geen inlichtingen verstrekken. Onder meer is nog niet vastgesteld in hoeverre en of'de plaatsvervangend leider van de NSB van Geelkerken als tussenpersoon heeft gefungeerd bij verstrekken van namen van personen die als represaille voor de liquidatie van Nijland in aanmerking kwamen. Vliegramp eiste dertig doden Dertig van de 31 personen aan boord van een constellation van de „Pan- American Airways" zijn om het leven gekomen, toen het toestel aan het be gin van de hoofdlandingsbaan van het vliegveld Shannon verongelukte. Het toestel zou een obstakel hebben geraakt ongeveer twee k.m. van de hoofdgebouwen en onmiddellijk in brand zijn gevlogen. Het vliegtuig was de „Empress of the Skies", die van Karatsji naar New York vloog, op een tocht rond de we reld. Groente niet lang duur Door de tijdelijke schaarste aan groenten is de prijs van deze produc ten tamelijk „peperig"' geworden. Deze duurteperiode zal echter niet lang aanhouden, daar er weldra weer voldoende groenten op de markten aangevoerd zullen worden., Een voorwaarde hiertoe is natuur lijk gunstig weer. Nieuwe partij in ons land We hebben er in Nederland een nieuwe partij bijgekregen: de Vooruit strevende Partij voor Wereldregering, die is ontsaan door fusie van de Ned. Bellamy-partij en de reeds bestaande Vooruitstrevende partij voor Wereld regering. Het bestuur heeft reeds ge meend aan de a.s. verkiezingen deel te moeten nemen. Ter gelegenheid van haar oprichting heeft de nieuwe partij uit tal van landen adhaesie-betuigingen ontvan gen. Siarnhemberq in z'n nopjes Ernst von Starhemberg, voormalig leider van de Oos tenrijkse Heimwèhr, zou zijn eigendommen hebben terug,, gekregen. Hieronder zijn acht en twintig kastelen en 18.500 ha. l3nd, die getaxeerd worden op tien millioen shilling WISSELLEED In de bus, naast nie, zit een heer, die geen kleingeld bij zich heeft Alleen brief je van twintig, dat hij de conductrice overhandigt. Het gewone schouwspel volgt. Wisselen lijkt nogal eens moeilijk. Ten slotte stópt de conductrice het biljet -iti haar tas en werkt de andere passagiers af. Blijkbaar ver geet ze de meneer van het bankbiljet vólkomen. Ik ver heug me hogelijk. Zijn gedrag is merkwaardig Eerst zit hij minutenlang met de portemonnai'e in dé hand, dan bergt hy ze ze nuwachtig op en haalt kwasi een boekje uit de zak, waar in hij voorgeeft te lezen. Een pagina wordt niét om geslagen. Zijn ogen Vliegen van dé bladzijde naar de conductrice, die niets ver moeden ds op de motoïkap zit ,aari een boterhammetje. Ze heeft het geval totaal vergeten. Wellicht ook heeft ze gevoel voor humor en zit ze zich te verkneukelen in het zenuwachtig bedrijf van het slachtoffer. Als ik uitstap is het doek nog niet gevallen. Het spel is nog niet uit. Helaas kan ik echter het einde niet af wachten. "Tóen ik verdween zag ik nog net, dat het boekje weer plaats gemaakt had voor de portemonpaie Zweeds student maakte avontuurlijke reis In bootje van 2.80 lengte van Wight naar Stockholm Maandagavond omstreeks 9 uur is de 20-jarige Zweedse student Hans Norderstron in een zeilbootje van 2.80 meter lang het haventje van Kadzand binnengevaren. Deze student maakt in zijn kleine bootje, dat slechts één zeil tje en twee peddels heeft, een reis van Wight via Frankrijk, België Ne derland, Duitsland, Denemarken naar Stockholm. Hij is 7 April gestart. Op zijn reis langs de Engelse kust is het bootje twee maal gekapseisd, doch Hans is een goed zwemmer en behou^ dens natte, kleren had dit voor hem geen nade" u-gevolgen. Zonder verde re ongelukken bereikte hij Dover, stak over naar Calais en zeilde vervolgens via Duinkerken naar Ostende. Maan dagmiddag* zette hij zijn tocht voort naar Vlissingen om bij de Zweedse consul zijn papieren in orde te laten maken. Door tegenstroom en wind stilte geraakte hij uit koers en kwam in Kadzand terecht, waar hij de nacht doorbracht. Woensdagmidag^ startte hij opnieuw naar Vlissingen. PARON PRESIDENT VAN ROEMENIë. Tijdens een zitting van, de Grote Nationale Assembleé van Roemenië is. Constantin Paron gekozen tot pre sident van de Roemeense Volksrepu bliek. Groza heeft wederom een mi nisterie gevormd, dat in grote trek ken gelijk Is aan het oude. Anna Pauker blijft minister van Buiten landse Zaken, „London-Committee' v/ijst alle beschuldigingen van de hand Het rapport der eommissie-Vorrink dc z.g. pakketten commissie, zou licht vaardig neergeschreven en tendenti eus zijn. Tot deze conclusie komen de voorzitters van hét voormalige „Lon- don-commlttee" van het Ned. Rode Kruis, de heren O. C. A. van Lidt de Jeude, oud-minister van Waterstaat, mr. P. B, baron van Harinxma thoe Sloten, ambassadeur te Brussel en Th. de Meester. In het rapport van het „London- committee" wordt met verwondering opgemerkt, dat geen der leden in de inhoud van het rapport-Vorrink is gé, kend. Ware dit wel het geval geweest dan zouden verscheidene beschuldi gingen zijn weerlegd. De voorzitters menen te mogen con stateren, dat hun uiteenzettingen en een brief van de directrice van de „Af deling Buitenland" van het Britse Rode Kruis de pakketten-commissie wel overtuigd moet hebben, dat het „London-committee" geen hulp aan de politieke gevangenen en gedepor teerde Joden heeft kunnen brengen. Insurgenten bereid tot wapenstilstand Volgens Robert Lovett, waarne mend minister van Buitenlandse Za ken der V.S. hebben beide partijen in de burgeroorlog in Costa Rica een bevel tot het staken van het vuren uitgevaardigd, teneinde een wapenstil stand tot stand te brengen. Uit be richten, die te Washington werden ontvangen bleek, aldus Lovett, dat het bevel werd opgevolgd. Hij zcide verder, dat de Amerikaan se ambassade te San José ,de hoofd stad van Costa Rica, berichtte, dat slechts hier en daar gevochten werd tussen de rechtse opstandelingen en regeringstroepen, die blijkbaar bet bevel nog niet ontvangen hadden. Columbia brak niet met Sovjet-Unie De minister van Buitenlandse Zaken van Columbia heeft de juistheid dei- berichten dat Columbia de diploma tieke betrekkingen met de Sovjet- Unie verbroken zou hebben, ontkend. Hij zeide, dat er nog geen stappen hadden plaats gehad en noemde het radiobericht aangaande de breuk ..premajnur". Vijf en twintig communisten gelyncht Vyf en twintig communistische ge vangenen zijn te Sparta, volgens be- richtu uit Athene, door een woedende menigte gelyncht. Deze bestormde de gevangenis cn doodde dc commissaris van politie die met de bewaking be last was Het was geen wonder, dat de Deen se en Noorse gevangenen wél pakket ten kregen. Het Is het gevolg van het feit, dat de Duitsers vriendschappelij ke betrekkingen wilden blijven onder houden met Zweden en de rust wil den bewaren fat Denemarken. Hier door was de positie van het Rode Kruis in deze landen veel gunstiger dan bij ons. Bovendien was het van uit Londen uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk, om pakketten te sturen, omdat de Duitse blokkade zeer streng was. Concluderend wijzen de voorzitters van het „London.committee" de ver schillende beschuldigingen, welke in het rapport-Vorrink geuit worden aan het adres van het comité, van de hand. Zij zijn overtuigd, dat bij een onbevooroordeelde kennisneming der ware toedracht der zaken de onge grondheid van de uitgebrachte be schuldigingen duidelijk zal worden. Volgens Reuterberichten uit Wenen zou er bij kringen der Westelijke mo gendheden vrees bestaan voor een communistische staatsgreep in Oos tenrijk. Men zou vooral beducht zijn voor de „volledig bewapende en mo biele" fabriekswachtcn in de Sowjet- zóne. \V.-Duitsland heeft om 1.960.000.000 dollar verzocht voor hulp in het kader van het Marshall-plan. Te Djokja zullen geen officiële besprekingen gehouden worden, voor de Ned. delegatie daartoe door dc lt. gen. wordt gemachtigd. Naar het oor dcel der Ngd. delegatie echter kan het incident van Maandag j.1. als gesloten worden beschouwd. Vleeswarenfabriek te Deventer uitgebrand Gistermorgen onstond een felle uitslaande brand in één der gebou wen van de vleeswarenfabtiek Ste- geman en Co, te Diepenveen aan de grens van Deventer. Het vuur woedde in een export-magazijn, geheel gevuld met olie en vetten De brandweren uit Deventer en Die penveen waren snel ter plaatse met groot materiaal en bestreden met 12 stralen de vuurzee. De grote voorra den van de zeer brandbare stoffen maakten, dat men zich moest beper ken tot beveiliging van andere fa brieksgebouwen, die behouden bleven. Om half twaalf stortte het djak van het brandende gebouw in. Voorraden vetten en olie zijn ver loren gegaan. De oorzaak is vermoe delijk toe te schrijven aan het ontplof fen van een benzinelamp. weerbericht RUSTIG WEER Voor het Noordelijk gedeelte van ons land: Zwaar bewolkt met ookls ringen, doch overwegend Iroog weer met matige wind tussen West en Noord. Voor het overige gedeelte van ons land: Droog wee* met weinig wind. Minder bewolking en iets zachter. Zagen Zeeuwen een vliegende schotel In het Zeeuwse stadje Kapelle-Bie- zelinge woi'dt druk gesproken over een eigenaardige verschijnsel in de lucht, .dat daar door verschillende mensen jg waargenomen. De heer Hoogs teger hoorde, toen hij aan tafel zat, een eigenaardig geronk in de lifcht, begaf zich met ander familie leden naar buiten en zag in de hel dere lucht een voorwerp, dat zij het best met een wolkje menen te kunnen omschrijven. Het voorwerp, dat geregeld van vorm veranderde - nu eens leek het bolvormig, dan weer ovaal - bewoog zich op aanzienfijke hoogte met gro te snelheid in Oostelijke richting. De famïl: Hoogsteger is er van. over tuigd, dat het hier - gezien de vorm en de snelheid - geen vliegtuig be trof. Wel kon men een geronk ais van een motor horen, doch dit was zachter dan het geluid van een vliegtuigmo tor. Wolvoorziening en middenstand Naar aanleiding van ons artikel over de wolvoorziening door de Rond van Plattelandsvrouwen aan haar le den, hadden wij nog hét genoegen een onderhoud te hebben met me. vrouw VisserBakker lid van het Hoofdbestuur. Mevrouw Visser deelde ons mede, dat zjj het met de inhoud van ons artikel volkomen eens was en reeds het voornemen had deze tak in het Hoofdbestuur te spreken. Natuurlijk juichte mevrouw Visser het toe, dat de Bond dit voor haar leden had kunnen bereiken, maar de Middenstand behoort er hij te worden ingeschakeld. Het doet ons bijzonder genoegen, dat mevrouw Visser onze bezwaren volkomen deelde en dat er naar een bevredigende oplossing zal worden ge streefd. ENGELAND SCHAFT DOODSTRAF VOOR VIJF .AR AF Het Engelse Lagerhuis heeft een wetsontwerp tot het afschaffen van de doodstraf voor vijf jaar aangeno men met 245 tegen 222 stemmen. Men beschouwt dit als een experiment. Op het ogenblik bevinden zich in Engeland twee ter dood veroordeel den. Het afgelopen jaar zyn drie men sen terechtgesteld; 12 kregen gratie. De regering is tegen algehele af schaffing. omdat naar haar oordeel daarvoor het aantal misdaden te groot is. Tegen oorlogspsychose De hoofd-commisie van de confe rentie der V.N. over de vrijheid van yoorlichting heeft Woensdag eenstem. mig een Australisch resolutie aange nomen, dje de landen de verplichting wil opleggen om maatregelen té ne men tegen oorlogspropaganda en valse berichtgeving. Aanmelding Nationale Reserve'' van a.sMaandag af Op Maandag 19 April zal in alle gemeenten de aanmelding tot de „Na tional e Reserve" worden opengesteld. Enige van de voorwaarden zijn: leef tijdsgrens van 21 tot 50 jaar (voor officieren en oud-officieren 60 jaar); militaire diensttijd van ten minste 6 maanden; de vrijwilliger kan zich verbinden a) uitsluitend voor hand having van orde en rust en b) tevens voor optreden tegen een buitenlandse vijand. Hij moet zich bereid verklaren aan de avond en/of Zaterdagmiddag oefeningen deel te nemen, tot eer maximum van 300 oren per jaar waarvoor geen vergoeding wordt vt\ strekt. Bij mobilisatie wordt s~la." N <;eno ten als geldende voor de o. komstige rangen vaD de Koninklij Landmacht. WEER STAKINGEN De meeste arbeiders vp~ de Pe -•» autofabrieken hebben zich ten bij de stakingsbeweging, welke in het begin dezer week in de genatio naliseerde Renault-fabrieken begon. Er wordt gestaakt voor hogere lonen Van de laatste fabrieken zijn thans 7.50 ;n staking. "cntarisót/e" van Amerikaanse communisten De commissie tegen on-Amerika.n se activiteit heeft besloten alle iedei der communistische partij te bevelen zich te laten registreren Lij het mi nisterie van Justitie. Tot nog toe wa ren alleen functionarissen'hiertoe ver plicht. Zouden zij een sikkel en ha- mer krijgen op hun persoonsbewijs? BELEDIGING KOSTTE JOURNALIST f 4000 BOETE De hoofdredacteur van het in Hil versum verschijnende blad „Gooise Klanken" had over mr. J. S. Bijl. hoofd van het bureau opsporingvan oorlogsmisdadigers, in zijn blad ver klaard dat deze uit anti-semietische overwegingen de berechting der Duit se bevelhebbers in Nederland zou hebben gesaboteerd. Mr. Bijl bracht de zaak voor de Amstc'Tarn^p arron dissementsrechtbank. ©eze deelde de journalist tot 4000 g-'-* boete en betaling van het proces: Tweede helft promotie- degradatie Alkm. Boys le wedstrijd 25 April 1948 MeteoorVitesse. 2e wedstrijd Vitesse—Alkm. Boys 2 Mei 1948 Meteoor—Zaandijk 3e wedstrijd Alkm. BoysMeteoor. 9 Mei 1948 ZaandijkVitesse. Trygve Lie riep de wereld op; min der over de oorlog te praten en bar der aan de vrede te werken; Stalin proclameerde de gelijkheid in ze kere opzichten van kleine en grote naties en Marshall beschuldigde het internationale communisme van de revolutie in Columbia. Drie mannen, drie kampen. De eerste burger der Verenigde Naties staat in 't smalste kamp, een reepje geestelijk grondgebied, dat bij na platgedrukt wordt tussen de twee anderen. Trygve Lie spreekt niet vaak buitenge vergaderingen die hij leidt en wanneer hij het doet. zegt hy al tijd ongeveer hetzelfde. Maar dit weinige geeft wellicht mil- lioenen en millioenen die wanhopen, nieuwe kracht. Wanneer Trygve Lie zegt: een oorlog is niet onvermijde lijk, dan schuilt achter die woorden niet alleen de kracht van zijn per soonlijkheid, die vertrouwen schenkt, maar de ganse macht van een geloof. Trygve Lie is echter niet alleen een idealist hij is ook een zakelijk man En met fén enkel woord raakt hU de kern van de kwestie: het is de vrees zelf. die wij hebben te vrezen. De vrees. Het is moeilijk om te oor delen qver de politieke verhoudingen in midden-Amerika: zij wijzigen zich voortdurend. In elk geval' kan men zeggen, dat het daarginds over het algemeen meer de personen en dan politieke avonturiers zijn dan door ideologieën geleide partyen. die er om beurten de lakens uitdelen. Te verstaan is ertiter. dat de Ver enigde Staten het wenselijk vinden geheel Amerika samen te bundelen Werd de „liberale revolutie", waar. van de eerste berichten reeds uitvoe rig melding maakten (er was ook een legSrtje journalisten present!) plot seling een „communistische" om dit doel sneller te bereiken? Stalin sprak n.a.v. het Russisch Fins pact woorden over de kleine na ties, die zij zouden verwelkomen, ware het niet dat men er over het algemeen geen of negatieve waarde aan hecht Finland, inderdaad, was opgelucht over dat, wat er uit de bus kwam maai- de inhoud van het pact is min- Buitenlands Overzicht der belangrijk dan de wijze van uit voering en de reden waarom het noodzakelijk werd geacht door Mos kou. Finland zal zelf kunnen beslis sen, wanneer het de hulp der Russen in wenst te roepen. Maar zal in het overleg dat voorafgaat, de Sovjet- Unie eerste viool spelen^ De reden van het pact-Moskou kas er moeilijk voor voelen, sleutelpositie bij een eventueel conflict met deide.* ter vrije beschikking aan een uvee- wonnen vijand te laten. Dat «rez vanzelfsprekend als de poging. dee Ver Staten om midden-Amerikt te- biel te maker» maar achtei streven ligt de vrees. De vrees, die Trvgve 'Lie weet als vijand no. 1. V H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1