Ikmaatilei' Langs de straat Geen hof kan mij veroordelen, ik streed voor mijn land", zegt Rauter N.-HOLLANDSt PERS 1945 Herhaald beroep Joden bestormen het Arabische Haïfa Debatten leverden niet veel nieuwe gezichtspunten op 4e Jaargang No 1219 Zoals wij in onze krant van Maan. dag reeds berichten, zal de stichting 1940'45 binnenkort Tfreer een beroep op U doen. Hoewel het eigenlijk niet nodig moest zijn, een collecte voor de slacht offers van het verzet bij het Neder landse volk aan te bevelen, is de praktijk anders. Eerst vloeiden de middelen rijke lijk, maar nu de financiële toestand slechter wordt, krijgt ook de Stich ting minder binnen. Kan het misschien zijn ómdat ons volk te weinig afweet van wat de Stichting doet en ook werkelijk moet doen? •Is het Nederlandse volk zich wel licht te weinig bewust, welke grote vormen het verzet had aangenomen? Gij allen die dit mischien niet weet, die de oorlog nog betrekkelijk in rust hebt doorgemaakt, tot U wen den wij ons. Het verzetswerk in Nederland was werkelijk tot een grote hoogte ge stegen. Wij hebben geen behoefte om dit uitvoerig te betogen. Gij moet dit weten. Tengevolge van die grootte zijn er echter onder de verzetslieden talloze slachtoffers gevallen. Slachtoffers, die vrouwen en kinderen hebben na gelaten. die nu niet aan grauwe el lende mogen worden prijsgegeven. Bovendien zün er tal van» mensen die in de striid voor de vriiheid hun gezor.dhPid verloren of voor hun leven verminkt werden Zij hebben recht op hulü. De Stichting heeft \*bor deze men sen reeds veel gedaan. Wil rhe hulo echter nry peil bUivcn dan moet ons -vwi arrKWrmflien opnieuw blijk geven te willen offeren. Uit het laatst gepubliceerde jaar- verciap van de Stichting, dat we voor ons hebben lfgeen, wWnn we enkele dingen nuffen, die een duidgiük benld geven van de omvang van dit werk Alleen in de maand Octob°r we.rd aan ondersteuning van nafelat«n be_ freVVineen weduwen en wez«nl een belaag uitbetaald van m°er dan een hatf miHioen gulden Aan invaliden rond zestig duizend gulden. Dat ziin bedragen die elke maand terugkomen! TTit deze ciifers komt tevens dui^ deliik naar voren welk een onpeil baar leed over de verzetsmensen en hun nabestaanden is gebracht. Hun aantal loont 'n de duizenden. Zii kijken ons volk aan. Zwiigend zonder verwijt. Omdat hun echtge noten of vaders het hoogste offer heb. ben gebracht. Maar zij verwachten van U straks een daad. Nog mepr cijfers zouden wij uit dit iaarvemlag kunnen halen. Is het echter nodig? Is het nodig er op te wijzen hoe veel geld pr is uitgegeven voor scho ling en herscholing, voor vacantie- oorden voor salarissen en onkosten? Wii kunnen volstaan met te zeg. gen dat. deze salarissen geen enkele, maar dan ook geen enkele aanlei ding geven, om' er over te vallen. Op grond daarvan kunt ge *U dus niet onttrekken aan Uw plicht tof hulp. Moge de maand Mei voor de Stich ting goede resultaten afwerpen! C.P.N—WETHOUDERS VAN AM STERDAM DOOR HERFORMATIE ZONDER PORTEFEUILLE. Het college van burgemeester en na de verkiezing van Mr. J. van der Velde nu zeven wethouders van Amsterdam hee{t de werkzaam heden van de beide communistische wethouders Seegers en dr. Polak ver deeld over de overige vijf wethouders. De heren Seegers en Polak blijven wethouder zonder portefeuille. 900 MILITAIREN IN ONS LAND TERUG. Gistermorgen is de „Sloterdijk" met 931 repatriërende militairen uit In donesië aan boord in Rotterdam aan gekomen. Het wyen er 606 van de K L, en de luchtstrijdkrachten, 118 van de marine, 162 mariniers en 45 van het K.NJ.L. De „Sloterdijk" heeft er thans zijn laatste reis opzitten als troepenschip. Na te zijn omgebouwd, komt het schip Vermoedelijk weer in de geregelde dienst. weerbericht RUSTIG WEER Zwaar "bewolkt met tijdelijk opkla ringen en enkele verspreide buien In het Noord.Oosten van het land min- 'der warm. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid.. Vrijdag 23 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige 8tich':ng. Wnd. boofdred A, Eriks, Westerwei 338, Alkmaar, teL 3308. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oodegracbt TeL 3967 Mr Zaayer: ,,'t Gaat er om, wat u tegenover Nederland misdeed" De tweede behandeling van de zaak-Rauter. trok weer grote belang stelling. Om een zo volledig mogelijk overzicht te krijgen werden nog enkele stukken voorgelezen en zo was er eerst een verklaring van Rauter zelf, betrekking hebbende op het wegrovcn van meubels, waaruit de pre sident, Mr. van Meeuwen, meende te kunnen vaststellen, dat Rauter het plunderbevel aan de S. D. had doorgegeven. Rauter gaf een verklaring van de gebeurtenissen na de betreffende order van GörJng. Hij wist het niet zeker, maar achtte het niet onmogelijk, dat hij het fcevel had door gegeven. ..de andere de das zou om doen". Mr. Zaayer huldigde Mr. van Rijcke- vorsel voor de wijze, waarop hij Rau ter verdedigd had. Spr. vond'het-on dankbaar van Rauter, dat hij enkele malen om een Duits advocaat had gevraagd. „Geen enkele Duitse advo caat zou Rauters zaak zo goed ver dedigd hebben", aldus Mr. Zaayer. Mr. van Rijckevorsel daarna weer aan het woord komend, meende, dat meri dit laatste anders moest zien. Rauter wist wel, dat geen Duitser hem verdedigen kon.doch vond het voor een Nederlandse advocaat een bijna onmogelijke zaak met wellicht onaangename reacties van de zijde van het publiek. Moderne propaganda Op 7 October 1942 schreef Rauter *n triomfantelijke brief aan zijn chef Himmler over de maatregelen, die hij genomen had tegen de Joden Zo ver heugde het hem, dat Seijs Inquart de uitvoeringen van bevelen ten aanzien vatl de Jodenvervolging in handen van de Sicherheitspolizei had gelegd „Erkent U de fotocopie van deze brief als echt", vroeg de president aan Rauter. „Met die moderne pro paganda weet je nooit, waar Je aan toe bent", antwoordde Rauter, die liever de originele brief gezien had. Brief van Dr. Louwes Dr. Ir. S. L. Louwes schreef bet Hof een brief, drie dagen nadat het eerste proces achter de rug was. Uit dè~krantenverslagen had de heer Lou wes vernomen, dat Rauter hem er van beschuldigde de Tweede Distributie stamkaart te hebben ingeVoerd. p De Heer Louwes verwérpt deze voorstelling van zaken. Hij zegt zich er altijd tegen verzet te hebben met 't oog op de gevaren voor de onder duikers. Het was een Duits plan, al had de heer Louwes niet de indruk, dat het een stunt tegen onderduikers betrof, 't Ging meer om de voedsel voorziening te verbeteren en van controle door de politie was dan ook geen sprake geweest. Dr. Ir. Louwes kwam tot de slot som, dat Rauter op dit punt geen blaam trof. „Deze brief spreekt in belangrijke mate in het voordeel van Rauter", merkte de president dan ook op. BeverwijK Opnieuw kwamen ook de razaia's in Beverwijk ter sprake, waar 480 jonge mensen werden weggevoerd. Uit een brief van Rauter aan de N.S.B.- burgemeester van Beverwijk bleek, dat het represaille-maatregelen be trof wegens enkele „politieke moor den", hoewel de dader van één moord gegrepen was. Rauter verdedigde zich met een opmerking over de sterke, communis tische beweging in Beverwijk en meende, dat de weggevoerden humaan waren behandeld. Tweehonderd van de 480 gevangenen werden na onder zoek in kamp Amersfotjrt 'naar huis gestuurd, de rest moest in Duitsland werken. Mr. Zaayer huldigde verdediger Mr. K. van Rijckevcrsel, Rauters verdediger, had het getroffen dat er slechts bezwarende correspondentie met Himmler in 4iet dossier werd aan-4 getroffen. Hq meende uit 'verschil lende verklaringen te mogen opma- ken, dat Rauter niet een stimuleren de lcracht is geweest, zoals Mr. Zaayer in zijn requisitoir had gezegd. Veeleer blufte Rauter tegen Himm ler om erger te voorkomen; als een afleidingmanoeuvre dikte hij zijn maatregelen aan. De verdediger zou- er prijs op stellen, indien de Duitse Dr. Harster gehoord zou worden, waarvan nu een schriftelijke verkla ring aanwezig was. Mr. Zaayer bestreed daarop de me ning, dat slechts belastende brieven in het dossier aanwezig waren. Men had slechts dftgene genomen, wat met het oog op het proces van belang was. Dr. Harster was niet opgeroe pen uit overwegingen van „ridder lijkheid" opdat niet de ene Duitser BROWNJOHN WIJST RUSSISCHE BESCHULDIGING TERUG De Britse plaatsvervangende mili taire gouverneur in Duitsland, gene raal Brownjohn, heeft een Russische beschuldiging, dat de Britse autori teiten zouden hebben „geknoeid" met het wrak van het boven Berlijn ver ongelukte Russische vliegtuig tegenge sproken. Hij ontkende, dat het bewijsmateri aal vervalst zou zijn. ^,Er zal weer oorlog komen Rauter had het laatste woord. Met luide, hartstochtelijke stem verklaar de hij. dat geen enkel* hof hem ver oordelen' kon, omdat hij als Duitser voor zijn vaderland gestreden had „De oorlog was niet de schuld van Duitsland, maar van het veadrag van Versailles. En ook nu weer zal er een oorlog komen, omdat millioenen Duitsers naar het Westen gedreven zijn. En als de oorlog er is züllen de .Duitsers weer de schuld krijgen". „U staat hier niet terecht voor wat U als Duitsers voor Uw vaderland hebt gedaan, maar voor wat U als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt misdaan." Rauter haalde z'n schouders op, verklaarde niets meer te zeggen te hebben. Uitspraak op Dinsdag 4 Mei, 's middags om half twee. Generaal Koenig bewondert ons leger Generaal Koenig, de bevelhebber van het Franse bezettingsleger in Duits land, die morpenteel op uitnodiging van generaal mr. H. J. Kruis een be zoek aan ons land brengt, bleek vol 'bewondering te zijn over het Neder landse leger. In een onderhoud met een ANP_redacteur deelde hij mede, dat hij zeer getroffen was door de 'uit stekende geest, die er in het Neder landse leger heerst. Vol lof was hij ook over het kader en de moderne opleiding. TULPEN VOOR MILITAIRE BEGRAAFPLAATS Nederlandse bloembollenkwekers züllen 20.000 tulpen beschikbaar stel len voor de officiële plechtigheid, welke op de „Canadian military Ce_ mentery" op de Holterberg te Holten t.g.v. de herdenking van de overgave der Duitsers op 5 Mei a.s. gehouden wordt. Euwe maakte blunder in slechte stelling Smyslov en Reshevsky remise PRO-COMMUNISTISCHE BRITSE AMBTENAREN VAN HUN POST ONTHEVEN Vijftien vooraanstaande pro-commq- nistische ambtenaren in Engeland zou den van hun post worden ontheven. Onder hen bevinden zich vier vrou we^ Zij zijn werkzaam op de mini steries van yoedselvoorziening, Ar beid, Volksgezondheid en Vliegtuig bouw. De betrokken 'ambtenaren zul len, met behoud van salaris, met spe ciaal verlof worden gezonden. De partij KeresEuwe was de z.g. open verdediging van de Spaanse ope- niiJ&, die door Euwe goed werd ge speeld. Inhet middenspel deed hij echter enige minder sterke zetten en Keres wist hiervan te profiteren door Het initiatief te nemen en zijn paard zeer sterk in het midden te plaatsen. De druk van de Rus werd steeds ster ker en op de 27e zet was Euwe ge heel in de verdediging gedrongen. Keres wist uit deze benauwde positie •profijl te trekken, verzamelde al zijn bi-achten en zette een aanval op de zwarte koning in. Op het kritieke mo ment maakte Euwe een blunder, waar na het afgelopen was. Smyslov—Reshevsky was de Tsechi- sche verdediging van het Wame-gam- biet, een geliefd systeem van de jon ge Rus. Reshevsky speelde nogal on verschillig en kwam even beter te staan. Door een stoutmoedig pionoffer werd de situatie weer gelijk en Smys lov deed enkele gevaarlijke aanvallen. Reshevsky gaf weinig om zijn mate riële winst, maar schiep zelf een aan tal tegendreigingen door de pion op de koningsvleugel naar voren te plaat sen en zijn kasteel op originele wijze naar het middelpunt van de slag te dirigeren. Na een spannende strijd be landden beide meesters in een pion_ neneindspel, die vlug remise werd ge geven. De stand luidt; Botwinnik 8 en 1 afgebroken partij uit 12; Keres 7 \/2 en 1 afgebroken partij uit 13; Reshevs ky 6y3 uit 13; Smyslov 6 uit 13 en Euwe 3 uit 13. Gebouwen staan in brand; Arabieren zouden, op het punt staan te capituleren Strategische punten bezet In het gebied van de Arabische stad Haifa is gisteren een hevige strijd tussen Arabieren en Joden uitgebro ken. De Joden trachten strategische punten rond de zeehaven te bezetten.' De Arabische verliezen zouden groot zijn en Arabische vrouwen en kinde ren vluchten van Haifa naar Acre. Het hoofdkantoor van de Palestijnse spoorwegen en andere gebouwen staan in brand. De Joden hebben het tele- foongebeuw van Haifa bestormd en bezet; zij hebben een uitgebreid of fensief ingezet tegen door de Arabie ren ingenomen stellingen rondom de dichtbevolkte marktwijk. Gebouwen in de havengebieden zijn door mor tiervuur in brand geraakt. Britse troe pen hebben verdedigingsstellingen in genomen. Alle telefoonverbindingen met **ai- fa zijn verbroken en het nieuws hoort men slechts via de radio van de Jood se strijdorganisatie Haganah. Het spoorwegstation bevindt zich in handen van de Arabieren. Beide par tijen voeren versterkingen aan. Onderhandelingen over wapenstilstand De toestand is momenteel nog on overzichtelijk, maar het schijnt dat de Arabieren er na aan toe zijn ge- De anti-communistische jongeren- betoging, die Donderdag in het Am. sterdamge Concertgebouw werd ge houden, was zeer slecht bezocht. Het organiserende NJV had slechts een 250-tal mensen kunnen trekken, waar onder 30 jongéren. weest om de strijd op te geven. Reeds werd melding gemaakt van het sluiten van een wapenstilstand, waarbij de Arabieren hun wapens zou den moeten inleveren. Latere berich ten meldden echter, dat Arabische eenheden de strijd voortzetten ei^dat de wapenstilstandsonderhandelingen met Engelsen als tussenpersonen zou den zijn verdaagd. Aan Britse zijde zouden een dode en 16 gewonden zijn te betreuren; vol gens de Haganah zijn 20 Arabieren gedood. De Joodse verliezen zouden 4 doden en 32 gewonden bedragen. Ook Jeruzalem bereidt zich op gevechten voor Te Jeruzalem doen geruchten de ronde, dat de Joden een aanval op grote schaal op Dinsdag 27 April be ramen om strategische punten te be zetten. de Heilige stad bereidt zich op een aanval voor. Zowel de Arabie ren als de Joden bouwen complete betonnen wachthuisjes en brengen stalen rails verticaal in de straten aan om gewapende aanvallen tot staan te brengen. De oorlogvoerenden hebben snel gebouwen bezet, die door de EnA gelsen worden ontruimd. SYRISCHE LEGER NAAR PALESTIJNSE GRENS Het Syrische leger heeft bevel ge kregen zich bij de Palestijnse grens te concentreren. Itaiië's opneming in W.-Europese Unie onzeker Demonstralies in het land verboden Alcide de Gasperi, Itaiië's minister president, heeft verklaard, dat Italië wel van plan is met de landen van de West-Europese unie samen te werken Dit zou echter afhangen van de Se naat en de Kamer. „Italië verkeert in een andere positie dan de West Eu ropese landen, die niet aan de bepa lingen van een vredesverdrag zijn ge bonden", aldus1 De Gasperi. Ook in Nederlandse politieke krin gen is men van mening, dat een op nemen van Italië in de West-Euro_ pese Unie vooralsnog bezwaren heeft. Men acht eerst aaneensluiting van de landen, „welke zich nauw verbonden gevoelen", verkieslijker. Het Italiaanse menisterie van Bin nenlandse Zaken heeft bevestigd, dat openbare manifestaties van politieke partijen n.a.v. de verkiezingen en de verjaardag van de bevrijding op 25 April verboden zijn. Alleen aan militairen en partisanen is toestemming gegeven op die dag kransen bij de monumenten voor de gevallenen te doen leggen. Een vuurgevecht bij Napels Te Lusciano-bij Napels is het tot 'n vuurgevecht tussen communisten en de politie gekomen. De communisten zouden volgens Reuter getracht heb ben „de kerk en andere gebouwen in brand te steken". Er werd één man gewond. VOORNEMEN Ik loop langs de straat met een gezicht als een oor wurm. Pech gehad die dag. Alles is me tegengelopen. Onschuldige voorbijgangers kijk ik met woedende blik ken aan. Op zij ga ik voor niemand. Botsingen blijven niet uit. Hetgeen er niet toe bijdraagt om mijn feeststemming te verhogen. Dan zie ik op een rustige plaats een steen 'lig gen. Zo'n echt mooi rond grintsteentje, zo keurig om er een formidabele trap te gen te geven. -Mijn reeds wat amechtig wordende voetbalhart be gint weer wat sneller te kloppen. Dan strek ik mijn been met kracht uit Het is een voltreffer geworden. Met kracht vliegt de steen door de lucht en petst met een naar geluid tegen een raam. De botsing veroorzaakt een aanzienlijke barst in het glas waardoor welhaast ter zelf- der tijd 'een woedend hoofd verschijnt, dat met wildp blikken naar d? boosdoener zoekt. Mijn woede zakt in eens. Ik doe of ik niets zie, buig het hoofd en steek mijn handen zo diep mogelijk in de zakken. Als ik voorbij ben hoor ik een deur open gaan. Het gesprek ontgp-» me. Ik heb me echter heilig voorgenomen om niet meer met steentjes te trappen. Om beschaafd te worden. Tweede Kamerstemmen over Brussels verdrag De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp toj goedkeuring van het ver drag tussen België, Frankrijk, Luxem burg, Nederland en hei Verenigd Ko ninkrijk van Groot-Brittannië en N. Ierland, ondertekend te Brussel op 17 Maart 1498, behandeld. Bij d« alge mene beraadslaging was tevens aan de orde de motie-van der Goes van Naters (arb), mede ondertekend door de KVP, betreffende de opbouw van een rechtsgemeenschap van democra tische sfaten in federaal verband. De heer Roolvink (KVP) betoogde o.m., dat Duitsland op de lange duur in West-Europees verband zal moeten worden opg^iomen. Boven-nationale organen De heer'Van der Goes van Naters (PvdA) betoogde, dat de Westelijke Unie onmisbaar is. Het gezag dient z.ï. te worden opgedragen aan boven nationale organen, „voor zo ver moge lijk" Militaire samenwerking De heer Bruins Slot (AR)) meende, dat de economische en culturele sa menwerking gevolgd moet worden door militaire samenwerking, waarop de regering alle aandacht moet rich ten. De heer Serrarens (KVP) was van oordeel, dat men tot saamhorigheid der Europese staten niet komen kan zonder de hulp van Amerika. De Be nelux is z.i. echter nog te zeer fn handen van ambtenaren. Anti-communistische actie gevraagd De héér Vonk (WD) vroeg óf de minister thans bereid is een sterke internationale actie in te zetten, „op dat wij de vrqe hand kunnen herne men ter bestrijding van het commu nisme in Indonesië". De heer Wagenaar (CPN), wijzend op Amerikaanse invloeden, merkte op, dat door dit verdrag ons volk een speelbal wordt in handen van buiten landse mogendheden. Hij verklaarde zch tegen het verdrag, „omdat het een einde maakt aan onze souverei- niteit en onafhankelijkheid". De heer Sassen (KVP) merkte op, dat opname -van Italië aan te bevelen zou kunnen zijn. Amerika wil geen Europese koloniën op zijn gröndgebied De pan-Amerikaanse conferentie heeft thans het bestaan van Europese kolo niën op het Westelijk halfrond ver oordeeld en het voorstel aangenomen tot oprichting van een spec^v com missie, die naar vredelievende midde len moet zoeken om van deze kolo niën bevrijd te worden. De 21 Amerikaanse republieken heb ben voorts met algemene stemmen het internationale communisme veroor deeld en hun volledige medewerking ^toegezegd om het te bestrijden. 4 130.000 mijnwerkers in N. Frankrijk staken Ongeveer 130.000 mijnwerkers zijn in staking in het mijngebied rondom Rijssel in Noord-Frankrijk. Zij stellen d ceis, dat hun een rouwdag met door betaling van hun loon wordt toege staan, in verband met de explosie, die Maandag te Salaumines plaats vond. Zij eisen voorts betaling voor de da gen, waarop tengevolge van de ramp niet werd gewerkt, vol loon voor de gewonden eif een premie van 5000 fr. voor de leden der reddingsploegen. In vele mijnen is het werk ten dele neergelegd, in andere geheel. GEEN ,.DRUK-OP_DE-jKNOP- OORLOG", ZEGT MONTGOMERY. Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse generale staf, heeft te Londen verklaard, dat Engeland in enige toekomstige oorlog geprepareerd moet blijven op „de strijd te land". „Wij horen veel spreken over een „druk-op-de-knop-oorlog". Ik zou er echter de nadruk op willen leggen, dat de geleerden tot nu toe geen enkel wapen of ander middel heb ben ontdekt, dat het opgeven van de huidige techniek der oorlogvoering te land kan rechtvaardigen". 1500 DODEN EN 3000 GEWONDEN In COLUMBIA. Het Amerikaanse rode kruis ver klaarde, dat volgens officiële gege vens, de revolutie in Columbia 1500 doden en ongeveer 8000 gewonden heeft gekost. Te Bogota zijn 1200 per sonen om het leven gekomen. Volgens radio Rome is generaal Giuseppe Garibaldi, kleinzoon van de „bevrijder van Italië", in Rome aan gekomen met een verzameling van tweehonderdduizend handtekeningen van burgers van Triest en Julisch Venetie, die hun aanhankelijkheid aan Italië betuigen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1