Regeringsjubileum, 700-jarig bestaan, bevrijdingsfeesten er is een goed bezet programma! DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN Er komt heel wat kijken voor Uw stembiljet in de bus glijdt! Abonneert U Gemeente Boekei (NB.) had een primeur voor Nederland! Er is geen stad, die deze zomer zó feest als Den Haag f Hoe zal de residentie In dit jubileumjaar het maken? Wel de stad valt van het ene feest In het andere: men kan van een goed bezet program ma spreken 1 Ten eerste zijn er de lente- en bevrijdingsfeesten; daarop ■luit de viering van het 700-jarig bestaan aan met als hoogtij-dagen de periode van 28 tot SI Juli en dan komen de feesten voor het regerings- jubUenm. De start is al genomen De Meiviering is eigenlijk al begon nen. Er is een openïuchtbloemen- en plantenten toonstelling in het West- broekpark, waaraan vele attracties als zanguitvoeringen en concerten zjjn verbonden. Het einde van deze tentoonstelling, welke tegen een zeer matige prijs door een ieder bezocht kan worden, valt omstreeks 15 Sep tember. Om dan nog enige grepen te doen: Aan de vooravond van 't bevrijdingsfeest 30 April: (verjaardag prinses Juli- ana): feestavond In het Kurhaus; 2- 28 Mei tentoonstelling van werk van heden in Pulchri Studio. 4 Mei de her denking der gevallenen. En stille om gang aan de vooravond van het be vrijdingsfeest op de Waalsdorpervlak- te koraalmuziek op diverse plei nen. Des avonds te 20 uur wgdings- concert door het residentie orkest on der leiding van Frits Schuurman in de Houtrusthallen en een plechtig heid op het Binnenhof onder leiding van (Je Haagse Jeugdactie. 5 Mei: feest op Houtrust. De ge hele dag kermisvermakelijkheden, des middags worden honderden duiven losgelaten, er zijn vele attracties voor kinderen en sportwedstrijden. 's Avonds (natuurlek ook dansen!) een concert op het Binnenhof en o.m. een grote fakkeloptocht naar de Sa- Vornin Lohmanlaan, waar een groot vreugdevuur wordt ontstoken. Vissersvloot onder vlaggen Van 15-31 Mei is er het jaarlijks voorjaarsfeest op de Houtrustterrei- nen, op de 18e een „extra uitvaart" van de gepavoiseerde Scheveningse vissersvloot. Van 19-29 Mei het inter nationaal muziekconcours door Phi- Itpe-radio georganiseerd. Zevenhonderd jaar stad Alles opnoemen gaat nu eenmaal niet en dus slaan we een paar feeste lijke weken over: De herdenking van het 700-jarig bestaan der Residentie begint einde Juli en wordt o.m. gevierd met: au bades. een plechtige raadszitting, een optocht, de première van een open luchtspel, een taptoe-en stadsversie- ring en feestverlichting. QTiEENS PARK RANGERS ZET JHHÏ POND OP SCHOOLJONGEN: De derde divisie-club Queens Park Rangers, die vrijwel.zeker is van pro motie naar de tweede divisie, zal een bedrag van ongeveer 1000 pond be steden voor de opleiding van een 14- jarige schooljongen, Brian Nicholas genaamd, die uitgesproken, talenten heeft voor de spil-plaats. In Augus tus komt hij van school, maar hij moet 17 jaar zijn voor hij een con tract als professional mag tekenen. In afwachting daarvan krijgt hij een baantje op het kantoor van de Ran gers, die hem tevens in staat zullen stellen om tijdens het seizoen overal in het land wedstrijden te zien en het spel van bekende midhalves te be studeren. Daarmee is een bedrag ge moeid van naar schatting ruim dui zend pond, maar wanneer Nicholas, die fors gebouwd is en de bal trappen kan met de kracht van een volwassen man, alle beloften verwezenlijkt zal men het „een goede geldbelegging" kunnen noemen. Twintig jaar geleden begon een an dere schooljongen uit Cippenham op jeugdige leeftijd zijn voetbal-carrière, te weten Vic Wodley, die één van de beste doel verdedigers van zijn tijd werd. Hij speelde voor Chelsea en voor het Engelse elftal en won in '46 een cup medaille met Derby County. Op 2 Aug:: groot vliegfeest op Y- penburg. 5 Aug. jubileumfestival van mu ziekgezelschappen uit het gehele land (t.e.m. 7 Aug.). Voorts nog interes sante tentoonstellingen, zangavonden internationale jeugdathletiekwedstrg- den m.m.v. Engeland, Frankrijk, Bel gië, Luxemburg en Denemarken (op 15 Aug.) en andere sportfeesten. Voor het gouden regeringsjubileum zijn de volgende plannen (in .gróte trekken) ontworpen: 30 Aug.: feestelijke opening-stads- versieringen en feestverlichting (t.e. m. 6 Sept.). 31 Aug.grootse huldiging van Ha re Majesteit de Koningin op de dag van haar gouden regeringsjubileum. Een aubade van 15.000 zangers uit het gehele land. Des namiddags een gouden huldigingsfeest op het Haagse Malieveld met binnen- en buitenland se deelneming. Verder tal van feeste lijkheden overdag en des avonds (mu- ziekdemonstraties Haagse gezelschap pen, groot vuurwerk enz.).~ Voor de eerste September is er ook een pro gramma, dat'klinkt als een klok. Lest best: het jubileum In deze opsomming zijn nog niet opgenomen de afzonderlijke feesten in de stadswijken, waarvoor het jubi leumcomité een speciale organisatie in het leven heeft geroepen. Verder komen nog in het sportpro gramma voor: een internationale voetbalwedstrijd, handbalwedstrijd, motor-wielerwedstrijden, en boks- rugby-, hockey-, roei-, kaats-, volley bal-, zwem-, korfbal- en honkbalwed strijden. Een der hoogtepunten van de vieringen zal het op het Binnenhof te houden openluchtspel „Het won derlijk uur" worden. Wel, als na dit alles, in de herfst, de Hagenaar nog niet dood-moe is, dan is hij van êeri taal ras Afstammeling van Alva zal tentoonstelling t.o.v. Vrede van Munster" bezoeken Tijdens een tentoonstelling ter her denking van de Vrede van Munster 1648^-1948 zal te Delft de oudste ge schreven tekst van het Wilhelmus worden geëxposeerd. Het is 'n prach tig geschreven handschrift, versierd met afbeeldingen van de ruiters van 's Prinsen regiment, dat eens toebe hoorde aan de Mechelse Rederijkers kamer. Het is nu in het bezit van de Koninklijke Bibliotheek te Brussel, die het voor de duur van de tentoon stelling in bruikleen heeft afgestaan. Een interessante bijzonderheid is dat de tentoonstelling bezoek zal krijgen van een afstammeling van de Hertog van Alva. Het is de Hertog Berwick y' Alva. die langs vrouwelij ke lijn van Alva afstamt. Deze Her tog. één der rijkste van Spanje, men herinnert zich nog de schitte rende bruiloftsfeesten van zijn doch ter met 3000 gasten stuurt voor de tentoonstelling een drietal onbe^ kende portretten van de in ons land eens zo gevreesde Hertog van Alva. WERKLOOSHEID WERD IN MAART MINDER Blijkens het C.B.S. kwamen in Mrt '44 arbeidsgeschillen voor, waarbij 3637 werknemers betrokken waren en waardoor 45.567 werkdagen verlo ren gingen, waarvan 38.557 bij de bouwnijverheid en aanverwante be drijven. In Februari kwamen 22 ge schillen voor, waarbij 2535 werkne mers betrokken waren en daardoor 23.462 werkdagen verloren gingen. In Maart werden 26.800 geheel werk lozen geregistreerd tegen 36.000 in Februari. Het aantal wachtgelders was groot 1700 (3400) dat der gere gistreerde DUW-arb elders 16.300 (24.200). 83. Wacht nu maar tot Leeuwar den", zei Sietske, die een hoogrode kleur van opwinding had gekregen, „dan kun je het mooiste verslag van de wereld maken en dan zal ik zor gen dat je een exclusief interview met hem krijgt". „Ik hoop, dat ik het on dier kan verstaan", mopperde Piek konden zij Jirnmy vanuit de auto Potlood, terwijl hij gas gaf voor het laatste traject Op dat laatste stuk kreeg Jimmy de wind weer schuin in de rug en de snelheid die' hjj daar ont wikkelde grensde aan het onwaar schijnlijke. In de buurt van De Dille zien rijden. Hij suisde over het ijs en hij wenkte naar Sietske, dat zjj haast moest maken, daar ze anders te laat aan de controle zou zijn. Oud-illegale werkers protesteren Onlangs heeft de Raad van Beroep voor de Perszuivering de directeuren en redacteuren van het „Nieuwsblad van het Noorden", een blad, dat ge durende de oorlog bleef verschijnen, vrijgesproken o.m. op grond van be scherming aan personeel en bedrijf. Tegen deze uitspraak hebben de oud- illegale werkers van Groningen, in de G. O. L W. verenigd, thans een klemmend protest aangetekend. In een motie, gezonden aan de regering en de Raad van Beroep, noemen zij de uitspraak een „verraad jegens die kranten-directies en redacties, die ge weigerd hébben de landsverraderlijke Duitse stukken op te nemen". Wat doen onze ex - N.S.B.ers Over 't algemeen 't zelfde als vroeger Ongeveer 60% van de vrijgelaten politieke delinquenten in Nederland •staan onder individueel toezicht. Er is echter een grote groep de z.g. tribunale gevallen die niet onder toezicht sta&n; daardoor wordt het moeilijk een globaal overzicht te krij gen van wat er van alle voormalige N.S.B.-ers is geworden. Voor zover zij onder toezicht staan kan echter gezegd worden, aldus rar. W. E. No- ach, een van de „Toezichf'-directeu- ren, dat het grootste gedeelte weer terug is in het oude beroep. Bedrijven maken geen bezwaren. De bedrijven maken over het alge meen geen bezwaren tegen de te werkstelling van politieke delinquen ten Om wrijvingen te voorkomen wordt de vrijgelaten N.SJ3.-er soms een verblijfsverbod voor een stad of een bepaald stadsgedeelte opgelegd, omdat het vooral in het begin nogal eens is voorgekomen, (lat een politie ke delinquent bij zijn thuiskomst door de buurtbewoners met een pak slaag werd ontvangen. De meeste moeilijk heden ondervindt' de stichting bij haar pogingen intellectuelen onder de N. S.B.-ers weer aan werk te helpen. Artsen, advocaten en journalisten die van de uitoefening van hun beroep zijn uitgesloten, passen slecht in een nieuwe werkkring. Ook oudere men sen komen moeilijk weer aan het werk. terwijl vele jongeren een vak moeten leren of omgeschoold moeten "worden. Ook de vele ontwrichte hu welijken vormen een groot probleem. Verkiezingen komen in zicht Amsterdam heeft tijdbesparende wereldprimeur voor vervaardiging van kiezerslijsten Volkstellingen en verkiezingen zijn twee gebeurtenissen, die voor de se cretarie-afdelingen van het bevol kingsregister in de grote gemeenten een enorm werk betekenen. Een volkstelling wordt normaal slechts eenmaal in de tien jaar ge houden. doch gewoonlijk staan er drie verkiezingen per vier jaar op het programma. Het spreekt vanzelf, datj de inrichting der lokaliteiten, de bef zetting der stembureaux, het gereed maken der formulieren, enz. zware ei sen stellen aan het organisatievermo gen der leiders en de wejkzaamheid van het personeel. Telkenmale wan neer de 500.000 stemgerechtigden van bijv. onze hoofdstad moeten worden opgeroepen om aan hun nationale plicht te- voldoen, moeten een gelijk aantal namen, adressen, geboorteda ta en volgnummers op lijsten worden gebracht. Vroeger werden de uittrek sels uit de kiezerslijst getypt Met het controleren en'verbeteren hiervan vorderde het "werk In Amsterdam 10.000 man-uren; dat is voor één man ruim 208 weken van 48 uur. Na tal van mogelijkheden te heb ben onderzocht, is nu als de meest bruikbare methode uitgekozen het ponskaartenstelsel. Indien van elke stemgerechtigde een ponskaart aan wezig is. kan men met behulp van een tabell^ermachine in 170 uur een Uittreksel van de hele kiezerslijst ma ken. Dat is dus een aanmerkelijke be sparing aan tijd en arbeidskrachten, doch deze besparing kan echter eerst bereikt worden, wanneer er aan de Gestart voor 1000 mijlen Vier kleine, maar dappere scheepjes, sleepbootjes van nog^ geen 25 m. lengte, zijn vertrok ken van Rotterdam naar^jpdo- nesië. Gestart voor de weder opbouw-op een duizendmijlsreis Zjj zullen ginds materiaal-lich ters verslepen. burgerlijke stand een volledige pons kaartencollectie is. Het vervaardigen van een ponskaartencollectie, be staande uit 500.000 stuks, zou met be hulp van 10 machines toch nog een half jaar duren. De „Internationale Business Machi nes" heeft nu een reproduceermachi- ne geconstrueerd, die dit tijdverlies .aanmerkelijk vermindert. Zij is n.L in staat een potloodstreepje, aange bracht op een kaart om te zetten ln een ponsgat. Dit om2etten heeft men „Mark-sensing" genoemd. Het is daarna één der hoofdambte naren van het bureau voor organisa tie en efficiency van de gemeente Ara- sterdam, de heer A. Vos, gelukt „marksensing" toegankelijk te maken voor alphabetische gegevens. Tot nu toe kon men slechts cijfercombinaties daarmee in gaatjesgroepen omzetten. Alle gegevens, die op de normale ponskaarten van het bevolkingsregis ter voorkomen,- worden volgens het systeem van de heer Vos „vertaald" in een aantal stelselmatig op een Hol- lerith-kaart aan te brengen potlood strepen. Deze kaarten worden ver volgens eenmaal nauwkeurig gecon troleerd en mechanisch worden ten slotte de strepen ift gaatjes omgezet. De Hollerith-machine vertaalt de gaatjes weer terug in cijfers en let ters met beduidend grotere snelheid dan de beste typisten bereiken bij het overtypen der persoonskaarten. Hierdoor heeft de gemeente Am sterdam een primeur voor geheel Eu ropa, voorzover kan worden nage gaan zelfs voor de gehele wereld. Op het ogenblik is een 70-tal ambtena ren bezig met het omvangrijke werk het prepareren van de kaarten voor de ponsmachine uit te voeren. op dit blad I Een novum_ in de T.B.C. -bestrijding Alle gemeentenaren, jong en oud, werden röntgenologiscli onderzocht Vorig jaar kwamen schoolartsen te Boekei (N.B.) tot de ontstellende ontdekking, dat niet minder dan 47 pet. der kinderen bij het onderzoek op tuberculose positief reageerden. Normaal is 10 tot 15%. Een duidelijke oor zaak voor dit abnormaal hoog percentage besmettingen kon men niet aan wijzen. Er was maar één middel op: de gehele bevolking aan een grondig longonderzoek te onderwerpen. Dat zou veel tijd, veel moeite, veel geld kosten. Welnu er zat niet anders op en men ging er toe over. Een grootscheepse propaganda op touw gezet Het gemeentebestuur richtte zich in een circulaire tot de bevolking; in samenwerking met de inspecteur voor volksgezondheid te Breda en de dis trictsleider van het consultatiebureau te Helmond ging men tot een groot scheepse propaganda-actie over. Vergaderingen werden belegd, filmp jes en lantaarnplaatjes vertoond om de bevolking met het denkbeeld van een algemeen onderzoek vertrouwd te maken. Plaatselijke artsen, standor ganisaties en de R.K. geestelijkheid werkten allen mede en iir het begin van deze maand werd de proef op de som genomen. Kleedhokjes van coulissen en gordijnen Het technische gedeelte werd uit gevoerd door de dienst röntgenolo- gisch borstonderzoek van de Konink lijke Landmacht, die met een team van 11 mgn naar het peeldorp kwam. De foto's werden aan het einde van iedere dag naar de röntgengroep in Utrecht gebracht, waar zij ontwik keld en bekeken zijn. Het voorberei-. dende werk was niet gemakkelijk. Het enig bruikbare gebouw bleek het R.K.-paroehiehuis in Boekei te zijn. Met behulp van toneelcoultssen en gordijnen werden kleedhokjes geïm proviseerd... Een week heeft men no dig gehad om de ongeveer 40.006 in woners van de gemeente te fotogra feren. Maar tenslotte kwam men er. De definitieve uitslag zo er een komt kan nu afgewacht worden. In élk geval, de gemeente Boekei kan zich er op beroepen de eerste gemeente te zijn geweest in Nederland, die al haar onderdanen op de gevreesde tuber kelbacil heeft laten onderzoeken! Zonder tegenstrubblingen ging het niet altijd, want'toen de mannen en vrouwen van het tehuis voor ouden van dagen ln het voor hqn vreemde toestel moesten stappen, trokken ve len angstige gezichten. REGERING STELT PREVENTIEVE BESTRIJDING VAN CRIMINALITEIT WEER OP DE VOORGROND De Minister van Justitie heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft het ontwerpen van regelen van burgerlijk recht, teneinde in het bij zonder met het oog op de preventie ve bestrijding van de criminaliteit de mogelijkheid te openen gezinnen onder toezicht te stellen, die zedelijk en maatschapelrjk verworden zijn en aan gewezen zijn op overheidssteun of op zedelijk of maatschappelijk ontoelaat bare bronnen van inkomsten. De commissie zal ln het bijzonder gebruik maken van de resultaten, welke zijn bereikt door de onder voor zitterschap van Dr. A. Querldo staan de particuliere „Studiecommissie in zake het vraagstuk der onmaatschap pelijke gezinnen". ZATERDAG 24 APRIL 1948 Hilversum I 301 ni. 7.00 eh 8.00 Nieuws; 7.30 Muziek bij het ontêija; 8.15 Lichte morgenklanken: 9.15 Werken van Mozart; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Voordracht: 10.40 Zangrecital: 11.00 Omroeporkest met koor en solist: 12.00 Ensemble Vin- centino; 12.33 Reportage Ronde van Nederland; 13.00 Ned. Strijdkrach ten; 13.30 Kwartet Jan Corduwener; 14.00 AJC-uitzending; 14.15 Voor de liefhebbers en beoefenaars van har monie muziek; .15.00 NW-uitzending; 15.30 Binnen zonder kloppen; 16.00 Lezing P.v.d.A.; 16.14 Om en nabij de twintig; 16.4£ Reportage van de Ronde van Nederland; 17.15 Radio- Philharm. orkest (Goldmark en El- gar); 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraat- je; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 Cursus „De Kerk nu"; 2Ö!00 Nieuws; 20.15 De Notenkrakfer, politiek maandblad voor de rijpe jeugd; 21.15 Socialis tisch commentaar; 21.30 Weekend-or kest: 22.00 „Het onverstoorbare week dier", hoorspel; 22.30 Internationale kinderkoren; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 Gram.muziek 7.45 Mor gengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Werken van Ra- vel; 9.35 Reportage van de Ronde v. Nederland; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.muziek; 11.00 De Zonne- 13.20 Orkest Klaas van Beeck; 13.0® bloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 en Nieuws; 13.50 Film en toneel; 14.20 Engelse les; 14.40 De schoonheid van het Gregoriaans; 15.15 Debutanten- concert; 15.45 KRO-kiosk; 16.10 Re portage van de Cupfinal in Londen; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 De Raaff en Schutte; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.40 De avonturen van Spineuza; 19.00 Nieuws; 19.15 Or kest Klaas van Beeck; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Lichte gr.mu- ziek; 21.25 „Pluvier knapt het op", radio-feuilleton; 22.00 Weekend-sere nade; 22.45 Avondgebed. FEUILLETON Avontuur in Venezuela Naar het Engels door JOHN STUDLEY <83) Pedro verteld, voegde ze er bjj. Ze glimlachte de oude man liefdevol en dankbaar toe, en dat is heel geluk kig, want hij wist me een heleboel te Urertellen. Zijn vader, die bij de artil lerie gediend heeft, was- dikwijls in Morro voordat het verslagen werd. Dat is vijftig jaar geleden. De tunnel iwerd toen dagelijks gebruikt en ieder IRrtst er van. Maar toen Morro als (vesting werd opgeheven, werd de gang dichtgegooid en aan elk einde met stenen afgesloten. In San Car- los kwam zij uit in de kamer van de wacht. El Morro was eigenlijk geen fort het was meer een signaal-stati on. Het werd vroeger, in de dagen van de zeerovers als uitkijktoren ge bruikt. Daar waren altijd maar een paar man op wacht en dan nog maar alleen overdag. Ze sliepen in San Carlos. Iedere morgen kwamen zc bij elkaar in het wachtlokaal en mar-* cheerden dan door de tunnel naar El Morro en kwamen bij zonsondergang weer terug. Ik ken EI Morro niet, zei Roddv. U zult het wel gezien hebben, ver telde Inez, zonder te weten dat het een fort was. Het is nu helemaal ver vallen. Hebt u nooit rechts van de stad een klein heuveltje, vlak bij de haven gezien? Het is juist boven de vlakte, waar het vee worclt bijeenge dreven tot het naar Cuba vervoerd wordt. Wel, de ruïnes van El Morro liggen bovenop die heuvel. Het is zo wat een kwart mijl van San Carlos, dus we weten dat dat de lengte van de tunnel is. Pedro heeft gezegd dat zij gedeeltelijk onder de haven door loopt. De gevangenen van San Car los hebben haar vroeger ln de rot sen uitgehouwen. Maar er zullen hael wat mensen zjjn, wierp Roddy tegen, die van het bestaan ei'van afweten. Vijftig jaar geleden wel, maar U moet bedenken, dat zij eigenlijk al een halve eeuw niet meer bestaat. De mensen hier vinden zo'n tunnel niet zo'n geweldige bijzonderheid. Ze zijn haast bij elk fort, dat de Spanjaar den hier langs de kust hebben ge bouwd, en ook in Cuba en op de land engte van Panama. Bijna al die for ten zijn met elkander verbonden door tunnels. Ze dienden om de soldaten te beschermen tegen het vuur van de vijand als ze van de ene stelling naar de andere moesten. Ze hadden tot aan hun enkels in het zachte, vochtige zand gestaan. Het meisje liep op haar pony loe. maar Roddy stond nog naar da zee te staren. Hij scheeu Inez' tegen woordigheid geheel vergeten te zijn en tuurde in gedachten verloren naar de -golven, die zich omhoog hieven voor de rotsen en uiteen spatten .in een glinsterende waaier van schuim. Tenslotte kwam hij met eeu ernstig gezicht naar haar toe. Ik zal de autoriteiten in Porto Ca- bello proberen te overtuigen, zei hij, dat ze een vuurtoren moeten houwen b(j El Moro. In elk geval zal ik toe stemming vragen om daar een kijkje te gaan ngmen. Omdat zij toch niet van plan zijn vader zijn vuurtorens te betalen denk ik niet, dat zjj er bezwaar tegen zullen hebben! Mijn vader zal het plan denkelijk toeschrij ven aan misplaatste ijver voor het heil van de maatschappij en het op nieuw een bewijs vinden voor zijn the orie dat ik niet het flauwste idee heb van onze zaak! Zodra ik iets defini tiefs gevonden heb, zal ik het u laten weten. Maar tussen twee haakjes, hoe moet ik u iets laten we^en? Inez gaf hem het adres van een banneling uit Venezuela, die in Wil lemstad woonde en die in geheim con tact met Pedro stond. Langs deze weg zouden brieven haar veilig be reiken. Zij wendde zich naar hem toe en stak haar hand uit. U moet heel voorzichtig zijn, zei ze. Ik beloof u, zei Roddy op grap pige toon, dat ik net zo'n geheimzin nige bedrieger zal z'jn als de door trapte Venezolaan, die ooit gecom plotteerd heeft. Ik moet toegeven, dat ik, toen ik hier kwam, een baby met een paar onschuldige ogen was, maar ik verzeker u, dat ik mijn leven gebeterd heb. Uw landslui hebben een tweedfe Metternich, of een onvervals te Machiavelli van me gemaakt. U begrijpt me niet, zei ze rustig, niet ingaande op zijn poging om door een luchtige en schertsende tuon*de grimmige ernst van hun onderneming te verzachten. Ik bedoel niet, dat n voorzichtig moet z\jn terwille van ons, maar dat u voorzichtig moet zijn om u zelf. Als u iets overkwam! Ze aarzelde en keek langs hem heen naar zee. Denkt u, vroeg ze, dat-het gemak kelijk voor mij is om dit van u te vragen Ik weet dat ik er geen recht toe heb. Mijn enige verontschuldiging is, dat ik het niet voor mezelf, maar voor vader vraag...-al is dat natuur lijk, eigenlijk ook voor mij zelf. Een aardig meisje, dat hulp nodig heeft, begon Roddy levendig Dat bedoel ik juist, viel het meisja hem dankbaar in de rede; de manier waarop u het opneemt en het mij ge makkelijk maakt. Iedere man, die ik hier verder ken, zou zeggen, dat hij het alleen voor mij zelf deed en hij zou hopen dat ik hem geloofde. Maar als u zegt, dat u een aardig mel3je dat hulp nodig heeft, helpen wilt, bent - u toch inwehdig bang dat ik geen gevoel voor humor heb en u wèl zal geloven. Ik weet heel goed dat u dit alleen doet omdat u medelijden hebt met ieder. Als ik dat niet zeker wist, zou ik de gelegenheid niet van u mogen eisèn. Maar u hebt immer» eerst geprobeerd het zonder hulp klaar te spelen. Ik weet dat het in uw aard ligt anderen te helpen. Om dat u dapper en edelmoedig bent. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3