Ikmaai'dei GROOT OFFENSIEF DER JODEN N.-HOLLANDSE PERS m5 Auto botste op vrachtwagen Na de Italiaanse verkiezingen nu tegen Jafta Friese windhonden waren Hollandse de baas Alkmaatse Sportflitsen Bloedig drama te Naaldwijk 4e Jaargang No 1221 Maandag 26 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stich* ig. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg U|, Alkmaar. teL 3300 Redactie en administra tie: Ridderstraat boei Oodegracbt TeL 3947 Alle vier inzittenden waren vrijwel op slag gedood Een ontzettend auto-ongeluk. dat, in de nacht van Zaterdag op Zon dag op de Rijksweg AmersfoortAmsterdam is geschied, heeft aan 4 mensen het leven gekost. Het de echtparen Erven.Dorens uit de Guido Gezelles! raat te Amsterdam en van Heukelum-Stuyt uit de Jan van Goyenkade, even eens te Amsterdam. Bt-ide echtparen laten 5 kinderen achter. Het ongeluk heeft zich afgespeeld des nachts omstreeks 1 uur Op dat tijdstip stond aan de rechterzijde van de Rijksweg ter hoogte van de Palm- kazerne te Bussum, op het grondge_ bied van de gemeente Huizen, een zwaar beladen trailer geparkeerd, waarvan de bestuurder met banden- pech te kampen had De wagen stond niet de voorzijde in de richting Am sterdam. Een luxe personenauto na_ derde op dat ogenblik met grote snel heid uit de richting Amersfoort. Het is zeer waarschijnlijk, dat de bestuur- ,der van deze auto de trailer niet heeft opgemerkt want met geweldige kracht botste de auto er tegen. De luxewagen schoof als het ware onder de laadbak van de-grote trailer. De kap werd afgerukt en de auto geheel vernield. Alle vier inzittenden waren op slag dood. Het is thans bekend, dat de beide echtparen op weg waren naar huis. De politie uit Bussum en Huizen was snel ter plaatse en stelde een onder, zoek in. Ze was juist ontsnapt Hierbij kwam aan het licht, dat zich bij de trailer, behalve de chauffeur, nog een 20-jarig meisje bevond. Merk waardigerwijze was zij gekleed in ge. stiehtskleren. Zij bleek te zijn Annie Druif, die dezelfde avond ontvlueht «i» w opvoedingsgesticht te Zeist Zij liad de. stilstaande trailer opge merkt en gevraagd te mogen liften, hetgeen de chauffeur haar toestond onder voorbehoud, dat hö eerst zijn banden tn orde moest maken. Het meisje is toen vast in de cabine gaan zitten, terwijl de chauffeur zich met zijn auto bezig hield. Garen zonder punten Natuurzijden, gemerceriseerd ka toenen en kunstzijden naaigaren inclusief knoopsgatenzijde op rol letjes van ten hoogste vijftig meter, mag in het vervolg, evenals ijzerga- ren op kaartjes van ten hoogste vijf. tig meter, zonder punten worden ver kocht. Verder mogen ook vrij wor-. den verkocht kaartjes rayon celvezel stopgaren van ten hoogste twintig meter, natuurzijden en gemerceriseerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram, kunstzijden handwerkgaren in opmaak van ten hoogste vijfentwintig gram en angora- wol op bolletjes van ten hoogste tien gram. VRIJE KARNEMELK. Met ingang van vandaag zal, naast de karnemelk, welke verkrijgbaar is op de bon voor gestandaardiseerde melk, in de verhouding drie liter karnemelk voor een liter gestandaar. diseerde melk, 10 percertt bonvrije karnemelk beschikbaar worden ge steld. Dit betekent, dat iedere con sument recht heeft op een hoeveel heid karnemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide consumptiemelk. producten gelijk aan 10 percent van zijn totaal verbruik uit gestandaardi seerde melk en hieruit bereide con sumptiemelkproducten. 400 GRAM KRENTENBROOD OP 400 GRAM BROODBON In de eerstvolgende weken worden de broodbakkerijen met kleine hoe veelheden krenten en rozijnen be voorraad ter verwerking in 't brood Binnenkort zal het reeds aangekon digde krentenbrood dus verkrijgbaar zijn, zxj het dan in beperkte mate Een bon voor 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krentenbrood. VOLGENDE WEEK TWEE EIEREN In de bonnenlijst van 29 April zal een bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroepen worden bekend ge maakt. De winkeliers zullen in het begin van de distributieperiode evenwel uie? voldoende bevoorraad zijn, zodat de eieren pas in de loop van de distri- butiepeiiode betrokken kunnen wor den. Is het gebeuren voor het ontvluchte meisje een minder aangenaam einde van haar vlucht geweest, voor de re constructie van het ongeluk en het vaststellen van de schuldvraag blijkt haar aanwezigheid van dhschatbaar belang te zijn. Annie Druif heeft n.L verklaard, dat haar aandacht op de trailer is gevallen door-het brandende rode 'achterlicht Het staat vrijwel vast, gezien het feit dat het ongeluk is geschied slechts korte tijd nadat het ontvluchte meisje in de cabine is gestapt, dat de reflee» tor ook op het ogehblik, dat de luxe auto naderde, heeft gebrand. Dit wordt door de politie dan ook aangenomen, waarmede een grote last van de schouders van de chauffeur is genomen. Op een partijvergadering te Milaan, hebben de meerderheidssocialisten van Pietro Nenni zich krachtig verzet tegen een voorstel tot het aangaan van een fusie met de communistische par tij. De vergadering was ook tegen een fusie met de rechtse socialisten van Sara gat. Men besloot een onafhankelijke po litiek te voeren. Het plan-Marshall werd goedgekeurd, zolang het niét wordt gebruikt „omyeactionnaire ele menten tegen de arbeiders te steunen" De vergadering wilde de vakvereni gingen als een zuiver economische or ganisatie zien om de beroepsbelan- gen van de arbeiders te beschermen. Zij^mogen echter'niet worden gebruikt als een revolutionnair wapen voor po litieke doeleinden. De vergadering besloot, dat de par tij bij de jongste verkiezingen heeft gefaald, omdat het program onvol doende was. De partijleiders Nenni, Basso en Cacciatora werden in zulke termen gecritiseerd, dat sommige waarnemers geloven, dat zij zullen moeten aftreden. Na een naeht van koortsachtige voorbereidingen zijn ongeveer 3000 man van de Irgoen tegen Jaffa in het veld gebracht. Volgens voorlopige berich ten uit Joodse bron hebben de Joden het spoorwegstation bezet. De Haganah heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij tevoren niet over het offensief was ingelicht. In deze verklaring wordt verder ge zegd, dat een groot aantal strijdkrach ten van de Irgoen en de Stemgroep tot de actie overgingen na een ulti matum aan de stad Jaffa te hebben gezonden, waarin de capitulatie werd geëlSf. Het ultimatum werd niet be antwoord. De Arabieren, zo meldt AFP, heb ben de wijk rond het veroverde sta tion prijsgegeven. Verscheidene Ara bische stellingen van de wijk Mant- sjein zijn door de Joden ingenomen. Volgens het hoofdkwartier van de Irgoen is het resultaat van de eerste krijgsverrichtingen bevredigend ge weest. Medegedeeld wordt, dat de Britse politie nog steeds haar gebouw op de grens tussen Jaffa en Tel Aviv bezet en de troepen van de Irgoen beschiet. Volgerts een AFP-correspondent maakt de Irgoen gebruik van tanks, pantser wagens en lichte artillerie en dragen de manschappen uniformen en stalen helmen. Arabische leiders confe reren. Arabische militaire en politieke lei ders, die te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, bijeengekomen zijn, hebben volledige overeenstemming bereikt over de samenwerking tussen de legers yan de staten der Arabische Liga ter verdediging van en het bin nentrekken in Palestina, aldus wordt te Bagdad vernomen. De plannen, die door koning Abdoellah van Transjor danië naar voren gebracht werden, werden volgens de berichten, onvoor waardelijk goedgekeurd. Duizenden studenten hebben door Damascus gemarcheerd, roepende „te gen Groot-Brittannië, het Zionisme en de aarzelende Arabische leiders". De pol' ■-> kwam niet tussenbeide. De Syrische president, Sjoekri Bey el K^ewatly verklaarde aan de jour- Om 80.000 textie Ipunten Het was de mannen van de Econ- Recherche der Eindhovense politie ter ore gekomen, dat bonvervalsers zou den trachten een grote partij valse textielpunten van de hand te doen. In een hotel ter plaatse zou een Eindho- venaar, die als tussenpersoon fungeer de, samenkomen met de koper. Niets vermoedende toog de eerste uaar de verkoopplaats, waar spoedig ook de bonnenopkoper verscheen. De verkoper had slechts enkele monsters van de partij bij zich, daar de eige naar er op stond de partij zelf te overhandigen en het geld daarvoor in ontvangst te nemen. De politie, die van alles op de hoog- ta was, wachtte geduldig de dingen af, die komen zouden. Tenslotte ver scheen ook ,,de grote man". Wantrou wig als deze heren uiteraard zün, achtte hij het niet geraden met zijn gehele bonnenvoorraad binnen te stappen, weshalve hij het zaakje in de omgeving deponeerde. Even later, nadat de koop beklon ken was en de verkoper de duiten ge zien had, werden de coupures gehaald Ze werden op tafel gelegd en juist toen de afrekening zou geschieden, sloeg de politie toe. De heren werden onmiddellijk op transport gesteld naar het politiebu reau, nadat de textielcoupures voor ongeveer een „zwarte" waarde van f 20.000 in beslag genomen werden. Weer een trein ontspoord Bij het station Hollandse Spoor te 's Gravenhage is Zaterdagmiddag een electrische trein, die aan het rangeren was, ontspoord. Zij vernielde enige delen van het electrische net, kraakte een seinpaal en een stut van de kap van het perron. Het treinverkeer op de lijn Anjsterdam—Dordrecht onder- giijg enige stagnatie. De oorzaak is nog onbekend! Simona (Oude Niedorp) eerste in A-klasse nalisten: ,,het verlies van Haifa bete kent het verlies van een veldslag, doch niet van Palestina". Pijpleiding buiten bedrijf De pijpleiding van de Iraakse Pe- troleummaatschappij tussen Kirkoek (Irak) en Haifa is buiten bedrijf ge steld. Ingenieurs en employés zijn uit Haifa vertrokken. Naar men meent te weten, wordt de pijpleiding bij de raf finaderij te Haifa door sterke troepen afdelingen bewaakt. De pijpleiding is ongeveer 1000 km lang en er vloeide per jaar 2 millioen tQ ruwe olie door. Op een grasbaan van het Gemeente- Sportpark te Alkmaar werden gister, middag de grote Nationale Windhon- den-courses gehouden; de organisatie hiervan was in handen van de Alk- maarse Windhonden Renvereniging, die zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. Jammer was het, dat hun werk èn deze mooie tak van sport niet de be_ langstelling kregen, die zU verdien den wij schatten het aantal be zoekers op slechts drie honderd. Van hun gang naar het sportpark behoef den deze liefhebbers zéker geen spijt te hebben, want hoewel de koude van minuut tot minuut heviger werd, kon. den zjj genieten van uiterst spannen de wedlopen tussen meer dan veertig snelle windhonden. Die uit Friesland waren tenslotte hun Hollandse broer tjes en zusjes de baas. De hyacinthenprijs (A-klasse) werd op fraaie wijze gewonnen door Simona van Van der Molen uit Oude Niedorp. KAMPIOEN VAN NEDERLAND DUIKELT OVER DE KOP. Elf honden liepen in dè A.klasse om de Hyacinthenprijs; deze course, over een afstand van 350 meter, be stond uit 3 series. De eerste twee aankomenden kwa men uit in de demifinale en de ove rigen stredén in de herkansingsrit om een plaats. Voor de snelste tijd van de dag zorgde Frya Belwin van de Kennel Pijlsnel uit Leeuwarden', die in de eerste course rond 24 sec. nodig had. De kampioen van Nederland, Kas. sina van Bijlsma en van Smeden bui telde in de demifinale over de kop en zo ontging hem een goede kans. Verkiezingen in Beieren Ongeveer 4 millioen Duitsers in de staten Beieren en Hesse in de Ameri kaanse zóne zijn Zondag ter stembus getogen voor het kiezen van burge meesters en gemeenteraadsleden. In Beieren hadden de verkiezingen slechts plaats in gemeenten van min der dan 10.000 zielen Verwacht wordt dat geen uitslagen vóór Maandagoch tend bekend zullen worden. Doordat de kiezers in Beieren het recht heb ben op een eigen candidaat te stem men in plaats van op een door de partij gestelde candidaat, is het mo gelijk, dat de definitieve uitslagen niet eerder dan over 3 of 4 dagen be kend gemaakt zullen worden. Voetbal langs de straten We weten nietwaarde lezers en lezeressen of het U ook is opgeval len dat onze lieve jeugd, Holland's: hope. tegenwoordig niet meer zozeer voetbalt op straat. Voor de oorlog was iedere straat een voetbalveld, in de oorlog waren er geen gummi ballen en nu zijn er geen ruiten om na en scheve voorzet of strak naast geschoten penalty weer in te zetten De politie steekt nadat alle elftallen zes of zeventallen gevlucht zijn met achterlating van materiaal, gemoe dereerd de bal in de zak en als er geen agent in de buurt is. komt er uit* ieder huis een opgeheven arm, die zonder verder commentaar aan duidt, dat ze op moeten hoepelen. De jeugd is vindingrijk. Een ander spel heeft op straat z'n intrede ge gaan De ene knaap gooit met de hand en de ander kopt en het is verassend te zien hoe bedreven de jongeps in keepen en koppen wor den We zullen straks goede keepers te over hebben, het kopwerk zal goed verzorgd zijn maai- er is iets waar iedere club mee -sukkelt en zal blijven sukketen. Goalgetters gevraagd Goede midvoors, echte goalgetters heben we hier in de afgelopen com petitie niet gezien. Alles zit te zwe ten met schutters. Het is een beslat eigenaardig verschijnsel, maar op merkelijk juist! En of we nu die club noemen of weer de andere, het was een tout même. Zelfs het Npd Elftal zit nog altijd te zoeken naar een figuur als Bakhuys. dat zij daar in niet kan slagen bewijst wel de laatste HollandBelgië wedstrijd waar in de voorhoede bijkans geen speler op zijn eigen plaats stond. WTe mer. De inhoud is stuk 'voor stuk geloven niet dat bij de Belgen ook maar een speler stond opgesteld die niet dezelfde plaats bezette als in zijn eigen club. Het is een bewijs dat we nog erg arm zijn aan goede spe lers op elke wing. Waarheen Boys? Het is Zondagmorgen en prachtig voetbalweer. Vandaag zal de beslis sing vallen of de Alkmaarse Boys nog een kans zullen hebben het zo moeizaam veroverde tweede klasse schap te behouden of zo goed als ze ker het moeilijke pad te bewandelen in de deyde klasse of waarin Alk- maria een jaar nodig had om er uit te komen. Dit komt bijna nooit voor. Een gedegradeerde club heeft zoveel desillusies dat slechts een ijzeren wil en enorme clubgeest tot deze top prestaties kan leiden. Op het mo ment zijn de Boys nog tweede klas- ser en trainer Sluyck zal z'n jongens wel onderhanden genomen hebben Maar ook Zaandijk zal weten wat haar te doen staat en alhoewel we deze chib in de wedstrijd kortgele den tegen de Boys stukken minder vonden dan in de prom. degr. tegen Alcmaria is zij in eigen huis heel sterk. Maar we houden vast aan de faam dat de Boys hoe gek het ook moge klinken, uit-beter speelt dan thuis. B.S.V. proficiat! We ontvingen van BSV „Bergen' een keurig verzorgd kampioensnum- uit het hart gegrepen en getuigt van een clubgeest waaraan gi-otere clubs een voorbeeld kunnen nemen. Dat promoveren niet direct over een pad van rozen gaat weet iedere voetbal ler, maar BSV heeft de zaak goed aangepakt en heeft weer de plaats in eigen huis betrokken. Beschouw het maar jongens dat julie een tijd je bij een ander hebben ingewoond. En dat ls "iet prettig. Ronde door Nederland De Ronde van Nederland heeft Alkmaar doorkruist en het doet ons genoegen dat we de prettige kop van Piet Evers het eerst zagen verschij nen. Het traject AmsterdamGro ningen werd met een gemiddelde van plm.*37 K.M. per uur verreden, een boemeltrein doet er heel wat langer over. Maar nu horen we dat bij Zwolle weer zo'n raar geval aan hangig is. Een deel 'der renners zou een verkeerde weg ingeslagen heb ben. Het doet ons denken aan de oude Bergerweg en de Nieuwe, al leen is daar het verschil 1 en bij Zwolle 10 kilometer. Een allerbe- labberts iets ook voor de buitenlan der. Men hoorde al van de gewel dig goede organisatie c'.er Hollanders alles was prachtig tot- Groningen en nu komt dit geval. Zoiets als de elfstedentocht waar zoveel woorden over zijn gevalen en toch immer nog een dubieuze winnaar is aangewe zen. ZaandijkAlkmaarse Boys Boys, we zün bang dat de strüd is gestreden, dat met al jullie geploeter de rol moet zien te vervullen van Alcmaria van twee jaar geleden. En ook met die rare penalty en ook al stond het 11 zouden jullie heus niet gebaat zü'n. Het gaat er nu maar om of de jongens bij elkaar blijven en even eendrachtig met oe- fanmeester Sluyk blijven trainen. Zo juist komt een kennis bij me binnen nu ik dat schrijf. Wat bazel je zegt hij. Ze zijn nog niet verloren En hij legde enkele technische mo gelijkheden uit, waaruit blijkt dat de Boys zelfs nog tot een remise kun nen komen, zoals vorig jaar in het Heemsteedse Stadion, hetwelk na de remise het behoud bleek. Hij werd witheet, mompelde enkele minder fraaie gezegden en vertrok. Even later miste ik een pakje Chester field en een doosje lucifers. In zijn zenuwen heeft hij het maar mee ge nomen. Als ik later, als hij bedaard is, eens bij hem kom zie ik wel iets zwarjs bij hem, al zal het dan geen Chesterfield zijn. Wondere verassingen in het kam pioenschap van Nederland. Wie had BW in staat» geacht EDO met 3—0 te slaan. Welk zuiver sportsman zag in gedachten Haarlem verliezen van Go Ahead in eigen huis? Maar blijft juist door dat wondere die verrassingen het voetbal niét attractief? Immers wel! HERMAN" ELFRINO. Na een prachtige ren achter het dartele „haasje" won Simona uit Oude Niedorp de finale van de A-klasse in 24.1 sec. Tweede werd Monart Bi'J v3n Kennel Pijlsnel uit Leeuwarden, derde: Sally van Kennel Broek- horn, Heer Hugb waard, vierde: Frya Belwin van Kennel Pijlsnel uit Leeuwarden. De pfrijzen waren rrsp. j 25, 15, 10 en 45 Ook de ALK1V' AAüSst HONDEN spraken mee. In de eerste cor-se om de Tulpen» prijs (B-klasse) zagen we Elja van de Kaasstad van de heef Abercrombie uit Alkmaar als eerste eindigen In 25 sec., yóór Black van J. Hoedjes, even eens uit Alkmaar. Everdina van Broekhorn van W. Sieuwertsen uit Warmenhuizen werd in course 9 tweede; Roejon Orpheus van Abercrombie en Kragtwijk uit Alkmaar bleef in de volgende net even achter Redino uit Zweins. In course 11 was het Erno van Broekhorn van Kragtwijk uit Alk maar, die als tweede door zijn baas werd opgevangen. Anne, van W. Vellinga uit Alkmaar, leverde een mooie prestatie in de herkansingsrit. In de tjjd van 25.1 sec. kwam zij als eerste over de finish. Als enige HollarJ kwam zij in de finale, die gew*. werd do<£ Re» dino van H. Laakstra uit Zweins. Anne kreeg de vierde prijs. DE HOLLAND-FRIESLAND PRIJS. In de courses om de Ho;land-Fries- landprijs moesten de bonden een haive meter hoge hindernis nemen. Zü de» den het prachtiglBella en Sonja van de gebroeders Ackerman uit Alkmaar kwamen in de demi-finale Holland. Alleen Bella werd in de finale ge plaatst met Edwin van Nan de Ancker uit Amsterdam. Tegen de Friese hon den JolandUa (eerste in 25.5 sec.) en Robert (tweede) moesten zij het af» leggen. Bella werd derde en Edwin vierde Om vijf uur eindigden de wedstrij den waarop de Alkmaarse Windh jnden Renvereniging met gen.egen kan terugzien. VIER BROERS KEREN GELIJKTIJDIG TERUG In de gemeente Aalst bü Eindhoven doet zich het zeld zame geval voor, dat viei gebroeders uit één gezin, de familie Oversier, die na de bevrijding direct in het vrij willigersleger voor Indië dienstnamen, op 9 April zul len repatriëren. Het organiserend comité* voor de ontvangst van-de ge broeders Oversier, die per „Zuiderkruis" zullen aanko men, mocht van Prins Bero- hard het bericht ontvangen, dat namen» Z.K.H. Prins Bernhard, inspecteur-ge- raal der Kon. Landmacht, 'n officier aanwezig zal zijn bij de aankomst van het M.S. „Zuiderkruis" om de gebroe ders Oversier te verwelko men. Zaterdagavond werd de 30_Jarige tuinder A. Thoen nit Naaldwijk door een zjjn woning binnengedrongen ge maskérde man met één pistool be schoten. Hjj kreeg 'n buikschot. Zon-' dagmorgen is hjj in het ziekenhuis aan bet Westeind te 's Gravenhage overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. weerbericht DROOG Droog weer. met nu en dan over- druvende wolkenvelden. Tijdelük vrij krachtige wind tussen Noord en Noord Oost. Weinig verandering van <?m- peratuur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1