Cde <Z I N.-HOLLANDSE PERS 1945 Brits koningspaar vierde zilveren bruiloft EERSTE HARSHALL-SCHIP NEDERLAND GEARRIVEERD Transjordanië verklaarde Zionisme de oorlog r De Ronde van Nederland 4e Jaargang No 1222 Dinsdag 21 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige S«chi:ng, Wnd hoofdred. A. Erik», Westerwei J38, Alkmaar, tel 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Ondegracbt TeL 3907 Gemeenschaps gedachie Wij leven in een wereld, waarin men soms aan de mensheid gaat wan hopen. Overal om ons heepf viert het wantrouwen en de onverdraagzaam heid hoogtij. De mensen blijken elkaar het licht in de ogen niet te gunnen en de verschillende stromingen cn rich tingen botsen feller tegen elkaar dar. I ooit te voren. Begrip voor de gedachten van an- deren wordt over het algemeen zel den getoond en de ..schotjesgeest'' is weer vaardig geworden over ons volk. De idealen, die velen gedurende, de oorlog hebben gehad en die hier op neerkwamen, -dat men eikaars over tuiging onder alle omstandigheden kon waarderen, zijn voor een groot gedeelte in rook opgegaan. Het is een somber beeld, dat wij U voorhouden. Gelukkig zijn er soms gebeurtenis sen, die aantonen, dat er ook andere mogelijkheden zijn, ja zelfs, dat er in ons vadereland plaatsen zijn, waar geijverd wordt voor beter begrip en onderlinge verstandhouding. We hebben hier op het oog het stich ten van de zg. gemeenschappen, waar van we -er reeds enkele in ons land hebben. Als voorbeelden noemen we i' de eerste plaats de Zaan.e gemeen schappen de Groningse gemeen?-hap en om dichter bij huis-te blijven de gemeenschappen in de Schermer, en als we ons niet sterk vergissen in de Anna Paulownapolder. Wij maakten onlangs een vergade ring mee yi Hoogwoud, waar ook een een bescheiden poging werd gedaan etn de gemeenschapsgedachte tot de verschillende verenigingen te laten doordringen. Hoewel wij er van overtuigd zijn. da: dd weg. die de organisatoren wil len volgen, niet gemakkelijk is en wij eer indruk hebben gekregen, dat het werk "nog lang niet volmaakt is en slechts een bescheiden begin vormt dat zich in hoofdtrekken be paalt tot het gemeenschappelijk or ganiseren v.an feesten, herdenkings dagen, gecombineerde uitvoeringen en het bijbrengen van begrip voor el- kaars gedachtengang vinden wij het Streven buitengewoon belangrijk. In dit verband trof ons vooral een uitdrukking van de heer Stoffels, die" op de bewuste avond in Hoogwoud sprak en daar een overzicht gaf .van hel werk in Zaandam Letterlijk zet hij' ..In rood Zaandam is het mogelijk gebleken, dat tal van stromingen op alle mogelijke gebied met elkaar sa menwerken en een open oog hebben voor eikaars gedachtenleven." Indien een bewoner van Mars de ze uitspraak onder ogen zou krijgen zou hi# wellicht "He schouders opha len en de opmerking plaatsen, dat dir toch vanzelfsprekend is, In ons land gaat het met die erkenning nog niel zo vlot. En toch zullen we daar heen moeten. De verbreiding van de gemeen- sehapsgedachte, zoals die mede dooi de verschillende gemeenschappen wordt nagestreefd, verdient méér dan ooit in het middelpunt der belang- steling te worden gezet Nog te ve«è is het, om de woorden v?.n de oud-burgemeester van Zaan dam te gebruiken, zo, dat wij me'nsen ontzettend veel kunnen. We kunnen zelfs atomen sftlitsen. Maai- we hebben er de grootste moeite mee om met el kaar een epigszins dragelijke gemeen- scnap op "te bouwen. Welnu, het wordt de hoogste tijd. da. we het leren, v.Z. Besorekingen nog twee wgken in Republiek? Volgens het Republikeinse persbu reau ..Antara" is de mogelijkheid niet Uitgesloten, dat de besprekingen tus- 6yn Nederland en de Republiek nog Veertien dagen op Republikeins ge bied zullen worden voortgezet. Hoe- Wel volgens het oorspronkelijke pro gramma d<? besprekingen na -het ko mende weekeinde weer te Batavia zouden plaatsvinden, zou zulks niet geschieden, indien in de komende week gunstige resultaten worden be reikt, afSus Antara. weerbericht DROOG WEER. Aanvankelijk op de meeste plaatsen Weinig, maar later op de dag weer toenemende bewolking. Droog .weer. Mat'go wind tussen Noord en West. On&cveer dezelfde temperatuur ai» gisteren. Nog vóór 1 Mei offensief ven gecom bineerde Arabische legérs „Ik doe wat ik wil" De eerste officiële oorlogsverklaring in de Palestijnse kwestie is tlians een feit: Reuter meldde Maandagavond nit Damascus, dat de Transjordaan- se regering van koning Abdullah „het Zionisme" de oorlog heeft verklaard. Hoewel deze formulering nog betrekkelijk v£Ag is, de feitelijke gevecht- handelingen zijn reeds begonnen: het Transjordaanse leger heeft Jericho bezet en het- „geregelde ArabischeLeger" van Transjordanië (bedoeld wordt waarschijnlijk het zgn. „Arabische Legioen", dat voor politiedien- sten in Palestina onder de Britten staat) heeft met zwaar geschut van Acre uit over de Baai van Acre heen, het vuur geopend op .ie joodse posities in Haifa. Haganah beukt op Acre, Irgoen op Jaffa Acre zelf wordt op l*t ogenblik be stormd door de Joodse strijdgroep Haganah. Er ontwikkelt zich daar een hevige slag. Ondanks sterke te genstand van het Britse garnizoen en het Arabisch Legioen hebben de man nen van de Irgoen vorderingen ge maakt bij Jaffa: hun tanks dHrigèn langzaam de stad binnen De hevel hebber van de Haganah hee*t ech ter de Irgoen Zwai Leoemi gesom meerd, de aanval np Jaffa te staken. Te Amman zou een overeenkomst getekend zijn tussen de legers van Sy_ rië, Libanon, Transjordanië cn Irak, volgens welke in Palestina een strijd op drie fronten -begonnen zal worden, nog voor de eerste Mei, met een ge combineerd leger van veertigduizend man. De Egyptische minister-preéi- dent Nokrasja Pasja heeft verklaard: „Wij hebben er .mee ingestemd, dht atyea gedaan moet worden om de Pa lestijnse-Arabieren te redden". Koning Abdu'lah aan het woord In een interview heeft koning Ab dullah van Transjordanië gezegd, dat indien de Joden zijn advies om als burgers in 'een Arabische staat te le ven niet opvolgen, hij „het genoegen en de eer zou hebben om Palestina te redden". „Ik doe wat ik wil" voeg de hij er aan toe. Op een vraag of hij gelobde dat de Transjordaanse troe- Nog steeds onvriendelijk Tass, het Sovjet-Russisch Nieuws bureau, heeft een krachtige aanval gedaan op de Britten en Amerikanen, die, in strijd met de overeenkomsten, hun vliegvelden in de Sovjet-zóne van Oostenrijk voor „commerciële doel- einden" zouden gebruiken. De Sovjet- autoriteiten noemen volgens Tass de tóestand „ondragelijk". Kolonel Frank Howley, de Ame rikaanse gouverneur te Berlijn heeft verklaard, dat generaal Kotikof „door zijir stilzwijgen" erkent, de ideologi sche slag om Berlijn verloren te heb- ben. „Kotikof ziet zich thanl ver plicht om zijn toevlucht te nemen tot gemene scheldwoorden en valse be richten", aldus Howley, doelend op de berichtgeving in de Duitse bla den, welke in de Sovjet_zöne ver schijnen. pen jfet zouden kunnen bolwerken, antwoordde hij: „Mijn Arabische Le gioen is in staat om iedere man te offeren". Betere koffie in restaurants» Orh tegemoet te komen aan veler klachten over de kwaliteit van „het kopje koffie", dat in café's en restau rants geschonken wordt, zullen met ingang van 9 Mei a.s. de toewijzingen koffiesurrogaat aan deze bedrijven vervangen worden door toewijzingen echte koffie, zij het dan in#de ver houding 2 1. 41 kanonschoten daverden °ver Londen Onder de 41 saluutschoten van 82 stukken geschut reden de Koning en de Koningin van Engeland in een door zes paarden getrokken rijtuig gisteren van* het Buckingham Palace naar de St. Paul. Langs de route stond een menigte dicht opeengepakt en juichte het koninklijk paar, dat z'n zilveren bruiloft vierde, luide toe. Prinses Margarete had bij haar ou ders in het rijtuig plaats genomen: prinses Elisabeth en haar echtgenoot volgden in een ander rijtuig. Een historisch trekje Aan de Temple Bar speelde zich 'n historisch schouwspel af. Hier bevindt* zich n.1. de grens tussen de „City" en de «st van het Koninkrijk. De Ko ning bevond zich hier niet geheel meer op eigen gebied, hij kwam in het eeuwenoude domein van de effec tenmakelaars .de bankiers en de re ders! Om het met paarlen en diaman ten bezette zwaard, het zinnebeeld van de oude vrijheden, dat door de lord- mayor in staatsiekleed werd aange boden, aan te raken, hield de vorst een ogenblik stil en met hem zijn ge volg. PRINSES JULIANA IN DE MIJNSTREEK Prinses Juliana heeft Maandag een bezoek gebracht aan de mijnstreek. Zij werd met groot enthousiasme ont vangen op het vliegveld Beek en be zichtigde o.a. de Staatsmijn Maurits. In Maastricht had de prinsas 's avonds een grootse hulde in ont vangst té nemen. Waardig slof van een arfisfenloopbaan Daan Pool opnieuw in de bloemetjes Een nachtelijke bijeenkomst Een merkwaardig verschijnsel-deed zich Maandagavond in de Schager zaal Igesz voor, waar een groot aantal be wonderaars van Daan Pool was b»jeen_ gekomen om deze artist hulde te brengen. Ditmaal was Daan namelijk niet in actie, maar zat hij als toeschouwer en toehoorder in de zaal om naar ver schillende van zijn oude medewerkers te luisteren. Hoe moet de oude rot zich gevoeld hebben? Zijn gezicht verried niets. Echt genoeglijk zat hij te luisteren en toch kunnen we ons niet aan' de indruk onttrekken, dat er af en toe een weemoedig gevoel over hem zal zijn gekomen. De heer Frits Krult heette de aan wezigen welkom en-zei dat deze bij eenkomst was belegd om de talloze teleurgestelden in Oudesluis nog maals de gelegenheid te geven om Daan hulde te brengen. En toen werd ons een programma te zien en te horen gegeven door ver schillende oud-medewerkers, dat er mocht zijn. De conferencier Siem Bosma leidde de artisten met een eenvoudig woord in. „Wij treden hier op voor on^e oud-directeur en leermeester aan wie we zoveel te danken hebben", aldus Bosma. Mimi Buick.Pool Henk Borst in het oude bekende nummer Holland— Indië, Jaap Tol met zijn humoristi sche voordracht van Nono en zijn „Vecht voor de vrede", Bobby Dane met zijn prachtige harmonica-soli. Nelly Hofland met het oude bekende „Daddy", monsieur Victoire in zijn repertoire, Kees van Twuyver en last but not least, het voortreffelijke orkest van The Musical Players. Oeb Bootsma zorgde als van ouds voor een goede begeleiding. Het publiek heeft genoten, al miste het natuurlijk de motor, die jaren lang de gangmaker van dit alles is geweest. Na de pauze hadden wij hel genoe. gen kennis te maken met enige leden van het nieuwe cabaretgezelschap, dat met September beginnen zal West- Friesland te doorkruisen onder de naam „De West-Frisla's'" Monsieur Victoire als telepaath oogstte hierbij wel bijzonder succes. Een merkwaardig experiment was dat van de heer Borst, die een v"hn Daan's Westfriese voordrachten imi teerde. Hierna kregen we de première van .de filmopnamen van het gezelschap „Nummer één", waarrhee Daan veel succes oogstte. En dan waren we ein delijk gekomen aan de eigenlijke hul diging. (Zie' vervolg pag. 4. kol. 4) Vier Mei herc/enking op de Grebbebera Door de Koninklijke Landmacht zullen in de morgenuren van Dinsdag 4 Mei a.s, herdenkingsplechtigheden worden georganiseerd op de militaire begraafplaats op de Grebbeberg en op een viertal andere" nader te be palen plaatsen in ons land, waar zich een groot aantal oorlogsgraven van militaire en-of verzetsstrijders be vindt. De herdenkingsplechtigheid o# de Grebbeberg zal een centraal en alge meen karakter dragen. Zij zal om elf uur aanvangen en zal bestaan in een kranslegging' op deze begraafolaats. alsmede een rede van de mini-1 r van Oorlog. De nabestaanden wer den al'ereerst verwacht. Het Britse Koningspaar. Zal Nenni aftreden Reuter meldde uit Rome dat Nenni, de leider der linkse socialisten, als hoofdbestuurslid is afgetreden. In gezaghebbende kringen der partij werd dit echter tegengesproken. Der gelijke berichten waren „op zijn minst voorbarig", -zo voegde men er aan toe. Nenni zelf zei, dat hij niets te zeggen had - op dit ogenblik. Hij wil zo spoedig mogelijk voor de raad van zijn partij verschijnen. Het bestuur heeft inmiddels stelling genomen te gen de mening van_ Romita, die het samengaan met de communisten in het Volksfront afkeurt en verklaard, dat deze politiek de enig juiste is. Van Amerikaanse zijde heeft men verklaard, dat de Koreaanse opstan den van Kobe en O. aka het werk zijn geweest van „Koreaanse communisti sche raddraaiers". Portier van het G A B. te Alkmaar voerde afs landwachter verschillende arrestaties uit Lang en mager sïaat hij, de rug ietwat gebogen, in dc beklaagdenbank' van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof. De sterk gebogen neus valt bijzonder op in het bleke, smalle gezicht. Zijn handen bewegen on rustig. „Het is niet waar edelachtbare, heus niet U kunt mij geloven!" En wanneer de eis: twaalf jaar gevangenisstraf, door de procureur-fis caal uitgesproken is, zakt hij wanhopig achterover op "zijn plaats en hij huilt met het hoofd in de handen gesteund om de ellende waarin hij zich zelf gestort heeft, deze Albert Kuipers uit Alkmaar. „Hij is het. Een grote vent met een kromme neus" Natuurlijk was het in de functie van landwachter, dat deze vroegere gros- siér in suikerwerken tot de feiten, in de dagvaardiging vermeld, overging. Vóór 1940 trok hij van de steun, zijn zaken gingen heel slecht en de NSB maakte bij hem geen vergeefse pro paganda. Blokleiderschap NSB volgde daarna veroverde hij het baantje van portier van het Gew: Arbeidsbureau in Alkmaar en tenslotte wekte partii- genoot Bonnet hem op om ook aan de Min. Van den Brink lol Amerikaanse ambassadeur Ons land is het Amerikaanse volk zeer dankbaar'' Honderden vlaggen Ambassadeur„Wij weten dat Nederland zijn best doet" De aankomst te Rotterdam van het eerste schip met Marshall-goederen, de „Noordam" van de Holland-Ameri- ka lijn, is aanleiding geworden lot 'n plechtigheid, die niet alleen een offi cieel maar vooral ook een feestelijk karakter droeg. De minister van Bui tenlandse en die van Economische Za ken hebben gesproken, de ambassa-i deur der Verenigde Staten heeft de ze beide redevoeringen beantwoord, de volksliederen hebben geklonken en tenslotte heeft de kapitein van het schip uit handen van de voorzitter van dc „Stichting havenbelangcn" een herinncringsplateau ontvangen. Geheel gepavoiseerd lag de „Noor- dam" voor de kade met een volle la ding graan en stukgoederen. Kleurig klapperden de honderden vlaggetjes tegen de kilgrijze hemel. De boot •scheen verlaten, omdat alle b'elangstel- le. den zich geconcentreerd had in de loods „San Francisco", die een vrolij ke en levendige aanblik bood. Ook daar honderden vlaggen, tussen welke de „Star and Stripes" en onze drie kleur domineerden. Een vergelijking De fninister van Buitenlandse Zaken mr. C. baron van Boetzelaar, nam als eerste het woord. Hij richtte zich tot de Amerikaanse ambassadeur en zeide o.m.: „Wij zijn hier vandaag getuige van het ee^te tastbare resultaat van *de opbouwende en vooruitziende poli tiek van de regering der VS. Er was eens een tijd, toen de aankomst van tarwe ei* andere voedingsmiddelen met vreugde begroet werd dooj een uitgehongerde bevolking. Nog genera ties lang zal men in Nederland spre- ken over die gedenkwaardige dag toen, nadat men door de honger bij na tot wanhoop was gedreven, het eerste voedsel omlaag werd geworpen uit "geallieerdde vliegtuigen. Het was een moment van redding, dramatisch als geen in de geschiedenis. Thans zijn wij geen verhongerd volk, dat een schip met provisie komt los sen. Maar nauwelijks minder darfk- baar zijn wij, in wier lege handen Tamelijk sombere klank In een redevoering^lie hij gistermorgen te Atlantic Ci ty heeft gehouden, heeft William Thorp, plaatsver# vangend minister van han del der V.S., als zijn mening uitgesproken, dat West Eu. ropa na-afloop van de ver wezenlijking van het Mar. shallplan in 1952 nog op een lager levenspeil zou staan dan in 1939. Hij heeft er aan toege voegd, dat de Europese vol_ ken in 1952 tle voldoening zullen smaken niet meer af hankelijk te zijn van buiten landse hulp. het gereedschap wordt gegeven voor het tot stand brengen van onze eigen redding". Symbool Ook de minister van Economische Zaken, prof dr. J. van den Brink, wijdde uit over de betekenis van het Marshall-plan voor onze wederop bouw. „De vlag van dit schip wap pert in de haven als symbool van Amerikaanse vriendschap en steun; Nederland staat niet alleen in zijn strijd." Spr. verklaarde dat het Nederland se volk het Amerikaanse dankbaar 18 en het in hem gestelde vertrouwen waardig zal zijn. De Amerikaanse ambassadeur dr. H. Baruch antwoordde in een hartelijke toespraak waarin hij o.m. zeide: „Ik mag thans wel zeggen, dat wij in Amerika nimmer een moment er aan hebben getwijfeld, dat da Neder landers hun uiterste best zouden doen om als een der eerste naties hun vroe gere welvaart te herwinnen". Eerste baaltje Marshall-graan Tot slot van ds plechtigheid over handigde kapitein Coster aan minister Mansholt het eerste baaltje Marshall- graan, een symbolische daad. die na tuurlijk door fotografen en door de film werd vastgelegd. Ter gelegenheid van de verjaardig van Prinses Juliana zal de Baarnse en Soester schooljeugd^ de prinses een massale bloemenhulde brengen. Landwacht zijn beste krachten te ge ven. En van dubbelloops jachtgeweer en een landwachtband om de arm voor zien werdén Kuipers door Vink en Staats de beginselen van de Land wacht en haar werk bijgebracht. Toen Kuipers volleerd was. deed hy zyn werk naar genoegen van de comman dant. Niet alzo naar genoegen van het Bijzonder Gerechtshof De r> ,!p étappe van de Ronde van Nederland heeft een zeer wisselend verloop gehad. Reeds vlug na het startsignaal te Enschedé ontsnapte een groep van vijf, t.w. Piet van Nek, Van der Zande, De Korver, Lambrichs en de Italiaan Casalato. Op een minuut lagen Bakker. «Storm, Sjefke Jans sen. Pellenaers, de iïaliaan Bernar- doni en de Fransman Louviot achter hen. Bij de spoorwegovergang nabij Apeldoorn smolten beide groepen in een. Zes kilometer bulten Apeldoorn had de kopgroep 4 minuten voor sprong op het grote peleton. Cor Bak ker kreeg een defect en moest los laten, zodat er 10 man aan de kop hieven. Na een zeer langdurig opont houd bij een spoorwegovergang (daar hadden de renners meer mee te kam pen) kwam het peleton zeer nabij en op de Grebbeberg waren alle renners weer bijeen. De sprint moest beslis sen en het was de belg Rogiers, die als eerste binnenstoof, gevolgd' door zijn landgenoot Didden en de Luxem burger Goldschmidt. Het was jammer dat de strijd werd' ontsierd door de weinige medewerking van de Spoorwegen, waardoor de kop groep, die veel kleur aan de wed strijd had gegeven, nogal wat tijd verloor. De einduitslag was: 1. Rogiers (België): 2. Didden (Bel-^ gië); 3. Goldschmidt (Luxemburg); 4. Gual (Spanje); 5. Stuyts (Noord' Brabant a); 6. Lauwers (België b)) 7. De Baere (België b); 8. Verpoorten (België a). In het totaal-klassement heeft na drie étappes Arje Vooren nog steed» de leiding.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1