IWaaidei' Langs de straal N.-HOLLANDSE PERS 1945 De Tweede Kamer keurde Vijflandenpact goed Brits Amerikaans plan voor eventuele Russische „overval" Arabieren hebben geen invasie-plannen Ordening of ondergang 4e Jaargang No 1224 Donderdag 29 April 1946 Uitgave vooi de gciyknitmtge Stiel- tg. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerwei 338, Alkmaar, teL 3300. Redactie en administra- tle; Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. 3907 Behandeling van grondwetsherziening gisteren begonnen Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer die gistermiddag dr grondswetswüziging behandelde is gestemd over 't wetsonewerp tot goed keuring van het verdrag tussen Bel gië, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk Groot- Brlttannië en Noord-Ierland, onder, tekend te Brussel op 17 Maart 1948. Het wetsontwerp is aangenomen me? 81 stemmen voor en 6 tegen. Zoals te verwachten was, is de motie Van der Goes van NatersSerrarens betreffende de opbouw van 'n rechts god, venschap van democratische sta ten ;n federaal Europees verband aan- g' r.' -nen en wel met 80 tegen 6 stem- xn- r fCPN) Amendement—Tilanus over Kroon der Unie Bij de behandeling van de grond wetswijziging in verband met de nieu. ■we status der Overzeese Gebiedsde len is een amendementTilanus Inge diend, dat tot strekking heeft „het ka rakter van het hoofd der Unie dui delijk tot uitdrukking te brengen". Het betreffende artikel moet dan volgen» het amendement als volgt ge lezen worden: „De Kroon der Unie wordt gedragen door HM. Koningin Wilhelmina en bij opvolging door Ha re wettige opvolgers in de Kroon der Koerlanden" Het artikel luidt thans: „Aan het hoofd der Unie staat H.M Koningin Wilhelmina, prinses van Oranje-Nas- «an. en bij opvolging Hare wettige op volgers in de Kroon der Nederlanden" „Nop niet los",meent A.R. Als eerste spreker kreeg de heer Meijerink, (AR) het woord. Spreker betoogde dat de Nederland se verantwoordelijkheid voor de rechtsorde in Indonesië door dit wets ontwerp volledig wordt prijsgegeven. Z.i. wordt van deze verantwoordelijk heid abrupt afstand gedaan. De band met Nederland kan nu nog niet ge- t mist worden, omdat nog geen waar borg bestaat voor rechtszekerheid in Indonesië. Spr. wenste het standpunt van zijn partij niet als zuiver negatief te doen aanmerken. De krachten der revolutie zijn nog intact, dank zij de weifel moedige politiek van deze regering, aldus spr. De heer Meijerink is van mening, dat ook de Indonesiër zich thans moet bedrogen gevoelen door de houding van Nederland. Positief wil spr., even a's de regering, eerst het tot stand- brengen van de op democratische g-ondslag berustende Verenigde Sta ten van Indonesië. Doch bij overdracht zal dus geleidelijk moeten geschie den en eerst dan kunnen plaats heb ben. indien aan deze primaire voor waarden is voldaan. Tot zo lang ech ter moet de verantwoordelijkheid ge. heel in Nederlandse handen blijven, Spr. betwistte, dat de Nederl-Tndo- nesische Unie deze waarborg kan ge ven. De heer Tilanus ,.de situatie is gewijzigd' De heer Tilanus (Christ. Hist.) zegt: „Ook ik heb geworsteld met het pro. bleem, wat eigenlijk de Unie is. Maar het is onmogelijk hiervan thans reeds een duidelijke omschrijving te geven" Spr. herinnert aan de scherpe "cri- tiek, die hij in de afgelopen jaren op het regeringsbeleid heeft geoefend. Hiervan wil hij geen woord terugne men. Maar er is, aldus spr.. intussen ve?l gebeurd. Kleine grootst gemene deler De hee: De Kort (K.V.P) consta teert, dat er in de Kamer ten minste één punt van overeenstemming is: n.1. da! een herziening van de grondwet nodig is. Daarna komen al terstond de verschillen Liquidatie van alle koloniale ver. houdingen en inrichting van een reële Unie met Koninklijk gezag en eigen compotentieveld* zullen voor sprekers weerbericht AANZIENLIJK KOUDER. Afnemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met vooral aan de kust enige buion. Aan zienlijk kouder. partij programmapunten zijn voor de komende verkiezingen. Spreker vraagt aan de regering uitdrukkelijk te ver klaren. of het in de bedoeling ligt de Unie zo in te richten, dat zij op haar eigen competentie-veld werke lijk het hoogste gezag uitoefent en in die zin souverein is. Dit punt is voor sprekers partij essentieel. „Onwaarachtig" zegt A. R. De heer Bruins Slot (A.R.) noem de het ontwerp op het punt van de Unie een voorbeeld van „onwaarach tige" wetgeving. (Deze uitdrukking gaf de voorzit ter aanleiding de hamer te hanteren).. De regering stelde ons in 1946 gerust met de verklaring, dat de Unie een staat zal zijn. Thans zegt zij. aldus spr.. dat de Unie geen staat zal zijn. C.P.N. is tegen. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogt, dat herziening niet alleen gerecht vaardigd is, maar zelfs geboden. Dit ontwerp loopt echter vooruit op de staatkundige vormen, die in gezamen lijk overleg tot stand moeten komen. Het in het ontwerp gevolgde posi tieve stelsel kan spreker niet aan vaarden: zijn fractie za ltegen het wetsvoorstel stemmen. Unie en federalisme. De heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) wenste uitdrukkelijk vast te stellen, dat niet alleen de Verenigde Staten van Indonesië maar ook de Unie als federatie dient te worden gekenschetst. Romme: „aan Unie hoogste gezag". De heer Romme (K.V.P.) vraagt wat de heer Van der Goes van Naters be doelt met zijn „federalistische figuur". Met nadruk verklaart spreker, dat hij de Unie wenst als uitoefenende 't hoogste gezag op haar eigen compe tentie-veld. Platts Mills uit Labourpattij geroyeerd 29 anderen kregen laatste waarschuwing De Britse Labour-party heeft John Platts Mills geroyeerd en 29 andere leden, allen lid van het parlement, aangezegd dat zü geroyeerd zullen worden als zij vóór 6 Mei a.s. niet beloofd hebben tronw te zullen zjjn aan de Labour-politiek. Platts-Mills was de man, die het initiatief nam voor het 'telegram met goede wensen aan Nenni, de linkse socialistenleider, dat voor de Italiaan se verkiezingen aan hem verzonden werd. Morgan Philips, de algemeen secre taris van de Britse Labour-party, heeft verklaard, dat h'et bestuur „zeer onthutst was over de activiteit in strijd met de partij-politiek van som mige ledon". Platts-Mills contra Bevin Platts-Mills verklaarde aan Reuter, dat zijn (voortdurende) critiek op het beleid van Buitenlandse Zaken „klaar blijkelijk doel getroffen had'. Bevins politiek' is er op gericht Groot-Brit- lannië uit te leveren voor een hand vol Amerikaanse dollars. Die poli tiek heeft ons reeds honderden Jiilli- oenen ponden gekost aan verkwisting van arbeidskracht en materiaal. Tenzij er een einde aan wordt ge maakt zal ztf ons volk tot een alge heel bankroet brengen. Groot-Brit- tannië zal zoiets worden als een ko lonie en ons grote land zal tenslotte heiTslachthuis zijn in een nieuwe en nog vreselijker oorlog". Babies vlieqen naar Baiavia Het vervoer van gezinnen door de lucht naar Indone sië, in het kader van "de gezinshereniging, vindt nog steèds voortgang. De K.L.M.- constellation PH.TDB die Woensdagmiddag naar Ba- tavia vertrok, had 21 ba- bies en 13 kinderen aan boord (behalve de resp. moe ders). De treinen op 5 Mei Op de nationale- feestdag op 5 Mei zullen de N d. IBroorwegen, in tegen stelling roet hetgeen in het spoorboek je van 5 Uctober 1.1. staat, rijden als op werkdagen. VERJAARDAGSSCHOENEN" VOOR KINDEREN Voor hen die dit tot dusverre nog niet hebben gedaan bestaat tot en met 7 Mei a s. nog gelegenheid tot het af halen van schoenenbonnen voor kin deren tegen inlevering van bon 804 van het inlegvel. Na 7 Mei wordt de „verjaardagsbon" alleen nog verstrekt krachtens de nieuwe regeling, waarbij bon 606 van het inlegvel moet worden ingeleverd. Dezer dagen werd nabij Eindhoven een oplichter gearresteerd, die gerui me tijd in heel het land actief geweest is door het plaatsen van advertenties, waarin gegadigden een prachtbaan als administrateur van een katholieke leeskring te Breda 'werd aangeboden. Doch er was een waarborgsom ver eist. Velen solliciteerden, waarna de heer V. uit AmstéVdam verscheen en gou den bergen beloofde, zodat hij er in slaagde op verscheidene plaatsen waarborgsommen van f 200 tot f 500 los te krijgen. Sindsdien was de vogel gevlogen, maar dezer dagen werd hij te Heeze achterhaald. LUCHTPOSTPAKKETTEN NAAR INDIë. Behalve de bestaande mogelijkheid tot verzending tegen een tarief van 15.van luchtposlpakketten t.m. 1 kg. naar Indonesië, zal met ingang van 1 Mei a.s. de gelegenheid worden opengesteld om tegen een ta rief van 7.50 per vliegtuig post pakketten t.m. y2 kg-, daarheen te ver zenden. PRIJZEN EIERKOLEN LAGER VAN ANTHRACIET HOGER. - Met ingang van 1 Mei wordt de prys van eierkolen met 0.40 per H.L. verlaagd. Op dezelfde datum zullen de prijzen van de meest cou rante anthracietsoorten met d.35 per H.L. worden verhoogd. Zetel Intern Bank te Amsterdam Naar het A.N.P uit zeer betrouwba re bronnen verneemt zijn de kansen zeer groot, dat de zetel, voor Europa van de „Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling,, gevestigd zal worden te Amster lam. Washington zwijgt over de geruchten Een garantie voor West Europa van Truman te verwachten Functionarissen te Washington wil len geen commentaar leveren op een bericht, dat de bezoeken aan Was hington van generaal-majoor sir Les- lie Hollis, plaatsvervangend minister van Defensie in het Engelse kabinet, verband houden met een gezameniyk Engels-Amerikaans plan van actie in geval van een plotselinge aanval van de Sovjet-Unie in Beriyn of elders. In officiële kringen te Washington gelooft men, dat de jongste reizen tussen Londen en Washington van ge neraal Hollis dienden om de gecom bineerde Engels-Amerikaanse staf chefs op de hoogte te houden van de West-Europese verded'gingsstrategie. Aandrang op militaire garantie Joseph Alsop schrijft in de New- York Herald Tribune het volgende over de Londense bijeenkomst van de militaire commissie van de landen der West-Europese Unie: „Het verlangen van de West-Europeanen naar Ame rikaanse militaire garanties is zo sterk dat verwacht wordt, dat de permanen te militaire commissie van de West- Europese Unie vrij vroeg tot een overeenkomst zal geraken, tenminste in beginsel. Indien deze overeenkomst- niet helemaal zonder betekenis is, zal de tijd gekomen zijn voor Amerikaan se actie. Een ding is reeds duidelijk Moord op 2-jarig kind? In de Delfshavense Schie hebben jongens gistermiddag een kinderlijkje 'ontdekt, dat in een zak ronddreef. Zij zagen ter hoogte van de Ma- thenesserbrug de juten zak, die ge heel geyuld scheen op de oppervlakte van het water en niet vermoedende, wat de inhoud was, begonnen zij met stenen er naar te gooien. Toen zij de zak enige keren geraakt hadden barst te deze open en tot hun grote ont steltenis kwam er het beentje uit van een kind. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die de omgeving afzette. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een afschuwelijke moord op een kind van naar schatting twee jaar. Bevin niet van zins Abdullah thans te waarschuwen Jaffa door Irgoen veroverd „De Arabieren hebben geen invasie-plannen" verklaarde Faris el Cheery, afgevaardigde van Syrië bij de V.N. Volgens hem komen de „geruchten over een invasie uit Zionistische bron. Over de oorlogszuchtige verklarin gen van Abdullah van Trans-Jordanië zweeg hö echter. De besprekingen van de V.N. hebben nu één resultaat opgeleverd: de Joodse en Arabische vertegenwoordigers werden het eens over de nood zaak van een wapenstilstand voor de binnenstad van Jeruzalem. Zij zetten echter uiteen, zelf geen order tot het staken van vuren te kunnen geven. Britse trouw aan verplichtingen ^Cngelands' minister van Buiten landse zaken, Bevin, heeft in het La gerhuis verklaard, dat Engeland „op dit late uur" de ontruiming van Pa lestina. niet meer kan stopzetten. Engeland zal trouw blijven aan zijn militaire verplichtingen t.o.v. de Ara bische status. Vóór de Britseregering „aanwij zingen had gekregen", dat koning Ab dullah een oorlog wilde beginnen, zou de Britse regering niet van plan zijn hem te adviseren zich van geweld te onthouden. Joodse successen De Joden maken nog steeds goede vorderingen in Jaffa. De Irgoen Zwai Leoemi en Haganah doen thans te- samen hevige aanvallen op de stad. Zij veroverde de wijk Mansjieh'. Later verklaarde de Irgoen, dat Jaf fa zich had overgegeven, na zware aanvalen door infanterie, gesteund door artilerie, culminerend in een doorbraak met pantserwagens en tanks. Het hoofdkwartier van het Britse leger meldde, dat de Joden lapgzaam Jaffa binnendrongen en dat de Ara bieren zware verliezen leden. Dr. Gani, vertegenwoordig-r van de Indonesische Republiek bü de Vei ligheidsraad en de ITO-conferentie te Havana, arriveerde in ons land. Hy zal hier oen week verblUven. Militaire lendlease in overweging De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, George Mars hall, heeft meegedeeld, dat het Ame. rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken overweegt, de ondertekenaren van het Vijfmogendhedenverdrag mi litaire uitrusting te leveren op lecn- en pachtbasis. Verdere inlichtingen over de uit voering van president Truman's toe zegging aangaande steun voor de West-Europese Unie wilde Marshall niet geven. Militaire bijstand op leen- en pachtbasis was slechts één der mogelijkheden, aldus Marshall. ta.v onze actie. De West-Europeanen hebben onomwonden verklaard, dat zij met het oog op de politieke situ atie in dit land geen waarde toeken nen aan slechts een presidentiële of regeringsverklaring. Het ministerie van Buitenlandse Zaken stemt hierme de in. Daarom zal de president waar schijnlijk een Amerikaanse garantie aan Europa ingeval var aggressie be kend maken. Maar dit zal minstens bevestigd moeten worden door een resolutie van beide partijen in de Senaat. Dat is het minste, wat gedaan kan worden, wil men voorkomen, dat de West-Eu ropeanen moeten concluderen, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek leeg is en zonder betekenis". Reshevsky won van Keres Botwinnik - Smyslov remise De beide afgebroken partijen uit de achttiende ronde van het wereld kampioenschap te Moskou, Keres Reshevsky en BotwinnikSmyslov, werden Woensdagavond uitgespeeld. Keres gaf tegen de Amerikaan zon der verder spelen op, wat voor Res hevsky een zeer goede beurt bete kent. Botwinnink en Smyslov scho ven nog achttien zetten en besloten toen tot remise, waardoor de stand er nu als volgt uitziet: Botwinnik 10 uit 14; Reshevsky 7'/2 uit 14; 3 en 4 Keres en Smyslov 7'4 uit 15 en 5 Eu we 3'/2 uit 14. KLEINE STRATEGIE Ik ben getuige geweest van een offensief. Vier kin- ders ip de aanvallige leef tijd van ongeveer een jaar of vijf waren in een heftige strijd gewikkeld met een tweetal anderen. De aanlei ding was een voorbijrijden de auto. De een noemde de kleur groen, de ander blauw De partij Van vier had dic tatoriale neigingen en wilde de partij van twee niet aan het woord laten komen, wes halve het vuistrecht werd toegepast, waarop de twee de vlucht namen en een poort achter zich dicht sme ten. U weet wel, zó'n hoge poort in een schutting. Toen begon van de zijde der vier het offensief. Met een hardnekkigheid een be tere zaak waardig ging het viertal tegen de poort schop pen, droeg stenen aan, bom bardeerde, sloeg met stok ken, kortom gaf een gave na bootsing van de inname van den Briel. Hun vechtlust wedijverde met hun vreugde Toen werd plotseling de poort opengesmeten en een kerel als een boom ging zich te buiten in afgrijselijke krachttermen. De distanciëringsbeweging voltrok zich met grote snel heid. Wat later passeerde ik de aanvallers. Ongemerkt hoorde ik hun gesprek aan. Ze waren bezig elkaar te overtuigen, dat ze een grote overwinning hadden behaald V. J De Bond van Bedrijfsautobouders in Nederland heeft dezer dagen verga derd en op die vergadering geprotes teerd tegen alle maatregelen, die de regering neemt ten aanzien van hun bedrijf. We hadden deze vergadering trouwens niet nodig, om te weten, dat er onder deze groep personen een levendige ontstemming heerst tegen alle dwangmaatregelen die de rege ring in het belang van het vervoer op de weg meent te moeten nemen. We hadden daarvoor maar een blik te werpen op de biljetten, die op schier alle vrachtauto's geplakt zijn en die men in tal van garages ziet hangen. In het kort- komt het hierop neer, dat de BBN volledige vrijheid opeist voor alle auto- en vrachtvervoer op de weg. Nu moest speciaal de ATO het ont gelden. We willen het over deze kwes tie niet hebben, daar we ons er niet over hebben georiënteerd. Of het ge lijk aan de kant van de ATO is of aan de kant van de BBN. we kunnen er niet over oordelen, zonder een on derzoek in te stellen, waartoe ons op het*ogenblik de tijd ontbreekt. In het belang van een goed® voorlichting schijnt het ons echter noodzakeliik dat wij het vraagstuk of er op het gebied van het vervoer op de v*eg een vol ledige vrijheid kan heersen, eens aan snijden. Hef is prachtig om op a" - "olij ke gebied volledige vriih0®'' fn «?<=on. Alleen het woord vriih®ïd klinkt ons reeds aangenaam in de oren Wy waarschuwen er echter mei nadruk tegen z-'c^ niet door de schijn te la ten bedrïePen Wat oeieKent volledige vrijheid op het gebieJ van het vervoer op de weg? Vrijheid dus om met net zoveel' vracht auto's, taxi's en bussen op de weg te komen als men het in het hoofd krijgt? Betekent, dit, dat het vervoer er mee gebaat is, zelfs al zouden er ge noeg vervoersmiddelen zijn? Neen. Het zou alleen tot gevolg hebben, dat op drukke trajecten de vervoerders een strijd op leven e:i dood zouden gaan voeren, met alle gevolgen van dien. Of meent men werkelijk, dat de ondernemers zo verstandig zouden zijn om uit eigen beweging tot or dening over te gaan? Het betekent, dat men elkaar dood zou concurreren. De financieel zwak ken zouden een veer moeten laten. Ze zouden na verloop van tijd ver dwijnen. En dan zouden de prijzen omhoog vliegen. En op de onrendabele trajecten zou geen bus of vrachtauto komen. De mensen daar konden op een houtje bijten. Als ze uit wilden, moesten ze maar zien, dat ze er kwamen. Er is immers geen particuliere ondernemer bereid om een onrendabel traject voor zijn rekening te nemen? Zou het reizen voor het publiek goedkoper worden? Gezien de huidi ge o.i. zeer billijke tarieven menen we het te moeten ontkennen. Zijn de vrachtvervoerders gebaat by een te veel aan voertuigen? Dat kan immers niemand volhouden. Wil men dan beslist terug naar de tijd van voor de oorlog, toen een ie der zwarte armoe leed? Toen was*er vrijheid. Een vrijheid die naar ellen de voerde.. Het wil ons voorkomen, dat er op het gebied van het vervoer op de weg ordening moet komen. In het belang van het publiek en in het belang van de ondernemer. Want wel staan we op het stand punt, dat er met de belangen van de ondernemers rekening moet worden gehouden. Dat eist een gezond bedrijfs leven. De tijd, dat ieder een particuliere autobusdienst of een eigen spoorweg naar believen kan exploiteren, is ech ter voorbij. En ook op het gebied van het vrachtvervoer op de^ weg zal er slechts vrijheid in gebondenheid kun nen zijn. Dat is vooral het belang van de vrachtvervoerders. v.Z. Koningin houdt op 4 Mei geen radio-rede Het A.N.P. verneemt, dat H. M de Koningin, om haar krachten te "W* zien, op 4 Mei a.s. geen radiotoespraak zal houden Ex_koning Peter van Joege-S-srRl heeft bij zijn aankomst te New-York verklaard zijn aanspraken op de troon te handhaven en te hopen nog eens naar zijn land terug te iu!lfP keren.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1