Ikmaai'dei Langs ile straat André de Korver (Z.-H.) was heer en meester in Limburgs „bergen" Bakker drager bleef ondanks pech van de Oranjetrui Ook in Alkmaarse gemeenteraad werd wantrouwen over beleid van communisten uitgesproken Prof. Gerbrandy wil Schokking: „Kerk mag taak der partijen niet overnemen" 4e Jaargang No 1225 Vrijdag 30 April 1948 Uitgave voor de gelijknamige 6Ueh"n«. U'nd. hoofdred. A. Eriks. Westerweg SM. Alkmaar. leL 336Ö. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudegracbt. Tel 3967 Diderich won de zesde étappe Wy kunnen ons geen bekoorlijker en lieflijker streek voorstellen dan de driehoek iussen Gulpen, Epen en Vaals, met de Karacrigterberg, de „Koning van Spanje", „Kléin Zwitserland", de tTylénerberg en de an dere heuvels en bergjes in deze uitlopers van de Ardennen. Maar tevens is het naa* onzw overtuiging de zwaarste streek van ons land voor een wedstrijd op de fiets. Het zijn hier geen tientallen kilometers lange be stijgingen "an enkele „Cols", die de kraehten van de renners slopen zo als in de Tour de France; de moeilijkheden zijn van andere aard. Tien tallen verschillende kleine bergjes met soms een klimpereentage, dat niet veel groter moet rijn of men haalt het niet op de flets, scherpe bochten, kronkelende afdalingen ei. dan weer met een ruk naar boven, geitenpaadjes, wegjes door het bos met steenslag, grint, mergel of Lim burgse klei als wegdek. 8. Loos (N.-Holland); 9. De Ruiter Z— Holland); 10. Wijdenes (N.Brabant A). Regen spiegelgladde wegen In de neerplensende regen over de spiegelgladde grote weg stoven de renners de eerste heuvel op van dit moordende parcours, de Keerderberg, De Korver van de 7.H. ploeg maakte zich iets los uit het peleton en bij Gulpen had hij ongeveer 100 meter voorsprong op het peleton, Verder ging het, door het bos, stij gend naar de Vijlenerberg, dalend en weer stijgend over een smal, kronke lend weggetje naar het hoogste punt van Nederland boven Vaals. Op de top van de Koning van Span. je passeerde de Korver als eerste met op 20 sec. Syen. Vooren. Loos cm Diderfck en op 80 sec. een lang pele ton (aangevoerd door Bakker) Bakker had pech De Korver liep steeds verder uit. Dfk onder de grijze modder bedolven beklom hij de Cauberg en op de top passeerde hij als eerste, op 2 min 20 sec Bernardoni, op 2 25 sec Syen. op 2 min 40 Diderich en Van der Zan- de. op 3 min Snellen, op 3 min 45 sec Vooren en op 4 min 15 een groep rijders, waaronder ook Bakker. Vlak bij de top van de Canberg had Pakker zijn deraiTleur kapot getrok ken, waarbij hij verscheidene min ver loor en zjjn rechterhand verwondde. Enige kilometers verderop brak zjjn ketting, maat nu was zijn ploegmaat Smit In de buurt, die hem meteen zjjn fiets leende, zodat hü zonder op onthoud verder kon rijden. Vechtend tegen de spiegelgladde we gen, helemaal alleen ging de Korver verder. Hij gleed haast door de boch ten, schoot donkere zijwegen in en liep voortdurend verder uit. De 2 min 20 sec werden 3 min. en 31/2 min. en zo stoof de Zuidhollander tenslotte Geleen binnen, 90 km achter de rug Zijn tijd was 2.30.27 uur. 2. Syen (Limburg) 2.34.09; 3. Bernar doni (Italië); 4. Van der Zande (Nrd. Brabant A) en 5. Diderich (Luxem burg) allen dezelfde tijd. „Ik kon alles doen vandaag", ver telde de Korver, „Ik reed zeer gemak kelijk en op alle toppen van de heu vels was ik nummer één. Ik heb nog pech gehad bij de laatste berg, bij het Drielandenpunt te Vaals, v^aar mijn versnellingsapparaat kuren vertoonde. Ik kende het oarcours in het geheel niet en het was verschrikkelijk glad; reken maar dat verschillende renners zullen uitvallen!". Toen vertrok de Zuid-Hollander naar de kleedkamer, geheel onherkenbaar door de centimeters modder, die op zijn lichaam waren vast gekeefd. DieJerich won de eindsprint De zesde étappe Geleen-^Eindho- ven is een weinig spannende wed strijd geworden. Het was nat en mis_ 'troostig weer en veel toeschouwers waren er niet. Een groep van dertig renners maakte zich bij Horst los van het peleton en behield die voorsprong tot het einde. De Luxemburg* Die- derich won de eindsprint, maar Cor Bakker behield zijn oranjetrui. door dat hij in de kopgroep lag en dezelfde tijd maakte als de winnaar. De offi ciële uilslag van de zesde étappe Ge leenEindhoven over een afstand van 82 km. luidt als volgt: 1. Diderich (Lux2.05.41 uur; 2. Steenbakkers (N.Brabant); 3. Van Beek (N.-Holland); 4. Hendricks (Bel gië A); 5. Tallieu (België A); 6. De Baere ^België B); 7. Poels (België B); Bakker nog steeds leider In het algemeen klassement is de leiding nog steeds in handen van Bak ker, die op nr. twee, de Luxemburger Goldschmidt, een voorsprong heeft van 6 minuten. 1. Bakker (Zaanstreek) 26.45.38; 2. Goldschmidt (Lux.) 2&51.39; 3. De Korver (Z.Holland) 26.52.38; 4. Ro giers (België) A) 26.53.13; 5. Vooren (Zaanstreek) 26.53.32; 6. De Vries <Z.» Holland) 26.54.49; 7. Clemens (Lux.) 26.57.12; 8. Poels (België B) 26.57.15. Het ploegklassemenc luidt thans: 1. Zaanstreek 30.36.50; 2. Zuid-Holland 80.46.29; 3. Luxemburg 80 52.31; 4 Bel gië B 81.05.22; 5. België A 81.11.51; 6. Noord-Holland 81.19.04 en daarna. Limburg, Noord-Brabant B, Noord- Brarbant A, Italië, Zwitserland, Frank rijk en Spanje in deze volgorde. OUDORP. Lijkje van zeer jong kind gevonden Ter hoogte van de Huigendjjk la hedenmorgen omstreeks half acht In het kanaal het lijkje van een zeer Jong kind gevonden. Ogenblikkelijk werd de Rijkspolitie gewaarschuwd; wachtmeester Bleyendaal heeft het onderzoek in handen genomen. Dokter A. V. H. Destree uit St. Pancras heeft zich naar Oudorp be geven om de lijkschouwing te ver richten. Amendementen, verklaringen en een interpellatie Een motie van de communistische raadsfractie aangenomen Vier woningen in de Overdiestraat zullen worden aangekocht Nu vele gemeenteraden hierin reeds zUn voorgegaan, behoeft het geen verwondering t-e verwekken, dat ook in de raadsvergadering, die gister middag in Alkmaar werd gehouden, een verklaring werd voorgelezen, die haar wantrouwen uitsprak over het bleid van de communistische raadsleden Een wantrouwen aldus deze verklaringen, dat het gevolg is van het com munistische standpunt ten aanzien van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije, een wantrouwen, dat er ook in Alkmaar toe lejdde, dat de niet-com munistische fracties besloten, niet langer meer met de communistische raadsleden samen te werken en geen medewerking meer te verlenen aan eventuele benoemingen van hen in commissies en dergelijke. Vijf en twintig agendapunten warend met of zonder discussie, onder de voorzittershamer van de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, doorgegaan, toen er nog twee amendementen volgden, genoemde verklaring werd afgelegd, twee lange verklaringen van de CPN-fractie werden voor gelezen en de heer H. Knuistingh-Neven (cpn) een interpellatie hield. Na deze interpellatie diende hij een motie in, teneinde te trachten de geno men maatregelen van B en IV om „de Waarheid" geen officiële mededelin gen meer te verstrekken, ongedaan t e maken. Deze motie werd met dertien tegen negen stemmen aangenomen. De vermakelijkheidsbelasting Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse bond Yan koffiehuis-, restauranthouders en slijters, de ver makelijkheidsbelasting met betrekking tot de café- en restaurantbedrijven te verminderen. De heer Knuistingh-Neven drong er op aan een aantal koffiehuizen e.d., die. zoals hij zeide, toch al zo zwaar belast waren, van deze vermakelijk heidsbelasting, althans voor een ge deelte hiervan, te ontheffen. De heer K. Kirpensteyn achtte dit verzoek, hoewel hij van mening was, dat de middenstand vaak onevenredig hoog was belast, niet op zijn plaats. Hij had liever, dat het verzoek van genoemde bond in de toekomst werd herhaald en dan met feitenmateriaal werd gemotiveerd. De verordening op de vermakelijk heidsbelasting is inmiddels vastge steld* „We zullen haar nog even moe ten laten doorwerke'n en ik stel voor, te besluiten overeenkomstig het ont werpbesluit", aldus de voorzitter Hiermede ging de raad aceoord". Hamerstukken Het voorstel van B en W, enige stra ten met de daarin aanwezige riolering, brandkranen, leidingen en enkele stukjes grond zonder vergoeding uit het grondbedrijf te nemen, werd zon der aanmerkingen door de raad aan vaard. Evenzo ging het met een wijziging van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Limmen over het uitoefenen van het bouw- en woning toezicht. De raad besloot, nadat de heer K. de Wilde hierover enige vragen had gesteld, medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en schoolboeken ten behoeve van de Sint Joseph-school en de Julia-school (u.l.o.). Te zijner tijd zullen de uitga ven hiervoor bij suppletoire begroting worden geregeld. De gemeente zal, zo werd vervol gens besloten, overgaan tot verbou wing van een gedeelte van de voor malige 4e gemeenteschool aan de Wes- terkolkstraat in gebruik van de Sint Laurentiusschool tot een be drag van f 6620. Verder werd een liftenverordening met omschreven bepalingen, voor schriften en eisen, aangenomen, die de veiligheid zal moeten waarborgen. DE WINKELSLUITING OP DINSDAGMIDDAG De contactcommissie voor de Mid denstand had meegedeeld en het departement had dit bevestigd dat binnenkort een nieuwe winkelslui tingswet de winkelsluiting van textiel zaken op Dinsdagmiddag verplicht zal stellen. Het verzoek van 9 boek- en kan toorboekhandelaren uit Alkmaar om de Dinsdagmiddag voor hen als ver plichte sluiting vast te stellen, -zal ter hand worden gesteld van B en W voor een advies. (Zie vervolg pag 2, kol. 1) Mr. OUD LIJSTAANVOERDER DER V.V.D. Op een vergadering van de kiezers- raad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie werd mr. P. J. Oud gekozen als lijstaanvoerder der WD voor de a.s. verkiezingen. Onder de negen volgende personen treft men aan de heer G. Ritmeester, de burge meester van Den Helder. KOSTBARE ZWARTE LADING De douane#op het vliegveld van Ma- kassar trof op een passgier uit Soe- arbaj drie staven goud aan, waarvan de waarde op de zwrte markt circa 18.000 gulden bedraagt. na - oorlogse ministers laten vervolgen Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag deelde de voorzitter mede, dat een adres is binnengekomen van Mr. P. S. Gerbrandy te 's Gravenhage en acht anderen met het verzoek de procu reur-generaal-bij de Hoge Raad der Nederlanden opdracht te geven een vervolging in te stellen tegen die le den van het huidige kabinet, zomede tegen sommigen hunner ambtsvoor gangers, die zich huns (d. 1. Gerbran dy c. s.) Inziens hebben schuldig ge maakt aan overtreding van artikel 79. Md 3 der Grondwet en van artikel 355 sub 3 van het Wetboek van Straf recht. Dit adres zal worden gesteld in handen van 'de commissie voor de verzoekschriften. Hierbij zij aangetekend, dat het derde lid van art 79 der Grondwet luidt: „de ministers zorgen voor de uit voering der Grondwet en der andere wetten, voor zover die van de Kroon afhangt". Art. 355 sub 3 van het Wetboek van Strafrecht bedreigt met gevange nisstraf van ten hoogste 3 jaren de hoofden van ministeriële departe menten, die beschikkingen nemen of bevelen geven of bestaande beschik kingen of bevelen handhaven, wetende dat daardoor de Grondwet of ande re wetten of algemene maatregelen van inwendig bestuur van de staat of van zjjn koloniën of bezittingen in andere werelddelen worden geschon den. De procureur-generaal bij de Hoge Raad is alleen gebonden bepaalde personen te vervolgen indien dit hem wordt opgedragen door de wet of een Kon. Besluit. Nieuwe slaking op komst in Parijse Métro Het vakverbond van employe's van de Parijse ondergrondse spoorweg, zal vanavond bijeenkomen om te beslis sen, of er op 1 Mei gestaakt zal wor_ den of niet. De mogelijkheid van een staking is het gevolg van de afwij zing van een nieuwe door het ver bond voorgestelde loonregeling Neher weer naar Djokja De gedelegeerde van het opperbe stuur L. Neher is Donderdagochtend per KLM-toestel van Batavia naar Djokja vertrokken, o.m. vergezeld van Tahya, de politieke vertegenwoor diger van Oost-Indonesië te Batavia. Afschuwelijke moord Het lijkje, dat eergisteivniddag in een jutezak genaaid, in de Delfhaven- se Schie te Rotterdam drijvende werd gevonden is door de ouders herkend Dacht men aanvankelijk met een kind van ongeveer twee jaar te doen te hebben, toen de zak eenmaal ge opend was en het lichaampje te voor schijn kwam, bleek dit van een onge veer tienjarig Jongetje te zijn. Onmid- delli": werd gedacht aan de 9 jarige C. F. Vermeulen uit de Aelwijn Flo- riszstraat te Rotterdam, die sedert 11 April vermist werd. Het pakje kleren, dat apart in de zak was gestopt - het lichaampje lag geheel ontkleed - werd" aan de ouders getoond, die ze met één oogopslag her kenden. Gezien de omstandigheden, waaron der het lijkje werd gevonden is een ongeluk natuurlijk uitgesloten en de politie denkt ernstig over de mogelijk heid, dat hier sprake is van een zeden misdrijf gevolgd door *,iuord. Van de dader is er nog geen spoor. VETERAAN Veteranenwedstrijd. U kent ze wel. Genot voor de vete, ranen, die zich nog eens la ven aan de geneugten van de kostelijke voetbalsporten een nog enthousiaster pu bliek, dat geniet van de kwellingen, die 4* oudjes zich zelf opleggen. Het is ook werkelijk een heerlijk schouwspel. Vooral als de deelnemers werkelijk, veteranen zijn.en.de meer derheid er van bestaat uit mensen, die neiging tot zwaarlijvigheid beginnen te vertonen of een glimmend»- schedel hebben.. Zie ze" sjouwen, amechtig hijgen. Plotseling krijgt de raid, voor van één der partijen 'n - dot van een kans. Vrij veld voor zich. De bal ligt daar en nodigt als het war om in bet doel te. vfc gedeponeerd. Een felle spurt van de midvoor. We houden jüs hart vast. Niet voor het doelpunt, d»t bijna moet ko men, maar voor de voor wie d sr groot is. We hebben het juist- ge zien. Op het moment; dat hij de bal bereikt heeft lijkt hij op 'n kokende radiator - De stoom slaat - - L ten van hem ui. -u van het vliegende schot, heeft hij nog slechts de kracht overgehouden om vlak bij de bal neer té zij gen. Weg kans Prinsesse-Moeder viert vandaag verjaardag H.K.H. Prinses Juliana viert vandaag temidden van haar gezin (op de foto haar twee jongste dochters, Margriet en Marijke) haar negen en dertigste verjaardag. Onze hartelijke gelukwensen aan Nederland's eerste familie! VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JEt.'GD-CENTRALE. Op Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei a.s. organiseert de V.C.J.C. hier ter stede een bazar, die gehouden zal worden in het Gebouw van het Rode K^uis aan de Scheteldoekshaven, op 't einde van de Heul. Vele artikelen werden hiervoor door de leden gemaakt of bijeengebracht en zullen thans de ver, kooptafels vullen of als prijs dienen bij de attracties, die evenmin zullen ontbreken. Hiervan willen wij niets verklappen maar zij zijn zekerde moeite van een bezoek waard. De opbrengst van de bazar is bestemd tot vorming van een fonds voor de in richting van een clubgebouw. De bazar is geopend: Zaterdag van 16 22 uur, Zondag van 1418 uur. LUCHTPOST VOOR PALESTINA Naar wij vernemen, is de venten» ding van alle correspondentie per luchtpost naar Palestina stopgezet. De nog op de postkantoren aanwezige stukken zullen aan de afzenders wor den teruggezonden. Toogdag van de Chr. Historische Unie kamerkring Den Helder „Tegen communisme geen qeschreeuw, maar daden" De Chr. Hist. Unie, kamerkring Den Helder, hield Donderdag een toogdag in Alkmaar. Op de middagbijeen komst in het Gulden Vlies voerde als eerste spreker Mr. W. F. Schokking, wethouder te Amsterdam, liet woord. De heer Schokking sprak over het communistische gevaar, waartegen, aldus spr., niet geschreeuwd moet worden, maar waar tegenover daden moeten worden gesteld. Men heeft weinig aan critiek alleen, evenmin hier als in het Indië-beleid. Wat de binnenlandse situatie betreft, de Partij van de Arbeid", aldus spr, „wil de gehele nationale samenleving van één centraal punt uit regelen, welk streven in de practijk vele bezwaren met zich mee zou brengen." Spr. zette uiteen, dat z.L de Ned. Herv. Kerk zich wel heeft bezig te houden met de hedendaagse proble men, maar niet de taak van de poli tieke partijen mag overnemen. „Voor de oorlog werd de stem van de kerk weinig gehoord, tijdens de Duitse be zetting leverde de kerk echter een prachtig aandeel in het verzet en na de oorlog is zij wel eens iets te hard van stapel gelopen. Wij vergeven haar dit graag, maarde kerk spreke weinig!" Voorts sprak Mr. Schokking over het bevolkingsprobleem. De Ne derlandse bevolking groeit snel; de woningnood is schrikbarend groot. Er zal iets moeten gebeuren. Een ander belastingsysteem is naast drastische bezuiniging op alle gebied dringend noodzakelijk. Staatsbemoeiing, waar niet noodzakelijk, moet afgebroken worden. Hierdoor zal personeel naar de gewone bedrijven afgevoerd kun nen worden, waar het dringend no dig is. Dit alles is materiëel, maar het behoort bij onze Christenplicht, aldus spr., om deze dinge goed onder ogen te zien. Ook op het gebied van onder wijs hebben wij te zorgen voor Chris telijke invloed. „Zo hebben wij allen een taak te vervullen, niet defaitis tisch, niet met een vreselijke angst voor het communisme, maar met da den! We zijn bescheiden, maar vast bewust Christelijk-Historisch?" aldus besloot Mr. Schokking zijn betoog. Mevr. Koster-van Roon, propagan diste van de Chr. Hist. Vrouwenbe weging, sprak over „Onze Chr. His torische Taak, juist nu". Wij Chris tenen hebben de heele waarheid ach ter ons, maar we zijn vaak maar halve mensen, terwijl Prof. van Nif- trik eens gezegd heeft: „De commu nisten hebben de halve waarheid ach ter zich, maar zij zijn hele mensen". De C.-H. denkrichting houdt voor: „God souverein op elk terrein, ook in de staat". De grondslag voor onze samenleving moet zijn: Gij zult Uw naaste liefhebben als Uzelve. Het is zaak, dat men een ieder in zijn om geving overtuigt van de noodzaak der Chr. Hist. beginselpolitiek. In et jongste vijfmogendheden-pact is voor het eerst in de geschiedenis de naam van God niet genoemd, omdat „dit niet meer gebruikelijk is". Waar gaat dit heen? Het is diep beschamend, dat de senaatszittingen in Amerika wel met gebed geopend worden, aldus spr., wat in Nederland niet gebeurt. Het gebed toch is het machtigste wa pen van de Christen, Tenslotte wekte Mevr. Koster allen op, te ijveren voor de C. H. beginselpolitiek, zodat de resultaten bij de verkiezingen zichtbaar mogen zijn. Met gezang en gebed werd deze bijéénkomst geopend en tot besluit wan de middag declameerde de heer G. Grondsma enige gedachten, w.o. van Valerius, op de hem eigen wijze. (Zie vervolg pag. 2, kol. 5). weerbericht OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT. Overwegend zwaar bewolkt méc enkele flinke buien en ongeveer de zelfde temperatuur. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1