N.HOLLANDSE PERS 1945 Onbeduidend geval Klemmend beroep der regering op Nederlandse volk Triomftocht van generaal Foulkes Hoorns Landwachtcommando voor jaren achter de tralies 4e Jaargang No 122 7 Dinsdag 4 Mei 1948 Uitgave voor de gelijknamig» Stieh' -ig. Wnd. hoofdred. A. Erik* Westerweg 188, Alkmaar, teL 8300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudcgraeht rel 8967 Het is -maar zo'n klein, onbeduidend berichtje,verscholen tussen een stroom van nieuws dat mét pakkende koppen zo in de krant te plakken zou zijn maar dit is niet meer dan zo'n dingetje waarvan men kan zeggen: kijk, da's nou toch aardig. Een Nederlands jongetje in Aken kreeg een gevaarlijk abces in de keel. Hij moest direct in een ziekenhuis worden opgenomen, maar de zieken huizen'in Duitsland zijn boordevol. Na veel vruchteloze pogingen kre gen de ouders bericht dat hun kind zou worden geholpen, maar een vier a zes maanden zou het nog" wel. duren, voor er een plaatsje vrij kwam. Dat betekende, dat hulp dan wel niet meer: nodig zou zijn. Wat gebeurde? Dé Nederlandse cortsül, tot Wiè de ou ders hun toevlucht zochten, stelde zich in verbinding met de Gemeen schapsdienst Kerkrade. Direct werd 'n plaatsje gereserveerd voor de kleine in het ziekenhuis te Maastricht. Dc ouders kunnen gerust zijn. Men zou een „moraal"' aan deze- ge schiedenis kunnen geven. B.v.: „als de nood het hoogs: is, is de redding nabij". Maar wij vragen Uw aandacht, lezer, voor 'n onbetekenend dingetje in deze onbeduidende historie: er staat in, dat 't een Nederlands jonge tje was. Als dat niet zo geweest was, zouden de ouders niet op het idee zijn gekomen, tot de Nederlandse con sul hun toevlucht te zoeken. Wat was er gebeurd, wanneer dit jongetje Duits was geweest? Want er is geen Duitse consul in Aken. Er zijn veel Duitse kinderen in Duits land. En van al deze moeten, naar meri zegt, er zeer velen ziek zijn. Er is nu eenmaal te weinig voedsel in het overwonnen land, er zijn te weinig kleren, te weinig huizen, te weinig plaats in de hospitalen, te weinig me, decanen, te weinig versterkende mid delen. Zeker, het is hun verdiende loon, dat ze te weinig hebben van alles, de Duitsers, Kiik piaar naar de foto's op deze pagina. We weten nog heel goel wat ze ons aangedaan hebben. Die kerk in Arnhem en dat krtiis op de Grebbeberg, dat zijn dingen die spre ken. En trek, geachte medeburgers, gerust de hand af van Uw portemon- naie: we zijn niet van plan een inza meling voor het ongelukkige Duits land te houden. Ten eerste valt hier nog genoeg op te knappen en ten ten tweede zijn de problemen niet zo ge makkelijk op te lossen. Drie jaar na de bevrijding van het nationaal-socialistisch monster zitten wij met een ontredderde wereld. Wij wisten dat overigens gisteren ook al; het *s oud nieuws en 't is ook niet alleen Duitsland, dat de voorhoofden doet rimpelen. Er is de atoombom, die op de loer ligt, er zijn zo veel heetgebakerde toespraken van diplo- maten en generaals, er is strijd in Chi na ^n het Heilig Land, er is ruzie en wantrouwen tussen de grote landen, er is in Europa nog altijd een fascis tische dictator, bewaard met de zorg vuldigheid waarmee men een museum, stuk pleegt te behandelen. Drie jaar na de bevrijding en nauwe lijks nog zijn wij geneigd om met eni ge vreugde die dag te herdenken, waarnaar wij vijf lange jaren, jaren waarin de wereld met bloed overgo ten werd, hebben gehunkerd. Wij herdenken de doden, de volgen de dag zijn er feestelijkheden voor onze kinderen en de dag daarop is het leven weer normaal, gaan de twis ten en ruzies in het groot en klein, weer door In Duitsland sterven dagelijks kin deren omdat wij onze problemen niet op konden lossen, in de meeste landen van Europa wordt honger en ontbe ring geleden, het Marshall-plan biedt uitkomst voor dc allerergste nood, maar er is geen grond voor de veron derstelling dat wij er beter aan toe zullen zijn wanneer het afgelopen is: experts zeggen, dat in 1952 het levens peil in Europa nog gedaald zal zijn. In Palestina vermoorden Joden en Arabieren elkander, het vuur speelt rondom het vat met petroleum en dp Veiligheidsraad praat en praat Neen, er is niet veel reden vreugde. Het is maar goed, dat de doden niet meer kunnen zien. De doden. Zij, die hun leven gaven voor een betere wereld, hebben wij hun vertrouwen niet beschaamd? Ble ven wij niet over, om hun taak voort te zetten? Waarin eigenlijk faalden wy? Toen het monster van vernietiging de wereld van alle kanten besprong, richtte de wereld zich op en verza melde al haar krachten. Zij overwon. Maar thans is er verdeeldheid; de krachten zijn niet meer gebundeld, zij werken naast elkander en tegen el- gehandhaafd wotden' „De regering doet een klemmend en dringend beroep op allen, die ens Oranjehuls, ons d.-mccratbch staats bestel en onze volksvrijneden tegen aanslagen metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen", al dus besloot de minister van Binnen landse Zaken mr. dr. Witteman zijn radiorede die hü Maandagavond heeft gehouden. De minister legde er de nadruk op, dat de kleine minderheid in ons land, die eventueel 'n greep naar de macht zou kunnen doen om een nieuwe orde te stichten, gemakkelijk door het be staande gezagsapparaat zou kunnen worde* uitgeschakeld. Het is echter heel goed mogelijk, aldus de minister dat deze groep bulp vanuit het bui tenland zou krijgen. Maar ook dan zal de regering met beslistheid het gezag handhaven. Indien de omstan digheden dit nodig maken, zal over eenkomstig de wettelijke bepalingen de politie worden versterkt met alle beschikbare militaire eenheden. De regering wil echter nog verder gaan. Zij heeft daarom de reserve-gemeen- tepolitie, de reserve-grensbewakingen de Nationale Reserve in het Jeven geroepen om de taak van de ge regelde politie te vergemakkelijken Het ligt niet in de bedoeling deze re serve-manschappen naar elders te sturen, zy blijven in hun eigen ge meente opereren. De reserve-grens: bewaking is ter versterking van de grenswacht en de Nationale Reserve ter versterking van de militaire een heden. Voor alle vrijwilligers geldt, dat zij volledig worden opgenomen in de gelederen van politie en leger. Tenslotte zei dr. Witteman, dat de -regering overtuigd was, dat bij- een mogelijke aanslag het volk als één man achter de regering zal staan, om het wettig gezag te blijven hand haven. Dr. Witteman ever een eventuele aanslag op onze vrijheid „Met beslistheid zal gezag kaar in. Maar in elk volk, in elk nor maal mens leeft de wil tot vrede. Er is geen volk, dat nog eens een oorlog wil; laten wij ons dat voor ogen hou den: het is een houvast. Als wij' er in slagen weer de krach ten te bundelen die wij in oorlogstijd bezaten, zijn wij sterk genoeg om de vrede te veroveren. Maar daarvoor is nodig, dat wij 'n paniekstemming verre van ons hou den: de volkeren zullen elkander al leen wanneer zij in een oorlogspsy chose verkeren, weer naar de keel kunnen springen: eerder niet! Het eerste en beste wat wij voor de vrede kunnen doen is: de paniek stemming, de oorlogspsychose met kracht tegengaan. Het tweede, onont beerlijke: ijveren voor een wereld zonder maatschappelijk onrecht. He: is een gigantische taak, waarin een ieder maar een kleine rol kan spelen. Maar zo was het eens ook met het winnen van de oorlog en de illegale werker die een distributiekantooi kraakte vroeg niet of dit misschien wel het offer van zijn leven waard was; de koerierster die persoonsbewij zen vervoerde schrok niet terug voor het spookbeeld van een concentratie kamp; de soldaat die dwars door een kogelregen rende wist, dat hij voor uit moest! Zij spanden hun krachten in om een oorlog te winnen; van ons wordt een zelfde krachtsinspanning gevraagd om de Vrede te veroveren. Er is geen tijd meer om te aarzelen! Onze minister van Binnen landse Zaken, mr. dr. Wifte- man, heeft Maandagavond- 'n radiorede uitgesproken over de versterking van het wet tig gezag, i.c. de Nationale reserve. De belangrijkste punten uit deze rede zullen wij hier thans weergeven; verschillende punten, die 'de aandacht vragen zullen vvij de eerstvolgende dagen pu bliceren. - Bogota breekt met Moskou De Colombiaanse regering heeft Maandagavond de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie ver broken, zo meldt radio Bogota. Berichten, dat de betrekkingen wa ren verbroken, omdat Sovjet-Russen zouden hebben deel genomen aan de jongste revolutie, waarbij ongeveer 1500 personen zijn gedood, werden van officiële zijde tegengesproken. Het laatste bericht volgde spoedig op de eis der Sovjet-Unie om scha devergoeding wegens een gewapende overval, welke tijdens de revolutie op een door leden van de Sovjet-Legatie te Bogota bewoond huis zou hebben plaats gehad en waarbij papieren en voorwerpen van waarde ontvreemd zouden zyn. Een groot kruis op de Grebbeberg. Er zijn vele graven met kleine krui sen ,er rijn er vele zonder een kruis. Maar de bloemen die hier worden ne ergelegd, gelden voer alle gezamenlijk. Nederlands vliegtuig in België verongelukt Twee militairen kwamen om het leven Maandagmorgen is een De Havil- land Tiger Moih, een lestoestel van de vliegschool Woensdrecht van com mando Legerluchtroacht Nederland Helden van Holland. Helden van Holland, ons dappere Holland, Strijders te land, op de zee, in de lucht, Sterk in 't verzet, dat geen. vijand kon breken, Waart ge voor niets en voor niemand beducht Op deze Mei-dag gaan onze gedachten Even terug naar die donkere tijd, Waarin gij zelve, helaas, zijt gebleven, Waaruit ge ons door Uw moed hebt bevrijd. Helden van Holland, wij zijn niet vergeten, Dat ge voor ons op de bres hebt gestaan. Dankbaar gedenken wij op deze stonde, Wat ge voor ons en het land hebt gedaan, 't Lichtende voorbeeld dat zijt ge gebleven, Groot was Uw arbeid voor 't landje zo klein; Moge het otter, dat gij hebt gegeven, 't Otter voor Vrede op Aarde nu zijn. N. J. SPEUR. even over de Belgische grens, bij St. Niklaas, verongelukt. De beide inzittenden, eerste luite nant-vlieger-waarnemer C. van Eime- ren en de sergeant-vlieger A. A. Snoe- yers, kwamen hierbij om het leven. Een commissie van onderzoek is di rect nadat men van het ongeval be richt ontving vertrokken om een on derzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. Luitenant van Eimeren was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was gehuwd, doch laat geen kinderen achter. Sergeant-vlieger Snoeyers was gehuwd en afkomstig uit Bergen op Zoom. Beide slachtoffer^ hadden de eerste volledig in Nederland gehou den vliegersopleiding gevolgd en ont vingen in December van het vorige jaar het brevet van militair vlieger. Sedert ruim een maand namen rij deel aan een cursus voor vlieger-in structeur op de vliegbasis Woens drecht. Vers kadetje Het verse kadetje is al seufci't jaren oen steen des aanstoots geweest. Voor de bakkers en voor de klanten die het node misten.' Uit sociaal oogpunt bekeken is het niej zo erg, dat dt mensen het verse brood niet zo vroeg op tafel krijgen. Ook de bakkers heb ben recht op een bepaalde rust. Toch dreigen er nu weer enkele moeilijkheden. De mensen kopen niet graag oud bakken brood. De bakkers weten dat drommels goed. Zij hebben dus de taak te zorgen, dat ze 's avonds zo weinig mogelyk brood overhouden. Liefst helemaal niet. Want oud brood dat niet verkocht wordt, betékent bon- nenverlies. Dikwijls komt het dan ook voor, dat er 's morgens geen oud brood is. Alleen vers, waarmee men niet mag gaan venten voor tien uur 's mor gens. Tot zover is alles accoord. Nu komt het echter af en toe voor dat een klant onverwacht bezoek heeft gekregen. Het brood is opge raakt, dus maar vlug even naar de bakker, 's morgens vroeg om brood tè halen. Het oude brood bij de bakker is op. Hij heeft wel vers brood, maar nu komt Leiden in last. Dat mag immers niet voor tien uur verkocht worden? Wat in°et de bakker nu du De klant met een hongerige maag weg sturen, zodat hij mopperig zyn geluk bij een andere bakker gaat proberen? Laten we toch begrip hebben voor de moeilijkheden van de middenstand. De bakker helpt zijn klant. Dat zou den We allemaal doen. Nu is het deze week een paar maal voorgekomen, dat bakkers voor dit „vergrijp" een proces-verbaal kregen. We vragen ons af, of dit nu wel de juiste manier is. Zeker, we weten wel, dat de bakker niet voor tien uur mag verkopen. De politie is dus in haar recht. Het wil ons echter voorkomen, dat het voldoende zou zijn, als het politie toezicht zich beperkte tot het venten voor tien pur. Met een weinig toegeeflijkheid zou hier veel bereikt kunnen worden. O.i. moet hier een vergelijk moge lijk zijn, waardoor de hongerigen in geval van nood 's morgens gespij zigd kunnen worden. Maar hockey-dames lieten verslek gaan Het Wageningse Studentenkorps heeft de in ons land gearriveerde Canadese generaal Foulkes na afloop v. d. of ficiële plechtigheid ten stadhuizc, waar hij tot ere-burger was benoemd, een rijtoer door de stad aangeboden. In de smalle straatjes nam deze toer het karakter aan van een ware triomf tocht. General Foulkes, staande in 'n calèche, had handen tekort om alle be_ wijzen van hartelijkheid te beantwoor den. Vier trotse dravers trokken de calèche en de koetsier vond 't achter- EUWE VERLOOR WEER Maandag werd het tournooi om het wereldkampioenschap voortgezet met de partijen SmyslovEuwe en Res- hevskyBotwinnik. Bij de 26ste zet gaf Euwe op. De partij ReshevskyBotwinnik was nog niet beëindigd. DR. BEEL SPREEKT MORGEN AVOND VOOR DE RADIO De minister-president, dr. Beel, zal Woensdagavond om kwart voor 7 een toespraak voor de radio houden ter gelegenheid van de herdenking onzer bevrijding. Een triest beeld, die verwoeste St. Eusebiuskerk van Arnhem. Nog lang niet al!c sporen van de oorlog zijn op deze aarde uitgewist. Laten wy van daag de gelofte hernieuwen, dat deze ramp, die oorlog heet, nooit weer over de mensheid komen mag! Schout tot 18 jaar veroordeeld Het Amsterdamse bijzonder Ge rechtshof deed gisterochtend uitspraak in de zaak tegen vier landwachters, die van Mei 1944 tot April 1945 de bevolking van Hoorn en omgeving terroriseerden. De commandant J. H. Schout, een 30-jarige boekhouder, ty- dens de mobilisatie vaandrig, instruc teur bij de Schalkhaarse politie en hoofdschaarleider van de landwacht, die vorig jaar uit kamp Valkenburg ontsnapte doch een maand later in Antwerpen weer werd gepakt, werd veroordeeld tot 18 jaar internering met aftrpk en ontzetting uit alle rech ten. In de speciale zitting van het Bij zonder Gerechtshof in het gerechts gebouw te Alkmaar had de procu reur-fiscaal, Mr. Keune op 19 April 20 jaar tegen hem geëist op grond van een 18-tal beschuldigingen van arres taties, huiszoekingen, razzia's, uitle vering van gevangenen aan de S.D. en mishandelingen. Drie leden van de groep Schout, P. C. Bouman uit Am sterdam, J. Schlötz uit Bergen (N.H.) en P. Lenaarts uit Baarn werden ver oordeeld tot resp. 10, 12 en 14 jaar, alle straffen met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. VANDAAG, 6 UUR, VLAG GEN HALFSTOK. De commissie Nationale Herdenking 194045 ver- zoekt de bevolking vandaag, 4 Mei, om 18 uur, ter her denking van onze en de ge allieerde gevallenen in de oorlog de vlaggen halfstok uit te steken. Datum thuisvaart troepen blijft onzeker De Leger Voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „zoals onlangs reeds is medegedeeld .zullen de troe pen, die vóór Juni 1946 in Indonesië aankwamen, in de periode Aprli t.m. September 1948 thuis varen. Het »s niet mogelyk reeds thans met zekerheid te zeggen op welke da tum en met welk schip zij de thuisreis zullen aanvaarden. Het vertrek uit Indonesië hangt na melijk af van allerlei factoren van militaire en vervoerstechnische aard en vaak maken deze omstandigheden het noodzakelijk op het laatste ogen blik nog wijzigingen te brengen in een vooraf vastgestelde vertrekdatum vooi een bepaald sohiponderdeel. af jammer, dat de generaal geen vier voornamen had, anders had hij die eer lijk onder zyn vier dravers verdeeld. De leerlingen van de opleidingsschool van 't station voor Bakkerij en MaaL derij hadden een erewacht gevormd en boden generaal Foulkes een twee verdiepingenhoge taart aan, die een doorsnede had van bijne een meter. De voorzitter van de Wageningse hockeyclub had vooraf al heel wt moeilijkheden gehad. Het dames-elf tal zou de generaal op de officiële re ceptie bezoeken om al dat deftige zwart eens te verbreken. De dames durfden echter niet en daarom ging de voorzitter zelf maar. Hij bood een grote foto van het dameselftal aan, hetgeen aan generaal Foulkes de woor den „Jammer, dat ZÜ zelf niet zbn ge komen" ontlokte. Hierna borg hij de foto op bijde oorkonde van zijn nieuwe waardigheid. Strubbelingen in het Wereldvakverbond Een speciale commissie van zes man uit het bestuur van het Wereldvak verbond is te Rome bijeengekomen om een dreigende scheuring in het ver bond te proberen tegen te gaan. Er bestaan fundamentele meningsverschil len over de te volgen politiek tussen de Sovjet-delegatie en haar aanhang enerzijds en de anti-communistische delegaties anderzijds. Men was Maan dag klaarblijkelijk nog niet tot een oplossing gekomen. Intussen verklaarde Irving Brown, de Europese vertegenwoordiger van de AFL, het grootste Amerikaanse vakverbond, dat men in Amerikaanse vakbondskringen zou willen breken met het Wereldverbond. „Men ziet thans de doelloosheid wel in van sa menwerking in een internationale or ganisatie waarin door de staat gecon troleerde lichamen zitting hebben zo als de vakverenigingen der Sovjet unie", aldus Irving Brown. IETS ZACHTER Geleidelyk toenemende bewolking met later voornamelijk in het Zuid- Westen van het land enige regen of motregen. Iets zachter dan gisteren. Meest matige wind uit Zuidelijke rich tingen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1