N.-HOLLANDSE PERS 1945 Op waardige wijze viefde Alkmaar de bevrijding Een mooie brandweerdemonstratie en optochten in overvolle straten Inwoner van Harenkarspel verdronk in Amsterdam Honderden gevangenen van Athene zouden binnenkort worden terechtgesteld Churchill kwam op vliegveld Valkenburg ?an weerbtrrichl"^^^^" 5e Jaargang No 12?9 Vrijdag 7 Mei 194Q Uitgave voor de gelijknamige Sticb'ng. Wnd. hoofdred. A. Erlks, Westerweg 138, Alkmaar. teL 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat boek Oudegracht Tel. 3987 5 MEI 1948 Toen Woensdagavond om half reven de vier muziekcorpsen, .nadat zy met vrolijke marsmuziek door een met vlaggen getooid Alkmaar waren getrok ken, met tromgeroffel naar het Waag plein marcheerden, duurde het n»et -o heel lang meer, of duizenden mensen sloten zich bij hen aan om op di' historische plein de bevrijding te vieren. In dichte en lange rijen hebben zy daar, op de Voordam of op de Bath- brug de loco-burgemeester, Tïe heer Van Slingerland, èen rede horen uit spreken, ^sy hebben er genoten van het concert -der muziekcorpsen en van prachtige demonstraties van de kranige brandweer. De jongens en meisjes van de Alkmaarse Jeugd Gemeenschap waren met honderden in de Korenbeurs byeen en toen zy in de vallende duisternis met fakkels en lampions door de Langestraat liepen, was het daar even druk als drie jaar geleden en al was de stemming niet zo uitbundig als toen. toch kunnen wij zegge:Alkmaar heeft np waardige wijze «e bevrij ding gevierd! Feestrede van de loco-burgemeester De voorzitter van het Bevrijdings comité mr, A. Schenkeveld, die de feestelijkheden op het Waagplein met een kort woord opende, deelde mede dat het comité „alle aandacht gespan nen hield op de komende regenngs- jv bileum feesten" Daarom haj het c imité voor deze dog slechts sobere feesten kunnen or- gani en en het had zich' tot ."tik gesteld, het werk van de verenigingen, groepen en van ie brandweer te coör- dineren. De*klok in ae Waagtoren sioeg ze ven uur, toen de loco urgemeester, de heer G. van Slin erlarid, voor de microfoon plaats nam om zijn toe- •praak te hopder. Met enkeie woorden memoreerde hij d lc.f£e overval van de Duitsers op ons land, de korte ongelijke strijd die wij in de Meidagen van 19d0 voerden én de mensonterende-slavernij, het ge weld en de onderdrukking, waarnndei; Wij tot 5 Mei 1945 gebukt gingen. De hger van Slingerland dacht met dankbaarheid terug aan het binnen lands verzet, aan de ptrijd van onze bondgenoten en aan de inspanningen van onze landgenoten in het buiten land. Dinsdagavond h«id men de gevallenen ter herdenking een stille hulde ge bracht en de loco-burgemeester zeide hierover: Ik hoop dat het voorlopig monu ment aan de Wilhelminalaan eerlang door een blm'end teken zal worden vervangen. ..ALSOF HET EEN SCHOUW SPEL'IS" Een hulde aan de Vooravond van de bevrijdingsdag is goed om de her- in nering aan de gevallenen levendig te houden. Jammer is het dat zovelen bij de stille tocht aan de kant blijven staan, alsof het een schouwsrel is Ook de Joodse ingezetenen van Alk maar. #die met duizenden Joodse land- genpten oo afschuwelijke wijze door t-v, ;t-0rc om het leven waren ge bracht, werden door de hee. van Slin- gê-land herdacht. „Thans z>m wij weer kinderen van en vrij volk. we kunnen weer geheel en al mens «iin. Deze wedergeboor e pnnft ons hart het diepe geluk, dat doo_' "-en moeilijkheden- gedoofd kap worden. ziïft wij door het lijden in de oorlog go]ii)*ord herrezen?", zo vroeg de soreked zich af en hij meende dat wij nog lidtekens droegen van het leed en de mishandeling- en dat wii ons nóg ir. '.en zuiveren van leugen en bedrog en „van die holle* woorden van toen". „MET OPGEHEVEN HOOFD EN VOL VERTROUWEN. ..We prijzen ons gelukkig, dat wij van de barbaarse dwangsystemen ver- ]"s<- jriin, doch la'en wii 'ervoor wa ken dat zij in ons vaderland nooit meer terugkeren. Laten wii voor ogen houden, dat we allen kinderen van één volk zijn. één in de liefde voor ons Vorstenhuis en dat voor ons allen de taak is weggelegd, de wereld, de maatschappij voor een nieuwe onder gang te behoeden" v'dvs de h-or O van Slingerland en tnet de woorden: ..met opgeheven hoofd en vol ver trouwen gaan wij de t'oekomst tege moet", besloot hij zijn toespraak. EEN DRIEWERF HOERA! De voorzitter van het bevrijdings- comilé maakte van deze gelegenheid g Ivuik. de heer van Slingerland dank tc jgen ..voor het langdurige aan blijven als ioco-burgeme«£ter en het voortreffelijke werk, dat hij heeft ver richt*'. Mr. Schenkeveld bracht vervolgens een een drie-werf hoera uit op de heer van Slingerland. (zie vervolg pag. 2 kol. 1) ZIJ VERDIENEN ONZE DANK „We konden voor vandaag slechts-sobere feesten orga niseren". zo zeide de voor zitter van het Bevrijdings comité, mr. A. Schenkeveld Woensdagavond tot de ver zamelde Alkmaarders op het Waagplein. Inderdaad de feesten waren sober, doéh het Bevrijdingscomité kan ervan overtuigd zijn. dat de Nationale Feestdag in Alk maar geslaagd mag heten. Daarvoor verdient het on ze dank. Een dank, die wij eveneens gaarne betuigen aan de vier onvermoeide muziekverenigingen, tw. de Postharmonïe, Excelsior. So- li Deo Gloria en Sint Caeci- lia, aan de kranige brand weer. aan de mannen van de politie, aan de Alkmaarse Jeugd Gemeenschap en aan de zakenlieden, die ons met hun mooie en verlichte eta lages zo zeer hebben verrast. Onderroek bracht onschuld van verdachte °n...diefstal en valse aangifte aan het licht (Van onze eigen verslaggever) Dinsdagmorgen werd uit de Amstel ta Amsterdam het lyk i>-. ..ald van een ongeveer 50-jarige man, die een week tevoren verdronken moest zijn. Aanvankelijk werd gedacht aan een normaal verdrinkingsgeval, omdat men kon vaststellen, dat de man onder de invloed van sterke drank had verkeerd. een nader onderzoek door de recherche van het bureau Daniël Rfeyerpleln werd op de man een persoonsbewijs aangetroffen ten name'van de 55-jarigeJH.B., woonachtig aan de Galgenkaai, gemeente Ha- renkarspel. Er werden nasporingen gedaan, waaruit bleek, dat B. reeds gedurende een dag of tien niet thuis was geweest, terwijl van zijn ver missing geen aangifte was gedaan. Verder onderzoek leidde Plnsdag- •niidtlag tot de arrestatie van de ongeveer 30-jarige W. v.d. B., die - nadat zijn woning verbrand was - bij B. was komen inwonen en samen met hem in dé nacht van Zondag "25 op Maandag 26 April .per taxi naar Amster dam was vertrokken. dat deze naar Amsterdam was ge gaan cn hijzelf naar Oudesluls. Het spreekt vanzelf, dat naderhand deze verklaring min of meer vreemd aandeed. B. was met ongeveer 1300 gulden van huis gegaan, moest Maan dag of Dinsdag verdronken zijn en Dinsdagmorgen vond men slechts on geveer 12.terug. Toen v.d. B. hierover gehoord werd kwam echter de aap spoedig uit de mouw. B. had v.d. B. gedreigd hem 'uit zijn "huis te zullen zetten, als hij durfde vertellen, dat zy samen naar Amsterdam waren geweest. Toen bleek ook al spoedig, dat v.d. B. aan de dood van B. onschul dig was. Hij was n.1. om 9 uur uit Amsterdam vertrokken en B. was om 10 uur nog in Amsterdam gezien. De middag van Hemelvaartsdag werd v.d. B. weer op vry - voeten gesteld. Men neemt thans aan, dat B. door dronkenschap in de Amstel is gelo pen. Nagegaan kon worden, dat hij in diverse "gelegenheden grofce bedra gen had verteerd, Zodat de mening, da*- er roofmoord Ju het spel was, aan waarde verloer. Een verdachte terugreis B. en van der B. bleken enkele da gen samen „aan de rol" te zijn ge weest B. had altijd veel geld in z'n zak en v.d. B. had de uitkering van de brandverzekering ten bedrage van 2800.omstreeks 22 April ontvan gen. Op de 25ste April, 's Zondags avonds, kwam het tweetal lichtelijk aangeschoten in café B. te Schagen. Men gebruikte hier nog het een en ander en vertelde, dat het feest in Amsterdam voortgezet zou worden. In het holst van de nacht haalde men de eigenaar van een taxibedrijf uit bed, die hen naar de hoofdstad ver voerde nadat B. eerst de kosten had betaald. Het tweetal werd afgezet bij een café in de omgeving van het Centraal Station, waar *B. wel meer kwam. Daar sliep, men uit en de Maandag werd gebruikt voor een-be zoek aan ettelijke gelegenheden, waar iets te'drinken viel. 's Avonds liet v.d. B. zijn lotgenoot tn de steek en keerde met de trein van ruim 9 uur naar het Noorden terug. Hij kwam tot Alkmaar, had echter geen verbinding, nam toen een taxi en arriveerde tegen 11 uur in cdfé B., het uitgangspunt van zijn tocht. Op een vraag van een kennis waar B. was gebleven, antwoordde vd. B., „NENNI-REBELLEN" BUKKEN De 21 Labour-afgevaardigden, die het aan Nenni gezonden telegram hebben ondertekend, .hebben allen besloten zich schriftelijk aan de tucht van de Laboür-partij te onderwérpen. Paul Ramadier, de Franse oud premier, is in Den Haag aangekomen om het Verenigd-Europa-congres bij te wonen. De Britse vereniging van medici heeft de Engelse aptsen gead viseerd, deel te nemen aan de gezond heidsdienst (de grote meerderheid van de Britse artsen was fel 'gekant tegen deze maatregelen van de regering) Generaal Weygand, tijdens de oorlog opperbevelhebbêr van het Franse le ger, is gezuiverd van de „nationale onwaardigheid" welke over hem was uitgesproken. Toch 'zuur. Bij het verhoor van v.d. B. kwamen echter wel andere merkwaardige za ken aan het licht. Van der B. gaf eerst n.1. toe, dat hij uit de porte feuille van B. een bedrag van 250. had weggpnomen. Dit was 's nachts ne aankomst in Amsterdam gebeurd. Verder moest v.d. B. tenslotte toe geven, dat hij na de brand in zijn woning onrechtmatig aangifte had gedaan vay het verbranden van zijn distributiebescheiden. Hy had dezè echter weten te redden, kreeg zo- doende dubbele kaarten en verkocht het overtollige gedeelte.' Voor dit feit zal hy zich straks uiteraard te verantwoorden hebben. CHRISTIANSEN PAS OVER 2 MAANDEN VOOR Naar het ANP verneemt, zal de open_ bare behandeling van de aanklacht tegen de voormalige „General der Flieger" Christiansen door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem op z'n vroegst in Juli geschieden. Aanvankelijk was. gemeld, dat deze zaak reeds in Mei aan de orde zou komen. Een bloedbad in Griekenland Londen verzet zich tegen massa-executies Persberichten, die uit Griekenland „gesmokkeld" zouden zijn en een be richt van de radio „Vrij Griekenland" spreken ovcr massa-terechtstellingen in Athene als represaille op de moord •waarvan de Griekse minister van Jus. titie het slachtoffer gewerden is. Honderden politieke gevangenen zouden volgens sommige berichten binnenkort geëxecuteerd worden, zgn. voor daden, welke drie jaar geleden zijn bedreven. Constantin Tsaldaris, de vice-pre- roier, heeft ontkend dat er massa executies zouden hebben plaats gehad en dat de Britse regering officieel zou hebben geprotesteerd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat massa-terecht stellingen van Griekse communisten, wegens moorden, welke drie jaar ge leden zouden zijn begaan, een zeer slechte indruk .zouden maken op de Britse openbare mening Reeds knalden de schoten Een Reuterbericht meldt, da't Don- decdag dertien guerilla-strijdcrs tc Athene en negentien communisten op het eiland Aegina zijn 'gefusilleerd. Onder de te Athene terechtgestelden bevonden zich twee vrouwen. Voorts heeft de Britse ambassadeur te Athene in een telegram aan Bevin bevestigd, dat op 4 Mei in de Griekse hoofd stad 25 personen zijn geëxecuteerd. Radio „Vrjj Griekenland" protesteer de tegen het ter dood brengen van 192 Griekse patriotten der verzetsbe weging. Men voegde er aan toe, dat onder hey talrijke jjelden waren uit de tijd toen Griekenland strijd voerde fegéfr de Duitse en Italiaanse over weldigers. Felle reacties in Londen Mayhew, de Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens de Lagerhuis-debatten verklaard, dat „de executies in Griekenland ieder ten KOLONEL TASSOJEF IN ENGELAND De Russische kolonel J. D. Tassojef die in de Russische bezettingszone in Duitsland onlangs als vermist werd opgegeven, (de Russen protesteerden by de-Amerikanen over een „ontvoe ring"), is-thans-als „politieke vluch, teling" *in Groot-Brittannië terugge vonden, aldus schrijft de „Daily He rald" zeerste hebben geschokt". De Labour- socialist Zilliacus noemde het herstel in Griekenland van „een cdïrupte, ge welddadige, huiveringwekkende en bloedige dictatuur van juist die fas cisten en Quislings, die wij in de oor log bevochten hebben" het resultaat van de politiek van anti-communisme. „In Londen wordt algemeen aan genomen, dat Griekenland geen grote re ondienst aan zijn vrienden kan be wijzen dan door te handelen op een wijze, die in strijd is met de Wester-» se opvatting van recht", zo schrijft de. diplomatieke correspondent van de „Times", die er aan toevoegt, dat de executies haar terugslag ver buiten de Griekse grenzen zullen vinden. Het kraakt in Athene Ondertussen kraakt het in de regev ring van Athene De premier Sophoe- lis en de vice-president Tsaldaris had den zich bereid verklaard de samen stelling van het kabinet te herzien en stelden koning 'Paul voor. het reces van hét parlement een maand te'ver lengen. De parlementaire oppositie Thans heeft Sophoelis medegedeeld dat Tsaldaris de overeenkomst tot her ziening van het kabinet heelt verbro ken. Tsaldaris wilde enige liberale ministers kwijt. Men gelooft, dat de Britse en Amerikaanse gezanten zul len pogen, de regeringscoalitie op de been te houden. Belgische regering afgetreden De Belgische regering onder Paul Henri Spaak is Woensdagavond af getreden. De prins-regent heeft het ontslag van de socialistische eerste minister aan- vaard.- Spaak zou het aanbod van de prins regent, een nieuwe regering te vor- fhen, van' de hand gewezen hebben Daarop werfl minister Eyskens met deze taak belast. TREINONGELUK IN ITALIë Bij een treinramp op de lijn Milaan Verese zijn zeven personen om het leven gekomen, terwijl 15 andere zijn gewond. Een passagierstrein kwam op deze lijn in botsing met 3 goederen wagons, die in een tunnel tot stil stand waren gekomen nadat zij op drift waren geraakt. Winston Churchill, toen hy by zijn vorig bezcek aan ons land, dat duizen den nog veif" in het geheugen ligt, een parade op de Dam inspecteerde. Velen wilden Jiem weer zien Donderdagmiddag, veertieif minuten over zes, streek' op het vliegveld Val kenburg het vliegtuig neer, dat voot de tweede maal sinds de bevrijding Winston Churchill in ons land bracht. Het vliegtuig kwam laat: reeds sinds half vijf stonden vertegenwoordigers van de Britse ambassade en de Ned- derl. regering hem te wachten. Churchill werd vergezeld door zijn echtgenote, zijn zoon Randolph ervzijn schoonzoon kapitein Soames, benevens Anthony Eden, die zich na de verwel koming enige" ogenblikken met de au toriteiten onderhielden, terwijl Chur chill zelf in gezelschap van admiraal Hèlfrich en de commandant van het vliegveld de erewacht van het corps mariniers inspecteerde. Na enkele ogenblikken tezamen met zijn medereizigers en de autoriteiten voor de fotografen te hebben gepo seerd en in een paar woorden zijn vreugde te hebben uitgesproken weer in Holland terug te zijn'en de hoop dat zijn arbeid hier zal mogen bijdra- gén tot het welzijn van de mensheid, vertrok de hoge gast in snel tempo in de richting Den Haag. De traditio nele sigaar was bij de gehele ceremo nie present. 'Het verkeer in de om geving van Valkenburg had enige uren tevoren zulk een massale omvang aan genomen, dat bijzondere politiemaat regelen moesten worden getroffen om de weg voor de auto's van de gasten vrij te houden. Ook in Den Haag zelf ontving het publiek de Britse oorlogsleider met enthousiasme. De stroom rijst... Een paar weken geleden wezen wjj PP een uitlating, die door één der rechtse leden van de Eerste Kamer was gepleegd en die er in feite op neer kwam, dat het levenspeil van ons volk door' de regering kunstmatig té hoog werd gehoudeD. We hebben tegen deze zienswijze met klem gewaarschuwd, ten eerste omdat een 'dergelijke beschouwng strijdt met de progressieve gedachte, die onze bladen voorstaan, maar voor- aL omdat wij vermoeden, dat dez« uit lating het begin van een weloverwo gen offensief zou 2ijn. De tweede aanval heeft niet lang op zich laten wachten, terwijl ze .on middellijk door eèn derde werd ge volgd. In de eerste plaats wijzén we op een uitlating van de president van de Nederlandse Bank in het jaarverslag van die instelling, waarin hij een plei dooi houdt voor afschaffing van de subsidies op de levensmiddelen. Dit zou betekenen, dat het leven voor ieder Nederlands gezin rond vijf gulden per week duurder zou worden. Er zullen inderdaad'in ons land "tal van gezinnen zijn, die dit Wél kunnen dragen. De overgrote meerderheid van ons volk en mef name de arbeidende klas se zou er door tot pauperisme ver vallen. Een dergelijke maatregel is ten enen male orfaanvoardbaar. Nog bedenkelijker wordt het echter als deze mening van de president der Ned. Bank de volledige instemming krijgt van het Katholieke orgaan „De Maasbode". Het blad wil zelfs nog een stapje verder gaan en van oordeel, dat naast de afschaffing van de subsidies op de levensmiddelen, een onderzoek moet worden ingesteld naar de mo gelijkheid van verlenging van de ar beidsduur. Letterlijk schrijft het blad: „Mogen en kunnen wij ons de luxe van handhaving van de hui dige arbeidstijden, gezien de de plorabele toestand waarin wij-ver keren, nog wel permiteren?" Dit *aat aah duidelijkheid njpts te wensen over. Loonsverlaging en verlenging van de* arbeidsduur schijnen voor „De Maasbode" dus de opperste wijsheid te zijn. Het is enigszins ontstellend en het getuigt van een groot gebrek aan in zicht in de werkelijke verhoudingen in ons land. Lonen en prijzen zijn aan bepaélde grenzen gebonden en niemand zal onc- kennen, dat er voor vele werkenden reeds een te grote spanning is ont staan. .Wie dit evenwicht wil -verstoren veroorzaakt niet alleen grote èllende in tal van gezinnen, maar sleept te vens de brandstoffen aan voor grote arbeidsconflicten, waardoor de op bouw van het land in groot gevaar kan komen. Heeft de schrijver in „De Maas bode" wel eens persoonlijk kennis ge nomen van de moeilijkheden, waar mee tal van huismoeders week in week uit zitten te worstelen? Moeilijkheden, vooral van financi ële aard. Het zou wellicht dienstig zijn, als dit eens gedaan werd 'voor men klakkeloos een aanval begint op het z.g. te hoge levenspeil van ons volk. We weten wel, dat „De Maasbode" niet de mening vertolkt v«* de ge hele Katholieke wereld, maar we ont veinzen ons niet, dat het toch uiter mate bedenkelijk is, dat in een or gaan van één der regeringspartijen dergelijke klanken worden vernomen. Nu de stroom van reactionnaire .klanken wassende is, moet deze zaak de aandacht hebben van het Neder landse volk. Een duidelijke uitspraak van %yat men wil, is mede in verband met de naderende verkiezingen gebiedende HEN'RlëTTE DAV1DS VOOR AMERIKAANSE RADIO Henriëtte Davids zal op 11 Mei om 20.45 uur Nederlandse tijd ,in een voor Nederland bestemde radiouitzen ding ovér haar indrukken van Ame rika spreken. De uitzending is te be luisteren op 13.16 en 19 meter band. DROOG WEER Droog weer, hoofdzakelijk in het Zuid-Oosten van het land ong vrij veel bewolking. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Noordelijke rich tingen: Iets hogere temperatuur dan gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1