Ifemaatdet N.-HOLLANDSE PERS 1945 Truman: „Geen wijziging yan buitenlandse politiek" Londen was niet op de hoogte met Amerikaanse nota aan Moskou Toch weer moeilijkheden in België 5e Jaargang No 103'J Woensdag 12 Mei 1948 Uitgave voor de feltfluiainJfe Btleh'ag. Wnd hoofdred. A. Eriks, ff esterwei *38, Alkmaar, tel. 3300. Redactie eo administra tie: Ridderstraat hoel^ Oudegracht. Tel 3967 Ver. Staten wilden hun bedoelingen nog eens duidelijk kenbaar maken Kwam snelle Russische publicatie ongelegen Truman heeft gisteren in antwoord n.a.v. de slap van de Amerikaanse klaard, dat van een nieuwe richtin politiek geen sprake was. In de ver dent, die in voorzichtige termen wa gelegd dat dc stap van Bedell Sm onmiskenbaar duidelijk ie willen m andelijke of agressieve bedoelingen jet-Unie". Uit Trumans verklaring Staten een onderling gesprek bij vo matieke kringen te Washington, da niet tot een rechtstreeks overle woord „onvoldoende blijk geeft van Amerikaanse volk „bezorgd en vastbesloten" De verklaring van Bedell Smith, die tesamen met het antwoord van Molo- tof door radio-Moskou werd bekend gemaakt, komt in grote trekken op het vólgende neer: Bedell's nota zegt, dat de be zorgdheid en de vastberadenheid van het Amerikaanse volk is toegenomen in verband met de vijandige houding, die door de Sovjet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking tot het her stelprogram voor Europa, dat gener lei bedreiging voor welke staat dan ook inhoudt. De politiek van de Amerikaanse re gering is onlangs definitief geworden aldus de nota. Zij geniet de steun van het grootste deel van het Amerikaan- se volk en zal in de toekomst ener giek worden voortgezet. De a.s. ver kiezingen zullen er geen invloed op uitoefenen. Geen vijandige bedoelingen De Verenigde Staten willen duide lijk doen uitkomen, dat Amerika geen vijandige of agressieve bedoelingen heeft in haar betrekkingen tot de Sovjet-Unie. op de publicatie van radio-Moskou ambassadeur Bedell Smith ver- g in de Amerikaanse buitenlandse klaring van de Amerikaanse presi- ith „alleen tot doel had, nog eens th „alleen tot doel had, nog eens aken, dat de Ver. Staten geen vij- hebben met betrekking tot de Sov- bleek overigens niet, dat d? Ver. orbaat afwijzen. Wel zeggen diplo- t de .nota-wisseling in Moskou g zal leiden, daar Molotof's ant- bereidheid tot onderhandelen". tussen beide landen te verbeteren, al dus Molotof. De Sovjetunie kon het echter niet eens zijn met Amerika, dat de oorzaak van de onbevredigende internationale toestand de toenemende invloed en de politiek van de Sovjet-Unie in Oost- Europa was. De betrekkingen met on ze naburige landen zijn verbeterd, zei Molotof De Sovjet-Unie zal in de toekomst voortgaan met de politiek van versterking van haar vriendschap pelijke betrekkingen met die landen van Europa, waarmee zij hechte vriendschapsbanden onderhoudt. Een „omsingelingsring" De Sovjet-regering achtte de huidige onbevredigende toestand der Russi- sch-Amerikaanse betrekkingen een ge volg van de politiek der VS in de jongste periode. De Sovjet-Unie voelt zich bedreigd door het netwerk van militaire bases, die, aldus de verkla ring, langzamerhand in de gehele we. reld wordt gevormd om, zoals vele journalisten het ronduit bekennen, *n ..omsingelingsring om 1e Sovjet-Unie te vormen". „De Sovjet-Un!e volgt een conse quente vredespolitiek en legt geen militaire bases in andere landen aan. Zij bedoelt evenmin een bedreiging voor andere landen" Met wantrouwen bekijkt de Russi sche regering ook het vijflanden ver drag, dat. aldus Molotof, nooit tot stand had kunnen komen zonder de steun der VS. Het kan niet worden beschouwd als een verdrag van zelf verdediging, aangezien het niet al leen tegen mogelijke Duitse agressie is gericht, zoals de verdragen tussen de Sovjet Unie en haar naburen. De Sovjet-Unie besloot haar ver klaring mpt de woorden: „Wij zullen onze politiek van vrede en samen werking met de VS in de toekomst consequent doorzetten cn spreken de h«op uit, dat het mogelijk zal zijn we gen te vinden om de bestaande ge schilpunten uit de weg te ruimen en gcede betrekkingen tot stand te bren gen". MOLOTOF, de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, ontving op 9 Mei j.1. generaal Bedell Smith. Hij verklaarde, dat de Sovjet-regering een positieve houding innam tegen over de Amerikaanse wensen om de betrekkingen tussen de beide landen te verbeteren. De politiek der VS kan geen ongun stige invloed hebben op de belangen van de Sovjet.Unie, indien de Sovjet- Unie er naar streeft in vrede met haar naburen te leven en zich ont houdt van pogingen om directe of in directe invloeden uit te oefenen op de zaken van anderen. Indien pogin gen van communistische minderheden naar de mach't te grijpen, ophouden, zullen ook zekere scherpe manifesta ties in de buitenlandse politiek der V S ophouden. Rusland verklaart zich accoord Molotof verklaarde tegenover Be dell Smith, dat hij accoord ging met het voorstel der VS besprekingen te beginnen om de geschilpunten, die tussen beide landen bestaan, te rege len. De Sovjet-regering neemt een po sitieve houding aan tegenover de Ame rikaanse wensen om de betrekkingen weerbericht RUSTIG WEER Aanvankelijk op vele plaatsen ne vel of mist. Overdag nog enkele ver spreide buien. Meest zwakke wind. Ongeveer normale temperatuur voor tijd van het jaar. Wetsontwerp voor pensioen toeslag ingediend Verhoging van 100 pci. voor uitkeringen van vóór .1918 mogelijk Bij dc Tweede Kamer is een wets ontwerp, houdende regelingen' betref fende pensioentoeslag ingediend. Als uitgangspunt 'werd door de regering genomen de extra-uitkering van 25'^ met een maximum van f 500, zcals deze bij de wet van 28 Februari 1947 over de jaren '45 en '46 op de pensioe nen is verleend. De factoren diensttijd en grondslag die het bedrag van het pensioen be palen, worden niet door het wetsont werp aangetast en er is dus geen ver betering in zicht voor de soms zeer lage pensioenen die verleend werden na een korte diensttijd of op een grondslag, ontleend aan een nevenbe trekking. Wel komen in aanmerking de pen sioenen, welke berusten op grondsla gen, nog odaterende van vóór het ein de van de eerste wereldoorlog. Deze zijn, vergeleken emt het thans gelden de salarispeil, zo laag geworden, dat zij voor een verhoging met maximaal 100% in aanmerking komen. Voor de pensioenen van tussen de twee oorlogen, welke naar het hui dige levensniveau te laag kunnen worden genoemd, acht de regering 'n toeslag van 25% redelijk. Salon-remises in Moskou Weinig animo bleef over Nu Botwinnik toch al kampioen is en Euwe muurvast onderaan eindigde, is de strijd geheel geconcentreerd op de tweede plaats. Smyslov en Bot winnik hadden er blijkbaar weinig genoegen meer in en besloten bij de achttiende zet reeds tot remise. Keres en Reshevsky speelden met wat meer vuur en gaven bij de 27e zet remise De stand luidt: Botwinnik 13 uit 18 Smyslov 10 uit 19; Reshevsky 9V2 uit 18; Keres 9% uit 19; Euwe 4 uit 18. Vanmiddag radiorede van H.M. de Koningin Voor Nederland en Overzee H. M. DE KONINGIN ZAL HEDEN MIDDAG OM 17.30 UUR EEN RA DIOREDE HOUDEN VOOR NEDER LAND EN DE OVERZEESE GE BIEDSDELEN. VOOR NEDERLAND ZAL DE REDE UITGEZONDEN WORDEN OVER BEIDE HILVERSUMSE ZENDERS. CHURCHILL IN OSLO Dinsdag is Winston Chrurchill per vliegtuig in Oslo aangekomen. Een grote menigte begroette hem op har telijke wijze. Officieel commeniaar bleef achterwege dat de Sovjet-Unie de West-Europese Unie en het Europese herstelplan de belangrijkste geschilpunten tussen Moskou en Washington acht en da't 't zeer moeilijk zal zijn tot e envergelijk te komen, dat de Amerikaanse poli tiek aangaande deze vraagstukken on gewijzigd laat .In Londen wacht men met spanning op het Amerikaanse ant woord op de verklaring van Moskou. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegede ld, dat Engeland niet op de hoogte was gebracht van de Amerikaanse stap in Moskou. Hij voeg de eraan toe opdracht te hebben ont vangen geen commentaar te leveren op het contact tussen Amerika en de S.U. In diplomatieke kringen wijt men deze reserve aan de vrees, dat de voorgestelde besprekingen het nemen van beslissingen te Londen over de toekomst van Duitsland zouden kun nen vertragen en dat de VS zich tactisch in het nadeel zouden bevin den, omdat zij zich gedwongen zou den kunnen zien de Amerikaans-Rus sische besprekingen af te breken ten einde te voorkomen, dat zij hun po litiek ten aanzien van de hulp aan West-Europa, waaraan zij thans ge bonden zijn. zouden moeten herzien. Toch ziet men in de Amerikaanse nota geen aanwijzing, dat de VS ge neigd zijn hun politiek ten opzichte van West-Europa te veranderen. Men meent, dat de Amerikaanse stap een tweeledig deel heeft: de Sovjet-re gering te waarschuwen, dat de toe stand werkelijk ernstig is en er op te wijzen, dat de twee landen reeds lang hadden moeten handelen teneinde de vrede te handhaven. In het antwoord van Molotof ziet men een aanwijzing, Doodstraf geëist tegen Duitser Het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof behandelde Dinsdag de zaak tegen de eerste en mogelijk enige Duit ser, die zich moest verantwoorden voor misdrijven gepleegd tegen Ne derlanders in Duitsland. eD verdach te, de 59-jarige Wilhelm Friedrich Gerbscb. was bewaker in het „Ar- beiterziehungslager" te Zoschen, een strafkamp voor buitenlandse arbeiders Wegens zijn beestachtig optreden al daar eiste de procureur-fiscaal tegen hem de doodstraf. ERNSTIG ONGELUK IN CHEMISCHE FABRIEK Tijdens het instorten van een stel ling op het terrein van de NV Ver- enig'de Chemische Fabrieken aan de IJseldijk te Rotterdam kwamen twee arbeiders om het leven, terwijl de beide anderen resp zwaar en minder zwaar werden gewond. De stellage was negen meter hoog. MARSHALL, Molotof's tegenspeler. In diplomatieke kringen in Washing ton zegt men, dat hij het initiatief nam voor de stap die door de Ameri- k „nse ambassadeur is gedaan, onder goedkeuring van de president der Verenigde Staten, Truman. Militaire overeenkomst met België Maandagmiddag werd tijdens het- zoek, dat de Belgische minister van Landsverdediging, kolonel R. de Frai- teur, aap ins land bracht, een militai re overeenkomst getekend tussen ons iand en België. De overeenkomst werd gesloten in het kader der VN en der Vijflandenóvereenkomsf, aldus ver klaarde minister Fiévez. Directeur Huwelijksbureau „Contact" tof 11/2 jaar veroordeeld De voormalige directeur van het hu welijks bureau „Contact", Daniël An- ton F. te Alkmaar, werd gistermorgen tot 114 jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest veroordeeld. De officier van justitie had 2«/2 jaar ge elst. De compagnon van F., Frederik 'X te Alkmaar, stond gistermorgen voor de Meervondige Kamer terecht. Voor deze zaak verwijzen wij naar ons rechtbankverslag elders in dit num- ner. 160.000 stakers in Saksen Radio Hamburg heeft medegedeeld, dat thans ongeveer honderdzestigdui zend Duitse arbeiders in Beneden- Saksen in staking zijn uit protest te gen. de lage rantsoenen. Men eist het aftreden van August Block, de minis ter van voedselvoorz ing. In München staken 32 tot 33-dui- zend arbeiders. Het bestuur van de Bizone heeft medegedeeld, aldus de radio, dat het broodrantsoen in Beie.en spoedig verhoogd zal worden en dat men groenten zal invoeren uit Italië. Abdullah ontevreden over he Arabische Hoqe Comité Thans opperbevelhebber der „geregelde troepen" Koning Abdullah van Transjordanië heeft verklaard, dat het Arabische Hoge Comité voor Palestina „niet langer het gehele volk bevredigt en ellende brengt over Palestina". Hij beschuldigde Mardam Bey, de premier van Syrië en zijn medewerkers van de Arabische Liga van het dwingen van de Palestijnse Joden om met de Liga samen te werken. Koning Ab dullah vond het beter, als de Liga zich niet meer mét de Palestijnse kwestie bemoeide en haar vertegen woordigers bij de VN zich niet als vertegenwoordigers van het Palestijn se volk beschouwden. Hij noemde de Groot-Moefti met name in zijn critiek op het Hoge Comité. Hij eindigde met te verklaren, dat het Arabische Be vrijdingsleger als ontbonden moest worden beschouwd en dat „de gere gelde troepen" zijn taak zouden over nemen. Later meldde AFP uit Amman, dat koning Abdullah het opperbevel zal voeren over de in Palestina opereren de Arabische legers. Het hoofd der Gqperale Staf zal waarschijnlijk een Egyptenaar of een Iraak zijn. Jeruzalem open stad Jeruzalem zal vandaag of morgen tot open stad worden verklaard, deel de het Internationale Rode Kruis te OOK WEER KLEINERE EIEREN 1 IN DISTRIBUTIE De kleinere eieren zy'n enige tijd niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen byna uitslui tend eieren van de gewichtsklasse I en 2 ontving. Thans worden de win-. keliers ook weer bevoorraad met ei eren van de lagere klassen, zodat men op de bon, welke Donderdag a.s. be kend gemaakt wordt, ook met deze eieren genoegen moet nemen. Twee ministers spoedig naar Indonesië Naar het ANP verneemt zullen de ministers Prof. Mr. Lieftinck en J. Götzen zich onmiddellijk na Pinkste ren naar Indonesië begeven, teneinde met de autoriteiten aldaar financiële besprekingen te voeren. Genéve mede. Jeruzalem zal een vei ligheidszone worden voor non-combat- tante burgers, zoals kinderen en inva- liden. Intussen schijnt de hoop, d hét vuren in de Heilige Stad ges i is, ydel te zijn. Volgens de Joden zouden de Arabieren een aanval zijn begon nen, gesteund door mortieren. In ie der geval werd er in de nacht van Dinsdag op Woensdag weer gevoch ten. waarbij ook f'schut op trad. Na oplossing zal Spaak vermoedelijk overgehaald moeten worden voor presidentschap In tegenstelling met de algemene verwachting is gistermorgen na af loop van de conferentie der „negen" onder leiding van Rolin en van de vergaderingen van de parlementaire fracties van de socialistische partij en de katholieke volkspartij gebleken, dat het onderwijsprobleem nog niet voor elkander is. Een Waalse socialist, die de verrr^rring van zijn fractie verliet voor deze ten einde was, verklaarde tegenover Jour nalisten, dat de socialistische fractie verzocht had de algemene partij raad terstond bijeen ie roepen. Hij vertelde verder, dat de Waalse socialisten éénparig weigeren conces sies te doen wat de toelagen ten be hoeve van het technisch onderwijs be treft. De Brusselse federatie en twee derden van de Vlaamse federaties zou den dezelfde mening zijn toegedaan. Minister Huysmans echter verklaar de, dat nog enkele details geregeld moesten worden en dat men opnieuw bijeen zou komen. Spaak in de branding Beide parijten willen intussen, dat Spaak eerste-minister blijft en hij zal zich moeilijk aan de aandrang kun nen onttrekken. Het wachten is thans op zijn terugkomst uit Parijs, waar hij besprekingen voert over het Mar shall-plan. Algemeen werd Maandag in Brussel verwacht, da: opnieuw een regering-Spaak zal worden gevormd, geheel dezelfde als de afgetrede. De vraag is nu of Spaak erin zal toestemmen opnieuw het premier schap op zich te nemen. Herhaaldelijk toch heeft hij doen blijken, dat hij zich tot zijn taak van minister van Buitenlandse Zaken wenst te beper ken. De diepere oorzaak van Spaak's on- geneigdheid de leiding op zich te ne men zon volgens sommige kringen ge legen zijn in de koningskwestie. Bij een terugkeer van Spaak als hoofd van de regering zou hij een oplossing moeten vinden en hij zon een tweede reis naar de koning te Pregny moe ten maken, hetgeen «je linkse vleugel met lede ogen zon aanzien. Breekt eindelijk het Lente-zonnetje door? Breekt eindelijk de Lente-zon door in de internationale politiek? Niet al leen de stap, die Amerika deed je gens de Sovjet-Unie, ook de snelheid waarmee de toegestoken hand aanvaard werd, doet een golf van vreugde en verwachting door de wereld gaan. De eerste reacties spreken van gro te opluchting. Terecht want dit, de directe besprekingen tussen de partij en die onderlinge kwesties te regelen hebben, was wellicht nog de enige methode om uit de impasse te gera ken. De tweede reacties waren van een grote reserve ten aanzien van het uiteindelijk succes der besprekingen. Eveneens terecht: want de tegenstel lingen tussen de Sovjet-Unie en de V. S. zijn groot; zij hebben reeds tot da den geleid welke in sommige delen der wereld een situatie schiepen waar van men zich moeilijk een terug den ken kan (China, Griekenland) en het is de vraag, of men van weerszijden ooit zo ver zal komen, elkanders goe de trouw aan te nemen. En is dit laatste punt immers niet alpha en omga van ieder accoord? Misschien van elk oprecht bedoelde overeenkomst tussen twee personen, ja Maar in de zaken en de politiek geldt een andere moraal. is een werke lijk geloof of herstel van geloof in el kander niet altijd nodig om een af spraak te maken en die na te komen ook. En dit feit geeft de beste hoop nog op een „oplossing", die dan mo gelijk niet het karakter van een wer kelijke oplossing zal hebben, maar die tenminste de volkeren toch tijd geeft om voort te gaan met het zoeken naar het goede pad. En is tijd gewonnen niet al veel ge wonnen? De Amerikaanse stap komt op een moment dat de betrekkingen tussen de twee groten dezer aarde vast dreig den te lopen. Men zag van beide zij den aankopen, dat de toestand tus sen de bezettende mogendheden in Duitsland moeilijk nog een verscher ping kon ondergaan, zonder dat ten minste een van beide partijen het aan zijn „prestige" verplicht was om hard handig te worden. Ook de Amerikaan se generaals zagen wel in, dat, mocht het zo ver komen, de Russen de eer ste tijd men kan gerust zelfs stel len: de eerste jaren ln het voor deel zouden zijn. Bij een militair con flict zouden de tientallen gemotori seerde Sovjet-divisies er weinig moei te mee hebben, de tegenstanders van het continent af te vegen. Dan zou, Buitenlands Overzicht zoals wij op deze plaats reeds eens be toogd hebben, de langdurige belege ringsoorlog begonnen zijn. Langdurig, omdat men zelfs met atoombommen geen stuk grond bezetten kan Montgomery sprak het kort geleden open uit. De Verenigde Staten zouden bij een dergelijke gang van zaken niet be paald belang hebben. De Sovjet-Unie uiteindelijk ook niet er valt daar ginds nog wel wat puin te ruimen, dat de oorlogsrazernij er onlangs ach terliet. Van Europa hoeft in dit ver band wel niet gesproken te worden: er zou trouwens al spoedig van geen Europa meer sprake zijn Truman's reserve, veroorzaakt door een misschien té snelle publicatie van radio-Moskou ten spijt, kan men zich overgeven aan een gematigd optimis me. Immers, het ,erste rechtstreekse cantact kwam reeds in principe tot stand en er is genoeg aanleiding voor de veronderstelling, dat dit uiteinde lijk ook tot directe besprekingen zal leiden, al is er voorlopig misschien nog wat geharrewar over „procedu re-kwesties" Gezond in elk geval is, dat. zoals uit de publicatie van Moskou te lezen valt, zowel de Amerikaanse nota als het Russisch antwoord in zeer open hartige termen is gesteld Beide par tijen verzekeren hun goede wil en hun vreedzame bedoelingen ten op zichte van elkander en derden, maar beiden zetten hun standpunt met de nodige kracht uiteen. Het is echter opmerkelijk, dat nu juist bij deze on verbloemde taal de scherpe, regelrecht vijandige toon ontbreekt, die zo vaak de laatste jaren werd aangeslagen bij kwesties van heel wat minder inpor- tantie. Mag men daaruit afleiden, dat het aanzoek van Uncle Sam en het ja woord van de Russische Beer meer betekenis heeft dan 'n pose met propa gandistische waarde? Het is wel waar schijnlijk, om de achtergrond der din gen. Het is waarschijnlijk ook om de geschetste perspectieven van een ver der uiteengaan. De betekenis van de genomen stap ligt in een strategische wijziging van de politieke lijn: de li miet van de hard-tegen hard-politiek is welhaast bereikt, men kan niet ver der zonder dat het vuur in het kruit vat gaat. Een terug is er evenmin, tenminste zeker niet ^voorlopig: wie de eers'ce stap terug zou doen heeft een ver keerde uitleg te vrezen. De enige mo gelijkheid ligt in een afbakening der posities, een consolidatie der stellin gen. een ..wapen"-stilstand. Men onderschatte de draagwijdte hiervan niet. Want. ook al blijven in wezen de tegenstellingen, ook al is er maar van een „zakelijk accoord" op ziin best sprake, er is de tijdsfactor, die een machtig bondgenoot kan zijn voor de verovering van de Vred» Dat een waarlijk Verenigd Europa hier zijn kans zie en grijpe! H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1