ütkmaatilei' n.-hollandse pers 1945 ——I— Kent U de schoonheid van Hout en plantsoenen in de stralende zon van het voorjaar? Alkmaar heeft een nieuwe burgemeester Joodse staat „Israël" geproclameerd Sabena-vliegtuig verongelukt; boven Congo 32 doden 5e Jaargang No 1235 Zaterdag 15 Mei 1948 l'itgave voor de gelijknamige «tlohüqf. Wnd hoofdrcd A. Eriks, Westerweg 138, Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel VUn Er zijn prachtige plekjes, maar o, die baldadige jeugd.... Een zomerse Meimorgen in de Alkmaarse Hout en de plantsoenen Hoeveel Alkmaarders en toeristen zullen hier al rondgewandeld heb ben, maar hoevelen gaven daarbü bun ogen goed de kost? We kwamen op onze morgenwandeling velen tegen: oude mensen, die rustig op een bank dommelden, moeders met kinderwagens, die hun babies van de bui tenlucht wilden laten genieten. Schoolkinderen, die hun vrije ».uir er vUirb?»"!»:»kimitis, uie er vader en moedertje speelden of krijgertje. Maar wij hebben deze morgen op die dingen gelet, die de meeste wan delaars zullen ontgaan en we hebben vele verrassende ontdekkingen ge daan en genoten van Alkmaars schoon. De Hout een lustoord We dwalen verder. In de Hout schiet het pijlkruid hoog tussen de stammen op; er hangt een "prikkelen de, kruidige geur. Ook hier vinden we personeel van Gemeentewerken bezig om de paden recht af te steken en te harken. De Hout vertoont ge lukkig weer een geheel ander beeld dan iu het laatste oorlogsjaar, al zal het nog lang duren, eer ze weer zo als vroeger is. In de trotse hoge kastanjes plekken de witte kaarsjes en onder hen, op de glooiende vel den van de Hertenkamp, bewegen zich traag de glanzende herten. Aan de Westerweg bij het barak kenkamp, waar een rij trotse, hoge stammen geveld werd, zijn nieuwe, jenge boompjes geplant, zoals op zo vele plaatsen in de stad. Bloeiende schoonheid van een dodenakker Voor de Algemene Begraafplaats bloeien vriendelijke blauwe en gele viooltjes, de paden zijn geharkt en wanneer we onder de hoge witte poort met zijn opschrift „Manibus Civium" doorgaan, staan we verrast stil voor de stralende, witte bruids tooi van de spirea's bij de ingang. Op het nieuwe gedeelte aan de Noord zijde is een dikke laag grint gestort en op de gazons groeit al jong, sprie- tig gras. Hetis stil, doodstil op het kerkhof. Bijen gonzen in de stralen de zon, een enkele arbeider harkt de paden. We gaan langs de buitenste paden om de dodenakker heen >en komen door dichte laantjes waarover dikke spinnen hun webben gesponnen hebben en waarvan de groene aanslag op de paden verraadt, dat hier zelden iemand komt. Witte en paarse serin- gentrossen wisselen af met vuurrode meidoorns en glanzende gouden re gen. Het kerkhof is een van Alk maars mooiste plekjes Grappige houten bruggen hangen over de donkere grachtjes. Het is goed merkbaar, dat hier de schooljeugd niet komt; er wordt zelden iets vernield of afgeplukt, zo vertelt ons de man achter de kruiwagen in een der zij paden. De Vest, schoon als vroeger Daar is de vest, die in de oorlog geleden heeft, zij het niet zo erg als de Hout. Maar er is slechts weinig meer, wat aan de plunderingen in de oor logstijd herinnert. Hier en daar staan de afgeknotte stobben. Hun stammen verdwenen in die vil* donkere jaren in de kachels van Alkmaarse gezin nen. Maar de grote, dik' bomen met hun dichte bladerdak, ze hebben de oorlog overleefd en zien telken jare het voorjaar weer komen. Ben enke le reus draagt in zijn stam de spo ren van een zaag. Zij, die een aanslag op zijn leven wilden plegen, werden betrapt, gelukkig. In het water van de singels spiege lei zich de vriendelijke geveltjes van de overzijde, de vogels jubelen hun vreugde over de lente uit en de prach tige kleuren van blaren en bloesems mengen zich dooreen. Hier en daar bemerken we nieuwe aanplant. Mensen, die hier mei vreugde werken In het Kennemerpark en elders prijken vrolijke gele en blauwe vio len in keurig afgerande perken, rode en witte meidoorns geuren tussen hun talloze andere vrienden. Dagelijks werken enkele tientallen mensen van Gemeentewerken in de plantsoenen om ze te onderhouden en met nieuw gewas aan te vullen. In het Kenne merpark ratelt de nieuwe Engelse grasmachine en herschept de onge lijke grasvelden in gladde frisgroe ne gazons. On'der deze mensen zijn er, die al dertig, veertig jaren hier werken en ze doen het met vreugde en grote toewijding. Eén van hen, de heer W .van Stralen, kijkt tevreden rond in het park. Maar wanneer we een gesprek met hem beginnen, klaagt hij zijn nood over de vandalenstre- ken van de schooljeugd. Nog altijd kwajongens Het moet ook wel trourig zijn, wan neer men na dagen en wekenlange arbeid de planten uitgegraven vindt, bloemen afgerukt en takken gebro ken. Waarom moet dit zo zijn? Wan neer ae jeugd oog had voor de schoon heid van de parken zou aan deze plunderingen spoedig een einde ko men. Gesprek met de heer Tamis Op de stadskwekerij vinden we de werkbaas van gemeentewerken, de heer W. Taihis. We gaan rond over het uitgestrekte terrein, waar het ge hele jaar vier man werken De warme Meizon heeft het sein gegeven, dat het glas er nu af kan. Hier worden alle bomen, struiken en planten voor (ie Hout en de Plantsoenen gekweekt. Elf honderd jonge bomen zijn deze winter in de stad geplant, zo vertelt ons de heer Tamis, zeven duizend heesters vonden hun weg naar de par ken en vijf duizend kleinere planten. Steeds weer worden met grote zorg nieuwe stekken uitgeplant en nu staan er weer 25000 planten in de kwe kerij- We bezichtigen de nieuwe broei kas, die het vorig jaar ouor eigen per soneel gebouwd werd, we zien de fraaie sierplanten in de palmenkas die worden gebruikt bij optochten enz. Door de groene hagen zien de lighalpatiënten dag aan dag het werk aan en ze wisselen een vrolijk goe- denmorgen als we voorbij gaan. Plannen Plannen zijn er nog genoeg, zo ver telt de heer Tamis. Zo moet o.m. de nieuwe weg naar Oudorp in het na jaar beplant worden; met het oog op de komende feesten moeten veeloran- jebloemen in de parken worden gezet en ook de Bloemenklok moet nog van vetplanten worden voorzien. Zo gaat het werk door, dag in, dag uit; dertig jaar lang is de heer Tamis al werk baas in Alkmaar, dertig jaar zoekt hij telkens weer nieuwe combinaties voor de beplantingen en dit werk is zijn grootste vreugde. Maaren weer komt het gesprek op de vernielingen. Wanneer zal de jeugd het leren „Het is zo droevig, wanneer men zijn werk weer afgebroken ziet, wan neer jonge planten weggehaald en oude van hun bloemen beroofd wor den. Wilt u het ze nog eens zeggen? aldus de heer Tamis. We beloven het hem en met een arm vol blauwe iris sen nemen we afscheid. En we zou den een ieder aan willen raden: loop niet aan het mooie in onze stad voor bij enbeschermt onze parken en plantsoenen, want er is zo heel veel werk aan gedaan! Een zes—ai &pi.lires van onbekende nationaliteit hebben in de vroege ochtend enkele bommen laten vallen op de haven van Tel Aviv. De Ha- ganah en Irgoen Zwai Leoemi mel den tal van successen. 0.m. is Jaffa door de verenigde Joodse strijdkrach ten in genomen, terwijl de Irgoen be weert Acre te hebben bezet. Later op de ochtend werd medegedeeld, dat Jeruzalem geheel in Joodse handen is. Uit nadere berichten is gebleken, dat het Arabische vliegtuigen zijn, die de streek van Tel-Aviv aan een bom bardement onderwerpen. Syrische en Libanese vliegtuigen hebben boven Noord-Palestina strooi biljetten uitgeworpen, waarin hetbin. nenrukken van troepen aangekondigd wordt. „Luilak" „Luilak, luilak, beddezak!".Het was nog vóór half vier, toen wij van morgen door een luid geschreeuw en gejoel in de straat, werden gewekt. Het was Alkmaar's jeugd, die van daag, de Zaterdag voor Pinksteren het al-oude volksgebruik, de Luilak, vierde. Wie van hen wil op deze morgen de laatste zijn? Niemand natuurlijk! Want owee de jongen, die later uit de veren is dan zijn vriendjes, owee, de langslaper.... hem zal het ver gaan als onze buurjongen, die de wek ker niet bijtijds had gehoord Met alles wat lawaai kon maken werd hij uit zijn bed getrommeld, zijn vader en moeder incluis. Hij werd uitgelachen en voor spot gezet en de hele morgen zal hij moe ten horen: ..Luilak, luilak, bedde zak!" Even later trok de troep verder, van het ene huis naar het andere, de ene straat in, de andere uit, met toe ters, deksels en rommelpotten, er werd op deuren gebonsd en aan bellen ge trokken, het was hier en daar een hels lawaai, waarvan menige vaste slaper is wakker gewordt Wanneer de rakkers het wat al te bont maakten, dan was er de politie, die in wat ruimer bezetting dan ge woonlijk op dit nachtelijk uur de stad doorkruiste. Maar pas op als een van hen meende een der bengels tot de orde te moeten roepen zijn ge zag werd regelrecht bedolven onder een lawine van vrolijk jauwende uit roepen. Met Luilak stoort de jeugd zich aan niets of niemand! In de Lan- gestraat was het wel het allerdrukst. Daar kwam, zo op t oog en 't oor, de hele luidruchtige jeugd van Alk maar tezamen. Zo gaat dan Alkmaar eenmaal per jaar vroeg uit de veren. Men mop pert wel, maar het Is toch een leuk gezicht als je zo veel huismoeders al om een uur of vijf druk aan het werk ziet ze zijn maar aan 't schrobben en boenen en plassen gegaan, van sla pen met dat hel* kabaal van die scha vuiten is toch geen sprake van! En later op de dag zijn ze de jeugd toch wel een beetje dankbaar, wan't hfle heerlijk zijn ze nu niet met hun werk opgeschoten! *t Is toch een goed ding dat ook Alkmaars jeugd een oud gebfuik zo trouw blijft. Prinses Juliana als regentes beëdigd Plechtigheid in veigadeiing van Slalen-Generaal H.K.H. Prinses Juliana is gister middag, nu H.M. de Koninging de uit oefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neerlegt, beëdigd als regentes van het koninkrijk. Dit is geschied in de verenigde ver gadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, welke daartoe in de vergaderzaal der Tweede Kamer wa ren bijeengekomen. Om twee uur werden H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard binnengeleid en toen de Prinses en de Prins hun zetels hadden Ingenomen, hield de voorzitter, prof. mr. Kranen burg, een toespraak, waarin hij o.m. zeide: Met diep leedwezen hebben de Sta ten-Generaal kennis genomen van de redenen, die hebben geleld tot het Koninklijk Besluit, waarbij aan Uwe Koninklijke Hoogheid de waarneming van het Koninklijk Gezag werd opge dragen. Een golf van ontroering Is door ons volk gegaan, toen het door de vertrouwde stem van onze Konin gin, die in de jaren der bezetting zo dikwijls sterkende woorden van be moediging, vertroosting en hoop tot ons bracht, de tijding hoorde, dat Ha re Majesteit heeft tesloten tot spoe dige afstand van de Kroon ten behoe ve van Uwe Koninklijke Hoogheid. Wij begrijpen volledig, dat enkel diep plichtsbesef en warme liefde voor land en volk dit ing 5 -»nde besluit dedcr ontstaan en wij balgen daar voor eerbiedig het hoofd, vervuld van weemoed en dankbaarheid; dankbaar heid, dat wij onze geliefde Koningin zo lange jaren hebben mogen behou den. Wy verenigen ons in de innige bede, dat haar een schone en rustige levensavond te midden van een weer tot voorspoed komend olk moge zijn weggelegd". H.K.H. Prinses Juliana legde ver volgens in handen van de voorzitter de in artikel 44 der grondwet voor geschreven eed af. Met ingang van 1 Juni oir. dr. H. J. Wijtema, burgemees!er van Bel' len benoemd tot burgemeester van Alkmaar. De nieuw-benoemde is 42 jaar oud en lid van de Partij van de Arbeid. Tweede Kamer aanvaardde grondwetswijziging met 61 tegen nul stemmen Communisten liepen onder tumult weg De communisten trachtten gisteren uitstel te verkrij gen bij de behandeling van het wetsvoorstel over de overdracht van het burger lijk gezag bij de staat van beleg, door lange redevoe ringen te houden. De voor zitter verhinderde dit door de spreektijd streng te rant soeneren. waarop de commu nisten onder het luid zingen van de „Internationale" de zaal verlieten. De voorzitter hamerde, de andere afge vaardigden sloegen met tas sen, boeken en vuisten op hun lessenaars om het ge zang te overstemmen. De Tweede Kamer had het ka rakter van een Poolse Land dag gekregen. Het voorstel tot Grond wetswijziging, waardoor, naast de militaire ook aan burgerlijke organen in tij den van beroering grondwet telijke bevoegdheden zullen kunnen worden overgedra- werd, toen de rust was weer. gekeerd, aangenomen met 61 tegen nul stemmen. Gebaseerd op vrijheid, vrede en rechtvaardigheid Vrijdagmiddag is op een plechtige bijeenkomst van de Joodse Nationale raad te Tel Aviv de Joodse staat „Israël" geproclameerd. De Raad was bijeengekomen als vertegenwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse beweging over de gehele wereld om in overeenstem ming met de natuurlijke en historische rechten van het Joodse volk en de resolutie van de algemene vergadering der VN de stichting van een Joodse staat te proclameren. De president der Verenigde Staten heeft bekend gemaakt, dat zijn regering de Joodse staat de facto erkent. Totdat de te verkiezen lichamen ge kozen zullen zijn, zal de raad als voor lopige regering van de staat Israël op treden. De lichamen zullen gekozen worden volgens een grondwet, welke voor 1 October 1948 opgesteld zal moe ten zijn. De staat zal open staan voor alle Joodse immigranten en zal ontwikke ling van land en volk bevorderen. Hij zal gebaseerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en vrede, zoals door de profeten is geleerd, en sociale en politieke gelijkheid van alle staats burgers handhaven, zonder onder scheid van ras, geloof en sexe en ga randeert volledige vrijheid van on derwijs en cultuur. Voorts wordt in de proclamatie de bescherming van de heilige plaatsen beloofd. De staat zal zich aan de beginselen van het hand vest der Verenigde Naties houden. Er wordt een verzoek tot de VN ge richt het Joodse volk bij te staan bij de opbouw van zijn staat en de Ara bieren wordt gevraagd terug te keren 7 Juli verkiezingen? Naar wij vernemen heeft de minis ter van binnenlandse zaken aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regering ernaar streeft, de even tuele verkiezing van de leden der Tweede Kamer, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, te doen plaats hebben op Woensdag 7 Juli. In dat geval zal de candidaatstel- ling op 4 Juni kunnen plaats hebben. tot de vrede. Hun wordt gelijke rech ten als staatsburgers en vertegenwoor diging In de staatsinstellingen gewaar, borgd. Eveneens biedt de proclamatie vrede aan de Arabische buurvolken. De verklaring werd via de pas ge opende omroep „Stem van Israël" we reldkundig gemaakt, acht uren voor de officiële beëindiging van het man daat, daar Zaterdag Sabbat is. David Ben Goerion is premier van de nieuwe Joodse staat „Irael" gewor den. Ben Goerion zal evens de portefeuil le van Defensie houden in de Jood se Nationale Raad, die zal fungeren als voorlopige ministerraad voor de nieuwe staat. De 12 ministers zijn: Mosje Sjertok, Buitenlandse Zaken, Kiezer Kaplan, Financiën, David Re- mez, Communicaties, F. Berenstein, Handel, Industrie en. bevoorrading,- Grumbaum, Binnenlandse Zaken, M. Shapiro, Immigratie, M. Bentov, Ar beid en Openbare Werken, A. Zisling Landbouw, B. Shitreet, Politie, F Ro- senbluth, Justitie en drie ministers zonder portefeuille: Rabbis, J. L. Fish. man en I. M. Levin. Een DC-4 viegtuig van de Sabena, dat Donderdagmorgen uit Leopold- stad naar Brussel vertrok, werd sedert Donderdagochtend elf uur vermist. Thans Is het wrak van dit vliegtuig door één der op onderzoek uitgeto gen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, 25 kilometer ten Zui den van Libenge, in de buurt van Oebangi, een zijrivier van de Congo. Naar van betrouwbare zijde werd vernomen is het vliegtuig geheel uit gebrand. Het staat bijna vast, dat alle 25 passagiers en de bemanning van zeven koppen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Onder de pas sagiers bevonden zich een baby van negen maanden en twee negermis sionarissen, die zich wegens hun 25- jarige jubileum bij de Congo-missie naar België zouden begeven. ZONNIG EN DROOG Droog en over het algemeen zonnig weer, met iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oos'. Warme Pinkster! Het gevolg van de ontwikkeling in de luchtdrukverdeling is, zo deelt het KNMI mede, dat de aanvoer van koe lere lucht over het Noordzeegebied is afgesneden en de temperaturen ge leidelijk weer hoger zullen worden. Gedurende de eerste paar dagen zijn bovendien de kansen op vorming van verspreide onweersbuien door de ver warming th de namiddag uiterst ge ring. Pas in de loop van Tweede Pink sterdag wordt de kans hierop groter, daar verwacht kan worden, dat tegen die tijd de invloed van de oceaande pressies zich weer meer over het vas teland van West-Europa gaat uitbrei den. Het ziet er dus naar uit, dat 't weer met Pinksteren over het algemeen fraai zal zijn met tamelijk hoge tem peraturen, lange perioden van zon neschijn, niet veel wind en pas in de loop van de Tweede Pinksterdag kans op vorming van verspreide warrote- nnweder*.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1