Nylon... Op 26 April 1941 ging oude „Slamat' bij Griekse kust ten onder Haring vissen is deviezen vissen! lllllllllllilllll 6 Er Is een nieuwe Slamat'' En slechts 10 van de 600 schepelingen brachten er het leven af L)e Kon. Rotterdamse Lloyd heeft, om de in de oorlog gehavende vloot op peil te brengen, behalve verschil lende aankopen in het buitenland aan een drietal Nederlandse werven opdr acht gegeven voor het bouwen van vijf nieuwe vracht-passagiersschepen van elk 12000 ton draagvermogen, met accommodatie voor 35 passagiers. Al deze schepen zullen reeds in de loop van dit jaar en het volgend jaar in de vaart komen. Het zijn de groot ste vrachtpassagiersschepen, die tot d usver na de oorlog bij Nederlandse werven op stapel werden gezet. 1 Mei j.1. liep de eerste van hen, de „Slamat", van stapel op de werf van de Rotterdamse Droogdokmij. Een van de nieuwe reuzen van de Rotterdamse Lloyd in aanbouw Deze „Slamat" draagt de naam van een der schepen uit de vooroorlogse Lloydvloot, dat tijdens de oorlog vrij wel met man en muis ten onder ging. De bemanning van het schip bestond toen uit 78 Nederlanders, een Noor, tien Australiërs, 24 Chinezen en 85 Goanezen (Portugese Voor-Indiërs). Tijdeng de ramp waren bovendien ruim 400 man Britse troepen aan boord. Vier van» de Nederlanders brachten er het leven af. Van de ove rige leden der bemanning werden al leen zes Goanezen gered, zodat van de gehele bemanning slechts tien over levenden zijn. De reis, die zo tragisch verliep en ondernomen was om in Griekenland strijdende eenheden van bet Britse le ger terug te nemen, ving op 23 April 1941 te Suez aan. In de avond van de 26e April, bij de Griekse kust, werd het convooi, waarin het schip voer, uit de lucht aangevallen. De „Slamat"' kreeg een treffer, maar een begin van brand aan boord kon met succes wor den bestreden. Na aankomst in de Baai van Nauplia weden nog in de nacht de Britse troepen ingescheept. .1 Morgens om vier uur werd het an ker gelicht en stoomde het convooi de baai weer uit. Drie uur later de dag was nauwelijks aangebroken werd het convooi opnieuw uit de lucht aangevallen. Deze aanval werd de Slamat" noodlottig. Een bom trof het •^hip vlak voor de eerste schoorsteen. Onmiddellijk brak bran9 uit, maar te gen het snel verspreidende vuur bleek Daarbij vonden weer andere geredden van de „Slamat" de dood. Slechts drie Nederlandse geredden, de tweede stuurman, een matroos en de adjunct-restaurateur behoorden tot de overlevenden van dit nieuwe drama Zij slaagden erin een ^er te water ge worpen sloepen te bereiken en na meer dan een etmaal geroeid te heb ben landden zij op'het Griekse eiland Milo, vanwaar zij per zeilboot naar Kreta overstaken, om van daar naar Port Said teruggebracht te worden. Bedelgrossier De 23-jarige Berlijner Heinrich Czer- winski is door de politie aangehouden wegens bedelarij per brief. In drie maanden tijd had deze jongeman meer dan 800 brieven naar Amerika en an dere landen gezonden met het verzoek hem een levensmiddelenpakket toe te zenden. Hij ontving er gemiddeld één per dag Czerwinski beschikte over 'n kaart systeem, waarin de namen van dui zenden mogelijke schenkers voorkwa men en v.aarbij de kansen op een gift in percentages waren aangegeven. Voor deze uitbuiting van de buiten landse liefdadigheid hield hij er een secretaresse op na. die tien uur per dag werkte. De brieven, die hij bij elkaar fan taseerde, waren zodanig gesteld, dat zij ieders hart vertederden Telkenjare is het begin van de haringvisserij een gebeurtenis van bete kenis. Lange tijd tevoren zien de bU het visserijbedrijf betrokkenen uit naar het tijdstip, waarop de maatjesharing van de nieuwe teelt zijn intrede weer zal doen, aldus drs. D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, in een dezer dagen gehouden radiocauserie. niets te beginnen. Toen het schip niet meer te houden bleek, besloot de ge zagvoerder, kapitein Tj. Luidinga, be vel te geven het schip te verlaten, De ontscheping vond plaats onder voort durend vuur van de laag vliegende vijandelijke toestellen. Nog meer slachtoffers De andere schepen van het convooi waren doorgevaren, evenals de escor terende oorlogsbodems, op een Britse torpedojager na, die in de buurt bleef en pogingen deed de opvarenden te redden. Een groot dee* der opvaren den van de „Slamat" kon het aan boord nemen. Later werd ook de jager door een bom getroffen. De romp werd open gescheurd en binnen twee min. ver dween het schip in de diepte. Aan slechts drie Nederlandse opvarenden en 20 Britse soldaten gelukte het zich voorlopig op een vlot in veiligheid te stellen. De anderen, die niet door de torpedojager waren opgepikt en nog in boten of op vlotten ronddreven, waren ook aan voortdurende vlieger aanvallen blootgesteld, waarbij doden en gewonden werden gemaakt. Zij werden gered door de later toegesnel de Britse destroyers „Wryne'ck" en „Diamond". Het eerste schip nam alle ronddrijvende opvarenden op, terwijl de „Diamond" met een torpedo de ge heel in brand staande „Slamat" naar de kelder zond. De Duitse vliegtuigen achtervolgden echter ook de „Wry- neck" ,die eveneens ten onder ging. Per hoofd at Nederland in 1947 acht kilo haring De haringdrijfnetvisseTij, welke voor namelijk wordt beoefend door de sche pen afkomstig uit Scheveninger., Vlaardingen en Katwijk, zal op 18 Mei a.s. beginnen. Bij deze gelegenheid zal een vlootrevue voor Scheveningen worden georganiseerd van de schepen, welke op die datum voor de haring vangst met drijfnetten zullen uitvaren. Ruim 200 loggers zullen aan de teelt 19481949, welke duurt van c.a. half Mei tot midden Januari, deelnemen. Dit betekent, dat een groot en waarde vol productie-apparaat van circa f 50.000.000.met ingang van 18 Mei weer een bijdrage zal gaan leveren aan de voeding van het Nederlandse volk en ook aan de Nederlandse ex port. Immers, de aangevoerde haring is niet alleen bestemd voor binnen lands verbruik, Een groot gedeelte wordt door uitvoer in waardevolle de viezen omgezet. De voor export voor name gebieden zijn: België, Tsjecho- Slowakije, Rusland, Italië, doch voorts wordt over de gehele wereld geëx porteerd. Nog zonder Duitsland Daarentegen is Duitsland, dat >n vroeger jaren wel het belangrijkste afzetgebied was voor gezouten en ver se haring, nog niet opnieuw voor het Nederlandse product ontsloten kunnen worden. Indien hierin een keer zou komen, dan zouden de betrokken Ne derlandse bedrijven met meer vertrou wen aan de a.s. haringteelt kunnen deelnemen. De export, welke in 1947 aan 'gezouten haring ruim 29.000.000 kg netto bedroeg en aan verse haring ca. 7.000.000 kg, zou dan kunnen toe nemen, waardoor het Nederlandse ha ringvisserijbedrijf, dat in genoemd jaar voor ruim f 20.000.000 aan deviezen, binnenbracht, een deviezenbron van nog groter waarde zou kunnen gaan betekenen. Aan het begin van het a.s. haring seizoen zou onwillekeurig de vraag kunnen rijzen hoe groot de productie, d.w.z. de aanvoer van haring, zal zijn. Deze zal uiteraard grotendeels afhan gen van klimatologische en biologische omstandigheden, terwijl ook de capa citeit van het productie-apparaat een voorname rol zal spelen. De aanvoer in 1947 In 1947 werden in totaal aangevoerd ongeveer 938.000 kantjes verse haring, waarbij een kantje wordt gerekend op 94 kg., terwijl aan verse haring ruim 40.000.000 kg werd aangevoerd. Een groot gedeelte hiervan werd in Neder land geconsumeerd. Van die 938.000 kantjes waren 238.000 kantjes maatjes haring, dat is haring, welke bijna uit sluitend bestemd is voor de Neder- (Zie vervolg pag. 7. kol. 3) Mannen, die voor ons zoute zeebanket zorgen PINKSTER-REVUE 3 Het ideaal van iedere vrouw: ■.Neen mevrouw, van nylon maakt men niet alleen kousen. En nog veel minder Is het waar, dat nylonkousen van glas zouden zijn" Geboorte van de „plastics" DE GESCHIEDENIS van nylon is alweer een tiental jaren oud en zeer zeker hadden de onderzoekers, die aandeze kunststoffen begonnen te werken, niet de bedoeling een bij- 'zonder soort kousen te gaan fabri ceren. iedereen kent het celluloid, het ba- kelitfth. De vrouw denkt aan haar poppen, waarmee ze speelde in de da gen, dat ze nog niet van nylonkousen droomde; de man denkt aan zijn ba keliethen asbakje, of aan de gezel lige ouderwetse luidspreker bü de ra dio. Snel hebben dergelijke kunststof fen-de markt veroverd, en wel in zo grote hoeveelheden, dat men begon uit te zien naar nieuwe procédé's, om in de.steeds stijgende behoefte te kun nen voorzien. Men slaagde er nu in plastische stoffen te maken, die onze „kunst harsen" zouden moeten vervangen. Deze „plastics" kon men uitwalsen tot dunne platen. Welnu, dan moest het ook mogelijk zyn deze platen tot draden te verwerken. Dit is de ge- gaarne dat ene gemis vergaten. Ge loof echter niet, dat het zo gemak kelijk was, om ze te vereeuwigen. Op korstjes brood reageerden ze met een nijdig geblaas. Als we de wallekant naderden, kwamen ze met opgezette .veren aanstuiven, dreigden de wal v/eer op te komr", kortom deden al het mogelijke om ons aan het ver stand te brengen, dat we slechts in dringers waren. Ook hier echter doet rust wonde ren. Zo beheerst mogelijk haalden we het toestel voor de dag, deden enkele minuten o? we de zwanen niet za gen. Verwijderden ze zich, dan slen terden we het land eens in, keken naar <le lucht, draaiden ettelijke ci- garetten en inderdaad, de vogels raakten aan de wonderlijke vertoning op de wal gevend. Het wijfje begon voedsel te zoeken, terwijl het manne tje waakzaam toekeek. Onze opna men gelukten uitstekend, behalve de laatste. Want helaas, w«. moeten het vermelden, we hebben hem overhaast moeten smeren. We wilden het te mooi doen. We kwamen te dicht bij de slootkant. En terwijl we bezig wa ren een plaat in te schuiven, hoorden we plotseling het bekende nijdige ge blaas vlak bij ons en kwam het man netje heftig klapwiekend aanstuiven. Het is jammer, dat W2 van onze over haaste vlucht geen opname konden maken. Uitermate voldaan aanvaardden we de terugtocht. We hadden copie en foto's te over en bovendien waren we reeds zes uur onafgebroken in de weer geweest. Zo naderden we het dorp, dwars door de weiden, aan de achterkant. De vruchttuinen leken een zee van bloesem. Sommige bomen prijkten in een smetteloos wit kleed, terwijl an deren een prachtig rode tint hadden. Overal was de schoonheid met volle teugen te genieten. We konden niet nalaten tot besluit van onze tocht er enkele opnamen van te maken. Toen haastten we ons naar de don kere kamer, weer we een uur later met een tevreden uitdrukking op ons gelaat uit kwamen. We waren niet voor niets op pad geweest! WELLICHT denkt U bij 't woord „nylon" alleen maar aan kousen, omdat die nu eenmaal het belang rijkste voor U zijn, en U vindt dat de productie daarvan zou moeten worden opgevoerd ten koste van die andere „onbetekenende" pro ducten, zoals nylon-parachutes, -trekkabels en -meubelbekleding, allemaal dingen, waarom U nog niet zó hard verlegen bent. Maar... w/?et U wel wat nylon eigenlijk is? Waarom geven wij zo de voorkeur aan nylonkousen boven die, uit natuurlijke textiel- stoffen geweven? ■WBHHHNHHI boorte van nylon. Haar grondstoffen hebben niets ge- \meen met glas, met de natuurlijke vezels zoals zijde, katoen, linnen of met de kunstvezels, zoals kunstzijde. Was men voor de kunstzijde nog aan gewezen op de ceistof, het cellulose van het hout, voor de nieuwe synthe tische vezel heeft men genoeg aan het stikstof en de zuurstof uit de lucht, de waterstof van het water en de koolstof van de steenkool. Natuurlijk is de werkelijkheid niet zo eenvoudig. Tussen deze elemen taire grondstoffen en de nylonkous ligt een lange, moeilijke weg, waar van de hindernissen pas door jaren lang onderzoek uit de weg geruimd konden worden. Bij verwarming wordt het nylon weefsel plastisch, en men maakt hier van gebruik bij de vervaardiging van nylonkousen. Het weefsel van nylon draden wordt in warme vormenge- bracht,«die er het model van het been aan geven. Een genot is, dat de kousen zo ge makkelijk te wassen zijn. Ze zijn vlug bevochtigd, maar houden het vocht niet vast. Stof en vuil hechten er niet op vast en... in een paar minuten zijn ze weer droog. Ontelbare mogelijkheden DE VELE goede eigenschappen ma ken van nylon een zeer begeerd pro duct. Haar hardheid stelt ons in staat tandenborstels veel langej te gebrui ken. Penselen, bezems, vissnoer, vis netten en kabeltouwen van nylon ge maakt zijn sterker dan de tot. nog tob uit natuurlijke vezels verkregen producten. Als eenmaal de nylon ingeburgerd is,.zullen we veel minder met slijtage te kampen hebben: met succes maakt men er hakken en neuzen van schoe nen, meubelbekleding, kinderkleding en naaigaren van. In Engeland heeft men er zelfs pruiken van gemaakt, maar dit is voor ons een artikel, dat we nu niet bepaald dagelijks nodig hebben Om een wollen trui of een pullover te vervangen bleek nylon echter niet geschikt. De vezel is glad en stijf en sluit zodoende het lichaam onvoldoen de af. Maar de talrijke andere mo gelijkheden van deze en andere kunst stoffen zijn al genoeg om in de toe komst een revolutie te veroorzaken in de fabricage van vele onzer ge bruiksvoorwerpen. KRIJGT U met Pinksteren gasten Een pracht gelegenheid om de maal tijd extra gezellig te maken. Niet door dure spijzen te geven, maar door een keurig gedekte tafel, een paar bloemetjes en feestelijk opgemaakte gerechten. En Uw tafelzilver blinkt natuurlijk na de voorjaarsschoonmaak dus U kunt er mee voor de dag ko men. U geeft bijvoorbeeld eerst toast met: garnalenragout: 300 gr. garna len, 4 dl. bouillon, 35 gr. boter, 35 gr. bloem, peper, zout en gekookte melk. De garnalen vlug wassen en laten uitlekken. Van boter, bloem en bouil lon een saus maken. De saus afma ken met peper, zout en melk. De gar nalen voorzichtig in de saus verwar men. Desgewenst wat fijngehakte pe terselie toevoegen. Naar verkiezing geeft U vermicelli soep, ossestaartsoep of groentensoep. Deze wordt in de keuken opgeschept en dan rondgediend. Probeert U bij de hoofdschotel eens runderrolletjes: 4 magere dunne run derlapjes, 4 lapjes kalfsnet, 100 gr. gehakt, 100 gr. boter, oud brood, zout peper en nootmuskaat. De lapjes schrappen, zouten en be strooien met peper. Het brood week maken in water, zoveel mogelijk uit drukken, de kruiden toevoegen en het gehakt er door mengen. Het aange mengde gehakt over de lapjes ver delen. De lapjes met het gehakt er in oprollen, omgeven door kalfsnet, de rolletjes met een draad vastbin den en in de boter bruin bakken en gaar stove-, 1 uur. Tenslotte de draadjes verwijderen. Pinkstertoetje: Het dessert dient U voor de afwisseling op in cham pagneglazen. In de glazen doet U eerst een laagje stevige vruchten- compóte, gemaakt van geweekte ker sen, frambozen of andere vruchten, waarvan het sap gebonden is. Daar op schenkt U citroenvla, en het ge heel wordt versierd met stijfgeslagen eiwit of een schuimpje. De tafelversiering is het mooist als ze bestaat uit kleine, lage bouquetjes of over de tafel verdeelde bosjes bloe men en groene takjes. VAN „PLASTICS" kan ongeveer alles vervaardigd worden. Een plastic- viool bespeelt de vrouw op de foto: muziekintrumenten van deze door zichtige materialen moeten uitmunten door hun bijzondere fraaie klank. Een ideale draad MAAR... nylon is niet het enige re sultaat van deze onderzoekingen. We kennen naast nylon nog het perion, het velon, het permalon, enz. Het principe van al deze kunststoffen is hetzelfde: ze zijn alle hoogpolymere stoffen, d.w.z. stoffen, waarvan de kleinste deeltjes, de moleculen, op bijzondere hechte wijze aan elkaar gekoppeld zitten. De draad verkrijgt men, door de gesmolten stof door filters van klei ne gaatjes te persen en daarbij 300% uit te rekken. De eigenschappen van die aldus verkregen draad en haar weefsels zijn zeer merkwaardig. Zij ia moeilijk brandbaar, erg taai en oolj weer hard als staal. De weefsels plooien en kreuken niet, en zijn zo elastisóh, dat ze 6 tot 8% vergroot kunnen worden zonder dat blijvende vervorming optreedt. ANWB - wegwijzers worden verlicht! Naar wij vernemen, bestaat 't plan, de bekende ANWB-wegwijzers zoda nig te verlichten, dat zij ook by avond en nacht voor de weggebruikers ge makkelijk te raadplegen zijn. De borden zullen voorzien worden van een speciale armatuur met een na- triumlamp. Deze armatuur is zó ge construeerd, dat het gele licht van de natriumlamp een rmde kegel over 't gehele bord vorm, en een kleine licht kring rond de pa /eroorzaakt, waar door deze scherp ïfsteekt tegen de donkere omgeving. De grote lett rs zullen op een id van ruim i^'O meter duidelijk# '- aar zijn en de kleine letters en »ijr-irs op een afstand van 30 tot 50 m«. r. De ANWB had reeds jarenlang naar een goede oplossing van dit probleem gezocht. De oplossing, die Philips ge vonden heeft, is nu door de autorite ten 'en de ANWB goedgekeurd. De moeilijkheid zit alleen in de levering en de bekostiging van de armaturen. Er staan in Nederland ongeveer 4500 ANWB-wegwijzers, zodat met »deze verlichting een aanzienlijk bedrag is gemoeid. De ANWB kan dit niet zelf bekostigen en daarom heeft deze bond samenwerking gezocht met de ver schillende gemeentelijke electriciteits- bedrijven. NEDERLANDS BLOEMEN NAAR FATIMA Evenals het vorige jaar, hebben Ne derlandse katholieken bloemen naar Fatima in Portugal 'gezonden met een KLM toestel van de lijn naar Lissa bon. Op de Fatima-dag, 12 Mei, gier de dit Nederlandse geschenk het hoofdaltaar der Baziilek van 1

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3