Op atoomkracht 4 doo-r het Heelal WONDERLIJK zien die tekeningen er uit.. Een comfortabele vliegboot in «1e vorm van een reusachtige draaitol met een scherpe naaldvormlge spits, een gewicht van drie duizend ton en de uit veiligheidsoverwegingen zorg vuldig gescheiden compartementen. Het idee voor een interplanetaire reis is niet nieuw, maar de verwezen lijking staat thans voor de deur, omdat de laatste moeilijkheden eindelijk zijn opgelost. De Franse Academie voor Wetenschappen gaat niet over één nacht ijs en Duerocq is een nuchter geleerde, die zich bij zijn onder zoekingen en berekeningen uitsluitend laat leiden door zyn verstand. Het langst heeft men nog gedokterd aan de motoren, doch nu ook daarop de patenten z\jn verkregen, kunnen de fantastische plannen rustig ontvouwd worden. Nog enkele jaren en dan klinkt 't: „Instappen, we gaan naar Mars!" wat er aan de voc tdrljving scheelt en daarom moeten er weer extra- voorzorgen getroffen worden tegen alle voorkomende eventualiteiten. De beveiliging is een probleem op zichzelf... Kan het menselyk lichaam de enor me snelheden en bijkomende ver schijnselen doorslaan? Professor Du erocq Is optimistisch. De vaart van zijn „Astronef" wordt geleidelijk op gevoerd en neemt even geleidelijk weer af. Het opstijgen van de aarde en het landen op een planeet zal soe pel geschieden. Alleen bij een plot selinge schok (zoals dit bij het af schieten van een raket het geval zou liiillliUillHlimiiHINtillllWiHilWHIMKUlMliilllllHIUUIUItiüllimiilllllllülllllllUiltilillllül Een bestuurbaar sterrenschip VROEGER werd er veel gepraat over raketten. Men hoopte eens een projectiel af te schieten in de rich ting van de maan, dat dan door het achterwaarts uitstoten van snel ver brandende stoffen zijn snelheid In het luchtledige kon behouden. Misschien zou men op deze wijze wel levende wezens naar een andere planeet kun nen overbrengen. Er bleef echter één onoverkomelijke moeilijkheid: hoe kwam iemand ooit weer van die an dere planeet af? Op de maan en op Mars zijn im mers geen afschletinrichtingen voor de retourreis en ook geen mensen, die een handje kunnen helpen De „Astronef" van Duerocq daar entegen is een bestuurbaar Bterren- schip met een volledige bemanning, welke ook bulten onze dampkring de luchtvogel in haar macht zal kunnen houden. Met deze kolossale machine zal men langzaam van de aarde op stijgen en gemakkelijk van richting kunnen veranderen. Men kan er ver kenningsvluchten mee maken van ster tot ster en een veilige landings plaats uitzoeken op elke planeet. Dit is mogelijk, omdat men naar verkiezing kan overschakelen op een andere wijze van voortstuwing. Naast de drie atoommotoren beschikt het toestel namelijk oog nog over en kele straalmotoren, waarmee men binnen een dampkring kan manoe- vreren. In het luchtledige heelal is een snelheid mogelijk van 4800 km. per. seconde; dat wil zeggen duizend maal de snelheid van onze huidige raket ten en ongeveer achttienduizend maal de snelheid van ons snelste stratos- feer-vllegtulg. Plutonium in plaats van benzine DE ATOOM-MOTOBEN vuil dit luchtkasteel wegen per stuk 400 ton en verbruiken voor een reis naar Mars 2000 kg. plutonium. Voor een retourvlucht dient men dus met eni ge reserve mee minstens 10.000 kg. plutonium in de „tanks" te laden. Ter vergelijking moge dienen, dot een atoombom hoogstens 30 kg. pluto nium bevat en voor het verkrijgen van die hoeveelheid al enorme fa briekscomplexen nodig zijn. Het zal dus nog wel «ven duren, voor Frank rijk de benodigde brandstoffen in voorraad heeft! De plutonium vormt natuurlijk een dodelijk bedreiging voor de opvaren den, omdat dit metaal sterk radio actief Is c gevaarlijke gamma-stra len uitzendt. Daarom geschiedt de bediening der motoren geheel auto- ntiach en blijft de bemanning door nar geïsoleerde wanden van de n. i hinc-ruimte geseheiden. Mocht er onderweg iets gaan haperen, dan zal dus niet kunnen gaan kgken Gaat IJ ince naar Mars zijn) kunnen ernstige storingen in'het lichaam optreden; nu de piloten en wie weet ook passagiers in een geïsileerde cabine zitten met een con stante luchtdruk, is dat gevaar niet aanwezig. En waarom wordt de eerste tocht nti juist J\par Mars? Dat is een technische kwestie. De Franse geleerden vertrouwen zelf nog het meest op de straalmotoren voor start en landing. Mars heeft een damp kring ln tegenstelling tot de meeste andere planeten en dfifirom is de eer ste oefentocht uitgestippeld in de richting van deze rode ster. Men hoopt dan tevens te weten te komen, of er nu levende wezens wonen of niet Want dat Is 'n twistpunt, waar over men het in geleerde kringen nog steeds niet eens is! Geen wonder, dat alom grote belangstelling voor deze vlucht zal bestaan. Zal de Franse vlag op Mars geplant worden WEDEROM ls een nieuwe toe passing gevonden voor het ge bruik van de grootste uitvin ding dezer jaren, de atoom energie. In Frankrijk is men begonnen aart de werkzaam heden voor een gigantisch atoomschip, dat eindelijk in staat zal zijn om deze damp kring te verlaten en een doel bewust bezoek te brengen aan andere planeten. Met deze „Astronef", die voortgedreven wordt door plutonium, hoopt professor Al bert Duerocq van do Ecole Polytcehniquo te Pa rijs als eerste de Franse vlag op Mars te kunnen planten. VJ Unieke kans voor komende vacantie Nog enkele weken en we zitten in de vacantietijd. Natuurlijk dat velen Uwer nu reeds bezig zijn om hun plannen op tc maken en wilUcht dat ge U op de Pinksterdagen gaat ver meien in de uitstapjes, die ge eventu eel gaat maken. In dit verband willen we Uw aan dacht vestigen op een zeldzame gele genheid die gebeden wordt door de Stichting „Nationale Koopvaardij". Het doel van deze stichting is om de Nederlanders meer bekend te ma ken met alles wat scheepsbouw en zeevaart betreft. Dit gebeurt op een wel zeer bijzon dere wijze. Niet door middel van we tenschappelijke brochures of iets der gelijks. Neen. de Stichting „Nationale Koopvaardij-houdt-excursies, waarop gij .met eigen ogen kunt zien, hoe een schip gebouwd wordt, (vaar ge de verschillende modellen van schepen kunt bewonderen. Ge kunt ook tochten per schip ma ken. Van 19 Juli tot 7 Augustus worden dagelijks rondvaarten georganiseerd door de havens van Amsterdam en Rotterdam, Rondvaarten die ongeveer 3 uur duren en waarop ge met het bruisende leven von de havens kunt kennis maken. De prijs is wel zeer aantrekkelijk gemaakt en bedraagt f 0.75 per per soon. Deze rondvaarten zijn e*uier alleen voor gezelschappen, dus clubs of scho len of verenigingen Rondleidingen Dan worden dage lijk* rondleidingen gehouden door het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart waar alle mogelijke modellen van schepen en machines te zien zijn. Deze instelling is in Rotterdam ter wijl te Amsterdam In het scheepvaart kundig Museum de vroegere modellen van zeilschepen zijn te bewonderen. Deze rondleidingen sluiten als he; ware aan cp de rondvaarten, zodat prachtige dagen worden verkregen. De zee op! Een buitengewone attractie vormen echter de reizen met de kustvaarders, die ondernomen worden vanuit Rotter dam. Amsterdam en Delfzijl Dan kunt ge gedurende en tocht die 8 uur duurt alles meemaken, wat eenzeeman op een dergelijke tocht beleeft. Alles wat er in de havens en bui tengaats te beleven valt, wordt U uit gelegd. Ge maakt de komst van dp loods aan boord mee, Ge hoort d* radioverbinding met de kuststations en de andere schepen. Deze hele tocht kost U nog geen vijf gulden. Wie nadere inlichtingen wil hebben informere bij dp Stichting, Van Alke- madelaan 400, Den Haag. Wij twijfelen er niet aan of vele va- cantiegangers 2ullen van deze mooie gelegenheid gebruik willen maken. NoodloUige gelijkenis --Michel Hoger, een slager uit Lu xemburg, werd onmiddellijk na de be vrijding aangehouden en opgesloten. Hij werd ervan beschuldigd ettelijke Luxemburgers om het leven te hebben gebracht en hij was deswege reeds via radio-Londen ter «Jood veroordeeld. Thans is de heer Horger, die intus sen bijna vier jaar in het gevang heeft doorgebracht, door een Bijzonder Ge rechtshof vrijgesproken. Het is n-1. ge bleken dat er een vergissing -in het spel is en de heer Horger de dubbel ganger is van een zekere Souder, een in Luxemburg beruchte officier van de Gestapo. De heer Horger zal offi cieel in ere worden hersteld. Oude gebeurtenissen Pinksterrijden vervolg van pag. 1). te had hij een kennis gezien, die hij even wilde begroeten. Klaas zat weinig op zijn gemak. Verdikkeme, dat die Nel nou geen aanstalten maakte om zich bij vrien dinnen te voegen. In plaats daarvan zat ze hem maar een beetje steels aan te kijken. Ondanks zich zelf moest Klaas toch wel opmerken, dat het een allemach tig aardig ding was, al praatte ze ook wat veel en scheen ze haar op de kiezen te hebben. Plotseling zwermden vier jongens en meiden by hun tafeltje neer. Op gewonden klonken de stemmen: „Ha, die Klaas, hé Nel, zijn jullie met el kaar uit?" En voor Klaas een antwoord had kunnen formuleren, dat de juiste toe dracht weergaf, hoorde hy Nel tot ®Un onuitsprekelijke verbazing en ont- steltenis zeggen: „Ja. I 't niet enig. Klaas heeft eindelijk de stoute schoe nen aangetrokken!" Klaas voelde hoe zyn wangen be gonnen te gloeien. De situatie was min of meer pyniyic, maar aan een explicatie kwam hy voorlopig niet toe. Daarvoor was de vreugde bij de anderen te groot. „Dan zullen we samen er een ge zellige dag van maken. Dat kan goed worden, jongens!" Verlangend blikte Klaas naar Gert, die wellicht uitkomst had kunnen brengen. Maar Gert was in geen vel den of wegen meer te zien. Klaas zat ln het schuitje. Het zou moeilijk worden om er uit te stap pen. Dat merkte hU, toen de anderon voorstelden om de duinen in tc gaan. Nel trok hem overeind en hij was niet zo goed of hij moest mee. Met Nel aan de arm In de eenzaamheid van een be schuttend sparrebosje, toen Nels tong tot rust gekomen was, keek Klaas haar voor het eerst die dag recht ln de ogen. Hij keek juist e-veu te lang. Want die ogen bleken zelfs voor Klaas on- "weerstaanbaar. Het is een dag geworden van uit bundige vreugde Een dag 2oals we die slechts ln vervlogen tijden be leefden. Een dag van glorieus Pink- sterrijden, dat pas eindigde toen ze de volgende dag om zeven uur het erf van De Leeuw opreden. Aan Gek hadden ze niet meer ge dacht. Eerst op de dag van hun huweiyks- feest hoorde Klaas do ware toedracht. Hoe Gert hem in overleg met Nel die strik had gespannen. Hoe Gert opzettelijk zou verdwijnen en hoe Nel (tan het initiatief zou nemen. Want Klaas moest ontdooien. Op die tweede Pinksterdag is Klaas ontdooid. EEN MERKWAARDIG ONGELUK Mevrouw Marie Fraikln uit Vcr- viers oud 52 jaar, bracht onlangs een bezoek aan het graf van een harer verwanten. Toen zij bij het graf in gebed was verzonken, stortte plotse ling het stenen krui.: naa fbeneden. waardoor haar belde benen werden gebroken.- PINKSTER-REVUE S I1AI.I.O, BESTE ALLEMAAL: Wat oen heerlijk weer is het lede-, re dag, zeg! Ik begin bijna al naar de vacantie te verlangen. En jullie? Ja, Ik bedoel niet de Pinkstervacan-- tie, waarvan jullie nu genieten, maar de grote, waarin je weken aaneen al les kunt doen, wat jezelf maar graag wilt. Enfin, dat duurt nog wel even. Voorlopig gaan we nog met de Kin derkoerier door, natuurlijk. Misschien dat we in de zomer een tijdje stop pen, maar dat horen jullie dan nog: wel Voor de opstel wedstrijd heb ik heel wat inzendingen gehad, maar er wa ren slechts weinig werkeiyk goede opstellen. Wisten jullie eigenlijk niets ,om over te schrijven? Het is toch niet zo moeiiyk Wanneer jullie graag eèn bepaalde wedstrijd in de Kinderkoerier zouden willen zien, schryf mij dat dan maar, hoor! Op die manier kom ik dan te weten, wel ke wedstrijden jullie het aardigste vinden. Opstelwedstrijd Veertien dagen geleden had ik twee pryzen uitgeloofd voor de twee beate opstellen. Maar toen ik deze week al le opstellen sorteerde $n doorlas, vond Ik elgeniyk maar één-opstel, dat voor een pry.s in aanmerking kwam. Dat was het opstel van Annie Nagtegaal, dat jullie hier ook in de Kinderkoe rier vinden. De prys, een mooie doos postpapier is deze week dus voor Annie Nagte gaal, Dorpsstraat B 22, Barslnger- horn. De andere prys blijft dus staan voor de nieuwe wedstryd! Annie, van harte gefeliciteerd met je succes! Misschien krijg je vandaag wel je prys thuisgestuurd! Leltergreepraadsel Enkele kinderen schreven mij, dat zy het lettergrepenraadsel van en kele weken geleden zo mooi vonden en zy vroegen of er binnenkort weer zo'n raadsel kwam. Welnu, hier is het aan! Mijn geheel bestaat uit 37 letters en is een bekend spreekwoord. 22-10-2-26 is een voorwerp, waarop je de tyd kunt lezen. 16-17-25-37 waar wij in wonen. 33-14-34-7-31 is soms welkom, maar meestal niet. Op een 27-35-36-8-11-2-31-19-20-29-4. 10-18-36-34 kun je veel moois zien. Een 1-32-21-5 is een scherp voorwerp. Zwervende volken wonen veer in 30- 7-31-15-7-31. Sommig. mensen komen met de 6-3- 9-12-35-36 over de sloot. 13-3-31-21-13-36 is een jongensnaam. 28-21-23 klein paard. Dc te gebruiken lettergrepen of woorden zijn: gen, hak-, hit, huis, jan-, ken, klok, llng, re-, stel, ten-, ten-, ten-, toon-, tje,- zeis. Onder de goede oplossers - iedereen mag mee doen - worden weer twee pryzen verloot: Een mooie doos post papier en een leuk boek. Oplossingen vóór Zaterdag 22 Mei a.s. aan OOM ROB, Postbus 3. Scha- gen. Vergeet vooral niet je naam en adres ook in de brief te zetten! En wanneer je een schuilnaam hebt, moet je evengoed je eigen naam er bij schryven, hoor! Ook je leef tyd en of je een jongen of een meisje bent! Vergeet hier niets van, want dan zou het je wel eens een prys kunnen kosten! Veel geluk en veel plezier met het ihizzlen! Tot de volgende week eh de hartelijke groeten van OOM ROE. Asngebrand Aagt Morsebel nam kleine Piet in kost, En als 't kind te middag aangezeten, Haar soms zijn walging merken liet - de vieze bysmaSk van haar knoeisels werd geweten Aan kaarsvet, roet, noeh snuif; 't was altoos: Lekkertand, wat zou het zgn als aangebrand Nu kwam er eens een schotel vol groen eten Te voorschyn, die kok Aagt spinazie had geheten. Hiervan kreeg kleine Piet zyn deel op 't bord Gesmakt: hy roert er in, hy vindt twee achterpoten Van d' arme kikvors, onder 't war moes Kort gehakt, en legt met de ogen half gesloten Zyn eetvork n,eer, terwyi hy vraagt: „Heeft aangebrand ook voetjes, Moeder Aagt?" Ingezonden Iet Kort, Hoiloo. (Het is wel een wat moeilijk ge dicht, dat je overgeschreven hebt, Iet, maar toch is het wel aardig! Om het goed te lezen, moeten jullie het wel een paar keer lezen, hoor! Wie stuurt het volgende gedicht in? Of een verhaaltje?) HET TROUWE HONDJE Het opstel van AnnlevNagtegaal. Henk zat op een keer in het bleek- veldje met zijn geitje te spelen. Op eens kwam kwam er een vreemde hond aanlopen, die Henks handen lik te en met hom spelen wilde. Henk speelde een tydje met de hond en met het geitje, maar toen moest hij naar school. Hij zei: „Nu moet ik toch heus weg en jij moet ook weggaan, want ilc kan je toch niet meo naar school nemen!" Maar Henk raakte de hond niet kwyt. Het dier bleef maar achter hem aanlopen. Toen bedacht hij wat. Hy zou een stuk hout een eind weggooien. Dan liep de hond er wel achteraan en dan raakte hy hem misschien kwyt. Zo gezegd, zo ge daan. En Ja hoor, de hond holde ach ter het stuk hout aan en Henk maak te dat hij gauw weg kwam. Toen hij voor do schooldeuren stond keek hij nog eens om en... daar zat de hond weer! Het dier keek hem aan of hij zeggen wou: „Daar ben ik weer!" Maar Henk ging vlug naar binnen. Henk zou vandaag van school gaan. Hij vond het niet erg fijn. De hele klas was versierd ter ere van dc jon gens, die vandaag van school gingen. De meester vertelde wat en deelde de rapporten uit. Het was erg leuk en zo twaalf uur. Toen de school uit ging en Henk buiten kwam, zat de hond er nog en het beest liep weer achter hem aan. Henk dacht Nu zal ik nog eens een stuk hout weggooien, dan raak ik hem wel weer kwyt!" Hy deed het en de hond holde er weer achteraan, maar opeens kwam er een vrachtauto om do hoek en de hond zat er onder. Hij kermde van de pyn. Henk snelde er heen, nam de hond op zyn armen en droeg hem heel naar huis. Moeder zou het toch wel goed vinden Bij huis lag hij hem op een grasveldje neer. Toen kwam het meisje van de buren naar buiten. Toen die het zag, haalde ze water en een lap en samen verbonden ze do hond. De hond werd toen lekker in de mand gelegd. Henk vond het fijn er bedankte het meisje van dc buren. Nog steeds heeft Henk de hond en het is zyn vriend geworden, want de hond werd helemaal beter. Hoe houdt mijn planit het mooist HELAAS beschikt lang niet ieder een over een tuintje, waarin hy zich naar hartelust kan verdiepen in het lcweken van bloemen en planten. Op het platteland behoort by de meeste hulzen wel een stukje grond, maar ln een stad komt dit zelden voor. Toch hebben mensen die de hele dag binnen 2ltten vaak behoefte aan fleu- rigo bloemen cn tot die menden be hoort in de eerste plaats de huis vrouw. Voor haar is het een heer- lyko bezigheid een aantal kamerplan ten te verzorgen, waarop ze dage lijks trots kan zy». In sommige hui zen ziet men op alle mogeiyke plek jes planten staan, en dc vensterbank is haast omgetoverd in een bloemen kas. Zo Iets bereikt men echter niet door zo maar een aantal planten té kopen en te zien wat er van komt. In de eerste plaats moet rekening gehouden worden met de atmosfeer r»i huls: in een donker, oud huls kan men geen planten zetten, die veel licht nodig hebben, want dan zou er niet veel van terecht komen. Natuurlyk hangt het welzyn van kamerplanten geheel af van de ver zorging, die ze krijgen. Het is moei lijk daarvoor algemene regels te ge ven, omdat er maar weinig planten zijn, die precies op dezelfde manier behandeld kunnen worden. Toch zyn er enkele factoren, waarmee we bij het kweken vooral rekening moeten houden en wel Iföbt, lucht, water en temperatuur. LICHT. Licht is voor de meeste planten een heel voornaam ding; dit ia wel te be grijpen, want buiten beschikken de planten over veel meer licht dan bin nenshuis. Daarom moeten we steeds een lichte plek opzoeken. In ouder wetse hulzen is de keuze voor plan ten dan ook minder ruim, en moeten we ons beperken tot die soorten, die een beetje schaduw verdragen. Ook deze mogen echter niet verder dan een paar meter van het raam verwij derd staan. Hiertoe behoren het Ka merdennetje, de Hortentia, de Primu la's, de gewone Palm en de Blad- Begonia. Da meeste planten staan echter het liefst ln het volle licht, wat nog niet .wil zeggen dat ze de hele dag ln de volle 2on moeten staan. Daar kunnen alleen cactussen en sommige vetplan- ten tegen. LUCHT. Ook planten zijn levende wezens en hebben geregeld verse lucht nodig. Daarom moeten we 's avonds, als het benauwd is ln de kamer, of als er veel rook hangt, even een raam open zetten. Echter niet zó, dat de plan ten op de tocht staan, want daar kunnen ze helemaal niet tegen. Ook kunnen daardoor gemakkelyk luizen op de planten komen. Het gieten is een heel nauwkeurig werkje, al ïykt het zo gemakkelyk. De fout van de meeste mensen is, dat ze alle dagen maar gieten, of het nodig is of n»et. De hoeveelheid water die een plant nodig heeft, hangt hele maal af van de omstandigheden, waaronder zo gekweekt wordt. Een bloem voor een Zuid-venster zal meer watei* nodig hebben dan een voor een Noordvenster. Van belang zijn (je rust tijden van de planten. Dezelfde plant, die in dc zomer veel water kreeg, hoeft in de winter in een koele kamer bijna geen water te hebben. Verder moeten we vooral niet te koud water gebruiken. De wortels van de plan ten kunnen dit niet opnemen, zodat een plant temidden van veel water nog kan verdrogen. De potgrond ver zuurt dan. In de meeste kamers is de tem peratuur te droog. Dit kan voorko men worden door de planten een paar maal daags met een fijne verstuiver te sproeien, maar dit kan niet altijd binnen gedaan worden. Dan kunnen -e al veel bereiken door water te laten verdampen. Plaatselijk kan de atmosfeer vochtiger gemaakt wor den door de plant in een diep bord met water te zetten, waarin een scho teltje gelegd is, zodat de pot zelf niet nat wordt. HEEFT U ze óók zo in Uw tuintje?. Perzikbloesem, in een We*l-Fri«a warenhuis.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4