VREEDZAME STROOPTOCHT 1L door Hollands schoonste dreven Op jacht met de camera: geduld als munitie Wordt Alkm. Boys met Pinkster derde klasser? teS PINKSTER-REVUE Opnieuw hebben we, evenals met Pasen, enkele uren de eenzaamheid opgezocht. D'tmaal niet vergezeld van de tekenaar, maar beladen met fototoestel, statief en een'dozijn voor treffelijke glasplaten, teneinde vooi u een reportage te maken, waaruit ge kunt zien var. welk een indruk wekkende schoonheid ook onze stre ken zijn en hoeveel er valt te genie ten, als ge de ogen maar wijd genoeg open houdt. En ge moet er min 01 meer een gewoonte van maken. Want gelooft niet, dat ge de eerste keer de beste het nest van een scholekster ontdekt, of het genot smaakt de vo gel op de gevoelige plaat te vereeu wigen, terwijl hg op het nest zit te broeden! enorme cirkels om ons heen. Ze kon den wat ons betreft gerust zgn. We waren op fotobuit uit: niet op eieren. Eindelijk lag dan het stuk bouw land voor ons. Toen we aanstalten maakten, om over het hek te klim men, vermeerderde de onrust in de vogelwereld. Kieviten stormden op gewonden op ons af en vlogen wiek- süizend vlak boven ons hoofd. Een paar scholeksters hield een wedstrgd in het hardlopen, terwijl ze luid schreeuwend verkondigden, dat ze bonte Pieten waren. Merkwaardig schel en doordringend klonk het „te- piet, tepiet, piet, piet" in de stille morgenstond. We nestelden ons zo rustig moge- Igk tegen het oude damhek, draaiden een cigaret en haalden de verrekijker te voorschijn. We wisten, dat het een geduldsproef zou worden. Natuurlgk hadden we het veld kunnen gaan af zoeken en ongetwijfeld nesten gevon den, maar dan zouden de vogels nooit tot rust komen en zou er niets te fotograferen zijn. Het zou trouwens even goed nog moeilgk genoeg zijn, omdat we geen schuilhut bg ons had den. Langzamerhand kwam de vogel wereld tot rust. Alleen de kievit mannen tolden nog als bezetenen! De wgfjes hadden de nesten al weer op gezocht. We bepaalden echter onze aandacht uitsluitend tot de scholek sters. Hoe graag zouden we niet een foto van deze prachtvogel hebben. Ze draafden echter nog steeds over het veld. Af en toe stonden ze even stil, lieten de snavel op de grond rus ten en maakten de indruk, dat ze bg zich zelf overlegden wat die vreemde snoeshaan bij hek wel wilde. Toen we een ogenblik onze blik hadden afgewend en daarna de kgker weer in de richting draaiden, stond er nog maar één. De ander was spoor loos verdwenen. Van zelf had het wgfje tippelend langs een greppel- rand het nest opgezocht. Inderdaad ontdekten we na enig zoeken het beest, terwijl het zich reeds op de eieren had neergezet. Nu kwam het er op aan, het beest vertrouwd te maken met onze aan wezigheid. Rustig stonde we op, maar meteen was alles weer in rep en roer. We schonken er niet de minste aan dacht aan. We gebruikten de polsstok Nog slechts ei^ele weken geleden, met dc Pasen, moesten we zoeken naar de eerste tekenen, die de nade rende lente aantoonden. En nu, op de Hemelvaartsdag, is het wonder voltooid. Vooral dank zij het voor treffelijke voorjaarsweer. De bomen prijken in volle pracht. Do appelbloesem maakt er als het ware brui^sbouquetten van. Het fris se groen is nog niet door felle win- flen aangetast. Alles prijkt in de Mei maand op zijn mooist. De velden zijn geel van de paarde bloemen, terwijl de wilde zuring er op sommige plaatsen een rode tint doorweeft. Voor dag en dauw zijn we er op uit getrokken. Voor alle zekerheid had den we laarzen aan, want vergeet niet, dat ook de waterkant zijn be koring heeft. Terwijl in de vroegte het gras in de regel nog zo nat is, dat een waterdicht schoeisel onont beerlijk is. We hadden eeaa bepaald doel, toen we de bewoonde wereld achter ons lieten en in het Oosten een schitte rende zonsopgang aanschouwden. Wolkenloos was de hemel terwijl het gras van dauw glinsterde. We waren :nderdaad aan het dauwtrappen! We visten, dat op een eenzaam stuk vouwland op een afstand van enkele kilometers nesten moesten zijn. Ge wapend met een polsstok trokken we vecht door de weiden heen er op af. Coeien stonden traag op als we langs wamen en rekten zich steunend uit. ammeren dartelden om de moeder- chapen. Wat verder van het dorp, in een «.uk malse wei, moesten nesten van rutto's en tureluurs zgn, want het .iwaai dat ze maakten, toen we er loor liepen, was hevig. Op een be paald moment telden we ^zeker een .tozijn van deze vogels op de wieken, crwijl de tureluurs nog drukker dan le grutto's riepen, dat ze er waren. Het zou echter in het lange gras on begonnen werk geweest zijn om naar oen nest te zoeken. Een paar wilde eenden vlogen in dertig. Het wijfje ging opnieuw zit ten. We kunnen u verzekeren, dat ons hart ontstuimig klopte, toen we de draad spanden, die we al werkend hadden meegenomen. De scholekster draaide zich een paar keer, werkte met zijn snavel de eieren onder zich en zat eindelijk zo rustig en. poseer de zo mooi, dat we niet beter konden verlangen. „Klik", zei dc sluiter. Het resultaat bleek later voortreffelijk te zijn! Intussen had deze operatie mins tens een anderhalf uur gevergd en we hadden nog meer op het program ma staan. De tijd dat de meerkoeten en riethennen nestelen is immers ook weer in het land. En niets is pretti ger om gade te slaan dan deze prach tige watervogels met de witte of rode bles op de kop. In de verte zagen we ze al In d vaart zwemmen. Terwijl we langs kaai wandelden, hoorden we telke in de oude rietzoom hun \,pra, pra Het was moeilijk een nest te vinden Dat gaat nu eenmaal beter va»uil een roeiboot, die we helaas niet to onze beschikking hadden. Met aren'dsblikken zochten we de kant af en eindelijk meenden we te zien. Voorzichtig stapten we rietzoom in en stonden plotseling stil Tussen de rietstengels staarde ons een schitterend oog aan. Een water hoentje zat op het nest. Toen we ons weer even bewogen, liet het zich ge luidloos in het water zakken en was voor goed verdwenen. Wat gedragen deze vogels zich totaal anders dan de weidevogels. Toen we het riet wat wegbogen, lag er een keurig gebouwd nest met zes eieren voor ons. Het had geen zin om zonder schuil hut de terugkomst van het water hoentje af te wachten. Ongetwijfeld zat het ons op een afstand te be spieden. Daarom stelden we ons te vreden met een foto van het nest. Dat kostte ons ten slotte nog moeite ge noeg, want we-wilden het riet, dat het aan het oog onttrok, zo weinig mogelijk beschadigen. Eindelijk had den we echter een standplaats gevon den, die ons bevredigde, al was het dan ook teh koste van eén paar vol gelopen laarzen. In ons enthousiasme hadden we niet bemerkt, dat het wa ter over de rand van de laarzen liep. Opgewekt fluitend stonden we op de kaai, wurmden de laarzen van on ze voeten, maakten opnamen van de vaart met de in de verte zwemmende vogels en zaten na verloop van tijd weer boven op een hek met de kijker dc wijde omtrek af te speuren. Niet genoeg kunnen we deze uit vinding prijzen. Hoeveel malen heeft dit eenvoudige instrument ons niet de mooiste natuurtaferelen voor onze ogen gehaald, die anders stellig onze aandacht waren ontsnapt. Heel, heel ver het land in ontdek ten we een paar zwanen. Zou er wel licht een nest zijn? Opgewekt begon nen we onze toch weer. Want al wis ten we, dat er van fotograferen van een broedende zwaan wel niet veel zou komen en we wellicht nog op een smadelijke manier de vlucht zouden moeten nemen, deze vogels zijn in de natuur nog zo oneindig veel fraai er dan in de stadsparken, dat we er alle moeite vpor over hadden. Een ding was teleurstellend. Een nest was er niet. De oogst aan foto's en echter zo verrukkelijk. we als wieder en deden of we aan het werk waren. Naar de scholekster ke ken we slechts tersluiks. Het resultaat was verrassend. Een arbeidzaam mens heeft blijkbaar het vertrouwen van de vogels spoedig ge wonnen. Binnen enkele minuten zat de scholekster weer. Staag „door werkend" naderden we steeds meer. En o wonder, er werd van ons zelfs geen notitie meer genomen. Tot we ten slotte dicht bij kwamen en de bonte Piet nijdig schreeuwend de lucht in ging. In het nest lagen drie donker gevlekte eieren. Snel zetten we het statief op, stelden scherp, bonden een draad aan de sluiter, be gonnen weer te werken met de pols en verwijderden ons :.o een meter of PINKSTER-REVUE 7 Onze voetbalverwachting Bekeraiiracties gaan onze neus voorbij Kleiner en kleiner wordt wekelijks het lijstje, dat we moeten tikken om ons overzicht te kunnen schrijven. Hier en daar nog wat promotie-degra datiewedstrijden, nog even het landskampioenschap en dc laatste loodjes van de KNVB-bekcr en dan is het gvbcurd. Half Mc. is 't nu en met een week of drie, vier zitten we al weer voor het gesloten seizoen. Dan komen dc zomersporten eerst volop voor de dag, begint het strand te trekken en komen we geleidelijk in de sfetr van 's werelds grootste sportevenement de Olympische Spelen in Londen. Binnenkort nog de twee landenontmoe- tingen tegen onze Skandinavische vrienden, uit Zweden en Noorwegen en dan is het voorbij met King Soccer! Tellen we goed, dan zijn er voor de Noordkop feitelijk nog maar een 4-tal wedstrijden van belang. Er kunnen dan ook beslissingen vallen en de be langrijkste daarvan is die over het lot van de Boys, die met de Pinkster hun laatste wedstrijd spelen, thuis te gen Meteoor. We behoeven wel niex te zeggen hoe de zaak er bij staat Het enige wat de Alkmaarders nog kunnen doen is winnen. Wordt er ge wonnen, dan hangt alles af van de uitslag van de strijd tassen Zaandijk en Vitesse, waarin de Zaankanters reeds aan een gelijk spel genoeg heb- «ben. Eerlijk gezegd geloven we, dat de Boys weinig hoop mepr zullen hebben. Deze Pinkster kan voor de rood-wit-geblokten wel een sombere wordenNiettemin is het zaak te gen Meteoor de volle winst te boeken, al was het alleen maar om een dra gelijk afscheid van de 2e klasse. En bovendien men kan nooit weten wat Vitesse doet! GermaanGrasshoppers is een strijd, die door Schagen met veel belangstelling wordt gadegesla gen. Een gelijk spel zou het beste re sultaat zijn, want dan hebben de Scha- gers nog maar twee punten uit twee wedstrijden nodig! Intussen geloven we niet. dat Grasshoppers het in d* hoofdstad tot een puntenverdeling zal brengen. In dat geval zal Schagen nog weer een weekje rust moeten nemen, want dan wordt ongetwijfeld eerst Grasshoppers—Germaan gespeeld. Uitgeest en Zeevogels strijden voor de beslissing of niet. Indien Uit geest mocht winnen is men immers nc; zover als toen men begon. Een gelijk spel behoudt Zeevogels voor de le klasse en doet Limmen promove ren. We zijn nieuwsgierig, maar 't zou ons heel niet verwonderen, wanneer op beslissingswedstrijden ging uit draaien. Helpt Haarlem Heerenveen? De strijd om het landskampioen schap nadert de beslissende fase. Hee renveen staat er het meest florisant voor, al kan er nog van alles gebeu ren. Maar stel, dat Haarlem nu eens voor een verrassing (eindelijk!!) zou zorgen door BW te kloppen? Dan is de club van Lenstra een stuk op streek! Onwaarschijnlijk lijkt ons de gang van zaken geenszins. EDO heeft misschien een kansje'zich te herstellen tegen PSV. Overigens is er weinig belang meer bij deze ont moeting, want beide ploegen zijn van de kaart. Voor de promotie draait 't Oosten .yo/viüiuwie st ve« vaar'diqew meteen - borduur tteëlc. qeoavneerd "T oj- een owc hoedje. |zie voorbeeld) een owdere kleov vastgehecht de laatste ronde af. Vitesse en PEL kunnen met de leiders Hengelo en TEC gelijk komen door van deze clubs te winnen. Stel je voor! 't Zou nog een aardig verlengstuk je worden. Intussen geven we Hengelo de beste kansen door fret terreinvoordeel. In het Noorden is Veendam reeds gedegradeerd door drie achteeenvol- gende nederlagen (Zondag j.1. werd met 31 van Zwartemeer verloren, dat nu met 5 punten uit 3 wedstrijden de leiding heeft). De roemruchte Veen kolonialen hebben nog een sportieve eer op te houden in de thuiswedstrijd teger. Friesland, dat gelijk kan ko men met Zwartemeer. Met de beker is 't Noorden er heel bekaaid afgekomen. We hebben mo menteel geen enkele vertegenwoordi ger meer en dat reeds in de tweede ronde. Mogen we naar het programma verwijzen? Haringvisserij (Vervolg van pag. 6) landse consumptie. Het totale* haring- verbruik in 1947, zowel aan zg. gezou ten haring, en dan als regel gestoomd of gerookt, als aan verse haring, be droeg ca. 8 kg per hoofd der bevolking Bedrijf van grote betekenis Voor een dergelijke grote productie en consumptie zijn er heel wat ar beidskrachten nodig. Meer dan 3000 vissers zijn dagelijks bezig om de Ne derlandse haringaanvoer te verzorgen. Neemt men bovendien het grote aan tal werkers aan de wal, die werkzaam zijn aan de uitrusting van de schepen en hen, die het product verder ver werken, in aanmerking, dan mag het duidelijk zijn, dat hier inderdaad van een bedrijf van grote betekenis kan worden gesproken. Niet alfeen geeft de haringvisserij werk aan vele vissers, doch ook aan velen, die bij de nevenbedrijven zijn ingeschakeld. Alleen voor (je haring- drijfnetvisserij is de totale behoefte aan netten per jaar 23.000 stuks, ae kosten voor een compleet net bedra gen ca. f 180. Jaarlijks moeten aan rieuwe tonnen worden gemaakt ca. 250.000 rederij tonnen, welke ter visse rij worden gebruikt en 450.000 ver- zendtonnen, welke bestemd zijn om de aangevoerde haring te verpakken voor de export en voor de binnenlandse verzending. Uit het bovenstaande blijkt dat voor de fustfabricage in de ha ringvisserij een belangrijke werkge legenheid is gelegen. Dc sedprt dc oorlog sterk gestegen exploitatiekosten maken het nodig, dat alle krachten in het werk worden ge steld om het haringvisserijbedrgf mo gelijk te maken. Dit kan alleen be werkstelligd worden door een grote binnenlandse consumptie en een be vredigende ontwikkelingsgang van de export. Meermalen komt het voor, moederschaap haar lammeren wil zoogen. In dit geval moet de zuioflesch er aan te pas komen 'Cjs*7 met ,J/nf umet Iclerr uit het *Wje yCLhd<L \otrxfiq IS bdojf

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 6